Autor Wątek: Biden i program Artemis  (Przeczytany 47011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wuzetek

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #45 dnia: Listopad 17, 2020, 16:31 »
Cóż, Bridenstine był u nas na forum tak krytykowany, że spodziewam się, że ktokolwiek zmieni go na stanowisku, przyniesie ze sobą jakże wyczekiwaną przez nas dobrą zmianę :P A zupełnie serio, spodziewam się dwóch scenariuszy:
1) utrzymanie Artemis, z realistyczną datą lądowania na Księżycu lub
2) skasowanie lądowania jako celu, z prawdopodobnym utrzymaniem Oriona, SLS i Gateway.

Skasowanie SLS na tym etapie wydaje mi się mało prawdopodobne.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #46 dnia: Listopad 17, 2020, 16:35 »
... IMHO, szykuja sie duze przetasowania, tak w kazdym razie to widze:
https://twitter.com/NASAWatch/status/1328699419944833024
Niekoniecznei jednak ma to byc komentowane przez publike...
Z powazaniem
                           Adam Przybyla

Dla mnie to zwykła ochrona danych osobowych. :P Żadnej teorii spiskowej hehehe!

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #47 dnia: Listopad 17, 2020, 18:39 »
... jak mawiali starozytni rosjanie, poziwim uwidim;-) Tu jest dosc dobra sytuacja, to bedzie do weryfikacji w perspektywie
najblizszych miesiecy. Sam jestem ciekawy, czy kolejne sygnaly potwierdza to czy zaneguja. Z powazaniem
                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 17, 2020, 22:17 »
A zupełnie serio, spodziewam się dwóch scenariuszy:
1) utrzymanie Artemis, z realistyczną datą lądowania na Księżycu lub
2) skasowanie lądowania jako celu, z prawdopodobnym utrzymaniem Oriona, SLS i Gateway.

Skasowanie SLS na tym etapie wydaje mi się mało prawdopodobne.

Jakbym miał się bawić w futurologię, to się spodziewam ubicia Gateway.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #48 dnia: Listopad 17, 2020, 22:17 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #49 dnia: Listopad 17, 2020, 22:29 »
To nie jest pytanie czy, ale ... jak:) Obstawiam, ze zwala wszystko na poprzenia administracje ... i skasuja. Po nocy dlugich nozy w NASA;-)
Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #50 dnia: Listopad 17, 2020, 23:16 »
Czy ubicie Gateway wymagałoby dyskusji ot choćby z ESA czy JAXA?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #51 dnia: Listopad 17, 2020, 23:34 »
Czy ubicie Gateway wymagałoby dyskusji ot choćby z ESA czy JAXA?
            ... jakby ci to powiedziec, mysle, ze te agencje maja dlugie odswiadczenie z takimi sytuacjami.
Zreszta, wydaje mi sie, ze to nie jest problem. Technologie jakie zostaly wytworzone, zostana uzyte w kolejnych projektach.
Pradopodobnie juz bez NASA. Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #52 dnia: Listopad 18, 2020, 22:12 »
Martwię się czy Mars Sample Return się utrzyma w planach NASA? Moją nadzieję podtrzymuje duże zaangażowanie ESA - rozpisani są już wykonawcy konkretnych elementów misji.
Nieciekawie by wyglądało przerwanie realizacji MSR w sytuacji udanego lądowania Perse...
Czy nie podważyłoby to sensu bardzo kosztownej misji Perseverance ?

Uważam, iż była to najlepsza dla NASA administracja od dekad, choć wpadek nie brakowała ala próby skasowania zamiennika teleskopu Hubblea o średnicy lustra około 2 metry (nazwy nie mogę sobie akurat teraz przypomnieć),
Nancy Grace Roman Space Telescope lub Roman Space Telescope
Skoro teleskop jest już nazwany to chyba trudniej będzie go uziemić ?

Przy okazji proszę kompetentną osobę o zmianę tytułu wątku  :)
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=271.msg145502#msg145502
« Ostatnia zmiana: Listopad 18, 2020, 22:17 wysłana przez Orionid »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #53 dnia: Listopad 18, 2020, 22:23 »
Wiesz, MSR akurat jest dosc niezalezny od NASA. Starczy tylko ze wystrzela w gore rakietke.
A probki? Cooz, moga dlugo polezec. Lezaly miliony lat to poleza kolejna setke ... Z powazaniem
                            Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24543
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #54 dnia: Listopad 18, 2020, 22:30 »
Wiesz, MSR akurat jest dosc niezalezny od NASA. Starczy tylko ze wystrzela w gore rakietke.
A probki? Cooz, moga dlugo polezec. Lezaly miliony lat to poleza kolejna setke ... Z powazaniem
                            Adam Przybyla
Ile to już razy nieskutecznie próbowano dostać się na Marsa ?
http://lk.astronautilus.pl/sondy/marold.htm
To potem trzeba je jeszcze będzie wykopywać spod zwałów piasku.


Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8597
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #55 dnia: Listopad 18, 2020, 23:22 »
A propos Mars Sample Return. Za moich szkolnych czasów (szkoła średnia) były plany sprowadzenia próbek z Marsa w 2005 roku pod koniec programu Surveyor. Gdzieś czytałem w necie (tylko nie proście o linka bo niestety nie mam i nie pamiętam), że na 2003 rok była propozycja wysłania lądownika Surveyor z prototypem rakietki MAV (która w 2005 miała unieść próbki na orbitę okołomarsjańską). Ta rakietka 2003 roku miała polecieć na wysokość kilkaset km. Katastrofa MCO i Mars Polar spowodowały zmianę marsjańskich planów NASA i odłożenie MSR na później, choć mówiło się o roku 2011. W 2011 roku NASA odchodzi od współpracy z ESA nad programem Exo Mars, którego uwieńczeniem miało być sprowadzenie próbek z Czerwonej Planety. Plany lądowania łazika Exo Mars ratują Rosjanie swoją rakietą i lądownikiem Kozaczok. Teraz ESA znowu zaangażowała się we współpracę z NASA nad przywiezieniem próbek z Marsa i Amerykanie znowu mają ESA pokazać wała? Poza tym chciałbym za mojego życia jak dobrze pójdzie doczekać sprowadzenia próbek Czerwonej Planety o ile wcześniej COVID 19 mnie nie zje  :(

Jak Biden uwali obecne plany MSR to przed rozpaczą uchroni mnie myśl, że Chińczycy je ukradną w swojej misji MSR a jeszcze lepiej jak chłopaki i dziewczyny Elona przywiozą te próbki zebrane przez Perseverance i to przed 2028 rokiem  :'(  ;)  :P  8)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3831
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #56 dnia: Listopad 19, 2020, 09:41 »
Nawiązując do Twojej myśli Eko i przy okazji próbek, jakie w specjalnych pojemnikach ma zostawić na swojej trasie Perseverance, zastanawiałem się w jakim miejscu naukowcy będą chcieli je zostawić aby przypadkiem nie pochłonęły je .... marsjańskie piaski. W końcu doskonale widać już na zdjęciach z orbity jak poruszają się marsjańskie wydmy. My możemy sobie zakładać, że po te próbki wybierze się w ciągu 10 lat jakiś zaawansowany próbnik w ramach zaawansowanej misji typu SR, ale niekoniecznie przecież to musi nastąpić w tym czasie prawda, historia zresztą nam pokazuje, w jakich bólach rodzi się idea MSR. Tak sobie myślę czy będą je kłaść na jakiś.... półkach skalnych, w każdym bądź razie na jakiś odsłoniętych skałach, którym nie grozi zasypanie, a późniejsza ich zlokalizowanie nie przyniesie problemów. Nie wiem, moim zdaniem - zostawienie tych próbek/kapsułek bezpośrednio na gruncie nie leży chyba w najlepszym worku rozwiązań planistów tej misji.
« Ostatnia zmiana: Listopad 19, 2020, 09:43 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 01, 2021, 22:24 »
A propos Mars Sample Return. Za moich szkolnych czasów (szkoła średnia) były plany sprowadzenia próbek z Marsa w 2005 roku pod koniec programu Surveyor. Gdzieś czytałem w necie (tylko nie proście o linka bo niestety nie mam i nie pamiętam), że na 2003 rok była propozycja wysłania lądownika Surveyor z prototypem rakietki MAV (która w 2005 miała unieść próbki na orbitę okołomarsjańską). Ta rakietka 2003 roku miała polecieć na wysokość kilkaset km. Katastrofa MCO i Mars Polar spowodowały zmianę marsjańskich planów NASA i odłożenie MSR na później, choć mówiło się o roku 2011. W 2011 roku NASA odchodzi od współpracy z ESA nad programem Exo Mars, którego uwieńczeniem miało być sprowadzenie próbek z Czerwonej Planety. Plany lądowania łazika Exo Mars ratują Rosjanie swoją rakietą i lądownikiem Kozaczok. Teraz ESA znowu zaangażowała się we współpracę z NASA nad przywiezieniem próbek z Marsa i Amerykanie znowu mają ESA pokazać wała? Poza tym chciałbym za mojego życia jak dobrze pójdzie doczekać sprowadzenia próbek Czerwonej Planety o ile wcześniej COVID 19 mnie nie zje  :(

Jak Biden uwali obecne plany MSR to przed rozpaczą uchroni mnie myśl, że Chińczycy je ukradną w swojej misji MSR a jeszcze lepiej jak chłopaki i dziewczyny Elona przywiozą te próbki zebrane przez Perseverance i to przed 2028 rokiem  :'(  ;)  :P  8)

Teraz to amerykanie muszą kraść plany MSR chińczykom a nie na odwrót:)
Fajnie by było utrzymać Artemis ale obawiam się że nawet DSG "poleci" do kosza, mniej radykalny Obama starał się zatrzeć po poprzedniku nazwę Orion więc nowy "chrzest" Artemis więcej niż pewny po tak politycznie niesłusznym prezydencie jak Trump.  Co do reszty to namiestnik Bidena w NASA powie pewnie że jednak Mars albo NEO (mogą to zrobić - hardware Oriona i SLS istnieje więc szkoda kasy a można wykorzystać gdzie indziej, a hardware lądowników i DSG to papier zadrukowany obrazkami. Żeby tylko nie wskrzesili najgłupszej misji kosmicznej w dziejach czyli ARRM. Tym bardziej że ta dolarożerna mżonka powtarzała zadania OSIRISRex i Hayabusa 2 za grubszą kasę i dając taki sam (nierealne sprowadzenie planetoidy) albo gorszy (pojedyńczy kamień zamiast ciekawszej brekcji regolitu) uzysk naukowy. Loty do NEO - tak, jakby-sprowadzanie NEO żeby do nich latać - nie (da się), ale zobaczymy może DSG uratuje jej "międzynarodowość"?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 02, 2021, 08:03 »
Żeby tylko nie wskrzesili najgłupszej misji kosmicznej w dziejach czyli ARRM. Tym bardziej że ta dolarożerna mżonka powtarzała zadania OSIRISRex i Hayabusa 2 za grubszą kasę i dając taki sam (nierealne sprowadzenie planetoidy) albo gorszy (pojedyńczy kamień zamiast ciekawszej brekcji regolitu) uzysk naukowy. Loty do NEO - tak, jakby-sprowadzanie NEO żeby do nich latać - nie (da się), ale zobaczymy może DSG uratuje jej "międzynarodowość"?
ARRM było super ciekawą misją którą mam nadzieje jeszcze zrealizują:) Sprowadzenie małej planetoidy na orbitę jest jak najbardziej realne i możliwe technicznie, kwestia chęci. Inna sprawa, że taka misja to powinien być dodatek do innych misji związanych z wyjściem poza LEO a nie cel sam w sobie.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 02, 2021, 10:25 »
Nawiązując do Twojej myśli Eko i przy okazji próbek, jakie w specjalnych pojemnikach ma zostawić na swojej trasie Perseverance, zastanawiałem się w jakim miejscu naukowcy będą chcieli je zostawić aby przypadkiem nie pochłonęły je .... marsjańskie piaski. W końcu doskonale widać już na zdjęciach z orbity jak poruszają się marsjańskie wydmy. My możemy sobie zakładać, że po te próbki wybierze się w ciągu 10 lat jakiś zaawansowany próbnik w ramach zaawansowanej misji typu SR, ale niekoniecznie przecież to musi nastąpić w tym czasie prawda, historia zresztą nam pokazuje, w jakich bólach rodzi się idea MSR. Tak sobie myślę czy będą je kłaść na jakiś.... półkach skalnych, w każdym bądź razie na jakiś odsłoniętych skałach, którym nie grozi zasypanie, a późniejsza ich zlokalizowanie nie przyniesie problemów. Nie wiem, moim zdaniem - zostawienie tych próbek/kapsułek bezpośrednio na gruncie nie leży chyba w najlepszym worku rozwiązań planistów tej misji.

Cała nadzieja w Chińczykach, jak im wyjdzie orbitacja a następnie lądowanie na Marsie to Changowy MSR dałby się zrobić już w następnym sezonie. Dla mnie ten pomysł z rozrzucaniem a potem zbieraniem zapuszkowanych próbek to finansowy i inżynierski koszmar.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 02, 2021, 10:25 »