Autor Wątek: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)  (Przeczytany 209046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2012, 18:41 »
Ostatnie wypowiedzi kandydatów. Bazy na Księżycu, 6 prywatnych startów dziennie i inne kwasy. Boki zrywać.
http://spaceflightnow.com/news/n1201/26candidates/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:05 »
Wow zobaczcie co mówi Gingrich:

Gingrich claimed his vision for space exploration would be "90 percent private sector." NASA should offer prizes to entrepreneurs to explore and develop space, the former House speaker said.

Czyli to co się rzeczywiście powinno robić! NASA powinna zlecać zadania innym i za ich wykonanie płacić. Pamiętam, że Borys też był zwolennikiem takiej opcji  ::)A ja zapomniałem, że w ,,Czasie Marsa" jedną z propozycji organizacji lotu załogowego na Marsa był pomysł właśnie autorstwa Pana Gingricha, żeby proponować nagrody za wykonanie pewnych rzeczy! I to jest myśl! Że ja sobie tego wcześniej nie przypomniałem. Za te parę miliardów dolców wydawanych na SLS oraz Oriona można zrobić serię nagród, które w przypadku realizacji mogą wywrócić do góry nogami (na korzyść oczywiście) przyszłość amerykańskiej astronautyki załogowej!  Choć jk na razie nie wierzę w te 6 cz 7 startów dziennie. Oby tyle startowało na miesiąć to już będzie dobrze, widząc to teraz dzieje się z Dragonem i resztą z COTS i CCDEV  ::)

Po tym artykule zaczynam bardziej popierać Gingricha (tylko ciekawe co sądzi on o efekcie cieplarnianym, bo na ogół Republikanie są przeciw  :P )....

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:08 »
To nic nie znaczy, zwykłe gadanie pod publikę. Dowodzi tylko jak lekceważąco kandydaci i ich doradcy podchodzą do sektora kosmicznego.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2012, 19:11 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:11 »
To nic nie znaczy, zwykłe gadanie pod publikę.

Może i tak, ale sam pomysł zacny  8) Zresztą pożyjemy zobaczymy. Nawet jakby Gingrich wygrał, to będzie jeszcze musiał przekonać Kongres, gdzie sporo demokratów jest   ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2012, 19:11 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 30, 2012, 10:02 »
Nie dość że Gingrich popiera utworzenie bazy księżycowej, to chce to zrobić przed 2020 rokiem  :o  ::)  ;D
Poza tym proponuje rozwój silników o ciągłym napędzie (jonowe?), które umożliwia ludziom podróż na Marsa

http://www.space-travel.com/reports/US_Presidential_Hopeful_Promises_Moon_Base_by_2020_999.html

Natomiast Romney krytykuje Obamę za zakończenie programu wahadłowców:

http://www.space-travel.com/reports/Romney_sees_launchers_fueled_by_private_enterprise_999.html

Gingrich musi wygrać na Florydzie, żeby myśleć o startowaniu w wyborach razem z Barackiem. Szczerze mówiąc to trzymam za niego kciuki  :) Będzie się musiał Obama nieźle strugać i obiecywać na Florydzie gdyby jego przeciwnikiem był Gingrich  ;D


Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 30, 2012, 13:11 »
To mydło w oczach strasznie piecze. Nie lubię kampanii.

LooZ^

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 30, 2012, 14:01 »
Republikanie od wielu lat mają "prokosmiczne" poglądy więc na pewno, kto by nie wygrał z tej partii, będzie to lepszy okres dla NASA, niż za rządów demokratów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 30, 2012, 16:28 »
Widzę bardzo pozytywny wniosek z tej kampanii. Skoro dwaj ważni kandydaci prześcigają się w astronautycznych obietnicach, to znaczy, że wyborcom się to podoba (chyba nie tylko na Florydzie, bo przecież słucha ich cały kraj i punktuje). Bo w przeciwnym razie po prostu nie byłoby takich obietnic. A to mogłoby świadczyć o tym, że nastawienie Amerykanów do astronautyki zmienia się na korzyść. (Chyba że mam całkiem fałszywy pogląd na mechanizm wyborczy?)

LooZ^

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 30, 2012, 18:03 »
Trochę tak, w USA istnieje (i zawsze istniała) spora grupa entuzjastów kosmosu jak i duża ilość pracowników branży kosmicznej, dla tych pierwszych to gwarancja rozwoju tej dziedziny nauki, dla tych drugich to zwyczajna gwarancja zatrudnienia. Nic nie słyszałem o tym, żeby jakoś trendy się zmieniały w tej kwestii.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 13, 2012, 18:47 »
Są już dostępne propozycje Obamy dla budżetu NASA na 2013 rok (fiskalny):

http://www.space.com/14553-2013-nasa-budget-proposal-highlights.html

Niestety na razie nie streszczam bo wołają mnie na kolację. Hmm mam mieszane uczucia, ale myślałem że będzie gorzej. A propos Marsa napisano iż popierane będą nisko budżetowe misje:

Implements a lower cost program of robotic exploration of Mars that will advance science and will also help lay the foundation for future human exploration.

Ciekawe co to oznacza dla Exo Marsa? Niestety na prędko nie znalazłem wielkości funduszy na program naukowy i planetarny NASA.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 13, 2012, 23:16 »
Jest już dostepna prezydencka wersja budżetu NASA na 2013 rok:
http://www.nasa.gov/pdf/622654main_a%20FY13_NASA_Budget_Summary_and_Tables.pdf

W skrócie:

W 2013 roku NASA dostanie około 17 miliardów dolarów, o 59 milionów mniej niż ma dziś

Program planetarny zmniejszony jak planowano. NASA rezygnuje z Exo Mars  :'( W tym miesiącu ma sie zebrać komisja która stworzy nowy harmonogram badań Marsa, bardziej powiązany z demonstracjami technologii przydatnych do przyszłych lotów załogowych.

Program badania Ziemi, astrofizyka, heliofizyka mniej więcej na podobnym poziomie finansowania jak dziś.

Program komercyjnych lotów kosmicznych zwiększony do 829 milionów dolarów  8)

Startuje nowy, proponowany dwa lata temu przez Obamę program rozwoju technologii kosmicznych potrzebnych do wyjąscia ludzi poza LEO: nowe napędy, tankowanie na orbicie itp

Dalsze, finansowanie SLS i Oriona  :)

P.S. Usunąłem tą dużą tabelke z budzetem NASA, bo zbytnio spowalnia działanie strony na tym wątku. Chętni i tak mogą zerknąć na podany link


« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2012, 10:13 wysłana przez ekoplaneta »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 15, 2012, 10:08 »
Jeszcze ładny renderek od Mars Society przedstawiający budżet NASA na tle innych wydatków w USA:

http://www.marssociety.org/home/press/announcements/nasas2013budgetputsbrakesonplanetprobes

A tutaj wypowiedź Planetary Society na obecną propozycję budżetu:
http://www.planetarysociety.org/about/press/releases/2012/0213_NASA_Budget_Pushes_Science_to_the_Brink.html
Jakoś nikt na naszym Forum wyraźnie nie wyartykułował tej sprawy, iż cięcia w NASA bezzałogową misję do Europy sprowadzają do kosza, a najlepiej do szafy. Tak się swego czasu zastanawiałem, że te misje flagship są strasznie drogie. Czy nie można np. polecieć na Europę czy Tytana i zrobić podobnych badań w ramach misji klasy New Frontiers? Np. zorganizować odpowiednik marsjańskiego programu i wysyłać np. co 3-5 lat przygotowane misje klasy New Frontiers do zewnętrznych planet US  oczywiście o ile na to prawa mechaniki nieba na to pozwalają ;)

Nizej przypomnienie koncepcji EJSMo sprzed kilku lat:




« Ostatnia zmiana: Luty 15, 2012, 11:09 wysłana przez ekoplaneta »

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 15, 2012, 17:20 »
Czy nie można np. polecieć na Europę czy Tytana i zrobić podobnych badań w ramach misji klasy New Frontiers? Np. zorganizować odpowiednik marsjańskiego programu i wysyłać np. co 3-5 lat przygotowane misje klasy New Frontiers do zewnętrznych planet US  oczywiście o ile na to prawa mechaniki nieba na to pozwalają ;)

Oszacowania takiej koncepcji dały 1.5 mld za misję, obecnie za dużo o jakieś 0.5 mld.
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,117.msg35005.html#msg35005

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 15, 2012, 18:03 »
Oszacowania takiej koncepcji dały 1.5 mld za misję, obecnie za dużo o jakieś 0.5 mld.
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,117.msg35005.html#msg35005

Przepraszam Scorusie, nie wiedziałem, że o EJSMO wcześniej pisałeś. He widzę jednak, że podobnie do mnie myślał ktoś inny  ;) Tak czy inaczej 1,5 miliarda to nie 4 miliardy prawda? Może dziś nawet takiej misji nie wyślemy, ale może za parę lat uda się coś takiego zbudować? Miejmy nadzieję, że program rozwoju technologii, który NASA chce rozpocząć da nowe, innowacyjne pomysły, które przyśpieszą realizację wypraw w bliższe czy dalsze rejony US. Np. może kosztem dzisiejszego obcięcia programu sond, skonstruuje się np. silnik jonowy który w przyszłości np. za parę lat pozwoli wysyłać sondy czy na Marsa czy dalej, za ułamek dzisiejszych kosztów?  ::) Ostatnio na fali cięć budżetowych zastanawiam się, czemu w NASA nie powstał pomysł orbitera marsjańskiego na silnik jonowy, taki jak Dawn? Paliwa potrzeba by o wiele mnie. A, że dłużej by leciał do celu? Coś za coś?  ::) Może taki nowy silnik umożliwi przywiezienie próbek Marsa z orbity tejże planety na Ziemię za ułamek kosztów MSR według dzisiejszych projektów? Pomimo bólu z wywaleniem Exo Marsa cieszę się, ze coś w materii silników będzie miało okazję się zmienić? Bo jak pisał  Bolden cały czas latamy (no prawie, wyjątek Dawn) na technologii rodem z XX wieku. Czas wreszcie coś zmienić!

Scorus

  • Gość
Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2012, 14:42 »
Program komercyjnych lotów kosmicznych zwiększony do 829 milionów dolarów  8)
A to i tak za mało na statek załogowy, bo tylko wyrównuje cięcie z budżetu na rok fiskalny 2012. Wszystko gnić zaczyna. Co jak co, ale myślałem, że rozdawnictwo pieniędzy na przemysłową studnię bez dna jaką są loty załogowe będzie kwitło w najlepsze.

Cytuj
The Obama administration has asked Congress for $830 million in fiscal 2013 to fund on-going development of new commercial manned spacecraft to ferry astronauts to and from the International Space Station. But NASA only got half of what it asked for in 2012, a cut that effectively pushed the first operational launch back one year to 2017, and program officials said Tuesday any similar cuts in 2013 and beyond could push the program to the brink of irrelevance.
http://www.spaceflightnow.com/news/n1202/14commcrew/
« Ostatnia zmiana: Luty 16, 2012, 14:44 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Budżety NASA w kolejnych latach (+ polityka)
« Odpowiedź #29 dnia: Luty 16, 2012, 14:42 »