Autor Wątek: Praca dyplomowa a prawa autorskie  (Przeczytany 3203 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline albin

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Praca dyplomowa a prawa autorskie
« dnia: Kwiecień 14, 2018, 15:00 »
Cześć!
Mam taką zagwozdkę. Przygotwuję właśnie pracę dyplomową i... do publikacji chciałbym wykorzystać zdjęcia z misji, aczkolwiek zamiast bawić się w szczegółowe dane - chciałbym podać tylko nazwę agencji powiedzmy NASA.
W kwestii samego NASA raczej to nie powinien być problem, bo robią co robią za kasę publiczną, ale co z innymi? np SpaceX?

Dzięki za odpowiedź!

Offline Glover

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 14, 2018, 15:08 »
Możesz podać nawet linki do źródeł. Byle źródła były na odpowiednim poziomie.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Using Tapatalk

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 14, 2018, 15:33 »
do publikacji chciałbym wykorzystać zdjęcia z misji, aczkolwiek zamiast bawić się w szczegółowe dane - chciałbym podać tylko nazwę agencji powiedzmy NASA.

Odnośnik do źródeł, np. w postaci linku, możesz podać zawsze, a nawet koniecznie, jeśli cytujesz jakieś konkretne dane.
Natomiast zdjęcia, o ile nie są one w domenie publicznej (NASA), czyli od wszystkich firm prywatnych, tylko za pisemną zgodą ich właściciela.

Glover: widziałeś swojego awatara?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2018, 16:54 »
Wydaje mi się, że zwykłe poproszenie działów medialnych firm o zgodę na użycie i wskazanie, że celem jest załączenie do pracy dyplomowej, będzie dobrym krokiem. Warto wskazać co konkretnie zostanie użyte i jaki będzie charakter tej pracy.

Zwykle firmy spejsowe nie mają problemu z pozwoleniem na publikację w takiej formie, oczywiście, o ile nie okaże się, że w pracy zawierają się negatywne albo absurdalne zdania. Np SpaceX przyczynił się do upadku populacji żaby antarktydzkiej. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 14, 2018, 16:54 »

Offline Glover

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 14, 2018, 17:03 »
do publikacji chciałbym wykorzystać zdjęcia z misji, aczkolwiek zamiast bawić się w szczegółowe dane - chciałbym podać tylko nazwę agencji powiedzmy NASA.

Odnośnik do źródeł, np. w postaci linku, możesz podać zawsze, a nawet koniecznie, jeśli cytujesz jakieś konkretne dane.
Natomiast zdjęcia, o ile nie są one w domenie publicznej (NASA), czyli od wszystkich firm prywatnych, tylko za pisemną zgodą ich właściciela.

Glover: widziałeś swojego awatara?
Co z moim awatarem?

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Using Tapatalk

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2018, 17:18 »
Jest wielki i częściowo się ładuje. Możesz go spróbować pomniejszyć do rozmiarów podobnych co reszta? (Niestety takie są malutkie)

Offline adam.nielek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 142
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2018, 23:31 »
Cześć!
Mam taką zagwozdkę. Przygotwuję właśnie pracę dyplomową i... do publikacji chciałbym wykorzystać zdjęcia z misji, aczkolwiek zamiast bawić się w szczegółowe dane - chciałbym podać tylko nazwę agencji powiedzmy NASA.
W kwestii samego NASA raczej to nie powinien być problem, bo robią co robią za kasę publiczną, ale co z innymi? np SpaceX?

Dzięki za odpowiedź!


Cześć,

Napisałem kiedyś w tej sprawie do przedstawiciela od spraw prasowych NASA, odpowiedział, że materiały z badań są własnością publiczną. Czyli w przypadku NASA, ESA i innych agencji kosmicznych powinno wystarczyć podanie źródła materiału.

Inna sprawa firmy prywatne (np SpaceX) i przedsięwzięcia komercyjne (np. Iridium). W tym przypadku powinieneś zapytać się o zgodę.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Praca dyplomowa a prawa autorskie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2018, 23:31 »