Autor Wątek: Całkowite zaćmienie Słońca 8 kwietnia 2024 Meksyk/USA/Kanada  (Przeczytany 556 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jarek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 271
  • LOXem i ropą! ;)
Hej!
 Dla tych, co jeszcze nie wiedzą co zrobić z kasą i urlopem w kwietniu  :P

8.04.2024 mamy całkowite zaćmienie, które przejdzie od północnego Meksyku przez Teksas w USA aż po Maine i mały kawałek wschodniej Kanady (Montreal, Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia). UWAGA: Jest o tyle ciekawe, że czas trwania fazy całkowitej w osi pasa jest relatywnie długi, powyżej 3 minut w USA i ponad 4 minuty w Meksyku. To sporo. Z reguły te dłuższe zaćmienia są ciekawsze od przeciętnych (zwykle ok. 2 minut), nie tylko pod względem wygody obserwacji, ale także intensywności wizualnych efektów zjawiska. Przynajmniej tak wynika z moich skromnych doświadczeń.
Szczegółowe mapki:
http://xjubier.free.fr/en/site_pages/solar_eclipses/TSE_2024_GoogleMapFull.html
https://svs.gsfc.nasa.gov/5073

Jest jeszcze "stara" strona NASA o zaćmieniach, którą ongiś prowadził niestrudzony Fred Espenak z JPL, ale nie jest już aktualizowana, ma charakter archiwalny. Nowym użytkownikom pewnie będzie trudniej ją znaleźć w gąszczu internetu. Ogromna szkoda, bo miała b. systematyczny charakter jeśli chodzi o kalendarz zaćmień i mapy interaktywne, można było planować na dekady do przodu i analogicznie przeglądać dane archiwalne wstecz. Obecny serwis jest częścią NASA Science i jest chyba bardziej zorientowany na bieżące wydarzenia, o ile się zorientowałem.
Fred Espenak (obecnie na emeryturze) prowadzi(ł) swój prywatny serwis zaćmieniowy www.mreclipse.com Nadal aktywny i dużo wartościowych informacji, choć nie wiem, czy aktualizowany w 100%. Notka Wikipedii o autorze:
https://en.wikipedia.org/wiki/Fred_Espenak
Z obecnie istniejących źródeł z mapami online przyszłych zaćmień najlepsze są chyba te strony Xaviera Jubiera, wg. mojej subiektywnej opinii.
U nas niestety nic nie będzie, nawet rąbka częściowego zaćmienia. Pozostaje śledzić relacje w necie... Ja w tym roku niestety się nie wybiorę, z tzw. przyczyn życiowych jestem uziemiony. 8.04 będę wył jak pies i dłubał w necie  :P :-X
Pozdrawiam
-J.

Polskie Forum Astronautyczne