Autor Wątek: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)  (Przeczytany 27898 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Nieudany start Protona-M (02.07.2013)
« Odpowiedź #105 dnia: Lipiec 15, 2013, 13:02 »
Ciekawe obrobienie startu Protona:

Czy coś więcej pokazuje?

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #106 dnia: Lipiec 15, 2013, 16:04 »
Problemy ze stabilnym locie w zasadzie już od początku, co chyba wiemy, ale tutaj jest to po prostu ładnie pokazane? :)

Offline MarekFloryda

• Weteran
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
« Odpowiedź #107 dnia: Lipiec 16, 2013, 00:43 »

Banałów jest pełno:
- zwierciadło HST - bo ktoś wklepał błędne ustawienia w maszynkę szlifującą;

Wieść gminna niesie że to nie były błędne ustawienia - NSA wyproduowała kilkanaście sztuk teleskopów Hubble, większość z nich była do obserwacji ZSRR i zwierciadło miało prawidłową krzywiznę do tego celu. I jak jeden z teleskopów zdecydowali się dać w prezencie NASA, to ktoś zapomniał o tym że lustra są takie a nie inne.
Zapraszam na mój blog :)

Online Adam.Przybyla

• Weteran
  • Realista do bólu;-)
« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:03 »

Banałów jest pełno:
- zwierciadło HST - bo ktoś wklepał błędne ustawienia w maszynkę szlifującą;

Wieść gminna niesie że to nie były błędne ustawienia - NSA wyproduowała kilkanaście sztuk teleskopów Hubble, większość z nich była do obserwacji ZSRR i zwierciadło miało prawidłową krzywiznę do tego celu. I jak jeden z teleskopów zdecydowali się dać w prezencie NASA, to ktoś zapomniał o tym że lustra są takie a nie inne.
             ... a nie wiesz, czy cos kombinuja z tymi dwoma teleskopami ktore NASA dostala dodatkowo? Z powazaniem
                                                                                                                                                                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #108 dnia: Lipiec 16, 2013, 09:03 »

Scorus

• Gość
« Odpowiedź #109 dnia: Lipiec 16, 2013, 13:56 »
Wieść gminna niesie że to nie były błędne ustawienia - NSA wyproduowała kilkanaście sztuk teleskopów Hubble, większość z nich była do obserwacji ZSRR i zwierciadło miało prawidłową krzywiznę do tego celu. I jak jeden z teleskopów zdecydowali się dać w prezencie NASA, to ktoś zapomniał o tym że lustra są takie a nie inne.
Zwierciadło było robione od podstaw w firmie Perkin-Elmer na bazie technologii udostępnionych przez wywiad. Zwierciadło prototypowe (do wglądu w National Air and Space Museum) zostało wyszlifowane prawidłowo. Podobno przy jego produkcji asystowali bardziej wykwalifikowani specjaliści.

... a nie wiesz, czy cos kombinuja z tymi dwoma teleskopami ktore NASA dostala dodatkowo?
Leżą w magazynie, bo nie ma finansowania dla żadnego większego projektu w którym mogłyby zostać wykorzystane (np WFIRST).
« Ostatnia zmiana: Lipiec 16, 2013, 15:59 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #110 dnia: Lipiec 18, 2013, 13:43 »
Doniesienia sugerują, że aktualnie dochodzenie skupia się głównie na przedwczesnym starcie Protona i źle zamontowanych czujnikach przyśpieszenia.

Offline Hermes

• Weteran
« Odpowiedź #111 dnia: Lipiec 18, 2013, 15:57 »
Witam,

w sprawie zwierciadła do teleskopu Hubble'a - z tego, co gdzieś czytałem, NASA zamówiła wykonanie zwierciadła głównego i wtórnego nie w tej samej firmie, a dopiero po ich wykonaniu miały być "łączone" w jeden system. Tak się zdarzyło, że przyrząd kontrolujący kształt został źle złożony - jedna z soczewek tego układu optycznego została zamocowana o ułamek milimetra w innym położeniu...  A komputer, nadzorujący pracę figuryzacji o tym nie wiedział  ;D i tak kierował pracami, aby zwierciadło "wyglądało" na właściwie sfiguryzowane. Inaczej mówiąc, jego kształt różnił się od prawidłowej hiperboloidy w przeciwnym "kierunku" do błędu dawanego przez przyrząd kontrolny...  I tak "wyszedł" błąd rzędu 1 lambda...  :o (a dokładność miała być nawet 10 razy lepsza od dopuszczalnej wg kryterium Rayleigha).
   Mało tego - drugie zwierciadło główne zrobione było przez inną firmę (lub może inny zespól pracowników) i tego błędu nie miało. A do tego - całości optyki nie sprawdzono przez wysłaniem w kosmos (a czasu NASA miała sporo, bo z powodu katastrofy "Challengera" start HST odłożono na kilka lat).  A wystarczył by miłośnik astronomii umiejący się posłużyć "nożem" Foucault'a...  :)

Offline perian

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #112 dnia: Lipiec 18, 2013, 18:11 »
http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=10965

"Ustalono najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy rakiety nośnej Proton-M z 2 lipca. Był nią nieprawidłowy montaż przyspieszeniomierzy kątowych."

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #113 dnia: Lipiec 22, 2013, 09:36 »
Bardzo ciekawe zdjęcia! Ze zdjęć można wywnioskować, że są trzy główne miejsca oczyszczania terenu i pewnie tam jest jakiś poziom skażenia.

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #114 dnia: Lipiec 22, 2013, 16:36 »
Pytanie czy rozpylone paliwo nie objęło swoim zasięgiem większego terenu..

Offline kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #115 dnia: Lipiec 22, 2013, 17:06 »

Bardzo dobre pytanie - czy nie było wcześniej jakiś relacji o skażeniach rozprzestrzeniajacych się zgodnie z kierunkiem wiatru? Chyba coś w pobliskim Bajkonurze odnotowano negatywnego...

Offline Matias

• Moderator Globalny
« Odpowiedź #116 dnia: Lipiec 22, 2013, 17:19 »

Bardzo dobre pytanie - czy nie było wcześniej jakiś relacji o skażeniach rozprzestrzeniajacych się zgodnie z kierunkiem wiatru? Chyba coś w pobliskim Bajkonurze odnotowano negatywnego...

Była chyba tylko mowa o tym, że niedługo po katastrofie spadł deszcz, co ograniczyło nieco skalę zanieczyszczenia lokalnego terenu. Niestety nie spodziewałbym się tutaj pewnych informacji :P

Offline olasek

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #117 dnia: Lipiec 22, 2013, 22:26 »
drugie zwierciadło główne zrobione było przez inną firmę (lub może inny zespól pracowników) i tego błędu nie miało.
Drugie zwierciadlo budowal Kodak.

Offline Radek68

• Moderator Globalny
  • "Jutro to dziś - tyle że jutro"
« Odpowiedź #118 dnia: Lipiec 22, 2013, 22:45 »
Witam,

w sprawie zwierciadła do teleskopu Hubble'a - z tego, co gdzieś czytałem, NASA zamówiła wykonanie zwierciadła głównego i wtórnego nie w tej samej firmie, a dopiero po ich wykonaniu miały być "łączone" w jeden system. Tak się zdarzyło, że przyrząd kontrolujący kształt został źle złożony - jedna z soczewek tego układu optycznego została zamocowana o ułamek milimetra w innym położeniu...  A komputer, nadzorujący pracę figuryzacji o tym nie wiedział  ;D i tak kierował pracami, aby zwierciadło "wyglądało" na właściwie sfiguryzowane. Inaczej mówiąc, jego kształt różnił się od prawidłowej hiperboloidy w przeciwnym "kierunku" do błędu dawanego przez przyrząd kontrolny...  I tak "wyszedł" błąd rzędu 1 lambda...  :o (a dokładność miała być nawet 10 razy lepsza od dopuszczalnej wg kryterium Rayleigha).
   Mało tego - drugie zwierciadło główne zrobione było przez inną firmę (lub może inny zespól pracowników) i tego błędu nie miało. A do tego - całości optyki nie sprawdzono przez wysłaniem w kosmos (a czasu NASA miała sporo, bo z powodu katastrofy "Challengera" start HST odłożono na kilka lat).  A wystarczył by miłośnik astronomii umiejący się posłużyć "nożem" Foucault'a...  :)

Tak jest, właśnie tego typu "drobne" błędy prowadzą do katastrof, czy jak w tym przypadku do teleskopu z wadą wzroku.
Gdzieś czytałem kilka lat temu, że tą drugą firmą był Kodak.

---
Edit:
Widzę, że olasek już to napisał, ja otworzyłem kilka stron jednocześnie i odpowiedź pisałem dopiero po jakimś czasie. Ale w takim razie widzę też, że pamięć mnie nie myliła. :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 22, 2013, 22:49 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline mss

• Moderator Globalny
  • Space is not only about science, it is a vision,
    • Astronauci i ich loty...
« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 23, 2013, 22:56 »
Pojawiły się pierwsze doniesienia, że w połowie września mają być wznowione starty Protona z Bajkonuru!
« Ostatnia zmiana: Lipiec 23, 2013, 23:26 wysłana przez mss »
Intel Core i5-2320 3GHz/8GB RAM/AMD Radeon HD 7700 Series/HD 1 TB/Sony DVD ROM...

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #119 dnia: Lipiec 23, 2013, 22:56 »