Autor Wątek: Sojuz TMA-19M  (Przeczytany 25456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Sojuz TMA-19M
« dnia: Wrzesień 05, 2015, 19:10 »
Już za trzy miesiące start kolejnego Sojuza TMA-19M. Załoga:
  • Jurij Malenczenko (6) – dowódca (Rosja, Roskosmos)
  • Timothy Peake (1) – inżynier pokładowy (Wielka Brytania, ESA)
  • Timothy Kopra (2) – inżynier pokładowy (USA, NASA)



Dowódcą jest jeden z najbardziej doświadczonych rosyjskich astronautów - Jurij Malenczenko, który był członkiem już trzech ekspedycji na ISS - ta będzie czwarta, a także zdążył być w jednej z podstawowych załóg Mira (1994). Ponadto odbył jeden lot na STS (STS-106 w 2000 r.). Dla T. Kopry będzie to druga ekspedycja na ISS, zaś dla T. Peake to pierwszy lot.

Dublerzy: Anatolij Iwaniszyn – dowódca (Rosja, Roskosmos), Takuya Onishi – inżynier pokładowy (Japonia, JAXA), Kathleen Rubins – inżynier pokładowy (USA, NASA).

Start 15 grudnia 2015 r. o godz. 11:02 UTC. Powrót na Ziemię 5 maja 2016 r.



Na zdjęciu po prawej (na którym lepiej ich widać) od lewej siedzą: Peake, Kopra i Malenczenko.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 03, 2016, 18:49 wysłana przez mss »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2015, 19:53 »
Ciekawe, że w 1994 roku Malenczenko poleciał Sojuzem TM-19. To chyba szczęśliwa dziewiętnastka dla niego. :)
O ile dobrze pamiętam, to Malenczenko odbył przynajmniej jeden spacer w amerykańskim skafandrze EMU - czy ktoś może to potwierdzić?

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2015, 20:13 »
Zgadza się - wystarczy zajrzeć na "żółte strony":

E. T. Lu  (USA)
J. I. Malenczenko (Rosja)
   
EMU #3013
EMU #3017

http://lk.astronautilus.pl/astros/eva2.htm

velo

  • Gość
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2015, 21:44 »
Malenczenko to także "człowiek-terminator".

Jak wracał Sojuzem z Peggy Whitson i So-Yeon Yi i kapsuła powróciła lotem balistycznym to panie ledwo dały rady przez przeciążenia (okolice 8g), a Jurij się nie przejął, wyszedł sam z lądownika i poszedł w drogę szukać pomocy ;)

Mina rolnika na polu musiała być bezcenna :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2015, 21:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2015, 23:13 »
Ciekawe, czy w ogóle Malenczenko wówczas poniósł jakieś obrażenia - pewnie jednak tego w sieci się nie znajdzie...

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 06, 2015, 21:24 »
My name is Peake. Tim Peake.

Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 07, 2015, 10:40 »
Zbyt wielu różnic nie ma. Aczkolwiek w filmie latali jakimiś tam wahadłowcami, które dziś należą do przeszłości. A Peake wybierze się na orbitę najnowocześniejszą ze wszystkich konstrukcji - kapsułą Sojuz! :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 21, 2015, 18:23 »
Jak oceniacie szanse na zaobserwowanie TMA-19M na naszym niebie podczas zbliżania się do ISS? Czy już można takie szacunki robić z uwagi na jakieś zmiany orbity ISS przez najbliższy miesiąc? Oczywiście pomijając warunki pogodowe :P
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 22, 2015, 08:35 »
Ok już mi się powyjaśniało trochę. Kolega @astropol mnie uświadomił, że obecnie normą są 6 godzinne doloty Sojuzów do ISS. To daje nam na chwilę obecną tylko jedną szansę na obserwacje 15 grudnia podczas przelotu ISS nad Polską o godz. około 16:20. Dobra wiadomość w tym jest taka, że Sojuz będzie już wtedy bardzo blisko ISS - kto wie może nawet za blisko? Natomiast zła, że będzie wtedy jeszcze dość jasno i nie wiem czy z całej Polski przy tak jasnym niebie będzie widoczny sam Sojuz (ISS na pewno). Jest to zależne od naszego położenia (wschód, czy zachód Polski) - faworyzowany jest tu wschód Polski, gdzie raczej spokojnie Sojuz powinien być widoczny gołym okiem podczas tego przelotu.
« Ostatnia zmiana: Listopad 22, 2015, 09:17 wysłana przez pogrzex »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 22, 2015, 10:21 »
Moim zdaniem warto spróbować zapolować na Sojuza!

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 842
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 30, 2015, 19:43 »
Niesamowite jak bardzo zmieniła się orbita :D

Oto efemerydy z dzisiaj. Czy ktoś jest w stanie powiedzieć w jakiej odległości będzie wtedy Sojuz od ISS?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 30, 2015, 20:06 »
CYTAT VELO: "Malenczenko to także "człowiek-terminator".

Jak wracał Sojuzem z Peggy Whitson i So-Yeon Yi i kapsuła powróciła lotem balistycznym to panie ledwo dały rady przez przeciążenia (okolice 8g), a Jurij się nie przejął, wyszedł sam z lądownika i poszedł w drogę szukać pomocy ;)

Mina rolnika na polu musiała być bezcenna :D "


Na żółtych stronach jest napisane , że użył telefonu satelitarnego, by poinformować o lądowaniu. Faktycznie zrobił jakąś dłuższą wycieczkę w poszukiwaniu pomocy ? W każdym razie pojawili  się w miejscu lądowania tubylcy.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2015, 21:15 wysłana przez Orionid »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5274
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 30, 2015, 20:21 »

Na żółtych stronach jest napisane , że użył telefonu satelitarnego, by poinformować o lądowaniu. Faktycznie zrobił jakąś dłuższą wycieczkę w poszukiwaniu pomocy ? W każdym razie pojawili  się w miejscu lądowania tubylcy.

Oczywiście nie było żadnej wycieczki, ale samodzielne wyjście z lądownika po półrocznej mikrograwitacji i balistycznym powrocie to i tak duża sztuka (że przypomnę Budarina i Pettita po lądowaniu Sojuza TMA-1).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 01, 2015, 10:04 »
Wczoraj Malenczenko i pozostali: Tim Peake (NASA) i Tim Kopra (Roscosmos) dotarli do Bajkonuru. Ostatnie przygotowania przed lotem na orbitę
http://www.esa.int/Our_Activities/Human_Spaceflight/Principia/Tim_arrives_in_Baikonur_on_his_last_stop_before_space


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:19 »
Dzisiaj rano rakieta z Sojuzem została ustawiona na wyrzutni:


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Sojuz TMA-19M
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 13, 2015, 18:19 »