Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek dyskusyjny.  (Przeczytany 132110 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #390 dnia: Luty 05, 2021, 22:27 »
... oraz początek przelotu dla kilku innych miast (jak poprzednio moment wyjścia z cienia Ziemi pierwszego satelity w Starlink-train.)
« Ostatnia zmiana: Luty 05, 2021, 22:39 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #391 dnia: Luty 06, 2021, 12:20 »
No i co, byli odważni i chętni na poranne wyłażenie z chaty przy pięciu stopniach mrozu?  ;) ;D U mnie w Lublinie pogoda dopisała, o dziwo była niezwykle spolegliwa, bo niebo podczas obserwacji czyściutkie, tuż po fakcie błyskawicznie zasnuło się woalem prześwitujących chmur wysokiego piętra. Tak jak wczoraj oglądałem tylko drugi przelot. Na dwie doby po starcie Starlink-train był już wyraźnie dłuższy, gołym okiem ledwo widoczny na jaśniejącym niebie w warunkach miejskich, ale z użyciem lornetki wyglądał świetnie, choć obraz w polu widzenia już nie powal tak jak wczoraj - trzeba było mocno przeciągać lornetką wzdłuż trasy przelotu, żeby obejrzeć wszystkie satelity w "pociągu". Jasność w czasie górowania oszacowałem orientacyjnie na ok. 3,5mag w dużym przybliżeniu - nie było to łatwe zadanie ze względu na szybkie przemieszczanie się satelitów i rozjaśnione już niebo (niewiele gwiazd do porównania). Dzisiaj satelity obserwowałem dłużej do momentu kiedy mi zniknęły w zorzy nad wschodnim horyzontem (wczoraj miałem tam chmury). Dzięki temu udało mi się zaobserwować cudowną wizualnie chwilę, kiedy satelity prawie już znikały w porannej poświacie, odbite pod odpowiednim kątem promienie Słońca powodowały równomierne rozjaśnianie się kolejnych sztuk satelitów w przesuwającym się łańcuszku Starlink-train. Ze względu na jasne już niebo w tym miejscu flary od satelitów nie oślepiały, ale całościowy obraz był niezwykle urokliwy. Ktoś z porządnym sprzętem do takich foto (np. Sony A7S) i doświadczeniem mógłby zapewne utrwalić taką chwilę na filmie. Orientacyjny moment, kiedy satelity w Starlink-train flarowały, przedstawiłem w załączniku na wizualizacji ze Stellarium. Ciekaw jestem Waszych opinii - jeśli Ktoś obserwował aktualny Starlink-train niech się podzieli wrażeniami.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2021, 15:15 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #392 dnia: Luty 06, 2021, 16:48 »
UWAGA! Jutro w niedzielę przy okazji porannej obserwacji Starlink-train na trzecią dobę po starcie Starlink-18, czeka nas ciekawy event w świecie Starlinków do zobaczenia z terenu Polski. Oprócz Starlink-train możemy zobaczyć prawie w równoczesnym przelocie satelity Starlink z poprzedniej 17-tej paczki, które nadal znajdują się na orbicie parkingowej, oczekując na osiągnięcie odpowiedniej pozycji płaszczyzn orbitalnych w konstelacji Starlink (co to jest orbita parkingowa satelitów Starlink przeczytacie: TUTAJ). Mamy rzadką okazję równoczesnego porównania, jak wygląda przelot Starlink-train i satelitów Starlink, przebywających na orbicie parkingowej. Więcej wizualizacji za chwilę.
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2021, 12:16 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #393 dnia: Luty 06, 2021, 20:42 »
Niżej w załącznikach wizualizacje dla starlinkowego eventu na niedzielny poranek dla mojej miejscówki obserwacyjnej (o czym wspomniałem wyżej, czyli Starlink-17 i 18 "tańczą razem").

1/ Widok nad zachodnim horyzontem w początkowej fazie przelotu Starlink-train.
2/ W czasie górowania "pociągu".
3/ Końcówka przelotu nad wschodnim horyzontem.
4/ Plik tekstowy TLEs dla opisywanego eventu

Jako dodatkowy bonus zaznaczyłem przelot parki Jason-3/Sentinel-6, które obecnie będzie można obserwować na porannym niebie. Moje obserwacje tych ciekawych satelitów w przelotach wieczornych opisywałem w TYM wątku.

Niestety, prognozy pogody na najbliższe dni są tragiczne: straszenie półmetrowym śniegiem, temperaturami poniżej 10° mrozu itd., więc chyba pooglądamy sobie tylko poniższe widoczki!   >:(
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2021, 20:44 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #393 dnia: Luty 06, 2021, 20:42 »

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1124
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #394 dnia: Luty 07, 2021, 19:41 »
Oglądałem dzisiejszy pierwszy przelot po 4:36 i o ile Starlinki 16(17) były jasności Altaira to nowe Starlinki 18(19) ledwo dostrzegłem :(

Na drugi przelot nie wstawałem bo u mnie na wschodzie szybko się rozwidnia.
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #395 dnia: Luty 07, 2021, 19:59 »
... cos gdzie, podobno te ciemne sie bardziej grzeja i cos z tym musza zrobic,
a jak jeszcze lasery tam wpakuja ... ktos cos wie wiecej?
BTW, japonczykom zepsuli nawet to zdjecie nad odludna australia ... Z powazaniem
                         Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 07, 2021, 20:02 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #396 dnia: Luty 11, 2021, 16:30 »
Nikt nie pisze a od kilku dni można dokonywać przedpłat na zakup usługi, co ciekawe Polska też to może robić. Cena sprzętu ponad 2000zł, abonament niecałe 450zł. Jedna cena (100 dolarów) dla wszystkich krajów. Wydaje się sporo jak na nasze możliwości ale jak się 3-5 osób złoży to można spokojnie mały punkt na wiosce zrobić i rozdzielić pasmo. Całkiem niezła alternatywa jak nie ma nic innego dostępnego.

Więcej na przykład tutaj:
https://antyweb.pl/starlink-mozna-juz-zamawiac-na-adres-w-polsce/

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #397 dnia: Luty 12, 2021, 18:30 »
...  Wydaje się sporo jak na nasze możliwości ale jak się 3-5 osób złoży to można spokojnie mały punkt na wiosce zrobić i rozdzielić pasmo. Całkiem niezła alternatywa jak nie ma nic innego dostępnego.

Więcej na przykład tutaj:
https://antyweb.pl/starlink-mozna-juz-zamawiac-na-adres-w-polsce/

Pomysł dobry na wszelkie zadupia, gdzie nie ma kabla, a takich miejsc jest jeszcze u nas chyba sporo?  ??? Ja na ten przykład z mojego szybko śmigającego światłowodu (czterokrotnie tańszego od Starlinka w abonamencie) na pewno nie zrezygnuję!  :)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 772
  • per aspera ad astra
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #398 dnia: Luty 12, 2021, 18:53 »
Jak się ma kwestia używania tego samego zestawu w różnych państwach? Kiedy się ktoś przemieszcza kilka razy w roku pomiędzy różnymi krajami (jak ja ;) ) to może sobie np. przewieźć w aucie zestaw i używać tego samego abonamentu?

Offline RiGCz

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 41
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #399 dnia: Luty 12, 2021, 19:55 »
Jak się ma kwestia używania tego samego zestawu w różnych państwach? Kiedy się ktoś przemieszcza kilka razy w roku pomiędzy różnymi krajami (jak ja ;) ) to może sobie np. przewieźć w aucie zestaw i używać tego samego abonamentu?

obecnie chyba jest tak że jak sie kupi zestaw to jest on przypisany do jednego miejsca, więc raczej nie jest mozliwe to co opisales. Byc moze w przyszlosci bedzie taka mozliwosc.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #400 dnia: Luty 12, 2021, 21:08 »
Jak się ma kwestia używania tego samego zestawu w różnych państwach? Kiedy się ktoś przemieszcza kilka razy w roku pomiędzy różnymi krajami (jak ja ;) ) to może sobie np. przewieźć w aucie zestaw i używać tego samego abonamentu?

obecnie chyba jest tak że jak sie kupi zestaw to jest on przypisany do jednego miejsca, więc raczej nie jest mozliwe to co opisales. Byc moze w przyszlosci bedzie taka mozliwosc.
Nic o tym nie słyszałem aby sprzęt był przypisany do jakiegoś miejsca, nie wiem jak jest z używaniem w różnych krajach. Z tego co widziałem na YT to dotychczasowi użytkownicy testowali usługę w różnych miejscach więc nie wiem skąd ta informacja?
I witamy na forum:)

...  Wydaje się sporo jak na nasze możliwości ale jak się 3-5 osób złoży to można spokojnie mały punkt na wiosce zrobić i rozdzielić pasmo. Całkiem niezła alternatywa jak nie ma nic innego dostępnego.

Więcej na przykład tutaj:
https://antyweb.pl/starlink-mozna-juz-zamawiac-na-adres-w-polsce/

Pomysł dobry na wszelkie zadupia, gdzie nie ma kabla, a takich miejsc jest jeszcze u nas chyba sporo?  ??? Ja na ten przykład z mojego szybko śmigającego światłowodu (czterokrotnie tańszego od Starlinka w abonamencie) na pewno nie zrezygnuję!  :)

Takich miejsc jest sporo, sam w takim żyje;) Na szczęście miesiąc temu w mojej miejscowości zaczęli kłaść światłowody więc za nie długo powinienem mieć problem rozwiązany, ale gdyby nie to, to kombinowałbym chyba właśnie ze Starlinkiem na kilka osób. Aktualnie mam neostrade 10 Mb/s za 70 zł która ma problemy z działaniem i żadnej alternatywy do tej pory nie było. A są miejsca gdzie i na to nie ma szans.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #401 dnia: Luty 12, 2021, 21:23 »
... cooz, w ten sposob zakladano internet w polsce, podkopujac silny lokalny telekom oddolnymi inicjatywami i sieciami spolecznymi,
ktore pozniej ulegly wykupieniu,  przechodzac od  telekomunikacji polskiej na orange;-) Pozostalosci tego oddolnego ruchu mozecie znalezc pod postacia czegos co sie ziwe aktualnie KIKE.
Nie sadze aby podobna sytuacja miala miejsce w przypadku starlinka. satelitow jest malo i przepustowosc tez pewnie nie powala,
zaklada sie nawet ze w perspektywie 7 lat totalnie sie ta siec zapcha, obstawiam, ze w tej sieci sa bardziej uprzywilejowani
klienci np. wojsko wiec nie mozna sobie pozwolic aby ja juz teraz zbytnio obciazyc. Bramke do polskiego starlinka pewnie bedziemy miec
w niemczech i/lub francji, bo tam sa najblizsze. Z powazaniem
                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #402 dnia: Luty 12, 2021, 21:46 »
Nikt nie pisze a od kilku dni można dokonywać przedpłat na zakup usługi, co ciekawe Polska też to może robić. Cena sprzętu ponad 2000zł, abonament niecałe 450zł. Jedna cena (100 dolarów) dla wszystkich krajów. Wydaje się sporo jak na nasze możliwości ale jak się 3-5 osób złoży to można spokojnie mały punkt na wiosce zrobić i rozdzielić pasmo. Całkiem niezła alternatywa jak nie ma nic innego dostępnego.

widząc w perspektywie cenzurę Internetu realizowaną poprzez operatorów sieci tradycyjnych na polecenie polityków, wydanie 450 zł miesięcznie za Internet satelitarny bez cenzury to jak za darmo. biorę w ciemno.

Offline Arder

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 1
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #403 dnia: Luty 13, 2021, 12:43 »
widząc w perspektywie cenzurę Internetu realizowaną poprzez operatorów sieci tradycyjnych na polecenie polityków, wydanie 450 zł miesięcznie za Internet satelitarny bez cenzury to jak za darmo. biorę w ciemno.

Pomyślane dobrze, ale zdaje się, że np. w takiej Rosji Starlink ma być nielegalny... Kto wie, co wpadnie do głowy naszym rządzącym...

U nas Starlink to w sumie niezła oferta dla dobrze sytuowanych osób mieszkających poza miastem i do tego na "odludziu" - poza zasięgiem LTE czy w przyszłości 5G. Plusem jest również - zdaje się - brak "lejka", więc jak ktoś dużo pobiera i wysyła, a nie ma dostępu do kablówki czy światłowodu, to pewnie też rozważy taką ofertę.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #404 dnia: Luty 16, 2021, 22:08 »
Zmontowałem krótki filmik (3:45), jako animowaną symulację przelotu Starlink-train w dniu 17-02-2021 po godz. 5:22, widzianego z Lublina na dobę po starcie Starlink-19 (L19). O ile dopisałaby pogoda, to przelot niepełny - satelity zaczną pojawiać się z cienia w trakcie górowania (pod Spiką z Panny) na elewacji ok 15°:

Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja internetowa SpaceX.
« Odpowiedź #404 dnia: Luty 16, 2021, 22:08 »