Autor Wątek: Biden i program Artemis  (Przeczytany 47370 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 08, 2020, 13:00 »
Ok, wydzieliłem posty do nowego wątku! Najwyżej potem ustalimy gdzie one się znajdą! :)

Offline ah

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1346
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 08, 2020, 13:18 »
Artemis nie zmieni nazwy i ma poparcie obu stron jak zaznaczył kanarkus, ale są różne podejścia co do terminów i sposobów ich realizacji. Najlepiej obrazują to ostatnie wypowiedzi senator Cantwell np. https://spacepolicyonline.com/news/cantwell-supports-artemis-but-wants-accurate-timeframe/
Czyli w skrócie to co w NASA authorization bill proponowała m.in. Kendra Horn (która teraz przegrała wybory, ale jest kandydatką na nowego administratora NASA):
- powrót do kontraktów w starym stylu (cost+)
- NASA musi być właścicielem lądownika księżycowego
- termin lądowania 2028 (lub później ;))
- Gateway utrzymana

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 08, 2020, 16:42 »
Dyskusję na temat czy kosmos jest interesujący czy też nie przeniosłem do tego wątku:
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4284.0

Zaś w tym wątku postarajmy się zebrać i skomentować informacje bezpośrednio związane z nowym prezydentem USA oraz zainteresowaniem jego administracji sprawami kosmicznymi.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2020, 21:02 »
Artemis nie zmieni nazwy i ma poparcie obu stron jak zaznaczył kanarkus, ale są różne podejścia co do terminów i sposobów ich realizacji. Najlepiej obrazują to ostatnie wypowiedzi senator Cantwell np. https://spacepolicyonline.com/news/cantwell-supports-artemis-but-wants-accurate-timeframe/
Czyli w skrócie to co w NASA authorization bill proponowała m.in. Kendra Horn (która teraz przegrała wybory, ale jest kandydatką na nowego administratora NASA):
- powrót do kontraktów w starym stylu (cost+)
- NASA musi być właścicielem lądownika księżycowego
- termin lądowania 2028 (lub później ;))
- Gateway utrzymana
To byłby niestety regres. Próba prywatyzacji sektora kosmicznego to chyba największe osiągnięcie ostatnich 30 lat.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 08, 2020, 21:02 »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 08, 2020, 22:12 »
Wiem że to mało realne ale osobiście chciałbym żeby administrator NASA się nie zmienił, może wreszcie byłaby szansa coś dokończyć.

Offline eRKa

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Windą do nieba :)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 09, 2020, 18:59 »
Wiem że to mało realne ale osobiście chciałbym żeby administrator NASA się nie zmienił, może wreszcie byłaby szansa coś dokończyć.

Już wiadomo, że się zmieni - niestety.

https://www.space.com/nasa-chief-bridenstine-step-aside-president-biden

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 09, 2020, 19:32 »
Administrator NASA zawsze się zmienia przy zmianie prezydenta (a w praktyce nawet częściej). Wyjątkiem był Webb, ale to była bardzo specyficzna sytuacja.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 09, 2020, 20:03 »
Daniel Goldin był szefem NASA w czasie urzędowania trzech prezydentów USA: od Busha Seniora w 1992 poprzez Clintona aż do Busha Juniora około 2001 roku. Miałem cichą nadzieję że uśmiechnięty  ;) Bridenstain jeszcze będzie szefem NASA tym bardziej że się sprawdza w tej roli  :(

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 09, 2020, 20:09 »
Tak. Racja! Kompletnie o nim zapomniałem.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 09, 2020, 20:23 »
Denerwuje mnie to że badanie klimatu może odsunąć w terminie lub uwalić loty BEO w tym Artemis.
https://spacenews.com/biden-administration-expected-to-emphasize-climate-science-over-lunar-exploration-at-nasa/
Oczywiście jestem za ochroną klimatu i bioróżnorodności. Nowy prezydent powinien tu aktywnie działać. Chwała Bidenowi że te sprawy ma w poważaniu w odróżnieniu od Trumpa. Jednak uważam że przyśpieszenie powrotu ludzi na Księżyc,  loty poza LEO bardziej pomogą ludzkości w ochronie Ziemi niż latanie w kółko na LEO. Cywilizacja która uniwzależnia się od macierzystej planety ma szansę ją odciążyć w pozyskiwaniu surowców i produkcji energii. Mam nadzieję że cywilizacja miedzyplanwtarna lepiej ochroni Ziemię i jej życie niż ludzkość siedząca na jedynej planecie. Zamiast wycinać lasy równikowe na plantacje roślin uprawnych mogłaby takie uprawy zakładać na stacjach kosmicznych zbudowanych z planetoid. Zamiast wydobywania metali ziem rzadkich z dna oceanu lub rejonów gdzie rosną lasy równikowe pierwiastki takie byłyby pozyskiwane z planetoid. Zamiast zajmować powierzchnię planety na elektrownie OZE będzie pozyskiwać energię Słońca w kosmosie lub z reaktorów fuzyjnych. Wycofywanie się teraz z lotów na Księżyc i BEO to cofanie się w rozwoju w tym i ekologicznym. Wystarczy że kichnie superwulkan Yellowstone czy Campe Flegrei to będąc tylko na Ziemi cofniemy się do średniowiecza a może i epoki brązu. Dla cywilizacji międzyplanetarnej wybuch superwulkanu byłby tragiczny ale nie zabójczy. Joe Biden go to Moon and Mars. Go to Space!
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 20:25 wysłana przez ekoplaneta »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 09, 2020, 20:28 »
Wyobraźcie sobie co byłoby gdyby królowie Hiszpanii i Portugalii wciąż odkładali podróże oceaniczne opóźniając nastanie epoki Wielkich odkryć geograficznych?  Gdzie bylibyśmy jako cywilizacja siedząc wciąż w Starym Świecie?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 09, 2020, 20:35 »
Nie ma absolutnie zadnego celu politycznego w dalszych lotach na Ksiezyc. Ladowania cudzych malych pojazdow na Ksiezycu nie sa
dla usa znaczace, musieliby ruszyc nowy program w stylu apollo albo ... nic, wola ... nic.
Poczekaja az sie innym znudzi. Poza tym, hmm, nie ma silnikow do lotow na Ksiezyc.
BO jak na razie dal ciala ... ;-) Puszcza jakas komercje z lazikami wielkosci pudelka od butow i bedzie ... w TV sie powiekszy;-)
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 20:43 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8605
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 09, 2020, 21:46 »
Jesteśmy po raz pierwszy od 50 lat najbliżej do lotów BEO. Rakieta SLS prawie gotowa,  Orion też a Ty Adamie piszesz że trzeba nowego Apollo?  Cel polityczny to niedopuszczenie żeby ktoś inny był pierwszy w dostępie do Księżyca i BEO. Nie wspominam już o intensywnych pracach nad Starshipem. Oczywiście jeszcze gotowego nie ma ale mam nadzieję że za najpóźniej dekadę będzie już latał. Myślę że byłby wielki błąd gdyby Biden odpuścił loty BEO. Rozumiem że może opóźnić ładowanie na Łysym do 2028 czy 2030 ale całkiem zrezygnować? 

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 09, 2020, 22:05 »
Jacy bliscy? Ja nie mam nic do pwiedzenia. Mowie tylko co z duzym prowdopodobienstwem sie stanie.
Jacy blicy BEO? Nawet nie na papierze ... A co do bliskosci, cooz, jestemy bliski sytuacji gdzie te wzzystkie kity
mowiace na ile jestemy gotowi do latania poza BEO zaczynaja coraz bardziej .. trzeszczec ... i wychodzi realny obraz sytuacji.
Sama kapsula nie starczy. kapsul Ci u nas dostatek, wszedzie leza;-) Z powazaniem
                      Adam Przybyla

Zrodla:
https://twitter.com/misja95/status/1318474503203278850
« Ostatnia zmiana: Listopad 09, 2020, 22:49 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2020, 22:49 »
Jacy bliscy? Ja nie mam nic do pwiedzenia. Mowie tylko co z duzym prowdopodobienstwem sie stanie.
Jacy blicy BEO? Nawet nie na papierze ... A co do bliskosci, cooz, jestemy bliski sytuacji gdzie te wzzystkie kity
mowiace na ile jestemy gotowi do latania poza BEO zaczynaja coraz bardziej .. trzeszczec ... i wychodzi realny obraz sytuacji.
Sama kapsula nie starczy. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Rakieta chyba jest, w końcu, żeby uzasadnić sypanie pieniędzy co jakiś czas takiego SLSa trzeba będzie wystrzelić. Taki Apollo 8 60 lat później pewnie będzie. Chyba że kończymy Artemis, ale to trzeba by robić na początku czyli zaraz.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Biden i program Artemis
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 09, 2020, 22:49 »