"Polski model" zarządzania epidemią? Europejski rekord zgonów, choć mamy najmniej zakażeń i testówTOMASZ MOLGA, 18-01-2022 06:55
Licząc od świąt Bożego Narodzenia, Polska miała najwięcej zgonów spośród krajów Unii Europejskiej - wynika z danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). To tragiczne żniwo zbieramy przy najmniejszej w UE liczbie potwierdzonych zakażeń (na milion mieszkańców) oraz jednocześnie najmniejszej liczbie wykonywanych testów. Część ekspertów nie wierzy, że rząd ma jakikolwiek plan na piątą falę epidemii.- Nie widzę żadnego planu w poczynaniach rządu przed piątą falą zakażeń. Rząd czeka na to co się stanie, mając nadzieję, że już tyle osób przechorowało wariant Delta koronawirusa, że uda się uniknąć tragedii z Omikronem - komentuje w rozmowie WP Krzysztof Łanda, lekarz i były wiceminister zdrowia.
- Strategia rządu wobec epidemii składała się z chaotycznych ruchów, jak u pijanego człowieka, który odbija się od ściany do ściany. W marcu 2020 roku zamykano lasy i parki w ramach lockdownu, by później odpuścić przestrzeganie jakichkolwiek zasad. U progu piątej fali możemy mieć tylko nadzieję, że Omikron jest łagodniejszy. Niestety przed jego falą w krajach Europy Zachodniej znacznie więcej osób było zaszczepionych. Zatem nie wiadomo, co się stanie w Polsce - ocenia rozmówca WP.
Polska największym zakładem pogrzebowym w EuropieW poniedziałek ukazał się nowy raport Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Licząc od 23 grudnia, to w Polsce było najwięcej zgonów covidowych spośród wszystkich krajów UE - wynika z opublikowanych danych.
Suma zgonów odnotowanych nad Wisłą (10,2 tys.) przewyższa dane podane przez łącznie 23 inne kraje. Przy czym niektóre z nich - m.in.: Holandia, Portugalia i Austria - zmagają się już z ogromną falą infekcji wywołaną przez mutację Omikron.
Na tle reszty UE Polska ma najniższą tygodniową średnią przypadków COVID-19 (infekcje na milion mieszkańców), a jednocześnie najniższy poziom wykonywanych testów.
Suma zgonów związanych z COVID-19 w poszczególnych krajach raportujących do ECDC Źródło: Twitter.com, fot: Grzegorz KotGrzegorz Kot, użytkownik Twittera, który opracowuje dane na temat szczepień, testów i zgonów w trakcie epidemii, skomentował stworzoną przez siebie grafikę wymownym podpisem: "Z powodu zaniechań PiS, Polska to największy w Europie zakład pogrzebowy".
(...)
https://wiadomosci.wp.pl/polski-model-zarzadzania-epidemia-europejski-rekord-zgonow-choc-mamy-najmniej-zakazen-i-testow-6727407960128480aLek na COVID do leczenia w domu. Kardiolog tłumaczy, kto nie będzie mógł stosować PaxloviduKarolina Rozmus, 18.01.2022 14:12
Pierwszy doustny lek przeciwwirusowy do leczenia łagodnego i umiarkowanego przebiegu infekcji w domu to nadzieja dla wielu osób. Jednak nie każdy będzie mógł go zażywać. Może wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami – alarmuje kardiolog. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/lek-na-covid-do-leczenia-w-domu-kardiolog-tlumaczy-kto-nie-bedzie-mogl-stosowac-paxloviduhttps://portal.abczdrowie.pl/maseczki-w-czasie-pandemii-zima-trzeba-pamietac-o-jednymhttps://portal.abczdrowie.pl/stany-psychotyczne-po-amantadynie-to-typowy-skutek-uboczny-czy-efekt-przedawkowania-ekspert-wyjasniaOmikron udaremnił wiele z istniejących szczepionek. Które z nich przestały być skuteczne?Tatiana Kolesnychenko, 18.01.2022 16:56
Badania sugerują, że część szczepionek przeciw COVID-19 może być nieskuteczna wobec wariantu Omikron. Które preparaty dają najniższy poziom ochrony? Wyjaśniają prof. Joanna Zajkowska oraz dr Tomasz Dzieciątkowski. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/omikron-udaremnil-wiele-z-istniejacych-szczepionek-ktore-z-nich-przestaly-byc-skutecznehttps://portal.abczdrowie.pl/zakazil-sie-omikronem-lekarz-publikuje-5-rad-zwiazanych-z-koronawirusemhttps://portal.abczdrowie.pl/nocne-objawy-covidNajczęstszy objaw Omikronu. Ma go 73 proc. zakażonychGGG |18.01.2022 20:03
Zarówno w Polsce, jak i w całej Europie przybywa zakażeń najnowszą odmianą koronawirusa. Eksperci przedstawili objawy, które najczęściej pojawiają się przy zakażeniu Omikronem. (...)
https://www.o2.pl/zdrowie/najczestszy-objaw-omicronu-ma-go-73-proc-zakazonych-6727801509493728ahttps://gadzetomania.pl/chip-facebit-zamieni-kazda-maseczke-w-urzadzenie-monitorujace-zdrowie,6727721404914528aLekarze rodzinni będą mogli przepisywać molnupirawirMariusz Piekarski 18 stycznia (18:36)
Lekarze rodzinni też będą mogli przepisywać chorym na Covid-19 lek molnupirawir. To pierwszy zarejestrowany w Polsce lek, który jest używany w leczeniu tej choroby. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-lekarze-rodzinni-beda-mogli-przepisywac-molnupirawir,nId,5777456#crp_state=1====
Ekspert o zakażeniach koronawirusem wśród dzieci: Najgorsze dopiero przed namiOpracowanie: Justyna Lasota-Krawczyk 12 stycznia (15:57)
"Wariant Delta okazał się szczególnie zakaźny dla dzieci. Dlatego obawiam się, że Omikron może być jeszcze bardziej niebezpieczny dla najmłodszych i doprowadzić do całkowitej zajętości łóżek" - powiedziała PAP.PL dr Lidia Stopyra, ordynator Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.Każdego dnia przyjmujemy pięcioro-dziesięcioro dzieci zakażonych koronawirusem. W tej chwili, że nie ma u nas żadnego przypadku dziecka zakażonego Omikronem. Z uwagi na to, że dzieci miały przerwę w nauce stacjonarnej przez blisko trzy tygodnie, tych zakażeń w tej grupie jest obecnie mniej. W szpitalu mamy jeszcze wolne miejsca. Baza łóżkowa jest zabezpieczona. Spodziewamy się jednak, że w najbliższym czasie znacznie wzrośnie liczba zakażeń koronawirusem. Najgorsze dopiero przed nami, bo zbliża się okres szczególnie zakaźny dla dzieci - wskazała dr Stopyra.
Dzieci mocno roznoszą wirusa, ale są też narażone na zakażenie
Podkreśliła, że dzieci równie mocno "roznoszą chorobę", co dorośli.
Jest to grupa szczególnie spontaniczna, niezwykle trudno jest utrzymać reżim sanitarny w szkole (noszenie maseczek, zachowanie dystansu - przyp. red.). Poza tym jest to grupa, która bardzo transmituje wirusa, a jest mało wyszczepiona. Dopiero trzy tygodnie temu ruszyły szczepienia dzieci powyżej 5. roku życia, przed nimi więc jeszcze podanie drugiej dawki preparatu - tłumaczyła.
Specjalistka zwróciła uwagę, że koronawirus okazał się bardzo zakaźny także dla najmłodszych.
Szczególnie zakaźna dla dzieci okazała się Delta. Dlatego obawiam się, że Omikron może być jeszcze bardziej niebezpieczny dla dzieci i spowodować ogromny wzrost zakażeń - stwierdziła pediatra.
Grypa wpłynie na wzrost hospitalizacji: "Nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać"
Wskazała także na jeszcze jeden czynnik, który w najbliższym czasie będzie miał wpływ na wzrost hospitalizacji.
Nie mieliśmy tak naprawdę w tym sezonie jeszcze grypy. Rok temu infekcje grypowe zanikły z powodu lockdownu, a zanim wybuchła pandemia Covid-19, w okresie od stycznia do marca dochodziło do największej zachorowalności właśnie na grypę. Zajęte były wówczas wszystkie oddziały pediatryczne. Teraz, kiedy dodatkowo mamy wysoką zakaźność koronawirusa, niestety prognozy dla dzieci nie są optymistyczne. Liczba zakażeń będzie olbrzymia - powiedziała dr Stopyra.
Nie jesteśmy już w stanie powstrzymać tego, co się stało. Nie zahamujemy drastycznego wzrostu zakażeń, który nastąpi. Sytuacja w szpitalach może być dramatyczna i dotyczy to całego społeczeństwa - dodała.
Antyszczepionkowcy są odpowiedzialni za niską wyszczepialność
Zaznaczyła, że problemem w Polsce jest nadal niska wyszczepialność, do czego - w jej ocenie - niestety przyczyniła się duża aktywność przeciwników szczepień.
Są odpowiedzialni za tę histerię wokół szczepionek, z którą mamy obecnie do czynienia, za szerzenie fake newsów na temat działania szczepionek. Wszystkie dzieci, które hospitalizujemy są niezaszczepione. Zapłacimy za to, że ludzie nie chcieli się zaszczepić - stwierdziła.
Specjalistka podkreśliła, że w krajach, w których wyszczepialność jest duża, wysoka zakaźność koronawirusa nie niesie ze sobą dużego ryzyka.
To oznacza dużą liczbę przypadków zachorowań, ale już nie dużą hospitalizacji i zgonów. W Polsce sytuacja jest tragiczna, jeżeli chodzi o liczbę osób z Covid-19, które wymagają opieki szpitalnej. Gdyby u nas w kraju wyszczepialność była na odpowiednim poziomie, nie obawialibyśmy się kolejnych mutacji - wskazała doktor.
To nie jest problem, że ktoś będzie miał dodatni wynik testu, będzie przechodził covid jak przeziębienie i będzie musiał kilka dni zostać w domu. Problem polega na tym, że część osób przechodzi tę chorobę ciężko, szpitale są przepełnione pacjentami covidowymi, co skutkuje obciążeniem systemu ochrony zdrowia, w tym ograniczaniem innym pacjentom dostępu do niezbędnego leczenia - tłumaczyła dr Stopyra.
Wskutek kolejnej fali będziemy mieli do czynienia z ogromnym przeciążeniem służby zdrowia. Nie jesteśmy w stanie już temu zapobiec - oceniła.
W kontekście wspomnianej już przeze mnie grypy, jeżeli w tym roku pacjenci oprócz covidu zaczną masowo chorować także na grypę, to oni wszyscy równocześnie trafią do szpitali. Kumulacja tych chorób doprowadzi do dramatu - dodała.
Dzieci mogą umierać na choroby, przed którymi uchroniłoby je szczepienie
Najbardziej przerażające jest to, że do szpitali będą trafiać dzieci chore na Covid-19 i grypę, co gorsza, mogą umierać z powodu chorób, na które są przecież szczepionki - stwierdziła.
Dr Stopyra przekonywała, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby dzieci mogły przyjąć jednocześnie szczepionkę na Covid-19 i grypę. Zaleciła także osobom dorosłym jak najszybsze zaszczepienie się trzecią dawką.
Obserwujemy, że zaczynają chorować osoby, które drugą dawkę przyjęły ponad 6 miesięcy temu. Dlatego tak ważne jest zaszczepienie się teraz trzecią dawką przypominającą - zarekomendowała.
Doktor powiedziała ponadto, że wobec spodziewanego w najbliższych tygodniach wzrostu zakażeń, oczekiwałaby decyzji o dalszych restrykcjach, egzekwowaniu paszportów covidowych i noszenia maseczek. To - w jej ocenie - uchroniłoby życia ludzkie i nie doprowadziło do zapaści służby zdrowia.
Jeżeli ktoś podejmuje decyzję o nieszczepieniu, nie może narażać innych na zachorowanie. Wprowadzenie lockdownu dla niezaszczepionych spowodowałaby zwiększoną liczbę szczepień, tym samym wzrosłoby nasze bezpieczeństwo - oceniła dr Stopyra.
W tym kontekście mogą paść także stwierdzenia, że osoby zaszczepione również zakażają. Tak, osoba zaszczepiona też może zakażać, mało tego - jest większe prawdopodobieństwo, że przejdzie to zakażenie bezobjawowo, dlatego właśnie trzeba nosić maseczki. W przypadku szkół jest co prawda znacznie trudniej takie wymagania egzekwować, dlatego jak najszybciej powinny być przeprowadzone szczepienia wśród dzieci - dodała.
Jest wiele osób, które wierzą, że przejdą zakażenie Covid-19 łagodnie. Można to porównać np. do jazdy samochodem - wierzymy, że dotrzemy do celu szczęśliwie i nie myślimy o tym, że możemy ulec wypadkowi, chociaż wiemy, że takie rzeczy się dzieją. Rozumiem, że ktoś wierzy w to, że uda mu się uniknąć ciężkiego przebiegu choroby w tej całej pandemii, ale w sytuacji, kiedy mamy bezpieczną szczepionkę, na którą czekaliśmy z wielką nadzieją, w momencie, kiedy szczepią się miliardy ludzi na całym świecie, nie rozumiem tego, że nadal są osoby, które boją się szczepić. Jest to dla mnie absolutnie niewytłumaczalne i irracjonalne. Mamy szczepionki, bezpieczne szczepionki i szczepieniami możemy opanować pandemię Covid-19 - zaapelowała specjalistka chorób zakaźnych.Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/komentarze-ekspertow/news-ekspert-o-zakazeniach-koronawirusem-wsrod-dzieci-najgorsze-d,nId,5764843#crp_state=1Szczepienie przypominające indyjskim preparatem neutralizuje Omikron i DeltęOpracowanie: Adam Zygiel 12 stycznia (23:41)
Szczepienie przypominające przeciw Covid-19 indyjskim preparatem Covaxin, podane sześć miesięcy od poprzedniej dawki, neutralizuje warianty koronawirusa Delta i Omikron - poinformował w środę producent, koncern Bharat Biotech.Proces neutralizacji Omikronu w surowicy po podaniu Covaxinu był porównywalny z tym, co obserwuje się przy szczepionkach mRNA - napisała firma w oświadczeniu. Przeciwciała neutralizujące wariant zaobserwowano u 90 proc. wszystkich badanych - dodano.
Badanie zlecone przez indyjskiego producenta przeprowadzone było na bazie surowicy krwi 13 osób, 28 dni po podaniu dawki przypominającej przez centrum szczepień Emory w Atlancie w Stanach Zjednoczonych.
Covaxin to pierwsza szczepionka przeciw Covid-19 opracowana w Indiach - przypomina agencja Reutera. W listopadzie ubiegłego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała zezwolenie na podawanie tego preparatu w nagłych przypadkach. Dotychczas w Indiach zaaplikowano ponad 200 mln dawek tej szczepionki - podał Reuters.Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-szczepienie-przypominajace-indyjskim-preparatem-neutralizuje,nId,5765268#crp_state=1Hiszpania zatwierdziła czwartą dawkę szczepionki. Dostaną ją osoby o niskiej odpornościOpracowanie: Adam Zygiel 13 stycznia (19:25)
Władze Hiszpanii ogłosiły w czwartek rozpoczęcie szczepień przeciwko koronawirusowi czwartą dawką. Trafi ona do osób o niskiej odporności organizmu.Jak poinformowała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Madrycie minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias, czwartą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19 będą mogły otrzymać obywatele cierpiący na schorzenia wiążące się z niskim poziomem odporności, takie jak np. choroby nowotworowe czy HIV.
Darias zastrzegła, że aby przyjąć czwartą dawkę niezbędna będzie przerwa po otrzymaniu ostatniej szczepionki wynosząca co najmniej pięć miesięcy.
Z danych służb medycznych 47-milionowej Hiszpanii wynika, że dotychczas pełny proces szczepień przeciwko Covid-19 zakończyło 90,5 proc. obywateli powyżej 12. roku życia.
Hiszpańskie służby medyczne zgodziły się w czwartek także na podawanie trzeciej dawki preparatu przeciwko Covid-19 osobom powyżej 18. roku życia. Dotychczas przyjęło ją w tym kraju ponad 3,5 mln osób, które ukończyły 40 lat.
W czwartek rząd Pedro Sancheza zatwierdził jednolitą cenę testów antygenowych, sprzedawanych w aptekach na terenie całego kraju. Zgodnie z nowymi przepisami od soboty ma ona wynosić 2,94 euro.
Hiszpania notuje teraz rekordowe wzrosty zakażeń, spowodowane rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron. Odnotowuje się natomiast znacznie mniej zgonów niż podczas poprzednich fal. W ostatnich tygodniach rośnie jednak liczba hospitalizowanych osób. Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-hiszpania-zatwierdzila-czwarta-dawke-szczepionki-dostana-ja-,nId,5767517#crp_state=1ONZ: Biedne kraje nie chcą szczepionek z krótkim terminem ważnościOpracowanie: Adam Zygiel 13 stycznia (21:12)
Ubogie kraje w grudniu odmówiły przyjęcia około 100 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19, ponieważ zbliżał się termin ich przydatności - poinformował w czwartek Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).Agencja AFP przypomina, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wielokrotnie oskarżała bogate kraje o magazynowanie szczepionek i przekazywanie ubogim krajom tylko tych dawek, który mają krótki termin ważności. To wstyd - alarmowała.
Pod koniec grudnia Nigeria spaliła z tego powodu ponad milion dawek szczepionki firmy AstraZeneca, podarowanych jej kilka miesięcy wcześniej przez kraje rozwinięte. Data ważności preparatu była krótka i wygasła przed jego wykorzystaniem.
Według UNICEF-u, który odgrywa główną rolę w międzynarodowym mechanizmie COVAX jako główny partner logistyczny w dystrybucji szczepionek, kraje ubogie ostatnio zaczęły odmawiać przyjmowania dawek, których data ważności jest zbyt krótka.
W grudniu odmówiono przejęcia ponad 100 milionów dawek - oświadczyła przed Komisją Rozwoju Parlamentu Europejskiego dyrektor działu zaopatrzenia UNICEF Etleva Kadilli. Większość odmów wynikała z (krótkiego - PAP) terminu przydatności - powiedziała.
Wyjaśniła, że kraje ubogie potrzebują dawek, które można przechowywać wystarczająco długo, by lepiej planować kampanie szczepień i szczepić "populacje, które żyją na obszarach trudno dostępnych i w niestabilnych warunkach".
Jak pisze AFP, w październiku i listopadzie biedne kraje odmówiły przyjęcia 15 milionów dawek przekazanych im przez Unię Europejską, z czego 75 proc. stanowiły szczepionki AstraZeneki, których okres ważności - po dotarciu na miejsce przeznaczenia - wynosił mniej niż 10 tygodni.
Według WHO 90 krajów wciąż nie osiągnęło progu 40 proc. zaszczepionej ludności. Ponad 85 proc. populacji Afryki, czyli około miliard ludzi, nie otrzymało jeszcze pierwszej dawki szczepionki - alarmuje WHO.Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-onz-biedne-kraje-nie-chca-szczepionek-z-krotkim-terminem-waz,nId,5767561#crp_state=1EMA: Zbyt częste szczepienia mogą osłabić odpornośćOpracowanie: Paweł Kmiecik 13 stycznia (18:11)
"Szczepionek na koronawirusa nie należy podawać zbyt często" - poinformowała Europejska Agencja Leków (ang. European Medicines Agency - EMA). Ekspert agencji poinformował też o tym, jakie są możliwości podawania czwartej dawki szczepionki.Stosowanie dodatkowych dawek szczepionki może być częścią planu zwalczania pandemii Covid-19, ale podawanie ich co cztery miesiące tworzy potencjalne ryzyko osłabienia układu odpornościowego - powiedział Marco Cavaleri z Europejskiej Agencji Leków.
"Istnieje ryzyko zmęczenia społeczeństwa"
Powtarzające się szczepienia w krótkich odstępach czasu nie są zrównoważoną, długoterminową strategią - zaznaczył Cavaleri, który kieruje zespołem ds. strategii szczepień EMA.
Istnieje także ryzyko zmęczenia społeczeństwa przez ciągłe podawanie dawek przypominających - dodał przedstawiciel EMA.
Zasadność podawania czwartej dawki
Zamiast wielu dawek w krótkich odstępach, państwa powinny zacząć myśleć o podawaniu szczepionki przypominającej w dłuższych odstępach czasowych - powiedział Cavaleri. Uzupełnił, że takie szczepienia mogłyby się odbywać co roku na początku zimy, tak, jak szczepienia przeciw grypie.
Ekspert EMA przekazał także, że na razie nie ma dowodów naukowych, które wspierałyby plan podawania kolejnej, czwartej dawki szczepionki przeciw Covid-19.
Cavaleri podkreślił, że potrzebne są również dodatkowe badania, by zdecydować, czy niezbędne jest stosowanie szczepionki opracowanej konkretnie przeciwko wariantowi Omikron koronawirusa.Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-ema-zbyt-czeste-szczepienia-moga-oslabic-odpornosc,nId,5767316#crp_state=1