Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1371410 razy)

0 użytkowników i 8 Gości przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2130 dnia: Styczeń 10, 2015, 13:21 »
Ciekawostki odnośnie spacex:
http://www.reddit.com/r/spacex/wiki/faq

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2131 dnia: Styczeń 10, 2015, 14:07 »
Pad Abort Test przesunięty na 10 lutego; mają czas do końca marca ( chodzi o pozwolenia od FAA)
http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=33423.645

Cały czas sie zastanawiam z której platformy dokonają tego testu. LC-40 nie jest najlepiej ustawiona, moim zdaniem przesunięcie zwiazane jest z pracami na LC-13.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2132 dnia: Styczeń 10, 2015, 14:09 »
Z tego co pisałeś Marku LC-13 jest chyba najbezpieczniejsza dla ewentualnych zniszczeń podczas testu; ciekawe czy spacex otrzyma pozwolenie na próby do maja?

Offline Stazx

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 130
  • Arkady Darell
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2133 dnia: Styczeń 10, 2015, 14:20 »
Ciekaw jestem (w kontekście dzisiejszej połowicznie udanej próby lądowania) jak wygląda naprowadzanie pierwszego stopnia tuż przed lądowaniem. Czy komunikuje się ze stacjami naziemnymi, czy ustala swoją pozycję na podstawie GPS, czy może leci "na ślepo" i po prostu odpala silniki w odpowiednim momencie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2133 dnia: Styczeń 10, 2015, 14:20 »

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2134 dnia: Styczeń 10, 2015, 15:20 »
Z tego co pisałeś Marku LC-13 jest chyba najbezpieczniejsza dla ewentualnych zniszczeń podczas testu; ciekawe czy spacex otrzyma pozwolenie na próby do maja?

Z uwagi na ptaszki musza skończyć wszelkie prace do 30 marca - nie wim jak bardzo sa one zaawansowane, choc przed świetami znajomy mi mówił ze wylewali juz platformy i ze stara pochylnia była juz zburzona. Wiec możliwe ze sa bliscy zakończenia prac, niestety nie mam zadnych nowych informacji. Bede dzis w CCAFS to moze sie cos dowiem.
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2135 dnia: Styczeń 10, 2015, 15:21 »
Ciężko mi jako laikowi  rzetelnie powiedzieć  ,ale raczej w ciemno to odpada;

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2136 dnia: Styczeń 10, 2015, 15:21 »
Ciekaw jestem (w kontekście dzisiejszej połowicznie udanej próby lądowania) jak wygląda naprowadzanie pierwszego stopnia tuż przed lądowaniem. Czy komunikuje się ze stacjami naziemnymi, czy ustala swoją pozycję na podstawie GPS, czy może leci "na ślepo" i po prostu odpala silniki w odpowiednim momencie?

SpaceX mówił ze jest kilka systemów - GPS, radionawigacia + lasery (LIDAR?).
Zapraszam na mój blog :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2137 dnia: Styczeń 11, 2015, 11:49 »

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2138 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:12 »
Ledwo powstał jeden wątek o technologii SpaceX, a tu już nowa sprawa... Nie nadążamy za Muskiem ;)

SpaceX wchodzi w branżę satelit!

Cytuj
Musk to Build Satellites in Seattle in Drive for Mars

Satellites will play a crucial role in Musk’s efforts to reach his ultimate goal -- establishing a human settlement on Mars. Building a commercial satellite business will provide the entrepreneur with revenue and communications know-how that will eventually serve his Martian aspirations.

“We’re going to try and do for satellites what we’ve done for rockets,” Musk said from SpaceX headquarters in Hawthorne, California, predicting the company’s Seattle engineering office will ultimately employ “several hundred people, maybe a thousand people.”

Mówią wprost, SpaceX będzie integratorem satelitów i rywalizować będzie z takimi gigantami jak Boeing, Thales, Ohb, Airbus czy Lockheed Martin.


Dzieje się! :)


Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2139 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:17 »
Ale o różnych satelitach telekomunikacyjnych SpaceX już się trochę się mówiło przy okazji konstelacji 700 satelit, które miały zapewnić Ziemianom Internet, a i o Internecie marsjańskim słyszało się już jakiś miesiąc temu.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2140 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:21 »
No wiesz, "SpaceX chce mieć konstelację 700 satelitów", a "SpaceX będzie miało biuro zatrudniające 1000 inżynierów, którzy mają zrewolucjonizować sposób budowy satelitów, tak jak zrobił to Falcon" to chyba trochę inne "wow factor"? ;) To jakby porównać "SpaceX będzie miało swoje rzeczy w kosmosie" z "SpaceX będzie budowało rewolucyjne rakiety, które pozwolą obniżyć ceny 100 krotnie" ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2141 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:48 »
Wcześniej wydawało mi się, że SpaceX by te 700 satelitów po prostu zamówił.

Wydaje mi się, że SpaceX raczej by poszedł w mniejsze satelity, a nie kolubryny, bo poza rynkiem telekom trend to małe satelity, często i gęsto oraz tanio wynoszone na orbitę. Raczej do kilkuset kg, dla różnych celów. To też taniej pod względem infrastruktury - duże potwory trzeba testować na większych stanowiskach czy komorach.

Ale może docelowo SpaceX tak daleko dojdzie... :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2142 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:49 »
Ciekawe czy sprzedawać będą w pakiecie z rakietą.Mogliby na tym sporo zyskać.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2143 dnia: Styczeń 13, 2015, 17:55 »
Pytanie czy jest odwrót od "małych satelitów", bo to raczej już trend - chyba tylko wysokowyspecjalizowane satelity pozostaną tak wielkie jak kiedyś.

W piątek oficjalna, duża zapowiedź.

Cytuj
Big announcement on Friday. We're going to try to do for satellites what we've done for rockets. Several hundred people eventually, starting with 50 or 60, perhaps 3 or 4 years until 1000.

q: 'People have lost billions on satellite development' a: 'We might join them! But satellite technology is not very advanced, they are designed to be space proven, and if you start the design at proven technology, you're designing with old technology, which means you're launching with 5-10 year old technology'.
'Small satellites that may or may not work, with technologies a decade or two more advanced and the ability to relaunch rapidly may change the paradigm'.

To w sumie zabawne - było sporo głosów, że nie ma rynku dla BFR - no to Musk go sobie stworzy ;)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 13, 2015, 17:59 wysłana przez LooZ^ »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2144 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:08 »
Pytanie czy jest odwrót od "małych satelitów", bo to raczej już trend - chyba tylko wysokowyspecjalizowane satelity pozostaną tak wielkie jak kiedyś. [...]

To w sumie zabawne - było sporo głosów, że nie ma rynku dla BFR - no to Musk go sobie stworzy ;)

Tylko że przez pojęcie "duże satelity" rozumiemy raczej takie o masie kilku do kilkunastu t, a nie 100-tonowe... Rynku na te ostatnie raczej nie stworzy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #2144 dnia: Styczeń 13, 2015, 18:08 »