Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)  (Przeczytany 80878 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #285 dnia: Grudzień 08, 2015, 19:36 »

             ... byly wirusy komputerowe, okolo 6tys przedmiotow uznaje sie za zaginioen na stacji, maja dziurawa jedna z baterii slonecznych, przepuszczalo im tlen okno, bylo troche awarii progresow (dokowanie reczne tez sie liczy?) Padl jeden z zyroskopow,a  epopeja z wc zasluguje juz na osobna ksiazke;-) Z powazaniem
                                                                      Adam Przybyla

Myślę, że to dalece niepełna lista awarii. Były awarie pomp chłodzenia, różnych elementów instalacji elektrycznej (od 13 listopada nie funkcjonuje jeden z ośmiu kanałów). Ilość awarii czujników dymu i CO2 pewnie jest niewiele mniejsza od ilości przedmiotów zagubionych :)
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kuba_mar

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 65
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #286 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:01 »
Czy ktoś byłby w stanie podrzucić jakiś dokument dotyczący porównania kosztów transportu towaru i osób na ISS za pomocą różnych statków? Szczególnie interesują mnie zmiany finansowe związane z komercjalizacją lotów.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #287 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:11 »
Czy ktoś byłby w stanie podrzucić jakiś dokument dotyczący porównania kosztów transportu towaru i osób na ISS za pomocą różnych statków? Szczególnie interesują mnie zmiany finansowe związane z komercjalizacją lotów.
           ... trudno to ocenic. Zwlaszcza, ze kazda agencja liczyla sobei jak jej bylo wygodnie;-) Mozesz zaczac od cen lotow zalogantow-turystow, kiedy jeszcze konkurencja byla, potem teraz kiedy lataja tylko rosjanie i po zmianie na kilka srodkow transportu. Jak na razie ceny sa mocno polityczne;-) Ale, z chwila pojawianie sie spacex i ze strony fir pracujacych dla esa i rosjan pojawily sie glosy o onizce cen. Zwlaszca deklaracja ULA o obnizce cen lotow o (chyba) 30% wyglada obiecujaco.. Mozna sie spodziewac o wiele wiecej po wejsciu na rynek indian;-) Ich misja na Marsa ktora byla tansza niz film grawitacja, zrobil na wszystkich duze wrazenie;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #288 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:15 »
Mozna sie spodziewac o wiele wiecej po wejsciu na rynek indian;-) Ich misja na Marsa ktora byla tansza niz film grawitacja, zrobil na wszystkich duze wrazenie;-)

Tyle, że Hindusi prawdopodobnie nie będą latać załogowo w kosmos...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #288 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:15 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #289 dnia: Grudzień 08, 2015, 20:19 »
Jak zwykle masz racje,  dlatego uscisle - ich loty wplyna na cene ladunkow na trasie do LEO a to na dzisiaj najwiekszy koszt wszelkich misji. Z powazaniem
                                                                                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #290 dnia: Grudzień 08, 2015, 21:48 »
Tak mi coś przyszło na myśl, czy dysponujecie może jakimś linkiem do witryny, .pdf'a czy innego dokumentu, który zgrabnie ujmuje wszystkie dotychczasowe awarie na ISS, stopień powagi takiej awarii oraz czas i przebieg jej usunięcia? Z takich "grubszych" spraw to zawsze mi na myśl wbiegają słynne problemy z systemem chłodzenia amoniakiem czy jakieś mniejsze awarie z komputerami pokładowymi.
             ... byly wirusy komputerowe, okolo 6tys przedmiotow uznaje sie za zaginioen na stacji, maja dziurawa jedna z baterii slonecznych, przepuszczalo im tlen okno, bylo troche awarii progresow (dokowanie reczne tez sie liczy?) Padl jeden z zyroskopow,a  epopeja z wc zasluguje juz na osobna ksiazke;-) Z powazaniem
                                                                      Adam Przybyla

super, tylko tak jak w moim pytaniu - czy istnieje jakieś dostępne w sieci oficjalne opracowanie, które reasumuje te (i inne) napotkane awarie, chronologicznie poukładane w formie raportów?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #291 dnia: Grudzień 10, 2015, 16:11 »
tym razem rzecz tyczy się IDA. Niestety IDA-1 został stracony w katastrofie Falcon'a 9 z Dragonem-4 na pokładzie, czy IDA-2 (przemianowany zapewne na IDA-1) poleci w kolejnym locie zaopatrzeniowca od SpaceX?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #292 dnia: Grudzień 10, 2015, 16:17 »
tym razem rzecz tyczy się IDA. Niestety IDA-1 został stracony w katastrofie Falcon'a 9 z Dragonem-4 na pokładzie, czy IDA-2 (przemianowany zapewne na IDA-1) poleci w kolejnym locie zaopatrzeniowca od SpaceX?

IDA-2 poleci w Dragonie-9, IDA-3 w "14".
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline NewMan

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 429
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #293 dnia: Grudzień 18, 2015, 13:39 »
Na różnych forach internetowych (m.in. NASASpaceflight) donoszą, że w poniedziałek lub wtorek ma sie odbyć EVA z udziałem S.Kelly'ego i T.Kopry, żeby odblokować wózek CETA, który ma problem z hamulcami.

NewMan

velo

  • Gość
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #294 dnia: Grudzień 18, 2015, 14:54 »
https://twitter.com/astro_timpeake/status/677618477939716101

Niesamowite zdjecie startujacego Sojuza zrobione... z przelatujacego w pewnej odleglosci samolotu :)

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #295 dnia: Grudzień 18, 2015, 15:32 »
robi wraæenie

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #296 dnia: Grudzień 18, 2015, 20:58 »
Na różnych forach internetowych (m.in. NASASpaceflight) donoszą, że w poniedziałek lub wtorek ma sie odbyć EVA z udziałem S.Kelly'ego i T.Kopry, żeby odblokować wózek CETA, który ma problem z hamulcami.

Tutaj trochę szczegółów: https://blogs.nasa.gov/spacestation/2015/12/18/unscheduled-spacewalk-possible-on-monday/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #297 dnia: Grudzień 20, 2015, 15:09 »
Właśnie słucham NASA TV: spacer trwałby 3 do 3,5 godziny.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #298 dnia: Grudzień 20, 2015, 17:56 »
Bergin ćwierknął:

Cytuj
Chris B - NSF ‏@NASASpaceflight 38 min.38 minut temu
Latest news on the "unplanned" EVA-34: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=39075.0 … - preliminary EVA start time is 13:10 PM UTC Monday.

EVA-34 ma rozpocząć się w poniedziałek o 13:10 UTC (czyli u nas o godzinę później).
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2015, 17:58 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 20, 2015, 19:45 »
Czeka nas jutro ciekawy dzień z tym spacerem. :) Czy komuś uda się to oglądać? Ja niestety przez pewną część tego spaceru z pewnością będę poza siecią...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2015)
« Odpowiedź #299 dnia: Grudzień 20, 2015, 19:45 »