Autor Wątek: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?  (Przeczytany 6588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« dnia: Lipiec 13, 2010, 23:58 »
Pierwotnie opublikowano 8/02/2009


12 lutego 2009 roku na posiedzeniu przedstawicieli NASA, ESA i JAXA powinna zostać wybrana nowa misja do zewnętrznego Układu Słonecznego. Celem jest albo Jowisz (znaczy się bardziej księżyce jowiszowe) albo Saturn (znaczy się Tytan oraz pewnie w jakiejś małej części Enceladus).

Mamy dwóch konkurentów:
- Europa Jupiter System Mission (EJSM) o koszcie 4,5 miliarda dolarów i składająca się z dwóch członów - dedykowanego Europie oraz Ganimedesowi. Możliwe, że Japończycy by dołączyli do projektu wraz ze swoją sondą, dedykowaną badaniom magnetosfery Jowisza. Starty sond przewidywane są na 2020 rok - wejście w system Jowisza na 2025 rok a wejście na orbity Europy i Ganimedesa - rok 2028.

-Titan Saturn System Mission (TSSM) składający się z orbitera Tytana, balonu na gorące powietrze oraz lądownika/łódeczki. Koszt całkowity zakładany jest też na około 4,5 miliarda dolarów. Start planowany jest na 2020 rok - wejście do systemu Saturna na 2029 rok - a wejście na orbitę Tytana w 2031 roku.

Która misja zostanie wybrana? Nie ma chyba żadnego faworyta! Obie misje są wyjątkowo ambitne, a design, budowa, testy, lot do celu oraz część naukowa misji to ponad dwie dekady. W obu misjach zarówno NASA jak i ESA chcą współpracować. Czy to oznacza, że jest jakaś szansa, że w obu misjach znajdą się elementy wyprodukowane i w naszym kraju?

Prezentacje na temat obu misji znajdują się o tutaj:
http://opfm.jpl.nasa.gov/library/

Strona Outer Planets Flagship Mission, omawiająca oba projekty, dostępna jest o tutaj:
http://opfm.jpl.nasa.gov/

Wpisy na wikipedii też są całkiem niezłe:
http://en.wikipedia.org/wiki/TSSM
http://en.wikipedia.org/wiki/Europa_Jupiter_System_Mission
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2010, 23:59 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 13, 2010, 23:59 »

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 16, 2010, 19:37 »
Wspomniałeś o dwóch członach EJSM, czy będą to dwa oddzielne próbniki (dwie de facto niezależne sondy)? Czy może będzie to na tyle złożona misja, że po orbitacji na Europie głównej sondy, zostanie zwolniony człon orbitujący Europę a następnie, po kilku latach zapewne człon na orbicie Ganimedesa. Czy to raczej będzie jeden wielki kombajn vide Cassini, który będzie miał na pokładzie te 2 niezależne od siebie przedziały naukowe do badań obu - jakże różnych księżyców.
Rozumiem, że w koszt misji nie jest przewidziany żaden lądownik na Europę bądź Ganimedesa.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2010, 20:17 »
Fajnie, że wybrano Europę ale żadna sonda nie powinna polecieć w tamtym kierunku bez czegoś takiego:
http://www.stoneaerospace.com/products-pages/products-DEPTHX.php

i w działaniu:



« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2010, 02:32 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2010, 20:17 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2010, 22:18 »
Na to coś takiego chyba nie starczy czasu na budowę i przetestowanie i zminimalizowanie ryzyka niepowodzenia. :(

EJSM będzie chyba misja(mi) orbitalnymi, choć coś Rosjanie o lądowniku przebąkiwali...

Online station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2010, 22:39 »
Rosjanie chcieli się w to włączyć? To by był chyba bezprecedensowy manewr.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 18, 2010, 22:42 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2010, 12:30 »
Rosjanie chcieli się w to włączyć? To by był chyba bezprecedensowy manewr.

nie taki znowu bezprecedensowy, w latach 90-tych istniał projekt niewielkiego probnika Drop Zond który miał lecieć wraz z sondą Pluto Express (jedna z poprzedniczek New Horizons) miał to być impaktor Plutona wypsażony w akcelerometr do wyznaczenia gestości atmosfery, termometr i spektrometr masowy ale jak wiadomo nic z tego nie wyszło, zresztą projektów rozyjskich było i jest dużo wiecej (Giepersat, Netrit, Obertur) ale szanse na ich realizacje są znikome.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2010, 13:57 »
Zastanawiam sie, czy nie warto (choc pospiechu nie ma ;) ) zalozyc watku dedykowanego EJSM. Co o tym sadzicie? Ten watek jest skoncentrowany na wyborze pomiedzy EJSM a TSSM .

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 30, 2010, 02:35 »
ale szanse na ich realizacje są znikome.

Skąd my to znamy... to chyba projekty, które zaczęły być tworzone jeszcze za czasów ZSRR?

Zastanawiam sie, czy nie warto (choc pospiechu nie ma ;) ) zalozyc watku dedykowanego EJSM. Co o tym sadzicie? Ten watek jest skoncentrowany na wyborze pomiedzy EJSM a TSSM .

Pewnie, że się przyda. Właśnie zbieram takie temat do opracowania, które umieszczę w wątku w Dziale Technicznym. Dla każdego chętnego coś się znajdzie :)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2010, 10:20 »
http://www.russianspaceweb.com/spacecraft_planetary_plans.html

jak widać nie są to pozostałości po czasach chwały (jeżeli idzie o astronautykę nie boję się użyć słowa chwała) ZSRR ale całkiem nowe pomysły - czy raczej fantazje bo jak je zrealizować skoro nawet Mars-Fobos-Grunt jest stale odwlekany ?

A propos mam takie spostrzeżenie dotyczące projektowanej dawniej misji Europa Subsurface która miała przetopić się przez lodową skorupę księżyca i dotrzeć do lokalnego oceanu - myślę że można by uniknąć tak skomplikowanej (do niemożliwości) misji i zbadać czy w oceanie Europy jest życie - wystarczy wylądować na obszarze takiego Conamara Chaos, albo wkraterze Pwyll skąd kiedyś wylewały się na powierzchnię wody takiego oceanu - wykonać odwierty w lodzie na taką głębokość by próbka była jak najmniej zaburzona odziaływaniem promieniowania kosmicznego i rozpuścić ją na pokładzie sondy - i mamy wodę z oceanu Europy bez (wątpię czy realnego) przewiercania się przez skorupę księżyca. Swoją drogą ewentualne mikroorganizmy z takiego lodu mogą po rozpuszczeniu ożyć bo gwałtownie schłodzone podczas krzepnięcia mogą nie mieć uszkodzonych ścian komórkowych czy organelli (nawet formy wielkokomórkowe - no w takie to wątpię).
Swoją droga badanie próbek z wielu różnowiekowych obszarów tego rodzaju mogłoby nawet dać pogląd na ewolucje takich organizmów (ewentualnych rzecz jasna) muszę przyznać że strasznie mnie to ciekawi czy w  oceanach tych księżyców  może istnieć życie - mam na myśli nie tylko Europę ale wszystkie lodowe księżyce w Układzie Słonecznym na których siły pływowe mogą wytworzyć/zachować takie środowiska.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: TSSM czy EJSM? Tytan czy Europa?
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2010, 10:20 »