Autor Wątek: Polski przemysł kosmiczny - aktualności  (Przeczytany 203617 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

LooZ^

  • Gość
Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« dnia: Czerwiec 14, 2012, 11:38 »
Mam nadzieję, że ten wątek dzięki przystąpieniu do ESA już niedługo będzie najpopularniejszym na forum ;)

Cytuj
Bumar chce wejść w technologie kosmiczne (...)

Szukając nowych rynków, Bumar pracuje nad produkcją pojazdów bezzałogowych,  myśli też o technologiach kosmicznych. Obiecujące wydają się również badania nad bezinwazyjnym sposobem mierzenia poziomu cukru we krwi człowieka, który może mieć zastosowanie u diabetyków. Wszystkie projekty są dofinansowane przez Skarb Państwa kwotą 384 mln zł.

Te największe pieniądze, jakie do tej pory otrzymała Grupa, zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty.

 – Jednym z ciekawszych produktów, którym możemy się pochwalić, jest nowoczesny system pozwalający na to, żeby w sposób bezinwazyjny mierzyć poziom cukru we krwi człowieka – mówi Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Bumaru. – To system, który jest innowacyjny na skalę światową.

Poziom cukru pozwala stwierdzić, czy dany człowiek jest w stresie, czy nie, co sprawia, że ten sposób mierzenia ma zastosowanie wojskowe. Ale może również być stosowany przez chorych na cukrzycę, zwłaszcza, że jest mało uciążliwy w użyciu.

 – Wszystkie firmy zbrojeniowe poszukują rynków cywilnych, nowych szans eksportowych – tłumaczy Mariusz Andrzejczak. – Myślimy o stosowaniu technologii bezzałogowców, czyli robotycznych, a także o tym, żeby wejść w technologie kosmiczne.

Zwłaszcza w tych ostatnich Bumar widzi dla siebie możliwości rozwoju.

– Technologie kosmiczne są tymi, które uznajemy za przyszłościowe, ale nie jako wykonawcy np. satelitów, bo to wydawałoby się jeszcze zbyt abstrakcyjne – informuje wiceprezes.

Bumar mógłby produkować komponenty, czyli np. precyzyjne kamery umieszczane na satelicie lub części do radarów pozwalające na uzyskanie zdjęć satelitarnych i programów do ich obróbki.

 – Te części byłyby sprzedawane albo naszym europejskim partnerom, którzy pracują w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej albo Amerykanom, czyli głównie do NASA – wyjaśnia Mariusz Andrzejczak.


(...)

http://www.newseria.pl/news/bumar_chce_wejsc_w,p155020830

Offline Imperator Jarek

  • The emperror
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • www.twitter.com/imperator_jarek
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2012, 15:40 »
Tak tak, dobry wątek, ciśniemy go do przodu. :)


LooZ^

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2012, 16:22 »
Swoją drogą, zna ktoś jakieś polskie firmy w branży kosmicznej, które nie są własnością uczelni wyższych?

Offline Imperator Jarek

  • The emperror
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • www.twitter.com/imperator_jarek
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2012, 16:37 »
Na wewnętrznych portalach biznesowych ESA sklasyfikowała ok 50 firm w Polsce jako takich które mogą być zainteresowane space, ale trzeba by głęboko pogrzebać żeby się do niej dostać.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2012, 16:37 »

LooZ^

  • Gość
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2012, 16:54 »
Pewnie połowa to firmy-córki Bumaru ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2012, 17:38 »
Lista niektórych firm (MŚP) jest do złapania o tutaj:
http://emits.esa.int/emits/owa/emits.main

np pod zakładką 'list of SMEs'. Ta część danych jest ogólnodostępna.

Offline Imperator Jarek

  • The emperror
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 64
    • www.twitter.com/imperator_jarek
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 15, 2012, 09:55 »
Tu macie listę firm:


Offline mig

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 13, 2012, 21:19 »
Firma Virgo:

http://www.vigo.com.pl/index.php/en/main_menu/home/curiosity_has_landed_on_mars

Firm jest troszkę. Zauważyłem, że w dziale przemysł kosmiczny wszyscy skupiają się na primach głównie. Trzeba pamietać, że nawet primy mają subkontaktorów, którzy im dostarczają komponenty np nieśmertelna taśma Kapton od 3M :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 13, 2012, 21:37 »
Na prime'ach jako głównych wykonawcach tak, ale nie oznacza to, że prime buduje większość danego satelity. Moim zdaniem wręcz przeciwnie.

W przypadku ESA są ponadto programy dedykowane jedynie dla SME, gdzie prime nie mogą w ogóle brać udziału.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2012, 17:26 »
Wow I kosmonauta net,. też tu jest 3 :o Czyżbym coś przegapił w budowie kosmicznych szpejów? Oczywiście o startach balonów wiem i o inicjatywie związanej z Ardu Sat.....  :) Czy o to ESA chodzi?

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 14, 2012, 21:14 »
Wow I kosmonauta net,. też tu jest 3 :o Czyżbym coś przegapił w budowie kosmicznych szpejów? Oczywiście o startach balonów wiem i o inicjatywie związanej z Ardu Sat.....  :) Czy o to ESA chodzi?

Jest. Tu "General Information" na temat tej enigmatycznej firmy... ;) :


The Dark Side of the Moon

Offline mig

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2012, 20:16 »
Zgadza się, że wiekszość payload jest projektowanych nie przez prime-ów. Jednak to oni odpowiadają za budowę i definicję platformy. Ostatnio znajomy coś rzucił ze primy dostają max 20% jeśli chodzi o budowe nowych satelit. Nie wiem czego dotyczy ten ułamek bo jak powiedziałem to było tylko zasłyszane.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2012, 22:39 »
Zgadza się, że wiekszość payload jest projektowanych nie przez prime-ów. Jednak to oni odpowiadają za budowę i definicję platformy. Ostatnio znajomy coś rzucił ze primy dostają max 20% jeśli chodzi o budowe nowych satelit. Nie wiem czego dotyczy ten ułamek bo jak powiedziałem to było tylko zasłyszane.

Moim zdaniem dość trudno określić tę wartość, bo zależne to pewnie jest od dziedziny sektora kosmicznego. W przypadku wyspecjalizowanych misji wydaje mi się, że udział prime'ów może być wyższy. Natomiast w przypadku niszowych pomysłów, np. małych satelitów, pewnie udział prime'ów to 0%. :)

Offline mig

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 25, 2013, 01:22 »
no ale malutkie satelity to raczej przedsięwzięcia uniwersyteckie. Pamiętam jak był pierwszy lot Vegi to napchali tych cubesatów tyle tam ze na niektórych widać było nawet "remove before flight" flagi hehe studencka fantazja:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2013, 15:14 »
no ale malutkie satelity to raczej przedsięwzięcia uniwersyteckie. Pamiętam jak był pierwszy lot Vegi to napchali tych cubesatów tyle tam ze na niektórych widać było nawet "remove before flight" flagi hehe studencka fantazja:)

Tagi "remove before flight" są bardzo często stosowane przy wielu misjach kosmicznych. Załączony tag - czegoś się nie da włączyć, można na Ziemi bezpiecznie procesować sprzęt. Wyciągnięty tag - konfiguracja gotowa do startu. Całkiem zgrabne udogodnienie. :)

Skoro do Vegi upchali tyle tych CubeSatów, to co będzie z Dnieprem, w którym poleci Lem? ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polski przemysł kosmiczny - aktualności
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2013, 15:14 »