Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 176109 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9493
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #480 dnia: Sierpień 03, 2011, 22:19 »
Czy może ktoś ma streeming z jakiegoś źródła, gdzie język rosyjski nie jest zagłuszany przez amerykańską komentatorkę?


mms://193.233.61.171/live z http://www.mcc.rsa.ru/  :o
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #481 dnia: Sierpień 03, 2011, 22:20 »
a teraz ciekawostka - brak nawet sygnału audio z ISS przez kilka minut
cisza - jakby mieli przerwe na papierosa

Hehe.. tutaj akurat może być to normalne. Nie mamy zadokowanego wahadłowca, przez którego w czasie misji STS+ISS czasem był zasięg na satelity TDRS. Teraz dziury są większe (do kilkunastu minut).

coś im dziś nie idzie:
- za krótki kabel
- zepsuty satelita
- brak czasu na relokacje Strzały

To prawda, chociaż przy tym kablu to coś wykombinowali. Relokacja STRELA-1 jest jednak dla mnie smucąca, zresztą dla Siergieja też była. Ciekawe czy dołożą kolejny spacer jednak w tym roku jeszcze, czy może przyjdzie nam czekać do lutego 2012. No i skąd się te cale opóźnienie wzięło, co tam szło nie tak przy tej instalacji systemu komunikacji.. hmm  :P

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23192
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #482 dnia: Sierpień 03, 2011, 22:21 »
Niestety, to jest tak. Powód? Prosta sprawa: kosmonauci stwierdzili, że jeżeli będą nadal bawić się z satelitą (wyłączanie, powrót do ISS, a później wszystko jeszcze raz od nowa), to jest wielce prawdopodobne, że połamią mu również baterie słoneczne, a wtedy nie będzie działał w ogóle.

A za bardzo jak na razie nie ma to to czym wrócić na Ziemię na potencjalne naprawy. Choć trochę dziwne, że jeden potencjalny śmieć więcej chcą dać na orbitę.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #483 dnia: Sierpień 03, 2011, 22:46 »
Niestety, to jest tak. Powód? Prosta sprawa: kosmonauci stwierdzili, że jeżeli będą nadal bawić się z satelitą (wyłączanie, powrót do ISS, a później wszystko jeszcze raz od nowa), to jest wielce prawdopodobne, że połamią mu również baterie słoneczne, a wtedy nie będzie działał w ogóle.

A za bardzo jak na razie nie ma to to czym wrócić na Ziemię na potencjalne naprawy. Choć trochę dziwne, że jeden potencjalny śmieć więcej chcą dać na orbitę.

O naprawach nie ma mowy, bo to za drogo wyjdzie :P Masa satelity to 26 kg.

Śmieciem może nie będzie, ponieważ wciąż ma antenę VHF, zresztą jak ładnie z obrazków (które np. jmvh zamieścił) okno wypuszczenia miało określony kąt. ARISSat-1 trafił na orbitę, z której zapewne zejdzie (ulegając zniszczeniu w atmosferze) w przeciągu określonego czasu, pewnie góra kilkunastu miesięcy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #483 dnia: Sierpień 03, 2011, 22:46 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #484 dnia: Sierpień 03, 2011, 23:11 »
Po zabraniu anteny systemu KURS do śluzy i wykonania zdjęć ojców radzieckiej kosmonautyki, spacerowicze rozpoczynają przygotowania do powrotu do wewnątrz Stacji ISS.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #485 dnia: Sierpień 03, 2011, 23:24 »
Oficjalnie EVA-29 zakończył się o 23:13 CEST. Uff.. mamy na kilka miesięcy brak tego typu atrakcji.. ::)

Jeszcze dwa zdjęcia CKK i Komplast eksperymentów:

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5260
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #486 dnia: Sierpień 03, 2011, 23:26 »
Uff.. mamy na kilka miesięcy brak tego typu atrakcji.. ::)


No, to się jeszcze okaże - przecież mogą dodać obecnej załodze spacerek, aby Striełę przemieścić.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #487 dnia: Sierpień 03, 2011, 23:45 »
Uff.. mamy na kilka miesięcy brak tego typu atrakcji.. ::)


No, to się jeszcze okaże - przecież mogą dodać obecnej załodze spacerek, aby Striełę przemieścić.

Nie miałbym nic na przeciwko, chociaż w zasadzie chyba im się nie spieszy. Przy okazji - wiemy coś więcej o terminie "pozbycia się" modułu Pirs? Będzie to związane z datą dostarczenia MLM jak mniemam?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5260
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #488 dnia: Sierpień 04, 2011, 09:01 »
Przy okazji - wiemy coś więcej o terminie "pozbycia się" modułu Pirs? Będzie to związane z datą dostarczenia MLM jak mniemam?


Pewnie, że wiemy. Jak informuje jakaś tam stronka :) ma to nastąpić wraz z odlotem statku Progress M-16M, co obecnie jest planowane na 13.12.2012, czyli nazajutrz po starcie MŁM Nauka (jej przyłączenie obecnie planuje się na 20.12.2012).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9493
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #489 dnia: Sierpień 05, 2011, 23:36 »
Ciekawe fotografie z treningu przed zaplanowaną na luty 2012 roku rosyjską EVA-30, którą mają wykonać Anton Szkaplerow i Oleg Kononienko można zobaczyć tutaj !
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline esastro

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • LOXem i ropą!, JesTem niesŁyszĄcy ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #490 dnia: Sierpień 06, 2011, 14:32 »
Witamy, ile ma ISS temperatury ... :) zimno czy ciepła ?
http://twitter.com/esastro - blog twitter ?!
http://www.astronautyka.org - Polish Forums Astronautical (PFAstronaut) ?!

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5260
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #491 dnia: Sierpień 06, 2011, 19:28 »
Przy okazji - wiemy coś więcej o terminie "pozbycia się" modułu Pirs? Będzie to związane z datą dostarczenia MLM jak mniemam?


Pewnie, że wiemy. Jak informuje jakaś tam stronka :) ma to nastąpić wraz z odlotem statku Progress M-16M, co obecnie jest planowane na 13.12.2012, czyli nazajutrz po starcie MŁM Nauka (jej przyłączenie obecnie planuje się na 20.12.2012).

Przy czym dzisiaj znalazłem takie coś, z czego wynika, że Nauka może polecieć po marcu 2013...
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #492 dnia: Sierpień 08, 2011, 11:40 »
Przy okazji - wiemy coś więcej o terminie "pozbycia się" modułu Pirs? Będzie to związane z datą dostarczenia MLM jak mniemam?


Pewnie, że wiemy. Jak informuje jakaś tam stronka :) ma to nastąpić wraz z odlotem statku Progress M-16M, co obecnie jest planowane na 13.12.2012, czyli nazajutrz po starcie MŁM Nauka (jej przyłączenie obecnie planuje się na 20.12.2012).

Przy czym dzisiaj znalazłem takie coś, z czego wynika, że Nauka może polecieć po marcu 2013...

Ale zapewne nie wpływa to na datę odłączenia Pirsa?

Witamy, ile ma ISS temperatury ... :) zimno czy ciepła ?

Musi być taka aby mieszkańcy ISS mogli pracować w komfortowych warunkach, więc zakładam, że wynosi ona około 21-24 stopni.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5260
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #493 dnia: Sierpień 08, 2011, 12:47 »

Ale zapewne nie wpływa to na datę odłączenia Pirsa?

No raczej wpływa, bo Rosjanie bardzo nie lubią mieć "pustych węzłów" cumowniczych (zdaje się, że o ich warunki termiczne chodzi).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #494 dnia: Sierpień 08, 2011, 13:11 »
Ciekawe fotografie z treningu przed zaplanowaną na luty 2012 roku rosyjską EVA-30, którą mają wykonać Anton Szkaplerow i Oleg Kononienko można zobaczyć tutaj !

Ciekawe, nigdy wcześniej się nad tym nie zastanawiałem - kosmonauci nie ubierają, lecz "wchodzą" do kombinezonów Orlan? Zawsze myślałem, że ubierane są one podobnie jak amerykańskie EMU.


Ale zapewne nie wpływa to na datę odłączenia Pirsa?

No raczej wpływa, bo Rosjanie bardzo nie lubią mieć "pustych węzłów" cumowniczych (zdaje się, że o ich warunki termiczne chodzi).

No tak, tracą czwarty port cumowniczy, a z tymi warunkami to może być prawda. W końcu niektóre elementy mogą się nagrzewać. Amerykanie sami ostatnio zakrywali port PMA-3.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #494 dnia: Sierpień 08, 2011, 13:11 »