Autor Wątek: Arca Space  (Przeczytany 65558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #30 dnia: Październik 04, 2010, 16:04 »
Na stronie ARCA nie ma jeszcze informacji z konferencji, jedynie na wersji rumuńskiej pokazał się jakiś komunikat opisujący chyba przebieg eksperymentu - za słabo znam rumuński, by go strescić :-)

Pokazały się natomiast zdjęcia pod adresem: http://picasaweb.google.com/arcaorbital/Misiunea4b#. Widać tam, jak rakieta startuje z wody: wynoszona balonem na odpowiednią wysokość, potem dopiero zostaje odpalony silnik rakietowy.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #31 dnia: Październik 04, 2010, 21:52 »
ARCA opublikowała dzisiaj komunikat prasowy o starcie rakiety Helen 2. otóż start odbył się 1 października (nie mam pojęcia, dlaczego poinformowano o nim dopiero 3-go). Odbywało się to tak:

- godz. 7. - ekipa ARCA ze sprzętem wypłynęła na Morze Czarne na statku wojskowym NSSL 281 Constanta w wyznaczony rejon,
- 15:30 - rakieta została zatankowana i spuszczona do morza,
- 16. - rozpoczęto napełnianie balonu,
- 16:30 - balon zaczął się wznosić ciągnąc za sobą rakietę Helen 2,
- 17:20 - balon osiągnął wysokość 14 km (maksymalna prędkość wznoszenia balonu wyniosła 120 m/s); wówczas wysłano sygnał odpalenia na 30 s silnika rakietowego,
- rakieta osiągnęła wysokość 40 km.
- niestety, nie rozwinęły się spadochrony kapsuły powrotnej; mimo poszukiwań do godz. 22 kapsuły nie odnaleziono.

ARCA uznała eksperyment za pełen sukces. Przez cały lot odbierano dane transmitowane przez radio (nie napisano jakie dane). Fakt utraty kapsuły powrotnej uznano za mniej istotny, ponieważ w warunkach konkursu Google Lunar X Prize, w ramach którego przeprowadzono ten eksperyment, nie ma w ogóle warunku powrotu kapsuły na Ziemię.

Źródło: http://www.arcaspace.ro/en/mis4_press_release.doc.

Przy okazji fotka (komplet zdjęć pod adresem podanym w poprzednim poście):



Na zdjęciu statek, z którego napełniany jest balon. W wodzie widać czerwony fragment rakiety Helen 2, która zostanie wywindowana balonem na wysokość 14 km i odpalona. Poniżej widać rakietę już po wynurzeniu się z wody:


« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2010, 21:58 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #32 dnia: Październik 05, 2010, 11:40 »
- godz. 7. - ekipa ARCA ze sprzętem wypłynęła na Morze Czarne na statku wojskowym NSSL 281 Constanta w wyznaczony rejon,
- 15:30 - rakieta została zatankowana i spuszczona do morza,
- 16. - rozpoczęto napełnianie balonu,
- 16:30 - balon zaczął się wznosić ciągnąc za sobą rakietę Helen 2,
- 17:20 - balon osiągnął wysokość 14 km (maksymalna prędkość wznoszenia balonu wyniosła 120 m/s); wówczas wysłano sygnał odpalenia na 30 s silnika rakietowego,
- rakieta osiągnęła wysokość 40 km.
- niestety, nie rozwinęły się spadochrony kapsuły powrotnej; mimo poszukiwań do godz. 22 kapsuły nie odnaleziono.

Całkiem sprawnie poszło!

Cytuj
ARCA uznała eksperyment za pełen sukces. Przez cały lot odbierano dane transmitowane przez radio (nie napisano jakie dane). Fakt utraty kapsuły powrotnej uznano za mniej istotny, ponieważ w warunkach konkursu Google Lunar X Prize, w ramach którego przeprowadzono ten eksperyment, nie ma w ogóle warunku powrotu kapsuły na Ziemię.

Można się z tym zgodzić. :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 06, 2010, 21:52 »
Niezbyt ciekawe, ale jakieś tam nagranie ze startu (mam nadzieję, że pojawi się coś lepszego jeszcze:). od 2min 10s:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #33 dnia: Październik 06, 2010, 21:52 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 07, 2010, 21:48 »
Podaję to jako ciekawostkę w tym miejscu, bo Mark i Adam Harries - ojciec i syn, konstruują rakietę również wynoszoną najpierw balonem. Opublikowali filmik na YouTube, a start planują w listopadzie tego roku. Nie znalazłem nigdzie szczegółów, takich jak choćby planowana wysokość lotu. Nie wiem, na ile traktować to poważnie, ale... Start ma odbyć się gdzieś na brytyjskiej wsi.


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 23, 2010, 00:14 »
Niezbyt ciekawe, ale jakieś tam nagranie ze startu (mam nadzieję, że pojawi się coś lepszego jeszcze:). od 2min 10s:

Nie pojawiło się nic nowszego od tamtego czasu? Filmik nawet niezły, czemu ten balon tak łopotał na samym początku? Mam wrażenie, że był nie dość 'nadmuchany'. Warunki wydawały się nie najlepsze (duży wiatr), ale jednak im się udało... Zapewne jakiś oficjalny filmik za jakiś czas wypłynie.

Podaję to jako ciekawostkę w tym miejscu, bo Mark i Adam Harries - ojciec i syn, konstruują rakietę również wynoszoną najpierw balonem. Opublikowali filmik na YouTube, a start planują w listopadzie tego roku. Nie znalazłem nigdzie szczegółów, takich jak choćby planowana wysokość lotu. Nie wiem, na ile traktować to poważnie, ale... Start ma odbyć się gdzieś na brytyjskiej wsi.

Podwieszana platforma? Ciekawe.. zobaczymy co pokażą za kilka tygodni ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 23, 2010, 20:28 »
Nie pojawiły się żadne nowe materiały ze startu rakiety Helen, ale jest za to zapowiedź... trzech filmów kinowych! Oto wyciąg z informacji na stronie ARCA:

Cytuj
ARCA wants to present itself to the public, like there has never been seen, in a series of three cinema movies. Astounding images and informations will be presented, that have not been revealed to the public.

The first production will be launched in Summer 2011 and will focus on the Helen launch.

The second movie will be a leap back in time and will focus on the founding of ARCA and on the beginning difficulties, that culminated in the launch of Demonstrator 2B rocket from Cape Midia Air Force Base. This movie will be launched most likely in the Summer of 2013.

The last part will comprise ARCA activity after the launch of Helen rocket and the team's efforts to win the Google Lunar XPrize competition. The production will be completed most likely in the Summer of 2015.

A zatem: cierpliwości...

Jeśli zaś idzie o panów Harries i ich platformę startową wznoszoną balonem, to trzeba wiedzieć, że Mark Harries, czyli ojciec, ma za sobą takie osiągnięcia, które zaowocowały wpisami do Księgi Rekordów Guinessa. Na przykład skonstruował największe na świecie jajo wielkanocne. Dla zainteresowanych link do strony z filmem na YouTube: http://www.youtube.com/ThePeaceRace#p/u/1/jXl5lY4cYkA.
« Ostatnia zmiana: Październik 23, 2010, 20:39 wysłana przez JSz »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 10, 2010, 21:11 »
ARCA poinformowała dziś (10 listopada) o postępach w swoich pracach w konkursie Google Lunar X Prize. Dzisiaj zakończono konstrukcję testowej instalacji silnika, który będzie zastosowany w lądowniku księżycowym ELL. Jest to silnik na paliwo ciekłe: nadtlenek wodoru i naftę. Ma to być najefektywniejszy silnik ARC-i, jego impuls właściwy wyniesie 280 s w próżni. Testy silnika odbędą się w grudniu.

Oto jedno ze zdjęć (inne można obejrzeć ze strony ARC-i):


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 11, 2010, 12:28 »
Dobrze, że widać też jakieś toczące się prace w związku z planami 'podboju Księżyca'. Liczę na to, że testy będą udane :)

Hmm.. a który silnik odpowie za swego rodzaju EDS (stopień ucieczkowy)?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #39 dnia: Grudzień 22, 2010, 07:57 »
ARCA chyba zmienia trochę podejście. Pojawiła się animacja wynoszenia rakiety przez samolot odrzutowy. Miałby on osiągać prędkość 1,5 Macha i wysokość 16km po czym uwalniać rakietę Haas II. Myślałem, że zostaną przy balonach:P Samolot ma być gotowy do końca 2012 roku z pierwszymi lotami naddźwiekowymi w 2013. Na stronie jest też wzmianka, że do końca miesiąca powinien pojawić się jakiś większy update pokazujący stan przygotowań do Google Lunar X Prize.





Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #40 dnia: Grudzień 22, 2010, 10:37 »
Ciekawe. Samolot przypomina mix kilku lotniczych konstrukcji. Przód nieco jak SpaceShipOne, większość niczym Northrop YF-23, natomiast koncepcja startowania z powierzchni morza jak Sea Dart firmy Convair.

http://en.wikipedia.org/wiki/F2Y_Sea_Dart
http://en.wikipedia.org/wiki/Northrop_YF-23


GG 8698011

Offline robinson

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 660
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 22, 2010, 19:48 »
Moim zdaniem, start z wody nie ma sensu. Zarzucono te konstrukcje wśród wojskowych, pewnie z ważnych powodów technicznych, a tutaj taka mała firma miała by to przywrócić. Mrzonki :-)

Pozdro
R

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 22, 2010, 21:37 »
Wiadomość ta bardzo mnie zaskoczyła, bo wywraca do góry nogami cały dotychczasowy dorobek ARCI! Czyli rezygnują z wyniesienia rakiety Haas balonem na wysokość, z której może już dotrzeć na orbitę. Zamiast tego rakietę Haas II będzie wynosił samolot określony jako E-111. Dlaczego? Przecież odtrąbili w październiku duży sukces lotu balonu, który docelowo miał wynieść Haas. Czyli prace nad początkowym wyniesieniem tej rakiety wrócą do początku?

Widzę następujące wyjaśnienia:
a) stwierdzili, że balon nie nadaje się do tego celu i szukają innej możliwości,
b) otrzymali od kogoś masę pieniędzy i przerzucili się na samolot, co jest sensowne o tyle, że jest to rozwiązanie o wiele bardziej przyszłościowe jeśli idzie o przyszłe wejście w komercję i turystykę - a o tym piszą na odnowionej stronie.

A może obydwa te powody zagrały równocześnie. Szkoda, bo ich koncepcja był unikatowa - nikt inny nie idzie obecnie w tym kierunku. A samoloty-matki wynoszące właściwe pojazdy orbitalne na wysokość kilkunastu kilometrów - te buduje się niemal na pęczki, począwszy od WK2.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 23, 2010, 13:03 »
Może nie chcą się pchać w innowacyjne rozwiązania, widząc kolejne loty testowe przeprowadzane przez Virgin Galactic. Też mam mieszane uczucia co do tego, mam nadzieję, że w dużej mierze zaważył tutaj parametr b) wypisany przez JSz.

Mam pewien pomysł, zobaczymy czy się uda :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Arca Space
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 23, 2010, 16:59 »
Moim zdaniem ten samolot to raczej zabieg marketingowy niż realny twór. Ewentualnie jakieś studia nad tym popełnią i przedstawią kilka raportów...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Arca Space
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 23, 2010, 16:59 »