Polskie Forum Astronautyczne

Astronautyka => Słońce => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 15, 2011, 09:43

Tytuł: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 15, 2011, 09:43
Pojawiają się już pierwsze prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej. Tak, 25. cykl to ten, który nastąpi po obecnym 24. cyklu, czyli powinien się rozpocząć za dobre kilka lat, być może nawet w okolicach 2020 roku albo i jeszcze później.

Z tych prognoz wynika, że 25. cykl może być jeszcze słabszy lub w ogóle mało zauważalny:
http://www.spacedaily.com/reports/Major_Drop_In_Solar_Activity_Predicted_999.html
(przykładowy link - podobnych stron jest całkiem sporo).

Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipiec 02, 2011, 15:30
Artykuł z analizą na ten temat pojawił się na Kosmonaucie, przyznam, że w ogóle nie orientowałem się w tych mechanizmach związanych z cyklami dlatego wszelkie takie niuanse w tym opracowaniu okazały się dla mnie niesamowicie interesujące. Dociera do mnie także jakimi jesteśmy "szczęściarzami", że przyszło nam żyć w czasach kiedy doświadczyć możemy kolejnego Minimum Maundera (które związane jest chyba swoją drogą z tym dłuższym cyklem słonecznym, trwającym kilkaset lat?).

Polecam.

Bardzo słaby 25. cykl aktywności słonecznej? (http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/2011-06-17-25cykl.html)
"Pojawiły się wyniki badań naukowych, które sugerują, że następny cykl aktywności słonecznej może być bardzo słaby lub nawet niezauważalny. Poznajmy pierwsze prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej, który zacznie się prawdopodobnie około 2020 roku.

Obecny, 24. cykl aktywności słonecznej, rozpoczął się w grudniu 2008 roku - później niż heliofizycy wcześniej zakładali. W kolejnych miesiącach prognozy aktywności dla obecnego cyklu były stopniowo korygowane - prognozowano coraz niższą ilość plam słonecznych w maksimum oraz przesuwano moment maksimum na późniejsze daty. W tej chwili przewiduje się, że maksimum obecnego cyklu nastąpi w lipcu 2013 roku.

Co stanie się po maksimum? Jak długo będzie spadać aktywność słoneczna? Kiedy rozpocznie się kolejny cykl słoneczny i jakiej będzie wielkości? Niedawno heliofizycy zaczęli szukać odpowiedzi na te pytania. Wyniki pierwszych badań naukowych na ten temat zostały przedstawione na corocznym spotkaniu sekcji heliofizycznej Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego (American Astronomical Society). Przedstawiono na nim wyniki trzech niezależnych badań, z których wynika ten sam wniosek - 25. cykl aktywności słonecznej może być znacznie słabszy niż kilka ostatnich cykli i rozpocząć się później, niż zakładano. Jest możliwe, że maksimum cyklu słonecznego w ogóle nie zostanie zauważone."
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: petite w Lipiec 02, 2011, 20:19
 Prognozy 25 cyklu słonecznego.
Powodem, dla którego naukowcy uważają, iż 25 cykl słoneczny będzie miał najniższą aktywność od wielu wieków jest tzw. Wielki Słoneczny Taśmociąg. Może dziwić fakt, że nie będąc pewnym co do najbliższego maksimum już pojawiają się (w zasadzie pojawiły się już dawno, bo w 2006 roku) prognozy następnego. Skąd taka pewność, że po 24 cyklu czeka nas mała epoka lodowcowa? Wielki Taśmociąg jest ogromnym strumieniem ognia przepływającym wewnątrz Słońca. Jest on podzielony na dwa oddziały: północny i południowy, jeden pełny obieg zajmuje im około 40 lat. Naukowcy uważają, że prędkość obiegu Wielkiego Taśmociągu ma istotny wpływ na aktywność słoneczną. Dlatego każde spowolnienie czy też przyspieszenie jest ważną informacją dla określenia jak będzie przebiegać kolejne maksimum. "Normalnie, przesuwa się on z prędkością 1 metra na sekundę - krokiem spacerowym", mówi Hathaway. "Tak to było od końca XIX wieku". Jednak w ostatnich latach północna taśma zwolniła do 0,75 m/sek. a południowa do 0,35 m/sek. "Nigdy nie widziałem tak niskich prędkości".

Według teorii i obserwacji prędkość poruszania się taśmy zapowiada nasilenie aktywności plam słonecznych na 20 lat w przód. Spowolnienie oznacza niską aktywność słoneczną, przyspieszenie silniejszą aktywność (przyczyny dlaczego tak się dzieje wyjaśnione są o tutaj: http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2006/10mar_stormwarning/). Zatem spowolnienie, które zaobserwowali naukowcy NASA oznacza, iż cykl 25, którego maksimum przewidywane jest na rok +/- 2022, będzie najniższe od wielu wieków. To jest ciekawa(czytaj dobra) wiadomość dla astronautów, którzy dzięki temu nie będą musieli się martwić tak bardzo o rozbłyski słoneczne i promieniowanie. A w tych latach Wizja Eksploracji Kosmosu (Vision for Space Exploration) powinna być w pełnym rozkwicie (- lot na Księżyc przygotowujący astronautów do podróży na Marsa).

Ośmielę się jednak zwrócić uwagę, że prognoza 24 cyklu również powstała na podstawie obserwacji Wielkiego Taśmociągu... Jak pamietamy, pierwsze wypowiedzi naukowców sugerowały, że będzie on aktywniejszy od 23...

(Edit moderatora - tak, włamałem się do postu Wioli, postanowiłem wstawić w nim cenną wiadomość, która została pierwotnie opublikowana 25 sierpnia 2010 roku. To była pierwsza wzmianka o 25. cyklu aktywności słonecznej).
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 03, 2011, 11:50
Pozwoliłem sobie dołączyć cenny post Wioli do tego wątku - tak by wszystkie dostępne informacje były w jednym miejscu. :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Lipiec 01, 2016, 02:53
Interesująca prognoza 25. cyklu aktywności słonecznej, wg której cykl ten będzie przypominał obecny, 24. cykl, a w każdym razie nie powinien być słabszy (!):

http://www.leif.org/research/Comparing-HMI-WSO-Polar-Fields.pdf (http://www.leif.org/research/Comparing-HMI-WSO-Polar-Fields.pdf).

To trochę zaprzecza poprzednim prognozom, wg których następny cykl miałby być historycznie słaby.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipiec 02, 2016, 18:17
Wydaje mi sie ,że dopiero teraz pojawią się publikacje dotyczące przyszłego cyklu. O ile pamiętam, to tak było dziesięć lat temu, że pojawiły się nawet publikacje "zbiorcze", podsumowujące przewidywania różnych grup naukowców.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Wrzesień 11, 2017, 08:17
Ciekawostka - już teraz obserwujemy pierwsze rejony na magnetogramach o odwróconej polaryzacji. Widać takie miejsca już na magnetogramie z 28 sierpnia 2017 i 10 września. Choć wewnątrz danego cyklu zdarzają się plamy o odwróconej polaryzacji należące do tego samego cyklu, to na uwagę zasługuje fakt, że niektóre z tych obszarów obserwowanych w ostatnich dniach położone są dość daleko od równika słonecznego, więc mogą należeć już do 25. cyklu.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Wrzesień 18, 2017, 21:53
Patrzę teraz na obrazy z SDO  i 28 sierpnia z pewnością pojawiła się na kilka godzin mała plamka słoneczna z dala od równika. 10 września również. :) Ciekawe kiedy znów się takie obszary pojawią i czy będą one na dłużej. :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 19, 2017, 14:35
Zapowiedź nowego cyklu słonecznego
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 WRZEŚNIA 2017

(...) Pod koniec cyklu aktywności słonecznej mogą się pojawiać pierwsze obszary aktywne z nowego cyklu. Te obszary pojawiają się z dala od równika słonecznego. Natomiast w pobliżu równika wciąż pojawiają się obszary, które są z aktualnego cyklu. Taka sytuacja nastąpiła 28 sierpnia i 10 września 2017 roku. W przypadku 28 sierpnia przez kilka godzin na tarczy słonecznej w obszarze z dala od równika pojawiła się mała pojedyncza plama słoneczna. Z kolei 10 września pojawiły się dwie małe plamy, które również zniknęły po kilku godzinach.

Te oba małe obszary to zapowiedź kolejnego cyklu słonecznego. W najbliższych miesiącach można się spodziewać kolejnych podobnych aktywnych regionów o odwrotnej polaryzacji z dala od równika. Od czasu do czasu powstałe plamy mogą się utrzymać nieco dłużej, jednak dopiero za kilka lat – już po minimum aktywności słonecznej obszarów aktywnych o tej polaryzacji będzie więcej. Wówczas rozpocznie się 25 cykl aktywności słonecznej. (...)

http://kosmonauta.net/2017/09/zapowiedz-nowego-cyklu-slonecznego/
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 17, 2018, 16:54
Zobaczcie, co dziś zobaczyłem:
http://www.radiowroclaw.pl/articles/view/76902/Mala-plama-wielkie-odkrycie-Sukces-wroclawskiego-naukowca

O którą to plamę chodzi? Obszar z 9 kwietnia 2018?

----
Edit - Obraz z SDO z 9 kwietnia - wyraźnie widać plamki.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Kwiecień 17, 2018, 17:00
Ten por słoneczny (bo to chyba nie jest pełnoprawna plama - brak półcienia) nie dostał w ogóle numeru. Na magnetogramie rzeczywiście polaryzacja jest odwrotna, ale takie przypadki już mieliśmy wcześniej. Ja to bym się raczej jeszcze wstrzymał z otwieraniem szampana ;).
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 17, 2018, 17:08
Ale to jest tak naprawdę drugi taki obszar aktywny, bo TomIR zaobserwował już coś we wrześniu...

Tak przy okazji - zaprosiłem dr Mrozka na to forum. Bez wątpienia taka osoba tutaj wniosła by dużo rozbłysków i protuberancji! :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Sierpień 27, 2018, 19:51
SpaceWeather.com donosi, że plama 2720 ma odwrotną polaryzację i może być zwiastunem nadchodzącego 25. cyklu aktywności.
Ja się natomiast zastanawiam, czy aby 2720 nie znajduje się za blisko równika, jak plamę nowego cyklu?
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 27, 2018, 20:30
Właśnie też to przeczytałem i też się zastanawiam. Wydaje mi się, że opis na spaceweather jest nieprawidłowy a 2720 jest po prostu "osobliwością". Może takich jest więcej pod koniec cyklu aktywności?
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Kwiecień 07, 2019, 14:01
Mamy kolejną prognozę 25. cyklu aktywności słonecznej (https://www.weather.gov/news/190504-sun-activity-in-solar-cycle?fbclid=IwAR1rG9yCItKzY8xnQzDbvms66ErvmjTLlGwcYoFBndv_C_Dae2soy1osQE8), która została przedstawiona na warsztatach NOAA Space Weather Workshop w dniu 5 kwietnia br. W skrócie: cykl 25. ma być zbliżony do cyklu 24. Spadek wysokości maksimów notowany od cyklu 21. prawdopodobnie dobiegł końca i raczej nie czeka nas kolejne głębokie minimum w rodzaju minimum Maundera, które przewidywano jeszcze jakiś czas temu.

Prognoza mówi o:

- minimum obecnego cyklu jeszcze pod koniec tego roku lub w 2020,
- maksimum cyklu 25. w latach 2023 - 2026 ze średnią liczbą Wolfa 95 - 130.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 07, 2019, 14:32
Bardzo ciekawa prognoza! Dla mnie interesujące jest to, czy znów zobaczymy dwa oddzielne maksima.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Kwiecień 21, 2019, 09:25
Jaki będzie 25. cykl słoneczny?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 21 KWIETNIA 2019

(...) Jaki będzie kolejny cykl aktywności słonecznej? Na tegorocznym NOAA Space Weather Workshop pojawiła się prognoza 25 cyklu. Przede wszystkim, nowy cykl może rozpocząć się na przełomie 2019 i 2020 roku, choć może to nastąpić i później.

Przewiduje się obecnie, że nadchodzący cykl będzie stosunkowo mało aktywny, podobnie jak 24 cykl. Przewidywana liczba Wolfa, najprostszy szacunek aktywności słonecznej, to zakres pomiędzy 95 a 130 dla maksimum lub maksimów 25 cyklu. Dla porównania – przeciętna wartość liczby Wolfa z cykli słonecznych z XX wieku zawierała się w zakresie od 140 do 220.

Maksimum 25 cyklu słonecznego powinno nastąpić pomiędzy 2023 a 2026 rokiem. Jest możliwe, że znów zaobserwujemy dwa oddzielne maksima – podobnie jak w obecnym cyklu północna półkula będzie miała swoje maksimum w innym czasie niż południowa półkula naszej Dziennej Gwiazdy.

Oczywiście, jest dość prawdopodobne, że poza okresem maksimum nastąpią także silniejsze rozbłyski, w tym najbardziej energetycznej klasy X. Najwięcej zjawisk tego typu powinno jednak nastąpić pomiędzy 2023 a 2026 rokiem. W tym samym czasie powinniśmy także zarejestrować wiele zjawisk geomagnetycznych, takich jak zorze polarne oraz zakłócenia w pracy niektórych satelitów.

Prognoza aktywności słonecznej na nowy cykl jest jeszcze dość niepewna. Dokładność prognozy wzrośnie w ciągu dwóch pierwszych lat nowego cyklu, gdy zostanie już zanotowany wzrost aktywności słonecznej.

https://kosmonauta.net/2019/04/jaki-bedzie-25-cykl-sloneczny/
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lipiec 05, 2019, 13:13
Prognoza bardzo słabego 25 cyklu aktywności
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 5 LIPCA 2019

(...) W połowie czerwca NASA opublikowała swoją prognozę. Oczywiście nie jest to oficjalna prognoza NASA, tylko wynik prac jednej z grup badawczych. W tym przypadku przewiduje się, że 25 cykl będzie wyraźnie słabszy od ustępującego 24 cyklu. Grupa z NASA Ames, pod kierownictwem, Iriny Kitiashvili, uważa, że maksimum 25 cyklu będzie mieć aktywność na poziomie 50-80% aktualnego cyklu. Przekłada się to na wartość liczby Wolfa pomiędzy 60 a 80. Te wyliczenia powstały na podstawie obserwacji różnych pól magnetycznych pojawiających się na fotosferze (widocznej “powierzchni”) Słońca, a nie tylko powstałych grupach plam. Co ciekawe, podobne wyliczenia w 2008 roku bardzo dobrze oddały aktywność 24 cyklu słonecznego.

Tak słaby cykl oznacza niewielką ilość energetycznych rozbłysków (w tym klasy X) oraz mniejszą ilość efektów geomagnetycznych. Oznacza to także, że misje załogowe poza bezpośrednie otoczenie Ziemi będą mogły być wykonywane z mniejszym ryzykiem. Dla NASA to ważne, gdyż w przyszłej dekadzie ma się odbyć program Artemis – powrót człowieka na Księżyc. (...)

https://kosmonauta.net/2019/07/prognoza-bardzo-slabego-25-cyklu-aktywnosci/
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwiec 02, 2020, 16:32
Bardzo ciekawy artykuł czy już mamy 25 cykl aktywności:
https://www.spaceweatherlive.com/en/news/view/411/20200531-have-we-passed-solar-minimum
Podpowiedź - prawdopodobnie tak! :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Wrzesień 11, 2020, 21:25
Prognoza z grudnia 2019 nadal przewiduje cykl 25. zbliżony do 24.

(https://www.spaceweatherlive.com/images/news/400-header.jpg)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Wrzesień 26, 2020, 00:03
Początek 25 cyklu słonecznego
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 25 WRZEŚNIA 2020

(...) Następnie, dwudziestego trzeciego grudnia 2019 na południowej półkuli słonecznej pojawiła się nowa plama słoneczna – o polaryzacji nadchodzącego cyklu. Dzień później pojawiła się druga grupa plam nowego cyklu słonecznego. Plamy otrzymały numery 2753 i 2754.

(...) Piętnastego września naukowcy NASA ogłosili, że nasza Dzienna Gwiazda weszła już w nowy cykl słoneczny. Ten 25. cykl rozpoczął się w grudniu 2019 – wówczas obserwowano kilka plam słonecznych o polaryzacji z nowego cyklu. (...)
https://kosmonauta.net/2020/09/poczatek-25-cyklu-slonecznego/

Solar Cycle 25 Is Here. NASA, NOAA Scientists Explain What This Means
Released on September 15, 2020

https://www.nesdis.noaa.gov/press-kits
https://svs.gsfc.nasa.gov/13714
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Kwiecień 16, 2021, 18:38
Najnowsza wersja prognozy 25. cyklu słonecznego mówi o tym, że aktualnie aktywność słoneczna rośnie nieco szybciej, niż przewidywano. Maksimum prognozowane było na lipiec 2025 ze średnią miesięczną liczbą Wolfa 115 +/- 10, natomiast obecnie mówi się już o 2024 roku.

https://www.swpc.noaa.gov/products/solar-cycle-progression (https://www.swpc.noaa.gov/products/solar-cycle-progression)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwiecień 20, 2021, 17:04
Dziękuję dla TomIR za wątek o najsilniejszych rozbłyskach w 2021 roku.

Jeszcze nie będę tworzyć wątku o najsilniejszych rozbłyskach w tym cyklu w ogóle. Poczekajmy do jakiejś M8 czy M9... :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Maj 13, 2021, 13:46
Wcześniejsze maksimum nowego cyklu słonecznego?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 13 MAJA 2021

w kwietniu 2021 pojawiła się informacja, że obecny cykl “rozpędza” się nieco szybciej niż przewidywano. W konsekwencji naukowcy z agencji NOAA i NASA uważają, że maksimum może nadejść prędzej – być może nawet w 2024 roku. (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/wczesniejsze-maksimum-nowego-cyklu-slonecznego/
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maj 18, 2021, 22:50
Przeniosłem post Orionida do odpowiedniego wątku... :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: TomIR w Czerwiec 12, 2021, 09:42
Spaceweather.com (https://spaceweatherarchive.com/2021/06/11/the-termination-event/) podaje streszczenie ciekawej pracy z grudnia 2020 roku. Jak wiadomo, w trakcie cyklu słonecznego plamy pojawiają się z dala od równika, a następnie przemieszczają się powoli w jego kierunku. Ma to związek z obszarami magnetycznymi o przeciwnej polaryzacji, które wędrują w stronę równika, gdzie wzajemnie się znoszą. Autorzy pracy ten moment "skasowania" się przeciwnych pól magnetycznych nazywają Terminator Event (TE). Z przeprowadzonej analizy danych historycznych ma wynikać, że TE wypadają między cyklami z częstotliwością 10 - 15 lat. Zauważono m.in. taki związek, że im większy odstęp między kolejnymi TE (dłuższy cykl), tym następny cykl jest słabszy. Spaceweather.com podaje jako przykład cykl 4., który rozpoczął się od TE w 1786 roku, a zakończył w 1801. Po 15-letnim cyklu 4. przyszedł bardzo słaby cykl 5. I teraz najciekawsze: TE dla cyklu 25. jeszcze nie nastąpił, ale podobno jest bardzo blisko. Odstęp między kolejnymi TE dla cyklu 24. wyniósł by więc zaledwie 10 lat. Autorzy pracy stawiają więc prognozę, że zgodnie z wynikami analizy, cykl 25. powinien być dużo silniejszy, niż się do tej pory to wydawało. Kiedy dojdzie do następnego TE, cykl 25. powinien zacząć się rozpędzać na dobre.

Link do całej pracy (https://spaceweatherarchive.com/2021/06/11/the-termination-event/). Jeszcze się przez nią nie przebiłem, więc w podsumowaniu powyżej mogłem coś pominąć / przekręcić.
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: pogrzex w Czerwiec 12, 2021, 16:06
Dzięki, ciekawe ciekawe. Czyli wyjazd na zorze na Islandię w 2025 kto wie czy nie trzeba będzie przełożyć na 2024 :)
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: Michał_13 w Sierpień 06, 2021, 18:39
W ostatnich dniach na spaceweather.com pojawił się artykuł o aktualizacja prognozy 25 cyklu. Maksimum powinno nastąpić w październiku 2024 roku i będzie mocniejsze niż sugerowała poprzednia prognoza.

link: https://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=04&month=08&year=2021
Tytuł: Odp: Prognozy 25. cyklu aktywności słonecznej
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Sierpień 08, 2021, 21:35
W ostatnich dniach na spaceweather.com pojawił się artykuł o aktualizacja prognozy 25 cyklu. Maksimum powinno nastąpić w październiku 2024 roku i będzie mocniejsze niż sugerowała poprzednia prognoza.

link: https://www.spaceweather.com/archive.php?view=1&day=04&month=08&year=2021

Bardzo ciekawe. Pytanie, czy Słońce się jeszcze bardziej rozpędzi, czy rzeczywiście dotrze do maksimum pod koniec 2024 roku.