Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Agencje i organizacje kosmiczne => Wątek zaczęty przez: Matias w Listopad 07, 2011, 21:24

Tytuł: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopad 07, 2011, 21:24
Kraj będący liderem w sektorze produkcji wysokiej klasy ramion robotycznych nie miał jak do tej pory swojego wątku na forum. Myślę, że przy okazji dzisiejszego artykułu na Kosmonaucie (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Inne/raport-kanada-2010.html) warto jednak taki założyć. Jeśli ktoś by chciał napisać coś więcej na ten temat to proszę o pw :)

"Kanadyjska Agencja Kosmiczna opublikowała raport o stanie rodzimego przemysłu kosmicznego za rok 2010. W skrócie: wzrost o 14%, obroty 3,4 miliarda dolarów kanadyjskich.

Canadian Space Agency opublikowała raport o stanie kanadyjskiego sektora kosmicznego za rok 2010. W stosunku do roku poprzedniego branża ta zanotowała wzrost na poziomie 14 procent, osiągając obroty na poziomie 3,4 miliarda CND. Sektor rozrósł się też o 692 nowe stanowiska pracy (9,2% wzrostu).

Niemal po równo przybyło zbytu krajowego jak i eksportu w dziedzinach aerokosmicznych. W kraju obroty wzrosły o 13%, do 1,735 mld. CND. Eksport w stosunku do 2009 roku wzrósł o 14% i osiągnął poziom 1,703 mld. CND.

Niemal cały wzrost w roku 2010 (403 mln. CND) przypadł na sektor telekomunikacji satelitarnej. W odróżnieniu od roku 2009, skorzystały na tym głównie największe kanadyjskie firmy.

Nawigacja zanotowała wzrost o 18 milionów CND, nauki kosmiczne o 1 milion. Robotyka, jedna z najsilniej rozwiniętych gałęzi tej branży w Kanadzie, zanotowała spadek do 106 milionów CND. Podobnie, segment obserwacji Ziemi, który skurczył się o 1%, do 256 mln. CND.

USA pozostają głównym rynkiem kanadyjskiego przemysłu kosmicznego. Wędruje tam połowa eksportu produktów i usług. Kolejne miejsca zajmują: Europa (31%) i Azja (9%)."

Raport do pobrania z linku ze strony artykułu.

Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Matias w Marzec 03, 2012, 01:58
Kanadyjska agencja z mniejszym budżetem (http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Inne/csa-cuts-2012-2013.html)

"Kanadyjska Agencja Kosmiczna chce wzmocnić swoje zaangażowanie w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej mimo, że propozycja jej nowego budżetu zakłada cięcia.

W minioną środę rząd Kanady ogłosił chęć "odnowienia" swojego zaangażowania w program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Tym samym jest kolejnym partnerem programu ISS, który oficjalnie będzie wspierał działanie ISS po 2015 roku.

Wolę dołączenia do ESA, Japonii, Rosji i USA ogłosili wspólnie minister przemysłu Kanady Cristian Paradis i prezes Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej (CSA) Steve MacLean. Kraje te zobowiązały się do utrzymania Stacji co najmniej do 2020 roku.

Minister podkreślił, że celem takiego działania jest utrzymanie Kanady jako jednego z liderów rozwoju technologii kosmicznych i ich codziennych zastosowań. Wysoki poziom rozwoju technologicznego jest, wg ministra, częścią polityki rozwoju gospodarczego i dobrobytu.

Kanada, poprzez CSA, odpowiada głównie za utrzymanie systemów robotycznych ISS. W zamian za to i opłacenie części stałych kosztów utrzymania Stacji, otrzymuje prawa do użytkowania 2,3% zdolności naukowo-badawczych ISS, z wyłączeniem części rosyjskiej. W grudniu rosyjskim Sojuzem na stację ma polecieć kanadyjski astronauta Chris Hadfield. Niestety, póki Kanada nie podejmie rozmów o kolejnym slocie dla rodzimego astronauty, będzie on najpewniej ostatnim Kanadyjczykiem w kosmosie w tej dekadzie.

Oświadczenie ministra przemysłu i prezesa CSA zbiegło się z publikacją propozycji nowego budżetu agencji na lata 2012/2013. Canadian Space Agency czekają cięcia. Jej budżet ma zmaleć o 61,4 miliona dolarów kanadyjskich, z 424,6 do 363,2 mln. CDN. Gros tej kwoty, 52,4 mln. CDN, zostanie wziętych z budżetu programów eksploracji przestrzeni kosmicznej."
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 09, 2017, 21:08
Nowa Szkocja będzie miała swój port kosmiczny?
BY MACIEJ MICKIEWICZ ON 8 LUTEGO 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2015/04/cyclone4_011.jpg)
Start rakiety Cyklon-4 - wizualizacja / Credit: Ukraińska Agencja Kosmiczna

W kanadyjskiej Nowej Szkocji może powstać ośrodek startów rakiet. Nowo założona firma ma korzenie amerykańsko-ukraińskie.

W Kanadzie trwają rozmowy na temat założenia ośrodka przeznaczonego pod realizację startów rakiet orbitalnych. Nie jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, jednak zaangażowana grupa osób odznacza się dobrym doświadczeniem, przez co inicjatywa wygląda na dość prawdopodobną. Operatorem portu kosmicznego miałaby być firma Maritime Launch Services (MLS), która została powołana w Nowej Szkocji przez trzy amerykańskie firmy.

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/02/NovaScotia_spaceport-300x182.jpg)
Proponowana lokalizacja kanadyjskiego portu kosmicznego. Źródło: Google Maps

Wspomniana grupa zaangażowanych osób wybrała dobre miejsce na lokalizację takiego ośrodka. Nowa Szkocja na wschód od swoich wybrzeży ma tysiące kilometrów pustki – Ocean Atlantycki. Miejsce umożliwia więc wystrzeliwanie satelitów na niskie orbity wokółziemskie (LEO) oraz synchronizowane słonecznie (SSO).

Prezes firmy, Steve Matier, ma za sobą 30 lat doświadczenia w komercyjnym sektorze kosmicznym. Pomógł między innymi na rozwinięcie ośrodka Spaceport America w Nowym Meksyku (USA). Teraz wraz z grupą doświadczonych osób stara się dokonać podobnej rzeczy w Kanadzie. W 2016 roku grupa przyjrzała się około 15 potencjalnym miejscom na zlokalizowanie kanadyjskiego portu kosmicznego.

Obszar pod lupą w Nowej Szkocji nosi nazwę Canso-Hazel Hill (hrabstwo Guysborough) i znajduje się na południe od znajomo brzmiących mieścin Sydney i (New) Glasgow. Co ciekawe sama Kanadyjska Agencja Kosmiczna parę lat temu przeprowadzała rekonesans na miejsce startu rakiet – i nie szukała daleko, gdyż ówcześnie wskazywano na Przylądek Breton, położony nieco bardziej na północ.

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/02/cyklon_4M.jpg)
Ukraińska rakieta Cyklon 4M / Źródło: Encyclopedia Astronautica

Obecnie trwają przygotowania do wydzierżawienia odpowiedniego terenu pod potencjalny port kosmiczny. Firma Maritime Launch Services przeprowadziła wcześniej pomyślne rozmowy z kanadyjskim rządem na ten temat. Według założeń firmy, port oferować ma loty z ładunkami o średniej masie. W tym celu ma być wykorzystana ukraińska rakieta Cyklon 4M.

Wykorzystanie wspomnianej rakiety z tego miejsca startowego umożliwiłoby osadzanie na orbitach LEO o wysokości do 600 kilometrów nad Ziemią ładunków o masie do 5000 kilogramów. Cena za start z takim ładunkiem wynosiłaby 45 mln dolarów, a więc stanowiłaby atrakcyjną ofertę na rynku. Analogicznie za taką samą wartość możliwe byłoby osadzenie ładunku o masie 3350 kg na orbicie synchronizowanej słonecznie. W tym wypadku ładunek musiałby zostać wyniesiony nieco wyżej (600-800 km), stąd jego niższa masa.

Wybudowanie odpowiedniego stanowiska startowego oraz hali montażu rakiet wiązałoby się z wartością około 100 mln dolarów. Przy zabezpieczeniu odpowiedniego finansowania start pierwszej rakiety mógłby nastąpić z Nowej Szkocji już pod koniec 2019 roku. Wstępną zaś „przepustowość” tego ośrodka ocenia się na osiem startów na rok.

Za dostarczanie rakiety Cyklon w nowym wariancie 4M miałoby odpowiadać Biuro Konstrukcyjne Jużnoje oraz Zakłady Jużmasz (obie jednostki z Ukrainy). Osłona aerodynamiczna oraz drugi stopień miałyby zostać zapożyczone z rodziny Cyklon, natomiast pierwszy stopień – zasilany kerozyną (RP) oraz ciekłym tlenem (LOX) – z rodziny rakiet Zenit. Warto dodać, że w ramach rodziny Cyklon wystrzelono pomyślnie 221 rakiet.

Konkurencja na kontynencie nie jest duża. Amerykańskie firmy SpaceX oraz United Launch Alliance nie posiadają w ofercie rakiet tej klasy (średniej). Najbliżej jest do rakiet Angara 1.2 (rosyjska), Antares (amerykańska) oraz indyjska PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle). Ta ostatnia ma najlepszą opinię (najwięcej startów spośród wymienionych) i niższą cenę, jednak MLS zakłada, że kwestie logistyczne i administracyjne będą przekonywały na ich korzyść przy walce o klientów na kontynencie amerykańskim.

Rynek usług związanych z wynoszeniem mniejszych satelitów rośnie w interesującym tempie. Czytelnikom przypominamy, że już 17 lutego odbędzie się start indyjskiej rakiety PSLV-XL, która oprócz trzech głównych satelitów będzie miała za zadanie wynieść na orbitę 101 małych jednostek typu CubeSat. Jeśli dodamy do tego plany takich firm jak Planet Labs, które zamierzają co 2-3 lata odświeżać zasoby swojej konstelacji, to planowanie uruchomienia nowego portu kosmicznego wydaje się zasadne.

Warto również wspomnieć o najmniejszych inicjatywach celujących w segment wynoszenia CubeSatów i mikrosatelitów. W Stanach Zjednoczonych w ten trend wpisuje się firma Vector Space, natomiast w Nowej Zelandii głośna ostatnimi czasy firma Rocket Labs. Nie jest to bezpośrednia konkurencja dla MLS, jednak firmy te mogą „podbierać” satelity, które leciałyby „w grupie” na Cyklonie 4M. Ich przewagą ma być zapewnienie bardzo krótkiego czasu pomiędzy podpisaniem umowy na wyniesienie małego satelity, a jego startem na nosicielu.

W marcu status dalszego rozwoju Maritime Launch Services ma być już znany. W najbliższym czasie nacisk położony jest na rozmowy, w tym z lokalnymi mieszkańcami, przedstawicielami miejscowej administracji i wspomnianego wcześniej kanadyjskiego rządu.

(SPQ, CBC)
http://kosmonauta.net/2017/02/nowa-szkocja-bedzie-miala-swoj-port-kosmiczny/#prettyPhoto
http://www.space24.pl/547326,kosmodrom-dla-ukrainskich-rakiet-powstanie-w-kanadzie
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 25, 2017, 21:59
Kanadyjska firma MDA przejmuje DigitalGlobe
BY REDAKCJA ON 25 LUTEGO 2017

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2017/02/WorldView-4_before_launch.jpg)
Satelita WorldView-4 w czasie przygotowań do startu / Źródło: Lockheed Martin

Kanadyjska firma MDA prowadzi rozmowy na temat przejęcia DigitalGlobe. Jest już pewne, że dojdzie do zakupu o wartości 2,4 mld dolarów amerykańskich.

Firma Digital Globe (DG) to jeden z najbardziej znanych komercyjnych dostawców danych obserwacji Ziemi. DG powstała w 1992 roku. Firma posiada własną flotę satelitów o nazwie WorldView, z których najnowsze oferują zdjęcia w rozdzielczości nawet 30 cm. Przychód tej firmy to około 650 milionów USD rocznie.

Z kolei MacDonald, Dettwiler and Associates (MDA) to w dużej części kanadyjska firma sektora kosmicznego, prowadząca działania w wielu branżach tego przemysłu, w tym obserwacjach Ziemi. Jest to jedna z większych firm światowego sektora kosmicznego, łącznie zatrudniająca około 5 tysięcy pracowników, a generująca przy tym przychód około 2 miliardów dolarów kanadyjskich rocznie. MDA powstała w 1969 roku.

Siedemnastego lutego pojawiła się informacja, że MDA prowadzi rozmowy z DG na temat przejęcia tej spółki. Kilka dni później, 24 lutego 2017 r., poinformowano, że MDA przejmie DG za 2,4 mld dolarów. Stawia to opisywane przejęcie jako największe do tej pory (pod względem wartości) w ramach przebiegającej konsolidacji globalnego rynku obserwacji Ziemi (EO).

(http://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2016/12/worldview-tokyo-2.jpg)
Szerszy fragment pierwszego zdjęcia z WorldView-4 / DigitalGlobe

Przejęcie zakończy się w drugiej połowie tego roku. Jest tylko kwestią czasu, gdyż zarządy obu firm zaakceptowały już warunki przejęcia. Dyrektor DigitalGlobe, Jeffrey Tarr, uważa, że wskutek połączenia sił z MDA dojdzie do powiększenia wartości oferowanej dla klientów, poszerzenia możliwości dla samej firmy oraz powiększenia wartości udziałów.

DigitalGlobe zachowa swoją nazwę oraz główną siedzibę w Kolorado (USA). Firma będzie funkcjonowała w ramach SSL MDA Holding, który działa na terenie USA od 2016 roku. W tym samym holdingu obecna jest jeszcze firma Space Systems Loral (producent satelitów). Kanadyjska MDA tworzy sobie w ten sposób dostęp do rynku amerykańskiego i zleceń rządowych.

Warto przypomnieć, że DigitalGlobe w 2013 roku zakończył proces łączenia z inną firmą – GeoEye. Wartość tamtego przejęcia wyniosła 900 mln dolarów amerykańskich. DG doświadcza od tamtego czasu coraz silniejszej konkurencji, która nie dosięga rozdzielczościom oferowanym przez satelity WorldView, ale oferuje częstszy czas rewizyty.

Aby nawiązać walkę z konkurencją, w lutym 2016 roku DG nawiązała współpracę z saudyjską firmą Taqnia oraz organizacją King Abdulaziz City for Science and Technology (KACST). Współpraca ma dotyczyć rozwoju konstelacji przynajmniej sześciu satelitów obrazowania Ziemi, które mają oferować rozdzielczość 80 cm.

KACST ma zbudować satelity i wraz z firmą Taqnia zagospodarować połowę ich możliwości na terenie Bliskiego Wschodu. DG będzie miała prawa do drugiej połowy możliwości obrazowania tego rejonu oraz pozostałej części Ziemi. Umieszczenie tych satelitów na orbicie planowane jest obecnie na przełom 2018 i 2019 roku.

Konstelacja nowych satelitów DigitalGlobe i KACST/Taqnia będzie miała podobną rozdzielczość satelitów SkySat, nad którymi kontrolę sprawuje konkurencyjna firma Terra Bella (firma Google), przejęta już obecnie przez innego gracza na rynku EO – firmę Planet. Paradoksalnie za budowę serii satelitów SkySat odpowiada Space Systems Loral, należący do kanadyjskiej firmy MDA.

(SN)
http://kosmonauta.net/2017/02/kanadyjska-firma-mda-przejmuje-digitalglobe/#prettyPhoto
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Luty 25, 2017, 22:42
Ciekawa sprawa z tym zakupem. Widać wyraźnie, że w określonych warunkach sektor obserwacji Ziemi jest mocno dochodowy.
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 29, 2018, 22:04
W przyszłym roku CSA będzie liczyła już 30 lat.
Z jej ramienia poleciało w kosmos 9 Kanadyjczyków. Poza tym z Kanady pochodzi kosmiczny turysta Guy Laliberté (http://lk.astronautilus.pl/astros/504.htm)

(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/6/6d/Csa-asc_logo.svg/300px-Csa-asc_logo.svg.png)

Strona CSA: http://www.asc-csa.gc.ca/eng/Default.asp

https://en.wikipedia.org/wiki/Canadian_Space_Agency
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Grudzień 29, 2018, 22:06
Robert Thirsk ma zająć się zapewnieniem reprezentantowi tego kraju miejsca w przyszłych marsjańskich misjach.

Canada wants ex-astronaut Robert Thirsk to help define country’s place in Mars mission
DAVID REEVELY, OTTAWA, THE CANADIAN PRESS
PUBLISHED DECEMBER 28, 2018, UPDATED 20 HOURS AGO

(https://www.theglobeandmail.com/resizer/ZEGzzNKhPBEpr39fCFXt0_hpZGM=/620x0/filters:quality(80)/arc-anglerfish-tgam-prod-tgam.s3.amazonaws.com/public/MX6ZGJH5JBHNXERMEA56N36SUY.jpg)
Robert Thirsk smiles as he arrives at the Star City, outside Moscow, Dec. 2, 2009. MISHA JAPARIDZE/THE ASSOCIATED PRESS

The Canadian Space Agency says it wants to hire former astronaut Robert Thirsk to help it figure out how to contribute medical expertise to a human mission to Mars.

Dr. Thirsk is a medical doctor who holds the Canadian record for time spent in space, thanks to an extended mission on the International Space Station in 2009. Those are two of the qualifications the space agency considers essential for the $94,500 contract it made public Friday, saying Dr. Thirsk is the only person on Earth who fits the bill.

“As such, Dr. Thirsk is uniquely positioned to provide the CSA with the perspective of a crew member and medical officer with regards to health and performance requirements during long-duration flights, as well as the associated capabilities to meet these requirements,” the space agency said in a public posting Friday.

It issued an “advance contract award notice,” essentially an open call for anyone who thinks they can meet the agency’s needs better than Dr. Thirsk to speak up.

As those needs are defined in the posting, nobody could.

Former astronaut Roberta Bondar is a physician, but she spent eight days in space to Dr. Thirsk’s almost 205. Dave Williams is a doctor who led NASA’s space and life-sciences directorate and did a stint in charge of space crews’ health and safety, but his two missions added up to 28 days in space.

Chris Hadfield, probably Canada’s most famous astronaut, spent 166 days in space on two shuttle missions and a long stay on the International Space Station – but he’s a pilot, not a doctor.

Another noteworthy Canadian astronaut, Julie Payette, is otherwise engaged for the next two years as Governor General, while Marc Garneau, currently federal transport minister, is looking to get re-elected to the House of Commons next fall.

Even if either wanted the job, neither has the precise qualifications the agency is after.

The job involves spending the next two years determining what Canadian scientists and health experts can do to help astronauts beyond low Earth orbit, and sell the public on the benefits of investing in space-health science.

Dr. Thirsk would work with “the Canadian biomedical, health and performance communities so that space health care solutions contribute to the improvement of remote health care delivery on Earth, in addition to other terrestrial health care benefits,” the posting says.

Dr. Thirsk is also to work with NASA “to secure a critical and visible role in the area of astronaut health and performance.”

The first year of the contract is worth $45,000. A second optional year is worth $49,500.

Dr. Thirsk did not respond to a request to talk about the work Friday.

The United States is contemplating a mission to Mars, likely in the early 2030s when the two planets will be closest. NASA’s administrator recently visited Ottawa to solicit Canadian help for preliminary steps, including a platform to orbit the moon for a human mission there.

Long space missions degrade astronauts’ muscles and bones, expose them to hard radiation and can even damage their senses. An astronaut who gets acutely ill or hurt in Earth orbit can be sent home fairly quickly; one who’s halfway to Mars can’t.

A voyage to Mars would take at least six months each way, long enough for serious problems to set in – especially if the astronauts making the trip want to arrive ready for physical work on the surface.

Dr. Thirsk led the agency’s expert panel that recommended work on minimizing these dangers should be how Canada helps the human race explore space, in a report that hasn’t been released yet.

Why are the qualifications for the contract so narrowly drawn?

“The contract in question is being put in place to further develop elements of the health-care vision outlined in the Expert Group Report (forthcoming) which incorporates the results of consultations with national and international experts,” Canadian Space Agency spokeswoman Arielle Mathieu said by e-mail. “Dr. Robert Thirsk, former CSA astronaut, has been identified as having the unique qualifications, experience and availability to complete the work.

“Suppliers who consider themselves qualified may still submit a statement of capabilities for consideration, before Jan. 31, 2019.”

Dr. Thirsk called on the federal government to “restore adequate funding” to Canada’s space program “as a means to stretch our national capabilities and rally our citizens,” in a submission this fall to the House of Common’s finance committee.

The committee’s final report included a recommendation that the federal government commit in the 2019 budget to “significant, ongoing investments” in the space agency and to “contribute to space exploration and science.”

https://www.theglobeandmail.com/canada/article-canada-wants-ex-astronaut-robert-thirsk-to-help-define-countrys-place/
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Styczeń 07, 2019, 04:39
Już niedługo (w 2021) minie 40 lat od pierwszego wyniesienia na orbitę ramienia robotycznego w misji STS-2 i 20 lat od zainstalowania jego następcy Canadaarm 2 na ISS.
Jest to najbardziej znany wkład Kanady w załogowe loty kosmiczne.

15 years of Canadarm2 in 15 pictures

April 19, 2016, marks the 15th anniversary of the launch of Canada's iconic second-generation robotic technology, Canadarm2. Since its debut in space, the 17-metre robotic arm has proven to be an invaluable addition to the International Space Station (ISS) by assembling crucial elements of the Station, assisting in spacewalks, catching a multitude of spacecrafts and unloading many payloads. Here are 15 pictures to highlight the incredible 15 years (and counting) of Canadarm2.

(http://www.asc-csa.gc.ca/images/recherche/tiles/STS-100-069_hr.jpg)
2001-04-22 - Canadian Space Agency Astronaut Chris Hadfield's feet are attached to Canadarm while he works to install Canadarm2 on the International Space Station (ISS) during mission STS-100. (Credit: NASA)

(http://www.asc-csa.gc.ca/images/recherche/tiles/8213ab41-9111-42b9-b7a7-8a64b26832f8.jpg)
2005-08-03 - Mission STS-114 was known as “The Return to Flight,” being the first shuttle launch since the Columbia tragedy. Among its many tasks, Canadarm2 assisted astronauts during their spacewalks. In this image, NASA astronaut Stephen Robinson is held aloft by Canadarm2 during the crew’s third spacewalk. (Credit: NASA)

http://www.asc-csa.gc.ca/eng/blog/2016/04/19/15-years-of-canadarm2-in-15-pictures.asp

https://www.youtube.com/watch?v=oMSctD2PNaI
https://www.youtube.com/watch?v=K7NvsxcoDKo
https://www.youtube.com/watch?v=ck76yL_s30s
https://www.youtube.com/watch?v=NII8YLtINE4
https://www.youtube.com/watch?v=Akf3Q6hN_48

https://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2001/ast18apr_1

Space Shuttle Canadarm Robotic Arm Marks 25 Years in Space
11.09.06

(https://www.nasa.gov/images/content/162443main_rms_S02-13-226.jpg)

On Space Shuttle mission STS-2, Nov. 1981, the Canadarm is flown in space for the first time. Image credit: NASA
https://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/behindscenes/rms_anniversary.html
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 01, 2019, 10:34
Chyba coś ważnego związanego z agencją CSA będą ogłaszać w najbliższym czasie. Ktoś coś widział?
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 01, 2019, 11:16
Kanada ogłosiła oficjalnie  uczestnictwo w programie Gateway

Canada's role in Moon exploration
2019-02-28

Canada has officially announced its participation in the exciting next chapter of Moon exploration, which will include:

- a smart robotic system for the Gateway, a small space station that will orbit the Moon
- a new program for innovative Canadian science and technology designed for the Moon

http://www.asc-csa.gc.ca/eng/astronomy/moon-exploration/canada-role.asp

Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3244.msg129116#msg129116)
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marzec 01, 2019, 15:54
Pojawiła się ładna graficzka nawet! :)
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 02, 2019, 20:33
Cytuj
CanadianPM@CanadianPM 28 lut 2019

Prime Minister Justin Trudeau joins Ministers Navdeep Bains and Marc Garneau as well as Canadian astronauts Jeremy Hansen and Jenni Sidey-Gibbons for a town hall with high school students today in Saint-Hubert, Quebec. #DareToExplore
https://twitter.com/CanadianPM/status/1101248968602910720

Cytuj
CanadianSpaceAgency@csa_asc 28 lut 2019

.@CanadianPM visited us today for the historic announcement that #Canada is reaching for the Moon! Learn more: http://ow.ly/MEOC30nSpxa . #DareToExplore
Photos: Adam Scotti
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Marzec 02, 2019, 20:34
Nie za wcześnie ?

Cytuj
Jeff Foust@jeff_foust 1 mar 2019

Unexpected event at the KSC press site: cake to mark the 30th birthday of @csa_asc.
https://twitter.com/jeff_foust/status/1101584713133756416
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: ah w Lipiec 23, 2019, 20:26
Kanada dołącza do chińskiego (z udziałem Europy) projektu SMILE (https://www.cosmos.esa.int/web/smile/home) (Solar wind-Magnetosphere-Ionosphere Link Explorer) o którym było w "chińskim" wątku tutaj (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=100.msg120367#msg120367)
Artykuł: https://spaceq.ca/canada-joins-european-and-chinese-smile-space-weather-mission/ (https://spaceq.ca/canada-joins-european-and-chinese-smile-space-weather-mission/)
Kanadyjczycy przygotowują przede wszystkim Ultra-Violet Imager (UVI):

(https://spaceq.ca/wp-content/uploads/2019/07/Screen-Shot-2019-07-23-at-10.07.28-AM-1024x628.png)
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lipiec 28, 2019, 17:21
Ciekawy artykul opisujacy troche bardziej wnetrze canadarma2, na horyzoncie juz mamy 3 a drugi pomimo tego,
ze uwija sie niesamowicie jakos zadko gosci w mediach;-) Moze za zadko sie psuje ...
https://www.adacore.com/uploads/customers/CaseStudy_SpaceArm.pdf
W sumei od lat podaje go jako przyklad tego, ze Open Source istnieje w przestrzeni rowiazan wojskowy-kosmicznych
i ma sie niesamowicie dobrze, przy okazji mozemy dowiedziec sie jak tworzy sie nowe technologie
(uzywa sie OS?;-)) Z powazaniem
                                                    Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: ah w Wrzesień 04, 2020, 11:54
To pasuje do tego wątku i do "Osobistości":
Lisa Campbell - została nową szefową Kanadyjskiej Agencji Kosmicznej

https://www.cbc.ca/news/politics/lisa-campbell-canada-space-agency-1.5710881 (https://www.cbc.ca/news/politics/lisa-campbell-canada-space-agency-1.5710881)

(https://i.cbc.ca/1.5710885.1599151562!/fileImage/httpImage/image.jpg_gen/derivatives/16x9_780/lisa-campbell.jpg)
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Luty 23, 2023, 22:05
20 stycznia rząd Kanady ogłosił zamiar wspierania komercyjnego rynku rakietowego.

„Umożliwienie komercyjnych startów z Kanady pozwoli naszemu sektorowi zdobyć udział w rosnącym globalnym rynku startów kosmicznych”. – Lisa Campbell.

Space launches from Canada will be allowed soon, transport minister says
The Canadian Press · Posted: Jan 20, 2023 2:41 PM EST | Last Updated: January 20

Rules coming within 3 years, but interim launches can be approved before that

Cytuj
Ottawa is hoping to capitalize on the country's vast geography and space expertise to lure in companies that want to launch commercial space flights from Canadian soil.

Transport Minister Omar Alghabra announced Friday that the federal government will develop the regulatory requirements, safety standards and licensing conditions necessary to authorize commercial satellite space launches from Canada within the next three years.
https://www.cbc.ca/news/science/space-launches-canada-1.6720947
https://www.linkedin.com/posts/activity-7022317315002142720-DyiX?utm_source=post_nba&utm_medium=member_ios&utm_campaign=share_via

2) Kalendarium kosmicznych osiągnięć Kanady
https://www.asc-csa.gc.ca/eng/about/milestones.asp

3)
https://twitter.com/McGill_VPRI/status/1521259052294197249

4) EDIT 20.03.23
https://twitter.com/csa_asc/status/1634547220052598784

5) CSA zmieniła logo z powodu nowych ambitnych wyzwań.
(https://media2.spaceq.ca/wp-content/uploads/2023/03/17124651/canadian_space_agency_logo_2023_small.jpg)(https://pbs.twimg.com/media/FrV2zz_WwAQ-VBC?format=jpg&name=4096x4096)
https://twitter.com/csa_asc/status/1636344779653955586
https://twitter.com/csa_asc/status/1636358991381946371
https://twitter.com/csa_asc/status/1636778311228571652
A new logo for the Canadian Space Agency
Date modified: 2023-03-16
https://www.asc-csa.gc.ca/eng/about/logo.asp

Cytuj
Why are you changing the logo? Canada is entering a new era of space exploration. With the return to the Moon, an increasing need for Earth observation data and a growing Canadian space industry, the timing is ideal to give Canada’s space program a modern, simplified symbol that is distinctly Canadian and embodies the values of the future-focused space sector.
https://spaceq.ca/canadian-space-agency-quietly-releases-new-logo/
http://www.collectspace.com/news/news-031623a-canadian-space-agency-csa-new-logo.html

E6 27.03.23)
Kanada przedłużyła swoje zaangażowanie w ISS do 2030
https://twitter.com/Astro_Kutryk/status/1639442714059055107
Canada to stay on the International Space Station through 2030
https://www.youtube.com/watch?v=UeSTAbdQ0xY

E7 01.04.23)
https://twitter.com/asc_csa/status/1637816261861347336

E8 05.04.23)
https://twitter.com/SenBillNelson/status/1639402281467535362
Tytuł: Odp: Kanadyjski program kosmiczny
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 01, 2023, 18:40
28 marca 2023 Kanada ogłosiła przeznaczenie 2,5 miliarda dolarów w ramach budżetu federalnego na wsparcie kanadyjskiego programu kosmicznego. Ambitnie.
https://www.asc-csa.gc.ca/eng/news/articles/2023/2023-03-29-significant-investments-to-further-propel-canadian-space-exploration.asp
Significant investments to further propel Canadian space exploration
2023-03-29
Cytuj
On March 28, 2023, funding of $2.5 billion was announced as part of the federal budget to support Canadian leadership in space, including:

$1.1 billion over 14 years to continue Canada's participation in the International Space Station until 2030

$76.5 million over eight years in support of Canadian science on the Lunar Gateway

$1.2 billion over 13 years to develop and contribute a lunar utility vehicle to assist astronauts on the Moon

$150 million over five years for the next phase of the Lunar Exploration Accelerator Program (LEAP) to support Canada's world-class space industry and help accelerate the development of new technologies

By confirming its participation in the International Space Station through 2030, Canada secures a new flight for a CSA astronaut to the Station and sustained access to this unique microgravity environment for new Canadian science. Iconic Canadian robots Canadarm2 and Dextre will continue their critical operations, which include maintenance and inspection tasks, support of cargo resupply and other visiting vehicles, and helping out astronauts during spacewalks.

Thanks to the contribution of Canadarm3 to the United States-led Lunar Gateway, Canada secured dedicated time for Canadian science and technology development aboard this new space station destined for lunar orbit. The Gateway's unique location will allow Canadian researchers to perform observations and conduct science that is not possible from Earth or its orbit.

The Canadian lunar utility vehicle will be available to provide critical assistance to astronauts on the Moon and support operations. This investment allows Canada to work with the U.S. and other partners to advance scientific discovery and exploration on the lunar surface, with the objective of putting the first Canadian on the Moon. In parallel, investments through the next phase of LEAP will enable the development of new technologies for the lunar utility vehicle.

2) https://www.asc-csa.gc.ca/eng/astronomy/moon-exploration/artemis-missions.asp
https://twitter.com/csa_asc/status/1641885641628700676