Autor Wątek: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym  (Przeczytany 1872 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« dnia: Kwiecień 22, 2015, 14:08 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:08 »
Hmm - wcześniej już udało się łapać egzoplanety w świetle widzialnym chyba (szczególnie te bardzo odległe)? Czy ktoś może to zweryfikować?

W tym przypadku chyba mowa o spektrum w zakresie widzialnym, co wcześniej nie zostało osiągniete, w szczególności dla "gorącego Jowisza". Dlatego wiadomo, że 51 Peg b ma wysokie albedo i rozmiarowo jest większa od Jowisza. Masa była już znana wcześniej.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:14 »
Hmm - wcześniej już udało się łapać egzoplanety w świetle widzialnym chyba (szczególnie te bardzo odległe)? Czy ktoś może to zweryfikować?

W tym przypadku chyba mowa o spektrum w zakresie widzialnym, co wcześniej nie zostało osiągniete, w szczególności dla "gorącego Jowisza". Dlatego wiadomo, że 51 Peg b ma wysokie albedo i rozmiarowo jest większa od Jowisza. Masa była już znana wcześniej.

Jeśli dobrze pamiętam, 51 Peg to pierwsza egzoplaneta odkryta wokół gwiazdy ciągu głównego. Wcześniej były egzoplanety krążące wokół pulsara odkryte przez Wolszczana  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23264
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:35 »
Tak jest - 51 Peg b to pierwsza "normalna" planeta krążąca wokół normalnej gwiazdy. Jedyne co w niej "nie normalne" (z perspektywy lat 90 XX wieku) to bliskość do gwiazdy. Wówczas astronomowie kompletnie nie byli w stanie odpowiedzieć, dlaczego taki gazowy gigant krąży tak blisko swej gwiazdy, a nie tam gdzie typowy porządny Jowisz krąży. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 22, 2015, 20:35 »

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2015, 21:44 »
Faktycznie, strzeliłem gafę - chodzi oczywiście o spektrum :) Ale i tak stwarza to super możliwości, jeśli chodzi o badanie masy i może nawet składu atmosfery :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Obserwacja egzoplanety w świetle widzialnym
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 22, 2015, 21:44 »