Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok  (Przeczytany 2599 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3071
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 19, 2024, 21:57 »
Aktualnie mamy po uderzeniu słabego CME burzę geomagnetyczną G2 (kP = 6). Prędkość wiatru słonecznego wynosi 470 km/s, gęstość 10 p/cm3, BZ schodzi do -15 nT. Teoretycznie możliwe są zorze z północy kraju.

EDIT: o 22:00 mamy już G3 / kP = 7. Niestety u nas pochmurno; na kamerach IAP też nic nie widać przez chmury.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 19, 2024, 22:21 wysłana przez TomIR »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1124
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 20, 2024, 20:54 »
Aktualnie mamy po uderzeniu słabego CME burzę geomagnetyczną G2 (kP = 6). Prędkość wiatru słonecznego wynosi 470 km/s, gęstość 10 p/cm3, BZ schodzi do -15 nT. Teoretycznie możliwe są zorze z północy kraju.

EDIT: o 22:00 mamy już G3 / kP = 7. Niestety u nas pochmurno; na kamerach IAP też nic nie widać przez chmury.

Mi się udało  :) 12 km na wschód od Białegostoku stąd ta żółta chmura po lewej stronie

Widziałem też bardzo jasnego satelitę. Leciał z południa na północ i w Perseuszu chyba wszedł w cień Ziemi bo nagle zniknął. Zniknął w ułamku sekundy nie tak jak ISS która znika kilka sekund. Dziwnie to wyglądało, jakby nagle ktoś mu zgasił światła  ;)
Jasność oceniłem na -3 mag, deczko jaśniejszy od ISS

https://www.youtube.com/watch?si=-gaK_dc9KOwxJhyr&v=-TF8ljZNDQc
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 20, 2024, 20:57 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3071
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 21, 2024, 18:03 »
No i pięknie! Fajnie, że udało się coś zobaczyć mimo niesprzyjającej pogody nad większością kraju :).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2583
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 02, 2024, 19:37 »
Mamy dziś po uderzeniu CME burzę G2, obecnie szykuje się chyba rozwój do G3. Bt=22nT, Bz stabilnie silnie ujemny, obecnie aż -17nT. Oby to się utrzymało do zmroku.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 02, 2024, 19:37 »

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3071
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 02, 2024, 23:28 »
Na kamerach IAP widać lekko różowe mleko nisko nad horyzontem, więc może coś z tego będzie :).

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8604
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #35 dnia: Wczoraj o 00:17 »
Przez aparat widoczna była zorza oraz filary od Falcona. Niestety tego nie widziałem na żywo.

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3071
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #36 dnia: Wczoraj o 05:00 »
No proszę, często się u nas zorza pojawia ostatnio :). A co do Falcona, to jest gdzieś dobre źródło TLE, które pozwoliłoby wyłapać możliwość takich sytuacji z deorbitacją drugiego stopnia? Celestrak niestety ma tylko dane przed startami Starlinków.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2583
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #37 dnia: Wczoraj o 10:32 »
Dobre pytanie. Sam byłem zaskoczony widząc Falcona puszczającego gazy :) Jak przegram zdjęcia to cosik wrzucę. Najpierw myślałem, że to jakiś jasny satelita z czymś w rodzaju halo na zachmurzeniu, ale po chwili do mnie dotarło, że tam gdzie tą poświatę widziałem... nie było zachmurzenia. Później wleciał rzeczywiście w chmury, ale wyglądało to już inaczej. Zorzowo wyszło słabo, białe noce na Pomorzu zaczynają dawać się we znaki, była jedynie rozmazana subtelna purpura za pasmami chmur wysokich, bez jakichś filarów czy dobrze zarysowanych granic. Bez aparatu w ogóle nie do ujrzenia, a i z nim bardzo delikatna.

Edit: na razie stack na Falcona 9 (8x9 sek.)
« Ostatnia zmiana: Wczoraj o 13:45 wysłana przez Sokole Oko »

Online TomIR

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3071
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #38 dnia: Wczoraj o 20:41 »
Zorza może i nie była okazała, ale przynajmniej ładne tło Falcon miał :).

Tymczasem mamy aktualizację modelu WSA-Enlil, który wskazuje, że CME z dzisiejszego X-a może jednak zawadzić o nas swoim południowym brzegiem 5 maja w godzinach wieczornych. SWPC przewiduje burzę G1 lub G2 (kP do 6).


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2024 rok
« Odpowiedź #38 dnia: Wczoraj o 20:41 »