Autor Wątek: Projekt Sungrazing Comets-wstęp  (Przeczytany 11705 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Rafal Reszelewski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Łowca komet SOHO i asteroid
    • http://www.rafaello1996.w.pw/
Projekt Sungrazing Comets-wstęp
« dnia: Luty 10, 2012, 15:57 »
Postanowiłem, że przytoczę tutaj tekst napisany przez Michała Kusiaka, w którym opisuje jak rozpocząć poszukiwania komet SOHO. Myślę, że taki tekst zainteresuje osoby, które chciałyby dołączyć do projektu.

Czy każdy może odkryć kometę SOHO?
Michał Kusiak, 2008 rok


Problem uczestniczenia w projekcie SOHO Comets jest związany ze stosunkowo częstym raportowaniem potencjalnych komet, chciałbym więc przedstawić najistotniejsze informacje oraz rady na ten temat. Program poszukiwań jest powszechnie dostępny. Często jednak początkujący „łowcy” komet SOHO nie posiadają stosownej wiedzy na temat właściwego raportowania czy też wyglądu prawdziwej komety obserwowanej na zdjęciach koronalnych Lasco, stąd zgłaszają niejednokrotnie raporty, które zawierają błędy lub przedstawiają obiekt nie będący kometą. Zacznijmy jednak od początku.
Adres Projektu: http://sungrazer/nrl.navy.mil


Skąd pobierać zdjęcia?

Zdjęcia Lasco przesyłane są na kilka serwerów, w tym 2 z nich są najczęściej używane:


-http://lasco-www.nrl.navy.mil/javagif/gifs/ - serwer Naval Research Laboratory, na którym zdjęcia pojawiają się najszybciej (10-20 minut) po ich wykonaniu i przesłaniu na Ziemię
-http://sohowww.nascom.nasa.gov/data/realtime/ - serwer NASA, który niejednokrotnie służy za główne źródło zdjęć w razie awarii czy też przerw technicznych wcześniej wymienionej strony

Korzystając z witryn użytkownik pobiera zdjęcia zawierające w nazwie C2 lub C3 w rozdzielczości 1024x1024
Zdjęcia mają pojemność 600 – 800 kilobajtów. Warto posiadać stabilne łącze, dzięki któremu obrazek pobierzemy w czasie nie dłuższym niż kilkanaście sekund. Obecnie w projekcie bierze udział duża grupa obserwatorów, więc spóźnienie ze zgłoszeniem o kilkadziesiąt sekund może kosztować utratę odkrycia.

Pliki FTS wymagające własnoręcznej obróbki:
ftp://lasco6.nascom.nasa.gov/pub/lasco/ ... /level_05/


W jakim programie najlepiej analizować zdjęcia Lasco?

W zasadzie każdy edytor graficzny jest dobry. Ważne jednak jest żeby miał on możliwość wyznaczania współrzędnych miejsca na zdjęciu, gdzie znajduje się potencjalna kometa. Współrzędne wyznacza się jako X i Y. Elementy obu osi zmieniają się w zakresie 0 – 1024. W zależności, jaki program wykorzystujemy punkt (0,0) znajduje się w jednym z czterech rogów zdjęcia. Większość programów wyznacza współrzędne według lewego górnego rogu zdjęcia. Część programów nalicza położenie wobec lewego dolnego rogu. Warto, więc przyjrzeć się używanemu edytorowi, w jaki sposób nalicza współrzędną. Jest to istotne, ponieważ punkt odniesienia (0,0) podawany jest w formularzu zgłoszenia.

Dobrze, jeśli nasz edytor posiada możliwość załadowania do swojej pamięci większej ilości zdjęć lub też może wykonywać animacje z pobranych przez nas ujęć. Ciekawym programem wydaje się być Ulead Gif Animator (darmowa wersja działa tylko 30 dni), dzięki któremu można na bieżąco dodawać pobierane przez nas zdjęcia a zmiany w wyglądzie analizować poprzez stymulację strzałkami klawiatury.



Jak wypełnić formularz zgłoszenia?


Gdy znajdziemy potencjalną kometę należy wypełnić raport. Poniżej przedstawiam przykład raportu wysłanego przez nowego uczestnika projektu. Raport został wypełniony poprawnie, aczkolwiek nie przedstawia on prawdziwej komety, stąd został on odwołany.
ZDJĘCIE
http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.ed ... mularz.gif


1.Jeśli bierzemy udział w projekcie w niniejszym polu wybieramy opcję New User
2.Zgłaszając nową kometę wybieramy opcję „potential comet”. Okienko opiszę szerzej.
3.a) Time: niniejsze okienko wypełniamy w kolejnych raportach, odwołujących nasze zgłoszenie lub dosyłając kolejne pozycje naszego wcześniej zgłaszanego obiektu B) Date: W pierwszym raporcie podajemy datę wykonania zdjęć, którą odczytamy z nazwy pliku graficznego który pobraliśmy z serwera (pod żadnym pozorem datę obserwacji!). Do tego pola wrócę jeszcze później.
4.Camera and image size: wybieramy właściwą opcję, zależną od tego, który typ zdjęć analizujemy (C2 czy C3). Jak wspominałem wyżej, warto pobierać zdjęcia o najwyższej dostępnej rozdzielczości (1024) i na ich podstawie wysyłać zgłoszenie.
5.Pozycja (0,0) o której już pisałem, to miejsce, od którego naliczana jest współrzędna naszego obiektu (Upper Left – lewy górny róg, Lower left – lewy dolny)
6. Rodzina komet. Znając podstawowe informacje na temat rodzin komet, o których napiszę w innej części poradnika, wybieramy opcję, która odpowiada najlepiej znanym i ustalonym trasom ruchu poszczególnych grup.
7.Pozycje potencjalnej komety na zdjęciach. Ta część formularza składa się z trzech kolumn i 6 wierszy. W pierwszej kolumnie podajemy godzinę zdjęcia jest ona zawarta tak samo jak data w nazwie naszego pobranego pliku. W dwóch kolejnych podajemy współrzędne X i Y. Należy pamiętać, że wysyłając zgłoszenie na podstawie aparatu C3 w pierwszym raporcie należy nadesłać minimum 3 pozycje! W przypadku aparatu C2 należy w pierwszym raporcie trzeba zawrzeć minimum 2 pozycje! Natomiast żeby nasz raport został sprawdzony przez koordynatora trzeba wysłać raport uzupełniający z dalszymi 3 pozycjami. Prawdziwa (najsłabsza i najmniejsza) kometa zawsze obserwowana jest na minimum 6, 7 zdjęciach.


Gdy raport uzupełnimy klikamy na preview, w różowym polu pojawi się nasze zgłoszenie, które po wciśnięciu klawisza submit zostanie dodane do listy raportów. New User musi podać w odrębnym polu swoje dane: Imię i Nazwisko, e-mail i zamieścić tam raport który wyświetlił się w podglądzie.


Nasze zgłoszenie zostanie dodane na poniższą stronę.
ZDJĘCIE
http://www.partnerstwodlaprzyszlosci.ed ... aporty.gif


Zgłoszenie zostało wysłane 9 lutego o godzinie 4:47:12 czasu obowiązującego w Waszyngtonie (GMT-5).


Wracając do zakładek 2 i 3a, chciałbym teraz opisać poszczególne opcje i czynności jakie należy wykonać w przypadku odwoływania, dosyłania pozycji...


W zakładce 2 mieszczą się następujące opcje:


-Potential comet:
opisana szczegółowo powyżej

-Further to my post of: Jeśli obiekt jest widoczny na kolejnych zdjęciach a my w pierwszym raporcie zawarliśmy mniej niż 5 (dla C2) lub 6 (dla C3) pozycji wysyłamy kolejne używając niniejszej opcji. Wpisujemy datę i godzinę zamieszczenia raportu na stronie projektu (napisana na zdjęciu tłustym drukiem)

-Retracting my claim of: Gdy obiekt jest nieprawdziwy (znika, jest widoczny na zbyt małej ilości zdjeć), używamy tej opcji, żeby odwołać nasze zgłoszenie. W tym celu wykonujemy procedurę podobną jak w przypadku wysyłania raportu potential comet, tyle, że w okienkach Time i Date wpisujemy Datę i Godzinę dodania raportu (na powyższym zdjęciu wytłuszczona w nagłówku raportu). Nie trzeba również zawierać pozycji. Wpisujemy tylko najistotniejsze elementy, które dotyczą naszego wcześniejszego zgłoszenia.

-Correction: Gdy w naszym raporcie popełniliśmy błąd (omyłkowo zaznaczyliśmy złą kamerą w zakładce, pomyliliśmy się w dacie itp.) wówczas wypełniamy raport Correction według podobnej procedury jak Potential Comet

-Known comet, now entering: Zdarza się często że odkryta kometa początkowo widoczna na kamerze C3, zbliżając się do Słońca (centralnych część zdjęcia) wchodzi w zasięg kamery o mniejszym polu widzenia (C2) wówczas można wysłać raport który oznajmia ten fakt. Ta opcja właśnie do tego służy.

-Possible fragment/companion: Zdarza się, że za jaśniejszą kometą podążą w jej pobliżu mniejszy i słabszy składnik będący jej odłamkiem. Wówczas wysyłamy taki raport, podając jednak informacje w tak samo jak dla opcji Potential Comet



„Fałszywe komety”


Często obserwator, który rozpoczyna swoje obserwacje popełnia bardzo proste błędy wysyłając raporty obiektów nie będących kometami. Są to m.in.


Raporty gwiazd i planet:

Gwiazdy i planety poruszają się na zdjęciach Lasco niemal poziomo (nie zmienia się współrzędna Y). Ich ruch jest przy tym dużo mniejszy jak w przypadku obserwowanych na SOHO komet.


Szum i cosmic ray:


Sonda SOHO jest cały czas bombardowana przez wysokoenergetyczne cząstki biegnące ze Słońca, one też powodują bardzo często pojawienie się artefaktów w postaci punktów, plamek i kresek. Ten typ fałszywych obiektów sprawia trudności każdemu, nawet doświadczonemu obserwatorowi. Dlatego też stworzono opcję odwoływania raportów.


Najważniejsze informacje dotyczące komet SOHO



1. Można przyjąć, że komety na zdjęciach SOHO w krótkim czasie (kilka godzin) poruszają się ze stałą szybkością. Dlatego w równych odstępach czasu powinny występować stosunkowo stałe zmiany w wartościach współrzędnych. Zdjęcia często wykonywane są w nierównych przedziałach, dlatego trzeba zwracać uwagę na fakt, że przykładowo w krótszym czasie kometa zrobi mniejszy skok!
2. W przypadku rodziny Kreutza występują takie okresy kiedy możemy spodziewać się większej liczby odkryć. Spowodowane jest to zmianą geometrii orbit i tym samym widzialności komet na zdjęciach. W okresie kwiecień-czerwiec oraz październik-grudzień orbity komet Kreutza ustawiają się w bardzo korzystny sposób w polu widzenia sondy. Dzięki temu małe obiekty o niższej jasności niewidoczne na kamerze C3 pojawiają się w polach widzenia kamery C2!
3. Warto wiedzieć, z jakich rejonów zdjęcia ‘nadlatują’ najczęściej komety. Zdecydowana większość odkrywanych ciał należy do rodziny Kreutza. Stanowi ona 84% wszystkich pojawiających się obiektów. Dlatego początkującemu miłośnikowi polecam rozpoczęcie samodzielnych poszukiwań właśnie pod kątem tej grupy. W zależności od miesiąca komety poruszają się w innym obszarze obrazów Lasco. Bardzo dobrze opisane mapki znajdują się na stronie jednego z łowców komet Rainera Krachta:

http://rkracht.de/soho/c3kreutz.htm

Trasy komet z innych rodzin:

http://rkracht.de/soho/meyertracks.htm
http://rkracht.de/soho/marsdentracks.htm
http://rkracht.de/soho/krachttracks.htm

4. Gdy zgłaszamy kometę SOHO, należy wykazać się refleksem! Żeby odkrycie komety otrzymać na swoje konto, obserwator musi wysłać zgłoszenie pierwszy. Jeśli natomiast obiekt zaobserwowało kilku obserwatorów różnica czasowa w zgłoszeniach nie może być większa niż ~30 sekund za pierwszym obserwatorem! Raporty dodawane są on-line. Koordynator przyjął że biegle piszący na klawiaturze jest w stanie wypełnić formularz w takim czasie. Tak krótki odstęp uniemożliwia „skopiowanie” odkrycia.

źródło: astromaniak.pl
Pozdrawiam,
Rafał Reszelewski
--------------------------------------------------------
ESA Optical Ground Station,Tenerife (MPC Code: J04)
Polonia Observatory, San Pedro de Atacama, Chile (MPC: W98)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Projekt Sungrazing Comets-wstęp
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2012, 19:38 »
Dzięki za rozpoczęcie tego wątku Rafale. Ostatnie wydarzenia związane z programem informują, że naprawdę warto się na tym polu angażować, a nuż się wykażemy ;)

Offline Rafal Reszelewski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 224
  • Łowca komet SOHO i asteroid
    • http://www.rafaello1996.w.pw/
Odp: Projekt Sungrazing Comets-wstęp
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2012, 00:40 »
Przewodnik jak obrabiać zdjęcia FTS


I. STEREO

Przed przystąpieniem do obróbki zdjęć należy je najpierw pobrać z tego miejsca. Po pobraniu zdjęć FTS (z HI lub COR) najlepiej z całego dnia możemy przystąpić do tworzenia pliku kalibracyjnego. Do tego celu użyjemy programu FITSWORK, który możemy pobrać stąd.

 
Po uruchomieniu programu kliknij w menu "file" następnie "Masterdark/-flat Combining". Kliknij na "Flats". Przejdź do folderu, gdzie zapisałeś zdjęcia ze STEREO. Zaznacz i przeciągnij wszystkie zdjęcia do pustego okna po prawej stronie. Wybierz metodę "Median", wyjściową ścieżkę i nazwę pliku kalibracyjnego. Kliknij na przycisk "Process" i czekaj aż tworzenie pliku kalibracyjnego zakończy się.



Teraz jesteś gotowy do obróbki zdjęć. Najpierw kliknij w menu "File" następnie "Open" i otwórz plik kalibracyjny, który stworzyłeś wcześniej. Następnie ponownie kliknij w menu "File" i "Open" i otwórz zdjęcie, które chcesz obrobić. Przejdź do menu "Image Combining" i wybierz opcję "Divide Image(Flat). W ten sposób otrzymałeś zdjęcie, które wygląda tak:


 

II. SOHO

Przed przystąpieniem do obróbki zdjęć należy je najpierw pobrać stąd. Do stworzenia pliku kalibracyjnego potrzebne będzie minimum 15 zdjeć FTS z koronografu LASCO C2 lub LASCO C3. Do obróbki zdjęć użyjemy programu Iris, którego najnowszą wersję można pobrać z tej strony.

 
Po uruchomieniu programu kliknij "File" następnie wybierz opcję "Settings" i wpisz katalog roboczy, w którym będą się odbywały operacje na zdjęciach. Następnie wybierz format "FTS"



Teraz jesteś gotowy do stworzenia pliku kalibracyjnego. Zdjęcia, które wcześniej ściągnąłeś teraz skopiuj do katalogu roboczego, który wybrałeś w ustawieniach. Zmień nazwę zdjęć na powtarzalną ze zmieniającym się numerem np. a1.fts,a2.fts,...,a10.fts. W programie Iris wybierz menu "Processing" i opcję "Make an offset". Wpisz nazwę główną, liczbę zdjęć wziętą do stworzenia pliku kalibracyjnego i kliknij "Ok".




I w ten sposób otrzymałeś zdjęcie kalibracyjne. Zapisujemy je jako plik FTS. W tym celu skorzystaj z komendy oznaczonej strzałką i wpisujemy np. "save median". W twoim katalogu roboczym plik został zapisany jako "median.fts".



Teraz możesz przystąpić do kalibracji zdjęć. Z menu "File" wybierz opcję "Open" i otwórz jedno ze zdjęć, które pobrałeś i chcesz skalibrować. Następnie wejdź w menu "Processing" i wybierz " Subtract". Wybieramy plik kalibracyjny z katalogu roboczego i klikamy "Ok".




W ten sposób otrzymujemy skalibrowane zdjęcie, które wygląda tak:



Suwakami "Threshold" wzmacniamy detale. Zdjęcie zapisujemy już np. jako ".jpg". Czynność wykonujemy podobnie dla reszty zdjęć.


« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2012, 00:55 wysłana przez Rafal Reszelewski »
Pozdrawiam,
Rafał Reszelewski
--------------------------------------------------------
ESA Optical Ground Station,Tenerife (MPC Code: J04)
Polonia Observatory, San Pedro de Atacama, Chile (MPC: W98)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt Sungrazing Comets-wstęp
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2020, 15:04 »
To chyba odpowiednie miejsce na statystyki:

Cytuj
Sungrazer #CitizenScience Update:

As of 2020-Sep-30, @ESA
/@NASASun
 SOHO has discovered 4,070 comets!

- 85.7% Kreutz group
- 6.8% Meyer group
- 4.5% Non-group (i.e. not in a comet family)
- 1.5% Marsden group
- 1.2% Kracht group
- 0.3% Kracht II group.
= 100% AWESOME!

Czyli są grupy Kreutza, Meyera, Marsdena, Kracht i Kracht 2. Ciekawe, że zaledwie 4,5% jest "przypadkowa".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt Sungrazing Comets-wstęp
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2020, 15:04 »