Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 45554 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1425 dnia: Wrzesień 14, 2021, 23:31 »
20 września, poniedziałek

Województwa lubelskie i podlaskie z najszybszym przyrostem nowych zakażeń. Wirusolog: Obawiam się, że woj. lubelskie będzie drugim Śląskiem
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  20.09.2021 13:31

Coraz trudniejsza sytuacja na Lubelszczyźnie. - Obawiam się, że dość szybko mogą skończyć się nasze możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów. Obserwujemy w tej chwili dosłownie nawał pacjentów z COVID-19. W zdecydowanej większości są to osoby niezaszczepione, a to dopiero początek czwartej fali. Co będzie później? - pyta prof. Szuster-Ciesielska.

1. Trzy województwa z najszybszym przyrostem zakażeń

Trzy województwa: lubelskie, podlaskie i zachodniopomorskie notują w ostatnim czasie najszybsze przyrosty nowych zakażeń. Najtrudniejsza sytuacja jest na Lubelszczyźnie, która ma najwyższy w skali kraju współczynnik reprodukcji wirusa - na poziomie 1,65. Wskaźnik R w uproszczeniu wskazuje, ile osób może zakazić jeden zakażony koronawiursem.


https://twitter.com/docent_ws/status/1439256989184503808

Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID, analizując sytuację w województwie lubelskim, zwraca uwagę na niemal pionowe wzrosty nowych przypadków, a taka tendencja utrzymuje się od ponad dwóch tygodni.

- Jeszcze 30 sierpnia było tam 0,5 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. 16 września - już prawie 4 na 100 tys. mieszkańców. To wzrost o 8 razy w ciągu 17 dni. To szalenie niepokojące dla mieszkańców tego województwa. Jeśli ten poziom wzrostów się utrzyma, to za 17 dni (5 października) będą tam 32 przypadki na 100 tys. mieszkańców. A za 34 dni, czyli 22 października - 256 przypadków na 100 tys. mieszkańców - podkreśla.

Roszkowski przypomina, że w szczycie zachorowań podczas trzeciej fali na Śląsku było notowanych ok. 100 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

- Sytuacja jest więc w woj. lubelskim szalenie niepokojąca i może już za kilka tygodni być tragiczna - dodaje.
2. Na Lubelszczyźnie może się powtórzyć scenariusz ze Śląska

Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie wskazuje na dwie przyczyny tak wysokich przyrostów zakażeń w woj. lubelskim i podlaskim.

- Po pierwsze to niski stan wyszczepienia mieszkańców. Są gminy, które mają nawet poniżej 30 proc. osób zaszczepionych, a szczepienia, zamiast przyspieszać, zwolniły. To jest główny powód: pozostaje duża liczba osób, które będą wrażliwe na zakażenie. A druga przyczyna to fakt, że zarówno Lubelszczyzna, jak i Podlasie podczas trzeciej fali były stosunkowo najmniej poszkodowane. W związku z tym mamy tam mało ozdrowieńców - tłumaczy prof. Szuster-Ciesielska.

Eksperci ostrzegają, że na Lubelszczyźnie może być podobnie, jak podczas trzeciej fali na ŚląskuEksperci ostrzegają, że na Lubelszczyźnie może być podobnie, jak podczas trzeciej fali na Śląsku (Getty Images)
Jak przyznaje wirusolog, jednym z najmocniej dotkniętych regionów kraju podczas czwartej fali może być właśnie Lubelszczyzna.

- Obawiam się, że woj. lubelskie będzie drugim Śląskiem, dlatego że ten wzrost nowych zakażeń jest niemal wykładniczy, ciągle jesteśmy na pierwszy miejscu. Z tego, co obserwuję na naszym terenie, jest jeszcze jeden problem: praktycznie zaniechanie wszystkich zalecanych zasad. Nie widzę dystansu, nie widzę noszenia maseczek nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Te wszystkie czynniki powodują, że Lubelszczyzna może utrzymać tę niechlubną palmę pierwszeństwa - zauważa prof. Szuster-Ciesielska.

Sytuacja w regionie już jest trudna, a pacjentów z każdym dniem przybywa.

- Obawiam się, że dość szybko mogą skończyć się nasze możliwości, jeśli chodzi o przyjmowanie pacjentów. Obserwujemy w tej chwili dosłownie nawał pacjentów z COVID-19. W większości są to osoby niezaszczepione, więc jeśli na tym etapie mówimy już o zapełnianiu klinki, to co będzie później? Mam nadzieję, że uda się ponownie uruchomić te dodatkowe szpitale, które były otwarte podczas trzeciej fali, ale z drugiej strony: skąd wziąć lekarzy i personel medyczny? - alarmuje wirusolog.

Duże tempo przyrostów zakażeń widać też w województwie zachodniopomorskim, które ma stosunkowo wysoki odsetek zaszczepionych mieszkańców. Skąd więc tylu nowych chorych?

- W przypadku województwa zachodniopomorskiego te szybkie przyrosty zakażeń są związane najpewniej z kwestią wymiany zakażeń przez granice. W Niemczech w ostatnim czasie było sporo nowych zakażeń - tłumaczy dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, kierownik kliniki anestezjologii szpitala MSWiA w Warszawie i członek Rady Medycznej przy premierze.

- Te przyrosty zakażeń są zawsze pochodną poziomu wyszczepienia w danym regionie, gęstości zaludnienia i tego, jak się zachowujemy. Gdyby w Warszawie był taki procent wyszczepienia mieszkańców jak w woj. lubelskim czy podlaskim, to już byśmy mieli katastrofę. Na szczęście w stolicy jest zaszczepionych 70 proc. mieszkańców - dodaje ekspert.

3. Szpital Narodowy w gotowości?

Dr Szułdrzyński mówi, że w szpitalu MSWiA, w którym pracuje, na razie nie widać dużego napływu pacjentów, ale lekarze są już w gotowości.

- W Warszawie na pierwszym froncie jest Szpital Zakaźny i Szpital Południowy. Powoli do gotowości jest przygotowywany Stadion Narodowy, na razie nie widać potrzeby, żeby trzeba go było uruchamiać - zaznacza anestezjolog.

Członek Rady Medycznej podkreśla: przebieg czwartej fali w poszczególnych regionach kraju będzie uzależniony nie tylko od odsetka wyszczepionych mieszkańców, ale również od podejścia społeczeństwa do zagrożenia.

- Trudno powiedzieć jednoznacznie czego się spodziewać, bo wszystko zależy głównie od tego, czy będziemy przestrzegać ograniczeń. Widać, że jest bardzo słabo, jeśli chodzi o dystansowanie społeczne, noszenie masek. W dużych miastach jeszcze jest przestrzegane noszenie masek w sklepach, na stacjach benzynowych, ale w wielu miejscach kraju ludzie uważają, że jak nie będą nosić masek, to nie będzie pandemii. "Zdejmij maskę, wirus zniknie" - to właśnie jest takie myślenie - tłumaczy ekspert.

- Tempo rozsiewania wirusa jest uzależnione od odsetka wyszczepionych osób i tego, jak się zachowujemy, a zachowujemy się jak idioci. To jest myślenie życzeniowe w stylu: jak nie będę przyjmował do wiadomości, że dziś jest poniedziałek, to nie będę musiał iść do pracy - dodaje.

Dr Szułdrzyński zwraca uwagę na jeszcze jeden problem. Brak egzekwowania restrykcji. Ludzie, którzy ignorują zalecenia - nie ponoszą konsekwencji.

- Wydaje mi się, że restrykcje są bardzo słabo egzekwowane. Mam wrażenie, że zapanował lęk przed antyszczepionkowcami i tymi, którzy walczą z tzw. sanitaryzmem. To są ludzie, którzy uważają, że jak się głośno krzyczy, to przestają obowiązywać prawa przyrody i matematyki. W związku z tym nie wprowadzamy sanitaryzmu w szkołach, nie wprowadzamy zwolnień z różnych ograniczeń dla zaszczepionych, nie egzekwujemy maseczek - podkreśla lekarz.

- Jeśli tak zamierzamy walczyć z pandemią, to życzę powodzenia. Możemy się zastanawiać nad trzecią czy siódmą dawką szczepionki, ale jeśli ludzie nie będą nosić masek i nie będziemy tego egzekwować, to wszystko nie ma sensu - podsumowuje dr Szułdrzyński.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/wojewodztwa-lubelskie-i-podlaskie-z-najszybszym-tempem-przyrostu-nowych-zakazen

Koronawirus. Wiceminister zdrowia o obostrzeniach i niepokojącym trendzie
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA 20-09-2021 09:27

Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Dotarła do nas 4. fala. Waldemar Kraska przekazał, że jej szczyt szacuje się na koniec października i początek listopada. Wiceminister poinformował o kolejnym wzroście zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i odniósł się do ewentualnych obostrzeń. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-wiceminister-zdrowia-o-obostrzeniach-i-niepokojacym-trendzie-6685174834555392a

Konferencja Niedzielskiego. "Sytuacja się nie polepszy". Pokazał liczby
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA 20-09-2021 10:54

(...) Aktualnie najwyższa liczba zakażeń i hospitalizacji jest w województwach: lubelskim i podkarpackim. W tych regionach najniższy jest również poziom wyszczepienia. - Widać korelację między sytuacją epidemiczną a wyższym poziomem zaszczepienia - tłumaczył polityk.

- Szczepienia (przeciwko COVID-19 - przyp. red.) dają ewidentną ochronę. To nie są wyniki badań, widać to z danych - podkreślił szef resortu zdrowia.

Polityk dodał, że udział osób, które były zaszczepione od końca stycznia i zostały zakażone to 0,9 proc. Natomiast 99,1 proc. to osoby, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-konferencja-ministra-zdrowia-na-zywo-6685196192869344a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-dr-pawel-grzesiowski-mowi-wprost-to-igranie-z-zyciem-tych-ludzi-6685019892942465v

Trzecia dawka szybciej? Niedzielski: Chyba nie będziemy czekać na decyzję EMA
OPRAC. MRM  20-09-2021 20:26

- Chyba nie będziemy czekali na Europejską Agencję Leków (EMA), tylko będziemy chcieli wyprzedzić tę decyzję i wprowadzić szczepienie trzecią dawką nieco wcześniej - tłumaczył w poniedziałek wieczorem Adam Niedzielski. Jak podkreślił, stanowisko w tej sprawie polski rząd może przedstawić w ciągu kilku najbliższych dni. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-dawka-szybciej-niedzielski-chyba-nie-bedziemy-czekac-na-decyzje-ema-6685337198046176a

Dr Karauda: Szczepienie przeciwko COVID-19 i grypie w jednym czasie jest skuteczne i bezpieczne (WIDEO)
https://portal.abczdrowie.pl/dr-karauda-szczepienie-przeciwko-covid-19-i-grypie-w-jednym-czasie-jest-skuteczne-i-bezpieczne-wideo

Jak leczyć objawy COVID-19 w domu? Tych leków nie przyjmuj. Zalecenia lekarzy
Katarzyna Gałązkiewicz,  20.09.2021 18:38
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-co-warto-miec-w-apteczce-na-wypadek-infekcji-sars-cov-2

https://fotoblogia.pl/17187,canon-eos-r3-to-twoje-marzenie-no-to-sobie-jeszcze-poczekasz

================

https://wiadomosci.wp.pl/strach-przed-koronawirusem-jedna-trzecia-niemcow-zyje-w-izolacji-6684959656823776a

https://www.o2.pl/biznes/usa-znosza-obostrzenia-i-otwieraja-granice-podano-termin-6685276343339520a

https://www.o2.pl/informacje/myslalam-ze-juz-po-mnie-zawodniczka-ufc-mowi-o-przejsciu-covid-19-6685214550055424a

New York City will begin conducting weekly, random Covid-19 tests of unvaccinated students in the nation’s largest school district in an attempt to more quickly spot outbreaks in classrooms.

The mayor of the US city, Bill de Blasio, made the announcement on Monday, a day after the city’s teachers’ union sent de Blasio a letter calling for weekly instead of biweekly testing in the district with about a million students, AP reports.

The mayor also announced also a change in quarantine rules for schools, no longer requiring unvaccinated students to quarantine at home if they were masked and at least three feet away from someone who tested positive for the coronavirus.

De Blasio said the changes followed US Centers for Disease Control and Prevention guidelines and would keep students from missing vital classroom time.

The changes come after the first full week of the school year in which nearly 900 classrooms, including those in charter schools, were fully or partially closed in the city’s 1,876 schools because of reports of positive Covid-19 cases. One school entirely closed for 10 days after a cluster of cases.

The new rules take effect on 27 September.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/20/coronavirus-live-news-uk-starts-vaccinating-12--to-15-year-olds-china-reports-49-new-cases
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 20, 2021, 22:22 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1426 dnia: Wrzesień 16, 2021, 23:06 »
21 września, wtorek

Powrót dzieci do szkół. Wiceminister zdrowia zabrał głos
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA 21-09-2021 10:13

Według wiceministra zdrowia Waldemara Kraski powrót dzieci do szkół przełoży się na zwiększoną liczbę zakażeń koronawirusem za ok. tydzień lub dwa.

(...) - Doniesienia pokazywały, że kilkanaście młodych osób zmarło z powodu zakażenia COVID-19 - mówił polityk.

Wiceminister zdrowia powiedział, że wariant Delta wyparł inne mutacje. Aktualnie dominuje w Polsce w 99 proc. Kraska podkreślił, że przebieg choroby po zakażeniu wygląda podobnie, to jest on jednak "zdecydowanie bardziej zakaźny".

- Na początku mówiliśmy, że 15 minut to jest okres, kiedy przebywanie z osobą zakażoną może spowodować nasze zakażenie, przy wariancie Delta to jest kilka minut - wyjaśnił Waldemar Kraska. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/powrot-dzieci-do-szkol-wiceminister-zabral-glos-6685540202654688a

Koronawirus znów rozdaje karty! Powrót nauki zdalnej
MDO 21.09.2021 12:17

Po powrocie uczniów do szkół koronawirus znów daje się we znaki. Zwiększa się liczba placówek, które przechodzą na naukę zdalną lub hybrydową. Najnowsze dane mówią same za siebie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki, powołując się na dane z kuratoriów, przedstawiło aktualną sytuację w oświacie. Okazało się, że 99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 99,2 proc. szkół podstawowych i 99,1 proc. szkół ponadpodstawowych w poniedziałek pracowało w trybie stacjonarnym.

Te statystyki warto porównać z tymi, które zostały podane w zeszły poniedziałek. Jeżeli chodzi o przedszkola, to liczba placówek pracujących zdalnie lub hybrydowo zwiększyła się o cztery (do 23).

Wzrosła też liczba szkół, które przeszły na naukę zdalną lub hybrydową. Obecnie jest ich 190 (+35).

Koronawirus atakuje szkoły i przedszkola

Przytoczone dane wskazują na to, że sytuacja epidemiczna w oświacie ulega pogorszeniu. Wydaje się, że nie jest to większą niespodzianką. Epidemiolodzy już jakiś czas temu sygnalizowali taki scenariusz.

Na razie nie ma jednak pomysłów, by wprowadzać zdalne nauczanie w szerszej skali. Liczba zakażeń w kraju co prawda rośnie, ale póki co rząd nie decyduje się na jakiekolwiek ograniczenia.

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-znow-rozdaje-karty-powrot-nauki-zdalnej-6685567463590880a

COVID-19. Szczepienia 5-latków już w listopadzie? Nieoficjalne informacje
KAMIL STARCZYK 21-09-2021 11:57

Już w połowie listopada możliwy jest początek szczepień przeciwko COVID-19 dzieci w wieku od 5 do 11 lat. Tak wynika nieoficjalnych ustaleń RMF FM. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/covid-19-szczepienia-5-latkow-juz-w-listopadzie-nieoficjalne-informacje-6685565946293216a

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Jest nowa decyzja MZ
Karolina Rozmus,  21.09.2021 18:05

MZ podjęło decyzję w sprawie III dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Jak się okazuje, do grupy, która będzie mogła się doszczepić, dołączyli medycy oraz osoby po 50 r.ż. - Granica wieku 50 lat rozgranicza ryzyko zachorowania i ciężkiego przebiegu. Poniżej 50. r. ż. ryzyko jest raczej niskie, powyżej znacznie wyższe. Ta decyzja jest więc dla mnie jak najbardziej zrozumiała - przyznaje dr Bartosz Fiałek. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/trzecia-dawka-szczepionki-przeciw-covid-19-dla-kazdego-jest-decyzja-mz

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19. Ekspertka chwali rząd
21-09-2021 17:50

Rząd ogłosił termin startu rejestracji na trzecią dawkę szczepienia przeciwko koronawirusowi dla osób powyżej 50. roku życia i pracowników ochrony zdrowia. Zapisy ruszą już 24 września. O komentarz do decyzji Rady Ministrów poprosiliśmy prof. Agnieszkę Szuster-Ciesielską. - To bardzo dobry i oczekiwany krok. Zabrakło jednak tutaj grupy nauczycieli, która ma bardzo liczne kontakty i powinna zostać ujęta w zestawieniu - powiedziała w programie "Newsroom" WP wirusolog. Kiedy kolejne grupy powinny otrzymać możliwość przyjęcia trzeciej dawki? - Na razie szczepionki są skuteczne, widzimy to po liczbie osób przyjmowanych do szpitali. Ponad 95 proc. z nich to osoby niezaszczepione. Jeśli w przyszłości się okaże, że jednak ta odporność spada w znaczącym stopniu, należy będzie rozważać podanie dawki również pozostałym grupom - oceniła ekspertka.
https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-dawka-szczepionki-przeciwko-covid-19-ekspertka-chwali-rzad-6685652441261697v

https://wiadomosci.wp.pl/obostrzenia-niedzielski-nie-chcemy-by-zaszczepieni-placili-za-nieodpowiedzialnosc-innych-6685608805870080a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szef-sprawdzi-certyfikat-covidowy-resort-doprecyzuje-przepis,nId,5496233#crp_state=1

Najwyższy czas na obostrzenia? Opinie lekarzy
Michał Dobrołowicz  21 września (07:20)

"To najwyższy czas, by w Polsce wprowadzić nowe koronawirusowe obostrzenia" - tak w rozmowie z RMF FM część lekarzy komentuje trend wzrostowy liczby zakażeń koronawirusem i hospitalizacji. Na oddziałach covidowych w całym kraju jest ponad tysiąc osób. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-najwyzszy-czas-na-obostrzenia-opinie-lekarzy,nId,5495783#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/koronwirus-dramatyczny-apel-chorego-z-warszawy-zaszczepcie-sie-6685638948510688a

Jadwiga Kłapa-Zarecka została zaatakowana przez pacjentkę. "Miałam poczucie, że ona zaraz wyciągnie nóż i się na mnie rzuci"
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  21.09.2021 17:53

Była w ciąży, kiedy do jej gabinetu wtargnęła agresywna pacjentka. - Myślałam, że już stamtąd nie wyjdę. Wtedy zrozumiałam, że te groźby słowne, wspierane przez różne środowiska, również przez niektórych posłów mogą przerodzić się w czyn - mówi Jadwiga Kłapa-Zarecka. Ona przeżyła, jej dziecko nie. Wtedy podjęła decyzję - odeszła z zawodu lekarza. (...)


Jadźka Kłapa-Zarecka (arch. prywatne)
https://portal.abczdrowie.pl/jadwiga-klapa-zarecka-odeszla-z-zawodu-lekarza-mialam-poczucie-ze-ona-zaraz-wyciagnie-noz-i-sie-na-mnie-rzuci

https://portal.abczdrowie.pl/nadmiarowe-zgony-w-polsce-dr-zielonka-to-jest-obraz-sypiacej-sie-sluzby-zdrowia

https://wiadomosci.wp.pl/trojmiasto/festiwal-filmowy-w-gdyni-a-obostrzenia-na-miejscu-zabezpieczenia-medyczne-6685662025329152a

==================

Joe Biden na forum ONZ: Jesteśmy w punkcie zwrotnym historii świata
OPRAC. RADOSŁAW OPAS 21-09-2021 16:27

- Świat znajduje się w punkcie zwrotnym historii, a wybory, których dokonamy w tej dekadzie, będą miały długofalowe skutki - powiedział prezydent USA Joe Biden podczas debaty generalnej na 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/joe-biden-na-forum-onz-jestesmy-w-punkcie-zwrotnym-historii-swiata-6685632299051520a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-szykuje-sie-do-sezonu-zimowego-obostrzenia-na-stokac,nId,5495804#crp_state=1

Niemcy. Zastrzelił kasjera, bo zwrócił mu uwagę na brak maseczki
OPRAC. RADOSŁAW OPAS, 20-09-2021 22:39

20-letni kasjer stacji benzynowej w Idar-Oberstein zginął od strzału w głowę po tym, jak poprosił jednego z klientów o założenie maseczki ochronnej i odmówił mu sprzedaży piwa. Policja zatrzymała już podejrzanego o zabójstwo 49-latka. Mężczyzna zeznał, że "nie widział innego wyjścia". (...)
https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-zastrzelil-kasjera-bo-zwrocil-mu-uwage-na-brak-maseczki-6685369268222944a

https://wiadomosci.wp.pl/mistrzyni-olimpijska-trafila-do-szpitala-ma-koronawirusa-6685606307027936a

https://portal.abczdrowie.pl/zbieracze-z-alabamy-kochali-antyki-i-nienawidzili-szczepionek-youtuberzy-zmarli-na-covid-19

Finland’s government has approved plans for a national “corona pass”. Infection rates are falling in the country and the scheme may never be put into use.

Vaccine passports that control access to public spaces - from restaurants to shops - are already in place in countries such as France, Italy and the Netherlands and have been the subject of intense debate as well as protests. The passports, or apps, can require people to show proof of Covid vaccination, negative testing or a previous infection.

“The premise is... that there will be no need for the corona pass,” Health Minister Krista Kiuru told journalists, citing the government’s plan to remove all Covid restrictions once 80 percent of all over-12s are vaccinated.

But the pass could be required in certain areas “if a significant outbreak occurs”, she added.

The scheme “is not a restriction, it is a freedom from restrictions”, Kiuru said.

Finland has maintained some of the EU’s lowest incidence rates throughout the pandemic and has good vaccination rates.

Over 66.6 percent of over-12s have had both jabs, and the 80 percent target is expected to be reached in mid-October, the government has said.

Debate is still raging across Europe over the necessity of Covid passports. Earlier today British prime minister Boris Johnson told US journalists that the UK approach was about persuasion not mandatory jabs.

WHO: Delta overwhelming other Covid-19 variants of concern
Delta is by far the dominant strain of Covid-19, according to the WHO, having overwhelmed the other three variants of concern, which now represent a tiny proportion of cases.

First identified in India, the Delta Variant is far more infectious than the previously dominant Alpha variant, initially identified in Kent.

The UN health agency decided to name variants after letters of the Greek alphabet earlier this year to avoid the countries that first detected them being stigmatised.

Speaking at a WHO social media live interaction, Maria Van Kerkhove, the World Health Organisation’s technical lead on Covid-19, said:

Less than one percent each of Alpha, Beta and Gamma are currently circulating.

It’s really predominantly Delta around the world. Delta has become more fit, it is more transmissible and it is out-competing.

It is replacing the other viruses that are circulating.

Delta had been detected in more than 185 countries to date.

In addition to the four variants of concern, there are five variants of interest, but Van Kerkhove said three of them - Eta, Iota and Kappa - were now being downgraded to variants under monitoring.

“This is really due to changes in circulation and that the variants of interest are just out-competed by the variants of concern. They’re just not taking hold,” Maria Van Kerkhove added.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/21/coronavirus-live-news-uk-welcomes-end-of-us-travel-ban-american-covid-death-toll-passes-1918-19-flu-pandemic
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 21, 2021, 21:52 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1427 dnia: Wrzesień 17, 2021, 22:52 »
22 września, środa

Smog a COVID. Dr Zielonka: Szczyt zachorowań po raz kolejny będzie przypadał na okres grzewczy
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  22.09.2021 12:25

W ciągu ostatniej doby przybyło 882 zakażonych koronawirusem. Tak dużej liczby zachorowań nie było od maja, a eksperci nie mają wątpliwości, że to dopiero początek wzrostów. Dr Tadeusz Zielonka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prognozuje, że szczyt zachorowań na COVID-19, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie przypadał na okres grzewczy, kiedy wzrasta poziom smogu. - Pyły zawieszone uszkadzają śródbłonek oddechowy, czyli powodują otwarcie wrót dla wirusów - mówi pulmunolog.

1. Czwarta fala: "Największych wzrostów możemy się spodziewać, kiedy będą notowane najwyższe poziomy smogu"

COVID-19 będzie wracał co roku? Eksperci przyznają, że jest to możliwe, a wiele wskazuje na to, że czwarta fala koronawirusa nie będzie ostatnią. Cześć naukowców sugeruje, że COVID-19 podobnie jak grypa może stać się chorobą sezonową. Zdaniem dr. Tadeusza Zielonki z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, znaczenie może mieć nie tylko pora roku, ale przede wszystkim poziom zanieczyszczenia powietrza związany z ogrzewaniem.

- Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że nasze największe problemy covidowe od początku są dokładnie powiązane z okresem grzewczym, czyli z okresem największego smogu. To jest rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Największe liczby zgonów i zachorowań były przede wszystkim w okresie smogowym - podkreśla dr Tadeusz Zielonka, pulmonolog, przewodniczący Koalicji Lekarzy i Naukowców na Rzecz Czystego Powietrza.

- Patrząc na krzywe zakażeń można powiedzieć, że w Polsce nie mieliśmy pierwszej fali, bo mieliśmy bardzo silną prewencję. Mieliśmy pełny lockdown, kiedy nie było zakażeń, a kiedy zaczął się pojawiać opór społeczeństwa, zaczęto znosić restrykcje i wtedy dopiero się rozdmuchała prawdziwa pandemia. Największe wzrosty zachorowań mieliśmy w okresie listopada, grudnia 2020 r., a potem wyjątkowo duże odbicie wiosną 2021 r. Moim zdaniem w obu przypadkach było to efektem sezonu grzewczego i przedwczesnego poluzowania sanitarnych obostrzeń. Pod koniec trzeciej fali mieliśmy największe w Europie liczby zachorowań i zgonów - mówi ekspert.

Lekarz zwraca uwagę na to, że przebieg kolejnych fal koronawirusa w Polsce był nieco inny niż np. w krajach Europy Zachodniej. W zasadzie każda przychodziła do Polski z opóźnieniem, podobnie jest również w tym roku.

- Jeśli spojrzymy na statystyki, to podobna sytuacja była rok temu. Mieliśmy przesunięcie fali w stosunku do Francuzów, Włochów czy Hiszpanów, ale potem wcale nie mieliśmy mniejszych liczb zakażeń. Myślę, że największy wzrost zachorowań może być od listopada. Przyjdzie smog, przyjdą inne infekcje, do tego u części osób może wygasać już odporność po pierwszym szczepieniu. Pamiętajmy, że część osób, w tym personel medyczny, była szczepiona już w grudniu, styczniu - zauważa dr Zielonka.

2. Badania: 15 proc. zgonów wśród chorujących na COVID-19 ma związek ze smogiem

Już w listopadzie ubiegłego roku ukazała się praca naukowców z Harvardu, którzy jako jedni z pierwszych wskazywali na zależność między zanieczyszczeniem powietrza a ciężkim przebiegiem COVID-19. Ich zdaniem smog zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób, większość z nich to tzw. schorzenia współistniejące, które powodują również cięższy przebieg COVID-19 i zwiększają ryzyko zgonu.

Amerykanie zestawili w swojej pracy liczbę zgonów z powodu COVID w Stanach Zjednoczonych z potencjalnym narażeniem mieszkańców danego rejonu na wysokie stężenia PM2.5. Stwierdzili jednoznacznie, że im większy i dłuższy kontakt organizmu ze smogiem, tym wyższe wskaźniki śmiertelności w danej społeczności.

Silną korelację między COVID a smogiem wykazali również Włosi, wskazując, że zanieczyszczenie powietrza na północy Włoch było jednym z czynników sprzyjających bardzo szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa i ciężkiemu przebiegowi infekcji u zakażonych w tym rejonie. Z kolei autorzy badań opublikowanych na łamach "Cardiovascular Research" oszacowali, że nawet 15 proc. zgonów wśród chorujących na COVID-19 ma związek z długotrwałym narażeniem na zanieczyszczenie powietrza.

3. Dr Zielonka: Smog ma dość wyraźnie wykazane działanie predysponujące do zakażeń wirusowych

Dr Zielonka wyjaśnia, że smog zwiększa zarówno ryzyko samego zakażenia, jak również może pogarszać rokowania u chorujących pacjentów. Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem obniża odporność, może też nasilić dotychczasowe dolegliwości i schorzenia układu oddechowego, a także inne choroby przewlekłe.

- Smog ma dość wyraźnie wykazane działanie predysponujące do zakażeń wirusowych. Wiedzieliśmy o tym jeszcze przed koronawirusem, dlatego że już wcześniej wykazano, że w okresie grzewczym mamy zwiększoną liczbę infekcji wirusowych. Badano przyczyny i określono co najmniej dwie. Jedną z nich jest fakt, że pyły zawieszone uszkadzają śródbłonek oddechowy, czyli powodują otwarcie wrót dla wirusów, bo uszkodzony nabłonek oddechowy łatwiej ulega zakażeniu i penetracji wirusowej niż sprawny i nieuszkodzony. To działanie pyłów powoduje uszkodzenie strukturalne i osłabia naszą barierę, naszą ochronę - wyjaśnia dr Zielonka.

- Jest jeszcze drugi mechanizm oddziaływania. To są badania także sprzed pandemii, które dotyczyły innych wirusów. Chodzi o to, że małe cząstki wirusa osadzają się na tych pyłach i pyły stają się dla nich transporterem, dzięki nim jak na wozie wjeżdżają do dróg oddechowych i dostają się do organizmu - dodaje ekspert.

Dr Zielonka zwraca uwagę również na to, że w Polsce mieliśmy jedną z najwyższych w Europie liczbę ofiar śmiertelnych wśród chorujących na COVID-19. Odpowiedzialność za to ponosi nie tylko dysfunkcyjny system opieki zdrowotnej, nie bez znaczenia pozostaje ogromne zanieczyszczenie powietrza.

- Z pewnością znaczenie mają również niekorzystne czynniki związane z zanieczyszczeniem powietrza, większym niż w innych krajach europejskich. Ostatni komunikat Europejskiej Agencji dotyczący zgonów związanych z zanieczyszczeniem powietrza pokazywał, że polskie dane zostały na tym samym poziomie - 48 tys., tymczasem w całej Unii w tym czasie ta liczba się zmniejszyła z 480 tys. do 438 tys - zauważa ekspert.

4. Jak będzie przebiegać czwarta fala zakażeń?

Zdaniem dr. Zielonki największych wzrostów możemy się spodziewać w momencie, kiedy będą notowane najwyższe poziomy smogu. Jego zdaniem w tym roku na naszą korzyść wpływa stosunkowo wysoki odsetek osób zaszczepionych i ozdrowieńców.

- Mamy zaszczepionych 19 mln mieszkańców, to mniej niż średnia europejska. Natomiast nie ulega wątpliwości, że mamy również duży odsetek osób, które mają odporność po przechorowaniu. Badania prowadzone w woj. zachodniopomorskim pokazały, że było cztery razy więcej osób mających dodatnie przeciwciała, niż wynikało to z oficjalnych rejestrów zakażeń. Może się okazać, że w skali kraju również mamy czterokrotnie więcej osób, które przechorowały COVID-19, niż wynika to z liczb raportowanych. Nie zmienia to faktu, że nadal mamy sporą grupę osób, które są bez odporności: nie chorowały, ani nie są zaszczepione. W związku z tym ta fala nas nie ominie - prognozuje lekarz.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/smog-a-covid-dr-zielonka-najwieksze-liczby-zgonow-byly-w-okresie-smogowym

Dr Michał Sutkowski: To jest pandemia niezaszczepionych
Robert Mazurek 22 września

"To jest pandemia niezaszczepionych" – powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych w Porannej rozmowie w RMF FM. Jak dodał, musimy być ostrożni i uważni.

(...) Mówimy o zakażeniach. Dużo mniej osób trafia do szpitala, dużo mniej choruje. Te statystyki się na szczęście rozjechały, bo kiedyś przy tej samej liczbie mieliśmy 1,2-1,5 tys. zgonów w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj jest kilkanaście. Dotyczą osób starszych, ale też młodszych. To jest pandemia niezaszczepionych. Koronawirus ustawił wysoko poprzeczkę odporności populacyjnej na poziomie dziewięćdziesięciu kilku procent - powiedział.

Dr Sutkowski zachęcił też osoby niezaszczepione do przyjęcia zastrzyku.

Jest późno, ale nie tak późno, żeby było za późno. Oczywiście, że (trzeba) się szczepić, bo część ludzi uda się uratować przed zakażeniem i ewentualnie potencjalnie ciężkim przebiegiem, który może dotyczyć starszych, ale także dzieci, bo narasta ta liczba coraz młodszych osób, które chorują. Obserwujemy to w szpitalach. Na Zachodzie jest to bardzo duża liczba - dodał. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-dr-michal-sutkowski-to-jest-pandemia-niezaszczepionych,nId,5496197#crp_state=1

Jak przebiega infekcja w przypadku zakażenia Deltą? Wiele objawów może zaskakiwać
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  22.09.2021 18:22

(...) - Na pewno jest jeszcze większy problem ze zgłaszaniem się pacjentów do lekarzy. Najczęściej przychodzą, gdy dolegliwości się nasilają. Znowu trafiają do nas późno, niektórzy bardzo późno - alarmuje specjalista medycyny rodzinnej.

- Zapewniam, że liczba osób przeziębionych - w cudzysłowie, z objawami infekcji dróg oddechowych w skali kraju jest zdecydowanie większa niż 40 tys., a średnio 20-40 tys. testów dziennie jest wykonywanych w Polsce. Jest zdecydowanie gorzej niż było, wszystkim się wydaje, że problem ich nie dotyczy, tymczasem w ten sposób budujemy potęgę koronawirusa. Dlatego nadal apelujemy do pacjentów, którzy jeszcze się nie zaszczepili, żeby to zrobili. COVID nie będzie czekał - podsumowuje ekspert.
https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-infekcja-w-przypadku-zakazenia-delta-wiele-objawow-moze-zaskakiwac

https://wideo.wp.pl/covid-19-coraz-bardziej-niebezpieczny-dla-dzieci-prof-szuster-ciesielska-wyjasnia-6685646404998785v

Krystyna Janda stawia sprawę jasno. "Niech oni tu w ogóle nie przychodzą!"
KDH  21-09-2021 21:45

Krystyna Janda pod koniec ubiegłego roku była jedną z bohaterek "afery szczepionkowej". W najnowszym wywiadzie odniosła się do kwestii szczepień. Aktorka wyjawiła, jak widzi pracę z osobami, które nie są zaszczepione.

(...) Janda dodała, że ma obecnie mało przeciwciał, więc stanowczo chce unikać kontaktu z niezaszczepionymi. – Jak ktoś przyjdzie do sklepu, czy stanie za blisko mnie, to ja wszystkim zwracam uwagę. Ja nie chcę się spotykać z ludźmi, którzy są niezaszczepieni – podkreśliła. (...)
https://gwiazdy.wp.pl/krystyna-janda-stawia-sprawe-jasno-niech-oni-tu-w-ogole-nie-przychodza-6685709518404576a

W raporcie ministerstwa ubyło ozdrowieńców. O co chodzi?
Opracowanie: Nicole Makarewicz  22 września (12:39)

2 659 840 to liczba ozdrowieńców podana w środowym koronawirusowym raporcie Ministerstwa Zdrowia. Z danych wynika, że dziś mamy o 112 mniej osób, które pokonały Covid-19 niż wczoraj. Jak to możliwe?

(...) "Jako, że liczba zakończonych izolacji na dany dzień zmienia się w czasie w wyniku zmian, korekt, przedłużenia izolacji itp. (a dane, które prezentuje Ministerstwo Zdrowia nie są korygowane wstecz) oraz nie są gromadzone informacje o hospitalizacjach w systemie EWP, ta informacja jest niepełna i dlatego mogą się pojawić rozbieżności" - wyjaśniło portalowi interia.pl Biuro Komunikacji ministerstwa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-w-raporcie-ministerstwa-ubylo-ozdrowiencow-o-co-chodzi,nId,5498173#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/polska/news-trzecia-dawka-a-waznosc-certyfikatu-covidowego-ustalenia-rmf,nId,5498328#crp_state=1

https://wawalove.wp.pl/warszawa-der-elefant-tylko-dla-zaszczepionych-riposta-lobster-house-6685910877694944a
https://www.money.pl/gospodarka/restauracja-tylko-dla-zaszczepionych-na-covid-19-na-wypadek-lockdownu-branza-zapowiada-bunt-6685973088918016a.html

https://wiadomosci.wp.pl/najnowsze-badanie-dla-wp-polacy-ocenili-adama-niedzielskiego-6685667675367936a

https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-na-forum-nato-opozycja-komentuje-6685860151122432a

=======================

Koronawirus. Optymistyczna prognoza z Niemiec
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 22-09-2021 11:56

Nasi zachodni sąsiedzi odnotowują spadek zakażeń koronawirusem. "Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, to na wiosnę pokonamy pandemię" - uważa federalny minister zdrowia Jens Spahn.

(...) Jens Spahn spodziewa się na wiosnę przyszłego roku odporności stadnej przeciwko koronawirusowi i tym samym zakończenia pandemii.

"Jeśli nie pojawi się żaden nowy wariant wirusa, przed którym szczepionka nie chroni, co jest bardzo mało prawdopodobne, to na wiosnę pokonamy pandemię i będziemy mogli wrócić do normalności" - powiedział gazecie "Augsburger Allgemeine".

Rozważał także, w jaki sposób zostanie osiągnięta odporność społeczeństwa - "czy poprzez szczepionkę, czy poprzez infekcję". W jego opinii "szczepienia są zdecydowanie bezpieczniejszą drogą do osiągnięcia tego celu".

Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował w środę o dalszym spadku zapadalności na koronawirusa do wartości 65,0 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia. Dzień wcześniej wartość ta wynosiła 68,5, a tydzień temu 77,9. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-optymistyczna-prognoza-z-niemiec-6685909841169376a

Koronawirus na posiedzeniu ONZ
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 22-09-2021 07:41

W Nowym Jorku trwa posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ. U jednego z uczestników wykryto zakażenie koronawirusem. Pozytywny test ujawniono u ministra zdrowia Brazylii. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-na-posiedzeniu-onz-6685845483273184a

Jair Bolsonaro wybrał się na pizzę w Nowym Jorku. Musiał jeść na ulicy
OPRAC. MDRW 21-09-2021 22:01

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro postanowił spróbować słynnej nowojorskiej pizzy. Polityk musiał jednak zadowolić się zjedzeniem jej na ulicy. Nie jest zaszczepiony, więc nie został wpuszczony do lokalu. (...)
https://twitter.com/MinLuizRamos/status/1439762424333316096
https://wiadomosci.wp.pl/jair-bolsonaro-wybral-sie-na-pizze-w-nowym-jorku-musial-jesc-na-ulicy-6685714871143392a

https://wiadomosci.wp.pl/ogromne-zmiany-w-watykanie-inicjatorem-papiez-franciszek-6685944029252096a

https://turystyka.wp.pl/australia-otworzy-granice-jeszcze-w-tym-roku-minister-podal-termin-6685881430432736a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-plaga-falszywych-certyfikatow-covidowych-w-austrii,nId,5498431#crp_state=1

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/22/its-scary-record-covid-absences-cause-concern-in-englands-schools
https://www.theguardian.com/education/2021/sep/21/more-than-100000-pupils-off-school-in-england-last-week-amid-covid-surge

Transmission in England highest among 12- to 15-year-olds, expert warns

England’s Chief Medical Officer Chris Whitty has told MPs this afternoon that the Covid transmission rate is currently highest among children compared to all age groups.

He also said almost all 12- to 15-year-olds would get infected at some point. He said:

There is definitely substantial transmission happening in this age group.

In fact, the age group we’re talking about is the one in which the highest rate of transmission is currently occurring, as far as we can tell.


Chief Medical Officer in England, Chris Whitty. Photograph: PRU/AFP/Getty Images

All children in that age group will be offered a COVID-19 vaccine after Whitty and his colleagues said last week that children would benefit from reduced disruption to their education.

Whitty said that the recommendation focused purely on the benefit to children aged between 12 and 15, and had not been made for political reasons or for the benefit of more vulnerable adults.

Earlier we brought you the news that Brazil’s health minister Marcelo Queiroga tested positive for the coronavirus in New York after president Jair Bolsonaro spoke at the UN general assembly on Tuesday.

Queiroga shook hands with UK prime minister Boris Johnson as part of a bilateral meeting on the sidelines of the assembly. Here is the video of said handshake...


Brazil's health minister shakes hands with Boris Johnson before testing positive for Covid – video

Other members of Brazil’s government in New York tested negative for the virus, a statement said.

Hello, I’m Tom Ambrose and will be keeping you updated on the day’s breaking Covid headlines throughout the afternoon.

We start with the news that the Joe Biden is reportedly set to announce that the US is doubling its purchase of Pfizer’s coronavirus shots.

It is to share with the world up to 1bn doses as he works towards vaccinating 70% of the global population within the next year. The Associated Press reports:

The stepped-up US commitment is to be the cornerstone of the global vaccination summit Biden is convening virtually Wednesday on the sidelines of the UN general assembly, where he plans to push well-off nations to do more to get the coronavirus under control.

World leaders, aid groups and global health organisations are growing increasingly vocal about the slow pace of global vaccinations and the inequity of access to shots between residents of wealthier and poorer nations.

The US purchase, according to two senior Biden administration officials who spoke on the condition of anonymity to preview Biden’s remarks, will bring the total US vaccination commitment to more than 1.1bn doses through 2022.President Joe Biden addresses the 76th Session of the UN general assembly in New York on Wednesday. Photograph: Eduardo Muñoz/AFP/Getty Images

At least 160m shots supplied by the US have been distributed to more than 100 countries, representing more donations than the rest of the world combined.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/22/coronavirus-live-news-brazil-health-minister-tests-positive-at-un-india-urges-uk-to-resolve-quarantine-dispute
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 22, 2021, 23:16 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1428 dnia: Wrzesień 20, 2021, 22:35 »
23 września, czwartek

Koronawirus. W środę odnotowano tyle samo zakażeń, co rok temu
JOANNA ZAREMBA 23-09-2021 12:39

W środę Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport dotyczący sytuacji epidemicznej w Polsce, z którego wynika, że w ciągu ostatniej doby przybyło 974 nowych przypadków zakażeń. To dokładnie tyle samo, ile rok temu. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-srode-odnotowano-tyle-samo-zakazen-co-rok-temu-6686284162124352a
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-mamy-tyle-samo-zakazen-co-roku-temu-lekarz-sytuacja-jest-lepsza-6686323357312641v

W regionach, gdzie jest najmniej zaszczepionych szpitale już powiększają bazę łóżek
PAP,  23.09.2021 14:49

Czwarta fala nabiera rozpędu. Eksperci alarmują, najgorsza sytuacja będzie tam, gdzie najmniej ludzi przyjęło szczepionkę na COVID-19. Z najnowszych danych wynika, że na Lubelszczyźnie obłożenie łóżek covidowych w szpitalach to ok. 40 proc., na Podkarpaciu w granicach 34 proc.

1. Regiony o najmniejszym wyszczepieniu najbardziej zagrożone

Na Lubelszczyźnie zajętych jest ok. 40 proc. łóżek covidowych, a na Podkarpaciu ok. 34 proc. - poinformował w czwartek (23 września) rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Podał, że wojewodowie - lubelski i podkarpacka - podjęli już działania i baza łóżkowa w tych regionach jest zwiększana.

- W pozostałych regionach, gdzie tych szczepień jest więcej, sytuacja wygląda w miarę dobrze, tzn. obłożenie łóżek szpitalnych jest na poziomie 8-10 czy kilkunastu procent - podał Andrusiewcz.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało m.in., że badania potwierdziły 974 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.

Komentując te dane, rzecznik resortu zdrowia podał, że "dziś mamy ponad 30-procentowy wzrost zakażeń". Zauważył, że jest on niższy niż w ostatnich dniach czy tygodniach, gdy odnotowano wzrost liczby zakażeń rzędu 40-50 proc.

- Widzimy delikatne spowolnienie w zakresie wzrostu zakażeń, chociaż mówimy dziś praktycznie o poziomie 1000 zakażeń średnio dziennie - zaznaczył Andrusiewicz. - Realizuje się wzrost czwartej fali. Na pewno 1000 zakażeń osiągniemy w ciągu najbliższych dni, na pewno to nie będzie koniec - dodał.

W regionach, gdzie jest najmniej zaszczepionych szpitale już powiększają bazę łóżekW regionach, gdzie jest najmniej zaszczepionych szpitale już powiększają bazę łóżek (East News)

2. Co ze szpitalami tymczasowymi?

- W tej chwili w całej Polsce zajętych łóżek jest ponad 1200, na ponad 6 tys. łóżek, które mamy i systematycznie w każdym regionie - to nie będzie się działo z automatyzmu w całym kraju równocześnie - wojewoda ma plan działania w zakresie zwiększania łóżek covidowych, szpitale są do tego na bieżąco przygotowywane, wydawane są kolejne decyzje, zwiększana jest baza łóżkowa. Ze strony logistycznej nie ma tu żadnego zagrożenia - mówił.

Na pytanie, czy to oznacza przywracanie w tych regionach "uśpionych" szpitali tymczasowych, Andrusiewicz odpowiedział:

- W ciągu kilku dni jesteśmy w stanie przywrócić do funkcjonowania ponad 11 tys. łóżek, tzn. ta baza łóżkowa będzie rozszerzona do ponad 11 tys. i w kolejnych dniach jesteśmy w stanie przywracać kolejne. Oczywiście, to nie będzie się działo z automatu zarządzeniem ministra zdrowia - powtórzył.

- Każdy wojewoda przygotował plan działania - zatwierdzony przez ministra zdrowia - zwiększania bazy łóżkowej na wypadek wzrostu zakażeń w każdym kolejnym regionie - podkreślił rzecznik resortu zdrowia.

Według danych podanych w czwartek przez MZ w skali kraju dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 6237 łóżek i 613 respiratorów. W szpitalach przebywa 1209 chorych z COVID-19, w tym 133 pacjentów jest podłączonych do respiratorów.

https://portal.abczdrowie.pl/w-regionach-gdzie-jest-najmniej-zaszczepionych-szpitale-juz-powiekszaja-baze-lozek

https://wideo.wp.pl/smog-zwieksza-zakazenia-koronawirusem-ekspert-chmura-wirusa-dluzej-pozostaje-zakazna-6686322270717569v

Mobilny stetoskop z Poznania wyróżniony przez Amerykanów
Mateusz Chłystun 23 września (18:10)

Wynaleziony w Poznaniu mobilny stetoskop ma szansę stać się standardem w podstawowej opiece zdrowotnej i ratownictwie. Urządzenie bierze udział w pilotażowym programie Ministerstwa Zdrowia, który zakłada testy na grupie tysiąca pacjentów. Oprócz tego urządzenie trafiło na wyposażenie karetek pogotowia w stolicy Wielkopolski. Dzięki niemu medycy mogą bez kontaktu osobistego "osłuchiwać" pacjentów. (...)
https://www.rmf24.pl/nauka/news-mobilny-stetoskop-z-poznania-wyrozniony-przez-amerykanow,nId,5500768#crp_state=1

https://wideo.wp.pl/restauracje-tylko-dla-zaszczepionych-na-covid-19-ekspert-po-wyroku-tk-moga-odmawiac-uslugi-6686332236965505v

https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-nie-chciala-zalozyc-maseczki-afera-moze-skonczyc-sie-kara-10-tys-zl-6686253090122720a

===============

W szkole w Izraelu nauczyciel tylko z certyfikatem
Opracowanie: Marek Zając 23 IX

​Ministerstwo zdrowia Izraela poinstruowało dyrektorów szkół, że nauczycielom bez certyfikatu covidowego od 3 października nie będzie wolno pracować w szkolnych pomieszczeniach i wypłacać pensji - podaje portal Times of Israel. Konieczne zaświadczenie, zwane w Izraelu zielonym certyfikatem, to dokument potwierdzający, że dana osoba została zaszczepiona na Covid-19, wyzdrowiała, lub ma aktualny, negatywny test na koronawirusa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-w-szkole-w-izraelu-nauczyciel-tylko-z-certyfikatem,nId,5501048#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-portugalia-znosi-obowiazek-noszenia-masek-sa-wyjatki,nId,5501088#crp_state=1

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/23/would-you-like-pfizer-with-that-new-zealanders-could-get-covid-jab-with-fast-food-fix

Biotech billionaire Patrick Soon-Shiong said he will begin transferring technology to make Covid-19 and cancer vaccines in South Africa.

The US-based doctor, provided details of the plan that will see coronavirus vaccine production starting next year in an online press conference with president Cyril Ramaphosa, AFP reports.

Soon-Shiong’s company NantWorks will transfer the technology within the next three months and vaccine production is expected to begin in 2022.

In addition to the vaccines, the NantWorks initiative will work on cell-based immunotherapies that could lead to new cancer treatments.

The California-based physician Soon-Shiong, who was born in South Africa, said: “We are now set with the knowledge, technology to manufacture vaccines in Africa.

“It is my goal and hope that Africa will benefit from this technology.”
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/23/coronavirus-live-news-delta-crippling-alaskas-healthcare-system-south-korea-urges-testing-amid-holiday-surge-fears


24 września, piątek

Trzecia dawka szczepienia przeciwko COVID-19. Ruszyła rejestracja
NB|24.09.2021 8:39

W piątek rusza rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 trzecią dawką dla wszystkich osób powyżej 50. roku życia oraz pracowników medycznych mających stały kontakt z pacjentami. (...)
https://www.o2.pl/informacje/trzecia-dawka-szczepienia-przeciwko-covid-19-ruszyla-rejestracja-6686576745495104a

Warszawa pierwsza wśród dużych miast w Polsce. Zaszczepionych 67 proc. mieszkańców
MARTA GOSTKIEWICZ  24-09-2021 12:35

W stolicy w pełni zaszczepionych jest już ponad 67 proc. mieszkanek i mieszkańców. To najlepszy wynik wśród dużych miast w Polsce. Sprawdziliśmy, które miasta są następne.

(...) Warszawa jest liderem spośród dużych miast w Polsce. 67 proc. zaszczepionych mieszkańców oznacza 1 203 771 osób.

Które miasta są następne?

Jak podano na stronach rządowych, wśród dużych miast w Polsce drugi jest Poznań. Tam zaszczepionych jest 66,4 proc. wszystkich mieszkańców, czyli 353 385 osób. Trzecie miejsce należy do Wrocławia, gdzie współczynnik zaszczepienia wynosi 64,7 proc. czyli 415 777 mieszkańców. Czwarty jest Kraków z 63,6 proc. osób zaszczepionych czyli 496 628 mieszkańcami.

Warszawa jest też czwartą w skali kraju gminą spośród gmin z największą liczbą zaszczepionych mieszkańców. Pierwsza jest Podkowa Leśna (woj. mazowieckie) z liczbą 68,8 proc. w pełni zaszczepionych mieszkańców, co daje 2 617 osób. Drugie są Wronki w woj. wielkopolskim gdzie jest to odpowiednio 67,2 proc. czyli 12 840 osób. Warszawę wyprzedza na trzecim miejscu Ustronie Morskie w woj. zachodniopomorskim z liczbą 67,1 proc. czyli 2 430 zaszczepionymi mieszkańcami. (...)
https://wawalove.wp.pl/warszawa-pierwsza-wsrod-duzych-miast-w-polsce-zaszczepionych-67-proc-mieszkancow-6686636954950208a

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ariadny-dla-wp-40-proc-respondentow-nie-zaszczepilo-sie-na-covid-19-i-nie-zamierza-tego-zrobic

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-andrzej-duda-zachecam-do-tego-aby-sie-szczepic,nId,5503232#crp_state=1

https://portal.abczdrowie.pl/gis-ostrzega-uwaga-na-falszywe-sms-y-o-kwarantannie

https://portal.abczdrowie.pl/kara-8-lat-pozbawienia-wolnosci-za-zarazenie-koronawirusem-takie-zmiany-w-kodeksie-karnym-szykuje-nasz-rzad

==================

Palący program w Wielkiej Brytanii. Skutkiem zamknięcie niektórych stacji benzynowych
OPRAC. EMW  24-09-2021 18:00

(...) Przerwy w dostawach benzyny, oleju napędowego czy towarów do supermarketów - Wielka Brytania próbuje poradzić sobie poważnym problemem. Wszystko ze względu na braki kadrowe wśród kierowców. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/palacy-program-w-wielkiej-brytanii-skutkiem-zamkniecie-niektorych-stacji-benzynowych-6686703999576640a

Lockdown. W tym kraju zniesiono wszystkie obostrzenia
OPRAC. EMW  24-09-2021 18:52

(...)- Wszystkie obostrzenia związane z pandemią COVID-19 zostaną zniesione w sobotę o godzinie 16 - zapowiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej premier Norwegii Erna Solberg. Największe zmiany odczują kibice. Decyzja norweskiego rządu oznacza, że będą oni wpuszczani bez ograniczeń do wszystkich obiektów sportowych.

- W piątek minęło 561 dni od wprowadzenia obostrzeń i praktycznego zamknięcia norweskiego sportu. Od soboty będziemy mogli już żyć normalnie i wszystkie areny sportowe nie będą miały już żadnych ograniczeń co do publiczności - mówiła Solberg.

Norweskie media przypominają, że tamtejsza premier jest prywatnie kibicką Brann Bergen.
https://wiadomosci.wp.pl/lockdown-w-tym-kraju-zniesiono-wszystkie-obostrzenia-6686719599970976a

https://turystyka.wp.pl/chorwacja-zasady-wjazdu-i-obostrzenia-na-miejscu-6686685200423041v

https://wideo.wp.pl/ostre-starcia-policji-i-protestujacych-szwajcarzy-przeciw-certyfikatom-covid-19-6686643494065793v

https://www.o2.pl/informacje/nie-chce-szczepionki-wiec-nie-moze-podrozowac-kaznodzieja-chce-swoj-prywatny-odrzutowiec-6686371073747520a


WHO director general Tedros Adhanom Ghebreyesus at a press conference in Geneva. Photograph: Reuters

France and Germany have nominated incumbent director general of the World Health Organization Tedros Adhanom Ghebreyesus for a second term.

Tedros has been the head of the organisation throughout the pandemic and could get another five-year term at the agency’s next annual assembly meeting in May 2022, according to Associated Press.

For the first time in the agency’s history, a candidate for the top job at the UN health agency has not been nominated by their home country. Tedros is at odds with the Ethiopian government of Abiy Ahmed over killings and human rights abuses in his home region of Tigray.

The diplomatic missions of France and Germany to the UN announced their support for him on Twitter, after the deadline for nominations closed on Thursday.

Record daily Covid deaths in Russia
Russia has recorded its highest daily death toll from coronavirus after a rise in cases in the country. There were 828 deaths across the country in the past 24 hours, according to official figures.

The new figures bring Russia’s total deaths from Covid-19 to 202,273 - the highest number in Europe, but still regarded as an underestimate.

Authorities have been accused of downplaying the severity of the outbreak. Under a broader definition for deaths linked to the coronavirus, statistics agency Rosstat in late August reported a total of more than 350,000 fatalities.

In spite of the spread of the virus, Russia’s vaccine programme has foundered in the face of public apathy and scepticism, with the Kremlin forced to drop its goal of fully vaccinating 60% of the population by September.

As of Friday, only 28% of the population had been fully vaccinated, according to the Gogov website, which tallies Covid data from the regions.

Independent polls have shown that a majority of Russians do not plan to get jabbed.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/24/coronavirus-live-news-fewer-than-4-of-africans-vaccinated-who-backs-regeneron-for-high-risk-patients


25 września, sobota

Koronawirus nabiera tempa. W szpitalach młodzi ludzie
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 25-09-2021 13:06

(...) Na oddziały szpitalne trafia coraz więcej osób w średnim wieku. Ordynator oddziału zakaźnego szpitala południowego w Warszawie Agata Kusz-Rynkun podała w Polsat News, że "większość są to pacjenci w wieku 30-40 lat i głównie są to pacjenci niezaszczepieni".

Dodała, że na jej oddziale najmłodsza pacjentka ma 19 lat, a najstarsza 102 lata.

Zaznaczyła, że hospitalizowane osoby zaszczepione to pojedyncze przypadki i są to głównie osoby z obniżoną odpornością. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-nabiera-tempa-w-szpitalach-mlodzi-ludzie-6686991463910016a

Wzrost zakażeń koronawirusem. "Znów mogą być zamykane cmentarze"
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 25-09-2021 10:00

Liczba zakażeń koronawirusem rośnie z tygodnia na tydzień. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach przekroczymy już barierę 1000 zakażeń w ciągu doby. Czy rząd zdecyduje się zamknąć cmentarze? (...)
https://wiadomosci.wp.pl/wzrost-zakazen-koronawirusem-znow-moga-byc-zamykane-cmentarze-6686945902906016a

Trzecia dawka szczepień. Spore zainteresowanie we Wrocławiu, serwery przeciążone
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA 25-09-2021 10:15

Od piątku, 24 września istnieje możliwość rejestracji do przyjęcia trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Możliwość taką uzyskały osoby powyżej 50. roku życia oraz pracownicy służby zdrowia. We Wrocławiu zainteresowanie jest bardzo duże. W piątek doszło nawet do przeciążenia serwerów. (...)
https://wroclaw.wp.pl/trzecia-dawka-szczepien-spore-zainteresowanie-we-wroclawiu-serwery-przeciazone-6686755057113760a

https://wiadomosci.wp.pl/zaostrzenie-kar-za-swiadome-zakazenie-koronawirusem-to-moim-zdaniem-tendencja-bledna-6687034247329409v

https://www.o2.pl/biznes/sad-dyskoteka-w-lockdownie-dzialala-legalnie-to-zakaz-byl-nielegalny-6686973817522816a

================

Koronawirus w USA. Limit na zakup papieru toaletowego w sklepach
PATRYK OSADNIKDzisiaj, 25-09-2021 16:29

Amerykańska sieć sklepów Costco wprowadziła limit na zakup papieru toaletowego. To już drugi raz podczas pandemii COVID-19, kiedy zdecydowano się na takie rozwiązanie. Powód? Nie tylko panika przed czwartą falą. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-usa-limit-na-zakup-papieru-toaletowego-w-sklepach-6687045410339488a

https://www.o2.pl/sport/olbrzymie-klopoty-gwiazdy-sportu-nie-chce-sie-zaszczepic-6687101479099040a

Italy reported 50 coronavirus-related deaths today, compared with 52 the day before, the health ministry said, and the daily tally of new infections fell to 3,525 from 3,797.

Italy has registered 130,653 deaths linked to Covid-19 since its outbreak emerged in February last year, the second-highest toll in Europe after Britain and the ninth-highest in the world. The country has reported 4.66m cases to date.

Patients in hospital with Covid-19 – not including those in intensive care – stood at 3,497 on Saturday, down from 3,553 a day earlier.

There were 26 new admissions to intensive care units, down from 35 on Friday. The total number of intensive care patients fell to 481 from 489 previously.

Some 357,491 tests for Covid-19 were carried out in the past day, compared with the previous daily tally of 277,508, the health ministry said.

Cuba has said it exported its three-shot Abdala coronavirus vaccine for the first time, sending an initial shipment to Vietnam as part of a contract to supply 5m doses to the south-east Asian country.

Scientists in the island have developed three home-grown vaccines against Covid-19, all of which are waiting to receive official recognition from the World Health Organization, Reuters reports.

State-run pharmaceutical corporation BioCubaFarma made Saturday’s export announcement on Twitter after saying earlier this week it had produced enough doses to meet a target to immunise more than 90% of the local population by mid-November.


 Cuba said it has delivered its Abdala vaccine to Vietnam, as part of a contract to deliver five million doses. Photograph: Manaure Quintero/Reuters

BioCubaFarma says it has the annual capacity to produce 100m doses of the Abdala, Soberana 2 and Soberana Plus vaccines, which it said recently reduced by about 90% the risk of becoming seriously ill or dying from the disease.

Hard-hit by the pandemic, the Caribbean nation has seen vital industries such as tourism collapse and other foreign exchange earnings dwindle – creating shortages of food, medicine and other essential goods.

BioCubaFarma corporate vice-president, Mayda Mauri, said once domestic supply goals had been met, Cuba would also start supplying vaccines to countries including Iran and Venezuela.

State media quoted Mauri as stating:

There are very advanced conversations and exchanges on regulatory matters with Argentina and with other countries in various regions of the world.”

Iran is already producing the Soberana-2 vaccine.

Vietnam, Argentina and Mexico have said they hope to produce the Cuban vaccines soon, while a number of countries are using other Cuban drugs in their Covid-19 treatment protocols.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/25/coronavirus-live-news-covid-cases-in-south-korea-top-3000-northern-ireland-to-ease-travel-rules
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2021, 22:03 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1428 dnia: Wrzesień 20, 2021, 22:35 »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1429 dnia: Wrzesień 21, 2021, 21:49 »
26 września, niedziela

Czwarta fala nabiera rozpędu. Prof. Filipak: Nie jesteśmy na nią gotowi
Katarzyna Gałązkiewicz,  26.09.2021 14:04

Ostatni tydzień pokazał, że czwarta fala się rozkręca. Liczba zakażeń oscyluje wokół 1000 przypadków dziennie. Z dnia na dzień przybywa też osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Prof. Filipiak apeluje, by ozdrowieńcy nie unikali szczepień. - Naturalne przechorowanie daje krótką odpowiedź, o wiele słabszą niż szczepienie – ostrzega lekarz.

1. Jakie problemy czekają nas podczas czwartej fali?

W niedzielę 26 września Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 643 nowych zakażeniach koronawirusem. Każdego dnia przybywa również osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Dziś wymagało jej 1343 pacjentów.

- Nie jesteśmy przygotowani, bo nie mamy zabezpieczonych kadr medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych. Zapewniam, że same wolne łóżka i respiratory nie wystarczą. One nie leczą. Jeszcze raz warto przypomnieć, ilu lekarzy przypada w Polsce na 10 000 mieszkańców w przededniu czwartej fali: 23,79 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr n. hab. Krzysztof Filipiak, rektor Uczelni Medycznej Marii Skłodowksiej-Curie i współautor pierwszego polskiego podręcznika o COVID-19.

Dla przykładu w Niemczech jest to 43 lekarzy, na Litwie 50,4 a na Białorusi prawie 52 (dane Światowej Organizacji Zdrowia - przyp. red.).Ilu lekarzy przypada w Polsce na 10000 pacjentów (arch.prywatne)

- Najbardziej obawiamy się przeciążania polskich szpitali. Stąd też patrzymy głównie na raportowane liczby hospitalizowanych i podłączonych do respiratora. Ochronie zdrowia COVID zadał i tak już potężny cios. Borykamy się z brakami wszystkiego, ale najbardziej z brakami kadr medycznych – podkreśla ekspert.

2. Zakażenia będą utrzymywały się na wysokim poziomie

Ilu zakażeń można spodziewać się podczas czwartej fali? Modele matematyczne stworzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego uwzględniają różne scenariusze - od 15 do nawet 40 tysięcy zakażeń dziennie. Prof. Filipiak podkreśla, że zbyt mało osób przyjęło szczepionkę przeciwko COVID-19, a odporność u ozdrowieńców z czasem słabnie, stąd wysokie prognozy nie powinny nikogo dziwić.

- Szczepionka nie do końca chroni przed nowymi zakażeniami, zwłaszcza ta przyjęta ponad osiem miesięcy temu i zwłaszcza w przypadku nowych, bardziej zakaźnych mutantów wirusa. Liczby wyszczepionych nie są wysokie. Zaszczepiło się tylko 19 milionów Polaków na 38 milionów obywateli naszego kraju. I co z tego, że COVID-19 przeszło 11 milionów? Wiemy, że naturalne przechorowanie daje krótką odpowiedź, o wiele słabszą niż szczepienie – wyjaśnia lekarz.

Szczepionka nadal jednak chroni przed ciężkim przebiegiem choroby i zgonem, o czym nie powinniśmy zapominać. - Widzimy to świetnie po danych napływających z wysoko zaszczepionych krajów (Izrael, Wielka Brytania). Widzimy to również w Polsce, gdzie już teraz najszybciej zapełniają się łóżka COVID-owe w województwie lubelskim, podkarpackim i podlaskim - trzech najmniej wyszczepionych regionach – zauważa ekspert.

3. Chorować będą nie tylko niezaszczepieni

Na Lubelszczyźnie obłożenie łóżek covidowych w szpitalach wynosi już ok. 40 proc., a na Podkarpaciu - w granicach 34 proc. Baza łóżkowa w tych regionach jest zwiększana.

- Musimy przyglądać się przede wszystkim danym mówiącym, ile osób trafia do szpitali i ile umiera. W Polskim scenariuszu możemy mieć bardzo wysoką liczbę zakażeń, ale na szczęście, już nie tak wysoką liczbę zgonów, jak obserwowaliśmy to podczas poprzedniej fali - przypuszcza prof. Filipiak.

Ekspert ostrzega, że najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19 będą przede wszystkim osoby niezaszczepione mieszkające w najsłabiej wyszczepionych regionach kraju, ale także te, które zmagają się z deficytami odporności.

- Popatrzmy na mapę. Najmniej zaszczepionych mamy na Podkarpaciu bez Rzeszowa i okolic oraz na polskim Podhalu, widzimy też tzw. duży trójkąt bermudzki i mały trójkąt bermudzki. To tam obawiałbym się szczególnie o zdrowie i życie seniorów, osób w podeszłym wieku oraz tych jeszcze niezaszczepionych (a odsetek zaszczepionych osób w wieku 70-90 lat mamy jeden z najniższych wśród państw Europy - przyp. red.) – przypomina ekspert.Mapa sporządzona przez prof. Filipiaka (arch.prywatne)

- Ciężki przebieg grozi też osobom o upośledzonej odporności - dlatego właśnie te osoby kierujemy w pierwszej kolejności do szczepień dawką przypominającą (tzw. booster - uparcie nazywany niepoprawnie "trzecią dawką"). Dawkę przypominającą przyjmą też osoby zaszczepione na samym początku Narodowego Programu Szczepień (na przełomie grudnia i stycznia), czyli medycy. Boję się też o dzieci w szkołach, gdzie transmisja wirusa jest większa, a wiele z nich nie zostało niestety zaszczepionych – dodaje prof. Filipiak.

Zdaniem lekarza Polacy powinni jak najszybciej się zaszczepić, bo to właśnie od szczepień zależeć będzie przebieg pandemii, liczba chorych w szpitalach czy upragniony koniec pandemii.

- Wiemy, że odporność po przechorowaniu jest słaba, zwłaszcza gdy pojawiają się nowe mutanty koronawirusa. Myślę, że o odporności populacyjnej będziemy mogli mówić, gdy zaszczepi się 80-90 proc. naszego społeczeństwa – kończy ekspert.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/czwarta-fala-nabiera-rozpedu-prof-filipak-nie-jestesmy-na-nia-gotowi

Koronawirus w Polsce. Alarmujące słowa lekarza
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 26-09-2021 11:39

"Czwarta fala pochłonie dużo ofiar" - zapowiada doktor Marek Posobkiewicz, między innymi specjalista chorób wewnętrznych. Zaznacza, że wiele zgonów można było uniknąć.

Doktor Marek Posobkiewicz powiedział w rozmowie z "Faktem", że czwarta fala pandemii również pochłonie wiele ofiar. "To bardzo przykre, bo wiele z tych ofiar będzie niepotrzebnych. Już do tej pory w Polsce było kilka tysięcy zgonów, których można było uniknąć - zgonów wśród osób, które mogły się zaszczepić" - zaznaczył.

Jego zdaniem "powinniśmy zmienić myślenie i mniej się bać nowych wariantów, mimo że bać się ich trzeba, a bardziej się bać tego, że nadal dużo ludzi będzie niezaszczepionych".

Przytoczył dramatyczne liczby. Przypomniał, że na świecie jest już ponad 200 mln zakażonych ludzi, a ponad 4 miliony zmarło. "To bardzo dużo. Do kogoś może nie przemawiać te dwa procent zgonów, ale to oznacza, że - bez względu na to, co byśmy robili i to nie tylko w państwach biednych, gdzie nie ma nowoczesnej medycyny, ale również w państwach wysoko rozwiniętych - mniej więcej co 50. zakażona osoba umiera" - podkreślił.

Zapytany, z jakimi objawami trafiają obecnie pacjenci do szpitali, Posobkiewicz powiedział, że większość osób ma niewydolność oddechową, "co świadczy, że zajęte są płuca - i człowiek, jeżeli pozostaje w domu, po prostu zaczyna się stopniowo dusić".

[...]
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-alarmujace-slowa-lekarza-6687327371758208a

https://wiadomosci.wp.pl/trzecia-dawka-szczepionki-jakim-preparatem-6687350966405249v

https://wiadomosci.wp.pl/szokujace-wystapienie-prezydenta-miasta-padly-slowa-o-segregacji-sanitarnej-i-odbieraniu-praw-6687329740122752a

=================

Singapur wprowadza nowe restrykcje. Nie wyszła taktyka "życia z Covidem"
Opracowanie: Adam Zygiel 26 września (13:38)

​Singapur od poniedziałku wprowadza nowe restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Wszędzie, gdzie to możliwe, obowiązywać będzie praca zdalna. Spotkania zostaną ograniczone do dwóch osób. Wszystko dlatego, że w kraju rośnie liczba zakażeń. Zaostrzenie ograniczeń jest wbrew temu, co zapowiadały władze w czerwcu, kiedy mówiły, że będą traktowały Covid-19 jak "zwykłą chorobę".

(...) Wskaźnik wyszczepienia mieszkańców Singapuru jest jednym z najwyższych na świecie i sięga 82 proc. Dlatego lokalne władze stwierdziły, że tempo wzrostu liczby zachorowań na Covid-19 okazało się większe, niż można było się spodziewać. W piątek odnotowano ponad 1,6 tys. nowych przypadków zakażenia w populacji liczącej 5,7 mln osób. To najgorszy wynik od początku pandemii.

Urzędnicy odpowiedzialni za system opieki zdrowotnej przekazali, że liczba nowych infekcji "podwaja się co osiem dni" i "może wzrosnąć do 6 tys. dziennie w ciągu kilku najbliższych tygodni".

Wielu zakażonych z łagodnymi objawami szuka pomocy medycznej w szpitalach, choć może nie być takiej potrzeby - tak sytuację w służbie zdrowia opisało w piątkowym oświadczeniu singapurskie ministerstwo zdrowia. 98 proc. zakażonych w ostatnich czterech tygodniach nie wykazywało żadnych objawów lub miało łagodne objawy infekcji.

Aby zapobiec dalszemu rozwojowi niekorzystnego trendu, azjatyckie miasto-państwo zachęca jak największą część populacji do pozostania w domach oraz rozszerza akcję szczepień przypominających na osoby w wieku między 50. a 59. rokiem życia. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-singapur-wprowadza-nowe-restrykcje-nie-wyszla-taktyka-zycia-,nId,5506461#crp_state=1

Koronawirus we Francji. Protesty przeciwko certyfikatom sanitarnym
OPRAC. MRMW  25-09-2021 21:50

Po raz kolejny na ulice Francji wyszli demonstranci, aby zamanifestować swój sprzeciw wobec systemu certyfikatów szczepiennych. Jak zauważa jednak francuska prasa, z tygodnia na tydzień spada zainteresowanie manifestacjami.

Według lokalnej policji w sobotę w Marsylii manifestowało ok. 800 ludzi. Tydzień temu w protestach brało udział ok. 1,5 tys. osób, a w sierpniu do 6 tys. obywateli. W Bordeaux zebrało się ponad 1000 osób, podczas gdy na początku września demonstrowało tam blisko 3 tys. Francuzów.

W 70-milionowej Francji w sobotnich demonstracjach wzięło udział łącznie 60-80 tys. osób.

Szczepienia we Francji. Wyższy odsetek niż w Polsce

We Francji podano łącznie ponad 93,8 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19. Łącznie w pełni zaszczepionych jest prawie 44 mln Francuzów, co stanowi ponad 65,5 proc. społeczeństwa.

Dla porównania, w Polsce pełną dawkę szczepionki przyjęło dotychczas ponad 19,3 mln obywateli. Jest to 51 proc. populacji naszego kraju.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-we-francji-protesty-przeciwko-certyfikatom-sanitarnym-6687127157648000a

https://www.money.pl/gospodarka/trzecia-dawka-szczepionki-zloty-interes-dla-koncernow-farmaceutycznych-6687416791493248a.html

https://www.money.pl/gospodarka/nie-szczepisz-sie-nie-lecisz-nowe-wyzwania-w-dobie-czwartej-fali-6686992829094528a.html

https://www.o2.pl/informacje/mamo-nie-chce-umierac-ostatnie-slowa-20-latki-lamia-serce-6686347103234592a


https://www.o2.pl/informacje/irlandczyk-dal-sie-przekonac-znajomym-dwa-dni-pozniej-nie-zyl-6687369563957920a

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/16/vladimir-putin-says-dozens-in-kremlin-inner-circle-have-covid

In the US, health authorities have said they are confident there will be enough vaccine shots for both qualified older Americans seeking booster jabs, as well as young children.

More than 70 million Americans remain unvaccinated despite the enticement of lottery prizes, free food or gifts and pleas from exhausted health care workers as the average number of deaths per day climbed to more than 1,900 in recent weeks, reports the Associated Press.

Federal and state health authorities said current supply and steady production of more doses can easily accommodate those seeking boosters or initial vaccination, avoiding a repeat of the frustratingly slow rollout of Covid vaccines across the country early this year.


Student Minerva Ruiz receives a dose of the Pfizer BioNTech vaccine at a vaccination clinic at California State University, Dominguez Hills in Carson, California. Photograph: Caroline Brehman/EPA

“I hope that we have the level of interest in the booster … that we need more vaccines,” Colorado governor Jared Polis said on Tuesday. “That’s simply not where we are today. We have plenty of vaccines.”

The Associated Press reports:

Robust supply in the US enabled President Joe Biden this week to promise an additional 500m of Pfizer’s Covid shots to share with the world, doubling the United States’ global contribution. Aid groups and health organisations have pushed the US and other countries to improve vaccine access in countries where even the most vulnerable people haven’t had a shot.

Among the challenges states face is not ordering too many doses and letting them go to waste. Several states with low vaccination rates, including Idaho and Kansas, have reported throwing away thousands of expired doses or are struggling to use vaccines nearing expiration this fall.


Russian president Vladimir Putin fishes during a short vacation at an unknown location in Siberia, Russia. Photograph: SPUTNIK/Reuters

China confirmed it had administered about 3.2m doses of Covid vaccines as of yesterday, the country’s National Health Commission announced.

It brings the total number of doses administered to almost 2.2bn.

It comes as China donates coronavirus vaccine jabs to other countries in the region, such as Vietnam.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/26/covid-live-coronavirus-australia-victoria-delta-outbreak-furlough-uk
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 26, 2021, 22:08 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1430 dnia: Wrzesień 22, 2021, 23:19 »
27 września, poniedziałek

Koronawirus uderza w szpitale. Kraska podał nowe dane
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 27-09-2021 17:50

Wzrasta liczba osób hospitalizowanych z powodu zakażenia koronawirusem. Jak zdradził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, w ciągu ostatniej doby do szpitala trafiło ponad 100 osób. Polityk mówił też o planowanych obostrzeniach w związku z IV falą zakażeń COVID-19.

(...) Na antenie Radia Zet wiceminister zdrowia podkreślił, że posiada najnowsze dane, które będą opublikowane we wtorek 28 września. - W ciągu doby przybyło 145 pacjentów. Bardzo dużo. Dawno nie mieliśmy takiego wzrostu dobowego zajętych łóżek przez nowych pacjentów - przekazał Waldemar Kraska.

Jak dodał, koronawirus przyczynił się też do wzrostu liczby osób, które wymagają leczenia pod respiratorem. - 15 osób trafiło pod respiratory. Są to głównie osoby niezaszczepione. Osoby, które umierają to przede wszystkim osoby niezaszczepione - podkreślił polityk.

Jak sprecyzował, największe spustoszenie koronawirus sieje w trzech województwach: lubelskim, podlaskim oraz podkarpackim. - W tych województwach procent zajętych łóżek wynosi 40 proc. - przyznał Waldemar Kraska.

Koronawirus. Kraska: W szpitalach ponad 1500 pacjentów

- Szacowaliśmy, że pod koniec września będzie 1300 pacjentów, a już mamy ponad 1500. To jest niepokojące. Z najnowszych prognoz na połowę października, bo w takiej perspektywie dwu, trzytygodniowej prognozujemy, to będzie około 3000 pacjentów - podkreślił Waldemar Kraska.

- Wszystko zależy od liczby zakażeń i poziomu wyszczepienia obywateli. Planujemy wprowadzić żółte i czerwone strefy, które będą obejmowały dane powiaty - mówił (...)

Koronawirus a trzecia dawka szczepionki. Kraska wskazuje nową grupę

Wiceminister zdrowia był pytany także o liczbę osób, która przyjęła już trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Jak przekazał Kraska, takich osób jest już ponad 26 tysięcy.

- Chodzi tu o osoby dializowane, z obniżoną odpornością, czy z nowotworami. Jest duże zainteresowanie szczepieniami kolejną dawką, szczepionek nie zabraknie - zapewnił wiceminister. - Trzecią dawką szczepionki mogą być również objęci studenci medycyny. Jednak oficjalną informację podamy w najbliższym czasie - dodał Waldemar Kraska.
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-uderza-w-szpitale-kraska-podal-nowe-dane-6687775995804320a

Koronawirus. Adam Niedzielski o obostrzeniach. Jasna deklaracja ministra
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI  27-09-2021 11:18

Obostrzenia. Czy ze wzrostem zakażeń rząd zdecyduje się na zaostrzenie restrykcji? Informacje na ten temat przekazał w poniedziałek szef resortu zdrowia. - Nie ma powodów do drastycznych decyzji - zapowiedział Adam Niedzielski.

(...) Niedzielski zaznaczył, że w najbliższych dniach będziemy mieli średnio ok. tysiąca nowych przypadków zakażeń dziennie. - Więc nie ma powodów do drastycznych decyzji. W październiku może być to ok. 5 tys.- mówił. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-adam-niedzielski-o-obostrzeniach-6687679579077280a

https://portal.abczdrowie.pl/czy-maseczki-na-swiezym-powietrzu-znowu-beda-konieczne-prof-simon-odpowiada-wideo

https://wiadomosci.wp.pl/obostrzenia-na-cmentarzach-osoby-ktore-sie-zaszczepily-musza-miec-benefity-6687662779012737v

https://wideo.wp.pl/prezydent-siemianowic-slaskich-o-segregacji-sanitarnej-prof-simon-wspolczuje-mieszkancom-6687740448696449v

https://www.money.pl/gospodarka/tak-wyglada-koronawirusowa-przestepczosc-znamy-szczegoly-6687727639820960a.html

https://www.money.pl/gospodarka/hotele-i-restauracje-tona-w-dlugach-zaleglosci-przekraczaja-300-mln-zl-6687612554902144a.html
https://www.money.pl/gospodarka/tarcze-antykryzysowe-wazne-zmiany-ws-zwrotow-doplat-6687626917747328a.html

Krystyna Janda zaszczepiła się TRZECIĄ DAWKĄ! "Wyznaczono mi termin - za godzinę"
KW 27.09.2021 11:00

Krystyna Janda bardzo dba o bezpieczeństwo sanitarne, więc i tym razem błyskawicznie przyjęła dawkę szczepionki. Niedawno stwierdziła, że z tymi niezaszczepionymi nie chce się nawet spotykać. (...)
https://www.pudelek.pl/krystyna-janda-zaszczepila-sie-trzecia-dawka-wyznaczono-mi-termin-za-godzine-6687668429540000a

https://wiadomosci.wp.pl/adam-niedzielski-na-zdjeciu-z-manekinem-w-sieci-burza-6687833948621440a

===============

Biden zaszczepiony. Prezydent USA przyjął trzecią dawkę
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  27-09-2021 17:36

Prezydent USA Joe Biden przyjął trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wcześniej amerykański przywódca zapowiedział, że przyjmie dawkę przypominającą.Prezydent USA Joe Biden przyjął w poniedziałek 27 września trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Amerykański przywódca wystąpił przed kamerami, a następnie przyjął trzecią dawkę preparatu Pfizera.

Koronawirus w USA. Joe Biden zaszczepiony trzecią dawką szczepionki

Wcześniej tego dnia prezydent USA zapowiedział, że przyjmie trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Informację o tym Joe Biden przekazał za pośrednictwem mediów społecznościowych.

"Przyjmę przypominającą (trzecią - red.) dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Zachęcam wszystkich, którzy są uprawnieni, by również się zaszczepili" - napisał prezydent USA.

Wcześniej o przyjęciu trzeciej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi Joe Biden mówił też podczas konferencji prasowej. - Moje przesłanie jest krótkie: jeśli masz więcej niż 65 lat i dostałeś szczepionkę Pfizera w styczniu, lutym lub marcu, weź dodatkową dawkę - zaznaczył prezydent USA.

- Ciężko mi to przyznać, ale sam też mam więcej niż 65 i dostanę dodatkowy zastrzyk - przyznał wówczas Joe Biden.

Trzecia dawka w USA. Joe Biden przyjmie ją jeszcze dziś?

Jak poinformował na Twitterze dziennikarz Jackson Proskow, prezydent USA trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi może przyjąć jeszcze w poniedziałek 27 września.

"Prezydent USA Joe Biden otrzyma dziś trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawiusowi podczas wydarzenia prasowego o godzinie 13" - napisał kanadyjski dziennikarz. Podobną informację podała telewizja CNN.

Koronawirus. Trzecia dawka szczepionki dla 60 mln Amerykanów

Decyzją władz USA trzecią dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi będą mogły przyjąć osoby powyżej 18. roku życia w określonych przypadkach. Chodzi m.in. o osoby należące do szczególnie narażonych grup, np. z chorobami przewlekłymi oraz pracujące w służbie zdrowia.

Trzecia dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi ma przysługiwać 60 mln obywateli USA.

https://twitter.com/POTUS/status/1442495571986583558
https://wiadomosci.wp.pl/biden-zapowiada-chodzi-o-szczepionke-przeciwko-koronawirusowi-6687767511947936a
https://twitter.com/nbcbayarea/status/1442547416201371648
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-joe-biden-przyjal-trzecia-dawke-szczepionki-przeciw-covid-19,nId,5540780#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/uwierzyl-ze-szczepionki-nie-dzialaja-24-latek-zmarl-na-covid-19-6687469429357184a

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/27/a-great-loss-tributes-pour-in-for-pioneering-png-female-doctor-who-died-from-covid

In Venezuela, concerns have been raised over the use of Cuba’s Abdala Covid vaccine due to a lack of scientific research into its safety and efficacy.

It comes as Cuba confirmed on Saturday that it had exported the three-dose vaccine for the first time, with an initial shipment being sent to Vietnam as part of a contract to supply five million doses to the Southeast Asian country.

But Venezuela’s National Academy of Medicine has moved to warn against its use due to its lack of World Health Organization (WHO) approval, Reuters reported today.

The Venezuelan government has so far been relying on the Russian Sputnik V and the Chinese Sinopharm vaccines and, in recent months, received its first shipment of doses via the global COVAX program.

The academy said in a statement:

The characteristics of the Sputnik V vaccine have been published in scientific journals and its quality has been verified in independent clinical trials ... the Sinopharm vaccine has been approved by the World Health Organization (WHO).

Abdala has not been approved by the WHO or any international regulatory agency.

A nurse prepares a dose of the Abdala vaccine at a vaccination centre.
 A nurse prepares a dose of the Abdala vaccine at a vaccination centre. Photograph: Alexandre Meneghini/Reuters
Venezuela received its first batch of 30,000 Abdala doses in June as part of clinical trials, and Cuban President Miguel Diaz-Canel on Sunday said another batch had been sent, without confirming how many vaccines were shipped.

The academy “expresses its deep concern that a product for which there is no scientific information on safety and efficacy ... is being administered to Venezuelans,”€ the academy added.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/27/coronavirus-live-news-fourth-brazil-un-attendee-tests-positive-life-expectancy-falls-by-most-since-second-world-war

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2021, 22:46 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1431 dnia: Wrzesień 23, 2021, 23:48 »
28 września, wtorek

Liczba hospitalizowanych gwałtownie wzrasta. "Mamy jeszcze jakieś możliwości, ale jednak z każdym dniem przybywa chorych"
Karolina Rozmus,  28.09.2021 14:05

Eksperci alarmują, że sytuacja epidemiczna w Polsce jest coraz trudniejsza i nie chodzi tylko o wzrost liczby zachorowań, ale o rosnącą liczbę pacjentów wymagających hospitalizacji oraz liczbę zgonów. Chorzy leczą się w domu lub nie zwracają uwagi na niepokojące objawy. Do szpitala trafiają za późno.

1. Rośnie liczba zajętych łóżek. Kto trafia do szpitali?

Dane opublikowane przez Ministerstwo Zdrowia budzą niepokój. Minionej doby liczba zgonów spowodowanych COVID-19 wyniosła aż 29. Wzrasta również liczba chorych wymagających hospitalizacji. Coraz mniej jest też wolnych łóżek na oddziałach covidowych. Jak podaje resort, w niektórych regionach zajętych jest już nawet 40 proc. miejsc.

- Z perspektywy mojego szpitala jest coraz więcej zajętych łóżek. Mamy jeszcze jakieś możliwości, ale jednak z każdym dniem przybywa chorych – potwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, wojewódzka konsultant ds. epidemiologii.

Lekarze, obserwujący na co dzień, jak statystyki przekładają się na rzeczywistość w szpitalach, wskazują kilka grup pacjentów, którzy najczęściej wymagają hospitalizacji podczas czwartej fali, która właśnie się rozpędza.

- Do szpitali trafiają głównie niezaszczepieni. Zdarzają się pojedyncze przypadki osób zaszczepionych, ale to nie są te najcięższe przypadki, oni rokują lepiej - komentuje prof. Zajkowska.

Co ciekawe, wśród niezaszczepionych pacjentów jest wielu, którzy założyli, że szczepienia nie potrzebują.

- Jest grupa osób – i na to chciałabym zwrócić szczególną uwagę – którym wydaje się, że przechorowały COVID-19 i są odporne. Natomiast te osoby nie wykonywały badań – to stwarza duże ryzyko pomyłki. Złe samopoczucie czy niepokojące objawy nie zawsze muszą oznaczać COVID-19. Czasem pacjenci mają więc mylne poczucie bezpieczeństwa, które może być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia – alarmuje ekspertka.

Prof. Zajkowska podkreśla też, że bardziej narażeni na hospitalizację są seniorzy. - Dominują osoby starsze – i wśród tych zaszczepionych i niezaszczepionych – obarczone wielochorobowością, dla których COVID-19 jest dodatkowym obciążeniem – wyjaśnia prof. Zajkowska.

2. Trafiają zbyt późno

Lekarze zgodnie podkreślają, że to, co charakteryzuje nowych pacjentów wymagających hospitalizacji to fakt, że zostają oni zdiagnozowani za późno. Często pierwsze badanie w kierunku COVID-19 wykonywane jest dopiero w szpitalu.

- Z czego to wynika? Z niedoceniania ciężkości choroby. Z przekonania, że można przechorować w domu, a szpital jest pewną ostatecznością. Część osób nadal bierze amantadynę, która opóźnia możliwość podania szpitalnych leków przeciwwirusowych. Tutaj przyczyny są różne – stwierdza prof. Zajkowska.

Ekspertka dodaje, że czasami takie "domowe" leczenie COVID-19 może przysporzyć choremu więcej problemów, niż korzyści.

- Niebezpieczeństwo amantadyny polega na tym, że chociaż ona nikomu krzywdy nie zrobi, to może opóźnić moment przyjścia do szpitala, kiedy jest jeszcze to okno czasowe na podanie leków przeciwwirusowych, stosowanych w szpitalu - komentuje ekspertka.

Poza domowym leczeniem problemem jest również bagatelizowanie objawów. - To było symptomatyczne od początku pandemii, ale obecnie się wyostrza. Pacjenci trafiają do nas w bardzo późnej fazie. 50-letnia pacjentka, którą przyjmowaliśmy na nasz oddział, trafiła do szpitala dopiero w czwartym tygodniu infekcji. Było mnóstwo czasu na zrobienie wymazu, zorientowanie się, co się dzieje – ona tego nie zrobiła – podkreśla dr Tomasz Karauda z Oddziału Chorób Płuc Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Łodzi.

- Niemal każdy COVID-19 zaczyna się od objawów przeziębieniowych. U jednych na tym etapie zostanie, a u innych szybko będzie eskalować w stronę duszności, niewydolności oddechowej. Ale zaczyna się często podobnie: osłabienie, gorączka, złe samopoczucie, kaszel – wymienia dr Karauda.

Zdaniem eksperta podczas pandemii nie wolno lekceważyć nawet łagodnych dolegliwości. Dr Karauda podkreśla, że to nie czas na bierne oczekiwanie na koniec infekcji.

- Wszystko zaczyna się od tego, że ktoś ma objawy przeziębienia. Myśli wtedy: to tylko przeziębienie, po co mi wymaz? To błędne założenie. Zawsze, gdy pojawia się infekcja, trzeba zacząć od zrobienia wymazu. Przecież lekarz nie jest w stanie ocenić, patrząc na pacjenta, który jest osłabiony, ma jakiś kaszel, że to nie jest infekcja SARS-CoV-2. Bo w jaki sposób miałby to zrobić? – mówi ekspert.

Zdaniem lekarza tylko wykonanie testu na wczesnym etapie infekcji, gdy dolegliwości są ewidentne, ale wciąż przypominają przeziębienie, daje duże szanse na pomoc medyczną w odpowiednim czasie.

A jakie dolegliwości powinny wzbudzić już nie tylko naszą czujność, ale wręcz niepokój? Przede wszystkim spadek saturacji.

- Jeżeli mamy możliwość sprawdzić saturację – to koniecznie powinniśmy to zrobić. Spadki poniżej 95 proc. to już sygnał, że coś się dzieje z płucami i może być potrzebna pomoc medyczna – podkreśla prof. Zajkowska.

Eksperci, jako te najbardziej niepokojące, wskazują zwłaszcza trzy symptomy. - Wysoka gorączka, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej. To są te bardzo alarmujące sygnały, że trzeba zwrócić się po pomoc do szpitala – podsumowuje prof. Zajkowska.

3. Raport Ministerstwa Zdrowia

https://portal.abczdrowie.pl/liczba-hospitalizowanych-wzrasta-gwaltownie-mamy-jeszcze-jakies-mozliwosci-ale-jednak-z-kazdym-dniem-przybywa-chorych

Powrót obostrzeń. Pierwszy ekspert zauważa, że Adamowi Niedzielskiemu jakby brakuje stanowczości
TOMASZ MOLGA  28-09-2021 07:01

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w województwie lubelskim. Zajęte są prawie połowa łóżek i większość respiratorów. Już dwa powiaty tego regionu spełniają kryteria wprowadzenia "żółtej strefy", czyli lokalnych obostrzeń zapobiegających rozszerzaniu się epidemii koronawirusa. Minister Zdrowia, który sam ustalił te kryteria, nie podejmuje kroków.


Według założeń MZ z sierpnia podział na strefy wyglądałby następująco: powiat łęczyński i lubelski w strefie żółtej, pozostałe w zielonej - oszacował analityk danych o epidemii Piotr Tarnowski Źródło: Twitter.com, fot: Piotr Tarnowski

(...) - Tu aż się prosi, żeby podjąć konkretne decyzje. Województwo lubelskie od wielu dni nie schodzi z czołówki raportów o COVID-19. Jak dotąd Ministerstwo Zdrowia tylko zapowiada, że wprowadzi lokalne obostrzenia, ale to się nie dzieje - mówi WP dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Tak ekspert komentuje dane z raportów Ministerstwa Zdrowia na temat nowych zakażeń.

Po publikacji w poniedziałek okazało się, że już drugi powiat woj. lubelskiego spełnia kryteria wprowadzenia "żółtej strefy" obostrzeń. Chodzi o powiat lubelski, czyli gminy okalające stolicę regionu. Przeciwko COVID-19 zaszczepiło się tam 43 proc. mieszkańców. W ciągu 14 dni potwierdzono tam ponad 190 zakażeń. Rekord 27 zakażeń odnotowano 23 września. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/powrot-obostrzen-pierwszy-ekspert-zauwaza-ze-adamowi-niedzielskiemu-jakby-brakuje-stanowczosci-6687792752188032a
https://wideo.wp.pl/czwarta-fala-dla-osob-niezaszczepionych-ekspert-spodziewamy-sie-wzrostu-zajetosci-lozek-covidowych-6688009041033345v

https://twitter.com/TOPTVPINFO/status/1442446825324167172

https://wiadomosci.wp.pl/adam-niedzielski-pokazal-nowe-dane-szczepienia-oslabily-pandemie-6688141572647584a

https://wiadomosci.wp.pl/przypominajaca-dawka-szczepionki-przeciwko-covid-19-mz-zaktualizowalo-wytyczne-6688150881745536a

https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-szkoly-maja-promowac-szczepienia-w-puli-nagrod-100-tys-zl-6688102917114496a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-rzad-podjal-decyzje-dot-obostrzen-6688017357716128a

Koronawirus. Rośnie liczba szkół, które pracują hybrydowo lub zdalnie
OPRAC. PATRYK OSADNIK 28-09-2021 13:07

Według najnowszych danych z Ministerstwa Edukacji i Nauki ponad 99 proc. szkół i przedszkoli pracuje w trybie stacjonarnym. W całej Polsce tylko 229 placówek działa hybrydowo lub zdalnie.

(...) Jeśli chodzi o przedszkola i placówki wychowania przedszkolnego, to w poniedziałek, 27 września, 15 415 spośród nich pracowało w trybie stacjonarnym, a zaledwie 20 w trybie hybrydowym.

W przypadku szkół podstawowych te dane wyglądają bardzo podobnie. Otwartych stacjonarnie były 14 254, 131 pracowało w trybie hybrydowym, a 3 zdalnie. Z kolei otwartych stacjonarnie było 7737 szkół ponadpodstawowych, hybrydowo pracowały 73 placówki, a 2 zdalnie.

Hybrydowo lub zdalnie pracuje w sumie 229 placówek. To 16 więcej niż przed tygodniem. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-229-szkol-w-polsce-pracuje-hybrydowo-lub-zdalnie-6688059455736480a

https://www.money.pl/gospodarka/jak-koronawirus-zmienil-obsluge-klienta-wnioski-ktore-zapamietamy-na-zawsze-6688073651067520a.html

==============

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-izraelczycy-ktorzy-nie-przyjeli-trzeciej-dawki-szczepionki-u,nId,5548421#crp_state=1

https://sportowefakty.wp.pl/wyscigi-samochodowe/962573/obowiazkowe-szczepionki-dla-kierowcow-sa-pierwsi-oburzeni

https://www.o2.pl/informacje/to-on-rozmawial-z-duda-nie-do-wiary-co-mowil-w-programie-6688061549791904a

https://www.theguardian.com/education/2021/sep/28/12-of-english-pupils-report-continuing-covid-symptoms-weeks-after-infection

https://www.theguardian.com/world/2021/sep/28/japan-to-end-state-of-emergency-as-covid-cases-plummet

In the United States, more than 400,000 people got Pfizer booster shots last weekend through local pharmacies.

It came in the opening days of the US government effort to provide more protection for vulnerable populations, reports Reuters.

White House coronavirus coordinator Jeff Zients says an additional one million people have scheduled booster shots for the coming weeks. He added: “We’re off to a very strong start with the booster campaign.”


White House COVID-19 Response Coordinator Jeff Zients speaks during a press briefing at the White House in Washington. Photograph: Patrick Semansky/AP

As many as 25 million people qualify for the third dose of the Pfizer shot, which was authorized last week for those 65 or older, those with pre-existing conditions or facing an elevated risk at their workplace.

Officials say their primary focus is ensuring the roughly 25% of eligible Americans who have yet to get their first shot do so.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/28/coronavirus-live-news-india-reports-lowest-deaths-since-mid-march-japan-to-end-state-of-emergency
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 28, 2021, 23:01 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1432 dnia: Wrzesień 26, 2021, 22:06 »
29 września, środa

Ponad 1000 nowych zakażeń. Prof. Gańczak: Rzeczywista liczba jest kilkakrotnie wyższa, niż to co jest raportowane
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  29.09.2021 08:57

Czwarta fala przyspieszyła. Dobowa liczba zakażeń przekroczyła 1000, a eksperci ostrzegają, że jeśli nie zaczniemy działać, to liczba ofiar może sięgnąć nawet 40 tys. - Każdy ten zgon to porażka. Porażka nas wszystkich, którzy zajmujemy się zdrowiem publicznym, a przede wszystkim ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie epidemią i politykę zdrowotną państwa - podkreśla prof. Maria Gańczak.

1. Wzrost nowych potwierdzonych przypadków

Z badań agencji badawczej Inquiry wynika, że w ostatnim tygodniu zmniejszyły się obawy Polaków przed zakażeniem koronawirusem. Widać to gołym okiem, patrząc na to, co dzieje się w marketach czy środkach komunikacji publicznej, gdzie coraz mniej osób pamięta o maseczkach i dezynfekcji. Tymczasem słupki zakażeń od kilku tygodni wzrastają i po raz pierwszy podczas tej fali przekroczyły próg 1000 nowych zakażeń dziennie. Eksperci przypominają, że rzeczywista liczba chorych jest jednak znacznie wyższa.

- Wielu rodaków zachowuje się tak, jakby epidemii już nie było, złudnie sądząc, że nie zagraża nam ona w takim stopniu, jak w przypadku poprzednich fal. Tymczasem nie możemy zapominać o tym, że to, co jest raportowane, to nie jest rzeczywista liczba zakażeń w Polsce. Zakładamy, że jest ich kilkakrotnie więcej. Może to również sugerować obserwowany obecnie niepokojący trend: szybki wzrost liczby pacjentów w stanie ciężkim - mówi prof. Maria Gańczak, kierownik Katedry Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz wiceprezydent Sekcji Kontroli Zakażeń Europejskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Zdaniem epidemiolog znaczenie mają nie poszczególne dobowe przyrosty liczby zakażeń, ale trend, a ten od dłuższego czasu jest zwyżkowy. Blisko 94-procentowy wzrost nowych potwierdzonych przypadków w ciągu ostatnich 14 dni w porównaniu z danymi z poprzednich 2 tygodni.

- To uzmysławia nam, że czwarta fala się rozpędza. Przyczynia się do tego fakt, że otworzyliśmy bardzo szeroko szkoły i pozwalamy w tym środowisku na niekontrolowaną transmisję wirusa. To daje swoje wymierne efekty w postaci wykładniczego wzrostu zakażeń tak, jak i podczas ubiegłorocznej jesiennej fali - zauważa ekspertka.

2. "Jesteśmy przygotowani jedynie na gaszenie pożaru"

Prof. Gańczak nie pozostawia złudzeń - po raz kolejny wkraczamy w nową falę epidemii nieprzygotowani, mimo że tym razem był czas i były możliwości, żeby ograniczyć liczbę potencjalnych ofiar wirusa.

- Nie odrobiliśmy lekcji, którą mogliśmy odrobić, patrząc na inne kraje europejskie, chociażby w kontekście wprowadzenia paszportów szczepionkowych. To jest sprawdzony sposób, aby podnieść wyszczepialność i to w sposób znaczący. Francja czy Włochy, które były na pewnym etapie porównywane z Polską, jeśli chodzi o wyszczepialność populacji, dzięki odpowiedniej, wielokierunkowej polityce proszczepiennej są wysoko na górze tej stawki. Przy niewiele ponad 50 proc. wyszczepionej populacji jesteśmy daleko za nimi. Inny przykład - Niemcy planują zniesienie od 1 listopada zasiłków chorobowych dla niezaszczepionych w przypadku kwarantanny z powodu COVID-19 - tłumaczy specjalistka ds. chorób zakaźnych.

Profesor Gańczak podkreśla, że to ostatni moment, żeby skorzystać z tych rozwiązań dla dobra wszystkich. Sama ma jednak obawy, że zamiast prewencji, działania znów będę podejmowane, dopiero kiedy sytuacja zacznie wymykać się spod kontroli.

- Niestety, z wypowiedzi osób zarządzających przebiegiem epidemii wynika, że jesteśmy przygotowani jedynie na gaszenie pożaru. Jeśli w jakimś powiecie wzrośnie znacząco liczba zakażeń w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców, a szczególnie, jeśli wzrośnie liczba hospitalizacji, w porównaniu ze średnią krajową, będą wprowadzane obostrzenia. Dopiero kiedy znacząco dużo ludzi zachoruje, trafi do szpitala lub umrze - rząd podejmie działania hamujące postęp czwartej fali. Zamiast ten pożar gasić, należy go przede wszystkim nie wzniecać - przekonuje profesor.

- Nie tak wygląda zarządzanie epidemią, które jest opisywane w podręcznikach epidemiologii chorób zakaźnych. Powinniśmy robić wszystko, żeby wzmocnić działania prewencyjne. Mam tu na myśli zarówno intensyfikację szczepień, jak i ciągłe kampanie z użyciem wszystkich możliwych kanałów komunikacji, przekonujące do stosowania pozostałych metod kontroli zakażeń. Należy nie tylko podkreślać konieczność noszenia masek w pomieszczeniach zamkniętych, ale też konsekwentnie egzekwować ich stosowanie, trzymać dystans w kontaktach społecznych i myć ręce, o czym niektórzy Polacy już zupełnie zapomnieli. Warto dodać, że tzw. indeks surowości, dotyczący utrzymywania przez rządy poszczególnych krajów obostrzeń epidemicznych, plasuje Polskę na jednym z najniższych miejsc w Europie - dodaje.

3. Historia lubi się powtarzać

Prof. Maria Gańczak tłumaczy, że czwarta fala będzie przebiegała bardziej regionalnie, dotknie przede wszystkim miejsc z najniższym odsetkiem zaszczepionych. Najtrudniejsza sytuacja może być w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim.

- To regiony, w których dotychczas było stosunkowo mało zakażonych, czyli odporność populacyjna nabyta wskutek naturalnego zakażenia jest niska. Dodatkowo są to województwa, w których odsetek zaszczepionych jest najniższy w skali kraju. Te dwa czynniki mogą sprawić, że sytuacja w tych regionach będzie gorsza. Tam może nastąpić kryzys, jeśli chodzi o łóżka szpitalne czy łóżka respiratorowe - wyjaśnia epidemiolog.Powiatowa mapa immunizacji, dane z 23.09.2021 r. (Twitter/Wiesław Seweryn)

Na Podkarpaciu, gdzie zaszczepionych jest ok. 37 proc. mieszkańców, zajęte jest już co trzecie z łóżek covidowych (121 z 365) i 13 z 57 dostępnych respiratorów. W woj. lubelskim, gdzie odsetek zaszczepionych przekracza 40 proc., zajętych jest ponad 40 proc. łóżek (207 z 496) i ponad połowa respiratorów (18 z 33).

Prof. Gańczak zwraca uwagę na jeszcze jeden niepokojący wskaźnik. Polska jest w niechlubnej czołówce krajów Unii Europejskiej, które mają bardzo słaby wskaźnik wyszczepialności w odniesieniu do seniorów 80 plus i osób w przedziale 60-70 lat. - To są zwykle osoby z wielochorobowością, często otyłe, zatem mają one - poza wiekiem - dodatkowe czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID. Są to również w znaczącym odsetku osoby niezaszczepione. Należy dodać, że wariant Delta, który teraz dominuje w populacji, dwukrotnie zwiększa ryzyko hospitalizacji w porównaniu z wariantem Alfa. Reasumując, wspomniane czynniki będą warunkować nie tylko wysoką liczbę zakażeń, ale także hospitalizacji i zgonów - podkreśla profesor.

To oznacza, że czwarta fala może przynieść wyższe wzrosty zachorowań, niż wcześniej zakładano. Epidemiolog przypomina o prognozach przygotowanych przez specjalistów od modelowania matematycznego. Eksperci opracowali kilka możliwych scenariuszy rozwoju czwartej fali w Polsce. Pesymistyczny wariant w przypadku ostrego przebiegu fali zakłada 40 tys. zakażeń dziennie w listopadzie. Z kolei najbardziej optymistyczny, że fala będzie łagodniejsza i rozłożona w czasie z maksimum 10-12 tys. zakażeń w styczniu lub lutym.

- Prognozy naszych specjalistów od modelowania matematycznego, które z reguły się sprawdzają, przewidują, że podczas tej czwartej fali będziemy mieć w Polsce łącznie 40 tys. zgonów spowodowanych COVID-19. Każda z tych osób mogłaby być uratowana. Każdy ten zgon to jest porażka, porażka nas wszystkich, którzy zajmujemy się zdrowiem publicznym, a przede wszystkim ludzi odpowiedzialnych za zarządzanie epidemią i politykę zdrowotną państwa. To jest coś, co mnie osobiście napawa wielkim smutkiem. Jest tak, jakbym jechała w wagoniku, który po równi pochyłej spada w dół. Ja wiem, że on spadnie i mówię maszyniście, żeby wyhamował albo żeby skręcił w inną stronę, a on ignoruje moje sugestie - alarmuje prof. Gańczak.

Ekspertka przypomina też, że liczba ofiar może być dużo wyższa. Do ok. 40 tys. zgonów z powodu COVID-19 trzeba dodać tzw. zgony nadmiarowe. - Związane z tym, że w niektórych regionach będzie gorszy dostęp do lekarzy, bo pacjenci covidowi wypełnią przychodnie i łóżka szpitalne. Osoby, które będą chorowały na inne schorzenia wymagające podjęcia natychmiastowego leczenia czy diagnostyki, mogą znaleźć się właśnie w tej grupie - podsumowuje ekspertka.

https://portal.abczdrowie.pl/ponad-tysiac-nowych-zakazen-prof-ganczak-rzeczywista-liczba-jest-kilkakrotnie-wyzsza-niz-to-co-jest-raportowane

Jak będzie wyglądać szczyt czwartej fali? Mamy prognozy ekspertów
MAREK MIKOŁAJCZYK  29-09-2021 08:46
(...)
Czarny scenariusz? "40 tys. zakażeń"

Jak dodaje ekspert, "czwarta fala jest już faktem". - Natomiast nie wiemy jeszcze, jak duża będzie skala infekcji. Szacujemy, że w szczycie zakażeń możemy mieć nawet 40 tys. stwierdzonych zakażeń. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze, kiedy ten szczyt wystąpi, ponieważ na podstawie obecnych danych nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić - ocenia dr Rakowski.

- Gdybyśmy mieli do czynienia z tym najczarniejszym scenariuszem, to szczyt wystąpi w okolicach listopada. Jeśli jednak fala będzie łagodniejsza, to szczytu powinniśmy spodziewać się dopiero w styczniu - wyjaśnia.

Według niego, "będziemy mieli do czynienia z bardzo dużym zróżnicowaniem zakażeń". - Ewentualnymi restrykcjami zagrożone są przede wszystkim wschód i południe Polski, gdzie tych przypadków wystąpi najwięcej. Nie spodziewałbym się za to obostrzeń np. w Warszawie. Najłagodniej fala będzie przebiegać z kolei przez północny zachód kraju - tłumaczy naukowiec.

Skutki czwartej fali? Kilkadziesiąt tysięcy zgonów

Niepokoić może natomiast liczba zgonów. - Według naszych szacunków czwarta fala pandemii w Polsce może przynieść dodatkowe ok. 30 tys. ofiar. Wśród osób do 75. roku życia może być to mniej więcej 9 tys. zgonów - mówi WP dr Rakowski.

- Najczarniejszy scenariusz zakłada również, że do szpitali trafi ponad 20 tys. pacjentów. W przypadku łagodniejszego przebiegu fali hospitalizowanych będzie około 7-8 tys. osób. I te liczby wskazują na to, że w szpitalach będzie przebywać mniej osób niż w poprzednich szczytach zakażeń - dodaje.

- W ubiegłym roku w piku mieliśmy zajętych ok. 33 tys. miejsc w szpitalach. Być może teraz konieczne będzie przywrócenie części szpitali tymczasowych, ale cała infrastruktura medyczna powinna dać radę - wyjaśnia prognostyk.

Dopytujemy, czy jesienna fala będzie już tą ostatnią. - Wszystko wskazuje na to, że tak. Być może ta czwarta fala będzie nieco bardziej rozłożona w czasie, będziemy mieli do czynienia z kilkoma jej częściami, ale dochodzimy powoli do odporności stadnej - podsumowuje dr Rakowski. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/jak-bedzie-wygladac-szczyt-czwartej-fali-mamy-prognozy-ekspertow-6686384421354016a

Bardzo duży wzrost zakażeń koronawirusem. Adam Niedzielski potwierdza
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 29-09-2021 08:53

(...) Zapytany o ewentualne obostrzenia, szef resortu powiedział, że to zależy od rozwoju sytuacji epidemicznej. Zaznaczył jednak, że pandemia rozwija się według przewidywań ekspertów. - Prognoza mówiła, że na koniec października będzie to ok. 5 tys. zakażeń dziennie. Ta liczba nie jest taką, by podejmować drastyczne decyzje - powiedział. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/bardzo-duzy-wzrost-zakazen-koronawirusem-adam-niedzielski-potwierdza-6688344335739520a

Ekspert zapytany o święta i cmentarze. "Krzywe nie rosną gwałtownie"
SYLWIA BAGIŃSKA  29-09-2021 09:24

Prof. Robert Flisiak w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski został zapytany o ewentualne obostrzenia w dzień Wszystkich Świętych. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku cmentarze 1 listopada były zamknięte z powodu epidemii COVID-19. - Do świąt jeszcze mamy dużo czasu. Widzimy, że dynamika tej fali nie jest tak intensywna, jak w dwóch poprzednich. Krzywe nie rosną tak gwałtownie - stwierdził gość WP i dodał, że to wynika z pewnej nabytej odporności w populacji. - To, co się odbywa na otwartej przestrzeni, nie powinno być elementem stwarzającym zagrożenie epidemiczne - przekazał prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. - Powinniśmy się skoncentrować na pomieszczeniach zamkniętych, tam gdzie dużo ludzi się spotyka. To są potencjalne źródła szerzenia się epidemii - wskazał ekspert.
https://wiadomosci.wp.pl/ekspert-zapytany-o-swieta-i-cmenatrze-krzywe-nie-rosna-gwaltownie-6688359267395713v

https://wideo.wp.pl/ciezkie-przypadki-koronawirusa-na-oddziale-profesor-filisiak-komentuje-6688372595066497v

https://wiadomosci.wp.pl/sluzba-zdrowia-przygotowana-na-czwarta-fale-kraska-komentuje-6688489803184768a

(...) Wziąwszy pod uwagę Lubelszczyznę, mamy tam zajęte ponad 50 proc. łóżek. (...) Lubelszczyzna ma podobną liczbę łóżek jak woj. mazowieckie, łódzkie i małopolskie - ponad 500, z czego 260 jest już zajętych - zaznaczył. Drugim pod względem obłożenia łóżek regionem jest woj. podkarpackie. To jest w granicach 42 proc. zajętych łóżek, a woj. podlaskie - 32 proc. To regiony, w których jest najmniej szczepień - wskazał Andrusiewicz.

Dopytywany o kwestię szczepień przeciwko Covid-19, zwrócił uwagę na to, że "nie ma już żadnego województwa, w którym poziom szczepień byłby poniżej 40 proc.". (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-resort-zdrowia-trzy-powiaty-moglyby-sie-juz-znalezc-w-zoltej,nId,5550546#crp_state=1

https://portal.abczdrowie.pl/ponad-1000-zakazen-koronawirusem-prof-flisiak-mowi-jakie-nalezy-podjac-kroki-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/prof-flisiak-straz-miejska-i-policja-powinny-kontrolowac-przestrzeganie-obostrzen-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/dawka-przypominajaca-szczepionki-na-koronawirusa-nie-dla-wszystkich-prof-flisiak-komentuje-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/lekarz-przyjal-szczepionke-przeciw-grypie-i-covid-19-jednoczesnie-zdjeciami-pochwalil-sie-w-mediach-spolecznosciowych

Polska przekazała Egiptowi 100 tys. dawek szczepionki AstryZeneki
Opracowanie: Nicole Makarewicz 29 IX

Ponad 100 tys. dawek szczepionki firmy Astra Zeneca przeciw Covid-19 wyleciało w środę z Warszawy do Kairu - poinformowało MSZ. Resort spraw zagranicznych podkreśla, że darowizna szczepionek dla Egiptu to wyraz solidarności w walce z pandemią z ważnym partnerem Polski w Afryce Północnej.

(...) Według MSZ, darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z krajami kontynentu afrykańskiego. Jak przypomniano w ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej, a także pierwszą partię szczepionek, która trafiła do Kenii. Szczepionki były przekazane także m.in. do Wietnamu, Tajwanu, Uzbekistanu, Ukrainy, Australii i Norwegii. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-samorzady-mialy-promowac-szczepienia-z-naruszeniem-prawa-6688333181991584a

https://tech.wp.pl/loteria-szczepionkowa-ostatnie-chwile-by-sie-zarejestrowac-6688325959006848a

https://www.o2.pl/biznes/300-zl-kary-za-brak-maseczki-podczas-randki-pan-patryk-uniewinniony-6688351204715136a

=================

Szwecja zniosła restrykcje pandemiczne. "Program szczepień przynosi rezultaty"
Opracowanie: Adam Zygiel  29 września (11:08)

Szwedzkie władze zniosły restrykcje pandemiczne, powołując się na spadek liczby nowych przypadków Covid-19, stabilną sytuację w szpitalach oraz wysoki wskaźnik wyszczepienia społeczeństwa. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-szwecja-zniosla-restrykcje-pandemiczne-program-szczepien-prz,nId,5550509#crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/szwajcaria-linie-lotnicze-zwolnia-niezaszczepionych-pracownikow-pokladowych-6688326872087168a

Health authorities in Greece have recorded a further 2,187 coronavirus cases, taking the cumulative total since the start of the pandemic to 653,535.

The National Organisation for Public Health said 44 patients have died from Covid-19, raising the total death toll to 14,795.

There were 323 intubated patients on Wednesday. A positivity rate of 1.1% was found in the 198,080 tests conducted in the last 24 hours.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/29/coronavirus-live-news-new-zealand-cases-jump-sharply-unvaccinated-united-airlines-workers-face-termination

AzIŚ (2) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg169733#msg169733
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 29, 2021, 21:37 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1433 dnia: Wrzesień 27, 2021, 22:50 »
30 września, czwartek

Delta w natarciu. Dr Cholewińska-Szymańska: Już w przyszłym tygodniu trzeba będzie zwiększyć zasoby łóżek dla COVID
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  30.09.2021 13:02

Liczby nie pozostawiają wątpliwości. Czwarta fala przybiera na sile. Dobowe liczby przypadków od dwóch dni przekraczają 1200 zakażeń - to o blisko jedną czwartą więcej w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia. Eksperci, na podstawie przebiegu czwartej fali w innych krajach, przewidują, że przed nami 6-8 trudnych tygodni.

1. Coraz więcej chorych. Wracają szpitale tymczasowe

W analogicznym okresie ubiegłego roku liczby zakażeń przekraczały 1500 przypadków, półtora miesiąca później poszybowały do 27 tys. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział, że zgodnie z prognozami za miesiąc liczby zakażeń będą sięgać 5 tys.

- Z prognoz naukowców i doświadczenia innych państw wynika, że fala związana z wariantem Delta nowego koronawirusa może potrwać od 6 do 8 tygodni. Oczywiście nie można jednoznacznie stwierdzić, że tak samo będzie to wyglądać w Polsce, ale wiele wskazuje na to, iż przed nami ok. 2 miesiące dynamicznych przyrostów nowych przypadków COVID-19. Po tym czasie, jeżeli zostaną wprowadzone lokalne restrykcje obejmujące przede wszystkim najbardziej narażone regiony, czyli tzw. ścianę wschodnią, zaczniemy obserwować powolny spadek liczby zakażeń SARS-CoV-2 - tłumaczy lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Przyrosty chorych odczuwają już szpitalne oddziały zakaźne. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów.

- Dotyczy to zarówno szpitali tymczasowych, jak i oddziałów zakaźnych w szpitalach wieloprofilowych. W Warszawie Szpital Tymczasowy, którym jest obecnie Południowy Szpital na Ursynowie, na 140 łóżkach hospitalizuje prawie 120 chorych, a około 20 osób jest podłączonych do respiratorów - mówi dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, ordynator w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie, konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego.

Lekarz przewiduje, że ze względu na dynamicznie rosnącą liczbą zakażeń już w najbliższym tygodniu pojawią się problemy.

- W związku ze wzrostem nowych zakażeń, prawdopodobnie już w przyszłym tygodniu trzeba będzie zwiększyć zasoby łóżek dla COVID. Na Mazowszu już w najbliższy poniedziałek otwiera się Szpital Tymczasowy w Radomiu, następnie w Siedlcach. Obecnie najwięcej nowych zakażeń wykrywa się w województwach lubelskim i mazowieckim - dodaje specjalistka chorób zakaźnych.

Dr Konstanty Szułdrzyński, anestezjolog i internista, przypomina, że liczba hospitalizacji zawsze rośnie z opóźnieniem w porównaniu z przyrostami zakażeń.

- To się dopiero będzie kumulowało w szpitalach, ta fala w szpitalach trwa znacznie dłużej, bo leczenie ciężko chorujących na COVID trwa. Te wzrosty, które mamy w tej chwili, będą się przekładały na liczbę hospitalizacji mniej więcej za dwa tygodnie. Pacjenci trafiają do szpitali po ok. 7-10 od początku objawów, a na intensywną terapię jeszcze później - zaznacza dr n. med. Konstanty Szułdrzyński, kierownik kliniki anestezjologii szpitala MSWiA w Warszawie i członek rady medycznej przy premierze.

2. Dr Szułdrzyński: Na intensywnej terapii jeszcze do tej pory nie mieliśmy żadnego pacjenta zaszczepionego

Lekarze szacują, że 95 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu COVID-19 to osoby niezaszczepione, przeważają pacjenci starsi i obciążeni chorobami współistniejącymi.

- Grupy zwiększonego ryzyka zachorowania pozostają takie same jak w poprzednich falach epidemii. Najczęściej chorują osoby nieodporne, czyli takie, które się nie zaszczepiły albo które w wyniku zaszczepienia lub naturalnego przechorowania, nie wytworzyły odpowiedniej ilości przeciwciał ochronnych. Są to osoby starsze, pacjenci onkologiczni, pacjenci z osłabioną funkcją układu immunologicznego, pacjenci z przewlekłymi chorobami płuc i serca. W szpitalach przebywają również młodsi pacjenci, w wieku 40-50 lat obciążeni wielochorobowością. Stany kliniczne takie jak otyłość, cukrzyca, nikotynizm sprzyjają zachorowaniu na COVID o ciężkim przebiegu - tłumaczy dr Cholewińska-Szymańska.

- Na intensywnej terapii jeszcze do tej pory nie mieliśmy żadnego pacjenta zaszczepionego. Dominują pacjenci pięćdziesięcioletni. Zawsze jest większe ryzyko, że osoba w średnim lub podeszłym wieku będzie miała ciężki przebieg choroby - podkreśla dr Szułdrzyński.

3. Rośnie liczba chorych wymagających podłączenia do respiratorów

Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy na temat COVID, zwraca uwagę na jeszcze jedną niepokojącą tendencję. Liczba zajętych respiratorów jest zbliżona do danych z ubiegłego roku. Wtedy 30 września podłączenia do respiratorów wymagało 152 chorych, teraz - 172.

"Jak widać, od połowy września mamy więcej osób wymagającej wentylacji mechanicznej niż rok temu" - zauważa Pietrzak.


https://twitter.com/lpietrzak20/status/1441676943238238210

Dr Cholewińska-Szymańska tłumaczy, że większa liczba ciężkich przebiegów COVID jest związana z dominującym wariantem Delta. Ekspertka mówi, że wyniki nowo wykrywanych zakażeń w Warszawie pokazują, że odmiana Delta-podgrupa druga jest potwierdzana już w 100 proc. badanych próbek laboratoryjnych.

- Konieczność stosowania sztucznej wentylacji zależy od wielu czynników klinicznych, jak pierwotna choroba płuc i/lub serca, ale też zależy od samego wirusa. Mamy dowody, że odmiana Delta nie tylko powoduje większą transmisję wirusa w środowisku, ale także odpowiada za ciężką niewydolność oddechową, która wymaga często respiratoroterapii - wyjaśnia konsultant wojewódzka w dziedzinie chorób zakaźnych. - Delta ponadto częściej atakuje dzieci i młodszych dorosłych. Od 1 września sanepid wydał ponad 90 opinii o zawieszeniu zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie Warszawy. Chorują i dzieci, i nauczyciele - zauważa lekarka.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/dr-cholewinska-szymanska-juz-w-przyszlym-tygodniu-trzeba-bedzie-zwiekszyc-zasoby-lozek

Prof. Horban: Większość osób, która nie zaszczepiła się przeciwko COVID-19, zachoruje (WIDEO)
Katarzyna Gałązkiewicz,  30.09.2021 14:33

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, był gościem programu "Newsroom WP". Lekarz przyznał, że przekroczenie 1000 przypadków zakażeń koronawirusem dziennie jest niepojącym sygnałem i powinno zmobilizować to szczepień tych, którzy do tej pory zwlekali z przyjęciem preparatu przeciwko COVID-19.

- Rekomendacje jest prosta i do znudzenia ta sama: szczepmy się, jeśli się nie zaszczepiliśmy. Mamy dowód na to, że szczepienie jest działaniem ratującym życie. Dane, którymi dysponujemy, a które dotyczą zeszłorocznej jesiennej i wiosennej fali, są przerażające. Wśród osób, które były hospitalizowane w wieku powyżej 70 lat, 40 proc. ludzi zmarło. To olbrzymi odsetek – zauważa ekspert.

Lekarz dodaje, że COVID-19 jest poważną chorobą i najdotkliwiej będzie dotykał tych, którzy szczepić się nie chcą. Wśród prognozowanych 5 tys. przypadków dziennie w październiku większość stanowić będą niezaszczepieni.

- Żal patrzeć na tych, którzy się nie zaszczepili i umierają, a miały do szczepień prawo, a nawet moralny obowiązek. Obawiam się, że pod koniec października będzie chorowało więcej niż 5 tys. osób dziennie, ale to jest trochę wróżenie z fusów. Ale problemem nie jest w tym momencie liczba zakażeń. Problemem jest liczba osób, która zachoruje, a są niezaszczepione i są w starszym wieku, bo te osoby będą niestety kierowane do szpitala i te osoby będą niestety umierały – przyznaje prof. Horban.

Ilu zakażeń możemy spodziewać się podczas szczytu czwartej fali?


Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO
https://portal.abczdrowie.pl/prof-horban-wiekszosc-osob-ktora-nie-zaszczepila-sie-przeciwko-covid-19-zachoruje-wideo

Apogeum IV fali koronawirusa? Adam Niedzielski wskazał datę i olbrzymie liczby
OPRAC. BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK  30-09-2021 15:42

(...) Minister zdrowia był pytany także o przewidywaną liczbę zakażeń, jaka może wystąpić w szczycie IV fali koronawirusa w Polsce. Jak podkreślił Niedzielski, ośrodki, z którymi współpracuje Ministerstwo Zdrowia, podaje w tej kwestii różne dane.

- To równie dobrze może być 10 tys., jak i nawet 40 tys. zakażeń. Cały czas to pewna "gra parametrów", z jakimi mamy do czynienia. Najbardziej prawdopodobne, że to będzie przedział do 20 tys. zakażeń - mówił minister zdrowia.

Polityk zaznaczył przy tym, że przy czwartej fali zakażeń koronawirusem najważniejsza nie jest liczba osób zakażonych, lecz hospitalizacji. Ta, w ocenie resortu zdrowia zależna będzie od procentu wyszczepienia populacji. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/apogeum-iv-fali-koronawirusa-adam-niedzielski-wskazal-date-i-olbrzymie-liczby-6688806242634368a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wirusulog-przekroczenie-tysiaca-zakazen-nie-bylo-zadnym-zask,nId,5552520#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-dr-sutkowski-ministerstwo-myli-sie-w-prognozach-6688674096355968a

https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-gotowy-na-czwarta-fale-koronawirusa-uruchomienie-szpitala-to-kwestia-godzin-6688546629978784a

https://wroclaw.wp.pl/wroclaw-beda-szczepic-studentow-specjalny-autobus-stanie-pod-uczelniami-6688804178012832a

https://www.o2.pl/kultura/ale-przelom-viola-kolakowska-juz-nie-jest-koronasceptyczka-6688536267016864a

https://wiadomosci.wp.pl/medycy-zaostrzaja-protest-zapowiadaja-wypowiadanie-umow-i-normalizacje-godzin-pracy-6688842932677248a

===================

Czarny Dunajec gorszy niż Tunezja. Polska słabiej wyszczepiona niż Seszele
oprac. KBB |30.09.2021 20:03

W gminie Czarny Dunajec przeciw COVID-19 zaszczepiło się o 5 pp. mniej osób niż w Tunezji. Różnica jest taka, że w Polsce dostęp do szczepionek jest praktycznie nieograniczony, zaś w Afryce dramatycznie ich brakuje. Do dziś zaszczepiło się jedynie 4 proc. populacji kontynentu. (...)
https://www.o2.pl/biznes/czarny-dunajec-gorszy-niz-tunezja-polska-slabiej-wyszczepiona-niz-seszele-6688852359625376a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-skandal-we-francji-kody-qr-ze-szczepienia-prezydenta-i-premi,nId,5551185#crp_state=1

https://sportowefakty.wp.pl/igrzyska-olimpijskie/962954/zle-wiesci-przed-igrzyskami-olimpijskimi-w-pekinie-nie-tego-oczekiwano

https://www.o2.pl/muzyka/nie-zyje-muzyk-znany-z-eurowizji-zmarl-po-zakazeniu-koronawirusem-6688731135367840a

https://www.theguardian.com/global-development/2021/sep/29/brazil-prevent-senior-hospital-chain-covid-accusations

South Africa eases Covid restrictions to lowest alert level
South African President Cyril Ramaphosa has eased restrictions aimed at combating the coronavirus pandemic to the country’s lowest alert, level 1, the second such loosening this month, reports Reuters.

In a televised address, Mr Ramaphosa announced the country would move down one level in a five-tier system of restrictions, where five is the highest, to an ‘adjusted level 1’ as South Africa emerges from its third wave dominated by the Delta variant.

He said that more than 17 million vaccine doses had been introduced and more than 8.6 million people are fully vaccinated. This is more than one-fifth of the adult population, he added.

Mr Ramaphosa also said he had pressed Britain to relax its travel limits on his country.

Britain has placed South Africa on its coronavirus “red list”, forcing travellers from the country into often expensive hotel quarantine on arrival.

The president said he had discussed the issue with Boris Johnson adding:

We both agreed that decisions of this nature should be informed by science, and we are both hopeful of a positive outcome when the issue comes up for review in the coming days by their scientists.

A Downing Street spokesperson said:

The prime minister agreed to continue working closely with President Ramaphosa on this issue, to ensure that safe travel, trade and tourism between our countries can recover as soon as possible.
https://twitter.com/i/broadcasts/1jMJgegdrgWKL
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/sep/30/coronavirus-live-news-uk-food-banks-preparing-for-worst-record-cases-in-australian-state-of-victoria
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 30, 2021, 23:08 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1434 dnia: Wrzesień 28, 2021, 23:30 »
1 października, piątek

Nawet 40 tys. zakażeń już w listopadzie? "Już za chwilę tak naprawdę będziemy blisko tej liczby, o której wspominał Niedzielski"
Karolina Rozmus,  01.10.2021 17:03

O czwartej fali nie mówimy już w kontekście tego, kiedy nadejdzie – czwarta fala jest rzeczywistością, co odzwierciedlają liczby zakażeń. Kiedy nastąpi szczyt tej fali i ilu zakażeń powinniśmy się spodziewać?

1. Kiedy nastąpi szczyt czwartej fali?

W "Polska The Times" minister zdrowia mówił o prognozach związanych czwartą falą wirusa. Jak podkreślił Adam Niedzielski, obecnie jesteśmy na etapie, gdy czwarta fala nabiera rozpędu – co zresztą widać w statystykach z ostatnich tygodni.

Ten proces zachodzi jednak wolniej niż w ubiegłym roku, a spowolnienie przyrostu chorych w ostatnim tygodniu daje nadzieję. Nadzieję na to, że za sprawą szczepień uda się w jakimś stopniu kontrolować czwartą falę.

- Szczyt czwartej fali? To jest niesamowicie trudne do przewidzenia. Widzieliśmy te wykresy, które pokazują, że czwarta fala narasta wolniej niż trzecia fala – efekt ochronny szczepień prawdopodobnie tutaj zadziałał – potwierdza w rozmowie z WP abcZdrowie dr hab. Wojciech Feleszko, immunolog i pulmonolog z WUM.

Zdaniem szefa resortu zdrowia, szczyt obecnej fali zachorowań przypadnie na listopad lub na grudzień.

- Ale nie mamy złudzeń, że do tego apogeum nie dojdzie, bo to miało miejsce wszędzie wokoło nas. Nie sądzę, żeby Polska była oszczędzona. A kiedy? Spodziewaliśmy się, że to będzie połowa września, a tymczasem już wrzesień za nami. Więc dopiero powoli to narasta – ocenia ekspert.

Zdaniem dra hab. Piotra Rzymskiego z Zakładu Medycyny Środowiskowej UM w Poznaniu prognozy Niedzielskiego są bardzo prawdopodobne.

- Jeżeli porównamy, ile osób było w szpitalu dokładnie rok temu i ile przebywa w nich obecnie, to rok temu mieliśmy już ponad 2,5 tys. pacjentów, a teraz jest ich o ok. 1 tys. mniej. Śledząc dynamikę zeszłorocznej jesieni, szczyt hospitalizacji miał miejsce pod koniec listopada, później w grudniu liczba hospitalizacji zaczęła spadać, choć zasadniczo była dość wysoka. Myślę, że może być bardzo podobnie teraz – mówił w rozmowie z WP abcZdrowie ekspert.

2. Jakich liczb możemy się spodziewać podczas czwartej fali?

Rok temu w Polsce mieliśmy drugą falę, a jej szczyt przypadł na 7 listopada, gdy padł oficjalnie rekord zakażeń - 27 875 osób uzyskało dodatni wynik testu na COVID-19.

Liczba zgonów feralnego 7 listopada wyniosła 349 osób, ale to niespełna trzy tygodnie później padł rekord ofiar koronawirusa. 25 listopada oficjalne dane mówiły o 674 zgonach. Listopad w drugiej fali był miesiącem, w którym liczba zachorowań utrzymywała się na wysokim poziomie, choć od niechlubnego rekordu odnotowanych zachorowań liczba przypadków zmniejszała się, aż do kolejnej fali.

Niedzielski szacuje, że tym razem możemy spodziewać się od 10 do 40 tysięcy zakażeń.

Zdaniem dra Rzymskiego patrzenie wyłącznie na liczbę zakażeń podczas tej fali nie ma sensu.

- Zbyt dużą wagę przywiązujemy do liczby zakażeń stwierdzanych z dnia na dzień i uważam, że trzeba zmienić codzienną politykę informowania o nich przez resort. Informować, ile osób trafiło do szpitala, ile osób w szpitalu przebywa – te dane są dostępne, ale to nie są dane z pierwszego rzędu. Przede wszystkim informowani jesteśmy, ile osób zostało zakażonych, a to nie odzwierciedla sytuacji.

Zwłaszcza że według dra Feleszki liczba nawet 40 tys. zakażeń dziennie nie jest zaskakująca.

- Według naszych szacunków zakażonych w Polsce było cztery razy więcej niż to, co pokazuje się oficjalnie. Niektórzy mówią, że może być nawet siedmiokrotnie więcej zakażeń. To by oznaczało, że 12-15 mln, a może i więcej było zakażonych. W ostatnich dniach mówiło się o ok. 1200 zakażeniach. Jeżeli to pomnożymy razy 4 albo i więcej – 7-8, to za chwilę tak naprawdę będziemy blisko tej liczby, o której wspominał Niedzielski – tłumaczy immunolog.

3. Efekt szczepień

- Dlaczego możemy spodziewać się dużej liczby zakażeń? Mamy w cyrkulacji wariant Delta, który w porównaniu z wcześniejszymi wariantami jest zdecydowanie bardziej zakaźny. Wystarczy spojrzeć na bazowy współczynnik reprodukcji wirusa, który mówi o tym, ile osób może zakazić jedna osoba zainfekowana. Dla wariantów z zeszłego roku wynosił przeciętnie 2,5, dla wariantu brytyjskiego – 4, a dla Delty – nawet 6-7, są doniesienia o 8. To wariant, który inwestuje w ilość. Łatwiej zakaża komórki, szybciej replikuje, powoduje wyższy poziom wiremii, a zakażony rozprzestrzenia więcej cząstek wirusa w swoim środowisku – tłumaczy dr Rzymski.

To wyjaśnia, dlaczego nie powinniśmy spodziewać się optymistycznych statystyk związanych z liczbami zakażeń. Ale jednocześnie, co podkreśla ekspert, Delta "łatwiej przedziera się przez zasieki przeciwciałowe" – dlatego zakażać mogą się również ozdrowieńcy, i zaszczepieni. Jednak ponure szpitalne statystyki tworzyć będą przede wszystkim osoby niezaszczepione, główny motor napędowy pandemii.

- To, co oddaje charakter pandemii, to liczba osób z ciężkim przebiegiem. Powinniśmy mówić o tym, ile osób trafiło do szpitala i ile spośród nich jest niezaszczepionych. Trzeba informować, jaka jest częstość hospitalizacji w populacji niezaszczepionych w porównaniu do zaszczepionych. Dlaczego? Priorytetem wakcynologii zawsze było łagodzenie skutków klinicznych zakażenia, a dopiero w drugiej kolejności przeciwdziałanie infekcjom – podkreśla dr Rzymski.

Również dr Feleszko uważa, że za sprawą szczepień udało nam się wyhamować czwartą falę w nawiązaniu do liczby ciężkich przebiegów oraz zgonów.

- W poprzednich falach ta nadwyżka zgonów powodowana była przez osoby starsze, dziś znacznie rzadziej chorują, u tej populacji odsetek wyszczepień jest całkiem niezły. Liczyłbym więc, że te szczyty zgonów nie będą tak dramatyczne jak rok temu.

4. Objawy Delty

Wariant Delta należy obecnie do najbardziej zakaźnych wariantów, przełamuje też częściowo odporność poszczepienną. Najbardziej zaskakiwać może jednak to, że w toku ewolucji choroba COVID-19 daje coraz więcej objawów, które łatwo mylimy z przeziębieniem, a nawet grypą jelitową.

Wskutek tego wielu chorych może nie podjąć środków ostrożności po zainfekowaniu wirusem SARS-CoV-2, mających na celu ograniczenie transmisji patogenu, tym samym przyczyniając się do dużych wzrostów zachorowań.

- Jest na pewno mniej dolegliwości, które wcześniej były uznawane za "klasykę COVID". Rzeczywiście wielu uznawało, że dopiero, jeśli traci smak, węch, to ma COVID. Cześć pacjentów nadal tak uważa – przyznaje w rozmowie z WP abcZdrowie dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Na co więc zwrócić uwagę? Na pewno na nawet takie dolegliwości jak katar, osłabienie czy gorączka. Ale nie tylko.

- Wśród moich pacjentów niewątpliwie w przebiegu COVID obserwuję więcej objawów żołądkowo-jelitowych. U dzieci czasami dochodzi nawet do odwodnienia - mieliśmy takie przypadki. Do tego temperatura, która utrzymuje się dosyć długo oraz ból gardła i zatok. Wielu pacjentów narzeka też na ból stawów - tłumaczy dr Sutkowski.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/nawet-40-tys-zakazen-juz-w-listopadzie-juz-za-chwile-tak-naprawde-bedziemy-blisko-tej-liczby-o-ktorej-wspominal-niedzielski

W październiku liczba zakażeń COVID-19 może wyhamować. Pogoda ma znaczenie
1 X

- Najmniejsza transmisja koronawirusa występuje, gdy mamy wysoką temperaturę, duże nasłonecznienie oraz umiarkowaną wilgotność. Natomiast jeżeli mówimy o przyspieszonej transmisji koronawirusa, to jest wówczas, gdy: temperatura jest niższa, wilgotność jest albo wysoka albo niska, jest małe nasłonecznienie, czyli taki okres jak obecnie - powiedział w programie "Newsroom" w WP prof. Mariusz Figurski. Według niego, jeśli sprawdzą się prognozy długoterminowe na październik, a przewidują one temperatury wyższe niż w ostatnich latach, to możemy liczyć na efekt hamujący rozprzestrzenianie się COVID-19. Profesor podkreślił jednak, że czynniki meteorologiczne to zaledwie ok. 15 proc. wszystkich składowych transmisji wirusa. Prof. Andrzej Horban, który również był gościem "Newsroomu", zwrócił z kolei uwagę na fakt, że jeśli pogoda będzie niesprzyjająca, to więcej czasu będziemy spędzać w zamkniętych pomieszczeniach, a to będzie sprzyjać rozprzestrzenianiu się COVID-19. - Jesteśmy przygotowani mentalnie i organizacyjnie, że nastąpi wzrost zakażeń - stwierdził jednak specjalista od chorób zakaźnych.
https://wideo.wp.pl/w-pazdzierniku-liczba-zakazen-covid-19-moze-wyhamowac-pogoda-ma-znaczenie-6689158335739521v

Prof. Horban: Możliwe obostrzenia w wybranych powiatach dla osób niezaszczepionych
Opracowanie: Malwina Zaborowska 1 października (16:11)

"Jesteśmy niestety coraz bliżej rekomendacji, by wprowadzić w wybranych powiatach obostrzenia dla osób niezaszczepionych" - przyznaje profesor Andrzej Horban, szef działającej przy premierze Rady Medycznej w rozmowie z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem. Ostatniej doby w Polsce potwierdzono 1362 nowe zakażenia Covid-19. To o ponad dwie trzecie więcej niż tydzień temu.

(...) Pytany o to, jak będzie wyglądał październik, profesor odpowiada, że teraz czeka nas duży wzrost, w drugiej połowie października - na pewno będzie duży wzrost zakażeń, podobnie w listopadzie i być może dopiero w grudniu będziemy widzieli "falę opadającą? Czy możliwy jest scenariusz kilkunastu tysięcy zakażeń? Mam nadzieję, że nie, ale kilka tysięcy jest niestety bardzo realnym celem - odpowiada profesor. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-prof-horban-mozliwe-obostrzenia-w-wybranych-powiatach-dla-os,nId,5555464#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-niedzielski-czwarta-fala-pandemii-sie-rozwija-szczepienia-sa,nId,5555310#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-czarnek-zachecamy-wszystkich-studentow-do-szczepien,nId,5555213#crp_state=1

Ogniska zakażeń koronawirusem podczas czwartej fali. Jak uniknąć infekcji w przychodni? Dr Sutkowski wyjaśnia
Katarzyna Gałązkiewicz,  01.10.2021 20:54

Jesień to szczególnie trudny czas, w którym przyjdzie nam się mierzyć nie tylko z koronawirusem, lecz także z falą zachorowań na grypę i przeziębienie. W jaki sposób zminimalizować ryzyko zakażenia SARS-CoV-2 w przychodni i innych pomieszczeniach zamkniętych? Dr Michał Sutkowski wyjaśnia. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-zakazenia-koronawirusem-w-przychodni-dr-sutkowski-wyjasnia

https://portal.abczdrowie.pl/czy-rekomendacje-do-przyjecia-dawki-przypominajacej-szczepionki-przeciwko-covid-19-uwzglednia-kolejne-grupy-osob-prof-horban-wyjasnia-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-w-polsce-gdzie-udac-sie-do-dentysty-w-czasach-pandemii-wideo

===========

Wicepremier Rosji: Nie wprowadzimy lockdownu
Opracowanie: Adam Zygiel 1 października (12:48)

​Rosja nie zamierza wprowadzać lockdownu z powodu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa - powiedziała w rozmowie z agencją RIA Nowosti wicepremier kraju Tatiana Golikowa. W ostatnich dniach w kraju rośnie liczba zakażeń, a bilans zgonów notuje rekordowe poziomy.

Nie wprowadzimy lockdownu - zapewniła wicepremier odpowiedzialna m.in. za ochronę zdrowia Tatiana Golikowa.

Podobnie wcześniej wypowiadał się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jednocześnie przypomniał, że regiony są upoważnione do podejmowania własnych decyzji w oparciu o sytuację epidemiologiczną.

Naczelna lekarz sanitarna Rosji Anna Popowa oceniła, że we wszystkich regionach kraju do Uralu widoczna jest tendencja wzrostu zachorowań.

W ostatnich tygodniach rośnie liczba zakażeń koronawirusem i zgonów z powodu Covid-19. Tylko minionej doby zmarło 887 osób, co jest poziomem nienotowanym wcześniej w obecnej pandemii.

Dobowa liczba zakażeń przekroczyła 24 tys. - najwięcej od lipca.

W Rosji pełną dawką zaszczepionych jest zaledwie ok. 30 proc. populacji. Zdecydowana większość otrzymała preparat Sputnik V.

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-wicepremier-rosji-nie-wprowadzimy-lockdownu,nId,5555114#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-koniec-stanu-wyjatkowego-w-japonii-wladze-luzuja-restrykcje-,nId,5555082#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/7-letnie-dziecko-przegralo-walke-z-covid-chlopiec-nie-mial-szczescia-6689050982767264a?nil=&src01=f1e45&src02=isgf

US health officials are hoping data on Israeli military personnel can help clarify the risk of heart muscle inflammation in younger people who have received Pfizer/BioNTech Covid-19 booster shots.

A condition called myocarditis has in rare cases been linked to the two-dose mRNA vaccines made by Pfizer/BioNTech and Moderna, mostly in younger males, but US health officials are trying to better understand the risk, Reuters reports.

“The real question that we have not yet answered is the safety data of an mRNA in young people vis-a-vis myocarditis,” Dr. Anthony Fauci, President Joe Biden’s chief medical adviser and the top US infectious disease expert, said.

“The Israelis will relatively soon have that data because they’re vaccinating everybody in the country I think from 12 years old up, including their military recruits,” Fauci added.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/01/coronavirus-live-news-uk-cases-rise-after-schools-return-record-monthly-deaths-in-malaysia
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:17 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1435 dnia: Wrzesień 29, 2021, 22:02 »
2 października, sobota

Czwarta fala koronawirusa. Nie przekroczymy progu 10 tys. zakażeń dziennie?
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA  02-10-2021 10:24

Czwarta fala koronawirusa dotarła do Polski. Według prof. Andrzeja Horbana nie będzie 10 tys. zakażeń dziennie. Jako powód podał poziom wszczepienia osób dorosłych w Polsce.

Na antenie radia TOK FM doradca premiera ds. COVID-19 przekazał, że w czwartej fali pandemii koronawirusa w Polsce nie przekroczymy progu 10 tys. zakażeń dziennie.

- Jeżeli zaszczepionych jest 60 proc. dorosłych, a połowa z tych 40 proc. niezaszczepionych przeszła COVID-19, to zostaje nam 20 proc. populacji, która będzie chorowała - wyjaśnił prof. Horban.

Ekspert zaznaczył, że rząd chciałby tego, aby te 20 proc. ludzi w wieku powyżej 70 lat, które nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19, zaszczepiły się. Jak zaznaczył, "jest to działanie ratujące życie".

Czwarta fala koronawirusa. Prof. Horban ostrzega niezaszczepionych

Prof. Horban zaapelował do wszystkich o to, aby zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Doradca premiera ds. COVID-19 zaznaczył, że część osób niezaczepionych spotka się na oddziale. - Dla niektórych będzie to ostatnie spotkanie z ochroną zdrowia - ostrzegł lekarz.

Prof. Horban zdradził, że spotyka się w szpitalu z osobami, które nie zaszczepiły się przeciwko COVID-19, a miały taką możliwość. Ci pacjenci ciężko przeszli COVID-19.

- Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że zaszczepionych jest 60 proc. osób dorosłych - to są dane z poniedziałku - to 60 proc. jest właściwie chronione przed ciężkim przebiegiem. No i generalnie w ogóle przed zakażeniem, ale powiedzmy, że można zachorować, ale ten przebieg z reguły jest łagodny. Czyli pozostaje 40 proc. dorosłego społeczeństwa niezaszczepionego. Połowa z tych ludzi przeszła COVID-19 (…). W związku z tym zostaje nam 20 proc. dorosłej populacji, która jest niezaszczepiona, która nie ma przeciwciał i która potencjalnie będzie chorowała - mówił na antenie rozgłośni doradca premiera.

Prof. Horban wyjaśnił, że "umiarkowanie spokojny jeśli chodzi o jesień". Lekarz zaznaczył, że nawet 5 czy 10 tys. zakażeń dzienni to ogromna liczba, jednak nie jest tak katastrofalna jak 30-40 tys. zakażeń dziennie.

- Ta liczba (30-40 tys. zakażeń dziennie - przyp.red.) potrafi już zdemolować prawidłową działalność ochrony zdrowia, bo taki jest napór pacjentów z COVID wymagających leczenia i na 4,6,8 tygodni cały system jest nastawiony na ratowanie życia tych ludzi - zaznaczył lekarz.

Zdaniem eksperta napór na system ochrony zdrowia w czwartej fali koronawirusa będzie mniejszy. Jak wyjaśnił lekarz, obecnie liczba osób narażonych na ciężki przebieg zakażenia koronawirusem jest 5-krotnie mniejsza niż cała populacja dorosłych.

Źródło: TOK FM, PAP
https://wiadomosci.wp.pl/czwarta-fala-koronawirusa-prof-horban-o-swoich-przypuszczeniach-6689435985922688a

Koronawirus. Koniec akcji szczepień w szkołach. Zainteresowanie poniżej oczekiwań
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA  02-10-2021 19:34

Z powodu niewielkiego zainteresowania akcja szczepień przeciwko COVID-19 w szkołach w Wałbrzychu zakończyła się 24 września. Przyszedł więc czas podsumowań. Średnio w jednej placówce szczepiło się od 30 do 35 osób dziennie. (...)
https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-koniec-akcji-szczepien-w-szkolach-zainteresowanie-ponizej-oczekiwan-6689407818553984a

https://wiadomosci.wp.pl/nowe-dane-ws-koronawirusa-tyle-zaszczepionych-osob-zmarlo-6689174335044224a

https://wawalove.wp.pl/warszawa-demonstracja-w-centrum-miasta-beda-utrudnienia-6689423436241536a

=====================

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronarestrykcje-w-europie-co-i-gdzie-sie-zmienia,nId,5557192#crp_state=1

https://www.money.pl/gospodarka/jedni-otwieraja-dyskoteki-drudzy-przywracaja-maseczki-tak-europa-radzi-sobie-z-pandemia-6689399021935232a.html?nil=&src01=f1e45&src02=isgf

https://www.o2.pl/biznes/trump-mowi-jaka-szczepionke-przyjal-wyznal-jak-sie-czul-6689498111695520a

https://wiadomosci.wp.pl/holandia-przepustki-sanitarne-legalne-sad-zdecydowal-6689546187061920a

https://wiadomosci.wp.pl/milion-euro-za-brak-maseczek-niemiecka-partia-pod-ostrzalem-6689125820893824a

US supreme court justice Sonia Sotomayor has refused to block a requirement that all of New York City’s public school teachers and employees be vaccinated against Covid-19.

Sotomayor denied a challenge by a group of four teachers and teaching assistants who sought to halt the city’s vaccine mandate while litigation over the dispute continues in lower courts, Reuters reports.

Public school system workers were ordered to be vaccinated by 5pm EDT (2100 GMT) on 1 October or face being placed on unpaid leave until September 2022.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/01/coronavirus-live-news-uk-cases-rise-after-schools-return-record-monthly-deaths-in-malaysia


3 października, niedziela

================

Rosja. Najgorszy dzień od początku pandemii. Tragiczny bilans zgonów
OPRAC. MDR 03-10-2021 13:18

Minionej doby w Rosji z powodu COVID-19 zmarło aż 890 osób. To najtragiczniejszy bilans od początku pandemii koronawirusa. Już od kliku dni wszystkie wskaźniki statystyczne dotyczące sytuacji epidemicznej w kraju przekrawają wszelkie dotychczasowe rekordy.

Minionej doby w Rosji odnotowano 25 769 nowych zakażeń, co jest rekordową wartością. Oznacza to, że liczba infekcji wciąż rośnie. Poprzedni raport mówił 25 219 zakażeń. Niestety, znacznie wzrosły również liczby zgonów. W ostatnich 24 godzinach było ich aż 890.

Dotychczas koronawirusem w Rosji zaraziło się już ponad 7,6 miliona osób. Według danych Kremla, COVID-19 przyczynił się do 209 tys. zgonów. Co więcej, sztab rządowy poinformował również, że znacznie wzrósł współczynnik śmiertelności ogółem.Z danych wynika, że w minionym roku odnotowano aż o 596 tys. zgonów więcej niż w poprzednich latach.
[...]
https://wiadomosci.wp.pl/rosja-najgorszy-dzien-od-poczatku-pandemii-tragiczny-bilans-zgonow-6689833301858976a

https://www.money.pl/gospodarka/wielka-brytania-znosi-obostrzenia-dla-turystow-nie-dotyczy-to-calego-kraju-6689920282393216a.html

https://www.o2.pl/informacje/nie-dozyla-szczepinia-15-latka-zmarla-na-covid-19-6689845107780224a

Daily deaths fall in UK
Another 43 people have been reported to have died from Covid-19 in the UK, down from 121 on Saturday, bringing the total death toll to 136,953.

The ONS figures show that 30,439 people tested positive for the virus in the last 24 hours. The seven day figure is 242,005, a 1.1% rise on the week before.

Total deaths across the last week have dropped at 785, a fall of 180.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/03/covid-live-news-coronavirus-latest-updates-delta-lockdown
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:18 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1436 dnia: Wrzesień 30, 2021, 23:15 »
4 października, poniedziałek

Koronawirus w Polsce. Co przyniesie październik? Ekspert prognozuje
MDO|04.10.2021 11:34

Koronawirus absolutnie nie odpuszcza. Niestety, prognozy ekspertów nie napawają optymizmem. Przewidują oni, że październik przyniesie więcej dodatnich wyników testów.

Aktualne zakażeń i pacjentów najszybciej przybywa na Lubelszczyźnie. W rozmowie z RMF FM zwrócił na to uwagę profesor Krzysztof Tomasiewicz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zaczynaliśmy od ognisk epidemicznych w województwie lubelskim, a teraz mamy sygnały i prośby o przenoszenie pacjentów, z przeróżnych miejsc na terenie województwa, fala się rozlała, i myślę, że to będzie powodowało kolejne zakażenia - zaznaczył prof. Tomasiewicz.

A co nas czeka w najbliższym czasie? - Jesień i październik to, zgodnie z badaniami, okres, gdy wzrasta liczba zakażeń każdym rodzajem koronawirusa, czyli także wirusem Sars-Cov2, spodziewam się, że w najbliższych tygodniach może być coraz więcej dodatnich wyników badań na obecność tego wirusa w drogach oddechowych pacjentów - dodał ekspert.

Moim zdaniem o będzie między 10 a 15 tysięcy dodatnich wyników badań, chociaż nie przełoży się to na liczbę hospitalizacji i liczbę zgonów - podsumował.

Nowe obostrzenia? Jeszcze jest za wcześnie

Medycy oceniają, że jest jeszcze za wcześnie na wdrażanie poważniejszych ograniczeń. Twierdzą, że na razie trzeba skupić się na egzekwowaniu obecnych nakazów.

Ważne informacje w kontekście obostrzeń przekazał szef rządowej Rady Medycznej prof. Andrzej Horban. Przed weekendem mówił w RMF FM, że za 4-6 tygodni mogą zostać wprowadzone restrykcje dla osób niezaszczepionych.

https://wideo.wp.pl/covid-19-zostanie-z-nami-na-zawsze-prof-horban-o-rozwoju-koronawisua-6689937306257537v

Pokazał dane dotyczące szczepień. Dr Grzesiowski wskazuje na istotny szczegół
 04-10-2021 17:18

Dr Paweł Grzesiowski opublikował w mediach społecznościowych grafikę, w której pokazuje, jak wygląda program szczepień w takich krajach jak Portugalia, Irlandia, Norwegia czy Hiszpania. "Najbardziej wrażliwe grupy zaszczepione w 98-100 proc. Polecam tę tabelkę wszystkim odpowiedzialnym w Polsce za 'ostatnią prostą'. Warto zauważyć, że gdzie mniej polityki, tym większy sukces programu" - zwrócił uwagę immunolog. W programie "Newsroom" WP był pytany o to, jak wygląda sytuacja w Polsce. - Jeszcze wciąż mamy czas, by się zastanowić, co zmienić w strategii, by ludzie zechcieli się zaszczepić - tłumaczył ekspert, dodając, że mamy jeszcze "ogromny zapas chętnych na szczepienia, którzy jeszcze na szczepienia nie dotarli". Grzesiowski zwrócił uwagę na seniorów, którzy mogą się zmagać np. z problemami logistycznymi i technicznymi. - Myślę, że jest jeszcze wiele osób, które przyjdą na szczepienia, ale musimy do nich dotrzeć ze skutecznym komunikatem - podkreślił gość WP.
https://wiadomosci.wp.pl/pokazal-dane-dotyczace-szczepien-dr-grzesiowski-wskazuje-na-istotny-szczegol-6690245382010497v

https://wiadomosci.wp.pl/antyszczepionkowcy-zabraniaja-sie-szczepic-wlasnym-babciom-i-dziadkom-6690212791986816a

Koronawirus w Polsce. Adam Niedzielski pytany o obostrzenia na 1 listopada
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK  04-10-2021 15:51

(...) - Bierzemy pod uwagę bardzo wiele aspektów - to oczywiste. Ale przede wszystkim chcę powiedzieć, że sytuacja, która miała miejsce rok temu, kiedy musieliśmy praktycznie z dnia na dzień podjąć decyzję - to była sytuacja ekstraordynaryjna - oświadczył Niedzielski.

- W tym roku nie przewidujemy podejmowania decyzji w takim nagłym trybie, z dnia na dzień, bo jesteśmy lepiej zabezpieczeni - dodał minister, podkreślając, że blisko 60 procent dorosłej populacji jest zaszczepiona, a dodatkowo na poziomie każdego województwa "są przygotowane bardzo szczegółowe plany rozwoju infrastruktury". (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-adam-niedzielski-pytany-o-obostrzenia-na-1-listopada-6690216560908928a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/polska/news-trzecia-dawka-szczepionki-latwiej-dostepna-znamy-plany-rady-,nId,5560679#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-dwa-oddzialy-szczecinskiego-szpitala-zawieszone-powod-wiecej,nId,5560889#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pandemia-koronawirusa-w-radomiu-szpital-tymczasowy-ponownie-,nId,5560879#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/polska/news-trzecia-dawka-szczepionki-latwiej-dostepna-znamy-plany-rady-,nId,5560679#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/40-tys-osob-na-koncercie-maty-to-wlasnie-element-normalnosci-6690134694787201v

================

Rząd Nowej Zelandii: Wyeliminowanie koronawirusa jest niemożliwe
Opracowanie: Adam Zygiel 4 października (09:45)

Rząd Jacindy Ardern ogłosił, że kompletne wyeliminowanie koronawirusa jest niemożliwe - poinformowała agencja Associated Press. W związku z tym władze zamierzają łagodzić restrykcje. Nowa Zelandia przez długi czas prowadziła tzw. politykę zero covid, która wiązała się z wprowadzaniem surowych ograniczeń w przypadku wykrycia nowych ognisk zakażeń.

Władze w Auckland ogłosiły ostrożny plan łagodzenia restrykcji sanitarnych, które w znacznej mierze krępują codzienne funkcjonowanie tego największego nowozelandzkiego miasta. Od wtorku mieszkańcy będą mogli skorzystać z plaż, spędzać czas na świeżym powietrzu z bliskimi "z tego samego gospodarstwa domowego", zostaną też otwarte przedszkola. Terminarz otwierania sklepów, restauracji i barów nie został jeszcze ustalony.

Od początku pandemii Nowa Zelandia realizowała rygorystyczne podejście do wirusa, prowadząc politykę "zero tolerancji", polegająca na ścisłym kontrolowaniu aktywności społecznej mieszkańców i ograniczaniu kontaktów międzyludzkich. Strategia sprawdziła się, jak pokazują dane - w 5 milionowym państwie odnotowano tylko 27 zgonów na Covid-19.

Rygorystyczna polityka państwa wywołała jednak opór części społeczeństwa. W pierwszy weekend października setki ludzi protestowały przeciw dotychczasowym ograniczeniom. A opozycyjny deputowany Chris Bishop stwierdził, że "rząd nie ma jasnej strategii radzenia sobie z epidemią poza całkowitą kapitulacją".

Sytuacja w Nowej Zelandii była opanowana do sierpnia, gdy z miejsca odbywania kwarantanny przez podróżnego powracającego z Australii wymknęła się bardziej zaraźliwa odmiana koronawirusa, delta.

Mimo surowych ogólnokrajowych restrykcji wprowadzonych po wykryciu zaledwie jednego przypadku zakażenia wariantem delta, nie udało się całkowicie zdławić epidemii i zahamować przyrostu zakażeń.

Choroba rozprzestrzeniła się wśród grup nieufnych wobec władzy i gorzej poinformowanych o bieżącej sytuacji w kraju, w tym wśród członków lokalnych gangów i bezdomnych.

W poniedziałek wykryto 29 przypadków, co zwiększyło bilans od początku pandemii do 1300.

Jest jasne, że okresy surowych ograniczeń nie doprowadziły nas do braku przypadków zachorowań. (...) Izolacja była konieczna, ponieważ nie dysponowaliśmy szczepionką. Teraz ją mamy i możemy zmieniać sposób organizacji naszego życia - powiedziała nowozelandzka premier.

Nowa Zelandia powoli w porównaniu ze światowymi liderami rozpoczęła kampanię szczepień przeciw Covid-19. Dotychczas około 65 proc. Nowozelandczyków przyjęło co najmniej jedną dawkę, a 40 proc. jest w pełni zaszczepionych.

Jest dobry powód, abyśmy z optymizmem patrzyli w przyszłość, ale nie możemy się spieszyć - stwierdziła Ardern.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-rzad-nowej-zelandii-wyeliminowanie-koronawirusa-jest-niemozl,nId,5560632#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-litwa-zaostrza-zasady-wjazdu-z-polski-dla-niezaszczepionych-,nId,5560741#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/nowe-paszporty-covidowe-kraj-zaostrza-wymogi-6690292049496736a

https://turystyka.wp.pl/rajska-wyspa-otwiera-sie-na-zagranicznych-turystow-jest-haczyk-6690188983581344a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-gwardzisci-szwajcarscy-odeszli-ze-sluzby-odmowili-szczepien-,nId,5560542#crp_state=1

https://www.o2.pl/sport/burza-w-anglii-dziewczyna-gwiazdy-ligi-jest-antyszczepionkowcem-6690172097071776a

https://wiadomosci.wp.pl/dramat-w-usa-nie-zdazyla-sie-zaszczepic-przed-slubem-zmarla-na-covid-6690301751126656a

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/03/outcry-in-brazil-over-photos-of-people-scavenging-through-animal-carcasses

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/03/outcry-in-brazil-over-photos-of-people-scavenging-through-animal-carcasses

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2021/oct/04/bridgerton-emmy-winner-marc-pilcher-dies-covid

The weekly number of coronavirus deaths worldwide has fallen to levels unseen for almost a year, according to an AFP count on Monday based on official national figures.

The 53,245 deaths recorded worldwide between 27 September and 3 October, at an average of 7,606 each day, showed that the pandemic has continued the downward trend that began at the end of August, after a peak of about 10,000 deaths per day.

The new weekly death toll figure is the lowest recorded since 31 October-6 November 2020.

Over the last month, the number of Covid-related deaths has fallen by almost a quarter, as vaccination campaigns make progress.

After a year of coronavirus waves, linked in particular to the spread of variants including the more contagious Delta, the curve of new cases is also down, by almost a third compared with the end of August.

With nearly 81 doses of Covid vaccine administered per 100 inhabitants worldwide, according to an AFP count, the authorities hope to see this decline continue, even if there are still major disparities between regions.

For every 100 residents of North America, 123 vaccines doses have been administered. The figure for Africa is 11 doses per 100 people, with half the nations on the continent managing to fully vaccinate just two percent of their people, according to the World Health Organization’s Africa office.

Since the virus was first discovered in China in late 2019, about 4.8 million people have died of Covid-19 around the world.

The WHO has said that taking into account excess mortality directly and indirectly linked to Covid-19, the pandemic’s true overall toll could be two to three times higher than official records.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/04/coronavirus-live-news-new-rules-for-travel-in-england-new-zealand-to-phase-out-elimination-strategy


5 października, wtorek

Czwarta fala COVID-19. Działania potrzebne natychmiast? „Lockdown to jest decyzja polityczna”
4 X (23:47)

Czwarta fala w Polsce przybiera na sile. Czy wkrótce powrócą restrykcje? - Lockdown to jest decyzja polityczna, to nie jest decyzja medyczna. Jak państwo wiecie, lockdown w tej chwili został całkowicie zawładnięty przez władzę. Nikt nie patrzy na względy medyczne, niestety - komentował w programie "Newsroom" WP dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19. - Rada Medyczna przy premierze nie do końca ma wpływ na decyzje polityków. (...) Niedawno ogłoszono też, że lockdown będzie wprowadzany na zasadach wskaźnika zachorowań. Jeśli w tej chwili na dziesięć osób z objawami infekcji, dwie robią test, to jakim cudem mamy ogłosić lockdown racjonalnie? (...) Już teraz powinniśmy ograniczać mobilność i interakcje międzyludzkie w województwach podlaskim, lubelskim i podkarpackim - tłumaczył lekarz, podkreślając, że w tych regionach zauważalne jest większe obłożenie w szpitalach i większy odsetek pozytywnych testów na COVID-19. - Walka z pandemią polega na wyprzedzaniu zdarzeń, a nie na bierności i obserwacji - podsumował dr Grzesiowski.
https://wideo.wp.pl/czwarta-fala-covid-19-dzialania-potrzebne-natychmiast-lockdown-to-jest-decyzja-polityczna-6690341164316801v

https://wideo.wp.pl/prof-wojciech-maksymowicz-o-czwartej-fali-kresli-czarny-scenariusz-6690512047658625v

Wariant Delta bierze się za nieszczepionych w nowych regionach. Jedna rodzina "wysłała na kwarantannę" 200 osób
TOMASZ MOLGA  05-10-2021 16:21

16 powiatów spełnia już warunki wprowadzenia żółtej lub czerwonej strefy, ale na razie nie zanosi się na zmianę przepisów. - Powtarza się schemat z województwa lubelskiego. Najpierw mamy niezaszczepionych członków rodzin, oni zaczynają chorować, a my musimy wysyłać setki osób na kwarantannę - mówi szef sanepidu z Olsztyna.
https://wiadomosci.wp.pl/wariant-delta-bierze-sie-za-nieszczepionych-w-nowych-regionach-jedna-rodzina-wyslala-na-kwarantanne-200-osob-6690255255202464a (...)


https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/05/coronavirus-live-news-california-deploys-national-guard-pfizer-jab-highly-effective-against-hospitalisations

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/05/coronavirus-live-news-california-deploys-national-guard-pfizer-jab-highly-effective-against-hospitalisations

https://wiadomosci.wp.pl/trojmiasto/mobilny-punkt-sczepien-ponownie-wyjedzie-na-ulice-gdanska-gdzie-zaszczepic-sie-przeciw-covid-19-6690536474991232a

https://wiadomosci.wp.pl/prof-simon-dostal-ochrone-antyszczepionkowcy-grozili-mu-smiercia-6690566091872928a

https://wiadomosci.wp.pl/niedzielski-oczekuje-zniesienia-immunitetu-brauna-za-bedziesz-pan-wisial-6690459419986560a

https://autokult.pl/42601,straz-graniczna-bedzie-jezdzic-samochodem-slawomira-nowaka

===========================

https://turystyka.wp.pl/koronawirus-australia-otworzy-granice-dla-turystow-dopiero-w-2022-r-6690461604514464a

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/963868/wazna-informacja-dla-niezaszczepionych-fifa-podjela-rozmowy-z-katarczykami

https://360tv.ru/news/tekst/sputnik-usilivaet-zaschitu/?utm_medium=exchange&utm_source=lentainform&utm_campaign=news&utm_term=1280454&utm_content=9565400

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/05/coronavirus-live-news-california-deploys-national-guard-pfizer-jab-highly-effective-against-hospitalisations
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:18 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1437 dnia: Październik 01, 2021, 23:49 »
6 października, środa

70-procentowy wzrost zakażeń w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia. Czwarta fala przyspieszyła
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  06.10.2021 11:07

W ciągu ostatniej doby potwierdzono 2085 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówi o "szybko migającej czerwonej lampce", a eksperci pytają, dlaczego rząd nie reaguje i na co czeka. - Wyraźnie rząd zamienił się w licznik, tylko podaje dane - podkreśla dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

1. Czwarta fala przyspiesza. Ponad 2 tys. zakażeń

Najnowsze dane przekazane przez resort zdrowia jasno wskazują, że czwarta fala przyspieszyła. W porównaniu z ubiegłym tygodniem - liczba zakażeń wzrosła o prawie 70 proc. Tydzień temu potwierdzono 1234 zakażenia, 6 października - 2085. Eksperci zauważają, że Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem szybkości rozwoju epidemii. Nikt nie ma wątpliwości, że z każdym dniem chorych będzie przybywać.

- Z punktu widzenia sezonu infekcyjnego najgorszy okres jest jeszcze przed nami, wszystko na to wskazuje. Będziemy mieli dalszy wzrost zakażeń koronawirusem. Szacujemy, że będzie to między 5 a 10 tys. zakażeń dziennie w szczycie tej fali i oby na takich liczbach się zatrzymało. Trudniejszej sytuacji możemy się spodziewać regionalnie. Nie sądzę, że skala problemu będzie przypominała to, co się działo podczas drugiej lub trzeciej fali, ale oczywiście będzie ciężko - mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Prawdopodobnie liczba zakażeń osiągnie pewien pułap i później, mówiąc obrazowo, będzie długa prosta z niewielkimi odchyleniami. Czyli będziemy najpierw docierali do pewnego szczytu zakażeń, a później będziemy długo utrzymywać się na poziomie kilku tysięcy zakażeń dziennie. Do tego dojdą zachorowania na paragrypę i grypę, które nałożą się na czwartą falę COVID - dodaje lekarz.

2. "Zakażeń jest przynajmniej 5 razy więcej"

Lekarze zwracają uwagę, że znacznie większy niepokój niż sama liczba zakażeń budzą inne dane - przybywa pacjentów wymagających hospitalizacji, również chorych w ciężkim stanie, którzy trafiają na oddziały intensywnej terapii. W szpitalach przebywa już ponad dwa tysiące pacjentów z COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski podkreśla, że te dane najlepiej oddają powagę sytuacji.

- Widzimy, że liczba hospitalizacji przyrasta regularnie i dosyć szybko. Wysoka liczba nowych hospitalizacji wskazuje wyraźnie, że mamy niedoszacowanie wykrytych zakażeń, czyli ten główny wskaźnik, na którym rząd ma opierać swoje decyzje o ewentualnych działaniach prewencyjnych - jest zafałszowany. Jeżeli będziemy kierować się zafałszowanym wskaźnikiem, to decyzje będą spóźnione - alarmuje dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

- W województwach wschodnich już powinniśmy wdrażać procedury prewencyjne, ale tego się nie robi ze względu na to, że te liczby zakażeń według oficjalnych danych nie są wysokie. Prawda jest taka, że zakażeń jest przynajmniej pięć razy więcej, tylko wykonujemy zbyt mało testów. Pacjenci nie chcą się zgłaszać, a efekty są takie, że widzimy wzrost hospitalizacji, który jest nieadekwatny do liczby stwierdzonych zakażeń - zauważa ekspert.

Dr Sutkowski przypomina, że problemy pogłębi sezon zachorowań na grypę.

- Musimy się liczyć z tym, że przy większej liczbie zakażeń może być utrudniony dostęp dla pacjentów do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w tych strefach, gdzie liczba zakażeń będzie najwyższa. Jest możliwe, że jeżeli będzie boom koronawirusa na Lubelszczyźnie, o czym mówimy od dawna, to mogą pojawić się regionalne problemy. Tam już teraz jest źle, a będzie jeszcze gorzej, bo liczba zakażeń będzie rosła, ochrona zdrowia będzie zajęta walką z COVID-19, niektórzy pacjenci nie będą mogli dostać się na planowe zabiegi i możemy mieć taką regionalną "powtórkę z rozrywki". Oby tak nie było, ale musimy się z tym liczyć - przyznaje dr Sutkowski.

3. Dr Grzesiowski: Rząd zamienił się w licznik

Dr Grzesiowski krytykuje rząd za bierność. Jego zdaniem już teraz powinny być podjęte działania, które ograniczą liczbę ofiar. Tymczasem na razie zamiast działań i wyciągania konsekwencji, są komunikaty i apele.

- Najbardziej poraziła mnie deklaracja ministra zdrowia z poniedziałku o tym, że nic do końca października nie będzie się zmieniało, czyli zakładamy całkowitą bierność przez miesiąc. Myślę, że do tego czasu czwarta fala rozbuja się do tego stopnia, że będzie można albo coś zamknąć, albo już nic nie robić, bo będzie tyle rozsianych zakażeń - podkreśla dr Grzesiowski.

- Jest to smutne, bo wyraźnie rząd zamienił się w licznik, tylko podaje dane i mówi: "wszystko rośnie, tak jak przewidywaliśmy", czyli żadna ingerencja na tym etapie nie jest możliwa, co nie jest prawdą. Wystarczyłoby przywrócić obowiązek i rygorystycznie przestrzegać noszenia maseczek oraz dołożyć ograniczenia dotyczące masowych kontaktów w zamkniętych pomieszczeniach, szczególnie osób niezaszczepionych i niebędących ozdrowieńcami. W przeciwnym wypadku będziemy mieli powtórkę z zeszłej jesieni - ostrzega lekarz.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/70-proc-wzrost-zakazen-w-porownaniu-do-danych-z-ubieglego-tygodnia-ponad-2000-nowych-zakazen

Andrusiewicz: Najtrudniejsza sytuacja epidemiczna jest na Lubelszczyźnie i Podlasiu (WIDEO)
Katarzyna Gałązkiewicz,  06.10.2021 13:45

(...) - W tej chwili sytuacja na Lubelszczyźnie jest najgorsza, tam mamy ponad 12 zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Drugim takim regionem jest Podlasie. tam jest 10 zakażeń na 100 tys. mieszkańców i tutaj niepokojąca jest ta wynikowość testów, tzn. odsetek pozytywnych testów. O ile w skali kraju mamy 4 proc. odsetka pozytywnych testów, o tyle na Lubelszczyźnie i w województwie podlaskim to jest już 11 proc. – podkreśla Andrusiewicz. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/andrusiewicz-najtrudniejsza-sytuacja-epidemiczna-jest-na-lubelszczyznie-i-podlasiu-wideo

Szczyt czwartej fali nadchodzi. Rzecznik MZ podał prawdopodobny termin
Dzisiaj, 06-10-2021 10:22

W środę odnotowano gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem w Polsce. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 2085 nowych przypadków. Tydzień temu liczba ta była o 70 proc. mniejsza. - Ta sytuacja nie odbiega od normy. Na koniec października musimy się liczyć z dobową liczbą 5 tys. zakażeń. Na pewno to nie będzie finał czwartej fali, ona się będzie dalej rozwijać. Prawdopodobne scenariusze to 15-20 tys. zakażeń dziennie. Są też oczywiście scenariusze pesymistyczne, które zakładają nawet 40 tys. zakażeń - powiedział w programie "Newsroom" WP rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Podkreślił, że szczytu zachorowań możemy spodziewać się na koniec listopada lub w pierwszej połowie grudnia.
https://wiadomosci.wp.pl/szczyt-czwartej-fali-nadchodzi-rzecznik-mz-podal-prawdopodobny-termin-6690848810104449v
https://wiadomosci.wp.pl/czwarta-fala-wkrotce-obostrzenia-na-imprezach-rzecznik-mz-juz-poniekad-tak-jest-6691032411428993v

Koronawirus w Polsce. Niedzielski: Końca pandemii nie będzie
RADOSŁAW OPAS  06-10-2021 07:12

(...) - Powtórzę jeszcze raz - szkoły na pewno nie zostaną zamknięte. Chcemy natomiast, żeby ludzie przypomnieli sobie i przestrzegali zasad dyscypliny społecznej, jakie stosowaliśmy wcześniej. Musimy wrócić do maseczek i egzekwowania obowiązku ich noszenia - powiedział Niedzielski w rozmowie z "DGP".

Jak jednak dodaje, "końca pandemii nie będzie". - To znaczy inaczej - wirus zostanie, ale w pewnym momencie zmniejszy się jego szkodliwość. Można więc powiedzieć, że koniec będzie wtedy, kiedy będziemy mogli oszacować, że śmiertelność związana z koronawirusem, zakażalność i inne parametry są na poziomie grypy - wyjaśnia szef MZ. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-niedzielski-konca-pandemii-nie-bedzie-6690804053805696a

https://tech.wp.pl/loteria-szczepionkowa-final-dzis-ktos-wygra-milion-zlotych-6690806296636064a

https://www.money.pl/pieniadze/rpp-podwyzsza-stopy-procentowe-jest-uzasadnienie-6690952078326400a.html
https://www.money.pl/pieniadze/rpp-podniosla-stopy-procentowe-widac-apel-trzech-bylych-prezesow-moze-zdzialac-cuda-6690939650235040a.html

Poseł zakażony koronawirusem. Zaszczepił się w sierpniu
OPRAC. MACIEJ ZUBEL 06-10-2021 08:42

Członek koła poselskiego Polskie Sprawy Paweł Szramka jest zakażony koronawirusem. Informację o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 polityk przekazał w mediach społecznościowych. Szramka napisał też, że do zakażenia doszło, mimo iż miesiąc wcześniej przyjął szczepionkę. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/posel-zakazony-covid-19-zaszczepil-sie-w-sierpniu-6690826168150656a

=================

Indie wypłacą odszkodowania rodzinom zmarłych z Covid-19
Opracowanie: Adam Zygiel 5 października (08:03)

Sąd Najwyższy Indii zatwierdził decyzję rządu o wypłacie 50 tys. rupii (674 dolary) odszkodowania za każdy zgon związany z Covid-19 - podała BBC w poniedziałek. Według oficjalnych danych w Indiach zarejestrowano dotąd ponad 447 tys. przypadków śmiertelnych na skutek Covid-19. Eksperci uważają, że rzeczywisty bilans może być nawet 10 razy wyższy.

Sąd zapowiedział, że bliscy zmarłych otrzymają odszkodowanie w ciągu 30 dni od złożenia wniosku w tej sprawie. Przewyższyłoby to kwoty wypłacane przez władze centralne i stanowe w ramach różnych dobroczynnych programów - dodał.

Wyrok został wydany na skutek wniosku prawników, którzy powoływali się na przepisy dotyczące zarządzania klęskami żywiołowymi.

Prawo to zostało wprowadzone w 2005 r. i dotyczy przygotowania strategii łagodzenia skutków katastrof i wypłaty odszkodowań za utratę życia, odniesione obrażenia i zniszczone mienie.

Jak przekazał rząd Indii, odszkodowanie będzie wypłacane "najbliższemu krewnemu osoby zmarłej pod warunkiem, że zostanie udowodnione, że zgon nastąpił na skutek Covid-19".

Środki mają zapewnić władze stanowe, co wywołało sprzeciw co najmniej dwóch stanów: Kerali i Radźasthanu, które wskazały, że płacenie z ich funduszy wywrze presję na ich budżet. Dodały, że to centralne władze powinny dostarczyć środki pieniężne na ten cel.

Dajecie środki na pokrycie skutków gradobicia, powodzi itd., więc teraz powinniście dodać do tego Covid-19. Nie ucierpiał tylko jeden stan, to jest pandemia - apelował minister ds. edukacji szkolnej i turystyki Radźasthanu Govind Singh Dotasara w rozmowie z dziennikiem "The Indian Express".

Na razie nie wiadomo, jaką kwotę władze przeznaczą na wypłaty odszkodowań.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-indie-wyplaca-odszkodowania-rodzinom-zmarlych-z-covid-19,nId,5562826#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/strajk-przeciwko-obostrzeniom-covid-19-w-slowenii-starcia-z-policja-6690795251030688a

https://wiadomosci.wp.pl/usa-nie-zaszczepila-sie-przeciwko-covid-19-odmowiono-jej-przeszczepu-6690867729128064a

https://magazyn.wakacje.pl/wakacje-w-dominikanie-to-musisz-wiedziec-przed-podroza-6690885663759008a
https://magazyn.wakacje.pl/wakacje-na-malediwach-to-musisz-wiedziec-przed-podroza-6690925252213408a

https://wiadomosci.wp.pl/miss-holandii-rezygnuje-z-wystepu-w-finale-miss-world-nie-zgodzila-sie-na-szczepienie-6690996236966528a

Delta (34) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4660.msg167932#msg167932

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/06/covid-toe-may-be-side-effect-immune-response-study

Pfizer will study the effectiveness of its vaccine against Covid by inoculating the whole population over the age of 12 in a town in southern Brazil, the company said.

The study will be conducted in Toledo, population 143,000, in the west of Parana state, together with Brazil’s National Vaccination Program, local health authorities, a hospital and a federal university.

Pfizer said the purpose was to study transmission of the coronavirus in a “real-life scenario” after the population has been vaccinated, Reuters reported. Pfizer added:

The initiative is the first and only of its kind to be undertaken in collaboration with the pharmaceutical company in a developing country.

A similar study was conducted by the Butantan Institute, one of Brazil’s leading biomedical research centers, in the smaller town of Serrana, in Sao Paulo state, to test the CoronaVac shot developed by China’s Sinovac Biotech Ltd.

In May, Butantan said mass vaccination had reduced coronavirus deaths by 95% in the town with a population of 45,644 people. The institute is considering extending the study for a third dose.

Russia reports record number of daily Covid deaths
Russia reported 929 coronavirus-related deaths on Wednesday, the largest single-day death toll it has recorded since the pandemic began, compared to 895 the day before.

The government coronavirus task force also said it had recorded 25,133 new cases in the last 24 hours, a slight increase from a day earlier.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/06/coronavirus-live-news-great-vaccination-divide-hinders-global-recovery-imf-warns


7 października, czwartek

Inny przebieg COVID-19. Jak wygląda obecnie hospitalizacja pacjentów zakażonych koronawirusem?
Katarzyna Gałązkiewicz,  07.10.2021 12:57

Czwarta fala to nie tylko wzrosty zakażeń koronawirusem, ale także coraz wyższe liczby osób hospitalizowanych i tych, które zmarły z powodu COVID-19. - W aktualnej fali pandemii w przebiegu COVID-19 szybciej dochodzi do załamania i pogorszenia stanu zdrowia – twierdzi Adam Niedzielski. Słowa ministra zdrowia potwierdza prof. Joanna Zajkowska i tłumaczy, z czego to wynika.

1. Inny przebieg kliniczny COVID-19

Na odbywającym się w środę Kongresie 590 minister zdrowia Adam Niedzielski zabrał głos w sprawie obecnej sytuacji pandemicznej w Polsce. Przyznał, że choć pacjentów, którzy są obecnie hospitalizowani z powodu COVID-19, jest mniej niż w ubiegłym roku, to niepokojem napawa gwałtowniejszy przebieg choroby wywołanej SARS-CoV-2.

- Przebieg kliniczny choroby jest inny. W aktualnej fali pandemii w przebiegu COVID-19 szybciej dochodzi do załamania i pogorszenia stanu zdrowia – mówił szef resortu zdrowia.

Prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku potwierdza słowa ministra Niedzielskiego i dodaje, że niestety, ale hospitalizacji i zgonów będzie jeszcze więcej.

- Z mojej obserwacji wynika, że obecnie tych ciężkich przypadków COVID-19 jest w szpitalu na pewno więcej. Pacjenci później do nas trafiają. Przychodzą często z zaawansowaną już chorobą, wymagają tlenoterapii i inwazyjnych metod leczenia – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Zajkowska.

- Patrząc na dzisiejsze zakażenia i liczbę hospitalizacji, możemy prognozować, że tych ciężkich przebiegów i zgonów będzie w najbliższych tygodniach coraz więcej. Sytuacja będzie najtrudniejsza w tych regionach, które są najmniej wyszczepione. To widać najbardziej w województwie lubelskim. Na Podlasiu też ta fala przybiera na sile. Tam możemy się spodziewać największych wzrostów – dodaje lekarka.

2. Choroba rozwija się szybciej

Prof. Zajkowska podkreśla, że choć czwarta fala dopiero się zaczęła, to w szpitalach z powodu COVID-19 przebywa już ponad dwa tysiące zakażonych pacjentów i jest to liczba, którą należy uznać za wysoką. Do wzrostu hospitalizacji niewątpliwie przyczynia się dominacja wariantu Delta. To właśnie ta mutacja sprawia, że choroba może rozwinąć się do ciężkiego stadium w ciągu zaledwie tygodnia, a nie jak to miało miejsce podczas poprzedniej fali - w ciągu dwóch.

- Pacjenci szybciej trafiają z rozwiniętą formą choroby. Rzeczywiście podczas poprzedniej fali było tak, że stan pacjenta podczas drugiego tygodnia albo się poprawiał, albo się załamywał. Natomiast w tej chwili wcześniej ujawniają sie niewydolności oddechowe. Można powiedzieć, że jest to pewna tendencja. Delta jest znacznie bardziej zakaźna i okres, w którym dochodzi do ciężkiego przebiegu choroby, skraca się. Może to wynikać zarówno z charakteru samego wirusa, jak i późnego zgłaszania choroby przez pacjentów – tłumaczy prof. Zajkowska.

Lekarka podkreśla, że przeważającą większość hospitalizowanych w dalszym ciągu stanowią niezaszczepieni. Tlenoterapii najczęściej zaś wymagają osoby starsze, jednak zdarza się, że ciężko chorują także młodzi.

- Nie ma reguły, gdy chodzi o ciężki przebieg choroby. Przykładowo dzisiaj przekazałam na inny oddział ciężko chorego na COVID-19 39-latka. Pacjent jest stosunkowo młody, a jego stan z biegiem czasu wcale się nie poprawia. Widzimy, że młodzi ludzie częściej obecnie przechodzą w stan niewydolności oddechowej – dodaje prof. Zajkowska.

3. Jest jeszcze wiele do poprawy

Prof. Joanna Zajkowska podkreśla także, że wciąż dużym zagrożeniem są osoby, które nie chcą wykonywać testów w kierunku koronawirusa. Przyczyny ich niechęci upatruje jednak w zbyt skomplikowanej procedurze obowiązującej w naszym kraju, która wymaga w pierwszej kolejności skierowania od lekarza.

- Ludzie nie przychodzą na testy i do lekarza, bo uważają, że lepiej przechorować w domu. Uważam, że rządzący powinni zadbać o większą liczbę punktów drive-thru, o jakieś ułatwienie, które pozwali samodzielnie zgłosić się na szybki test antygenowy i pójść do punktu wymazu bez skierowania. Dzięki temu można byłoby szybciej decydować o izolacji, leczeniu czy hospitalizacji i uniknąć kolejnych niepotrzebnych zakażeń oraz zgonów. To sprawdziło się już w innych krajach, np. Niemczech czy Austrii. U nas w dalszym ciągu wymaga to poprawy – podsumowuje ekspertka.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/inny-przebieg-covid-19-jak-wyglada-obecnie-hospitalizacja-pacjentow-zakazonych-koronawirusem
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:19 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1438 dnia: Październik 02, 2021, 23:42 »
8 października, piątek

Dr Sutkowski: Nie chodzi o to, żebyśmy byli w kajdanach obostrzeń, chodzi o to, żeby nie być w kajdanach osób, które się nie chcą szczepić
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  08.10.2021 12:45

Pustki w punktach szczepień. - Łóżka covidowe się zapełniają. Niestety nie wzbudza to wielkiego zainteresowania szczepieniami - alarmuje prof. Grzegorz Dzida z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Lekarze zauważają, że jest coraz mniej chętnych nie tylko na pierwszą i drugą dawkę, ale nie widać też dużego zainteresowania wśród osób, które mogą przyjmować dawki przypominające.

1. W Izraelu szturm na trzecią dawkę

Izrael jako pierwszy kraj na świecie zaczął podawać trzecią dawkę szczepionki wszystkim osobom powyżej 12. roku życia. Pełne szczepienia przyjęło tam ponad 61 proc. mieszkańców, ale jak podkreślają eksperci, zauważono, że u części osób ochrona przed zakażeniem zaczęła spadać wraz z upływem czasu.

Kolejna fala zakażeń skłoniła władze do decyzji o podawaniu dodatkowej dawki. Badania opublikowane na łamach "New England Journal of Medicine" wskazują, że dwa tygodnie po podaniu trzeciej dawki ryzyko zakażenia wariantem Delta było jedenastokrotnie niższe, niż w grupie zaszczepionej dwiema dawkami.

Czwarta fala w Izraelu jest już w odwrocie, ale zainteresowanie trzecią dawką jest duże. Eksperci wskazują, że kluczową rolę "w przekonaniu" do szczepień odegrały tam paszporty covidowe, które są wymagane, żeby wejść do restauracji, do kina czy na basen. U większości osób minęło już pół roku od przyjęcia dwóch dawek szczepionki, a to oznacza, że ich paszporty tracą ważność, żeby je przedłużyć - konieczne jest kolejne szczepienie.

Wiele wskazuje, że izraelski rząd ma w planach regularne szczepienia. Miesiąc temu prof. Salman Zarka, izraelski ekspert ds. COVID-19 mówił już o kolejnych dawkach. - Wydaje się, że być może będziemy potrzebować kolejnych zastrzyków - raz w roku albo co pięć lub sześć miesięcy - podkreślał prof. Zarka.

2. W punktach szczepień w Polsce pusto

Lekarze alarmują, że w Polsce mimo wyraźnie rosnących liczb nowych zakażeń, na razie nie widać dużego zainteresowania ani trzecią dawką, ani podstawowymi szczepieniami przeciwko COVID-19. Tymczasem z każdym dniem przybywa i zakażonych i pacjentów wymagających hospitalizacji.

- Przeżywamy w tej chwili dużą falę zachorowań. Łóżka covidowe się zapełniają. Niestety nie wzbudza to wielkiego zainteresowania szczepieniami. Mało tego widzimy, że nie ma dużego zainteresowania trzecią dawką przypominającą. To jest jednak przerażające - mówi prof. Grzegorz Dzida z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

- Mamy problem. Już widzimy, że przejdziemy bardzo ciężko tę czwartą falę. Nie spodziewamy się takich wzrostów jak podczas poprzednich fal, dlatego że jednak ponad 50 proc. społeczeństwa jest zaszczepiona, a część osób przechorowała COVID. Poprzednia fala obeszła się z Lubelszczyzną dość łagodnie, niestety teraz musimy to nadrobić. To oznacza znowu olbrzymie koszty ekonomiczne i społeczne. Szpitale muszą być w stanie gotowości na przyjęcie kolejnych pacjentów, a ta gotowość kosztuje, bo to ogranicza miejsca dla osób niezakażonych, które oczekują na zabieg, na planowe przyjęcie, na diagnostykę. Już musimy ograniczać działalność świadczeń zdrowotnych - ostrzega ekspert.

3. Dr Sutkowski: Pacjenci bardzo często zachowują się jak pasażerowie na gapę

Do przyjęcia dodatkowej dawki szczepionki od 24 września są uprawnione osoby z obniżoną odpornością, pacjenci po 50. roku życia i pracownicy opieki zdrowotnej, u których od zakończenia pełnego schematu szczepień minęło co najmniej pół roku.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że do tej pory z tej możliwości skorzystało ponad 87 tys. pacjentów obniżoną odpornością i 217 tys. medyków i osób powyżej 50 plus. Osoby starsze i z osłabioną odpornością są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i śmierć, jeżeli dojdzie do przełamania odporności nabytej przez szczepienia.

- To zainteresowanie trzecią dawką jest na razie bardzo znikome. Potrzebna jest ewidentnie kampania dotycząca trzeciej dawki. Pacjenci bardzo często zachowują się jak pasażerowie na gapę, zwlekają ze skasowaniem biletu. Może uda im się przejechać jeden albo dwa przystanki bez tego biletu, ale jest to metoda, którą trudno polecać nie tylko w środkach transportu. Od naszego skasowanego biletu, czyli szczepienia będzie zależało tak naprawdę, jak będą wyglądały te tramwaje, którymi jeździmy. Niestety pasażerów na gapę jest wielu. Wielu ludzi uległo absolutnie obłędnej presji lobby antyszczepionkowego, które nie ma argumentów merytorycznych, ale ma za to metody rodem z fantasmagorii i niestety okazuje się, że to działa - alarmuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

Zdaniem dr. Sutkowskiego potrzebna jest merytoryczna kampania informacyjna, która wytłumaczy, dlaczego jest potrzebne kolejne szczepienie. Jednak jego zdaniem to nie wystarczy, konieczne są dodatkowo obostrzenia. Na wielu sceptyków mobilizująco mogą podziałać też coraz większe liczby nowych zakażeń.

- Strach i kary zawsze w Polsce działały. Niestety wiedza, tłumaczenie, spokojny ton wypowiedzi, nie zawsze jest skuteczny, ale nie możemy zaprzestać edukacji w tym zakresie. Nie chodzi o to, żebyśmy byli w kajdanach obostrzeń, chodzi o to, żeby nie być w kajdanach osób, które się nie chcą szczepić i nie działają w sposób obywatelski. Obostrzenia mają też ochronić właśnie tych niezaszczepionych - przekonuje dr Sutkowski. - Musimy dalej walczyć o pierwszą i drugą dawkę, ale też bardzo promować trzecią. Myślę, że rozwój pandemii spowoduje, że jednak więcej osób będzie decydować się na szczepienie, ale raczej nie spodziewam się wielkiej frekwencji - przyznaje lekarz.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/dr-sutkowski-nie-chodzi-o-to-zebysmy-byli-w-kajdanach-obostrzen-chodzi-o-to-zeby-nie-byc-w-kajdanach-osob-ktore-sie-nie-chca-szczepic

https://wideo.wp.pl/ryzyko-reinfekcji-covid-19-u-niezaszczepionych-jak-szybko-mozemy-sie-ponownie-zarazic-6691236191168129v

Krotoszyn. 18 klas na zdalnej nauce. Wystarczyła jedna nauczycielka z COVID-19
OPRAC. KATARZYNA BOGDAŃSKA 08-10-2021 10:56

Pandemia znów coraz mocniej wpływa na naukę w szkołach. W Krotoszynie z powodu zakażenia jednej z nauczycielek 18 klas trafiło na naukę zdalną. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/nauczycielka-ma-koronawirusa-18-klas-wyslano-do-domu-6691562069871264a

======================

USA. Pracownicy zwolnieni za brak szczepienia przeciwko COVID-19
OPRAC. ROP 08-10-2021 11:39

Największy nowojorski ośrodek zdrowia zwolnił 1,4 tys. pracowników z powodu odmowy przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19. - Z dumą możemy obwieścić, że nasz personel jest teraz w 100 proc. zaszczepiony - powiedział Joe Kemp, wiceprezes ds. PR firmy Northwell Health.

W ubiegłym tygodniu w stanie Nowy Jork wprowadzono obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla pracowników systemu opieki zdrowotnej. Z danych władz wynika, że w pełni zaszczepionych jest w tej chwili 87 proc. pracowników szpitali.

Przyjęcia szczepionki odmówiło m.in. 1,4 tys. osób zatrudnionych w Northwell Health, największym nowojorskim ośrodku zdrowia. Kierownictwo firmy poinformowało, że zdecydowało się zakończyć z nimi współpracę.

- Żałujemy utraty każdego pracownika w tych okolicznościach. Jesteśmy winni naszemu personelowi i pacjentom gwarancję, że jesteśmy w 100 proc. zaszczepieni przeciwko Covid-19 - podkreślił w rozmowie z Reuterem wiceprezes ds. PR firmy Joe Kemp. W zakładzie pracuje w sumie 76 tys. pracowników.

USA. Zasiłki dla bezrobotnych nie dla przeciwników szczepień?

Anne Paxton, prawniczka i dyrektor ds. polityki w Unemployment Law Project, twierdzi, że osoby, które zostały zwolnione z powodu odmowy przyjęcia szczepionki przeciwko koronawirusowi, mogą zostać również pozbawione prawa do zasiłków dla bezrobotnych.

Ekspertka tłumaczy, że na terenie większości stanów pracownicy mogą ubiegać się o zasiłek, jeśli powodem ich zwolnienia nie było popełnienie wykroczenie. Jak wyjaśnia, urząd pracy prawdopodobnie nie zgodziłby się jednak na wypłatę benefitów, jeśli do zwolnienia doszłoby na skutek odmowy szczepienia.

https://wiadomosci.wp.pl/usa-pracownicy-zwolnieni-za-brak-szczepienia-przeciwko-covid-19-6691576776358560a

Korea Północna przyjęła pomoc pandemiczną od WHO
Opracowanie: Adam Zygiel 8 października (13:33)

Władze Korei Północnej wpuszczają do kraju transporty pomocy pandemicznej od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), docierające tam drogą morską, ale granica lądowa z Chinami pozostaje zamknięta - podała Radio Wolna Azja, cytując przedstawiciela WHO w Pjongjangu.

WHO poinformowała niedawno, że zaczęła dostarczać Korei Północnej poprzez chiński port Dalian zapasy środków medycznych, które utknęły w Chinach na początku pandemii w styczniu 2020 roku, gdy reżim w Pjongjangu zamknął granice i zawiesił handel w obawie przed zakażeniami. W transportach jest odzież ochronna, rękawice, maseczki i odczynniki do testów na Covid-19.

Kilka miesięcy temu agencje ONZ zostały poinformowane przez ministerstwo zdrowia publicznego (Korei Północnej), że (władze) pozwolą na transport części z tych artykułów z Chin do KRLD poprzez port w Dalian. W związku z tym WHO udało się przewieźć część z nich do portu Nampo. Poinformowano nas, że te przedmioty wraz z przedmiotami z innych agencji ONZ pozostają na kwarantannie - powiedział w czwartek przedstawiciel WHO w Pjongjangu Edwin Salvador.

Południowokoreańskie ministerstwo ds. zjednoczenia, które zajmuje się relacjami z Koreą Północną, zwróciło w piątek uwagę na doniesienia o przyjęciu transportów pomocy od WHO docierających do tego kraju drogą morską, ale podkreśliło, że restrykcje na granicy lądowej z Chinami nie zostały złagodzone.

Są oznaki, że niektóre materiały są dostarczane (...) ale dotychczas nie potwierdzono żadnych konkretnych zmian dotyczących wznowienia transportu lądowego pomiędzy Dandongiem (w Chinach) a Sinuidzu (w Korei Północnej) - powiedział zastępca rzecznika resortu Cza Deok Czeol, cytowany przez agencję Yonhap. Dodał, że trudno jest przewidzieć, kiedy granica może zostać otwarta.

Korea Północna nie zgłosiła oficjalnie ani jednego zakażenia koronawirusem i już w początkowym okresie pandemii zamknęła granicę z Chinami, co ograniczyło dwustronny handel niemal do zera i dodatkowo pogłębiło jej zapaść gospodarczą. W ostatnich miesiącach pojawiały się sygnały, że Pjongjang przygotowuje się do złagodzenia restrykcji.

Wywiad Korei Południowej informował w lipcu, że nie stwierdził oznak, iż koronawirus szerzy się w Korei Płn. na dużą skalę. Nie jest jasne, czy do Korei Płn. dotarły jakiekolwiek szczepionki przeciw Covid-19. Amerykańskie media informowały we wrześniu, że Pjongjang odrzucił 3 mln dawek szczepionki chińskiego koncernu Sinovac proponowanych mu przez mechanizm COVAX. Wcześniej władze Korei Płn. nie przyjęły oferowanych im szczepionek koncernu AstraZeneca.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-korea-polnocna-przyjela-pomoc-pandemiczna-od-who,nId,5569592#crp_state=1

Wycofują testy na koronawirusa. "Wątpliwe wyniki"
OPRAC. ARKADIUSZ JASTRZĘBSKI  08-10-2021 14:52

Niemal 200 tys. zestawów szybkich testów do wykrywania koronawirusa zostało wycofanych z użycia w USA z powodu obaw o niewłaściwe wyniki. Testy miały zbyt często wskazywać wynik fałszywie dodatni.

Koncern Ellume wycofuje z amerykańskiego rynku prawie 200 tys. szybkich domowych testów antygenowych na koronawirusa SARS-CoV-2 - podaje ABC News. Jak wyjaśnia stacja, chodzi o wysoki odsetek wyników fałszywie dodatnich, które zaobserwowano po zastosowaniu niektórych serii preparatu.

Na rynek w USA trafiło ok. 420 tys. zestawów testowych, w tym tysiące do sprzedaży detalicznej. Wśród odbiorców serii, które zostały wycofane, znalazł się też Departament Obrony.

Firma poinformowała, że ​do tej pory wykorzystano już ok. 202 tys. testów. W 42 tys. przypadków wynik był pozytywny. ABC News wskazuje, że aż jedna czwarta wskazań mogła być wątpliwa, ale Ellume nie przedstawia dokładnych danych na ten temat.

Dyrektor generalny Ellume Sean Parsons przeprosił za incydent. "Wdrożyliśmy nowe procedury i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby odzyskać zaufanie" – przekazał Parsons w oświadczeniu.

Firma przekonuje, że problem dotyczy tylko wyników dodatnich, a osoby ze wskazaniem negatywnym (czyli ok. 160 tys.) nie powinno martwić się o ich wiarygodność.

Firma zwróciła się do klientów o zwrot testów, a sprzedawców hurtowych poprosiła też o utylizację materiału.

https://wiadomosci.wp.pl/wycofuja-testy-na-koronawirusa-watpliwe-wyniki-6691625119881856a

https://wiadomosci.wp.pl/koniec-ostrego-lockdownu-w-sydney-zaszczepieni-swobodnie-wyjda-z-domow-6691148286483072a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-czerwona-lista-podrozna-do-wielkiej-brytanii-skrocona,nId,5567948#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-3-dawka-szczepionki-przeciwko-covid-19-dla-pracownikow-medyc,nId,5567949#crp_state=1

https://magazyn.wakacje.pl/wakacje-na-kubie-to-musisz-wiedziec-przed-podroza-6691633965726368a
https://magazyn.wakacje.pl/wakacje-w-kenii-to-musisz-wiedziec-przed-podroza-6691657852283520a

https://www.o2.pl/informacje/nagle-zatrzymali-pociag-policja-wyrzucila-pasazera-poszlo-o-maske-6691649644182176a

https://www.theguardian.com/society/2021/oct/08/patients-waiting-organ-transplants-vaccinated-covid
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/08/covid-rates-rising-in-secondary-schools-in-england-ons-data-shows

Brazil is set to become the second country in the world to pass 600,000 Covid deaths.

It represents a dark milestone for a government that has been sharply criticised by health experts for mismanaging the outbreak, Reuters reported.

The country has ramped up vaccinations after a slow start, however, and there are signs infections are finally ebbing.

More than 70% of Brazilians have received a first dose, compared to 65% in the United States, which passed 600,000 deaths in June.

“The rejection rate of vaccines is really low, it makes other countries jealous,” said Alexandre Naime Barbosa, head of epidemiology at Sao Paulo State University. “That’s really important for Brazil to contain the pandemic.”
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/08/coronavirus-live-biden-urges-vaccine-mandates-papua-new-guinea-faces-worst-wave-yet


9 października, sobota

==============

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-starcia-antyszczepionkowcow-z-policja-w-rzymie,nId,5571815#crp_state=1

https://gwiazdy.wp.pl/mel-b-ma-koronawirusa-jestem-przykuta-do-lozka-6692013178026624a

More than 500 Covid cases have been linked to the TRNSMT music festival in Glasgow, Public Health Scotland data shows.

About 50,000 people attended the three-day event last month, with attendees required to show proof of a negative lateral flow test to gain entry.

Public Health Scotland said 551 people who tested positive told contact tracers they had been at the festival around the time of their illness, while 1,645 were identified as close contacts of those who tested positive.

The body said the figures do not show that Covid-19 was contracted at the event, only that people told Test and Protect they had been at TRNSMT around the time of their illness.

The data was released followin

[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/09/coronavirus-news-brazil-passes-600000-deaths-covid-dramatically-worsened-global-mental-health-study
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:20 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 19693
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1439 dnia: Październik 02, 2021, 23:42 »
10 października, niedziela

Coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Prof. Wąsik: Będziemy mieli teraz wzrost zakażeń, który może sięgnąć kilkunastu tysięcy dziennie
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  10.10.2021 16:21

- Wydaje mi się, że strategią rządu jest: "nie drażnić suwerena". Najwidoczniej są pewne modele, które wskazują, że system opieki zdrowotnej to wytrzyma, szpitale się nie zakorkują, tylko jakim kosztem - pyta prof. Tomasz J. Wąsik i punktuje błędy popełniane przez rząd w walce z czwartą falą. - To jest polityka nicnierobienia, to jest takie przeczekiwanie sytuacji z nadzieją, że nam się uda. Nie uda nam się - ostrzega wirusolog.

1. Czwarta fala w Polsce

Mamy coraz trudniejszą sytuację epidemiologiczną we wschodnich rejonach Polski. Opublikowana 7 października przez ECDC mapa zakażeń COVID-19 w państwach UE pokazuje wyraźnie, że czwarta fala teraz uderza przede wszystkim we wschód kontynentu, a większość krajów Europy Zachodniej powoli może mówić o odwilży.Mapa zakażeń COVID-19 w UEMapa zakażeń COVID-19 w UE (ECDC)

Województwa lubelskie i podlaskie są oznaczone na czerwono. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w Litwie, Łotwie, Estonii i Słowenii, które zostały zaklasyfikowane do strefy bordowej - jako rejony powyżej 500 zachorowań na 100 tys. mieszkańców.

- Do nas ta fala dochodzi z opóźnieniem, ale będzie taka sama sytuacja, jak była w innych krajach Europy. Będziemy mieli teraz wzrost zakażeń, który może sięgnąć kilkunastu tysięcy nowych zakażeń dziennie. Czy to się zatrzyma na kilkunastu tysiącach zakażeń, czy pójdzie dalej - trudno na razie jednoznacznie stwierdzić - przyznaje prof. Tomasz J. Wąsik, szef Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dobowe liczby zakażeń od kilku dni oscylują w okolicach 2 tys. przypadków. A eksperci przypominają, że oficjalne dane są zaniżone, bo wiele osób nie zgłasza się na testy, to oznacza, że chorych może być kilkakrotnie więcej. Prof. Tomasz J. Wąsik pyta, jak wysoko muszą poszybować dobowe liczby zakażeń, żeby rząd przystąpił do działania.

- Według mnie w tej sytuacji postawa rządu jest fatalna, wydaje się, że strategią w walce z pandemią jest nicnierobienie. Minister Niedzielski mówił wcześniej o wprowadzaniu lokalnych obostrzeń, kiedy liczby dziennych zakażeń przekroczą 1000, kiedy osiągnęliśmy ten pułap, pan minister wyszedł i powiedział, że działania będą podjęte, kiedy zakażenia wzrosną do 4 tys. w ciągu doby. Obawiam się, że wtedy też nie zostaną podjęte żadne kroki - komentuje wirusolog.

2. Strategia rządu w walce z COVID: nie drażnić suwerena

Jego zdaniem czwarta fala w Polsce może pochłonąć dużo więcej ofiar, niż w krajach Europy Zachodniej, które na odpowiednio wczesnym etapie wprowadziły obostrzenia i co równie ważne - dbały o ich egzekwowanie.

- Proszę zwrócić uwagę, że w Polsce cały czas jest obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, tylko wiele osób tego nie przestrzega i nikt tego nie egzekwuje. Sam doświadczyłem tego w weekend podczas podróży koleją. W przedziałach praktycznie nikt nie miał maseczki, nikt nie zwracał tym osobom uwagi. W sklepach jest identycznie, ludzie noszą maseczki pod brodą - reakcji brak. Wydaje mi się, że strategią rządu jest: "nie drażnić suwerena", najwidoczniej są pewne modele, które wskazują, że system opieki zdrowotnej to wytrzyma, szpitale się nie zakorkują, tylko jakim kosztem. Szczepienia stoją - podkreśla prof. Wąsik. - To wszystko powoduje, że możemy mieć naprawdę niewesołą sytuację, o wiele gorszą, niż podczas czwartej fali w Niemczech, czy we Francji. Proszę zwrócić uwagę na stopień wyszczepienia populacji w tamtych krajach i u nas. Jeszcze przed wakacjami byliśmy w średniej europejskiej pod względem szczepień, teraz jesteśmy w końcówce, za nami jest jeszcze Rumunia i Bułgaria - dodaje ekspert.

Prof. Wąsik podaje przykład Austrii czy Niemiec, gdzie nikt bez maseczki nie zostanie wpuszczony do zamkniętych pomieszczeń, jak sklepy, czy środki komunikacji publicznej. Z kolei we Francji, czy we Włoszech wejście na basen, do restauracji, czy do galerii jest możliwe tylko po okazaniu paszportu covidowego.

- U nas nie wprowadzono tych przepisów. Minister mówił, że pracują nad tym, aby pracodawca mógł spytać, czy pracownik jest zaszczepiony i jeżeli nie jest skierować go do pracy, w której nie ma bezpośredniego kontaktu z klientami. Na przykład niezaszczepiona kasjerka, byłaby przeniesiona do magazynu, żeby nie miała kontaktu z setkami klientów bezpośrednio przy kasie - ale tego nie wprowadzono. To jest polityka nicnierobienia, to jest takie przeczekiwanie sytuacji z nadzieją, że nam się uda. Nie uda nam się - ostrzega wirusolog.

3. Prof. Wąsik: Skoro społeczeństwo nie chce się szczepić, trzeba wprowadzić paszporty covidowe

Prof. Wąsik nie ma wątpliwości, że powinniśmy przede wszystkim postawić na egzekwowanie istniejących obostrzeń dotyczących maseczek i zrobić użytek z paszportów covidowych.

- Do tego wprowadzenie do szkół powszechnego przesiewowego testowania, żeby szybko wyłapywać ogniska. Tego się u nas zupełnie nie robi, polityka testowania jest taka, że testy polegają tylko na potwierdzeniu zakażenia u pacjentów objawowych, a nie wykonuje się testów przesiewowych w dużych skupiskach. Dla przykładu w Austrii co tydzień w szkołach, przedszkolach są wykonywane testy. Można to było przecież wprowadzić, ale od sierpnia nie są podejmowane żadne działania - podkreśla naukowiec.

- Może jest opracowana jakaś strategia, o której minister nie mówi, natomiast na wszystkich konferencjach słyszymy tylko: "szczepcie się, bo idzie czwarta fala, bo będzie jeszcze więcej zakażeń", ale nie ma żadnych działań, by tę nadchodzącą falę jak najbardziej spłaszczyć. Moim zdaniem, skoro społeczeństwo nie chce się szczepić i nie pomagają akcje promujące szczepienia, trzeba wprowadzić paszporty covidowe. Jeżeli nie chcesz się zaszczepić, to nie wejdziesz do restauracji, na basen, na siłownie, na wystawę, nie pójdziesz na mecz - mówi ekspert.

Prof. Wąsik zwraca uwagę na jeszcze jeden zaskakujący aspekt dotyczący postawy polskiego społeczeństwa. Jesteśmy w europejskiej czołówce pod względem spożycia leków bez recepty i suplementów diety. Rocznie kupujemy 240 opakowań suplementów diety.

- Jesteśmy bombardowani wszędzie reklamami różnych środków na odporność, suplementów diety, które absolutnie nie działają, a nasze społeczeństwo sięga po nie garściami i nikt nie zastanawia się, czy nie będą szkodliwe. Natomiast mamy bezpieczne szczepionki ratujące życie, a ludzie się nie chcą szczepić. Nie ma w tym logiki - podkreśla. Ekspert przypomina, że osoby niezaszczepione stanowią 95 proc. trafiających z powodu COVID do szpitali i ponad 99 proc. tych, którzy umierają.

- Jeżeli nie jesteśmy w stanie ochronić ludzkiego życia tłumaczeniem, należałoby wprowadzić to, co wprowadzono we Włoszech, czy we Francji. Oczywiście byłyby protesty, tam też były, ale proszę zobaczyć, jak dobrze później te kraje sobie poradziły z tą falą, są efekty. Wystarczy korzystać z dobrych wzorców - podsumuje prof. Wąsik.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/coraz-gorsza-sytuacja-epidemiologiczna-w-polsce

Czwarta fala koronawirusa w Polsce. Prof. Pyrć: Czekają nas trudne chwile tej jesieni (WIDEO)
Katarzyna Gałązkiewicz,  09.10.2021 19:49

Profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, był gościem programu "Newsroom WP". Ekspert przyznał, że opieszałość w podejmowaniu decyzji przez rządzących nie wpływa korzystnie na poprawę sytuacji epidemicznej w kraju.

- Szkoda, że działania nie są podejmowane na takim etapie, na którym można posługiwać się innymi narzędziami niż tylko obostrzenia. Pisaliśmy o tym w Polskiej Akademii Nauk, że fajnie by było ten powrót do rzeczywistości powakacyjny, w jakiś sposób złagodzić poprzez wprowadzenie nie obostrzeń, a zasad – podkreśla ekspert.

Wirusolog dodaje, że chodzi m.in. o zasady bezpieczeństwa w szkołach i miejscach publicznych.

- To łącznie ze szczepieniami powinno umożliwić nam funkcjonowanie, natomiast w tym momencie ta fala tak wzrosła, że jeżeli nie dojdzie do samoistnego zatrzymania, to czekają nas trudne chwile tej jesieni – stwierdza prof. Pyrć.

Zdaniem wirusologa nie należy zapominać, że problem z pandemią wciąż istnieje. W dalszym ciągu tylko szczepienia, utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek w przestrzeni publicznej może zmniejszyć skalę zakażeń koronawirusem w Polsce.

- Stosowanie się do prostych zasad ograniczających ryzyko zakażenia, o których mówimy od półtora roku, będzie bardzo skuteczne. Pozwoli utrzymywać tę falę zakażeń na poziomie, który nie będzie paraliżował nam życia – przekonuje ekspert.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO
https://portal.abczdrowie.pl/czwarta-fala-koronawirusa-w-polsce-prof-pyrc-czekaja-nas-trudne-chwile-tej-jesieni-wideo

Czy wróci nakaz noszenia maseczek na zewnątrz? Prof. Pyrć o możliwych scenariuszach (WIDEO)
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  10.10.2021 09:49

Modele matematyczne opracowane przez naukowców z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW wskazują, że z każdym tygodniem będzie przybywać zakażonych koronawirusem. Już pod koniec października może przybywać 5 tys. nowych zakażeń w ciągu dobowy. W szczycie czwartej fali, który jak wynika z obecnych prognoz, zacznie się w grudniu - może być od 9 do 21 tys. nowych przypadków dziennie. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/czy-wroci-nakaz-noszenia-maseczek-na-zewnatrz-prof-pyrc-o-mozliwych-scenariuszach-wideo

https://wiadomosci.wp.pl/niedzielski-apeluje-do-abp-gadeckiego-6692277735561888a

https://wroclaw.wp.pl/nie-mial-maseczki-zostal-zatrzymany-36-latek-nie-oszukal-przeznaczenia-6692301673740960a

AzIŚ (2)  https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg170075#msg170075

===================

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-manifestacje-przeciwko-paszportom-covidowym-we-francji,nId,5571842#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/bezdomny-jednym-zdaniem-zgasil-antyszczepionkowcow-film-ma-miliony-wyswietlen-6692237127068320a

https://fotoblogia.pl/17252,canon-moze-wycofac-niektore-produkty-brakuje-im-podzespolow

Canada is bracing for staffing shortages in its health and aged care sectors, as workers quit or are being dismissed due to vaccine mandates, Reuters reports.

Federal employees are required to show proof of their full vaccination status in Canada by the end of the month, or they’ll face unpaid leave, Prime Minister Justin Trudeau announced Wednesday.

One long-term care home in Toronto was forced to put 36% of its workforce on unpaid leave last week because they were still unvaccinated, the Canadian Broadcasting Corporation reported.

Federal employees make up roughly 8% of Canada’s total workforce according to the country’s Treasury.

Starting Monday, British Columbia will be the latest Canadian province to begin placing healthcare staff on administrative leave if they haven’t received at least one dose of a Covid-19 vaccine.
https://twitter.com/JustinTrudeau/status/1445821483121459205
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/10/covid-live-news-2m-in-uk-have-had-booster-jabs-australia-planning-to-allow-international-travel
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2021, 22:20 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1439 dnia: Październik 02, 2021, 23:42 »