Autor Wątek: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok  (Przeczytany 68447 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 22, 2012, 23:07 »
Jaka lokalizacja?

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 23, 2012, 00:31 »
Oczywiście Bz -5/6, Kp = 5 czyli storm, ale ten sztorm to tylko na zdjęciach widać przy ISO 800 i 30 sek. ;) Zorza spokojna, ledwo widać zieleń gołym okiem... Ale ze zdjęć jestem zadowolona.
Lokalizacja: Reykjavik.
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 23, 2012, 00:32 »
i jeszcze dwa ze mną  ;)
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 23, 2012, 01:07 »
Bombowe!!! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 23, 2012, 01:07 »

Offline Crovv

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 35
  • Napędzany Piwem.
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 23, 2012, 08:17 »
No i tym razem Viola pokazała potęgę swojej szerokosci geograficznej :)
U nas tez miało "coś " być ,  u mnie szans zbytnich nie bylo niestety.

Brawa :) Violu

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1124
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 23, 2012, 08:36 »
No super wyszło! Fajne zdjęcia.

Szykuj się za dwa dni bo dziś 3:00 a 4:00 UTC był błysk klasy M8.7 i związane z tym CME które poszło trochę w górę nad ekliptykę.
Jednak szansa na zorzę jest bardzo duża !

« Ostatnia zmiana: Styczeń 23, 2012, 08:40 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 23, 2012, 19:50 »
Kolejna porcja wiatru słonecznego dotrze 24 stycznia 14:18UT (+/- 7 hours)

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 23, 2012, 21:37 »
Dzięki  :) No mega kolorowa się okazała ta zorza, ale tego wcale nie było widać gołym okiem.
Niestety z następnym CME nie wiem czy tak ładnie wyjdzie, bo znowu zalegają chmury nad Rvk  :-\
Nikon Action 10x50 CF :D

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 23, 2012, 22:49 »
Ale ze zdjęć jestem zadowolona.

Naprawdę bardzo fajne zdjęcia. :)
Patrząc na nie zaczynam tęsknic za KP=9 lub więcej... :)
The Dark Side of the Moon

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 23, 2012, 23:31 »
Patrząc na nie zaczynam tęsknic za KP=9 lub więcej... :)

Trzeba przyznać, że coraz bliżej do tego dnia, kiedy będziemy mieć kp=9. ;)

Offline Romek010

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 23, 2012, 23:44 »
Witam,
od niedawna postawiłem sobie za cel zobaczyć taką zorzę (właściwie od czasu kiedy dowiedziałem się że jest takie coś możliwe w Polsce), oczywiście nie spodziewam się takiej jak widać na wyżej dodanych zdjęciach (cudne !!!), ale liczę że zobaczę cokolwiek.
Wiem, że może się nie udać za 1szym razem (w sumie tego się nawet spodziewam), ale chcę chociaż zrobić wszystko jak należy żeby zwiększyć swoje szanse. Tutaj pojawiają się moje pytania:
- miejsce: jestem z Gdańska, sugerując się mapą polski nocą (widać gdzie są "skupiska" światła) wybrałem okolicę pomiędzy Dębkami a Władysławowem, przemawia za tym spore oddalenie od skupisk światła z miast, punkt wysunięty na północ, w dodatku nad brzegiem morza więc łuna światła będzie zza mnie. Czy to dobry punkt? czy o czymś zapomniałem, o czymś nie wiem? tak do 100km od 3miasta będzie coś lepszego?
- czas: zakładam że najlepsze są godziny wieczorne/nocne (?)
wyżej znalazłem 2 informację o zbliżającej się zorzy (tak mi się wydaje):
"Szykuj się za dwa dni bo dziś 3:00 a 4:00 UTC" dziś o godzinie 8 co wskazywało by na noc albo z 24 na 25, albo z 25 na 26
oraz "Kolejna porcja wiatru słonecznego dotrze 24 stycznia 14:18UT (+/- 7 hours)" co oznaczało by dzień jutrzejszy od godziny 8:18 do 22:18 naszego czasu (GMT+1).
Chciałbym się upewnić kiedy najlepiej próbować, jutro około 20-22? mogę sobie pozwolić na takie wyprawy, jednak nie na tyle żeby jechać zupełnie w ciemno, dlatego chciałbym się upewnić :)
- aparat: tym właściwie będzie zajmował się znajomy, ale może będziecie mieli dla niego jakąś podpowiedź, co warto ustawić etc. Jego aparat to: Sony HX 100v, ja w tych sprawach jestem kompletnie zielony, on jak na razie pojęcie ma, ale dość blade :)

Dziękuje z góry za wszystkie podpowiedzi :)
Pozdrawiam (oczywiście jeżeli cokolwiek cokolwiek się uda, z miłą chęcią podzielę się fotkami :P)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 24, 2012, 00:34 »
Hej Romku,

raczej bym nie ryzykował wyjazdu za daleko od Trójmiasta - bardziej celowałbym wyjazd na kilka km na zachód od lotniska. Tam może już być wystarczająco ciemno.

Bardziej bym proponował obserwować strony internetowe (np to forum także) i być gotowym do działania.

Co do aparatu - powinien wystarczyć. Ma chyba tryb manual, możliwość ustawienia ostrości na nieskończoność, ISO 400 albo 800 i 30 sekundowe ekspozycje?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 24, 2012, 10:08 »
Co do aparatu - powinien wystarczyć. Ma chyba tryb manual, możliwość ustawienia ostrości na nieskończoność, ISO 400 albo 800 i 30 sekundowe ekspozycje?

Jeśli w kierunku północnym będą jakieś skupiska miejskie to te 30 sek to za dużo, i zamiast zorzy uchwyci się pomarańczowa poświata od światła sodówek.

Offline petite

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 452
  • Wiem, że nic nie wiem
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 24, 2012, 10:54 »
Z mojej strony proponuje ISO 400 (przy ISO 800 zdjęcie może być zbyt zaszumione), co do czasu to zorientujecie się jak już zobaczycie zorzę. To zależy od jej intensywności, generalnie od 15 do 30 sek. i jak zaznaczył Matias z poprawką na światła miasta. Najlepiej poćwiczyć sobie wcześniej nocne zdjęcia i zobaczyć jak sobie radzi aparat(kombinacje większe ISO raz z krótszym raz z dłuższym czasem i to samo przy niższej czułości). Ja miałam problem z ostrością, ale w kompaktach nie powinno być takich trudności. No i obowiązkowy statyw, ale to jasna sprawa.

A co do samej zorzy Romku to może się zdarzyć, że będzie o wiele intesywniejsza od tej na powyższych zdjęciach, pamiętaj że aparat rejestruje więcej niż nasze oko. No i przejrzyj sobie zdjęcia z Polski np. te z sierpnia (poniżej link) a będziesz jej wyczekiwał z jeszcze większą niecierpliwością  ;) Życzę powodzenia i czekamy na foty!
http://www.twojapogoda.pl/astronomia/109176,zorza-polarna-byla-widoczna-nad-polska
Nikon Action 10x50 CF :D

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2585
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 24, 2012, 11:04 »
Witaj Romku :)

- miejsce: jestem z Gdańska, sugerując się mapą polski nocą (widać gdzie są "skupiska" światła) wybrałem okolicę pomiędzy Dębkami a Władysławowem, przemawia za tym spore oddalenie od skupisk światła z miast.
Jeżeli punkt obserwacji jest wysunięty na północ i znajduje się nad morzem to miejscówka jest całkiem dobra, wszystkie ewentualne światła teoretycznie powinny być za Tobą.

Chciałbym się upewnić kiedy najlepiej próbować, jutro około 20-22? mogę sobie pozwolić na takie wyprawy, jednak nie na tyle żeby jechać zupełnie w ciemno, dlatego chciałbym się upewnić :)
Noce są wciąż bardzo długie i przy tym dzisiejszym marginesie błędu warto czuwać już gdy się ściemni, np. po 17:00. Problem w tym, że aktualnie noce są również bardzo zachmurzone, więc dobre miejsce obserwacyjne to tylko połowa sukcesu. Co do aparatu - najlepiej będąc już na miejscu samemu pobawić się w wykonanie kilku testowych fotografii na różnych ustawieniach (najlepsze do tego celu byłoby niebo bezchmurne). 30 sekund naświetlania to całkiem przyzwoita wartość, o ile nie będzie w okolicy większego zaświetlenia. Wyobraź sobie, że to zdjęcie zrobiłem z naprawdę ciemnego miejsca (Niedźwiady) przy 30 sek. ekspozycji na wcale niewygórowanym ISO 400 i co? Łuna nad horyzontem widoczna całkiem nieźle, a to od miasta oddalonego o około 10 km (!). Światło w powietrzu rozprasza się bardzo długo i nawet mając ciemną miejscówke będziesz musiał uważać by nie prześwietlić kadru, dlatego pierw się pobaw w zdjęcia testowe.

Pozdrawiam :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacje zorzy polarnej - 2012 rok
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 24, 2012, 11:04 »