Autor Wątek: James Webb Space Telescope (JWST)  (Przeczytany 233335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #45 dnia: Sierpień 08, 2011, 03:13 »
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.
Zapraszam na mój blog :)

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #46 dnia: Sierpień 08, 2011, 10:00 »
Może nie jestem specjalistą, ale JWST to zdecydowanie bardziej skomplikowany teleskop od innych już zbudowanych i wyniesionych w kosmos. Wątpię, żeby ESA dała radę stworzyć coś takiego. Ja czekam aż go dokończą, jak uwalą to będzie porażka.... nie wyobrażam sobie tego.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #47 dnia: Sierpień 08, 2011, 10:59 »
Może powinni zaproponować ESA współudział w tym swoim projekcie. Nie tylko finansowy rzecz jasna. Gdyby się z tego zrodził projekt JWST ESA-NASA-CSA to kto wie...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 15:02 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:24 »
Może powinni zaproponować ESA współudział w tym swoim projekcie. Nie tylko finansowy rzecz jasna. Gdyby się z tego zrodził projekt JWST ESA-NASA-CSA to kto wie...

Przecież ESA bierze czynny udział w tym projekcie i to od lat. JWST ma lecieć Arianką.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 15:02 wysłana przez Radek68 »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:24 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 08, 2011, 14:59 »
Bardzo źle to ująłem.  :P Przyznaję.
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 15:03 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 08, 2011, 20:08 »
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...

JWST może i szkoda, ale koszty przyprawiają o zawrót głowy. Za mniejsze pieniądze można mieć znacznie bardziej ambitne narzędzia naziemne - i tą drogą idzie właśnie Europa. Wystarczy wymienić trzy instrumenty - istniejący VLT (rozdzielczość wielokrotnie lepsza od HST), planowany E-ELT oraz OWL (100 m zwierciadło, skasowany ze względu na koszt: 1.5 G€).

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 08, 2011, 20:22 »
Bardzo źle to ująłem.  :P Przyznaję.
Miałem na myśli tę swoją część, za którą odpowiedzialna jest NASA. Czyli gdyby to przestał być projekt NASA-ESA-CSA a zacząłby ESA-NASA-CSA...

Już takie były - IXO i LISA. Po długich analizach nie podjęli się tego bo udział finansowy NASA byłby za mały (a i tak mają problem z Bepi Colombo) i zlecili następne lata analiz.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 20:25 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 08, 2011, 20:43 »
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.

W ESA po ISO, XMM, INTEGRAL, Plancku, Herschelu i Gaia sami zaczęli mówić o spadku aktywności w astrofizyce w kosmosie i na przyszłość nic konkretnego / realistycznego się nie szykuje. A realizacja najmłodszych z wymieniowych projektów zaczęła się ponad 10 lat temu.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 08, 2011, 20:46 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 08, 2011, 23:25 »
E-ELT z tego co pamiętam to budowa rusza w przyszłym roku. Ten teleskop ma być wielokrotnie lepszy od choćby Hubble'a, jestem ciekaw jakby wyglądał hipotetyczny jak na razie pojedynek JWST vs. E-ELT ? To by dopiero pokazało czy w zasadzie jest jeszcze sens wysyłać w kosmos teleskopy.
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 09, 2011, 00:11 »
W zasadzie wzajemnie się uzupełniają, a zakres spektralny MIRI obejmuje fale dłuższe w większości nie dostępne dla E-ELT. Sporo ciekawych prezentacji:
http://www.eso.org/sci/meetings/jwstelt2010/program.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 09, 2011, 00:35 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 09, 2011, 03:50 »
JWST może i szkoda, ale koszty przyprawiają o zawrót głowy. Za mniejsze pieniądze można mieć znacznie bardziej ambitne narzędzia naziemne - i tą drogą idzie właśnie Europa. Wystarczy wymienić trzy instrumenty - istniejący VLT (rozdzielczość wielokrotnie lepsza od HST), planowany E-ELT oraz OWL (100 m zwierciadło, skasowany ze względu na koszt: 1.5 G€).

Przy czym trzeba pamiętać, że bardzo wysoka rozdzielczość VLT w trybie interferometrycznym dotyczy tylko mapowania obiektów bardzo małych kątowo i ma zupełnie inne cele naukowe niż przeglądy fragmentów nieba. A że jest prowadzona w podczerwieni staje się przydatna tylko dla obiektów o temperaturze powierzchniowej powyżej 1000 stC, czyli praktycznie tylko dla gwiazd i aktywnych jąder galaktyk.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #56 dnia: Sierpień 09, 2011, 19:47 »
Moim zdaniem ESA powinna zbudować i wysłać coś w kosmos. W końcu USa jest znane z kasowania projektów ktore są kluczowe do poznawania wszechswiata - przykładem jest SSC skasowany ponad 20 lat temu. JWT będzie następnym takim krokiem milowym. Kraj głęboko wierzących chrześcijan dobrze wie jak powstał wszechświat i w ile dni i budowanie jakichś teleskopow nie ma sensu jak mozna wydać te pieniądze na mordowanie niewiernych.

Hmm Marku co ma piernik do wiatraka.
Proszę nie mieszać chrześcijaństwa do kasowania kosmicznych projektów. A wojenki religijne w chrześcijaństwie już nie modne  ;)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #57 dnia: Sierpień 23, 2011, 16:11 »
Zobaczymy, co NASA na to postanowi. Tak sobie przypominam, że gdy projekt JWST się rozpoczynał, to miało to kosztować chyba 1,5 mld usd. A teraz już jest z 6-7 miliardów...

Jak się okazuje, "trochę" więcej: NASA Estimates $8.7 Billion To Fly Webb

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #58 dnia: Sierpień 23, 2011, 17:05 »
Cytuj
The agency says that by the end of fiscal 2011 it will have spent $3.5 billion so far on the telescope, which means another $5.2 billion must be found by the end of the five-year mission following launch in 2018.
Myślę, że jest to poniekąd uspokajające. Raczej nie przepuszczą 3,5 miliarda w zapomnienie. Być może do 2018 roku nie uda się zdążyć.. ale sądzę, że nie zdecydują się na anulowanie projektu.

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 23, 2011, 18:45 »
To oczywiście koszt łączny - ze starem, prowadzenie misji i archiwizacją danych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #59 dnia: Sierpień 23, 2011, 18:45 »