Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1370861 razy)

0 użytkowników i 9 Gości przegląda ten wątek.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2310 dnia: Marzec 06, 2015, 15:31 »
Wiadomo dlaczego amerykanie tak bardzo lubią tempomaty ;)

Zupełnie o/t ale mój rekord jazdy na tempomacie bez wyłączania i zmieniania prędkości to bodajże 4 godziny. Mogłem dłużej, ale siku wolało.
Zapraszam na mój blog :)

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2311 dnia: Marzec 06, 2015, 16:40 »
Marek nas nie lubi :(

Cytuj
SpaceX zdominuje galaktykę!
Na szybko z telefonu - na L2 NASASpaceFlight pojawiły sie informacje od SpaceX na temat ich planów. Sa one niesamowite. Niestety obowiązuje mnie embargo i nie mogę podać szczegółów, ale mogę (mam nadzieje) pospekulować na temat tych informacji. Przede wszystkim pojawiła sie informacja o cenie startu używanego F9. Jeżeli ta cena sie potwierdzi to ArianeSpace, Chiny i Rosja mogą juz składać dokumenty bankructwa. Następna informacja jest plan kwalifikacji używanych F9 - wyglada na to ze pierwszy komercyjny lot używanego F9 bedzie juz za rok a powrót na platformę jeszcze w tym roku. I to raczej w lecie niż na jesieni. I bedzie to obecny F9 a nie nowa wersja. I nie bedzie to w CCAFS :(. Barka jest rozwiązaniem tymczasowym (wiemy o tym) a docelowo F9 bedą lądowały na platformach. Najważniejsza dla mnie informacja to brak daty testu systemu ratowania Dragona V2 - nastąpi on miedzy startami F9, raczej nie przed Turkmenistansat i pewnie tez nie przed CRS-6. Wiec wyglada na to ze poczekają na mój powrót z testem.

To może jeszcze zanim Marek wyjedzie na urlop to pozgadujemy ceny, a Marek mrugnie okiem przy którejś? ;)

Jak pamiętamy Musk mówił o cenie "100 razy niższej", co wskazałoby na okolice 500k/1mln. Nikt w to nie wierzył zakładając, że cena 8-10 mln i tak jest niesamowita. Czyżby jednak Musk znowu miał rację i cena była aż tak niesamowita?

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2312 dnia: Marzec 06, 2015, 16:47 »
Bez przesady, nawet jeśli taki koszt rakiety, działań związanych z kampanią startową, to SpaceX ma przecież generować zyski. Zejdzie z ceny na tyle, aby zarżnąć konkurencję, ale też będzie ona sporo ponad możliwe minimum. Czterdzieści milionów za start F9 i 55 za FH, oto mój strzał.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2313 dnia: Marzec 06, 2015, 16:54 »
Musk w Tesli myśli w perspektywie 2020. Tak samo może myśleć w perspektywie SpaceX - nie doraźne zyski teraz, a stworzenie nieistniejącego obecnie rynku, na którym SpaceX będzie stanowić dominującą siłę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2313 dnia: Marzec 06, 2015, 16:54 »

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2314 dnia: Marzec 06, 2015, 17:19 »
Rynek samochodów elektrycznych to faktycznie coś, co należy uformować, ale sektor satelitów już istnieje i ma się dobrze. Perspektywa takich trzydziestu startów rocznie z zyskiem po 25 milionów jest lepsza od 100, każdy po 5 milionów. Oczywiście można powiedzieć, że 600 po 5 jest już znacznie lepsze. Tylko czy przypadkiem wystrzelenie ogromnej ilości satelitów nie spowoduje najpierw zaciekłej konkurencji, a potem powstania kilku monopolistów w swych dziedzinach? Tacy będą strzelać ilość wystarczającą do zachowania sprawności konstelacji i nic ponadto. Ilość startów znów spadnie. Jakąkolwiek decyzje podejmie SpaceX, będzie ona opracowana przez brygadę ekonomistów, którzy znają się na rzeczy.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2315 dnia: Marzec 06, 2015, 17:53 »
Oczywiście :)

Tylko zwróć uwagę, że w ostatnim czasie Tesla wprost mówi, że widzi siebie jako "firmę energetyczną, a mniej motoryzacyjną". Mają samochód elektryczny, sprzedają swoje rozwiązania techniczne odnośnie baterii, handlują zezwoleniami na czystą energię (czy jak to się tam nazywa), a niedługo zaczną sprzedawać domowe baterie Tesli. Więc takie teorie są co raz bardziej uprawnione.

I teraz mamy SpaceX - skąd wiemy, że oni chcą żyć z wożenia innym towarów? Może to ma być tylko częścią biznesu jak samochody w Tesli? Może zarabiać będą nie na odpalaniu rakiet (co będą mogli robić po kosztach, dlatego im zależy na tak mocnej redukcji i dlatego tak głośno o tym mówią), ale np na serwisowaniu satelitów, wożeniu ludzi na stacje, internecie satelitarnym. Może kupią/połączą się z Bigelow Aerospace i zarabiać będą na komercyjnych stacjach kosmicznych?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2316 dnia: Marzec 06, 2015, 19:52 »
No właśnie, skąd założenie, że będą zarabiać tylko na satelitach? Przy takich cenach otworzy się cały wachlarz możliwości:)

Offline Rakietowy Bogdan

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 343
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2317 dnia: Marzec 06, 2015, 21:52 »
Usługi takie jak Dragon, a wynoszenie satelitów to zupełnie inna sprawa. SpaceX jest inne niż Boening, ale to nie organizacja charytatywna. Także ich inżynierowie za pajdę chleba dziennie nie robią. Stworzenie takich rzeczy jak MCT kosztuje, tutaj nie mogą liczyć na kroplówkę NASA i dlatego przez pierwsze lata odzyskiwania rakiet ich ceny spadną poniżej jakiejkolwiek konkurencji, ale nie do granicy opłacalności. Zyski zostaną wykorzystane w opracowywaniu nowych technologii. Co do usług innych niż sam Falcon, nie zapowiada się, by takie miejscówki w Dragonie 2 były szczególnie tanie.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2318 dnia: Marzec 07, 2015, 00:16 »
Tzn mamy informacje ze źródła, że ceny SpaceX będą "niesamowite", oraz twoją opinię, że to niemożliwe. No cóż, pozostanę sceptyczny co do twojego zdania ;)

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2319 dnia: Marzec 07, 2015, 00:52 »
"Niesamowite" może oznaczać wszystko i nic... Dla mnie zarówno 40 mln jak i 500 tys. jest niesamowite.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2320 dnia: Marzec 07, 2015, 01:39 »
Raczej nie, skoro obecnie na NSF debatuje się o kwocie z zakresu 6-10mln dolarów jako ta prawdopodobna. Tzn debatowało się przed newsem o tej niesamowitości.

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2321 dnia: Marzec 07, 2015, 02:25 »
No to w takim razie robi się ciekawie. Nie mogę się doczekać konkretów.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2322 dnia: Marzec 07, 2015, 05:27 »
Spacex jeśli chcę zbudować i latać MCT to nie może przeginać z obniżkami ; i moim zdaniem jak zejdą 10-20% wystarczy a zarabiać trzeba

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2323 dnia: Marzec 07, 2015, 10:22 »
Niekoniecznie, Musk z pewnością planuje też zarobić na innych swoich pomysłach.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2324 dnia: Marzec 07, 2015, 10:26 »
Musk już chyba udowodnił, że jego celem nie jest zarabianie tylko zmiana świata, a wtedy racjonalne założenia nie zawsze są prawdziwe:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2324 dnia: Marzec 07, 2015, 10:26 »