Polskie Forum Astronautyczne

Człowiek i Astronautyka => Osobistości => Wątek zaczęty przez: Orionid w Kwiecień 15, 2020, 16:53

Tytuł: Советские космонавты
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 15, 2020, 16:53
Opowieść Michaiła Riebrowa  o pierwszych 53. radzieckich kosmonautach napisana jest mniej w kontekście samych lotów kosmicznych , a bardziej od strony osobowościowej.
Książka oparta w dużej mierze  na rozmowach z nimi pozwala nieco przybliżyć drogę, która zawiodła ich na orbitę. Dziś z bohaterów tej publikacji żyje już tylko osiemnaścioro.

Nie każdy z prezentowanych kosmonautów ma swój wątek, więc jest to dodatkowy atut pojawienia się tej pozycji na Forum  :)

Przykładowo, mówiąc anegdotycznie, Walerij  Rożdiestwienskij (http://lk.astronautilus.pl/astros/81.htm) , udał się z morza do nieba, a stamtąd, wracając, zakończył kosmiczną przygodę na powierzchni jeziora Tengiz.

Zbiegiem różnych okoliczności, tekst książki, wzbogaconej ilustracjami, dostępny jest w pandemicznym wątku i niech tak już zostanie, jako w pewien sposób, ślad czasów minionych z innego powodu.

Historia rozwoju pandemii, póki co, jest rozwojowa w Rosji. Dzień przed startem Sojuza MS-16, 8 kwietnia, ilość wykrytych nowych zakażeń wyniosła  8672 (19 miejsce) . Obecnie jest ich 24,490 (15 miejsce). Załoga Sojuza MS-15 znajdzie się 17 kwietnia w jeszcze bardziej zainfekowanej Rosji po powrocie z Kazachstanu.

Dla lepszego dostępu do rozdziałów książki zostały dodane linki.
(2) przy nazwiskach niektórych kosmonautów oznacza, że rozdział jest rozdzielony na 2 posty.
Ostatni rozdział zawierający kalendarium radzieckiej załogowej kosmonautyki do 1982 roku został uczytelniony.

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4053.msg143743#msg143743