Autor Wątek: X-37/X-40  (Przeczytany 223218 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 20, 2010, 20:02 »
Przypuszczenia okazały się słuszne, szpiedzy z krainy deszczowców nie dali za wygraną i wytropiono X-37B, orbita podniesiona o ok. 24 km.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 20, 2010, 20:39 »
Konkretnie jej nowy pułap to 427-444 km, na której ma 6-dobową powtarzalność - przypomnę, że uprzednio przelatywała nad danym obszarem co 4 doby. Podwójny manewr podniesienia orbity wykonano 9 sierpnia. O 17:12 podniesiono perigeum o 42 km, zaś o 17:58 apogeum o 12 km.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2010, 21:51 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #17 dnia: Październik 09, 2010, 15:37 »
X-37B widziany był ostatnio przez niezależnych obserwatorów 5 października o 18:48, kolejne próby obserwacji (7 października o 11:50 i 9 października o 10:29) zakończyły się fiaskiem. Być może wykonano kolejną zmianę orbity, jednak sporo zaczyna wskazywać na to, że został sprowadzony na Ziemię. W jednej ze starszych, nieoficjalnych  wypowiedzi poinformowano, że żywotność "iksa" zmniejszono z 9 do 6 miesięcy, a to ze względu na zmianę materiałów pędnych (z UDMH/N2O4 na H2O2), co pięknie by się zgadzało. W dodatku krótko po ostatniej obserwacji, X-37B przelatywał nad Vandenberg i Edwards.

Czyżby więc został sprowadzony na Ziemię, a USAF nie pochwaliło się sukcesem?

A może powrót nie zakończył się sukcesem?

Ciekawe...
« Ostatnia zmiana: Październik 09, 2010, 16:39 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 09, 2010, 23:30 »
Bardzo ciekawe "plotki" Astropl! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 09, 2010, 23:30 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 13, 2010, 17:20 »
A jednak lata nadal! Nieoceniony Greg Roberts znów odnalazł go wczoraj wieczorem. Tym razem orbita została obniżona (6 października ~17:00) o 54 km i ma pułap 376-393 km i trzydniową powtarzalność śladu (46 okrążeń).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #20 dnia: Październik 14, 2010, 00:26 »
Skubany nieźle skacze, kompleksowe testy przechodzi jak widzimy :) Ciekawe czy obniżanie orbity może oznaczać przygotowania do zejścia z niej?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #21 dnia: Październik 16, 2010, 10:41 »
Zmiany orbity X-37 mogą oznaczać, że w przyszłości, w trakcie trwania prawdziwej misji ten pojazd może dość szybko "zniknąć" i niepostrzeżenie np obserwować nieprzygotowane do ukrycia się cele.

To z pewnością daje armii USA pewną przewagę.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #22 dnia: Październik 16, 2010, 13:14 »
Chyba można powiedzieć, że tego typu statek ma zaletę nad satelitami zwiadu? W końcu o istnieniu tych ostatnich mogą wiedzieć służby wywiadowcze innych krajów, prawdopodobnie znane są także pozycje takich satelitów. Użycie przez USAF takiego statku jak X-37B daje możliwość zmiany orbity bez obawy o zapasy paliwa (które nie muszą starczyć na parę lat działalności) i z dość dużym czynnikiem 'zaskoku'..

Obstawiamy kiedy będzie z powrotem na Ziemi? ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #23 dnia: Październik 16, 2010, 13:29 »
Chyba można powiedzieć, że tego typu statek ma zaletę nad satelitami zwiadu? W końcu o istnieniu tych ostatnich mogą wiedzieć służby wywiadowcze innych krajów, prawdopodobnie znane są także pozycje takich satelitów. Użycie przez USAF takiego statku jak X-37B daje możliwość zmiany orbity bez obawy o zapasy paliwa (które nie muszą starczyć na parę lat działalności) i z dość dużym czynnikiem 'zaskoku'..

Wszystko ładnie, zmiany orbit, zaskoczenie itp., ale co rozsądnego (z punktu widzenia IMINT) w tej jego małej ładowni może się zmieścić? Zresztą dotychczasowe satelity zwiadowcze też mają możliwość zmiany orbity i to wcale nie mniejszą, zreszta te zmiany nie są znów takie wielkie. Jak dla mnie, to jest to test systemów "IKSa" w realnych warunkach, a czy i co jest w ładowni, to sprawa w najlepszym razie drugorzędna.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #24 dnia: Październik 16, 2010, 23:02 »
Właśnie też się nad tym zastanawiałem i jedyne co mi przychodzi do głowy to raczej ELINT., albo coś na wzór tego Izraelskiego satelity wywiadowczego.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5267
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #25 dnia: Październik 16, 2010, 23:10 »
Właśnie też się nad tym zastanawiałem i jedyne co mi przychodzi do głowy to raczej ELINT., albo coś na wzór tego Izraelskiego satelity wywiadowczego.

Hmm, SAR  nie za bardzo, bo on potrzebuje dosyć sporego zasilania, a "iks" ma tylko taki maluśki panel baterii słonecznych, a i sam jakoś zasilany też być musi. Prędzej ELINT, choć wówczas wypadałoby mieć w miarę rozłożystą antenę, która pewnie zostałaby zobserowana przez amatorów, a ci twierdzą, że obiekt jest niezbyt jasny. Nadal obstawałbym przy locie testowym samolotu, zaś w ładowni widziałbym jakieś nowoczesne układy elektroniczne, czy coś w tym stylu, ale raczej nic użytkowego. Oczywiście jest to tylko moje domniemanie, oparte na szczątkowych danych.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #26 dnia: Październik 17, 2010, 22:52 »
Tak tak, ale nie piszę, że miałby tę antenę teraz. Raczej miałem na myśli przyszłe loty, a nie obecny - ten to nawet według USAF jest lotem testowym - awionika, elektronika, systemy osłony termicnzej itp. Gdyby było inaczej to chyba raczej nie podawali by do wiadomości niczego, ale w sumie cholera ich wie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #27 dnia: Październik 17, 2010, 23:22 »
Tak tak, ale nie piszę, że miałby tę antenę teraz.

Czyli energii na jej zasilanie by starczało?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 18, 2010, 14:23 »
A mnie zaczyna ciekawić, czy tak długi pobyt na orbicie X-37 nie spowoduje jakiś większych uszkodzeń osłony termicznej, która jak by na to nie patrzeć jest wystawiona na potencjalne uderzenia kosmicznych śmieci.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 18, 2010, 14:53 »
Hmm.. może to gwałtowne zmiany orbity to właśnie uniki przed zderzeniami ze 'śmieciami' :P

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 18, 2010, 14:53 »