Autor Wątek: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)  (Przeczytany 49187 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1440 dnia: Październik 04, 2021, 18:42 »
11 października, poniedziałek

Ile zakażeń koronawirusem pod koniec miesiąca? Minister zdrowia przedstawił prognozy
Opracowanie: Karol Żak 11 października (15:35)

Prognozujemy, że na koniec października liczba dziennych zakażeń wyniesie mniej więcej 5 tys. To jeszcze nie jest problem z punktu widzenia infrastruktury covidowej i jej wydolności – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia był pytany o wprowadzenie dodatkowych obostrzeń w związku z ewentualnym pogorszeniem się sytuacji epidemicznej.

Wszystkie rozmowy na temat obostrzeń mogę spuentować w taki sposób: po pierwsze widzimy ewidentnie, że szczepienia działają. To znaczy, że w porównaniu z wrześniem i październikiem poprzedniego roku w tej chwili mamy dwa razy mniej osób hospitalizowanych. Wtedy było blisko 5 tys. osób hospitalizowanych, a my teraz mamy 2,4 tys.- 2,5 tys. osób - wskazał minister zdrowia.

To oznacza - jak mówił - że "odporność naturalna jest już barierą dla rozwijania się covidu".

Ale również jest też barierą chroniąca nas przed tymi najgorszymi konsekwencjami. Oczywiście to nie jest bariera, która chroni ze stuprocentową skutecznością, ale też warto za każdym razem powtarzać, że wśród osób hospitalizowanych (...) ten odsetek zgonów wśród osób zaszczepionych jest bardzo niski, to jest 1-2 proc. - zaznaczył Niedzielski.

Dodał, że podejście do dodatkowych restrykcji jest w związku z tym inne niż było w poprzednich falach.

Na razie jesteśmy w takim scenariuszu, że prognozujemy na koniec października liczbę dziennych zakażeń mniej więcej na poziomie 5 tys. To nie jest problem z punktu widzenia infrastruktury covidowej. Liczba łóżek przygotowanych przez wojewodów i plany ich rozwijania to już rzecz, która jest w pewnym sensie dopracowana. Tutaj nie ma zagrożenia dla wydolności - podkreślił minister.
[...]
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ile-zakazen-koronawirusem-pod-koniec-miesiaca-minister-zdrow,nId,5575198#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/slowa-polaka-wchodzac-do-sklepu-w-maseczce-czuje-sie-jak-frajer-6692584172083840a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-trzecia-dawka-szczepionki-przeciw-covid-19-co-z-certyfikatem,nId,5575479#crp_state=1

============

Sydney świętuje "dzień wolności" po 107 dniach lockdownu
Opracowanie: Joanna Potocka 11 października (09:43)

Australia wraca do życia po prawie czterech miesiącach lockdownu. Restauracje, kawiarnie, siłownie, fryzjerzy i inne miejsca publiczne w Sydney od poniedziałku witają w pełni zaszczepionych. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-sydney-swietuje-dzien-wolnosci-po-107-dniach-lockdownu,nId,5574857#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/niemcy-rodzine-wyrzucono-z-samolotu-bo-dwulatek-nie-mial-maseczki-6692787484015232a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-przepustka-sanitarna-we-wlo

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/964756/koronawirus-w-reprezentacji-albanii-rywale-polakow-stracili-kluczowego-pilkarza

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/11/covid-rates-lower-western-europe-than-central-and-eastern
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/oct/11/one-in-six-most-critically-ill-patients-are-unvaccinated-pregnant-women-with-covid
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/11/french-study-vaccines-cut-covid-deaths

Rare Snow Leopard Likely Died of Covid-19
A snow leopard at the Great Plains Zoo in South Dakota is believed to have died from Covid-19 last week, zoo officials said.

The big cat, a female snow leopard named Baya, died last Thursday after developing a cough, followed by a loss of appetite, lethargy and severe respiratory symptoms. One cat at the zoo has so far tested positive for the virus and others have been unwell. Officials will conduct an examination of Baya’s body to determine her cause of death.

By 6 October, a Siberian tiger named Keesa tested positive for the virus. A day later, Baya began experiencing a “rapid decline in respiratory function.” Sadly, Baya died Thursday evening.

“We are deeply saddened by the loss of Baya. Our animal care and veterinary staffs fought arduously and did their best to help give Baya a fighting chance,” Becky Dewitz, CEO of the Great Plains Zoo, said in a statement.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/11/covid-live-news-sydney-reopens-after-long-lockdown-new-zealand-braces-for-rising-cases
« Ostatnia zmiana: Październik 12, 2021, 00:47 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1441 dnia: Październik 06, 2021, 23:26 »
12 października, wtorek

Wschód Polski w najtrudniejszej sytuacji covidowej. "Może być konieczne przetransportowanie chorych do sąsiednich województw"

Pomimo dominacji bardzo zakaźnego wariantu Delta, liczba nowych zakażeń koronawirusem na świecie spada. Niestety nie dotyczy to Polski. U nas widać odwrotny trend - dobowe liczby nowych przypadków SARS-CoV-2 przekroczyły 2 tys. Jedna trzecia dotyczy dwóch województw: lubelskiego i podkarpackiego. Eksperci wskazują, że najgorsze dopiero przed nami. Czwarta fala zaatakuje przede wszystkim małe miejscowości i wsie, zwłaszcza na wschodzie Polski. - Podwajanie liczby stwierdzonych zakażeń i zgonów następuje mniej więcej co dwa tygodnie - mówi dr Jakub Zieliński, analityk z Zespołu Modelu Epidemiologicznego ICM.

1. Koronawirus w odwrocie?

Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19, zwraca uwagę na to, że w skali światowej liczby odnotowywanych zakażeń zbliżają się do najniższych wartości od roku. Spadają też dobowe liczby zgonów wśród chorujących na COVID-19. Trend spadkowy jest widoczny w obu Amerykach, Azji, a nawet w Afryce. Odwrotna tendencja dotyczy dwóch kontynentów: wzrosty nadal widać w środkowej i wschodniej Europie oraz w Australii.

- Gdyby głównie nie masowe szczepienia na świecie i w mniejszym stopniu przechorowanie przez część ludzkości COVID, przy wariancie Delta mielibyśmy pionowe wzrosty nowych przypadków i zgonów - podkeśla w mediach społecznościowych Maciej Roszkowski.

- Nasza część Europy notuje wzrosty na własne życzenie części obywateli. Mieliśmy dostęp do szczepionek, a wielu z tej możliwości nie skorzystało. To ta część społeczeństwa w Europie Środkowej teraz napędza epidemię w naszym rejonie, to oni głównie chorują, są hospitalizowani i umierają na COVID - dodaje.

Jego zdaniem za wcześnie na świętowanie sukcesu w walce z pandemią, bo SARS-CoV-2 nie raz nas zaskoczył.

- Prawdopodobnie będą teraz zyskiwały na znaczeniu warianty równie lub bardziej transmisyjne co Delta, ale w większym stopniu uciekające ochronie poszczepiennej i u ozdrowieńców - prognozuje Roszkowski.
2. Ta fala jest wolniejsza, mimo że wirus jest bardziej zakaźny

Zgodnie z modelami matematycznymi opracowanymi przez ekspertów z Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce największe liczby nowych zakażeń są przewidywane w grudniu. Najwięcej zakażeń jest rejestrowanych przede wszystkim we wschodniej Polsce i przede wszystkim na wsiach.

- To są tereny o dosyć niskiej gęstości zaludnienia, w związku z tym ta epidemia rozchodzi się tam dosyć wolno. Dlatego w tej chwili w Polsce podwajanie liczby stwierdzonych zakażeń i zgonów następuje mniej więcej co dwa tygodnie. Podczas ubiegłorocznej fali to podwojenie następowało co tydzień, czyli ta fala jest wolniejsza, mimo że wirus jest bardziej zakaźny - mówi dr Jakub Zieliński z Zespołu Modelu Epidemiologicznego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW.

Analityk wyjaśnia, że duże miasta w mniejszym stopniu odczują uderzenie czwartej fali, bo znaczny odsetek ich mieszkańców jest już zaszczepiony albo przechorował COVID-19. W związku z tym wirus ma tam mniejsze możliwości przenoszenia mimo większej liczby kontaktów.

- Z kolei na wsiach ludzie spotykają się rzadziej i w mniejszym natężeniu. Mówiąc kolokwialnie: raz w tygodniu w kościele. Na wsi rzadziej dochodzi do tych masowych kontaktów, w związku z tym to rozprzestrzenianie będzie następowało wolniej - tłumaczy dr Zieliński.

3. Na Lubelszczyźnie większość miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych już jest zajętych

Czwarta fala będzie przebiegać inaczej niż poprzednie, będzie rozwijać się wolniej, ale to wiąże się też z tym, że będzie trwać dłużej.

- Dobra wiadomość jest taka, że to maksimum zakażeń i hospitalizacji będzie mniejsze niż w zeszłym roku i będzie bardziej rozłożone w czasie. Natomiast te optymistyczne założenia niestety nie dotyczą Polski wschodniej, zwłaszcza Lubelszczyzny i południowego Podlasia - podkreśla dr Zieliński.

Na Lubelszczyźnie jest już zajętych 61 proc. łóżek przygotowanych dla pacjentów covidowych, na Podlasiu - 54 proc., a na Podkarpaciu - 45 proc. Prognozy ekspertów z UW przewidują, że szczyt czwartej fali zacznie się w połowie grudnia i może trwać nawet przez 2-3 miesiące z utrzymującymi się na wysokim poziomie liczbami zakażeń i hospitalizacji. Pytanie, czy szpitale wytrzymają tak długotrwały napór pacjentów? Dr Zieliński przyznaje, że w najbardziej dotkniętych regionach może być konieczne transportowanie chorych do innych ośrodków w kraju.

- Problematyczne jest to, że system opieki zdrowotnej jest w gorszym stanie, niż był w zeszłym roku. Wiadomo, że w Warszawie pogotowie jest już na granicy wydolności, w centrum miasta do wypadków jest wysyłane lotnicze pogotowie ratunkowe, bo już teraz dostępność karetek jest ograniczona. To oznacza, że problem może być coraz większy - alarmuje dr Zieliński. - Na Lubelszczyźnie większość miejsc przeznaczonych dla pacjentów covidowych już jest zajęta. Oznacza to, że rząd zapewne będzie musiał przekształcać kolejne szpitale czy oddziały w covidowe. Na wschodzie nie ma gęstej sieci szpitali, nie ma wielu dużych ośrodków klinicznych, w związku z tym tam może być problem i może być konieczne przetransportowanie chorych do sąsiednich województw. W pozostałej części kraju ta fala powinna być niższa - podsumowuje naukowiec.


4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/wschod-polski-w-najtrudniejszej-sytuacji-moze-byc-konieczne-przetransportowanie-chorych-do-sasiednich-wojewodztw

Szpitalowi tymczasowemu w Krakowie grozi paraliż. Zaczyna brakować pracowników
Marek Wiosło 12 października (16:45)

Pracownicy szpitala tymczasowego w Krakowie od czerwca nie otrzymują dodatków covidowych, mimo że takie przysługują pracownikom innych placówek za tą samą pracę. To jedyny szpital tymczasowy w Polsce, który działa bez przerwy od początku pandemii. Teraz grozi mu paraliż. Zaczyna bowiem brakować pracowników. Powodem ma być błędna interpretacja rozporządzenia przez Ministerstwo Zdrowia.

Pandemia się nie skończyła, trwa cały czas, a my od początku pandemii pracujemy w kombinezonach, opiekując się pacjentami z Covid-19 - mówią pracownicy szpitala tymczasowego przy ulicy Kopernika w Krakowie.

Zorganizowany on został przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie. Placówka przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Jakubowskiego zaraz przed wybuchem pandemii karonawirusa. To dlatego tak szybko można było zorganizować szpital tymczasowy. Powstał on w opuszczonych budynkach szpitalnych, a dokładnie w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK).

Lecznica działa od początku pandemii bez przerwy - dokładnie od 26 października. W najtrudniejszym okresie zajęte były wszystkie łóżka. Pracowali tu także pracownicy oddelegowali z innych placówek na mocy decyzji wojewody. Było to ponad sto osób.

To niezwykle ciężka praca, musicie państwo wiedzieć, że to praca w pełnym zabezpieczeniu. Bardzo trudno jest być w kombinezonie przez pół dnia, nie jeść, nie pić i nie chodzić do toalety. Robimy przez to rotacje co trzy godziny - mówi Wioletta Słowińska, pielęgniarka oddziałowa szpitala tymczasowego.

Obecnie w lecznicy zatrudnionych jest 50 osób.

Brak dodatków covidowych

Od czerwca personel szpitala nie dostaje dodatków covidowych, które przysługują personelowi medycznemu zgodnie z poleceniem ministra zdrowia. Chodzi o dodatkowe wynagrodzenie, czyli 100 proc. swojej podstawowej pensji. Mowa o pracownikach, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami zakażonymi koronawirusem. Takie dodatki dostają pracownicy innych szpitali, którzy wykonują tę samą pracę.

Umiejscowienie szpitala tymczasowego w dawnych budynkach szpitalnych miało też na celu odseparowanie zakażonych korinawirusem od innych pacjentów niecovidowych. Szpital Uniwersytecki, borykając się z dużą liczbą niecvoidowych pacjentów, zaczął wracać do swojej normalniej działalności, pozostawiając wciąż w utrzymaniu szpital tymczasowy przy Kopernika.

Od czerwca zmienione zostało polecenie ministra zdrowia dotyczące szpitali i dodatków covidowych dla personelu.

Zgodnie z nowelizacją ministra, która dotyczy dodatkowego wynagrodzenia wypłacanego co miesiąc, otrzymują je pracownicy zatrudnieni w szpitalach II poziomu zabezpieczenia covidowego - mówi Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ. To wtedy pracownicy szpitala tymczasowego przestali być równo traktowani i przestali dostawać dodatki.

Skierowaliśmy do resortu zdrowia pismo, gdzie opisaliśmy status tego szpitala. Wskazaliśmy, że świadczenia wykonywane przez szpital tymczasowy są w istocie świadczeniami wykonywanymi na drugim poziomie retencyjności - mówi Joanna Paździo z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Pracownikom więc powinny należeć się dodatki za walkę z pandemią.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie od czerwca przestał być jednostką na drugim poziomie referencyjności. Oznacza to, że zatrudnionym tam pracownikom nie przysługuje dodatek covidowy.

Mimo że szpital w odrębnym budynku prowadzi szpital tymczasowy, gdzie pracownicy wykonują prace tylko w jednym miejscu, opiekując się pacjentami z Covid-19 - im dodatek także nie przysługuje.

Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że "świadczenie dodatkowe nie przysługuje - i nigdy nie przysługiwało - tylko z tytułu zatrudnienia w strukturze organizacyjnej będącej szpitalem tymczasowym".

Brak odpowiedzi

Otrzymaliśmy pismo, że od czerwca nie będą nam przysługiwać dodatki. Nie było w piśmie od NFZ żadnych informacji dotyczących naszego statusu. Szpital wysłał pismo do NFZ-u i ministerstwa z pytaniami o status placówek. Od tamtej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi - mówi Słowińska.

Najbardziej bolesne jest to, że jesteśmy centralnym szpitalem covidowym, że jesteśmy na pierwszej linii frontu, ale chcemy takiego samego traktowania, jak innych. Jest całkowicie rozmyta odpowiedzialność. Nie wiem do ilu drzwi stukaliśmy, dla nas jest to trudna sytuacja. Pracujemy w tymczasowym szpitalu covidowym, nie potrzebujemy szukać żadnych wybiegów interpretacyjnych, żeby udowodnić, że pracujemy w takim szpitalu, a tu się okazuje ze ministrowi zdrowia najlepiej wychodzi nierobienie nic. Dokładnie od czerwca nie zrobił nic - podkreśla.

Nie rozumiemy decyzji Ministerstwa Zdrowia - Mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor szpitala Uniwersyteckiego. Dla mnie odpowiedź jest prosta - prawdopodobnie ktoś zapomniał, że jeszcze istnieją szpitale tymczasowe, które są lecznicami aktywnymi. My od trzech miesięcy podejmujemy działania wraz z wojewodą małopolskim. Chcemy naprawić tę sytuację. Ministerstwo od ponad 50 dni milczy i nie odpowiada nam w tej sprawie. Tak naprawdę to szpital może teraz czekać paraliż. Ci pracownicy spotkali się z ogromną niesprawiedliwością ze strony Ministerstwa Zdrowia - dodaje.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-szpitalowi-tymczasowemu-w-krakowie-grozi-paraliz-zaczyna-bra,nId,5577376#crp_state=1

Koronawirus. Im dalej od Wrocławia, tym gorzej. Mało zaszczepionych z daleka od stolicy regionu
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA 12-10-2021 07:47

Specjaliści wciąż podkreślają, że jedyną szansą na wygranie walki z COVID-19 są masowe szczepienia, które zbudują odporność populacji. Niestety, na Dolnym Śląsku sytuacja wciąż nie wygląda dobrze. W małych miejscowościach nie zaszczepiła się nawet połowa mieszkańców. (...)
https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-im-dalej-od-wroclawia-tym-gorzej-malo-zaszczepionych-z-daleka-od-stolicy-regionu-6692928231721600a

Koronawirus. COVID-19 zaatakował Legnicę. Fatalne dane
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA 12-10-2021 18:54

Niepokojące wieści z legnickiego szpitala. W weekend z powodu COVID-19 zmarło tam 3 pacjentów. Obecnie w placówce leczy się 21 zakażonych, z czego 2 osoby są w stanie ciężkim. Jak informuje rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, umierają osoby niezaszczepione. (...)
https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-covid-19-zaatakowal-legnice-fatalne-dane-6692786778999424a

https://www.money.pl/gospodarka/chetnych-na-ten-sliski-interes-nie-brakuje-sypia-sie-akty-oskarzenia-6692941308013216a.html

https://wroclaw.wp.pl/koronawirus-im-dalej-od-wroclawia-tym-gorzej-malo-zaszczepionych-z-daleka-od-stolicy-regionu-6692928231721600a

================

Pieniądze za szczepienie przeciwko COVID-19. Pomysł z Litwy
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA, 12-10-2021 21:27

Pieniądze za szczepienie przeciwko COVID-19? To możliwe. 100 euro otrzymają w pełni zaszczepione osoby na Litwie, które ukończyły 75 lat. Pomysł ma przyczynić się do zwiększenia liczby zaszczepionych seniorów w tym kraju. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/pieniadze-za-szczepienie-przeciwko-covid-19-pomysl-z-litwy-6693137867229824a

https://wideo.wp.pl/lockdown-w-australii-sydney-luzuje-obostrzenia-i-swietuje-wysoki-poziom-wyszczepienia-6693014687626881v

https://sportowefakty.wp.pl/koszykowka/964927/gwiazdor-nba-odsuniety-od-zespolu-wszystko-przez-brak-szczepienia
https://www.o2.pl/sport/gwiazdor-ligi-nhl-sfalszowal-paszport-covidowy-a-to-poczatek-jego-przewinien-6693131983223424a

https://fitness.wp.pl/24338,legendarny-zawodnik-wyladowal-w-szpitalu-wybral-niewlasciwego-faceta

Covid response ‘one of UK’s worst ever public health failures’
Ian Sample and Peter Walker Tue 12 Oct 2021 00.01 BST

Early handling and belief in ‘herd immunity’ led to more deaths, Commons inquiry finds

Britain’s early handling of the coronavirus pandemic was one of the worst public health failures in UK history, with ministers and scientists taking a “fatalistic” approach that exacerbated the death toll, a landmark inquiry has found.

“Groupthink”, evidence of British exceptionalism and a deliberately “slow and gradualist” approach meant the UK fared “significantly worse” than other countries, according to the 151-page “Coronavirus: lessons learned to date” report led by two former Conservative ministers. (...)

“It is now clear that this was the wrong policy, and that it led to a higher initial death toll than would have resulted from a more emphatic early policy. In a pandemic spreading rapidly and exponentially, every week counted.”

Decisions on lockdowns and social distancing during the early weeks of the pandemic – and the advice that led to them – “rank as one of the most important public health failures the United Kingdom has ever experienced”, the report concludes, stressing: “This happened despite the UK counting on some of the best expertise available anywhere in the world, and despite having an open, democratic system that allowed plentiful challenge.” (...)
https://www.theguardian.com/politics/2021/oct/12/covid-response-one-of-uks-worst-ever-public-health-failures

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/12/government-must-be-transparent-about-science-advice-it-receives
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/12/the-real-problem-is-the-repetition-of-mistakes-scientists-react-to-covid-enquiry

Russia to test Covid-19 vaccine in form of nasal spray

Russia will test a nasal spray form of its Sputnik V vaccine against Covid-19 among adult volunteers, according to a state document published on Tuesday,

It comes after the country recorded its highest single-day death toll since the start of the pandemic, with 973 deaths.

Reuters reports:

Russia was quick to develop and launch its Sputnik vaccine when the coronavirus pandemic struck last year, but take-up has been slow, with many Russians citing distrust of the authorities and fear of new medical products.

The nasal spray is to be applied in two doses in a clinic in St Petersburg, according to the document published on the state register of medicines, which did not provide the planned timing of the clinical tests.

President Vladimir Putin said on Tuesday Russia needed to speed up its vaccination campaign against Covid-19 as the country recorded its highest single-day death toll since the start of the pandemic.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/12/coronavirus-live-uk-covid-response-a-public-health-failure-inquiry-finds-thailand-set-to-welcome-back-tourists
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2021, 07:42 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1442 dnia: Październik 08, 2021, 23:28 »
13 października, środa

Dr Ernest Kuchar: Lekarze i nauczyciele powinni mieć obowiązek szczepień przeciw COVID-19
Tatiana Kolesnychenko,  13.10.2021 13:22

Kolejny duży skok zakażeń w Polsce i coraz więcej głosów o konieczności wprowadzenia obowiązku szczepień przeciw COVID-19 jako jedynej szansy na powstrzymanie pandemii. - Mam w tej chwili w szpitalu dwóch małych pacjentów ciężko chorych na COVID-19. Te dzieci zakaziły się koronawirusem od nauczycielki. Jest to po prostu smutne. Jeśli ktoś pracuje w tak odpowiedzialnym zawodzie, powinien być zaszczepiony ze względu na bezpieczeństwo innych – uważa dr Ernest Kuchar, pediatra, lekarz chorób zakaźnych oraz prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

1. Polski "jakośtobędzizm". Wyparliśmy ze świadomości czwartą falę epidemii

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w Polsce. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem wykryto u 2640 osób. To skok o ponad 550 przypadków w porównaniu do ubiegłej środy. Najcięższa sytuacja jest na Lubelszczyźnie oraz na Podlasiu, gdzie już zaczyna brakować łóżek dla chorych na COVID-19.

Pojawia się coraz więcej głosów, że sytuacja zmierza w bardzo niebezpiecznym kierunku i jedynym sposobem na uniknięcie kolejnej tragedii jest wprowadzenie obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

Dr hab. Ernest Kuchar częściowo podziela ten punkt widzenia. Jednak zdaniem eksperta obowiązek szczepień powinien dotyczyć tylko niektórych grup zawodowych.

- Nie jesteśmy wyspą, tylko częścią Europy i wiadomo było, że skoro czwarta fala epidemii jest wszędzie dookoła, to również dotrze i do Polski. Niestety połowa Polaków wciąż nie jest zaszczepiona przeciw COVID-19, a wielu ma do tego lekceważący stosunek – mówi dr Ernest Kuchar.

Zdaniem eksperta Polacy wypierają ze świadomości ryzyko, jakie za sobą niesie epidemia koronawirusa.

- Polacy są niepoprawnymi optymistami i nie lubią się przygotowywać. Zwycięża myślenie na zasadzie "jakoś to będzie", poczekamy, a jak coś się stanie, to dopiero wtedy będziemy się martwić – podkreśla dr Kuchar.

2. "Polska to nie Rosja". Obowiązkowe szczepienia tylko dla wybranych zawodów

Według dra Kuchara nie można zmusić całego społeczeństwa do szczepień przeciw COVID-19.

- Polska to nie Rosja, tu nikt z karabinem nie będzie odprowadzać nas do punktu szczepień. W całym społeczeństwie jest brak akceptacji dla wprowadzenia obowiązku szczepień i ja to rozumiem. Uważam jednak, że szczepienia przeciw COVID-19 powinny być obowiązkowe w wybranych zawodach – mówi dr Kuchar.

Zdaniem eksperta obowiązek szczepień przeciw COVID-19 powinien objąć wszystkich pracowników opieki zdrowotnej mających kontakt z pacjentami oraz pracowników oświaty.

- Są to zawody obarczone dużą odpowiedzialnością. Dlatego szczepienia powinny być obowiązkowe. A jeśli komuś to się nie podoba, może zmienić zawód – ucina dr Kuchar. - Mam w tej chwili w szpitalu dwójkę dzieci chorych na COVID-19. Zostały zarażone koronawirusem przez nauczycielkę. To jest smutna sytuacja. Szkoła powinna być bezpieczna, także pod względem epidemiologicznym. Rodzice nie wysyłają dzieci do szkoły po to, żeby się zaraziły - podkreśla.

3. "Bulwersuje mnie, że niektórzy nauczyciele odmawiają szczepienia przeciw COVID-19"

Dr Kuchar porównuje sytuację z obowiązkiem szczepień do palenia papierosów.

- Każdy wie, że palenie może doprowadzić do raka płuc. Jednak papierosy nie są zakazane. W pewnym sensie podobnie jest ze szczepieniami przeciw COVID-19. Każdy wie, że z powodu COVID-19 można umrzeć, ale sam musi zdecydować, czy chce się szczepić, czy nie. Natomiast pracownicy służby zdrowia mają kategoryczny zakaz palenia w pracy. Skoro więc można wprowadzić takie ograniczenia, dlaczego nie można analogicznie postąpić ze szczepieniami przeciw COVID-19? – zastanawia się dr Kuchar.

Ekspert podkreśla, że tej jesieni gołym okiem widać przyrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 wśród dzieci.

- Powinniśmy przestać bagatelizować ten problem. Jeden z moich pacjentów, 15-letni chłopiec, walczy o życie na OIOM-ie. Oczywiście, dzieci z reguły przechodzą zakażenie koronawirusem łagodnie, ale nie w każdym przypadku. Nie wiemy, czy któreś z nich nie ma np. skłonności genetycznych sprzyjających ciężkiemu przebiegowi COVID-19. Dlatego bulwersuje mnie, że niektórzy nauczyciele odmawiają szczepienia przeciw COVID-19. Takie osoby nie powinny być dopuszczane do nauczania stacjonarnego – podkreśla dr Ernest Kuchar.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/dr-ernest-kuchar-lekarze-i-nauczyciele-powinni-miec-obowiazek-szczepien-przeciw-covid-19-jesli-sie-komus-to-nie-podoba-prosze-zmienic-zawod

Czwarta fala. Gdzie sytuacja będzie najgorsza? Mamy prognozę
RADOSŁAW OPAS 13-10-2021 22:30

W środę odnotowano ponad 2,6 tys. nowych przypadków zachorowań na COVID-19. W porównaniu z ubiegłym tygodniem oznacza to wzrost zakażeń o 50 proc. Wiadomo już, w których miejscach w Polsce sytuacja epidemiczna w najbliższych tygodniach może być najcięższa. - Wystąpi długotrwałe obciążenie systemu ochrony zdrowia - mówi w rozmowie z WP dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW.

13 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w ciągu ostatniej doby zdiagnozowano 2640 zakażeń koronawirusem. Równo tydzień temu, 6 października, zachorowań stwierdzono zaledwie 2085.

Nowe przypadki potwierdzono w środę w następujących województwach: lubelskim (620), mazowieckim (457), podlaskim (261), małopolskim (142), zachodniopomorskim (136), śląskim (131), wielkopolskim (131), łódzkim (129), warmińsko-mazurskim (109), dolnośląskim (107), podkarpackim (103), pomorskim (97), kujawsko-pomorskim (67), świętokrzyskim (43), lubuskim (41), opolskim (36).

Resort przekazał jednocześnie, że przez ostatnie 24 godziny zmarło 40 osób cierpiących na COVID-19, z czego 34 pacjentów zmarło z powodu współistnienia choroby z innymi schorzeniami.

Czwarta fala rośnie w siłę. Te regiony będą bezpieczne? Mamy mapę

O aktualną sytuację epidemiczną zapytaliśmy dr. Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW. Jego zespół opracował mapę przedstawiającą prognozowaną maksymalną liczbę dziennych hospitalizacji w momencie szczytu czwartej fali koronawirusa.Mapa prognozowanej liczby hospitalizacji
Źródło: Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW


- Mapa podaje liczbę hospitalizacji na 100 tys. mieszkańców. Największa fala hospitalizacji będzie na Podlasiu, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie. Będzie ona też długotrwała. Nie tylko hospitalizacji będzie więcej, ale też wystąpi długotrwałe obciążenie systemu ochrony zdrowia. Szacujemy, że ta fala może trwać nawet dwa miesiące - tłumaczy w rozmowie z Wirtualną Polską fizyk i specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Na wysoką liczbę hospitalizacji przygotować muszą się m.in. mieszkańcy okolic Augustowa, Grajewa oraz Ełku. W podobnej sytuacji znaleźć mogą się również osoby zamieszkujące Siemiatycze i

Powyżej 100 i 150 hospitalizacji na 100 tys. mieszkańców wystąpić może także w Stalowej Woli, Kraśniku oraz w okolicach Jasła.

Ekspert podkreśla jednak, że szczyt obecnej, czwartej już fali, "będzie bardziej rozłożony, niż miało to miejsce do tej pory". Zwraca uwagę m.in. na poziom wyszczepienia społeczeństwa. - Symulacja toczy się na takim modelu syntetycznego społeczeństwa. Widzimy, jak w różnych regionach, w różnym stopniu ta epidemia się rozwija. Możemy zgodnie z rzeczywistością zaimplementować tam postęp szczepień, który jest w różnych powiatach - mówi nam dr Rakowski.

Koronawirus. W grudniu zabraknie łóżek w szpitalach? Ekspert ostrzega

Kierownik zespołu covidowego w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania UW dodaje jednak, że sytuacja epidemiczna za kilka tygodni może być groźna nie tylko na terenie wschodniej Polski.

- Mimo zielonego koloru na mapie, hospitalizacje pojawią się także w zachodniej części kraju. Szpitale w dużych miastach będą potrzebowały wielu miejsc w szpitalach - wyjaśnia dr Franciszek Rakowski.

Wyjątkowo dużo zajętych łózek może być m.in. w stolicy Polski, gdzie już podczas poprzedniej fali na wielu oddziałach brakowało respiratorów i miejsc dla zakażonych pacjentów. - W Warszawie tych hospitalizacji w negatywnym scenariuszu może być tyle samo, co podczas fali wiosennej - mówi WP ekspert.

Nawet ponad 20 tys. zakażeń dziennie. "Mamy dużo infekcji poszczepiennych"

W rozmowie z WP dr Rakowski zdradził też, kiedy nastąpi ostateczny szczyt czwartej fali. - Najprawdopodobniej będzie miał on miejsce w okolicach pierwszej połowy grudnia. Przewidujemy, że w najbardziej krytycznym momencie może wystąpić ponad 20 tys. przypadków dziennie. Mamy w tej chwili dużo infekcji poszczepiennych i reinfekcji, które będą miały łagodny lub średni przebieg i nie będą wiązały się z koniecznością hospitalizacji - wskazuje.

- Nasz model pokazuje tak naprawdę liczbę wymaganych łóżek szpitalnych, a nie liczbę zajętych. Podczas fali jesiennej w 2020 r. była duża różnica między zajętymi, a wymaganymi, co później przełożyło się na bardzo dużą śmiertelność. Nie było tylu łóżek, ile potrzebowano - podkreśla fizyk.

https://wiadomosci.wp.pl/czwarta-fala-gdzie-sytuacja-bedzie-najgorsza-mamy-prognoze-6693054480149120a

Wiceminister Kraska ma złe wieści. "Jutro powinny się nam zapalić dwie czerwone lampki"
OPRAC. VIOLETTA BARAN  13-10-2021 18:54

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaapelował do wszystkich, którzy jeszcze się nie zaszczepili, by zrobili to jak najszybciej. - Ostatnie dni pokazują, że ta fala czwarta zdecydowanie przyspiesza w Polsce. Tych nowych przypadków jest coraz więcej - stwierdził. Wyjawił też, że jutro możemy spodziewać się kolejnego wzrostu zakażeń. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/wiceminister-kraska-ma-zle-wiesci-jutro-powinny-sie-nam-zapalic-dwie-czerwone-lampki-6693453297187648a
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-waldemar-kraska-o-rozmowach-z-protestujacymi-medykami-na-raz,nId,5579416#crp_state=1

Szef sprawdzi, czy pracownik jest zaszczepiony? Niedzielski mówi, co się dzieje z projektem
oprac. TOS |13.10.2021 8:54

(...) Według Niedzielskiego przesądzona jest też inna kwestia związana ze szczepieniami przeciw COVID-19. Ostatecznie trzecia dawka szczepionki będzie dostępna dla wszystkich chętnych. Podkreślił, że trwają konsultacje z ekspertami, kiedy to nastąpi. Według Niedzielskiego apogeum czwartej fali nastąpi na przełomie listopada i grudnia. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/szef-sprawdzi-czy-pracownik-jest-zaszczepiony-niedzielski-mowi-co-sie-dzieje-z-projektem-6693304706751104a.html

https://www.o2.pl/informacje/obostrzenia-dla-niezaszczepionych-nowy-lockdown-oto-co-mysla-polacy-6693326838028960a

https://www.money.pl/gospodarka/najwieksze-fabryki-samochodow-w-kraju-stanely-branza-prosi-rzad-o-tarcze-ochronna-6693058563750528a.html

https://www.money.pl/gospodarka/co-robi-koroner-6693130146204288a.html

=================

https://wiadomosci.wp.pl/izrael-krytyk-szczepien-zmarl-z-powodu-koronawirusa-6683617082993152a

Russia’s population undergoes largest ever peacetime decline, analysis shows
Pjotr Sauer in Moscow Wed 13 Oct 2021 12.26 BST

Analysis finds natural population fell by 997,000 between October 2020 and September 2021 – with Covid cited as principal cause

Russia’s natural population has undergone its largest peacetime decline in recorded history over the last 12 months, according to an analysis of official government statistics made by a prominent independent demographer, as the country battles a deadly fourth wave of the Covid-19 pandemic.

The natural population, a number calculated from registered deaths and births, excluding the impact of migration, declined by 997,000 between October 2020 and September 2021, the demographer Alexei Raksha has calculated.

Russia has been one of the countries hit hardest by the pandemic, registering at least 660,000 excess deaths since the start of 2020, according to government data, and the dramatic drop appears to show the devastating toll the pandemic has had on the country’s social fabric.

Previous government reports showed Russia’s population decline in 2020 was 11 times greater than that of the pre-pandemic 2019. (...)

Despite widely available vaccines, Russia on Wednesday recorded a new record number of coronavirus deaths, as Russians continue to be sceptical of the Russian-made vaccines, with only a third of the population fully vaccinated. (...)
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/13/russias-population-undergoes-largest-ever-peacetime-decline

Cytuj
Russia on Wednesday reported 28,717 new coronavirus cases and 984 deaths from Covid-19, a new record number of daily fatalities.

https://www.theguardian.com/politics/2021/oct/13/senior-tory-says-sorry-for-mistakes-in-covid-pandemic-handling

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/13/president-of-brazil-says-it-makes-no-sense-for-him-to-be-vaccinated

The Republic of Congo has announced a 45-day ban on weddings - a move it said will help to stem the spread of coronavirus, AFP reports.

Communications minister Thierry Moungalla said in a televised statement:“Ceremonies for civil, religious and traditional marriages and dowries are being suspended for a duration of 45 days.”

He said that the Central African country, also known as Congo-Brazzaville to distinguish it from the larger Democratic Republic of Congo, is facing a third wave of the virus.

He added: “This extremely concerning and serious situation stems greatly from a widespread decline by the public in following distancing measures.

The decline he said was “particularly noticeable at wakes, burials, weddings and other festivities, in public transport,” he said, criticising the “near absence” of controls to rectify such behaviour.

However, the new measures have been met with criticism.Local rights activist Tresor Nzila said the ban was “disproportionate and ineffective” and a “further attack” on liberties.

Congo, a country of around 5.5 million people, has officially recorded 15,445 cases of Covid-19 since March 14, 2020, of which 222 have been fatal, according to figures published on Sunday.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/13/covid-news-live-us-set-to-open-land-borders-bali-prepares-to-welcome-back-tourists

AzIŚ (3) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg170075#msg170075
« Ostatnia zmiana: Październik 13, 2021, 23:46 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1443 dnia: Październik 10, 2021, 22:36 »
14 października, czwartek

Alarmujące dane - 3 tys. nowych zakażeń. Lek. Fiałek: Nie możemy liczyć na spokojną jesień
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  14.10.2021 12:09

Izrael chwali się pokonaniem wariantu Delta. Tamtejsi analitycy przewidują, że dzięki temu, że dużo osób przyjęło trzecią dawkę szczepionki, na razie nie ma obaw związanych z pojawieniem się kolejnych wariantów. Polska jest daleko od tej perspektywy. W czwartek padł rekord czwartej fali COVID - odnotowano 3 tys. nowych przypadków zakażeń i aż 60 zgonów.

1. "Jesteśmy na ramieniu wznoszącym fali zakażeń"

"Czwarta fala się skończyła" - przekonuje cytowany przez PAP dr Yael Paran, zastępca dyrektora ds. epidemiologii w Centrum Medycznym Sourasky w Tel Awiwie. W Izraelu w ciągu miesiąca liczba zakażeń spadła o 30 proc. Wirusolożka dr Rivka Abulafia-Lapid wyjaśnia, że dzięki szybkiemu podaniu trzeciej dawki szczepionki, zwłaszcza w grupach ryzyka, udało się opanować czwartą falę.

"Oceniam, że po otrzymaniu trzech dawek szczepionki ochrona będzie się utrzymywała nawet przez rok. Powinniśmy się spodziewać nowych wariantów, ale nie teraz, ponieważ (izraelska) populacja jest dobrze wyszczepiona" - tłumaczyła dr Abulafia-Lapid.

W Polsce na razie widać odwrotną tendencję. 14 października liczba zakażeń po raz pierwszy podczas czwartej fali sięgnęła 3 tys. nowych przypadków w ciągu doby. To wzrost o blisko 50 proc. w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia.

- To oznacza, że jesteśmy niestety na ramieniu wznoszącym fali zakażeń. Musimy się liczyć z tym, że tych zakażeń w najbliższym czasie może być jeszcze więcej, a to będzie się przekładało również na większą liczbę osób potrzebujących hospitalizacji i - co jest nieuniknione - na większą liczbę zgonów, bo średnio co 50. osoba umiera - mówi dr Marek Posobkiewicz, lekarz chorób wewnętrznych oraz medycyny morskiej i tropikalnej ze Szpitala MSWiA w Warszawie, były Główny Inspektor Sanitarny.

Analitycy zwracają uwagę na niepokojącą tendencję: odsetek pozytywnych testów sięga 6 proc. Średnia wartość powyżej 5 proc. pokazuje, że prawdopodobnie wiele osób zakażonych nie zostało jeszcze przetestowanych i że sytuacja łatwo może wymknąć się spod kontroli. Doktor Bartosz Fiałek podkreśla, że kluczowym parametrem oceniającym sytuację jest liczba pacjentów wymagających hospitalizacji.

- Dostępne modele matematyczne jednoznacznie wskazują, że pod koniec października możemy notować nawet ponad 6 tys. przypadków COVID-19 na dobę. Ważniejsze pozostaje jednak to, ile z tych osób będzie trafiać do szpitali, ile będzie przyjmowanych do oddziałów intensywnej terapii, ile umrze. Z epidemiologicznego punktu widzenia, znacznie bardziej interesują nas ciężkie przebiegi choroby wymagające korzystania z pomocy medycznej - wyjaśnia lek. Bartosz Fiałek, reumatolog, popularyzator wiedzy na temat COVID-19.

Ekspert przypomina, że w porównaniu z poprzednimi falami, tym razem mamy pewną przewagę nad wirusem: doświadczenie personelu medycznego i ok. 53 proc. w pełni zaszczepionego społeczeństwa.

- Mam nadzieję, że ten niski odsetek wyszczepienia przeciw COVID-19 w Polsce, pomimo wszystko pozwoli na to, abyśmy nie doświadczali tak wielu hospitalizacji oraz zgonów, jak przed rokiem. Pamiętam dokładnie mój pierwszy dyżur w SOR-ze nowego szpitala, 31 października ubiegłego roku, kiedy przed wjazdem do oddziału stał sznur karetek, ponieważ nie mieliśmy fizycznie miejsca do przyjęcia kolejnych chorych. Cały SOR był zapełniony, a sześć karetek czekało na swoją kolej - przypomina Fiałek. - Mam nadzieję, że szczepienia wpłyną nie tyle na zmniejszenie liczby przypadków zakażeń nowym koronawirusem, ile przede wszystkim na spadek liczby ciężkich przebiegów COVID-19. To pozwoli jakkolwiek funkcjonować systemowi opieki zdrowotnej. Trzeba jasno powiedzieć, że podczas drugiej i trzeciej fali epidemicznej w Polsce ochrona zdrowia się załamała, doszło do jej paraliżu. W konsekwencji mieliśmy bardzo wysoką liczbę nadmiarowych zgonów - dodaje lekarz.

2. Cienka czerwona linia - szpitale na granicy wydolności

Lekarz zwraca uwagę, że z każdym miesiącem wiemy więcej na temat samego wirusa, ale możliwości leczenia pacjentów chorujących na COVID są nadal ograniczone, nie ma również leków, które mogłyby zapobiec odległym skutkom zakażenia. Modele matematyczne prognozują, że w szczycie fali liczba zajętych łóżek covidowych może wynosić od 12 do 26 tys. i to przez kilka miesięcy. Do tego dochodzi potworne przeciążenie systemu i samych medyków. Kilkanaście procent deklaruje w badaniach, że zamierza odejść z pracy po pandemii.

- Sytuacja jest poważna, w polskim systemie opieki zdrowotnej przekroczenie granicy jego wydolności jest bardzo proste. Obecnie znajdujemy się przed skrajną niewydolnością, więc kiedy do szpitali zacznie przybywać wielu chorych z COVID-19, którzy będą wymagali tlenu czy intensywnej terapii, to zwyczajnie nie będziemy w stanie ich wszystkich zaopatrzyć. I ponownie zanotujemy w Polsce tragedię epidemiczną spowodowaną licznymi zgonami z powodu zakażenia nowym koronawirusem, ale również nie będziemy w stanie pomóc wielu pacjentom z innymi ostrymi, tudzież przewlekłymi schorzeniami, ponieważ staniemy się skrajnie niewydolni w świadczeniu usług medycznych. Nie będzie miejsc w szpitalach, nie będzie można się zająć wszystkimi chorymi ze względu, z jednej strony, na ich ogromną liczbę, a z drugiej – z powodu braków kadrowych - ostrzega Fiałek.

Doktor Fiałek przypomina, że wariant Delta, który odpowiada za niemal wszystkie zakażenia w Polsce - jest o ponad 50 proc. bardziej zakaźny w porównaniu z wariantem Alfa.

- Około 47 proc. społeczeństwa polskiego nie przyjęło ani jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19, a mamy obecnie w środowisku znacznie lepiej rozprzestrzeniającą się linię rozwojową nowego koronawirusa, w porównaniu do tej sprzed roku. Dla wariantu podstawowego bazowy współczynnik reprodukcji wynosił niespełna 3, dla wariantu Delta ten wskaźnik może wynosić nawet 8 - przypomina Fiałek.

- Jest to więc blisko trzykrotnie lepiej rozprzestrzeniająca się linia rozwojowa wirusa. Wydaje się zatem, że przy tak niskim wyszczepieniu populacji, liczba przypadków może nie różnić się istotnie od wartości, które notowaliśmy ubiegłej jesieni. Mam jednak nadzieję, że szczepienia uchronią wielu ludzi przed ciężkim przebiegiem choroby. Natomiast jestem niemal pewien, że wielu ludzi niestety straci życie z powodu COVID-19, będzie hospitalizowanych, wielu będzie musiało trafić pod respirator. Nie możemy liczyć na spokojną jesień - podkreśla lekarz.

3. Dr Posobkiewicz: Każdy, kto nie jest zaszczepiony, powinien sobie zadać pytanie, czy warto ryzykować

Mimo rosnącej liczby zakażeń, na razie nie ma mowy o wprowadzaniu odgórnych restrykcji, a wielu ekspertów wskazuje, że idziemy na starcie z wirusem na wzór brytyjski. Doktor Fiałek podkreśla, że teraz przebieg pandemii będzie zależał od indywidualnych decyzji i społecznej odpowiedzialności.

- Mamy narzędzia, które pozwalają nam w znacznym stopniu kontrolować przebieg pandemii COVID-19 na świecie. Jeżeli nie będziemy się szczepić i nie będziemy respektować zasad sanitarno-epidemiologicznych zmniejszających ryzyko transmisji nowego koronawirusa, będziemy często chorować, trafiać do szpitali, w końcu – umierać z powodu COVID-19. Takie są fakty. Jeżeli będziemy się stosować do tych metod, o których wspomniałem, w znacznym stopniu zredukujemy ryzyko wystąpienia negatywnych skutków epidemii COVID-19 w Polsce. Teraz to od naszych zachowań zależy najwięcej - podsumowuje Fiałek.

- Każdy, kto nie jest zaszczepiony, powinien sobie zadać pytanie, czy warto ryzykować. Dla części ludzi ten ostatni moment na zaszczepienie już minął, część z nich przechorowała, cześć nie przeżyła - dodaje dr Posobkiewicz.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/lek-fialek-nie-mozemy-liczyc-na-spokojna-jesien-teraz-to-od-naszych-zachowan-zalezy-najwiecej

Koronawirus. Kiedy przypadnie szczyt czwartej fali w Polsce? (WIDEO)
Katarzyna Gałązkiewicz,  14.10.2021 15:00

Dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego był gościem programu "Newsroom WP". Ekspert powiedział, jak przebiegać będzie czwarta fala zakażeń koronawirusem w Polsce i kiedy należy spodziewać się szczytu zakażeń.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że pod koniec października obserwować będziemy ok. 5 tys. zakażeń koronawirusem dziennie.

- Wszystko na to wskazuje. Niestety czwarta fala się wzbiera. Do sytuacji, w której populacja polska będzie uodporniona, brakuje nam jeszcze sporo. To tworzy potencjał powstania czwartej fali, która wiąże się także z hospitalizacjami i śmiertelnością, także musimy się przygotować na kolejny ciężki czas i obciążenie służby zdrowia – twierdzi ekspert.

Zdaniem dr. Rakowskiego szczyt czwartej fali przypadnie na połowę grudnia, wtedy będziemy obserwowali od 11 do ponad 20 tys. zakażeń koronawirusem dziennie. Ale jak podkreśla dr Rakowski, to nie liczba zakażeń będzie wyznacznikiem przebiegu pandemii.

- Te stwierdzone przypadki, które kiedyś mówiły nam, jak przebiega epidemia, teraz mają trochę mniejsze znaczenie, bo dużo osób ulega infekcjom po przechorowaniu czy po szczepieniu. Ale one mają często przebieg łagodny lub umiarkowany, w związku z tym to jest część infekcji, których nie odkrywamy. Wskaźnikiem, który rzeczywiście będzie nam mówił o tym, jak przebiega czwarta fala, są hospitalizacje, a po kilku miesiącach będziemy mogli ocenić to przez liczbę zgonów – informuje dr. Rakowski.

Kiedy hospitalizacji będzie najwięcej?

Dowiedz się, oglądając WIDEO
https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-kiedy-przypadnie-szczyt-czwartej-fali-w-polsce-wideo
https://wideo.wp.pl/liczba-hospitalizacji-wskaznikiem-czwartej-fali-covid-19-w-okolicach-swiat-12-20-tys-hospitalizacji-6693676354427009v

Polska dobrze przygotowana na czwartą falę? Wynik sondażu może zaskoczyć
OPRAC. PATRYK KUBIAK 14-10-2021 12:55

(...) Jak podaje "Rzeczpospolita", 15 proc. badanych zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem. Zaś najwięcej osób spośród ankietowanych (34,1 proc.) wskazało, że "raczej się zgadza". Z kolei mniej optymistycznie do tej kwestii nastawionych było niespełna 40 proc. respondentów, w tym na odpowiedź "raczej się nie zgadzam" wskazało 20 proc. uczestników sondażu.

Polacy nie boją się pandemii. "Dla Polaków mniej liczą się fakty, a bardziej oczekiwania"

– To typowe myślenie życzeniowe pokazujące, że obecnie dla Polaków mniej liczą się fakty, a bardziej oczekiwania – stwierdził w rozmowie z "Rz" psycholog społeczny prof. Zbigniew Nęcki. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/polska-dobrze-przygotowana-na-czwarta-fale-wynik-sondazu-moze-zaskoczyc-6693719667940192a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-trzecia-dawka-szczepionki-przeciw-covid-19-takze-dla-mlodszy,nId,5582089#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szef-raczej-nie-sprawdzi-czy-sie-zaszczepiles,nId,5581617#crp_state=1

https://wroclaw.wp.pl/umrzecie-za-kilka-lat-zniechecaja-do-trzeciej-dawki-6693633046080320a

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/965244/najpierw-kontuzja-a-teraz-to-zle-wiesci-o-reprezentancie-polski

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-reczna/965235/superliga-zacheca-do-szczepienia-sie-przeciw-covid-19

https://sportowefakty.wp.pl/skoki-narciarskie/965175/wirusolog-ocenil-skoki-tylko-dla-zaszczepionych-sytuacja-jest-gorsza-niz-zla

=====================

https://sportowefakty.wp.pl/koszykowka/965144/kyrie-irving-poruszyl-kontrowersyjne-tematy-mocno-skrytykowal-nakaz-szczepien

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/965173/filar-ac-milan-na-kwarantannie

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-bali-otwiera-sie-na-turystow-z-polski-jakie-warunki-trzeba-s,nId,5581570#crp_state=1

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/14/covid-booster-shots-important-to-stop-infection-finds-english-study

https://www.theguardian.com/society/2021/oct/14/people-taking-statins-less-likely-to-die-from-covid-study-suggests

Russia has called on pension-age doctors who quit during the pandemic for safety reasons to return to their jobs.

It came on Thursday as the authorities reported a record one-day tally of coronavirus cases, as well as a record number of deaths.

The Kremlin has blamed the rising toll on Russia’s slow vaccination campaign and has appealed to people to get the shot. Take-up has been slow, with many Russians citing distrust of the authorities and fear of new medical products, Reuters reported.

Kremlin spokesman Dmitry Peskov told reporters:

In a situation where infections are growing, it is necessary to continue to explain to people that they must get vaccinated. It is really irresponsible not to get vaccinated. It kills.

Thursday’s case tally of 31,299 new cases marked the first time Russia has officially reported more than 30,000 cases in a single day since the pandemic began.

The government taskforce reported 986 coronavirus-related deaths in the last 24 hours, a record death toll for the third day in a row. Health minister Mikhail Murashko was quoted by the TASS news agency as saying:

We appeal to health workers who left medical practice at a time when there were risks to health and life to invite them to return. Today vaccination allows us to protect lives and health.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/14/coronavirus-live-who-experts-to-revive-virus-origins-inquiry-fiji-prepares-to-welcome-tourists-after-two-years
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2021, 22:19 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1443 dnia: Październik 10, 2021, 22:36 »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1444 dnia: Październik 12, 2021, 00:51 »
15 października, piątek

Niedzielski o najbardziej czarnych scenariuszach czwartej fali
Opracowanie: Magdalena Partyła 15 X

(...) Czwarta fala się rozpędza, mamy prognozy takie, że na koniec października będziemy mieli około 5 tys. zakażeń. Prognozujemy, że na koniec listopada ta dzienna liczba zakażeń będzie rzędu 7, 12, a nawet 15 tys. I to będzie mniej więcej szczyt fali - powiedział Niedzielski. Według niego, pod koniec grudnia "będzie sytuacja troszeczkę lepsza". Jak wyjaśnił, przewidywane jest wtedy ok. 7 tys. zakażeń do, góra, 12 tysięcy. To powolne rozpędzanie się fali w porównaniu do tego, z czym mieliśmy do czynienia w zeszłym roku, to jest właśnie efekt szczepień - działa naturalna bariera - dodał.

Minister zdrowia wskazał, że choć czwarta fala rozpędza się stosunkowo wolno, to cały czas zakładane jest, że liczba hospitalizacji osób z Covid-19 może być - jak zaznaczył - stosunkowo duża. W tych najbardziej czarnych scenariuszach przewidujemy, że ta liczba hospitalizacji może sięgnąć nawet dwudziestu, dwudziestu paru tysięcy. Mówię tutaj o przełomie roku, kiedy będzie ta kumulacja i apogeum fali - zaznaczył szef MZ. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-niedzielski-o-najbardziej-czarnych-scenariuszach-czwartej-fa,nId,5584427#crp_state=1

Najwięcej ofiar w województwach z najniższym odsetkiem zaszczepionych. Ile osób udało się uratować dzięki szczepieniom?
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  15.10.2021 17:58

Dr Piotr Rzymski wskazuje modele matematyczne, z których jasno wynika, ile osób uratowano dzięki szczepieniom przeciw COVID. Jak może się to przełożyć na sytuację w Polsce? Dane dotyczące największej liczby zgonów covidowych w ciągu ostatnich dwóch tygodni w przeliczeniu na milion mieszkańców pokazują, że już teraz najgorzej jest w woj. lubelskim. Trudno znaleźć bardziej dosłowną korelację między najniższym odsetkiem osób zaszczepionych w poszczególnych rejonach i liczbą śmiertelnych ofiar epidemii.

1. Populacyjne rezerwy dla ataku wirusa

Farmaceuta Łukasz Pietrzak pokazał w mediach społecznościowych porównanie odsetka zaszczepionych w poszczególnych województwach z liczbą zgonów z powodu COVID, w przeliczeniu na milion mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Mapy przemawiają do wyobraźni.


Porównanie odsetka osób zaszczepionych i liczby zgonów w związku z COVID na 1 mln mieszkańców Porównanie odsetka osób zaszczepionych i liczby zgonów w związku z COVID na 1 mln mieszkańców (Twitter/Łukasz Pietrzak)

W woj. lubelskim wskaźnik zgonów w związku z COVID-19 na 1 mln mieszkańców przekracza 44. To najwięcej w skali kraju. Tuż za Lubelszczyzną najwyższe liczby zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców są notowane na Podlasiu - 20,46, Opolszczyźnie -14,33 i Podkarpaciu - 12,73. Widać wyraźnie, że to województwa z najniższym odsetkiem osób zaszczepionych w skali kraju.

- To są rejony Polski, które najmocniej ulegają różnego rodzaju wpływom mataczy i oszustów. Tak samo było w innych krajach - w Stanach z dużymi szczytami zakażeń wśród niezaszczepionych czy w Anglii. Te tereny, które mają najniższy stopień odporności, stanowią populacyjne rezerwy dla ataku wirusa. Dodatkowo w tych grupach mogą występować zupełnie nieprzewidywalne mutacje koronawirusa - mówi prof. Waldemar Halota, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.

Ekspert nie ma wątpliwości, że to rejony Polski, które w najbliższych miesiącach najbardziej dotkliwie odczują skutki czwartej fali zakażeń. - W tych najsłabiej wyszczepionych rejonach Polski mogą się pojawić problemy z funkcjonowaniem ochrony zdrowia. Pamiętamy te dantejskie sceny z poprzedniej jesieni, gdzie pacjenci czekali pod szpitalami. Tam to może się powtórzyć. W tych rejonach będziemy znowu mieli dużo zgonów, bezpośrednio i pośrednio spowodowanych przez COVID - dodaje profesor.

2. Wpływ szczepień na liczbę zgonów

Dr Piotr Rzymski zwraca uwagę na to, że zbyt dużą wagę przywiązujemy do tego, jaka jest stwierdzana dobowa liczba zakażeń, a zbyt mało mówi się o tym, ile osób trafia do szpitali w stanie ciężkim, i ile wśród nich jest niezaszczepionych. - Tego typu informacje podawane regularnie, codziennie, przede wszystkim uspokajałyby osoby zaszczepione, które słyszą wiele sprzecznych informacji, a z drugiej strony zmotywowałoby to część wahających się do zaszczepienia. Bo proszę mi wierzyć, wciąż są takie osoby, które się wahają - podkreśla dr hab. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu (UMP).

Maciej Roszkowski, psychoterapeuta i popularyzator wiedzy na temat COVID-19, postanowił wyręczyć Ministerstwo Zdrowia i sprawdzić, jak w praktyce wyglądała skuteczność szczepień i ile osób zmarło we wrześniu wśród w pełni zaszczepionych.

- Ministerstwo Zdrowia podzieliło się z jednym z proepidemików danymi, ile osób zmarło na COVID po pełnym zaszczepieniu we wrześniu 2021. Znając dodatkowo ogólną liczbę zmarłych we wrześniu, można obliczyć skuteczność szczepionek w tym miesiącu, jednak trzeba wyjść poza suche dane i odnieść się do proporcji zgonów w poszczególnych grupach wiekowych i procentów osób w nich zaszczepionych - zaznacza Roszkowski.

Jak wyjaśnia analityk, z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że we wrześniu zmarło łączenie 58 osób w grupie w pełni zaszczepionych. - Na tej podstawie można obliczyć szacowaną skuteczność szczepionek w Polsce w zapobieganiu zgonom równą 92 proc. Jest to skuteczność dla wszystkich szczepionek razem wziętych (Pfizer, AstraZeneca, Moderna, Johnson) - wylicza Roszkowski. - W pełni zaszczepieni umierali w Polsce z powodu COVID 12,36 razy rzadziej niż niezaszczepieni - dodaje.

3. Eksperci: popełniamy błąd w komunikacji

Eksperci przypominają, że żadne szczepienia nie dają pełnej ochrony, zawsze jest odsetek osób, których organizm nie odpowie prawidłowo na szczepienie. Dotyczy nie tylko preparatów przeciwko COVID-19.

- Od początku w komunikacji robimy pewien błąd. Mianowicie żadna szczepionka nie daje 100 proc. odporności. W zasadzie, jeżeli ktoś był szczepiony i zachorował, to nie znaczy, że szczepionka nie działa. Moglibyśmy to ocenić mierząc poziom przeciwciał poszczepiennych. Jeżeli tego nie zrobiliśmy, to nie wiemy, czy ten pacjent w ogóle odpowiedział na szczepienie. Bardziej narażone są osoby starsze, bo one częściej w ogóle nie odpowiadają na szczepienia. Dla porównania w przypadku grypy są dane wskazujące, że 65 proc. ludzi odpowiada populacyjnie na szczepienia - wyjaśnia prof. Waldemar Halota.

- Uważam, że powinniśmy badać skuteczność odpowiedzi na szczepionkę, czyli poziom przeciwciał. Oczywiście ta odporność z czasem może się obniżać, ale może to być jasny sygnał, czy jesteśmy wrażliwi na zakażenie po szczepieniu, czy nie - dodaje ekspert.

Co daje nam szczepionka? Dr Rzymski wskazuje na modele matematyczne, które pokazują, ile istnień ludzkich już uratowano dzięki szczepieniom przeciw COVID. - Takie modele matematyczne zastosowano m.in. dla populacji amerykańskiej. Wynika z nich, że tylko do początku lipca 2021 r. szczepienia zapobiegły łącznie 1,25 mln hospitalizacji. To jest gigantyczna liczba, nawet dla takiego systemu opieki zdrowotnej jak w Stanach Zjednoczonych to byłoby po prostu ogromne wyzwanie i przeciążenie. Te dane wskazują również, że szczepienia zapobiegły w USA 279 tys. zgonów z powodu COVID w okresie 7 miesięcy. Wyliczenia pokazują, że tyle byłoby ofiar, gdyby nie pojawiły się szczepienia - tłumaczy dr Rzymski.

Ekspert wyjaśnia, że podobne analizy przeprowadził również Instytut R. Kocha w Niemczech. Naukowcy szacują, że w analogicznym okresie masowe szczepienia w Niemczech zapobiegły 76 tys. hospitalizacji z powodu COVID i 38 tys. zgonów. Dr Rzymski opracował własną analizę, która potwierdza te dane. - W oparciu o analizę danych ECDC skorelowałem dwa parametry: odsetek zaszczepionych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego na początku września ze średnią miesięczną liczbą pacjentów na oddziałach OIOM. Wyszła istotna statystycznie, odwrotnie proporcjonalna korelacja: im więcej było zaszczepionych w populacji, tym mniej pacjentów, którzy walczyli o życie na oddziałach OIOM. Podobna zależność została przeze mnie wykazana wobec zgonów z powodu COVID - podkreśla biolog.

- Dysponujemy narzędziami statystycznymi, matematycznymi, które nam pozwalają przewidzieć, co by było, gdyby nie było szczepień. Antyszczepionkowcy pytali kiedyś z banerów: "Szczepionki czy ludobójstwo?". Wybór wydaje się oczywisty, skoro szczepionki ratują życie, to wybieramy szczepienia - puentuje ekspert.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/jaka-byla-skutecznosc-szczepionek-w-zapobieganiu-zgonom-spowodowanym-przez-covid

Niedzielski: w listopadzie spodziewamy się do 12 tys. zakażeń koronawirusem dziennie (WIDEO)
Katarzyna Gałązkiewicz,  15.10.2021 16:45

Minister Zdrowia Adam Niedzielski był gościem programu "Newsroom WP". Szef resortu zdrowia powiedział, jakich liczb dotyczących zakażeń koronawirusem należy się spodziewać w najbliższym czasie i dodał, że Polska jest dobrze przygotowana do szczytu czwartej fali zakażeń koronawirusem.

- Mamy co raz to nowsze prognozy, które uwzględniają tę trajektorię liczby zakażeń i hospitalizacji w najbliższym okresie. Te prognozy są w miarę pozytywne. Mówimy o tym, ze na koniec października będziemy mieli tę liczbę zakażeń około 5 tys. – informuje minister zdrowia.

Minister Niedzielski dodaje, że liczby zaczną rosnąć pod koniec listopada. Na przełomie listopada i grudnia należy się spodziewać szczytu zakażeń koronawirusem.

- Pod koniec listopada, przedziałowo jest to mniej więcej 8,10 do 12 tys. Pod koniec grudnia liczby mówią o mniej więcej siedmiu-dziesięciu tysiącach. Apogeum tej fali jest prognozowane gdzieś na przełomie listopada i grudnia. Być może nawet w połowie grudnia – opisuje szef resortu zdrowia.

Adam Niedzielski podkreśla, że dzięki szczepieniom przeciwko COVID-19 kolejne fale koronawirusa wzrastają w wolniejszym tempie.

- Te liczby cały czas pokazują, że mamy zupełnie wystarczające pod kątem infrastruktury szpitalnej przygotowanie do czwartej fali. Pod tym względem wystarczające, żeby jak najdłużej zwlekać z wprowadzeniem jakichkolwiek restrykcji – stwierdza minister zdrowia.

Dowiedz się więcej, oglądając WIDEO
https://portal.abczdrowie.pl/niedzielski-w-listopadzie-spodziewamy-sie-do-12-tys-zakazen-koronawirusem-dziennie-wideo

https://www.o2.pl/informacje/koronawirus-w-polsce-kolejny-lockdown-wazne-wiesci-z-resortu-zdrowia-6694028943379264a
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-niebezpiecznie-rosnie-liczba-zajetych-lozek-w-szpitalach-6694037081295680a
https://wiadomosci.wp.pl/powrot-zdalnego-nauczania-minister-czarnek-wyjawia-plany-6694053630655328a

https://wideo.wp.pl/trzecia-dawka-szczepionki-przeciw-covid-19-dla-wszystkich-chetnych-niedzielski-podal-date-6694036882757249v

https://wiadomosci.wp.pl/w-firmie-i-szkole-zapytaja-o-szczepienie-niedzielski-o-gotowych-przepisach-6694045522785921v

==============

Pracownik szpitala w Korei Płd. ukrył dodatni wynik testu. Koronawirus u wielu osób
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA , 15-10-2021 19:40

Media w Korei Południowej przekazały, że jeden z nowych pracowników jednego z tamtejszych szpitali geriatrycznych ukrył dodatni wynik testu na koronawirusa. Wirusem SARS-CoV-2 zaraziły się 54 osoby.

Dziennik "Korea Herald", który powołał się na władze medyczne, przekazał, że nowy pracownik jednego ze szpitali geriatrycznych w Korei Południowej zataił pozytywny wynik testu na COVID-19. Przez to zaraził co najmniej 39 pacjentów oraz 15 członków personelu.

Wielkie oszustwo w Korei Płd. 54 osoby z koronawirusem

Oszustwo doprowadziło do masowej infekcji. W związku z tym sprawą zajmuje się policja. Gazeta przekazała, że pracownik podejrzany jest o złamanie ustawy o kontroli i zapobieganiu chorobom zakaźnym.

Prasa nie ujawniła szczegółowych informacji o tym pracowniku. Wiadomo o nim tyle, że to obywatel Chin po 60. roku życia. Niedawno został zatrudniony w lecznicy.

Z informacji "Korea Times" wynika, że placówka wymagała od mężczyzny tego, aby jeszcze przed zatrudnieniem poddał się dwóm testom na koronawirusa w publicznym centrum zdrowia w Seulu.

Pierwszy wynik był ujemny. Pozytywny był natomiast drugi. Powiadomiono o tym pracownika. Mężczyzna wyłączył jednak później telefon i nie odbierał.

Szpitalowi pokazał tylko jeden wynik testu - tylko ten ujemny. Na jego podstawie został on zatrudniony. Następnego tygodnia wykryto zakażenia koronawirusem wśród pracowników i pacjentów na tym samym piętrze, co pracował obywatel Chin. Takie informacje przekazały władze.

Koronawirus. Najnowszy raport epidemiczny

Z najnowszych informacji amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono do tej pory u ponad 239,7 mln ludzi na świecie.

Przez COVID-19 zmarło ponad 4,88 mln zakażonych osób. Łączenie wykonano także 6,5 mld szczepień przeciwko COVID-19.

https://wiadomosci.wp.pl/pracownik-szpitala-w-korei-pld-ukryl-dodatni-wynik-testu-koronawirus-u-wielu-osob-6694172968860512a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-we-wloszech-od-dzis-do-pracy-tylko-z-paszportem-sanitarnym,nId,5583445#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-we-francji-wyciagi-narciarskie-beda-otwarte-co-z-paszportem-,nId,5583890#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/news-usa-niedlugo-otworzy-granice-dla-zaszczepionych,nId,5584084#crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/australia-otworza-jeden-stan-dla-przyjezdnych-z-zagranicy-6694086319340384a

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/965396/reprezentant-albanii-zakazony-koronawirusem-gral-w-meczu-z-polska

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/15/public-urged-to-retake-covid-tests-after-false-negatives-in-berkshire
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/15/why-britons-are-tolerating-sky-high-covid-rates-and-why-this-may-not-last

Pfizer and BioNTech have requested their coronavirus vaccine be licensed for children aged five to 11 across the European Union.

If authorised, it would be the first opportunity for younger children in Europe to be get immunised against Covid, the Associated Press reported.

In a statement on Friday, Pfizer and BioNTech said they had submitted data to the European Medicines Agency, including late-stage results from a study testing their Covid vaccine in more than 2,200 children aged six months to 11 years, using a lower dose than what’s normally given to adults.

The companies said those results showed a “strong immune response” in the children and that the vaccine was also found to be safe.

There are currently no Covid vaccines licensed for use in children younger than 12 in Europe or North America. The shots made by Pfizer-BioNTech and Moderna are authorised for children 12 and older in the European Union.

Earlier this month, Pfizer and BioNTech asked the US Food and Drug Administration to green light their vaccine for kids aged five to 11.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/15/coronavirus-live-uk-booster-shot-rollout-for-vulnerable-a-chaotic-failure-covid-pass-now-mandatory-for-all-workers-in-italy
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2021, 23:48 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1445 dnia: Październik 13, 2021, 07:50 »
16 października, sobota

Pandemia się rozpędza. Eksperci wprost o wprowadzeniu lockdownu
MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI 16-10-2021 16:08

(...) Prof. Włodzimierz Gut uspokaja jednak, wskazując na przyczyny takiego wyniku. - Na to składają się dwa czynniki. Po pierwsze chodzi o okres wylęgania się wirusa, który trwa około sześciu dni. Po drugie w tej liczbie zawarte są również nieodnotowane w poprzednich raportach przypadki z całego tygodnia - powiedział wirusolog w rozmowie z WP. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/pandemia-sie-rozpedza-eksperci-wprost-o-wprowadzeniu-lockdownu-6694474918685504a

W tych krajach pandemia dobiega końca? "To, co zrobimy, może przyspieszyć jej koniec"
Karolina Rozmus,  16.10.2021 13:49

W niektórych krajach ostrożnie mówi się o zbliżającym się końcu pandemii. Z kolei w Polsce czwarta fala się rozpędza. W ciągu ostatniej doby 3236 osób otrzymało pozytywny wynik testów laboratoryjnych w kierunku SARS-CoV-2. To rekord podczas czwartej fali. Gdzie popełniamy błąd?

1. Tam pandemia przejdzie do historii

Prof. Joanna Zajkowska, podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UM w Białymstoku, uważa, że niektóre kraje już za rok zapomną o epidemii COVID-19.

- Singapur w sierpniu już w 80 proc. wyszczepił drugą dawką populację, co wiązało się ze zmniejszeniem restrykcji. Oni założyli, że taki procent wyszczepienia nie zablokuje im systemu opieki zdrowotnej – wyjaśnia ekspertka w rozmowie z WP abcZdrowie.

Oznacza to, że tam zachorowania na COVID-19 nie stanowią realnego zagrożenia, bo skala zjawiska jest dzięki szczepieniom dużo mniejsza, choroba przebiega łagodniej, a to z kolei przekłada się na uniknięcie paraliżu opieki zdrowotnej.

- Za tym podąża Portugalia, która ma bardzo podobne wyniki wyszczepienia. Nie wiem, jak będzie w Izraelu, ale ten kraj też nadgania szczepienia i jeśli chodzi o liczby zgonów, to nie wygląda to niepokojąco mimo liczby zakażeń – komentuje prof. Zajkowska.

W Izraelu faktycznie mówi się o zakończeniu czwartej fali, ale to nie wszystko. Optymistyczne prognozy zakładają, że Delta nie jest dla nich zagrożeniem w kontekście kolejnej. Nie znaczy to jednak, że Izrael składa broń – tamtejsi eksperci uważają, że odtrąbienie sukcesu byłoby błędem, jaki popełnili wraz z zakończeniem trzeciej fali.

- Te kraje, które dobrze zarządzały szczepieniami, mają wysoki poziom wyszczepialności, prawdopodobnie już nie będą odczuwać ani potrzeby lockdownu, ani nie odnotują dużej śmiertelności z powodu zachorowań. Taka jest wizja optymistyczna – podkreśla ekspertka.

Nieco ostrożniejszy w tej kwestii pozostaje jednak dr Bartosz Fiałek. - Przy tak dynamicznym zjawisku można jedynie szacować, a i to z ultradużą ostrożnością, że w przyszłym roku w większości krajów rozwiniętych może dojść do sytuacji, w której COVID-19 stanie się łagodną chorobą z powodu zbudowania wystarczająco silnego muru odpornościowego – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie dr Fiałek, reumatolog i popularyzator wiedzy medycznej na temat COVID.

2. Kiedy u nas? Immunizacja w procesie przechorowania

Eksperci nie mają więc wątpliwości – to szczepienia są odpowiedzialne za możliwe przyspieszenie końca pandemii. A co z Polską? W pełni zaszczepieni obecnie stanowią odsetek niewiele ponad 45 proc.

Zdaniem dra Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) bezpiecznie będziemy mogli się poczuć, gdy immunizacja społeczna będzie na poziomie co najmniej 88 proc.

Nie jest to oczywiście odsetek wyszczepionych, ale odsetek osób, które nabyły odporność jedną z dwóch dróg – czyli również po przechorowaniu COVID-19.

- Tam, gdzie jest szybka akcja szczepień, poziom odporności osiągamy również dosyć szybko. Tam pandemia będzie wygasać. Niestety w krajach afrykańskich, azjatyckich, gdzie poziom wyszczepienia jest niski, pandemia będzie się ciągnąć, dopóki społeczeństwo nie nabędzie odporności w sposób naturalny. Liczba osób wrażliwych będzie malała, choć to będzie rozciągnięte w czasie – tłumaczy prof. Zajkowska.

Szeroko komentowane są też w sieci słowa włoskiego immunologa o "preludium normalności". Dlaczego u nich mówi się już o końcu pandemii?

- Oni pierwsi doświadczyli dużej fali, która wygenerowała odporność. Szybko zaczęli szczepienia, prowadzą bardzo restrykcyjną politykę jeśli chodzi o hamowanie transmisji wirusa i egzekwowanie szczepień, co osobiście bardzo mi się podoba, choć pewnie byłoby nie do przyjęcia u nas. Czyli takie kategoryczne żądanie szczepień, żeby wracać do normalności - komentuje ekspertka.

3. Polakom brakuje dyscypliny

Odporność poszczepienna, odporność nabywana drogą naturalną i dyscyplina. Eksperci są zgodni, że te czynniki mają wpływ na potencjalne zakończenie pandemii.

- W Polsce widać rozprężenie. Wszyscy, którzy wracają z wakacji z zagranicy i przyjeżdżają do Polski, mówią, że czują się, jakby epidemii nie było. W Meksyku ludzie noszą maseczki, w Turcji ludzie noszą maseczki. Mowa o krajach, które wydawałoby się, że nie są tak zdyscyplinowane jak kraje skandynawskie czy niemieckojęzyczne. A u nas? Wygląda to jak wygląda – ubolewa prof. Zajkowska.

Mocno podkreśla to także dr Fiałek, który z rozgoryczeniem mówi o dobrze słyszalnym głosie antyszczepionkowców i ruchów negujących wagę pandemii.

- Wiele osób mówi jednoznacznie, że najwięcej obecnie zależy od nas samych. My już wiemy, co zrobić, żeby poprawić sytuację epidemiczną. Mamy narzędzia, które pozwalają nam zmniejszyć ryzyko transmisji nowego koronawirusa, czyli przyspieszyć zakończenie pandemii. Co to za narzędzia? Z jednej strony szczepienia przeciw COVID-19, a z drugiej respektowanie zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tak naprawdę gdybyśmy jako społeczeństwo respektowali te metody podobnie do Portugalii, krajów skandynawskich czy nawet Wielkiej Brytanii, to notowalibyśmy znacznie lepszą sytuację od obecnej - mówi ekspert.

4. To wcale nie koniec

- Za chwilę może się okazać, że będziemy mieli nowy wariant, który pojawi się w bardzo słabo wyszczepionej Afryce i ucieknie spod odpowiedzi odpornościowej. Wówczas trzeba będzie aktualizować szczepionkę i od nowa realizować powszechne szczepienia, przez co pandemia przedłuży się o kolejne lata – przestrzega dr Fiałek.

Skąd ten pesymizm? Jak podkreśla ekspert, już przy wariancie Alfa wydawało się naukowcom, że nic gorszego nie może nadejść.

- I co? I nadciągnął wariant Delta, który jest o ponad 50 proc. lepiej rozprzestrzeniającą się linią rozwojową od wariantu Alfa. Nawet genetycy ewolucyjni mówią, że takiego kierunku mutowania nowego koronawirusa się nie spodziewali. To pokazuje, że SARS-CoV-2 jest trochę inny niż pozostałe, znane nam już ludzkie koronawirusy – mówi ekspert.

Zdaniem lekarza z uwagą śledzącego doniesienia naukowe z całego świata, termin zakończenia pandemii jest odległy. - Kiedy myślimy o krajach rozwijających się, w kontekście końca pandemii pada data roku 2025, głównie z powodu braku dostępu do szczepionek. U nas faktycznie druga połowa 2022 roku może być tym czasem, kiedy nie będziemy tak intensywnie walczyć z COVID-19 jak obecnie – podsumowuje dr Fiałek.

https://portal.abczdrowie.pl/w-tych-krajach-pandemia-dobiega-konca-mamy-wplyw-na-to-co-sie-bedzie-dzialo-to-co-zrobimy-moze-przyspieszyc-koniec-pandemii

=============

Zatrważające dane z Rosji. Rekord zgonów z powodu COVID-19
BA|16.10.2021 14:52

Ponad tysiąc osób zmarło jednego dnia z powodu COVID-19 w Rosji. Jest to nowy niechlubny rekord tego kraju. Od początku pandemii choroba ta zabiła już ponad 222 tys. Rosjan, ale mimo to zaszczepiło się mniej niż 30 proc. społeczeństwa. Resort zdrowia przekonuje, że system zdrowotny dobrze sobie radzi z nowymi zakażeniami.

Rosja w sobotę po raz pierwszy od początku pandemii odnotowała ponad 1 tys. zgonów z powodu COVID-19 w ciągu jednej doby. Resort zdrowia przez cały tydzień informował o gwałtownych wzrostach liczby zakażeń i ofiar śmiertelnych, a Kreml obarcza za to winą Rosjan, którzy unikają szczepień.

Mniej niż 30 proc. zaszczepionych

W Rosji w pełni zaszczepionych jest mniej niż 30 proc. społeczeństwa, a poziom zaufania do rosyjskich preparatów jest bardzo niski. Od początku pandemii w kraju tym zmarło prawie 222 tys. osób z powodu COVID-19. W sobotę resort zdrowia poinformował o kolejnych 33 tys. zakażeń.

- Ci, którzy nie chcą się szczepić, są bardzo nieodpowiedzialni. Ta choroba zabija – powiedział w tym tygodniu rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.

Lekarze odchodzą ze szpitali

Rząd przekonuje, że system opieki zdrowotnej nie jest przeciążony i może poradzić sobie z rosnącą liczbą pacjentów. Jednak minister zdrowia Michaił Muraszko wezwał lekarzy, którzy masowo odchodzą ze szpitali w obawie przed koronawirusem, aby zaszczepili się i wrócili do pracy.

Jeśli brać pod uwagę cały kontynent europejski, czwarta fala jest słabsza niż poprzednie. Najwięcej infekcji notuje się w Wielkiej Brytanii (37 tys.), Rosji (27 tys.), Rumunii (13 tys.), na Ukrainie (12 tys.) i w Niemczech (8 tys.).

https://www.o2.pl/informacje/zatrwazajace-dane-z-rosji-rekord-zgonow-z-powodu-covid-19-6694432064047968a

https://portal.abczdrowie.pl/zaskakujaca-decyzja-sadu-ograniczyl-prawa-rodzicielskie-za-brak-szczepienia-na-covid-19

https://turystyka.wp.pl/anglia-zmienia-zasady-wjazdu-koniec-z-drogimi-testami-pcr-6694072087739232a

https://wiadomosci.wp.pl/papiez-zaapelowal-o-powszechnosc-szczepien-przeciw-covid-19-6694508072229728a

https://www.theguardian.com/us-news/2021/oct/16/robert-durst-susan-berman-covid-latest
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/16/us-officials-covid-vaccine-doses-younger-children

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/16/covid-live-new-zealand-vaccinates-25-of-population-in-a-day-uk-investigates-testing-errors


17 października, niedziela

Badanie objęło 22 mln osób. "Jeśli kogoś to nie przekonuje, to w mojej ocenie już nic go nie przekona"
Karolina Rozmus,  17.10.2021 12:54

Liczby zakażeń szybują w górę. Jak wynika z niedzielnego raportu Ministerstwa Zdrowia - w ciągu ostatniej doby 2523 osoby otrzymały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Jednak to, co podczas fali zachorowań spowodowanych wariantem Delta wskazuje na skalę zagrożenia, to liczba hospitalizacji i zgonów. W świetle tego wyniki największego dotychczas badania jasno wskazują, że jest sposób, by statystyki nie były tak zatrważające.

1. Cel szczepień

Eksperci wciąż przestrzegają przed wzrostem zachorowań na COVID-19 – ma on być widoczny nawet do świąt Bożego Narodzenia. Kilkadziesiąt tysięcy zakażeń na dobę to wiele, ale o wiele większe wrażenie robi prognozowana liczba hospitalizacji.

- W szczycie fali liczba zajętych łóżek covidowych może wynosić od 12 do 26 tys. – mówi dr Franciszek Rakowski.

Obciążenie ochrony zdrowia może skończyć się podobnie, jak przy poprzednich falach – niewydolnością systemu opieki zdrowotnej. Tymczasem, co podnoszą eksperci nieustannie, mamy skuteczną broń do walki z pandemią – to szczepienia. Ich celem jest zapobieganie ciężkiemu przebiegowi związanemu z hospitalizacją, a nawet zgonem z powodu infekcji wywołanej SARS-CoV-2.

- Powinniśmy mówić o tym, ile osób trafiło do szpitala i ile spośród nich jest niezaszczepionych. Informować, jaka jest częstość hospitalizacji w populacji niezaszczepionych w porównaniu do zaszczepionych. Dlaczego? Priorytetem wakcynologii zawsze było łagodzenie skutków klinicznych zakażenia, a dopiero w drugiej kolejności przeciwdziałanie infekcjom - mówi dr hab. Piotr Rzymski, biolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

2. Francuskie badanie – największe z dotychczasowych

Szereg badań potwierdza, że choć z czasem odpowiedź poszczepienna słabnie, zmniejszając ochronę przed zachorowaniem na COVID-19, to wciąż ochrona przed ciężką postacią choroby jest na wysokim poziomie.

Żadne z dotychczasowych badań nie mogło się poszczycić tak liczną grupą badawczą, jak opublikowane właśnie badanie, przeprowadzone przez francuskich badaczy. Bazowało ono na danych osób z grupy wiekowej powyżej 50. roku życia. Czyli grupy szczególnie newralgicznej.

- Wiemy, że w grupie osób w wieku od 50. roku życia – zresztą w Polsce poniekąd dlatego zostały wprowadzone szczepienia kolejną dawka właśnie w grupie 50 plus - rośnie istotnie ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Z tego powodu badanie przeprowadzono w tej grupie wiekowej – mówi dr Fiałek. - Wiemy też, że dobór grupy badawczej podyktowany był tym, że znacznie więcej osób starszych, niż młodszych, jest zaszczepionych przeciw COVID-19. Choć ważniejsze jest to, że wraz z wiekiem rośnie ciężkość przebiegu COVID-19 - dodaje

Wyniki analizy porównawczej dotyczyły ponad 22 milionów osób, których dane uzyskano poprzez Narodowy System Danych Zdrowotnych (SNDS). Obserwacja zaszczepionych w przeważającej części szczepionką Pfizera (oraz mniejszej Moderny i niewielkiego odsetka zaszczepionych AstraZeneką) dotyczyła okresu ponad 7 miesięcy – od 27 grudnia do 20 lipca. W tym okresie dominującym we Francji był wariant Delta.

- Na jakie pytanie odpowiada? Jak kształtują się ciężkie zjawiska związane z COVID-19 – hospitalizacje oraz zgony - w dwóch grupach osób: zaszczepionych oraz niezaszczepionych - komentuje wyniki badań dr Fiałek.

W grupie osób w wieku od 50. do 74. roku życia zestawiono 1:1 osoby zaszczepione w pełni oraz osoby niezaszczepione – było to łącznie 15,4 mln osób. W grupie 70 plus badacze wzięli pod lupę 7,2 mln osób (3,6 mln zaszczepionych zestawiono z 3,6 mln osób niezaszczepionych).

- Francja to duże państwo ze stosunkowo dużym odsetkiem wyszczepionych przeciw COVID-19, więc mogli pozwolić sobie na interpretację ogromnej bazy danych. To badanie jest największym z dotychczas opublikowanych w tym zakresie – komentuje ekspert.

3. Ryzyko mniejsze o ponad 90 proc.

Jaka jest skuteczność szczepionek w redukowaniu ryzyka hospitalizacji i zgonu z powodu COVID-19? - Wyniki wskazują, że u osób w pełni zaszczepionych którymkolwiek z preparatów ryzyko ciężkich powikłań COVID-19 zmniejszone było o ok. 90 proc. – mówi dr Fiałek.

Między 20 czerwca a 20 lipca 2021 r. – gdy we Francji dominująca była Delta, skuteczność wyniosła 84 proc. w kohorcie w wieku 75 lat i więcej oraz 92 proc. w kohorcie w wieku od 50 do 74 lat. - Czyli świetnie! Widzimy, że szczepionki bardzo dobrze redukują to ryzyko - mówi lekarz.

To, co należy podkreślić, to wiek grupy badawczej. Niemal od początku pandemii mówi się o grupach, które szczególnie są narażone na ciężki przebieg infekcji – wśród nich są osoby, których układ immunologiczny szwankuje – także z powodu naturalnych procesów starzenia organizmu.

- Dla przykładu: dla mnie ryzyko wystąpienia hospitalizacji z powodu COVID-19 jest znacznie niższe, niż dla osoby w wieku ponad 75 lat. Gdy oboje zaszczepimy się przeciw COVID-19 tym samym preparatem i w tym samym czasie, to szacunkowo, bez oceny zmiennych, ryzyko wystąpienia hospitalizacji u mnie i osoby starszej zmniejszy się o ok. 90 proc. Jednak jeśli u mnie ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 przed szczepieniem wynosi np. 1 proc., a u seniora 100 proc., to moje ryzyko po szczepieniu wyniesie 0,1 proc.; a u seniora – 10 proc. Czyli w tym przypadku u osoby starszej ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 po szczepieniu i tak będzie wyższe, niż u mnie przed szczepieniem. Dlatego widzimy, że nawet w pełni zaszczepione osoby starsze umierają z powodu COVID-19, chociaż zdarza się to bardzo rzadko – tłumaczy ekspert.

- Jeśli kogoś nie przekonuje, tak duże badanie, to w mojej ocenie już nic go nie przekona. Jeżeli kogoś nie przekonuje porównanie ponad 11 mln zaszczepionych do ponad 11 mln niezaszczepionych, to już nic do niego nie przemówi. Lepszego, większego badania w tym zakresie zwyczajnie nie potrzeba – podsumowuje dr Fiałek.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/objelo-ponad-22-miliony-osob-to-badanie-potwierdza-skutecznosc-szczepien-na-covid-jesli-kogos-to-nie-przekonuje-to-w-mojej-ocenie-juz-nic-go-nie-przekona

AzIŚ (4) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg170075#msg170075

=============

https://wiadomosci.wp.pl/francja-protesty-przeciw-przepustkom-covidowym-slabna-6694817711913824a

https://twitter.com/UKCovid19Stats/status/1449793855663087623

https://twitter.com/UKCovid19Stats/status/1449791336836739074

https://twitter.com/UKCovid19Stats/status/1449780518300553220

UK records highest jump in Covid cases since mid-July

The UK recorded 45,140 new positive Covid cases on Sunday, the highest jump in new cases since mid-July.

This takes the total cases for the last seven days to 300,081 – up 15.1% on the previous week.

A further 57 people died within 28 days of a positive test, taking the figure for the last seven days to 852 deaths – up 8.5% on the previous week.

Hospital admissions: 915
First vaccine doses: 23,706
Second vaccine doses: 32,983
This is the fifth consecutive day new cases have clocked in above 40,000. New reported cases fell slightly in early last month but have grown steadily since mid-September.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/17/covid-news-live-gordon-brown-vaccines-africa-uk-cases-coronavirus-latest
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2021, 03:13 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1446 dnia: Październik 13, 2021, 23:48 »
18 października, poniedziałek

Wzrost zakażeń koronawirusem w niemal wszystkich województwach. Prof. Matyja: "Decydenci nie wyciągnęli wniosków"
Katarzyna Gałązkiewicz,  18.10.2021 15:39

Statystyki dotyczące odsetka pozytywnych testów w kierunku koronawirusa nie napawają optymizmem. Aż w dziesięciu województwach odsetek ten przekracza 5 proc. W dwóch jest wyższy niż 20 proc. Kto na wzrostach ucierpi najbardziej? - Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać też w szpitalach, automatycznie zabraknie w nich miejsc dla pacjentów niecovidowych. Kadra medyczna w naszym kraju po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – ostrzega prof. Andrzej Matyja.

1. Sytuacja zaczyna się pogarszać we wszystkich województwach

Sytuacja epidemiczna w Polsce z tygodnia na tydzień jest coraz gorsza. Zakażonych koronawirusem zaczyna przybywać we wszystkich regionach kraju. Dzienne liczby zakażeń nie są już liczone w setkach, a w tysiącach.

W poniedziałek 18 października 2021 roku Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1537 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. Przed tygodniem liczba ta wynosiła 903. Z kolei 4 października były to 684 nowe przypadki, trzy tygodnie temu - 27 września było to 421, a cztery tygodnie wcześniej - 363 przypadki.

Eksperci podkreślają, że już pod koniec października możemy spodziewać się 5 tys. zakażeń dziennie, a w listopadzie może ich być znacznie więcej, bo 12 tys.

Wskaźnikiem pogarszającej się sytuacji, który informuje o tendencji wzrostowej, są dobowe odsetki pozytywnych wyników testów w kierunku koronawirusa. Łukasz Pietrzak, farmaceuta i popularyzator wiedzy o COVID-19, sporządził wykres obrazujący odsetek pozytywnych testów na koronawirusa w Polsce i poinformował, że średnia powyżej 5 proc. oznacza początek utraty kontroli nad przebiegiem pandemii.

Ze sporządzonego przez farmaceutę wykresu wynika, że aż w 10 województwach próg 5 proc. został przekroczony. Najgorsza sytuacja jest wciąż w dwóch wschodnich regionach kraju – na Podlasiu i Lubelszczyźnie. W województwie podlaskim odsetek pozytywnych testów wynosi aż 21,12 proc., natomiast w województwie lubelskim 20,86 proc.TabelaTabela (Łukasz Pietrzak\TT)

Sytuacja pogarsza się także w województwie mazowieckim i małopolskim, gdzie odsetek pozytywnych testów wynosi kolejno 8,38 proc. i 7,21 proc. Podobnie jest w zachodniopomorskim – tam stwierdzono 7,80 proc. pozytywnych testów.

Poniżej 5 proc. pozytywnych testów na COVID-19 jest zaledwie w pięciu województwach: lubuskim (3,75), śląskim (3,60), opolskim (4,0), świętokrzyskim (4,11) i podkarpackim (4,32).

2. Najbliższe tygodnie będą ciężkie

Prof. Andrzej Matyja, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Obrażeń Wielonarządowych i Medycyny Ratunkowej w Krakowie podkreśla, że trudnej sytuacji w wymienionych wyżej regionach należało się spodziewać.

- Dlatego, że są to miejsca o najniższej wyszczepialności. Niektóre gminy w podlaskim czy lubelskim nie przekroczyły nawet 16-17 proc. wyszczepienia. Wskaźniki dotyczące ilości zachorowań w tych miejscach świadczą o tym, że osoby niezaszczepione chorują częściej, są częściej hospitalizowane i to właśnie one najczęściej umierają z powodu COVID-19 – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Matyja.

Ekspert dodaje, że społeczeństwo, z regionów, gdzie liczba zakażeń jest największa, musi się liczyć z konsekwencjami dotyczącymi ciężkiego przebiegu choroby.

- Ci, którzy się nie zaszczepili, muszą liczyć się z tym, że przebieg choroby będzie u nich ciężki, będzie wymagał respiratoroterapii i nierzadko skończy się zgonem. Gdy zachorują osoby zaszczepione, przebieg choroby jest u nich łagodny, często bezobjawowy. To do ludzi należy wybór i to oni będą ponosić konsekwencje tego wyboru. Szczepienia działają i widać to w regionach, gdzie odsetek zaszczepionych jest wysoki. Tam obserwujemy mniej zakażeń i mniej hospitalizacji – podkreśla prof. Matyja.

- Regionalne obostrzenia dla tych regionów to będzie zapewne jedyna droga, która w jakiś sposób ograniczy rozprzestrzenianie się wirusa. Takie decyzje są koniecznością. Byle tylko nie zostały podjęte za późno – przestrzega lekarz.

3. Najbardziej ucierpią pacjenci niecovidowi

Lekarz dodaje, że jeśli rosnące liczby zakażeń przełożą się na wyższe liczby osób hospitalizowanych, na pandemii po raz kolejny ucierpią pacjenci z chorobami innymi niż COVID-19.

- Jeżeli pacjentów z COVID-19 zacznie przybywać w szpitalach, automatycznie zabraknie miejsc dla pacjentów niecovidowych, a wymagających leczenia. To nie jest tak, że można rozwinąć namiot i postawić kolejny szpital, aby tych ludzi gdzieś umieścić. Ktoś musi się tymi wszystkimi ludźmi opiekować, a kadra medycza w naszym kraju, która pracuje na skraju wytrzymałości fizycznej i psychicznej, po raz kolejny może zostać postawiona w dramatycznej sytuacji – twierdzi prof. Matyja.

Ekspert podkreśla, że zarówno rządzący, jak i kadra medyczna muszą być przygotowani na najgorsze scenariusze.

- Nie możemy dać się ponownie zaskoczyć, bo inaczej pacjenci niecovidowi praktycznie w ogóle nie będą mieć dostępu do zabiegów planowych. Niestety wzrostowi zakażeń podczas czwartej fali nie da się już zapobiec. Przegapiliśmy okres uzyskania odporności populacyjnej, ponieważ kilkadziesiąt procent społeczeństwa z jakichś powodów zrezygnowała ze szczepień. Konsekwencje są teraz widoczne gołym okiem – tłumaczy lekarz.

Zdaniem prof. Matyi rządzący mimo dotkliwych poprzednich trzech fal koronawirusa nie nauczyli się zarządzania pandemią, która od kilkunastu dni zaczyna przybierać na sile.

- Mam wrażenie, że decydenci odpowiedzialni za ochronę zdrowia nie wyciągnęli do końca dobrych wniosków z poprzednich fal. Efektem tego jest raport przygotowany przez prof. Gierelaka, który wskazuje metody walki z pandemią i m.in. konieczność usprawnienia procedur związanych z ratownictwem medycznym, szpitalnictwem, a także wzmocnieniem bezpieczeństwa lekowego Polski. W raporcie widać wszystkie błędy, które popełniono podczas walki z pandemią. Musimy zrobić wszystko, aby ich nie powtórzono – kończy prof. Matyja.

https://portal.abczdrowie.pl/wzrost-zakazen-koronawirusem-w-niemal-wszystkich-wojewodztwach-prof-matyja-decydenci-nie-wyciagneli-dobrych-wnioskow

Trzecia dawka szczepionki dla wszystkich. "Obawiam się, że zainteresowanie będzie niższe"
Katarzyna Gałązkiewicz,  18.10.2021 18:55

(...)
3. Dlaczego potrzebna jest kolejna dawka?

Lekarz podkreśla, że kolejna dawka szczepionki jest potrzebna m.in. dlatego, że ma zwiększyć poziom ochrony przed zakażeniem wariantem Delta, który łatwiej pokonuje barierę przeciwciał, szybciej się rozprzestrzenia i obniża skuteczność szczepionek.

- Opowiadam się za tym, aby zabezpieczyć naszych obywateli z uwagi na słabnącą z czasem odporność poszczepienną i powikłania po nawet łagodnych przebiegach COVID-19. Ponadto badania wskazują na to, że osoby zaszczepione trzecią dawką stanowią mniejsze zagrożenie dla innych osób pod względem możliwości zarażenia – wyjaśnia dr Karauda. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/trzecia-dawka-szczepionki-dla-wszystkich-po-18-r-z-kraska-decyzja-zapadnie-w-ciagu-dwoch-trzech-dni

https://portal.abczdrowie.pl/dr-raslawska-o-rehabilitacji-pacjentow-pocovidowych

Kiedy szczyt czwartej fali epidemii? Jest głos z Ministerstwa Zdrowia
OPRAC. KAROLINA KOŁODZIEJCZYK 18-10-2021 07:26

Wraca temat czwartej fali koronawirusa. Pojawia się pytanie, kiedy przewidywany jest szczyt zakażeń. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wskazał termin, jednak jak podkreśla, "poprzednie fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz". Wiceszef MZ zdradził również, że wkrótce może zapaść decyzja ws. trzeciej dawki szczepionki dla osób powyżej 18. roku życia.

(...) - Z naszych informacji i prognoz szczyt czwartej fali pandemii przypadnie na koniec listopada a początek grudnia. Jednak do końca bym się nie przywiązywał do tej informacji, bo poprzednie fale pokazały, że pandemia nie czyta naszych prognoz - powiedział Kraska, podkreślając, że liczba nowych zakażeń powinna spadać do świąt Bożego Narodzenia.

Dodał też, że w ciągu ostatniej doby do polskich szpitali trafiło 187 nowych pacjentów zakażonych koronawirusem. Waldemar Kraska podkreślił, że ostatnia mutacja COVID-19 charakteryzuje się tym, że "skrócił się okres od zakażenia do wystąpienia poważnych objawów", co skutkuje tym, że pacjenci trafiają w ciężkim stanie do szpitali, muszą być podłączeni do respiratorów. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/czwarta-fala-epidemii-wkrotce-jest-glos-z-ministerstwa-zdrowia-6695041740122976a

Pozycja Polski na covidowej mapie Europy. Trudniej niż na Zachodzie, łatwiej niż na Bałkanach
Michał Dobrołowicz 18 października (06:55)

Trudniejsza niż na zachodzie i północy Europy, zdecydowanie łatwiejsza niż na Bałkanach - tak sytuację epidemiczną Polski w obliczu czwartej fali pandemii opisują w RMF FM lekarze. W poprzednim tygodniu w naszym kraju ponad siedemnaście tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. To największa tygodniowa liczba nowych zakażeń od maja. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-pozycja-polski-na-covidowej-mapie-europy-trudniej-niz-na-zac,nId,5589135#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-szkole-w-opolu-ponad-100-uczniow-na-kwarantannie-6695073112800096a

https://wideo.wp.pl/krystyna-janda-wielokrotnie-zwracalam-uwage-w-sklepie-tym-ktorzy-nie-nosza-maseczek-6695084130793601v

https://www.money.pl/gielda/w-biznesie-koronawirusa-juz-nie-ma-mercator-medical-doluje-na-gieldzie-po-wynikach-6695074013805408a.html

"Głupotę zrobiłem jak nic". Pacjent A2 037 walczy o życie
Tomasz Molga 18-10-2021 07:12

Słychać szum i pikanie aparatury medycznej. Ktoś rozpaczliwie westchnie: "Boże", ktoś makabrycznie zakaszle. W Lublinie ludzie walczą o życie. Szpital tymczasowy znów się zapełnia. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/glupote-zrobilem-jak-nic-pacjent-a2-037-walczy-o-zycie-6694764122815328a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-andrusiewicz-o-czwartej-fali-i-trzeciej-dawce-6695117296307008a

================

Łotwa. Najmniej zaszczepionych w całej UE. Radykalne kroki rządu
OPRAC. MACIEJ ZUBEL 18-10-2021 23:17

Rząd w Rydze zdecydował się na wprowadzenie lockdownu w całym kraju. Surowe restrykcje mają obowiązywać od 21 października do 15 listopada. To reakcja na nagły wzrost zachorowań na COVID-19. Na Łotwie odsetek zaszczepionych osób jest najniższy w całej Unii Europejskiej.(...)
https://wiadomosci.wp.pl/lotwa-najmniej-zaszczepionych-w-calej-ue-radykalne-kroki-rzadu-6695288066132832a

Prawie 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Wielkiej Brytanii
Opracowanie:Joanna Potocka 18 października (20:21)

W Wielkiej Brytanii znów szybko rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. W ciągu minionej doby wykryto ich 49 156, co jest najwyższym bilansem od 17 lipca i trzecim najwyższym od początku trzeciej fali pandemii w tym kraju. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-prawie-50-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-w-wielkiej-brytan,nId,5589869#crp_state=1

Fatalne wiadomości z Rosji. Szpitale walczą z rekordowym wzrostem COVID
18 X

Europa zmaga się z IV falą COVID-19 Coraz więcej państw odnotowuje rekordowe liczby zakażeń. Również Rosja zgłosiła największą dzienną liczbę nowych infekcji koronawirusem. Według oficjalnych danych liczba zakażonych wzrosła o ponad 70 procent względem poprzedniego miesiąca. W niedzielę (17 października) służby odnotowały 34 303 nowe infekcje oraz 999 przypadków śmiertelnych. Zaledwie dzień wcześniej Rosja odnotowała najwyższą liczbę zgonów. W sobotę (16 października) 1002 osoby zmarły z powodu wirusa i zgłoszono 20 174 przypadków zakażeń. Kraj zmaga się ze z systematycznie rosnącą ilością chorych, a szpitale stają się przepełnione. – Jesteśmy zmuszeni przyjmować pacjentów na korytarzach - mówi w rozmowie z agencją Associated Press kierownik Miejskiego Szpitala Klinicznego w regionie regionu Saratowa, Raisa Polikarpova. Rosyjskie władze próbowały przyspieszyć tempo szczepień za pomocą loterii oraz premii, jednak obywatele pozostają bierni. Rząd poinformował, że zaledwie 43 miliony Rosjan (około 29 procent) z prawie 146 milionów mieszkańców kraju, zostało w pełni zaszczepionych. W celu usprawnienia walki z pandemią część regionów Rosji wprowadziły ograniczenia. Ograniczono liczbę osób mogących wchodzić do restauracji, teatrów i biorących udział w imprezach masowych. Jednak największe miasta Moskwa i Sankt Petersburg nie wprowadziły obostrzeń. Według przekazu Associated Press największe ogniska zachorowań występują głównie w zachodniej Rosji oraz w miejscowościach leżących wzdłuż wybrzeża Pacyfiku, takich jak Władywostok i Chabarowsk. Specjalna grupa zadaniowa ds. koronawirusa zarejestrowała w Rosji do tej pory ponad 7,99 miliona potwierdzonych przypadków i 223 312 zgonów. To najwyższy wskaźnik zgonów w Europie. Te dane plasują kraj jako piąty pod względem liczby zgonów związanych z pandemią na świecie. Rosja znajduje się na liście zaraz po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.
https://wideo.wp.pl/fatalne-wiadomosci-z-rosji-szpitale-walcza-z-rekordowym-wzrostem-covid-6695080002639489v

https://turystyka.wp.pl/ukraina-antyszczepionkowa-turystyka-na-zakarpaciu-6695239215758144a

https://www.o2.pl/informacje/trump-mowi-jak-przekonalby-ludzi-do-przyjecia-szczepionki-przeciw-covid-19-6695208967105376a

https://turystyka.wp.pl/wakacyjny-raj-nie-chce-turystow-60-proc-mieszkancow-na-nie-6695074641177440a
https://turystyka.wp.pl/tunezja-zmienia-zasady-wjazdu-skorzystaja-zaszczepieni-6695088700566336a

Slovakia has reimposed coronavirus restrictions in the hardest-hit parts of the country amid the latest surge of infections.

Five counties all located in northern Slovakia are affected by the measures, which include the closures of restaurants with people only allowed to buy meals at takeout windows, Reuters reported.

Fitness and wellness centres also have been closed. The number of people allowed to attend public gatherings is reduced to 100 fully vaccinated people. It’s also mandatory to wear face coverings both outdoors and indoors.

The number of infected in those counties is higher than 400 per 100,000 people in the last seven days.

Slovakia is facing a new wave of infections, with daily numbers in the country reaching 2,406 on Tuesday, the highest number since the middle of March.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/18/coronavirus-live-auckland-lockdown-extended-psychosis-cases-soar-in-england
« Ostatnia zmiana: Październik 19, 2021, 07:51 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1447 dnia: Październik 14, 2021, 22:23 »
19 października, wtorek

Dr Zmora o prognozach dotyczących czwartej fali. To oni będą teraz umierać
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  19.10.2021 17:52

W związku z coraz większymi wzrostami zakazeń dwie grupy osób powinny szczególnie uważać.- Wyszczepiając osoby w wieku podeszłym na poziomie ponad 80 proc., wyeliminowaliśmy je z cyklu replikacyjnego wirusa, co skutkuje tym, że wirus będzie szukał nowej niszy. Biorąc pod uwagę stopień zaszczepienia, wszystko wskazuje na to, że osoby w sile wieku będą w tej chwili najbardziej narażone na zakażenie. Drugą grupą wiekową, która może znaleźć się teraz na celowniku SARS-CoV-2, są dzieci - ostrzega w rozmowie z WP abcZdrowie wirusolog dr Paweł Zmora.

1. 85 proc. wzrost zakażeń

Gwałtowny wzrost nowych zakażeń. Ministerstwo Zdrowia w najnowszym raporcie poinformowało o blisko 4 tys. nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Tak źle nie było od połowy maja. To oznacza 85 proc. wzrost w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia, 12 października było - 2118 zakażeń. Analityk Wiesław Seweryn pokazuje, jak będą wyglądały kolejne tygodnie przy utrzymaniu obecnych współczynników R(t) dla poszczególnych województw. To oznaczałoby, że na początku grudnia dobowe liczby zakażeń przekroczą 36 tys.


https://twitter.com/docent_ws/status/1450173815875637259

2. Wirus szuka nowej niszy

Dr Paweł Zmora z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu zwraca uwagę na mapy poszczególnych województw pokazujące, jaki odsetek mieszkańców się zaszczepił i jak przekłada się to na ilość zachorowań i zgonów. Trudno znaleźć bardziej dosłowny dowód na skuteczność szczepień.

- Jeżeli porównamy dwa województwa: Wielkopolskę - z jednym z najlepszych wyników zaszczepienia i Lubelszczyznę - z jednym z najgorszych wyników pod względem odsetka zaszczepionych, widzimy, że w woj. lubelskim jest prawie 10 razy więcej przypadków zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców. To jest najbardziej obiektywny parametr, który pokazuje wyraźnie, że szczepienia faktycznie mają sens. Powinniśmy, jak najszybciej się zaszczepić, żeby uniknąć tego scenariusza, który obserwowaliśmy w zeszłym roku - tłumaczy dr Paweł Zmora, kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu.

Ekspert zwraca uwagę na systematyczne wzrosty dobowej liczby zgonów wśród chorujących na COVID-19. Wiele wskazuje na to, że podczas czwartej fali najwięcej ofiar będzie wśród młodych osób pomiędzy 20. a 50. rokiem życia, które nie zdecydowały się na szczepienia.

- Wyszczepiając osoby w wieku podeszłym na poziomie ponad 80 proc., wyeliminowaliśmy je z cyklu replikacyjnego wirusa, co skutkuje tym, że wirus będzie szukał nowej niszy. Wirus będzie szukał nowych osobników podatnych na zakażenie, czyli takich, w których będzie mógł się namnażać, tak aby dalej mógł się przenosić z jednej osoby na drugą. Biorąc pod uwagę stopień zaszczepienia, wszystko wskazuje na to, że osoby w sile wieku będą w tej chwili najbardziej narażone na zakażenie. Drugą grupą wiekową, która może znaleźć się teraz na celowniku SARS-CoV-2 są dzieci - alarmuje wirusolog.

3. Mogą pojawić się kolejne mutacje

Dr Zmora zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie dotyczące najsłabiej zaszczepionych rejonów kraju: mogą stać się wylęgarnią nowych wariantów. Sytuację utrudnia fakt, że Polska sekwencjonuje zbyt mało próbek, by w porę zauważyć obecność nowych mutacji.

- Komisja Europejska sugeruje, aby 5 do 10 proc. próbek pozytywnych było sekwencjonowanych, czyli żebyśmy sprawdzali, czy dana próbka zawiera wariant Delta, czy jakiś inny. Pod tym względem sytuacja w Polsce wygląda tragicznie. Nie sekwencjonujemy nawet jednego procenta próbek. To utrudnia ocenę sytuacji - przekonuje naukowiec.

Dr Zmora wyjaśnia, że zgodnie z zaleceniami KE w rejonach, w których stopień rozprzestrzeniania wirusa jest bardzo wysoki, powinno się zdecydowanie więcej sekwencjonować. Chodzi o wschodnie regiony Polski, a zwłaszcza woj. lubelskie i podlaskie. - Chodzi o to, że wirus w momencie, gdy bardzo szybko się rozprzestrzenia, również będzie zdecydowanie szybciej się zmieniał i mutował. Na wschodzie Polski powinniśmy sekwencjonować zdecydowanie więcej próbek, dlatego że możliwe jest, iż w tych województwach pojawi się inny wariant, który może rozprzestrzeniać się zdecydowanie szybciej niż Delta. To są oczywiście tylko przypuszczenia. Ale bez szerokiego sekwencjonowania, niestety nie możemy wykluczyć takiego scenariusza - tłumaczy dr Zmora.

4. Czy COVID sprzyja rozwojowi nowotworów?

Prognozy nie są optymistyczne. Dr Zmora przyznaje, że zanim będziemy mogli mówić o końcu pandemii COVID-19 miną lata. O ile w Europie widać postęp w wyszczepianiu poszczególnych krajów, o tyle w Afryce poziom zaszczepienia nadal jest na poziomie kilku-kilkunastu procent.

- Obawiam się, że to nie jest kwestia kilku, kilkunastu miesięcy, ale co najmniej 2-3 lat. Powinniśmy cały czas pamiętać o tym, że pandemia trwa, że to nie tylko problem lokalny. Dopóki nie rozwiążemy tego problemu na poziomie ogólnoświatowym, wirus będzie mógł się rozprzestrzeniać, co z kolei powoduje, że będą się pojawiać nowe warianty genetyczne. Stąd te moje przypuszczenia, że pokonanie COVID zajmie nam co najmniej 2-3 lata - mówi dr Zmora.

Ekspert dodaje, że to i tak wariant optymistyczny, bo te przypuszczenia opierają się na założeniach, że nie powstanie kolejny wariant SARS-CoV-2, który będzie rozprzestrzeniał się szybciej niż Delta albo będzie powodował cięższy przebieg. A tego niestety nie można wykluczyć.

- Na początku pandemii przypuszczałem, że SARS-CoV-2 będzie w przeciągu mutacji zmieniał się w kierunku łagodniejszego szczepu, jak koronawirusy zwykłego przeziębienia. Patrząc na wariant Delta czy Lambda widzimy, że jest odwrotnie. Delta nacechowany jest większą zjadliwością, zdecydowanie szybciej wnika do naszych komórek, a niektóre dane wskazują, że wariant Delta związany jest ze zdecydowanie cięższym przebiegiem choroby. SARS-CoV-2 może zmieniać się również w tę stronę. Możemy tego uniknąć tylko przez masowe szczepienia, które ograniczą rozprzestrzeniania SARS-CoV-2, a co za tym idzie liczbę infekcji i okazję do powstawania nowych wariantów - przekonuje naukowiec.

Dr Zmora wskazuje na jeszcze jedno zagrożenie, które mało osób bierze pod uwagę. Nadal nie wiemy, jakie mogą być odległe skutki przejścia COVID-19, odpowiedź przyjdzie za kilkanaście lat. Nie chodzi tylko o long COVID.

- Możemy się odnieść do historii innych chorób. Przez długi czas uważano, że zakażenie wirusem zapalenia wątroby w okresie dzieciństwa nie jest niczym poważnym. Później okazało się, że po kilkunastu, nawet kilkudziesięciu latach wątroba u takich osób jest w opłakanym stanie. Musimy poczekać, aby dowiedzieć się, jakie będą te długoterminowe skutki zakażenia SARS-CoV-2 - tłumaczy wirusolog. - Patrząc na to, jakie zniszczenia sieje zakażenie SARS-CoV-2 w układzie oddechowym, a zwłaszcza w płucach osób zakażonych, naprawdę obawiam się tych długoterminowych skutków. Nie wiemy, czy może prowadzić do niewydolności oddechowej w późniejszym wieku, czy będzie mogło prowadzić do chociażby predyspozycji do powstawania nowotworów. To wszystko będziemy badali jeszcze przez wiele lat - podsumowuje dr Zmora.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia
(...)
https://portal.abczdrowie.pl/prof-krzysztof-simon-o-wzroscie-zakazen-kolejnego-lockdownu-na-pewno-nie-bedzie-wideo

Rośnie liczba zakażeń na COVID-19. Ekspert: do wiosny nie będzie z górki, jeśli ludzie nie będą się szczepić
19 X

Łotwa odnotowuje drastyczny wzrost zachorowań na koronawirusa i tamtejsze władze ogłosiły miesięczny lockdown. Główny doradca premiera ds. COVID-19 - prof. Andrzej Horban uspokaja natomiast, że do wiosny pandemia się uspokoi, wirus z nami pozostanie, ale nie będzie już wpływał aż tak bardzo na nasze codzienne życie. O ten optymizm zapytany został w programie ''Newsroom WP'' prof. Krzysztof Simon, członek Rady Medycznej ds. COVID-19. - Takie stwierdzenie możemy użyć do określonego kraju, miejsca i czasu jako takiego. W krajach gdzie jest zaszczepione 80 proc. i do tego część już przechorowała, oczywiście jest już z górki dawno i nawet tej jesieni. A w krajach gdzie zaszczepiło się 50 proc. ludzi, 3 mln zachorowało i nie wiadomo, ile było zakażonych, oczywiście nie jest z górki, bo te 40 proc. prawdopodobnie w większości się zakazi prawda, albo zdąży się jeszcze zaszczepić - powiedział prof. Simon. Dodał również, że reszta tych osób będzie chorowała teraz, aż do samej wiosny. Według gościa ''Newsroomu WP'', nie ma innego wyjścia w tej sytuacji. Dopytany jeszcze na koniec przez redaktor, czy będzie zatem na wiosnę z górki u nas, prof. Simon odpowiedział. - Ja myślę, że do wiosny nie będzie z górki, jeśli ludzie nie będą się szczepić.
https://wideo.wp.pl/rosnie-liczba-zakazen-na-covid-19-ekspert-do-wiosny-nie-bedzie-z-gorki-jesli-ludzie-nie-beda-sie-szczepic-6695521506014849v

https://wiadomosci.wp.pl/nawet-rok-po-przejsciu-covid-19-wiecej-osob-skorzysta-z-rehabilitacji-6695443692313440a

https://wiadomosci.wp.pl/szczepienia-trzecia-dawka-rzad-moze-miec-problem-z-przekonaniem-polakow-6695537164114496a

=================

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-estonii-negatywny-wynik-testu-nie-bedzie-juz-przepustka,nId,5592049#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-w-bulgarii-wstep-do-baru-i-hotelu-tylko-z-certyfikatem-covid,nId,5591974#crp_state=1

https://komorkomania.pl/40238,kryzys-na-rynku-smartfonow-ceny-ida-w-gore-a-sprzedaz-spada

https://turystyka.wp.pl/cypr-zmienia-zasady-wjazdu-dla-polakow-wypadlismy-z-zielonej-listy-6695460441267040a

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/19/fears-grow-in-england-over-rise-of-new-covid-delta-variant

Moscow orders elderly to stay at home for four months amid record Covid deaths

The Moscow city government has ordered elderly people to stay at home for the next four months as Covid cases and deaths surge in Russia.

Businesses in the capital will also be required to have at least 30% of staff working from home, reports Reuters.

The new rules, which will take effect from Monday, come as Russia reported 1,1015 coronavirus deaths on Tuesday – a single day record – and 33,740 new Covid infections.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/19/covid-news-live-us-to-approve-mix-and-match-booster-shots-new-zealand-reports-record-daily-cases
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2021, 06:30 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1448 dnia: Październik 15, 2021, 23:09 »
20 października, środa

Rekord czwartej fali. Dr Grzesiowski: Polska płynie na zderzenie z górą lodową
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  20.10.2021 13:22

- Szpitale na Lubelszczyźnie są już przepełnione, pacjentów przewozi się do innych województw, w Warszawie mamy całe mnóstwo chorujących na COVID z Podlasia. Jest relokacja pacjentów, bo sytuacja na razie na to pozwala. Ale za chwilę dołączy do tego Mazowsze, województwo łódzkie, a potem rozniesie się to na całą Polskę. Już widzimy, jak ta fala zaczyna się rozszerzać - mówi dr Paweł Grzesiowski. Lekarz nie ma wątpliwości, że najgorsze przed nami, a czwarta fala już dawno wymknęła się spod kontroli.

1. Będzie powtórka z ubiegłorocznej fali jesiennej

5559 nowych zakażeń i 75 ofiar śmiertelnych - to rekord czwartej fali w Polsce. Dotychczasowe prognozy przewidywały, że tak dużo zakażeń będzie dopiero pod koniec miesiąca, to pokazuje dobitnie, że sytuacja robi się coraz poważniejsza. Dr Paweł Grzesiowski zwraca uwagę na to, że modele matematyczne są oparte o błędne założenia, co pokazały poprzednie fale.

- Rzeczywistość jest taka, że **mamy 5-6-krotne niedoszacowanie przypadków zakażenia i wszystkie modele w związku z tym zawodzą, bo są oparte na głównym wskaźniku, jakim jest wykrywalność. Wykrywalność zakażeń w Polsce jest bardzo słaba, ponieważ dużo ludzi się nie testuje - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert ds. koronawirusa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Ekspert zwraca uwagę na niepokojąco wysokie liczby zgonów - to one są wyznacznikiem prawdziwej skali zakażeń w Polsce.

- Jeżeli jest ponad 70 zgonów, a wczoraj ponad 60 - to świadczy o tym, że 4 tygodnie temu zachorowało ok. 7 tys. osób, a według oficjalnych danych było 1000 zakażeń. To prosty przelicznik, który pokazuje, ile jest niedoszacowanych, niewykrytych przypadków. Od początku mówiliśmy o tym, że jeżeli testujemy zbyt mało, zbyt rzadko, to ludzie chorzy będą chodzić po mieście i zarażać. W związku z tym powstrzymanie tej fali będzie niemożliwe - alarmuje lekarz. - Teraz to narasta w bardzo szybki sposób - dodaje ekspert.

Dr Grzesiowski przypomina, że wskaźnik R, czyli współczynnik reprodukcji koronawirusa od kilku tygodni jest na poziomie 1,4-1,5. Kiedy wartość R jest wyższa od 1, to znaczy, że epidemia się rozwija.

- My w tej chwili wchodzimy bardzo szybko w spiralę zachorowań. Jeśli porównamy to z wykresem fali przed rokiem, to dokładnie tak samo to wyglądało. Szkoły są otwarte, ludzie chodzą bez maseczek, czyli w zasadzie nic nie robimy, żeby powstrzymać rozwój tej fali. Czy jeszcze kolejny raz musimy się przekonać, że jeżeli nic się nie robi - to wirus się szerzy? Za chwilę będzie ogłoszona narodowa tragedia, że mamy taką sytuację, ale jak był czas na reakcję, to nic się nie działo, tylko mówiono, że jest mało zachorowań, a było mało zachorowań, bo nie robiono testów - podkreśla ekspert.

2. Ze wschodnich rejonów IV fala rozleje się na cały kraj

Doktor Grzesiowski mówi wprost: - Polska płynie powoli na zderzenie z górą lodową. Lekarz nie ma złudzeń, że proces rozprzestrzeniania koronawirusa już dawno wymknął się spod kontroli. To niestety oznacza, że znowu wrócą tragiczne obrazy z ubiegłorocznej jesieni: zatłoczone oddziały i karetki czekające pod szpitalami.

Lekarz przyznaje, że już teraz pacjenci z najbardziej dotkniętych rejonów Polski muszą być przewożeni, bo w szpitalach brakuje dla nich miejsca.

- Szpitale na Lubelszczyźnie są już przepełnione, pacjentów przewozi się do innych województw, w Warszawie mamy całe mnóstwo pacjentów z Podlasia. Jest relokacja pacjentów, bo sytuacja na razie na to pozwala. Ale za chwilę dołączy do tego Mazowsze, województwo łódzkie, a potem rozniesie się to na całą Polskę. Już widzimy, jak ta fala zaczyna się rozszerzać - mówi lekarz.

Czwarta fala będzie o tyle trudniejsza, że jest płaska, czyli dobowe liczby zakażeń mogą być nieco niższe niż w szczycie poprzednich fal, ale wysokie przyrosty będą utrzymywać się dłużej. Pytanie, czy ten długotrwały napór pacjentów wytrzymają szpitale.

- W dwóch poprzednich niekontrolowanych falach zakaziło się ok. 13 mln Polaków, potwierdzają to badania Państwowego Zakładu Higieny. Zmarło ok. 130 tys. osób, a z przewlekłym COVID żyje ok. 1,3 mln osób. Jeśli to nie wpłynęło na zmianę kursu, to znaczy, że kapitan dawno już wysiadł - podsumowuje dr Grzesiowski.

3. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/rekord-czwartej-fali-dr-grzesiowski-polska-plynie-na-zderzenie-z-gora-lodowa

Prof. Flisiak o sytuacji na Podlasiu: Jest gorzej niż w zeszłym roku. Szpitale są przepełnione
Tatiana Kolesnychenko,  20.10.2021 15:17

20 października padł kolejny rekord zakażeń podczas czwartej fali epidemii. W ciągu ostatniej doby SARS-CoV-2 potwierdzono u 5559 osób. Ponad jedną trzecią wszystkich przypadków zakażeń odnotowano w dwóch województwach - podlaskim i lubelskim. - Jesteśmy w epicentrum czwartej fali. Lokalne służby zdrowia już są na granicy wytrzymałości - alarmuje prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

1. Epicentrum czwartej fali

Coraz gorsza sytuacja epidemiczna w Polsce. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w środę 20 października odnotowano 5559 zakażeń koronawirusem. To ponad dwukrotny skok zakażeń w porównaniu do ubiegłej środy, kiedy odnotowano 2640 nowych przypadków SARS-CoV-2.

Wzrost zakażeń jest niemal wykładniczy, co oznacza, że już za tydzień liczba przypadków SARS-CoV-2 może przekroczyć 10 tys. w ciągu doby.

Jak podkreśla prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, w całym kraju sytuacja jest w miarę spokojna, ale na Podlasiu i Lubelszczyźnie lokalne służby zdrowia już są na granicy wytrzymałości.

- W tej chwili sytuacja jest znacznie gorsza niż rok temu. Trzeba to wyraźnie powiedzieć, aby do ludzi mieszkających w województwach podlaskim i lubelskim dotarło, że znaleźli się oni w epicentrum czwartej fali epidemii – podkreśla prof. Flisiak. - W moim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który jest największą placówką na Podlasiu, wszystkie oddziały dla chorych na COVID-19 są w tej chwili już są przepełnione. Codziennie mamy umierających pacjentów - dodaje.

2. Coraz więcej zakażeń wśród zaszczepionych medyków

Jak zaznacza prof. Flisiak, wyraźnie widać jaka grupa pacjentów najczęściej trafia do szpitali.

- Są to oczywiście osoby niezaszczepione przeciw COVID-19, które chorują tak samo ciężko jak podczas poprzednich fal pandemii. Natomiast bardzo rzadko trafiają do nas pacjenci po pełnym cyklu szczepień. Praktycznie zawsze przebieg zakażenia u takich osób jest bezobjawowy lub łagodny. Nawet jeśli zdarzy się, że te osoby będą wymagały hospitalizacji, nie doświadczają one ciężkich powikłań, nie trafiają na oddziały intensywnej terapii i mają wielokrotnie niższe ryzyko zgonu – zaznacza prof. Flisiak.

Z doświadczenia profesora wynika, że pomimo szczepienia na zakażenie koronawirusem najbardziej narażone są osoby starsze, które nie mają już sprawnego układu immunologicznego oraz są obciążone innymi chorobami. Poza tym przypadki SARS-CoV-2 coraz częściej są potwierdzane wśród personelu medycznego, który był szczepiony przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności.

- W ich przypadku minął najdłuższy okres od szczepienia. I rzeczywiście w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o przypadkach zakażeń wśród lekarzy. Jednakże w zdecydowanej większości są to zwykle przebiegi bezobjawowe lub skąpoobjawowe. To jest właśnie efekt szczepień w praktyce – podkreśla prof. Flisiak.

3. Trzecia dawka dla wszystkich. Czwarta, piąta, szósta... również?

Ze względu na rosnącą liczbę przypadków zakażeń wśród zaszczepionych Rada Medyczna przy przemierzę RP, do której również należy prof. Flisiak, wydała zalecenie, aby wszystkim osobom pełnoletnim podawać trzecią, tzw. przypominającą dawkę szczepionki, ale nie wcześniej niż pół roku po zakończeniu szczepień podstawowych.

Co ciekawe Rada Medyczna również zaleciła, aby ważność certyfikatów szczepień osób, które otrzymały dawkę przypominającą, były przedłużane tylko rok. Czy to oznacza, że będziemy szczepić się przeciw COVID-19 co roku? Izrael już zapowiedział, że należy przygotować się do podania czwartej, piątej i kolejnych dawek.

Zdaniem prof. Flisiaka obecnie za wcześnie jest na prognozowanie tego, jak będzie wyglądała przyszłość szczepień przeciw COVID-19.

- Na razie wiemy, że dawka przypominająca powoduje wzrost stężenia przeciwciał nawet o kilkadziesiąt razy. Jest to znacznie lepszy wynik niż tylko po szczepieniu podstawowym - wyjaśnia prof. Flisiak. I dodaje: Jest bardzo duże "podbicie", które może wystarczyć na dłuższy czas. Jednak na jaki konkretnie, wciąż nie wiadomo. Stąd też rekomendacja Rady Medycznej, aby aktualność certyfikatów szczepień po otrzymaniu dawki przypominającej była przedłużana tylko o rok.

- Pamiętajmy, że chodzi nam o to, aby kolejne fale epidemii były coraz niższe i w coraz mniejszym stopniu ograniczały funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. Poprzez dawkę przypominającą zwiększamy szansę na to, że tak się stanie – podkreśla prof. Robert Flisiak.

4. Koronawirus w Polsce. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/prof-flisiak-o-sytuacji-na-podlasiu-jest-gorzej-niz-w-zeszlym-roku-szpitale-sa-przepelnione

Pilne spotkanie Rady Medycznej z premierem. Jest decyzja w sprawie kolejnej dawki dla osób pełnoletnich
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  20.10.2021 18:19

Minister zdrowia mówi, że "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii" i przyznaje, że jeżeli tempo przyrostów utrzyma się na poziomie ostatnich dni, będzie trzeba wprowadzić drastyczne kroki. Po rekordowo wysokich liczbach zakażeń 20 października premier wezwał Radę Medyczną na spotkanie w trybie pilnym. Ustalono, co z trzecią dawką szczepionki i lockdownem.

(...)- Cała ściana wschodnia Polski zaczyna tonąć, ta wzmożona ilość zachorowań zapewne za chwilę rozszerzy się na cały kraj - dodaje prof. Marczyńska. (...

 Eksperci, również członkowie Rady Medycznej przy premierze, alarmują, że czas gra na naszą niekorzyść. Sytuacja zaczyna się wymykać spod kontroli, co najlepiej pokazują dzisiejsza dane: liczba zakażeń przekroczyła 5,5 tys., z powodu COVID lub współistnienia COVID z innymi schorzeniami zmarło 75 osób. Tak źle nie było od początku maja. To oznacza podwojenie liczby zakażeń w ciągu zaledwie tygodnia. (...)
https://portal.abczdrowie.pl/coraz-trudniejsza-sytuacja-w-szpitalach-pilne-spotkanie-rady-medycznej-z-premierem

AzIŚ (3) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg170189#msg170189

https://portal.abczdrowie.pl/jesienna-fala-zachorowan-czy-bedzie-ostatnia-fala-prof-horban-tlumaczy-wideo?c=168&src01=8d289

Szczepienia trzecią dawką. Rząd może mieć problem z przekonaniem Polaków?
SYLWESTER RUSZKIEWICZ  19-10-2021 18:47

(...) Według danych z początku września polski rząd sprzedał ok. 5 mln preparatów. Do Australii powędrowało 1 mln dawek, do Hiszpanii – 2,4 mln, Portugalii – 600 tys., do Norwegii wysłano 1 mln dawek Moderny. Milion podarowaliśmy Wietnamowi (kolejne 3 mln mieliśmy już odsprzedać), a część trafiła do Uzbekistanu, m.in. w zamian za zgodę na lądowanie samolotów ewakuujących z Afganistanu. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/szczepienia-trzecia-dawka-rzad-moze-miec-problem-z-przekonaniem-polakow-6695537164114496a

https://gwiazdy.wp.pl/wojciechowska-o-leku-przed-szczepieniem-kazda-szczepionka-byla-kiedys-nowa-6695847134677600a

https://wiadomosci.wp.pl/ogromny-wzrost-zakazen-covid-19-trwa-konferencja-niedzielskiego-6695848699767392a

https://www.money.pl/gospodarka/dramatyczny-skok-liczby-zakazen-jakie-obostrzenia-trzeba-wprowadzic-dr-grzesiowski-tlumaczy-6695873738201664a.html

Te powiaty są najbardziej zagrożone obostrzeniami. Tam już mogłyby działać strefy
BARTOSZ KOŁODZIEJCZYK 20-10-2021 18:59

Aż 49 powiatów w całej Polsce spełnia kryteria wprowadzenia lokalnych obostrzeń w związku z zakażeniami koronawirusem - wynika z analizy Piotra Tarnowskiego, który śledzi dane resortu zdrowia. 24 z tych powiatów nadają się do objęcia ich czerwoną strefą. - Sytuacja jest okropna - mówi dr Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Koronawirus uderzył w kolejne powiaty. Rośnie liczba regionów, które mogłyby zostać objęte obostrzeniami
Źródło: Materiały WP, fot: Piotr Tarnowski

(...)
https://wiadomosci.wp.pl/te-powiaty-sa-najbardziej-zagrozone-obostrzeniami-tam-juz-moglyby-dzialac-strefy-6695864200538688a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szef-gis-spoleczenstwo-jest-zmeczone-pandemia-rezim-sanitarn,nId,5593821#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-dyrektorzy-mniejszych-szpitali-nowe-trudnosci-w-obliczu-czwa,nId,5592055#crp_state=1

=============

https://wiadomosci.wp.pl/minister-bezpieczenstwa-narodowego-usa-zakazony-koronawirusem-6695742183660096a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-od-listopada-w-austrii-certyfikat-covid-19-wymagany-w-pracy,nId,5593968#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-w-europie-brakuje-papieru-cios-dla-branzy-wydawniczo-ksiegar,nId,5594192#crp_state=1

https://sportowefakty.wp.pl/wyscigi-motocyklowe/966053/skandal-w-mistrzostwach-swiata-sfalszowal-wynik-testu-na-covid-19

https://www.theguardian.com/politics/live/2021/oct/20/uk-politics-live-kwasi-kwarteng-lockdown-covid-cases-coronavirus-johnson-starmer

Poland is facing an explosion of Covid cases that may need drastic action, says health minister

Poland is facing an explosion of coronavirus cases that may need drastic action, the health minister has said after the country recorded more than 5,000 daily new infections for the first time since May.

Central Europe has seen a renewed surge of Covid cases in recent days amid fears over low vaccination rates.

Around 61% of adults in Poland are fully vaccinated - below the EU average of about 74%, reports Reuters.

The prime minister, Mateusz Morawiecki, said booster doses would become available to all adults over the next few weeks.

“Those over 18 who had their last dose at least six months ago will be able to get another dose,” he said in a Facebook post.

Earlier in the day, the health minister, Adam Niedzielski, warned that Poland had been hit by “an explosion of the pandemic” over the last two days.

“We have increases from week to week of 85% and over 100%,” Niedzielski said. Daily cases, he said, could rise to “well above” 5,000 next week.

“We will want to observe if this trend continues for a few days, and maybe we will have to take drastic measures,” Niedzielski said. He added that while another lockdown is currently not under discussion, measures being considered include stricter enforcement of existing rules, indoor masks and social distancing.

Poland, which has a population of around 38 million, today reported 5,559 new Covid cases and 75 deaths.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/20/coronavirus-news-live-singapore-reports-highest-ever-covid-cases-uk-urged-to-enact-plan-b-or-risk-nhs-crisis
« Ostatnia zmiana: Październik 20, 2021, 23:34 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1449 dnia: Październik 16, 2021, 23:51 »
21 października, czwartek

Wstęp do miejsc publicznych tylko z certyfikatem covidowym? "Nie można takiego rozwiązania wykluczyć"
Piotr Salak 21 października (18:02)

(...) Minister mówił, że spodziewano się takiego wzrostu zachorowań, ale na samym końcu października, na przełomie października i listopada. W tej chwili ten wzrost to ponad 5 tys. już teraz. O czym to może świadczyć za kilka tygodni?

Przede wszystkim ja zawsze mówię, że to jest troszeczkę wróżenie z fusów. Te modele matematyczne, różne modele przewidujące liczby są fajne, ale w przewidywalnych sytuacjach. Natomiast niestety Covid-19 jest takim schorzeniem, że ciężko wyrokować, coś przewidywać, bo to zależy od tak wielu czynników: od liczby testowanych pacjentów, od przestrzegania zasad i tutaj trudno mówić, że będzie to dwa tygodnie wcześniej, czy dwa tygodnie później. Natomiast niestety, ale te obecne wzrosty nie rokują zbyt dobrze na najbliższe tygodnie. Tutaj też nie ma zgodności co do tego, ile będzie tych przypadków i gdzie one będą.

A pana zdaniem?

My słyszymy cały czas, że to głównie wschód. Ja rozumiem, że głównie wschód, bo wschód jest mało zaszczepiony. Ale nie zdziwiłbym się, gdyby ta fala rozlała się na inne województwa. Może nie w takim stopniu jak u nas w tej chwili, ale jednak jest to prawdopodobne. (...)
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-wstep-do-miejsc-publicznych-tylko-z-certyfikatem-covidowym-n,nId,5596144#crp_state=1

Ponad 5,5 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Prof. Zajkowska: "Lada moment zapadną decyzje o obostrzeniach"
Katarzyna Gałązkiewicz,  21.10.2021 13:47

Czwarta fala przyspiesza. Ostatniej doby odnotowano 5592 przypadki zakażeń koronawirusem w Polsce – najwięcej od początku czwartej fali. Najtrudniejsza sytuacja wciąż jest na wschodzie kraju. Cały czas powraca pytanie, kiedy rząd zacznie wprowadzać obostrzenia regionalne? - Myślę, że takie decyzje zapadną lada moment – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

1. Prawie 50 gmin spełnia warunki nałożenia obostrzeń

21 października padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem od początku czwartej fali COVID-19. To niemal 5,6 tys. nowych przypadków SARS-CoV-2. Analityk Piotr Tarnowski za pośrednictwem Twittera opublikował dane, z których wynika, że aż 24 powiaty w naszym kraju spełniają dziś kryteria strefy czerwonej, co oznacza, że kwalifikują się do wprowadzenia regionalnych obostrzeń. Niemal tyle samo regionów kwalifikuje się do strefy żółtej.

Z analizy Piotra Tarnowskiego wynika, że powiaty z najgorszą sytuacją epidemiologiczną, które już dziś mogłyby znaleźć się w strefie czerwonej, to wschodnie regiony kraju. Niechlubny prym wiedzie województwo lubelskie, w którym bardzo zła sytuacja jest w 15 powiatach i 2 miastach. Najwięcej zakażeń notuje się w powiatach:

bialskim, radzyńskim, łukowskim, ryckim, puławskim, lubartowskim, parczewskim, włodawskim, chełmskim, łęczyńskim, świdnickim, lubelskim, opolskim, kraśnickim i janowskim, a także w Białej Podlaskiej i Chełmie;
Drugim województwem z najgorszą sytuacją epidemiczną w kraju jest Podlasie. Powiaty kwalifikujące się do czerwonej strefy to:

hajnowski, bielski, wysokomazowiecki, białostocki i sejneński oraz miasto Białystok;

Jest też jedno miasto z województwa mazowieckiego – to wysunięte na wschód Siedlce.


https://twitter.com/PiotrekT/status/1451085860666023936

Tarnowski podkreśla, choć sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, Ministerstwo Zdrowia do tej pory nie wyjaśniło, jakie kryteria podczas czwartej fali zadecydują o wprowadzeniu lokalnych obostrzeń.

2. Jakie obostrzenia i kiedy?

W środę 20 października minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w związku z rozwojem czwartej fali pandemii COVID-19 w większym stopniu egzekwowany będzie wymóg noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Osoby, które nie będą ich nosiły, muszą liczyć się z karami finansowymi.

Eksperci nie mają jednak wątpliwości – tego typu wymóg nie tylko wprowadzony jest za późno, lecz przede wszystkim nie będzie wystarczający. Nie sprawi, że będziemy mogli czuć się bezpiecznie.

- Przede wszystkim należy zlokalizować ogniska zakażeń w konkretnych województwach, na Podlasiu są to szkoły, miejsca pracy i inne skupiska ludzi. Nie chodzi o to, aby wszystkie te miejsca zamykać w całym kraju, ale objąć obostrzeniami te regiony, w których poziom zaszczepienia jest najniższy, a zakażeń jest najwięcej. Chodzi przede wszystkim o to, aby ograniczyć kontakty osób niezaszczepionych. Myślę, że takie decyzje zapadną lada moment – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

3. Certyfikaty covidowe powinny być obowiązkowe

Lekarka dodaje, że konieczne jest także pójście drogą krajów Zachodu – Francji i Włoch, których rządzący wprowadzili nakaz posiadania certyfikatów covidowych w miejscach publicznych. Na Półwyspie Apenińskim obowiązek przepustek sanitarnych nie dotyczy tylko restauracji, czy galerii, ale wszystkich miejsc pracy, także w sektorze prywatnym.

- Przykład Francji bardzo dobrze pokazuje, jak ważne jest zachęcanie, a nawet swego rodzaju wymuszanie szczepień na społeczeństwie. W ciągu kilku tygodni poziom wyszczepialności niesamowicie wzrósł. Okazuje się, że jest to najlepsza metoda, która nie paraliżuje życia osobom, które już wcześniej się zaszczepiły – twierdzi prof. Zajkowska.

Wprowadzenie przepisu dotyczącego obowiązkowych paszportów covidowych przyniosło podobny efekt we Włoszech. Po dwóch dawkach szczepionki jest 71 proc. ludności Włoch powyżej 12 lat. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Dla porównania w Polsce jest to 52 proc.

- W związku z tym my także powinniśmy wpłynąć na osoby, które się nie zaszczepiły. Wcześniej mówiło się o tym rozwiązaniu z dużą ostrożnością, natomiast teraz, kiedy widzimy, że sytuacja epidemiczna zaczyna się znowu pogarszać, decyzja o ograniczeniu dla osób niezaszczepionych powinna zostać podjęta jak najszybciej. Widzimy, że wprowadzone metody zachęcania i nagród za szczepienie się nie sprawdziły – nie ma wątpliwości prof. Zajkowska.

- Im szybciej nabędziemy odporność dzięki szczepieniu i niestety przechorowaniu, tym szybciej uporamy się z pandemią. Dopóki będą w społeczeństwie osoby wrażliwe, dopóty, epidemia będzie się wybuchała – dodaje prof. Zajkowska.

4. Sytuacja w szpitalach. Możne zabraknąć kadr medycznych

Tego typu obostrzenia są potrzebne nie tylko ze względu na liczbę zakżeń SARS-CoV-2. Jak podkreśla prof. Agnieszka Szuster Ciesielska, wirusolog z UMCS w Lublinie, fakt, że jedna piąta wszystkich zakażeń w kraju dotyczy województwa lubelskiego, niestety przekłada się także na obłożenie szpitali.

- Wyszczepienie większości gmin jest na poziomie 30-40 proc. Niektóre poniżej 30 proc. Bardzo ciężka sytuacja – chorzy są odwożeni do innych placówek. W 7 na 17 szpitali wypełniony limit. Brakuje miejsc na oddziałach intensywnej terapii – informuje wirusolożka.

Prof. Joanna Zajkowska dodaje, że na Podlasiu już powrócono do idei ponownego otwarcia szpitala tymczasowego.

- Cały czas tworzone są dodatkowe miejsca dla osób wymagających intensywnej terapii. Lada moment będzie uruchamiany szpital tymczasowy, który znacznie zwiększy nam liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19 i pozwoli jednocześnie na przyjmowanie pacjentów niecovidowych – informuje prof. Zajkowska.

Zdaniem lekarki Polska ma jednak większy problem niż brak miejsc w szpitalach.

- Po prostu brakuje lekarzy. Możemy mnożyć łóżka szpitalne, ale tylu jest lekarzy, ilu jest. Ich nie przybyło, a wręcz odwrotnie, bo są to ludzie, którzy też chorują – podsumowuje prof. Zajkowska.

https://portal.abczdrowie.pl/ponad-5-5-tys-nowych-zakazen-koronawirusem-w-polsce-prof-zajkowska-lada-moment-zapadna-decyzje-o-obostrzeniach

https://portal.abczdrowie.pl/prof-horban-lockdown-nic-nie-da-wideo

https://www.o2.pl/informacje/wystapil-w-tvn24-i-sie-zaczelo-lekarz-oglasza-dekalog-6696191220087392a

https://www.o2.pl/informacje/pod-szpitalem-w-warszawie-stanal-kontener-na-zwloki-w-srodku-ciala-w-bialych-workach-6696112191720032a

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-kraska-zapowiada-zmiany-6696140305754720a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-wiemy-kiedy-wszyscy-dorosli-beda-mogli-sie-zaszczepic-trzeci,nId,5596079#crp_state=1

https://www.money.pl/gospodarka/tyle-nfz-wydal-na-testy-na-koronawirusa-6696215939893856a.html

https://wiadomosci.wp.pl/rezim-sanitarny-w-kosciolach-nieprzestrzegany-abp-gadecki-odpowiada-niedzielskiemu-6696268900981312a

==================

Ukraina: Najwyższa liczba zgonów i zakażeń koronawirusem od początku pandemii
Opracowanie: Magdalena Partyła 21 października (08:20)

Na Ukrainie poprzedniej doby zarejestrowano ponad 22 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło 546 osób - poinformowało ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. To najwyższe dobowe bilanse infekcji i zgonów od początku pandemii. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-ukraina-najwyzsza-liczba-zgonow-i-zakazen-koronawirusem-od-p,nId,5595714#crp_state=1

Koronawirus na Ukrainie: Rozmach tej fali zakażeń przeszedł najgorsze oczekiwania
Opracowanie: Malwina Zaborowska 21 października (14:30)

Pracownicy medyczni twierdzą, że rozmach obecnej fali zakażeń koronawirusem na Ukrainie przeszedł najgorsze oczekiwania i jest ona dużo poważniejsza od wiosennego wybuchu infekcji - pisze portal NV.ua. W szpitalach brakuje miejsc, personelu i tlenu. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-koronawirus-na-ukrainie-rozmach-tej-fali-zakazen-przeszedl-n,nId,5596088#crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/koronawirus-slowacja-i-czechy-wprowadzaja-obostrzenia-co-bedzie-zamkniete-6696128296901216a
https://turystyka.wp.pl/holandia-reaguje-na-wzrost-zakazen-w-polsce-wazna-zmiana-6696211161496128a

WHO says up to 180,000 health workers may have died from Covid

The World Health Organization estimates 80,000 to 180,000 health care workers may have been killed by Covid-19 up to May this year, insisting they must be prioritised for vaccination.

A WHO paper estimated that out of the world’s 135 million health staff, “between 80,000 to 180,000 health and care workers could have died from Covid-19 in the period between January 2020 to May 2021”.

WHO chief Tedros Adhanom Ghebreyesus said health care workers needed to be immunised against the disease first, as he slammed the global inequity in the vaccine roll-out.

“Data from 119 countries suggest that on average, two in five health and care workers globally are fully vaccinated. But of course, that average masks huge differences across regions and economic groupings.”

“In Africa, less than in one in 10 health workers have been fully vaccinated. Meanwhile, in most high-income countries, more than 80 percent of health workers are fully vaccinated.”

He added: “We call on all countries to ensure that all health and care workers in every country are prioritised for Covid-19 vaccines, alongside other at-risk groups.”
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/21/coronavirus-news-live-india-administers-1bn-vaccine-doses-singapore-at-risk-of-being-overwhelmed-amid-record-deaths
« Ostatnia zmiana: Październik 22, 2021, 10:04 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1450 dnia: Październik 19, 2021, 07:56 »
22 października, piątek

Koronawirus w Polsce. Prof. Tyll Krueger: Jesteśmy na prostej drodze do kolejnej covidowej katastrofy
Tatiana Kolesnychenko,  22.10.2021 12:13

22 października w Polsce padł kolejny rekord zakażeń podczas czwartej fali epidemii SARS-CoV-2. Eksperci ostrzegają, że jeśli rząd niezwłocznie nie podejmie kroków, może dojść do ponownego załamania służby zdrowia. - Nasze prognozy wskazują, że na przełomie listopada i grudnia będziemy mieć nawet 30 tys. zakażeń dziennie. Natomiast apogeum liczby pacjentów oraz idący za tym paraliż szpitali może nastąpić akurat w okolicach świąt Bożego Narodzenia - ostrzega prof. Tyll Krueger.

1. "Zmierzamy ku katastrofie"

Od trzech dni w Polsce padają kolejne rekordy zakażeń czwartej fali epidemii. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono 5 706 nowych przypadków SARS-CoV-2. Dla porównania równo tydzień temu odnotowano 2770 zakażeń w ciągu doby.

Eksperci nie wykluczają, że już za tydzień liczby zakażeń mogą znowu podwoić się i sięgnąć 10 tys. przypadków.

- Mamy w tej chwili wykładniczy wzrost zakażeń - mówi prof. Tyll Krueger z Politechniki Wrocławskiej, zajmujący się modelowaniem matematycznym w medycynie i biologii, założyciel niezależnej grupy MOCOS.

Jak zauważa ekspert, już teraz współczynnik R jest wyższy niż 1,4. Oznacza to, że tempo transmisji wirusa jest szybsze niż podczas poprzedniej fali epidemii. Prognozy epidemiologiczne nie napawają optymizmem.

- Według naszych symulacji za ok. 3 tygodnie powinniśmy przekroczyć pułap 10 tys. zakażeń w średniej tygodniowej (obecnie jest to 3592 - red.). Jeśli nic się nie zmieni, to na przełomie listopada i grudnia dzienne liczby przypadków będą oscylować na poziomie 25-30 tys.- mówi prof. Krüger. - Najważniejsze jednak są dane dotyczące hospitalizacji oraz zgonów z powodu COVID-19. Niestety na tym polu mamy powody do dużego niepokoju. Symulacje wskazują, że maksymalna liczba jednocześnie zajętych łóżek może przekroczyć 30 tys., kiedy w Polsce przy dodatkowych 20 tys. zajętych łóżek przez pacjentów z COVID-19 system ochrony zdrowia ociera się o upadek. Innymi słowy, jesteśmy na prostej drodze do kolejnej, już trzeciej katastrofy - podkreśla ekspert.(MOCOS)

2. Alternatywa dla lockdownu? Ograniczenia dla niezaszczepionych

Jak wyjaśnia prof. Krueger, obłożenie szpitali następuje z opóźnieniem w stosunku do wzrostu liczby zakażeń. Wynika to z tego, że w większości przypadków, zanim dojdzie do rozwoju ciężkiej postaci COVID-19, może minąć 7-10 dni.

- W tej sytuacji oznacza to, że apogeum liczby pacjentów i idący za tym paraliż służby zdrowia może akurat nastąpić w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Będzie to dramat nie tylko osób z COVID-19, ale wszystkich pacjentów, którzy nie będą w stanie otrzymać odpowiedniej pomocy lekarskiej - podkreśla prof. Krueger.

Zdaniem profesora, jest to powód, dla którego niezwłocznie należy wprowadzić ograniczenia.

- Rozumiem, że poparcie dla wprowadzenia kolejnego lockdownu jest w społeczeństwie bardzo niskie. Nie musimy jednak zamykać całego życia publicznego. Istnieją inne sposoby, które nie są tak kosztowne dla gospodarki, ale mogą powstrzymać zbliżającą się katastrofę - mówi prof. Krueger.

Kluczem do powstrzymania epidemii może być wysoki poziom testowania w kierunku SARS-CoV-2.

- Na przykład regularne testowanie dzieci w szkołach tak, jak dzieje się to w innych krajach Europy. Badaniom co najmniej raz albo dwa razy w tygodniu są poddawani wszyscy uczniowie. Wiadomo, że najmłodsi rzadko chorują ciężko, ale mogą "przynieść" koronawirusa do domu i zakażać dziadków, którzy mają wysokie ryzyko ciężkiej choroby i śmierci z powodu COVID-19. Dotyczy to nawet osób zaszczepionych, bo preparaty przeciw COVID-19 tylko redukują to ryzyko, ale go całkowicie nie likwidują - zauważa prof. Krüger.

Dobrym rozwiązaniem jest system hybrydowy w szkołach i na uczelniach, kiedy tylko najważniejsze zajęcia odbywają się stacjonarnie, natomiast większość lekcji jest on-line.

- Również doświadczenie innych krajów wskazuje, że dostęp do takich miejsc użytku publicznego jak restauracje, siłownie czy baseny powinien być tylko po ukazaniu certyfikatu szczepień lub negatywnego testu PCR. To może przynieść dwa efekty. Po pierwsze, zmniejszymy ryzyko transmisji zakażeń. Po drugie, takie ograniczenie może zadziałać motywująco dla ludzi, którzy jeszcze się nie zaszczepili - mówi prof. Krueger.

Ekspert przytacza przykład Włoch i Francji, gdzie początkowo poziom wyszczepienia był dosyć niski. Jednak po wprowadzeniu ograniczeń w dostępie do wielu aktywności, ludzie zaczęli się szczepić przeciw COVID-19. Obecnie we Włoszech w pełni zaszczepionych jest 71,4 populacji, a we Francji - 67,5.

- W innych europejskich krajach, gdzie jest wysoki poziom wyszczepienia również obserwuje się duże liczby zakażeń. Jednak jednocześnie poziom hospitalizacji i zgonów pozostaje bardzo niski. W Polsce w pełni zaszczepionych jest tylko 52 proc. społeczeństwa. Jednak problem polega na tym, że preparaty przeciw COVID-19 przyjęło tylko 70 proc. osób powyżej 80 roku życia, czyli najbardziej narażonych na zgon i hospitalizację. Dlatego na wzrosty zakażeń należy reagować niezwłocznie. Jeśli teraz podejmiemy kroki, mamy szanse obniżyć szczyt zakażeń i uniknąć problematycznej sytuacji w szpitalach - podkreśla prof. Krueger.

3. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/jestesmy-na-prostej-drodze-do-kolejnej-covidowej-katastrofy

https://portal.abczdrowie.pl/przewazajaca-wiekszosc-szpitalnych-lozek-na-lubelszczyznie-zajeta-prof-szuster-alarmuje-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/prof-szuster-moze-jest-niepopularne-ale-osoby-niezaszczepione-powinny-podlegac-ograniczeniom-wideo
https://portal.abczdrowie.pl/kto-trafia-do-szpitali-podczas-czwartej-fali-co-ciekawe-niektore-z-tych-osob-zaluja-ze-sie-nie-zaszczepily-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-druga-dawka-szczepionki-johnson-johnson-prof-pyrc-jest-to-tylko-kwestia-czasu-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/trzecia-dawka-szczepionki-i-leki-na-covid-19-prof-szuster-podsumowuje-lepiej-stosowac-profilaktyke-to-pierwsza-zasada-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-powinnismy-przyjac-trzecia-dawke-szczepionki

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-uczniowie-wroca-do-nauki-zdalnej-jest-komentarz-ministra-cza,nId,5598387#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/wszystkich-swietych-cmentarze-tylko-dla-niektorych-mocne-stanowisko-6696528436161120a

=======================

Na całym świecie IV fala koronawirusa jest mniejsza. W tym kraju jest przeciwnie!
Marek Bobakowski 22 Października 2021, 19:40

Ogólnoświatowa akcja szczepień spowodowała, że IV fala koronawirusa w większości regionów przebiega łagodniej. Mniej ludzi się zakaża, trafia do szpitala i umiera. Nie w Rosji. A niebawem Legia zmierzy się ze Spartakiem w rozgrywkach Ligi Europy.
(...)
Rosjanie nie przejmują się COVID-em

Szczepionki to jeden powód. Kolejny? Brak przestrzegania jakichkolwiek zasad. - Latem usłyszeliśmy z ust polityków, którzy pełnią władzę, że wirus już nie jest tak groźny - powiedział Pachomow. - Nic więc dziwnego, że w moskiewskim metrze co drugi pasażer nie ma maseczki. I nie ma za to żadnych kar, żadnych mandatów. Rosjanie zupełnie nie przejmują się COVID-em. (...)
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/966343/na-calym-swiecie-iv-fala-koronawirusa-jest-mniejsza-w-tym-kraju-jest-przeciwnie

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-tysiace-holendrow-utknely-w-maroku-powodem-zawieszone-loty,nId,5598514#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/na-piwo-do-czech-lepiej-uwazaj-sielanka-sie-skonczyla-6696285545351776a

https://turystyka.wp.pl/maroko-zdecydowana-reakcja-na-rozwoj-pandemii-6696274665376320a

https://www.theguardian.com/global-development/2021/oct/22/zimbabwes-older-people-pandemic-silent-victims

Fewer than half of eligible residents in older age care homes in England have received a coronavirus booster jab, latest available NHS data suggests.

Out of around 250,000 eligible residents in care homes for adults aged 65 and over, around 112,000 had received a booster as of midnight on Thursday, NHS England said.

This works out at around 45% of eligible residents having been given their booster vaccine since the programme launched roughly a month ago.

Eligible residents are those who had their second Covid-19 vaccine more than six months ago and do not currently have coronavirus or norovirus.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/22/covid-live-news-up-to-18000-healthcare-workers-killed-by-virus-who-says-melbourne-emerges-from-long-lockdown
« Ostatnia zmiana: Październik 24, 2021, 06:30 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1451 dnia: Październik 20, 2021, 06:33 »
23 października, sobota

Prof. Szuster-Ciesielska: Skończył się czas na zapobieganie. W tej chwili trzeba gasić pożar
PATRYK KUBIAK 23-10-2021 15:58

W minioną środę Ministerstwo Zdrowia podało bardzo niepokojące statystyki nowych zachorowań na COVID-19. Jak przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski, w ostatnich dniach "mamy do czynienia ze swoistą eksplozją pandemii". Szef resortu zdrowia zapowiedział również, że w związku z alarmującym rozwojem pandemicznej sytuacji będą potrzebne "drastyczne kroki". Trudna sytuacja związana z koronawirusem ma także miejsce na Lubelszczyźnie. Zdaniem prof. Agnieszki Szuster-Ciesielskiej z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, powodem tego jest brak egzekwowania obowiązku noszenia maseczek oraz nieprzestrzeganie dystansu społecznego, w szczególności w pomieszczeniach zamkniętych. - Ale myślę, że to nie jest tylko problem Lubelszczyzny – stwierdziła prof. Szuster-Ciesielska. - Uważam, że ludzie w czasie wakacji - nasi obywatele - odzwyczaili się od noszenia maseczek i teraz bardzo niechętnie do tego powracają – podkreśliła, dodając, że koniecznie trzeba zacząć wprowadzać obostrzenia na poziomie lokalnym. - Skończył się czas na zapobieganie. W tej chwili trzeba ponownie gasić pożar. (…) W tej sytuacji nie ma innego wyjścia, jak regionalne obostrzenia, regionalne lockdowny, aby przerwać transmisję wirusa – powiedziała w rozmowie z Wirtualną Polską prof. UMCS Agnieszka Szuster-Ciesielska.
https://wiadomosci.wp.pl/prof-szuster-ciesielska-skonczyl-sie-czas-na-zapobieganie-w-tej-chwili-trzeba-gasic-pozar-6696949647545985v

"GW": Problem przenoszenia całej klasy na zdalne lekcje
MARTA GOSTKIEWICZ 23-10-2021 13:11

Dyrektor warszawskiej szkoły i burmistrz Woli pytają, dlaczego nie ma przepisów, które uzależniałyby konieczność wysyłania uczniów do domu od tego, ile osób w szkole jest zaszczepionych. Obecnie jest to konieczne, gdy w klasie jest nawet jeden niezaszczepiony uczeń. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/gw-problem-przenoszenia-calej-klasy-na-zdalne-lekcje-6696908648835648a

Wraca nauka zdalna. Mimo braku potwierdzonych zakażeń
KATARZYNA ŁAPCZYŃSKA 23-10-2021 20:12

Nietypowa decyzja władz Zespołu Szkół im. Jana Wyżykowskiego w Głogowie. Od piątku 22 października placówka przeszła na tryb nauczania zdalnego, mimo że nie ma żadnych potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19 wśród uczniów czy nauczycieli. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/wraca-nauka-zdalna-mimo-braku-potwierdzonych-zakazen-6697002344528448a

https://www.pudelek.pl/dzien-dobry-tvn-bozena-dykiel-obwinia-za-depresje-bogaczy-ktorzy-chca-nami-rzadzic-zastraszaja-nas-i-lockdownuja-6696899595360832a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-stan-wyjatkowy/news-polska-wyslala-transport-humanitarny-na-granice-z-bialorusia,nId,5600292#crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/wielkie-zmiany-na-kubie-turysci-tylko-na-to-czekali-6696988641925728a

===========================

Pandemia w Rosji. Jednego dnia zmarło ponad tysiąc osób
Opracowanie: Arkadiusz Grochot  23 października (16:30)

Trzeci dzień z rzędu w Rosji stwierdzono rekordowy dzienny przyrost zgonów na Covid-19. W sobotę tamtejsze ministerstwo zdrowia poinformowało o 1075 kolejnych przypadkach śmiertelnych w ciągu ostatniej doby. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-pandemia-w-rosji-jednego-dnia-zmarlo-ponad-tysiac-osob,nId,5600389#crp_state=1

https://www.o2.pl/informacje/coraz-wieksza-liczba-zakazen-kobiety-utknely-w-luksusowym-hotelu-6696630914460224a

https://turystyka.wp.pl/izrael-otwiera-sie-na-turystow-trzeba-spelnic-kilka-warunkow-6696940630874688a

https://www.money.pl/gospodarka/lockdown-dla-niezaszczepionych-kanclerz-austrii-ostrzega-6696997100440128a.html
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-kanclerz-grozi-lockdownem-niezaszczepionym-przeciw-c,nId,5600494#crp_state=1

https://www.money.pl/gospodarka/rzym-oblegany-nie-ma-wolnych-miejsc-w-hotelach-6696986251389536a.html

https://www.money.pl/gospodarka/rzym-oblegany-nie-ma-wolnych-miejsc-w-hotelach-6696986251389536a.html

Record Covid fatalities as Russia prepares for nationwide curbs
Agence France-Presse in Moscow Sat 23 Oct 2021 13.13 BST

Putin blames low vaccination rates as the country records 1,075 deaths in a day

Russia reported a record 1,075 Covid deaths in 24 hours on Saturday as Europe’s hardest-hit country with dramatically low vaccination rates prepares for nationwide curbs from next week.

Despite a number of pleas from the country’s president, Vladimir Putin, and the availability of the home-produced Sputnik V vaccine, only 36% of Russians are fully vaccinated.

According to government figures, the country registered a record 37,678 new Covid cases on Saturday.

The official death toll is now 229,528, the highest on the continent.

Authorities have been accused of vastly downplaying the effects of the pandemic. Figures from the governmental statistics agency Rosstat paint a far darker picture, suggesting that more than 400,000 people had died from coronavirus by the end of August.

Moscow, the centre of Russia’s outbreak, will shut non-essential services between 28 October and 7 November. Putin also ordered a nationwide paid week off starting on 30 October, during which the Kremlin said the president would have no in-person meetings.

Putin linked Russia’s high death rates this week to what he called an unfortunately low vaccination rate and urged Russians to show responsibility and get the jab.

Sputnik V is being used indozensof countries, but it is not approved by the EU or the World Health Organization.
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/23/record-covid-fatalities-as-russia-prepares-for-nationwide-curbs

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/23/covid-live-news-fda-says-benefits-outweigh-risks-for-pfizer-jab-for-children-vaccine-rollout-means-no-more-lockdowns-says-sunak


24 października, poniedziałek

Kto rozprzestrzenia koronawirusa? "Ludzie się boją"
EWA WALAS 24-10-2021 07:09

Czwarta fala koronawirusa w Polsce wyraźnie nabrała rozpędu. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że obserwujemy "eksplozję pandemii", a jeśli ta sytuacja się utrzyma, zaburzy wszystkie prognozy. O tym, czy podawane przez resort zdrowia dane są niedoszacowane, powiedziała w programie "Newsroom WP" prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z UMCS w Lublinie. - W dalszym ciągu te dane są niedoszacowane, bo nie przeprowadza się wystarczającej liczby testów. Mamy około 40-50 tys. testów dziennie w Polsce. To nie jest szerokie spektrum. Drugi problem jest taki, że ludzie po prostu nie zgłaszają się z łagodnymi objawami. Obawiają się kwarantanny czy wizyty w izolatorium, chodzą i rozprzestrzeniają tego wirusa - przyznała.
https://wiadomosci.wp.pl/kto-rozprzestrzenia-koronawirusa-ludzie-sie-boja-6697173671655041v

Nawet pięć razy więcej zachorowań na COVID-19? Eksperci nie mają wątpliwości
OPRAC. MACIEJ ZUBEL 24-10-2021 09:10

Zdaniem specjalistów dane na temat nowych przypadków COVID-19, jakie przekazuje Ministerstwo Zdrowia, mogą nie oddawać pełnego obrazu pandemii. Lekarze Paweł Grzesiowski i Konstanty Szułdrzyński szacują, że prawdziwa liczba zakażeń może być nawet pięciokrotnie wyższa od oficjalnych danych.

(...) Według Grzesiowskiego o tym, jaka jest prawdziwa skala epidemii koronawirusa świadczy m.in. liczba zgonów.

- Jeżeli w sobotę zmarło 75 osób, to zarazić musiało się co najmniej 7,5 tys. osób. Natomiast należy pamiętać, że zgony następują z opóźnieniem około miesięcznym. Jeśli cofniemy się o miesiąc, to wtedy zakażonych mieliśmy tysiąc osób - tłumaczył na antenie Polsat News.

Dodał, że z uwagi na brak obostrzeń, obecnie COVID-19 może się przenosić na drugą osobę znacznie swobodniej. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/moze-byc-nawet-piec-razy-wiecej-zachorowan-na-covid-19-eksperci-nie-maja-watpliwosci-6697196549790272a

Coraz więcej czerwonych stref w Polsce. Dr Sutkowski: Większość lekarzy uważa, że obostrzenia powinny zostać wprowadzone już dawno
Katarzyna Gałązkiewicz,  24.10.2021 20:46

Europejska Agencja Kontroli Zakażeń (ECDC) zaktualizowała mapę dotyczącą sytuacji epidemicznej w Europie. Wynika z niej, że najgorzej jest we wschodniej części Starego Kontynentu: Litwie, Słowacji czy Estonii. Na gorsze zmieniła się także sytuacja w Polsce. Czerwone są już 4 województwa, a nie dwa, jak jeszcze tydzień temu.

1. Nowa mapa ECDC. Czerwone strefy w Unii Europejskiej

Ze zaktualizowanej mapy ECDC wynika, że sytuacja epidemiczna na zachodzie Europy zaczyna się uspokajać. Włochy, Francja, Portugalia i Hiszpania są zaznaczone na zielono-żółto, co oznacza, że odsetek pozytywnych testów wynosi tam 1 proc. i mniej.

Czwarta fala najdotkliwiej uderza obecnie we wschodnie regiony Europy – przybyło krajów, które znalazły się w strefie czerwonej i ciemnoczerwonej. Najgorzej jest w krajach nadbałtyckich, gdzie dziennych zakażeń koronawirusem jest najwięcej.

Na czerwono oznaczone są kraje, w których liczba nowych zakażeń wynosi od 200 do 500 na 100 tys. mieszkańców lub tam, gdzie jest mniejsza niż 200 i większa niż 75, ale jednocześnie procent pozytywnych testów wynosi ponad 4 proc. Z mapy wynika, że "czerwone" są obecnie:

Austria,
Belgia,
Cypr,
Czechy,
Dania,
Węgry,
Holandia.
ECDC informuje, że znacznie więcej zakażeń jest także w Rosji, Rumunii, Słowenii i Bułgarii.


https://twitter.com/ECDC_EU/status/1451119960701427717

- Wirus tak wędruje przez Europę, że najpierw dociera do Europy Zachodniej, a potem na wschód. Sprawa jest złożona, wszystkich powodów na pewno nie znamy. Wydaje się jednak, ze najistotniejszy jest poziom wyszczepienia danych społeczeństw oraz stopień zagęszczenia ludności. Im zaszczepionych jest mniej, tym sytuacja szybciej się pogarsza – komentuje w rozmowie z WP abcZdrowie najnowszą mapę ECDC dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

2. Część Polski na czerwono. Gdzie sytuacja jest najgorsza?

Z tygodnia na tydzień, sytuacja jest gorsza także w Polsce. Jeszcze miesiąc temu cały obszar naszego kraju był zaznaczony na zielono. Obecnie zielone są tylko cztery województwa: świętokrzyskie, śląskie, opolskie i lubuskie. Najgorsza sytuacja epidemiczna panuje w województwach:

lubelskim,
mazowieckim,
podlaskim,
zachodniopomorskim.

Dr Sutkowski nie ma wątpliwości, że główną przyczyną pogarszającej się sytuacji w Polsce jest niedostateczne zaszczepienie społeczeństwa.

- Niestety we wszystkich miastach Polski poziom wyszczepienia jest za mały. Żebyśmy mogli mówić o skutecznym zwalczaniu epidemii, wszystkie osoby, które mogą się zaszczepić, powinny to zrobić. Wiadomo było, że z kilkumiesięcznym opóźnieniem zła sytuacja epidemiczna pojawi się także u nas i dotknie tych, którzy się nie zaszczepili. Bo czwarta fala jest falą niezaszczepionych – twierdzi ekspert.

Lekarza najbardziej martwi jednak liczba hospitalizacji i zgonów, których nie tylko przybywa w szybkim tempie, lecz także jest więcej niż w innych krajach Europy,

- Widzimy, że niestety w tych regionach zakażenia zaczynają się przekładać na liczbę hospitalizacji. Na Lubelszyźnie zajętych jest ponad 70 proc. łóżek w szpitalach, na Podlasiu ok. 65 proc. To jest skutek tego, że mamy o 30 proc. mniej zaszczepioną populację niż kraje Zachodniej Europy. To jest kolosalna różnica. Co więcej, liczba zgonów w stosunku do liczby zakażeń wcale nie jest mała. Bo w Wielkiej Brytanii zakażeń jest 40-50 tys., ale zgonów kilka. A u nas jest 5 tys. zakażeń i kilkadziesiąt zgonów– podkreśla dr Sutkowski.

3. Obostrzenia powinny pojawić się w tych regionach, które są oznaczone na czerwono

Zdaniem dr. Sutkowskiego rząd nie powinien zwlekać z decyzją o obostrzeniach w tych strefach kraju, które odnotowują najwyższe liczby nowych zakażeń koronawirusem.

- W pierwszej kolejności powinniśmy jednak poznać kryteria do wprowadzenia obostrzeń w poszczególnych strefach, bo obecnie Ministerstwo Zdrowia nawet ich nie określiło. Zbyt wiele regionów spełnia obecnie te kryteria, które jeszcze w zeszłym roku decydowały o restrykcjach. Większość lekarzy uważa, że obostrzenia w województwie lubelskim czy podlaskim powinny być wprowadzone od dawna. Pewne ograniczenia dla niezaszczepionych powinny się niewątpliwie pojawić – uważa ekspert.

Dr Sutkowski podkreśla, że rządzący nie powinni bać się środowisk antyszczepionkowych i wprowadzić takie regulacje, które ograniczą niebezpieczeństwo związane z przebywaniem niezaszczepionych w miejscach publicznych.

- Chodzi o ludzi, ich zdrowie i społeczny porządek. Regulacje powinny być wysokie, politycy powinni wziąć sprawy w swoje ręce. Dezaprobata wobec szczepień jest w tym kraju wciąż ogromna i skala hejtu, na tych, którzy do szczepień namawiają równie duża. Ale nie wolno dać się zastraszyć. Trzeba działać, nim będzie za późno – apeluje lekarz.

https://portal.abczdrowie.pl/coraz-wiecej-czerwonych-stref-w-polsce-dr-sutkowski-wiekszosc-lekarzy-uwaza-ze-obostrzenia-powinny-zostac-wprowadzone-juz-dawno

==============

Zaraża w 1-2 minuty. Niepokojące wieści z Białorusi
KOZ|24.10.2021 20:06

Trwa czwarta fala pandemii koronawirusa. Na Białorusi wykryto nowy wariant choroby, o czym w państwowej telewizji Biełsat poinformował główny lekarz sanitarny i wiceminister zdrowia Ałaksandr Tarsienka. Nazwany został Delta Light i cechuje się bardzo szybką transmisją.

Niepokojące informacje napłynęły z Białorusi. Wiceminister zdrowia Ałaksandr Tarsienka przekazał, że w kraju wykryty został nowy wariant koronawirusa - Delta Light.

Wiadomo, że przebieg choroby nie uległ zmianie. Tak wynika z dotychczasowych obserwacji lekarzy. Nie to jednak stanowi największy problem.

Patogen potrzebuje znacznie mniej czasu, aby przejść z człowieka na człowieka. Do tej pory konieczne było około piętnastu minut. W przypadku tego wariantu zaledwie jedna, dwie.

W piątek na Białorusi poluzowano obostrzenia. Polska Agencja Prasowa przekazała, że zniesiono tam nakaz noszenia maseczek oraz przestrzegania dystansu społecznego. Stało się to za sprawą prezydenta Ałaksandra Łukaszenki.

Koronawirus. Coraz więcej łóżek zajętych

Na Białorusi chorują obecnie przede wszystkim ludzie w wieku 30-49. Coraz więcej zakażeń notowanych jest w grupie 18-29 lat. Aktualnie 40 proc. łóżek w szpitalach jest przeznaczonych dla pacjentów covidowych.

Do tej pory na Białorusi wykryto 584 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby pozytywny wynik testu uzyskało nieco ponad 2000 osób. Od początku pandemii u naszych wschodnich sąsiadów zmarło 4,5 tys. chorych. Niezależne media podają jednak, że te liczby mogą być zaniżone.
https://www.o2.pl/zdrowie/zaraza-w-1-2-minuty-nowy-wariant-koronawirusa-na-bialorusi-6697338073516608a

https://www.o2.pl/zdrowie/koronawirus-w-europie-boze-chron-estonie-niepokojace-wiesci-z-tallina-6697345169328704a

Ile osób zaszczepiło się w Niemczech? Są poważne wątpliwości
OPRAC. REDAKCJA WIADOMOSCI WP24-10-2021 08:32

Jak wskazują niemieckie media, aż 1,5 mln szczepień jest prawdopodobnie niezgłoszonych. Związki lekarzy kwestionują oficjalne dane Instytutu Roberta Kocha.

(...) "Nie znamy rzeczywistego poziomu szczepień, i to jest ogromny problem, problem strukturalny" - powiedział RND koloński infekcjolog Gerd Faetkenheuer. "Obawiam się, że w końcu stanie się to jasne tylko dzięki obliczeniom" - dodał. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/ile-osob-zaszczepilo-sie-w-niemczech-sa-watpliwosci-6697181319326304a

https://www.money.pl/gospodarka/nie-szczepiles-sie-badz-gotowy-na-mase-testow-6697349965580864a.html

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/swiat/news-planujesz-wyjazd-do-wielkiej-brytanii-przeczytaj-o-waznej-zm,nId,5602012#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-mieszkancy-wyspy-wielkanocnej-glosuja-nad-ponownym-wpuszczan,nId,5602122#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/piosenkarz-ed-sheeran-zakazony-koronawirusem-6697387692722752a

In Portugal, where it has one of the world’s highest coronavirus vaccination rates, it is learning to live with Covid-19 while easing its restrictions.

The Wall Street Journal reported the Portuguese government lifted many of its restrictions, including lifting a 30% capacity limit at stadiums imposed to control Covid-19.

Maria Mota, executive director of Lisbon’s Institute of Molecular Medicine, said: “Almost the whole population is vaccinated here and the virus still circulates, showing it won’t go away.”

The Wall Street Journal reported that other countries with high vaccination rates is looking at Portugal very closely to see if this strategy will work.

Russia reports 1,000 daily Covid deaths

Russia reported 1,072 Covid-19 deaths on Sunday 24 October, days after President Vladimir Putin approved a government proposal of for a week-long shutdown to take place in the beginning of November.

Russia is ranked in the top five of countries reporting the most deaths from Covid-19, according to a Reuters analysis. Reuters analysis addressed Russia having 120 people testing positive every five minutes.
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/24/coronavirus-live-uk-travel-rules-lateral-flow-test-covid-latest-updates-boris-johnson-plan-b
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2021, 06:42 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1452 dnia: Październik 20, 2021, 23:38 »
25 października, poniedziałek

Pora na nowe obostrzenia? IV fala już zbiera śmiertelne żniwo
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  25.10.2021 14:10

90-proc. wzrost zakażeń w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia. W szpitalach tylko w ciągu doby przybyło ponad 300 pacjentów. Dokładnie rok temu zaczęły obowiązywać obostrzenia związane z II falą koronawirusa i cała Polska znalazła się w czerwonej strefie. Dziś obostrzenia ograniczają się do noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach. Czy to wystarczy, żeby uniknąć dramatycznych obrazów z ubiegłego roku?

1. Ta fala miała być łagodniejsza, ale tak nie będzie

Eksperci coraz częściej alarmują, że czwarta fala wcale nie będzie łagodniejsza niż poprzednie. Dane dotyczące dobowych wzrostów zakażeń wskazują, że liczby nowych przypadków rosną szybciej, niż zakładano. Na początku października liczby zakażeń były zbliżone do tych z 2020 r. i wynosiły ok. 2 tys. przypadków. Kolejne dni dawały nadzieję, że czwarta fala obejdzie się z nami łagodniej, liczby zakażeń były 2 razy niższe niż ubiegłej jesieni. Z pewnością to zasługa szczepień, bo wariant Delta, który w Polsce odpowiada za niemal 100 proc. zakażeń, przenosi się znacznie szybciej.

Ostatni tydzień pokazał jednak, że przyrost znów jest bardzo dynamiczny, co gorsza rośnie też liczba pacjentów wymagających hospitalizacji. O trudnej sytuacji mówią też lekarze przyjmujący pacjentów z COVID.

- Dzisiaj mamy znowu ostry dyżur, szukamy miejsc dla chorych. Bardzo dużo pacjentów jest kierowanych do szpitali. Chodzi przede wszystkim o niezaszczepionych. To są głównie 40-50-latkowie, którzy zwlekają z przyjściem do szpitala, w związku z tym te przebiegi choroby są ciężkie, bo trafiają do nas już w zaawansowannym stadium choroby - mówi prof. Joanna Zajkowska, specjalistka chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

W ciągu ostatniej doby przybyło 2 950 nowych zakażeń, to oznacza 90-proc. wzrost w porównaniu z danymi z ubiegłego tygodnia.

- Najważniejsze jest sytuacja w polskich szpitalach. Tutaj obserwujemy, że zdecydowanie więcej pacjentów zaczyna się pojawiać z powodu zakażenia COVID-19. Już 5042 łóżka są zajęte. Tylko w ciągu ostatniej doby zanotowaliśmy przyrost o 336 osób. Takiego wzrostu od kilkunastu tygodni nie było - mówił na antenie Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

To tym bardziej niepokojące, że wskaźniki poniedziałkowe zawsze są zaniżone ze względu na niższą liczbę testów wykonywanych w weekend.

- Wszyscy z bardzo dużym niepokojem patrzymy w przyszłość. Mamy nadzieję, że ta fala będzie łagodniejsza, ale aktualne dane niestety na taki scenariusz nie wskazują - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Mateusz Janota, popularyzator wiedzy o COVID-19, który prowadzi analizy dotyczące epidemii w Polsce, porównując dynamikę hospitalizacji i zakażeń ostrzega, że w najbliższych tygodniach polskie szpitale "czeka gigantyczny napór pacjentów". Z jego prognoz wynika, że wzrost może być nawet powyżej 50 proc. w porównaniu do danych z ubiegłego tygodnia.

2. Porównujemy IV i II falę koronawirusa w Polsce

Dokładnie rok temu zaczęły obowiązywać obostrzenia związane z drugą falą. Od 24 października 2020 r. cała Polska została objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Wprowadzono m.in. naukę zdalną również w klasach 4-8 szkół podstawowych, a klienci restauracji mogli odbierać zamówienia tylko na wynos. Obecnie, poza obowiązkiem noszenia maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, wszystko funkcjonuje normalnie.

Piotr Tarnowski, analityk, autor wizualizacji statystycznych na temat COVID, przypomina, jak wtedy wyglądała sytuacja epidemiczna w kraju - porównując kluczowe wskaźniki z 24.10.2020 r. i 2021 r.

średnia liczba nowych przypadków: 10674 vs 4761.
średnia liczba zgonów: 118 vs 48
hospitalizacje: 11396 vs 4706
zajęte respiratory: 911 vs 430

Eksperci zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię: niepokojąco wysokie wskaźniki zgonów. W ubiegłym roku najwięcej zgonów odnotowano 25 listopada - wtedy z powodu COVID lub współistnienia COVID z innymi schorzeniami zmarło 674 osób.

- Widzieliśmy, że w innych krajach Europy Zachodniej czy chociażby w Izraelu również były bardzo wysokie liczby zachorowań, ale przy tym była w miarę niska śmiertelność. Niepokojące są wskaźniki wskazujące, że liczba ofiar śmiertelnych już teraz wynosi 50-60 dziennie. Wiemy, że Delta jest związana z trochę cięższym przebiegiem, więc myślę, że ta fala pochłonie za sobą kolejne żniwo śmierci przede wszystkim wśród osób niezaszczepionych - przyznaje prof. Jaroszewicz.

3. Kiedy obostrzenia? Pora, żeby zmienić zalecenia

Ubiegłoroczne wzrosty zakażeń udało się zahamować m.in. dzięki wprowadzeniu obostrzeń. Eksperci od dawna wskazują, że poziom zaszczepienia polskiego społeczeństwa nie jest wystarczający, by znacząco ograniczyć liczbę zakażeń podczas czwartej fali. Pytają, kiedy rząd zacznie działać.

- Oczekujemy, że będą wprowadzone jakieś ograniczenia dla niezaszczepionych. Ci, którzy chcieli się zaszczepić, już to zrobili. Powinniśmy przede wszystkim egzekwować certyfikaty szczepień. Myślę, że to jest najlepszy sposób, żeby zwiększyć poziom wyszczepienia. Stałe apele o szczepienie w zasadzie nie przynoszą efektów, w związku z tym wydaje mi się, że rozwiązaniem jest wprowadzenie ograniczeń dla niezaszczepionych. Sprawdziło się to w Niemczech, sprawdza się we Francji, we Włoszech - przekonuje prof. Zajkowska.

- Logistycznie jesteśmy bardziej sprawni niż podczas poprzednich fal, natomiast to, co w tym jest najgorsze, to fakt, że znowu będziemy zabierać kolejne miejsca dla pacjentów covidowych innym chorym - alarmuje specjalistka chorób zakaźnych.

Dr Paweł Grzesiowski zwraca uwagę na to, że powinna być przywrócona kwarantanna również dla osób zaszczepionych.

- Pojawił się też taki proceder, że zarówno pacjenci zaszczepieni, jak i lekarze traktują zaszczepionych jako osoby, które nie mogą zachorować na COVID, dlatego ich nie testują. Nie przebiło się jeszcze do świadomości ludzi, że będąc zaszczepionym można zachorować, można być zakażonym i kogoś zakazić. W związku z tym często osoby zaszczepione są zwalniane z testów - tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19, immunolog, pediatra.

Lekarz przekonuje, że na tym etapie rozwoju czwartej fali przy wariancie Delta, powinny zostać zmienione zalecenia dotyczące izolacji i kwarantanny.

- Jeśli ktoś odmawia testu, z automatu powinien być izolowany przez 10 dni. Dodatkowo, osoby zaszczepione po 6. miesiącach od zakończenia pełnego cyklu szczepień, również powinny być wysyłane na 7-dniową kwarantannę zakończoną testem po bliskim kontakcie z chorymi na COVID. To zalecenie, że osoba zaszczepiona w ogóle nie idzie na kwarantannę, nawet jeśli ma w domu chorego objawowo, jest w aktualnej sytuacji absurdalne, bo wariant Delta w takich okolicznościach nierzadko przełamuje odporność poszczepienną - przekonuje ekspert.

4. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/porownanie-czwartej-fali-do-ubieglorocznej-fali-jesiennej

Niedzielski o lockdownie: Polska nie bardzo może sobie pozwolić
OPRAC. RAFAŁ MROWICKI 25-10-2021 07:15

- Naszą intencją nie jest wprowadzanie kolejnego lockdownu, na który Polska nie bardzo może sobie pozwolić. Decyzje będą zapadać na początku listopada. Szkół nie zamkniemy - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

(...) - Ani ja, ani premier, nie planowaliśmy wprowadzania obostrzeń w sytuacji, gdyby realizował się założony wcześniej scenariusz przebiegu IV fali pandemii, czyli 5 tys. zakażeń dziennie na koniec miesiąca. Nie było takiego założenia. Decyzje będą zapadać na początku listopada. Musimy mieć jasność, co do przebiegu rozwoju pandemii w ostatnim tygodniu października - powiedział Adam Niedzielski dla PAP.

"Szkoły pozostaną otwarte"

- Chcę jednak podkreślić, że dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze. Wiemy, co się dzieje, kiedy dzieci nie chodzą do szkoły. Wiemy, co oznacza zamykanie gospodarki dla firm i PKB. Ale oczywiście bierzemy pod uwagę, że trzeba będzie wprowadzić jakieś zdecydowane działania, jeśli będzie ryzyko, że system ochrony zdrowia będzie zagrożony paraliżem - dodał.

Minister zdrowia wykluczył masowe zamknięcie szkół. - Nie ma takiego planu, szkoły pozostaną otwarte - zapowiedział. (...)
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus?abtest=application%7CPAK-1656%7CC

https://wiadomosci.wp.pl/niedzielski-o-lockdownie-polska-nie-bardzo-moze-sobie-pozwolic-6697528735103552a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-ochrona-zdrowia-nie-jest-gotowa-na-czwarta-fale-protestujacy,nId,5603962#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpital-poludniowy-wstrzymuje-przyjecia-chorych-powodem-prob,nId,5604079#crp_state=1

https://sportowefakty.wp.pl/siatkowka/966939/zaszczepil-sie-i-ma-koronawirusa-to-polski-sportowiec

https://www.money.pl/gospodarka/l4-kupisz-w-sieci-pandemia-pozwolila-rozkwitnac-temu-procederowi-6697708434344512a.html

Rada Medyczna z nowymi zaleceniami. Lista branż, których pracownicy powinni być zaszczepieni
JAR|25.10.2021 21:26

Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile. Rada Medyczna zarekomendowała kolejne branże, których pracownicy powinni być w pełni zaszczepieni. (...)
https://www.o2.pl/biznes/rada-medyczna-z-nowymi-zaleceniami-lista-branz-ktorych-pracownicy-powinni-byc-zaszczepieni-6697729378875968a

Nie żyje nauczyciel z Radomia. Miał koronawirusa
NB |25.10.2021 20:35

Żałoba w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Zmarł Zbigniew Wieczorek, wieloletni nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze. 64-latek miał koronawirusa.

Zmarł Zbigniew Wieczorek, nauczyciel języka polskiego i wiedzy o kulturze w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Jak podaje "Wyborcza Radom", pedagog dwa tygodnie temu trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem.

Wieczorek w 1981 r. ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim. Po studiach rozpoczął pracę w "Kochanowskim". Był tam nauczycielem przez 40 lat.

Pedagog w latach 1984-1990 był kierownikiem działu oświatowego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Był zaangażowany w wiele przedsięwzięć kulturalnych w Radomiu. Należał również do Radomskiego Towarzystwa Naukowego i angażował się w działalność Klubu Dyskusyjnego Filmowego.

https://www.o2.pl/informacje/nie-zyje-nauczyciel-z-radomia-mial-koronawirusa-6697694383352416a

===============

Prawie 38 tysięcy zakażeń w Rosji. Wprowadzono „dni niepracujące”
Opracowanie: Arkadiusz Grochot  25 października (21:32)

W Rosji zanotowano w poniedziałek rekordową liczbę nowych zakażeń koronawirusem - 37 930. To najwyższa liczba wykrytych w ciągu doby przypadków od rozpoczęcia pandemii Covid-19. Zmarło 1 069 osób, o 6 mniej od sobotniego rekordu, gdy zmarło 1 075 osób.

W obliczu pogarszających się wskaźników zakażeń i powolnego przyjmowania przez mieszkańców Rosji rodzimej szczepionki Sputnik V, władze wprowadzają w tym tygodniu bardziej rygorystyczne środki, aby spróbować powstrzymać rozprzestrzenianie się pandemii.

W ubiegłym tygodniu prezydent Władimir Putin ogłosił, że w związku z trudną sytuacją epidemiczną okres od 30 października do 7 listopada to "dni niepracujące", za które będzie przysługiwało wynagrodzenie.

Największe restrykcje od czerwca 2020 roku
Od czwartku Moskwa wprowadza najsilniejsze restrykcje od czerwca 2020 roku - faktycznie w tym czasie będzie wprowadzony lockdown.

Nie będą pracować placówki handlowe, oprócz sklepów spożywczych i aptek. Kawiarnie i restauracje będą obsługiwać tylko na wynos. W szkołach ogłoszono ferie, a studenci będą uczyć się zdalnie. W obwodzie moskiewskim nie będą też działać salony fryzjerskie i kosmetyczne, kluby fitness i kina.

W Moskwie od 8 listopada uczestnicy imprez masowych będą musieli przedstawić test na Covid-19 lub dowód szczepienia.

W Rosji koronawirusem zakaziło się łącznie 8,2 mln osób; 231 669 zmarło. Jest to najwyższa liczba zgonów w Europie i piąta na świecie po USA, Brazylii, Indiach i Meksyku. Zaszczepionych w pełni jest ok. 45 mln Rosjan - niecała jedna trzecia prawie 146-mln populacji.

Źródło: PAP
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-prawie-38-tysiecy-zakazen-w-rosji-wprowadzono-dni-niepracuja,nId,5604377#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/powazna-sytuacja-epidemiczna-w-rumunii-premier-morawiecki-reaguje-6697519947565664a

https://wiadomosci.wp.pl/pandemia-koronawirusa-sie-rozpedza-zmiany-w-obostrzeniach-w-europie-6697520062589536a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-austria-certyfikat-covidowy-wymagany-w-pracy-i-kurortach-nar,nId,5604399#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-anglia-zaszczepieni-moga-juz-robic-tansze-testy,nId,5603744#crp_state=1

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/966953/gwiazdor-bayernu-przyznal-ze-sie-nie-zaszczepil-do-akcji-wkroczyl-rzad-federalny

‘Darker skies and colder weather provide perfect conditions... for Covid-19 to thrive’
James Tapper, Robin McKie, Michael Savage and Donna Ferguson Sun 24 Oct 2021 08.00 BST

These were the words of the health secretary last week, as it became clear that vaccination alone will not keep the virus in check. But experts in health and education fear that Plan B will come too late


Medical workers collect a Covid patient from an ambulance at Royal London Hospital. Photograph: Toby Melville/Reuters

Joe Buglass tried 46 times to call his GP about booking a Covid booster jab last Wednesday. “The phone was just ringing and ringing,” he said. He had tried several times over the previous six weeks, since getting an NHS text message.

“You click the link and it gives you the doctors’ surgery number,” he said. Buglass, who runs a property maintenance business in Newcastle, is clinically vulnerable because he donated a kidney. When he finally got through, he was told he was ringing the wrong people. Eventually, someone rang him back. (...)
https://www.theguardian.com/world/2021/oct/24/darker-skies-and-colder-weather-provide-perfect-conditions-for-covid-19-to-thrive

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/24/coronavirus-live-uk-travel-rules-lateral-flow-test-covid-latest-updates-boris-johnson-plan-b
« Ostatnia zmiana: Październik 26, 2021, 07:38 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1453 dnia: Październik 22, 2021, 10:14 »
26 października, wtorek

Czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać. Brakuje miejsc w szpitalach. Prof. Simon: skończy się to katastrofą
Katarzyna Gałązkiewicz,  26.10.2021 14:28

Dramatycznie szybko rośnie liczba hospitalizacji pacjentów z COVID-19, na co wiele placówek nie było gotowych. Nie tylko trzeba dostawiać nowe łóżka, lecz także otwierać szpitale tymczasowe, jak chociażby w Warszawie, do której trafiają niezaszczepieni pacjenci z innych regionów. - Tam jest gigantyczne uderzenie wirusa i żadna służba zdrowia tego wszystkiego nie wytrzyma. Żaden szpital nie jest zaprojektowany na zużycie takich ilości tlenu – ostrzega prof. Krzysztof Simon.

1. Czarny scenariusz zaczyna się sprawdzać

We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 6 265 nowych zakażeniach koronawirusem i 93 zgonach. Niestety liczby zakażeń przekładają się na liczbę chorych wymagających hospitalizacji. Dotychczas mówiło się o trudnej sytuacji na Lubelszczyźnie, gdzie zajętych jest już ponad 75 proc. miejsc dla pacjentów z COVID-19, a także na Podlasiu, gdzie zajętych jest 65 proc. miejsc. Dziś dołącza do nich także Mazowsze – w Szpitalu Południowym w Warszawie wstrzymywane są przyjęcia nowych pacjentów.

- Sytuacja w Szpitalu Południowym jest dość poważna. Dlatego dziś razem z ministrem obrony postanowiliśmy uruchomić szpital tymczasowy na lotnisku – powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Szpital Południowy praktycznie jest już zapełniony pacjentami, którzy nie są mieszkańcami Warszawy, są to mieszkańcy Mazowsza. Świadczy to o tym, że mieszkańcy Warszawy wyszczepili się już i nie chorują w takich ilościach – dodał Kraska.

Coraz większa liczba hospitalizacji i brak miejsc w szpitalach to czarny scenariusz, przed którym od kilku miesięcy ostrzegali eksperci. Franciszek Rakowski już w lipcu mówił w rozmowie z WP abcZdrowie, że choć będzie mniej zakażeń koronawirusem niż podczas poprzedniej fali, należy spodziewać się większej liczby osób wymagających hospitalizacji.

- Różnica wynika ze specyficznej cechy, jaką będzie się charakteryzować czwarta fala zakażeń. Mianowicie większość osób z podatnością na wystąpienie objawów COVID-19 już została zaszczepiona – są to osoby starsze i z wielochorobowością. Zakażenia więc będą dotyczyć coraz młodszych, co oznacza, że wykrywalność SARS-CoV-2 będzie spadać. Ale przy tym liczba hospitalizacji nie obniży się automatycznie, ponieważ pewien procent populacji dalej będzie podatny na ciężki przebieg COVID-19. Innymi słowy, zakażenia będą przebiegać albo bezobjawowo, albo w sposób wymagający hospitalizacji – mówił Rakowski.

2. Kto jest obecnie hospitalizowany z powodu COVID-19?

O pogarszającej się sytuacji w szpitalach informują także nasi czytelnicy. Na platformę dziejesie.wp.pl dostaliśmy wiadomość od internautki, która opisała przypadek z jednego z warszawskich szpitali.

"Brakuje miejsc covidowych. Moja teściowa 7 godzin spędziła w izolatce w Warszawie, nie było dla niej miejsca, po czym odesłano ją do domu, z problemami oddechowymi, kaszlem z krwią. Historia jakich wiele, ale to znów jest ten moment, w tej fali, masakra. Ostrzeżcie ludzi" – czytamy w nadesłanej wiadomości.

Rząd przyznaje, że nie był przygotowany na pogarszającą się w takim tempie sytuację. W Szpitalu Południowym przekroczono wydajność instalacji tlenowej, która była zaprojektowana na zupełnie inne warunki. Obecnie przebywa tam 270 pacjentów, w tym 42 osoby pod respiratorami.

Stołeczny ratusz dodał zaś, że z danych ze Szpitala Południowego wynika, że większość osób hospitalizowana w placówce jest niezaszczepiona. Dyrekcja szpitala podjęła decyzję, aby przed placówką umieścić kontener na zwłoki pacjentów.

- Kiedy wczoraj do niego wszedłem i zobaczyłem zwłoki w białych workach, po prostu się popłakałem – powiedział w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prezes szpitala Artur Krawczyk. Z kolei w rozmowie z dziennikiem Koordynator Izby Przyjęć Szpitala Południowego Krzysztof Sowa przyznał, że zakażeni pacjenci, to osoby niezaszczepione. Dodał, że na oddziałach znajduje się też co raz więcej osób młodych.

3. Prof. Simon: sytuacja będzie się jeszcze pogarszać

Prof. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i członek Rady Medycznej ds. COVID-19 przyznaje, że lekarze od kilku tygodni odczuwają wzmożony ruch w szpitalach i ostrzega, że w najbliższych tygodniach sytuacja może się pogorszyć do nawet kilkudziesięciu zakażeń koronawirusem dziennie.

- Mamy wirusa, którego krążący obecnie wariant Delta jest 7-krotnie bardziej zakaźny niż poprzednie warianty. Mamy kraj, w którym połowa społeczeństwa się zaszczepiła, w dalszym ciągu istnieje krąg osób, które ostentacyjnie kontestują zakażenie, szczepienie, testowanie i wszystkie działania władz i lekarzy. Wiadomo, że najgorsza sytuacja epidemiczna dotyka te regiony, w których szczepień wykonano najmniej. Tam jest gigantyczne uderzenie wirusa i żadna służba zdrowia tego wszystkiego nie wytrzyma. Żaden szpital nie jest zaprojektowany na zużycie takich ilości tlenu – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Simon.

Lekarz dodaje, że jeśli spełni się czarny scenariusz dotyczący kilkudziesięciu zakażeń dziennie, po raz kolejny obserwować będziemy nadmiarowe zgony, których dało się uniknąć. A także tragedię ludzi, którzy chorują na inne schorzenia niż COVID-19, a miejsc w szpitalach zwyczajnie dla nich zabraknie.

- Myśmy się tych wzrostów spodziewali, to jest oczywista sprawa. Teraz rzeczywiście zakażeń cały czas przybywa, już jest ich dużo. I myślę, że nie jesteśmy w stanie wytrzymać przewidywanych 20-30 tys. przypadków COVID-19 dziennie, ponieważ ci ludzie pojawiają się w szpitalach i blokują miejsce innym pacjentom. Znowu będziemy wyłączali inne oddziały, aby pomieścić zakażonych koronawirusem. Ponadto sypią nam się zespoły medyczne. Zawdzięczamy to wszystko ludziom, którzy nie chcą się zaszczepić i ruchom antyszczepionkowym, które do szczepień zniechęcają – podkreśla prof. Simon.

4. Brak radykalnych działań ze strony rządu

Zdaniem profesora Simona do pogarszającej się sytuacji epidemicznej przyczynia się opieszałość rządzących, którzy nie podejmują decyzji koniecznych do podjęcia w czerwonych strefach kraju.

- To, co mnie niesłychanie martwi – choć jestem w Radzie Medycznej – to że mimo zaleceń, nie podejmuje się radykalnych działań na terenach najbardziej dotkniętych zakażeniami. Ponadto nie egzekwuje się tych restrykcji, które zostały wcześniej ustalone. Maski, dystans i karanie osób, które zasad nie przestrzegają, to jest coś, co powinno od dawna obowiązywać. Takie osoby powinny mieć zakaz wchodzenia do sklepów i innych miejsc publicznych. Może się narażam, ale oczekuję od rządu radykalnych posunięć – nie ma wątpliwości lekarz.

- Skoro są całe województwa w czerwonych strefach, to powinny się tam pojawić ograniczenia dla niezaszczepionych np. w restauracjach, kawiarniach, galeriach handlowych czy kinach. Dodatkowo obowiązkowy powinien być zakaz przemieszczania się do innych terenów. Albo ktoś posiada paszport covidowy, albo ponosi konsekwencje jego braku. Tak jest w wielu krajach na całym świecie i tak powinno być u nas – dodaje prof. Simon.

Prof. Simon podkreśla, że jeśli rząd nie zadziała na czas, społeczeństwo i służbę zdrowia już w listopadzie może czekać tragedia.

- Obserwujemy brak radykalnych posunięć rządu na terenach najbardziej dotkniętych czwartą falą. Bez ograniczeń ci ludzie zaczną jeździć po całej Polsce i transmitować wirusa. Teraz zbliża się Wszystkich Świętych i ci ludzie rozjadą się po kraju. To skończy się to katastrofą. Przyrost zakażeń będzie wszędzie, to jest naturalne, bo skala niezaszczepionych jest w dalszym ciągu spora. Tam, gdzie zaszczepionych jest mniej niż 30 proc., sytuacja będzie dramatyczna. Pacjenci będą transportowani do sąsiadujących województw, bo gdzieś tych pacjentów trzeba położyć – ostrzega prof. Simon.

5. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/czarny-scenariusz-zaczyna-sie-sprawdzac-przybywa-szpitali-w-ktorych-brakuje-miejsc-dla-pacjentow-z-covid-19-prof-simon-skonczy-sie-to-katastrofa

https://portal.abczdrowie.pl/dramatyczna-sytuacja-w-szpitalu-poludniowym-w-warszawie-musieli-dostawic-kontener-na-zwloki

Rząd gotowy na wprowadzenie obostrzeń. Zadecydują trzy czynniki
oprac. PRC|26.10.2021 13:06

(...) W szpitalach zapełniają się łóżka chorymi na COVID-19. Ministerstwo przewiduje, że około 10 listopada w szpitalach będzie już ponad 11 tys. pacjentów z koronawirusem. (...)

Chodzi o liczbę osób zakażonych w danym powiecie, liczbę osób zaszczepionych i liczbę osób hospitalizowanych. (...)
https://www.money.pl/gospodarka/rzad-gotowy-na-wprowadzenie-obostrzen-zadecyduja-trzy-czynniki-6697969442224768a.html

Koronawirus. Nie będzie kolejnych lockdownów. "Nie rozważamy takiego scenariusza"
oprac.WZI |26.10.2021 16:31

(...) Jak twierdzi Niedzielski, ostatnie dane wskazują, że prognoza, która pierwotnie była wskazywana przez Ministerstwo Zdrowia - ok. 7-15 tys. na koniec listopada oraz 7-12 tys. na koniec grudnia - wymaga przeszacowania (...)
https://www.money.pl/gospodarka/nie-bedzie-kolejnych-lockdownow-nie-rozwazamy-takiego-scenariusza-6698018776222336a.html

https://www.money.pl/gospodarka/polski-fundusz-rozwoju-18-listopada-rusza-rozliczanie-subwencji-dla-firm-z-tarczy-finansowej-2-0-6697969950919328a.html

Dramat w Lublinie. Na intensywnej terapii tylko młodzi i niezaszczepieni
OPRAC. MACIEJ DRZAŻDŻEWSKI  26-10-2021 18:09

Kierownik Oddziału Intensywnej Terapii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prof. Mirosław Czuczwar przedstawił, jak wygląda obecnie sytuacja tej jednostki. Według słów medyka jedynymi pacjentami są tam obecnie ludzie młodzi i niezaszczepieni.

- Na intensywnej terapii wszystkie miejsca są praktycznie cały czas zajęte. To sami niezaszczepieni, młodzi ludzie. Obecnie mamy zakażonego 17-latka. Jest to pierwszy tak młody pacjent w ciężkim stanie w naszej klinice - powiedział prof. Mirosław Czuczwar w rozmowie z PAP.

Lekarz: Bez obostrzeń się nie obejdzie

Zdaniem Czuczwara nad obecną sytuacją w epidemiczną nie da się zapanować, jeżeli nie zostaną podjęte stanowcze decyzje dotyczące obostrzeń. - Jeżeli nie jest planowany żaden ruch, to pewnie liczba zakażeń będzie się utrzymywać na poziomie kilku tysięcy na dobę, co jest złym scenariuszem, bo to będzie powodowało non stop napływ chorych, blokowanie łóżek, konieczność przekształcania oddziałów. Tym samym do chorych umierających z powodu COVID-19 dołączą pacjenci umierający z powodu braku dostępu do innych oddziałów - powiedział.

We wtorek w 12 z 24 lubelskich szpitali, w których funkcjonują oddziały zakaźne, nie było już miejsc dla nowych pacjentów. W szpitalu tymczasowym w Lublinie było zajętych 85 z 112 dostępnych łóżek. W świetle danych ze szpitali, władze województwa podjęły decyzję o zwiększeniu liczby łóżek. Nowe miejsca dla pacjentów chorych na COVID-19 zostaną utworzone w szpitalu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie oraz w szpitalu w Kraśniku.
https://wiadomosci.wp.pl/dramat-w-lublinie-na-intensywnej-terapii-tylko-mlodzi-i-niezaszczepieni-6698043599661696a

34-latek zmarł trzy dni przed swoim ślubem. Miał COVID-19
OPRAC. SYLWIA BAGIŃSKA  26-10-2021 21:00

W szpitalu w Starachowicach na oddziale zakaźnym przebywał 34-latek. Mężczyzna miał COVID-19. Zmarł trzy dni przed swoim ślubem.

Informacje o śmierci 34-latka przekazała Polsat News Katarzyna Bujak ze szpitala w Starachowicach. Dziennikarz zapytał ją o najcięższe i najtrudniejsze chwile w walce z pandemią COVID-19. Medyczka ze łzami w oczach opowiedziała o mężczyźnie, który zmarł chwilę przed swoim ślubem.

- Łzy cisną się na oczy. Wszyscy wiedzieliśmy, że jest na granicy. Mówił, że za trzy dni ma ślub. To jest ciężkie. My z tymi pacjentami jesteśmy kilka tygodni. Robimy, co możemy - cytuje słowa lekarki portal polsatnews.pl.

Lekarka zaznaczyła, że każda śmierć i ciężka choroba jest dramatyczna. - Ale oczywiście odejścia tych najmłodszych są najtrudniejsze - dodała medyczka. [...]
https://wiadomosci.wp.pl/34-latek-zmarl-3-dni-przed-swoim-slubem-mial-covid-19-6698085657283200a

===============

Wielka Brytania: Najwięcej zgonów z powodu Covid-19 od marca
Opracowanie: Arkadiusz Grochot 26 października (18:49)

Najwyższą od 3 marca liczbę nowych zgonów z powodu Covid-19 - 263 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - podały we wtorek władze medyczne tego kraju. Wykryto także prawie 41 tys. kolejnych zakażeń koronawirusem. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wielka-brytania-najwiecej-zgonow-z-powodu-covid-19-od-marca,nId,5606492#crp_state=1

Region w Rosji wprowadza godzinę policyjną. Wszystko przez pandemię
Opracowanie: Arkadiusz Grochot  26 października (18:19)

Republika Chakasji na Syberii Wschodniej, w azjatyckiej części Rosji jest pierwszym regionem tego kraju, który zapowiedział godzinę policyjną z powodu pandemii koronawirusa. O ograniczeniach poinformował we wtorek przywódca Chakasji, Walentin Konowałow. (...)
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-region-w-rosji-wprowadza-godzine-policyjna-wszystko-przez-pa,nId,5606475#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/europa/news-berlin-maseczki-beda-obowiazkowe-na-jarmarkach-bozonarodzeni,nId,5606604#crp_state=1

https://turystyka.wp.pl/cypr-zmienia-zasady-wjazdu-polska-na-czerwonej-liscie-6697895754312256a
https://turystyka.wp.pl/austria-ustalono-zasady-w-kurortach-narciarskich-wiadomo-co-z-apres-ski-6697901043612256a

https://autokult.pl/42761,range-rover-to-nowy-stary-krol-suv-ow-widzialem-go-siedzialem-w-nim-i-rozmawialem-z-jego-tworcami

AzIŚ (4,5) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4055.msg170189#msg170189

https://www.theguardian.com/tv-and-radio/2021/oct/26/tv-shows-covid-pandemic-streaming

The Associated Press reports on a mask row that has erupted between Florida’s surgeon general Dr Joseph Ladapo and State Senator Tina Polsky.

Florida’s surgeon general said that conversations while wearing masks aren’t productive and that he offered to meet elsewhere when a state senator didn’t let him in her office without a mask, citing a serious health condition.

Dr Joseph Ladapo said in a statement released Tuesday that he offered to meet outside or in a hallway for his scheduled meeting last week with Democratic state Senator Tina Polsky. He said he doesn’t believe he can communicate clearly and effectively while wearing a mask. Polsky was not satisfied, he said.

“I attempted in good faith to find some way for us to communicate that would respect each of our preferences,” Ladapo said in a statement posted on Twitter. “Having a conversation with someone while wearing a mask is not something I find productive, especially when other options exist.”

The incident drew broad attention over the weekend after Polsky revealed that she had breast cancer, though at the time of the meeting last Wednesday she had told Lapado only that she had a serious health condition. Ladapo said in his statement that he’s “saddened” by that news and wished her “blessings and strength.”

Polsky did not comment on the statement, saying she had not read it as she had been in a meeting.

Covid crisis 'far from finished' says WHO

The Covid-19 crisis is far “far from finished”, the World Health Organization’s emergency committee said today.

The 19-member committee, which meets every three months to discuss the pandemic and make recommendations, also called for research into next-generation vaccines and long-term action to control the virus.

“While progress has been made through increased uptake of Covid-19 vaccines and therapeutics, analysis of the present situation and forecasting models indicate that the pandemic is far from finished,” the WHO said in a statement.

It also said that mask use, social distancing, hand hygiene and improved indoor ventilation were “key to reducing transmission”.

The committee said that the pandemic was making other crises including humanitarian emergencies and mass migration more complex, reports AFP, and that states should revise their preparedness and response plans.
[...]
https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/26/coronavirus-news-live-african-union-to-buy-110m-moderna-vaccines-nz-to-set-vaccine-mandates-for-40-of-workforce
« Ostatnia zmiana: Październik 27, 2021, 06:16 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

 • Moderator
 • *****
 • Wiadomości: 20177
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1454 dnia: Październik 23, 2021, 00:48 »
27 października, środa

Ponad 8 tys. zakażeń. To może być dopiero początek długo utrzymujących się wzrostów. Przed nami bardzo trudne 2-3 miesiące
Katarzyna Grzęda-Łozicka,  27.10.2021 11:58

Kolejny rekord czwartej fali - 27 października odnotowaliśmy 8 361 nowych zakażeń. Tak wysokie przyrosty ostatni raz były notowane w kwietniu. Z prognoz Michała Rogalskiego, twórcy bazy danych o COVID-19 w Polsce, wynika, że za tydzień liczby zakażeń mogą poszybować nawet do 20-25 tys. Eksperci coraz głośniej krytykują bierność rządu. - Każda z ostatnich fal, które przetaczały się przez Polskę, nie kończyła się na kilku tysiącach zakażeń, tylko na kilkudziesięciu. Nie ma powodów sądzić, że ta będzie inna - mówi prof. Jerzy Jaroszewicz, specjalista chorób zakaźnych. - To nie skończy się dobrze - dodaje Rogalski.

1. Epidemia szybko przyspiesza. Nawet 25 tys. zakażeń na początku listopada

Michał Rogalski zyskał międzynarodowy rozgłos, punktując błędy w covidowych statykach prezentowanych przez rząd. Młody analityk stworzył profesjonalną bazę danych dotyczących przebiegu epidemii w Polsce. Do dziś korzystają z niej naukowcy i lekarze. Rogalski przyznaje, że przekroczenie bariery 10 tys. zakażeń dziennie w najbliższych dniach jest niemal pewne. Jeżeli utrzyma się tendencja do podwajania liczby zakażeń w porównaniu z danymi z poprzedniego tygodnia, to możemy dojść nawet do 12 tys. Co będzie dalej?

- Wydaje mi się, że jeżeli w najbliższych dniach utrzyma się dalej tak szybki przyrost zakażeń, to sytuacja stanie się bardzo trudna. Tak szybki wzrost spowoduje, że już na początku listopada możemy dojść do blisko 20, a nawet 25 tys. chorych dziennie. Widać, że epidemia bardzo szybko przyspieszyła od końcówki poprzedniego tygodnia. Był dzień, gdzie liczba zakażeń wzrosła o 115 proc. Natomiast te prognozy często muszą być korygowane. W związku z tym zawsze jest opracowywanych kilka scenariuszy. Pesymistyczny wariant zakłada, że w tym tygodniu będziemy mieli 12 tys. zakażeń, a za tydzień 25 tys. Bardziej optymistyczny, jeżeli przyrosty zakażeń trochę wyhamują - w tym tygodniu będzie 10 tys. zakażeń, w kolejnych 15-20 tys. - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Michał Rogalski.

A to może być dopiero początek długo utrzymujących się wzrostów. Rogalski zaznacza, że epidemia jest zjawiskiem, które w długim okresie bardzo trudno przewidzieć. W prognozach i modelach matematycznych jest uwzględnianych bardzo wiele czynników, które mogą ulec zmianie, jak tempo reprodukcji wirusa czy mobilność społeczeństwa.Nowe przypadki (czerwona linia) i zmiana tygodniowa nowo wykrywanych przypadków w proc. (czarna linia) (Michał Rogalski/Twitter)

2. Szczyt czwartej fali może być rozłożony w czasie. To będzie ogromnym obciążeniem dla szpitali

Większość analityków, podobnie jak Rogalski, prognozuje, że czwarta fala będzie miała nieco inny przebieg niż dwie poprzednie. Maksimum zakażeń i hospitalizacji będzie niższe, ale bardziej rozłożone w czasie.

- Narasta czwarta fala, przed nami bardzo trudne 2-3 miesiące. Obecnie widzimy szczyt góry lodowej w postaci ludzi, którzy są hospitalizowani albo wykrywani wśród pacjentów objawowych, którzy zgodzą się na badanie, a przecież wiemy, że jest mnóstwo pacjentów bezobjawowych, skąpoobjawowych oraz takich, którzy odmawiają badania - przypomina dr Paweł Grzesiowski, pediatra, immunolog, ekspert NRL ds. COVID-19.

Podobnego zdania jest Rogalski: - Według mnie szczyt tej fali będzie przypadał na przełom listopada i grudnia, wtedy też prawdopodobnie obłożenie szpitali będzie największe. Niewykluczone, że ta fala nie będzie wyglądać tak jak poprzednie: czyli szybkie osiągnięcie szczytu i szybki spadek, ta górka może być bardziej płaska, co jest nawet gorsze. Najważniejsze w walce z epidemią jest ograniczenie liczby osób trafiających do szpitali, a płaska górka sprawi, że ten okres wysokiego obłożenia szpitali będzie trwał dłużej - tłumaczy analityk.

3. Korzystny wpływ szczepień? Liczby jasno pokazują zależność

Rogalski nie ma wątpliwości, że siłę rażenia czwartej fali ograniczą szczepienia. Nawet jeżeli liczby zakażeń będą równie wysokie, jak podczas poprzednich fal, liczba pacjentów wymagających hospitalizacji będzie proporcjonalnie niższa.

- Z danych, które obserwuję wynika, że hospitalizacji i zgonów jest mniej niż w zeszłym roku przy podobnym poziomie zakażeń. Wtedy było już dwa razy więcej osób hospitalizowanych. Widać to też na przykładzie Wielkiej Brytanii, która notuje teraz po kilkadziesiąt tysięcy zakażeń dziennie, ale sytuacja w szpitalach jest tam i tak 3-4 razy korzystniejsza niż podczas poprzednich fal. Przy czym warto zaznaczyć, że tam jest 70 proc. osób zaszczepionych, u nas 50 proc., ale aktualne dane pokazują, że efekt szczepień będzie i u nas doskonale widoczny - wyjaśnia Rogalski.

- W bardzo pesymistycznym scenariuszu możliwe jest nawet pobicie dotychczasowych rekordów liczby zakażeń. Jednak dzięki szczepieniom obłożenie szpitali i liczba zgonów w stosunku do poprzednich fal będzie dużo niższa - prognozuje.Liczba zajętych łóżek i respiratorów w 2021 r. (czerwone linie) - w porównaniu do danych z 2020 r. (jaśniejsze linie) (M. Rogalski/ Twitter)

4. Śląskie na razie radzi sobie najlepiej

Jak wygląda sytuacja w poszczególnych regionach? Na razie wydaje się, że najlepiej radzi sobie woj. śląskie. Dziś odnotowano tam 517 zakażeń - 4 wynik w skali kraju, ale dane z ostatnich dni pokazują, że są tam najniższe współczynniki zarówno pod względem liczby zakażeń w przeliczeniu na liczbę mieszkańców, jak i odsetka pozytywnych testów w kierunku koronawirusa. Średni odsetek wyników pozytywnych wynosi tam 6 proc., a wskaźnik średniej liczby przypadków na 100 tys. mieszkańców - 5,1.

- Wydaje się, że jest to zasługa z jednej strony wysokiego odsetka zaszczepionych w tym rejonie, ale również jest to województwo, które dość dotkliwie odczuło poprzednie fale, więc jest tam sporo ozdrowieńców. Z kolei w woj. lubelskim i podlaskim odsetek pozytywnych testów wynosi już 25 proc. To bardzo wysokie wartości. Jest to jeden z najistotniejszych wskaźników, który mówi, jak sobie radzimy z pandemią. Oczywiście nigdy nie jesteśmy w stanie wyłapać wszystkich chorych, ale odsetek wyników pozytywnych mówi, jak dużo osób wymyka się systemowi testowania i jednocześnie jak kontrolujemy epidemię. Wytyczne WHO mówią, że jeżeli ten odsetek wynosi do 5 proc. tzn., że epidemia jest pod kontrolą. U nas w skali całego kraju wynosi on 12 proc. - zauważa Rogalski.(Piotr Tarnowski/Twitter)

5. "Niepokojące są zachorowania wśród zaszczepionych"

Eksperci czekają na działania rządu. Mimo że tym razem mamy doświadczenie, dokładne analizy sytuacji, działania są podejmowane bardzo chaotycznie, a komunikaty przekazywane przez ministra - sprzeczne.

- Prognozy są takie, że każda z ostatnich fal, które przetaczały się przez Polskę, nie kończyła się na kilku tysiącach zakażeń, tylko na kilkudziesięciu. Nie ma powodów sądzić, że ta będzie inna, przy 50 proc. odsetku wyszczepienia populacji i dużym spadku odporności pochorobowej i poszczepiennej. Co więcej, to co jest niepokojące, to coraz częstsze przypadki zachorowań osób, które były szczepione dwoma dawkami. Nie są to zachorowania ciężkie, co nie zmienia faktu, że są to osoby, które mogą tego wirusa transmitować na inne osoby nieszczepione - podsumowuje prof. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z kolei Michał Rogalski dodaje, że wygląda na to, że rząd gra na przeczekanie. Czeka aż sytuacja zrobi się na tyle dramatyczna, że społeczeństwo będzie bardziej wyrozumiałe dla wprowadzanych ograniczeń.

- W tym momencie nie ma żadnych wytycznych, trudno nie mieć wrażenia, że to nie są decyzje racjonalne, tylko podyktowane politycznie. Ale od ogółu społeczeństwa nie można wymagać logicznych decyzji podyktowanych dogłębną analizą sytuacji, większość społeczeństwa raczej kieruje się emocjami - zauważa Rogalski.

- To nie skończy się dobrze. W walce z epidemią nie można kierować się emocjami czy polityką, jeżeli chce się opanować sytuację i uratować jak najwięcej ludzi, to trzeba patrzeć na dane, słuchać ekspertów, lekarzy i na tej podstawie podejmować decyzje. Gdyby tak było, to obostrzenia (szczególnie w województwach lubelskim i podlaskim) byłyby wprowadzone już kilka tygodni temu - gorzko puentuje.

6. Raport Ministerstwa Zdrowia

(...)
https://portal.abczdrowie.pl/to-moze-byc-poczatek-dlugich-wzrostow-przed-nami-bardzo-trudne-2-3-miesiace

Regionalizacja obostrzeń? Prof. Flisiak: "Jesteśmy spóźnieni"
27-10-2021 09:31

Według prof. Roberta Flisiaka pora na regionalizację obostrzeń przyszła już dawno. - Nie wiem, czy nie jest już za późno, czy w tej chwili regionalizacja coś wniesie. Na pewno w każdej chwili warto działać. Natomiast to trzeba było robić miesiąc temu. Wtedy było widać, że będzie się działo - powiedział prezes Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych i zaznaczył, że "jesteśmy spóźnieni". Ekspert w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski zdradził, że stracił nadzieję na przekonanie do szczepień przeciwko COVID-19 osób, które nie zdecydowały się przyjąć preparatu. - To jest już ściana. To jest już beton. Tego już się nie przełamie - zaznaczył. Prof. Flisiak dodał, że najskuteczniejsze byłoby wprowadzenie lockdownu w "czerwonych regionach" jednak m.in. z powodów ekonomicznych do tego nie dojdzie. - Natomiast jest wiele działań, które można podjąć i będą one ograniczały szerzenie się zakażenia - wyjaśnił gość WP.
https://wiadomosci.wp.pl/regionalizacja-obostrzen-prof-flisiak-jestesmy-spoznieni-6698270292838017v

Jak minister zdrowia unikał obostrzeń. Na mapie trudno nie zauważyć, kogo miałyby dotyczyć
TOMASZ MOLGAWczoraj, 26-10-2021 16:38

To już szósty tydzień jak minister zdrowia Adam Niedzielski tłumaczy, że jest za wcześnie na wprowadzenie obostrzeń
w najmniej zaszczepionych regionach Polski, gdzie rozpędza się IV fala epidemii. Decyzji nie było przy tysiącu zakażeń, nie było, gdy chorymi na COVID-19 zapełniły się lubelskie szpitale. Trudno nie zauważyć, komu grozi trudniejsze życie z obostrzeniami.


- Jeśli będziemy na koniec października na średnim poziomie powyżej 7 tys. zachorowań w ciągu doby, to trzeba będzie zastanowić się, czy nie podjąć jakichś bardziej restrykcyjnych kroków - powiedział w poniedziałek Adam Niedzielski w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

To najnowsza deklaracja ministra, w której decyzja o wprowadzeniu obostrzeń zapadnie w pierwszych dniach listopada. Tak tłumaczy zwłokę w podjęciu decyzji: "Dla rządu restrykcje są ostatecznością ze względu na to, jakie pociągają za sobą koszty społeczne i gospodarcze". (...)
https://wiadomosci.wp.pl/jak-minister-zdrowia-unikal-obostrzen-na-mapie-trudno-nie-zauwazyc-kogo-mialyby-dotyczyc-6697987645475456a?

https://portal.abczdrowie.pl/czy-wielu-z-nas-moglo-przejsc-koronawirusa-wyjasnia-dr-pawel-grzesiowski

https://gwiazdy.wp.pl/ewa-blaszczyk-zaszczepila-corke-podala-powod-6698248506260128a
https://wiadomosci.wp.pl/stanislaw-tyszka-o-koronawirusie-telefon-z-sanepidu-6698236423281280a

Dr Szułdrzyński: Trzeba wprowadzić pewne ułatwienia dla osób zaszczepionych
Tomasz Terlikowski  27 października (18:02)

(...) W czasie Święta Wszystkich Świętych proponuje nie tłoczyć się w dużych skupiskach, należy absolutnie nosić maseczki w środkach komunikacji publicznej i unikać tłumów. A osobom, które są najbardziej chore i narażone na ciężki przebieg, czyli osobom starszym, możliwość rozłożenia sobie tych wizyt na cmentarzu na inne dni - mówił w internetowej części Popołudniowej rozmowy w RMF FM dr Konstanty Szułdrzyński. (...)

Nie szczepimy się, ten scenariusz optymistyczny się nie zrealizował, widać, że zaszczepionych jest wyraźnie mniej niż w krajach zachodu, ale więcej z drugiej strony, niż w krajach wschodniej Europy. To też dosyć dobrze pokazuje miejsce Polski w cywilizowanym świecie, czyli na wschód od zachodu i na zachód od wschodu. (...)

No trzeba zapłacić i to jest kwestia wyboru, można wybrać darmową szczepionkę oczywiście. Praw nie odbieramy, ale tak samo zastanawiam się, czy praw nie odbiera osoba, która jest niezaszczepiona, nie nosi maseczki i zakażona jeździ metrem, co mnie uniemożliwia jazdę w sposób bezpieczny. (...)

Z tego co pan mówi panie doktorze, to umierają trzydziesto-czterdziestolatkowie bardzo często.

Tak, umierają.

Niezaszczepieni?

Niezaszczepieni.

Chcieliby się potem zaszczepić?

Trudno powiedzieć, oni są w takim stanie, że nie bardzo mogą powiedzieć...
(...)
Wtedy nie wiedza, na co chorują i wtedy dopytują się, czym je zatruliśmy, mszcząc się na nich za te antycovidowe poglądy. Także tacy też są, to jest oczywiście znakomita mniejszość, natomiast większość ludzi żałuje, wszyscy, którzy się nie zaszczepili, przynajmniej większość, twierdzi, że uważali, że byli do tej pory zdrowi, w związku z tym nic im nie grozi i to statystycznie jest prawda, tylko że można się znaleźć po złej stronie statystki i przechorować bardzo ciężko, a czasem nawet umrzeć. (...)

Kiedy służba zdrowia znowu wejdzie w ten moment, w którym zacznie brakować miejsc, łóżek, już słyszymy, że Szpital Południowy w Warszawie został zamknięty, został zamknięty, bo nie ma w nim miejsc.

To jest kwestia definicji, co to znaczy przeciążenie systemu i co znaczy niewydolność systemu opieki zdrowotnej. Z mojego punktu widzenia, tak jak widzę ten system, pracując w nim prawie ćwierć wieku, to on nigdy wydolny nie był. W związku z tym nie wiem, czy może być dużo bardziej niewydolny. Jeżeli oczekujemy jakiś spektakularnych scen, w postaci załamania się i odpadnięcia fasady jakiegoś dużego szpitala, to nie, nic takiego nie nastąpi. Natomiast koszty, które będziemy ponosić na skutek tego, że nie możemy leczyć na czas chorych z zawałami serca, udarami mózgu, chorobami nowotworowymi i tak dalej, będą ogromne.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/popoludniowa-rozmowa/news-dr-szuldrzynski-trzeba-wprowadzic-pewne-ulatwienia-dla-osob-,nId,5608304#crp_state=1

https://wiadomosci.wp.pl/adam-niedzielski-o-sytuacji-epidemicznej-w-polsce-beda-obostrzenia-6698322295950016a

Warszawa: Usterka instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym. Straż dostarcza butle
Opracowanie: Arkadiusz Grochot 27 października

Otrzymaliśmy informację o usterce technicznej instalacji tlenowej w Szpitalu Południowym w Warszawie. Instalacja działa, ale prewencyjnie dostarczonych zostanie 300 butli z tlenem medycznym - poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. (...)
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-warszawa-usterka-instalacji-tlenowej-w-szpitalu-poludniowym-,nId,5608717#crp_state=1

PE (2) https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4288.msg170204#msg170204

https://gwiazdy.wp.pl/abelart-giza-ma-koronawirusa-dopadlo-mnie-to-dziadostwo-6698402257591008a

https://wiadomosci.wp.pl/lekarz-wspomina-placz-kobiety-nawoluje-do-egzekucji-prawa-6698454392973441v

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-szpital-uniwersytecki-w-krakowie-upomina-sie-o-25-mln-zl-sta,nId,5608342#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-impact/2021/news-omenaa-mensah-na-impact21-covid-19-ulatwil-dzialalnosc-chary,nId,5608460#crp_state=1

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-program-szczepien-przeciw-covid/polska/news-sondaz-dla-dgp-i-rmf-fm-ponad-polowa-polakow-chce-sie-zaszcz,nId,5608808#crp_state=1

Nauczycielka polskiego zmarła na COVID-19. Lublin w szoku
JAR|27.10.2021 11:47

Czwarta fala koronawirusa przybiera na sile, a najmocniej skutki pandemii widoczne są na Lubelszczyźnie. Z powodu COVID-19 zmarła nauczycielka polskiego.

Tak źle nie było od kwietnia. Niebezpiecznie rośnie liczba zakażonych i chorych, którzy wymagają szpitalnej opieki. W środę zdecydowanie najwięcej przypadków potwierdzono w województwach: mazowieckim (1687) oraz lubelskim (1632). To właśnie w tym drugim regionie sytuacja jest najtrudniejsza.

W niedzielę z powodu zakażenia koronawirusem zmarła nauczycielka języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 18 przy ulicy Długosza w Lublinie.

Sytuacja jest bardzo poważna, a u nas dodatkowo jeszcze miała tragiczne skutki. Przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potwierdzono również u zaszczepionych nauczycieli - mówi w rozmowie z ''GW'' Katarzyna Orzeł, dyrektorka placówki.

Jak czytamy, obecnie w szkole nr 18 w Lublinie stacjonarnie uczą się jedynie 4 na 22 klasy. Kwarantanną zostali objęci także najmłodsi uczniowie klas I-III. Dyrektor placówki dba o zdrowie nauczycieli i nie widziała innego wyjścia jak przejść na naukę zdalną.

Nauka zdalna? Czarnek mówi nie

Mimo coraz gorszych prognoz, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nie przewiduje powrotu większości szkół do pracy zdalnej.

Na pewno jest problem z kondycją psychiczną dzieci i młodzieży po lockdownie. Nie jest tak tragicznie, jak przewidywano wcześniej, ale jest źle. Dokładne dane będziemy mieć na za kilka tygodni - mówił minister edukacji.

https://www.o2.pl/informacje/nauczycielka-polskiego-zmarla-na-covid-19-lublin-w-szoku-6698289170434720a
https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-uderzyl-w-szkoly-zmarl-kolejny-nauczyciel-6698359994636992a

https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-wisle-krakow-kilku-pilkarzy-zakazonych,nId,5608666#crp_state=1

===============

https://www.o2.pl/informacje/pandemia-i-podroz-z-kraju-do-kraju-who-wydalo-nowe-rekomendacje-6698318226938496a

https://www.o2.pl/sport/paulo-sousa-zakazony-koronawirusem-ma-objawy-typowe-dla-covid-19-6698369128540896a

https://wiadomosci.wp.pl/nieoficjalne-informacje-z-watykanu-chodzi-o-szczepionke-dla-franciszka-6698444928314048a

https://www.theguardian.com/world/2021/oct/27/covid-lab-returned-four-positive-results-from-2400-sheffield-tests

https://www.theguardian.com/world/live/2021/oct/27/coronavirus-news-live-uk-watchdog-criticises-37bn-test-and-trace-service-australia-approves-covid-booster-shot-rollout
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2021, 07:27 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SARS-CoV-2 (Covid-19) (zbiorczo)
« Odpowiedź #1454 dnia: Październik 23, 2021, 00:48 »