Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 221407 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #630 dnia: Wrzesień 01, 2016, 23:54 »
2 września 2016 Dawn zacznie podnosić swą orbitę z obecnej przebiegającej  385 km nad powierzchnią Ceres do 1460 km.
Możliwe to będzie dzięki silnikom jonowym.
Nowa orbita będzie podobna do tej sprzed roku , z tym , że kąt jej nachylenia będzie inny.

"Most spacecraft wouldn't be able to change their orbital altitude so easily. But thanks to Dawn's uniquely capable ion propulsion system, we can maneuver the ship to get the greatest scientific return from the mission," said Marc Rayman, chief engineer and mission director, based at NASA's Jet Propulsion Laboratory, Pasadena, California.

On Sept. 2, Dawn will begin spiraling upward to about 910 miles (1,460 kilometers) from Ceres. The altitude will be close to where Dawn was a year ago, but the orientation of the spacecraft's orbit -- specifically, the angle between the orbit plane and the sun -- will be different this time, so the spacecraft will have a different view of the surface.

http://HTTP://WWW.JPL.NASA.GOV/NEWS/NEWS.PHP?FEATURE=6608

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dawn
« Odpowiedź #631 dnia: Wrzesień 02, 2016, 00:08 »
2 września 2016 Dawn zacznie podnosić swą orbitę z obecnej przebiegającej  385 km nad powierzchnią Ceres do 1460 km.
Nowa orbita będzie podobna do tej sprzed roku , z tym , że kąt jej nachylenia będzie inny.


Kąt nachylenia (inklinacja) płaszczyzny orbity do płaszczyzny równika Ceres pozostanie taki sam (~90 stopni), natomiast inny będzie kąt oświetlenia przez Słońce. Przejście na orbitę HAMO ma zająć pięć tygodni.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 02, 2016, 00:13 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #632 dnia: Wrzesień 02, 2016, 19:45 »
Sonda Dawn odkryła kriowulkan na Ceres:
Ahuna Mons as a Cryovolcano

Ahuna Mons is a volcanic dome unlike any seen elsewhere in the solar system, according to a new analysis led by Ottaviano Ruesch of NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Maryland, and the Universities Space Research Association. Ruesch and colleagues studied formation models of volcanic domes, 3-D terrain maps and images from Dawn, as well as analogous geological features elsewhere in our solar system. This led to the conclusion that the lonely mountain is likely volcanic in nature. Specifically, it would be a cryovolcano -- a volcano that erupts a liquid made of volatiles such as water, instead of silicates. "This is the only known example of a cryovolcano that potentially formed from a salty mud mix, and that formed in the geologically recent past," Ruesch said.


http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6611
http://www.nasa.gov/feature/goddard/2016/ceres-cryo-volcano


Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #633 dnia: Wrzesień 04, 2016, 14:44 »
To  najbliższe Słońca znane ciało niebieskie z bardzo prawdopodobnymi przejawami takiej aktywności.
I na dodatek najbliższa Ziemi planeta karłowata. I kto wie czy nie powstała w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego. Dopiero księżyce Jowisza przejawiają cechy  kriogenicznej aktywności.

Bardzo intrresujący obiekt. Warto by na nim wylądować, powiercić a nawet pobrać próbki gruntu i powrócić z nimi na Ziemię.

Naukowcy mają nadzieję na zaobserwowanie aktywności Ceres wraz ze zbliżaniem się do Słońca.
Kriowulkaniczne procesy na Ceres są odpowiedzialne prawdopodobnie za  powstanie Ahuna Mons – najwyższej góry na Ceres, mierzącej średnio 4 km. Mało kraterów na zboczach góry świadczy o niezbyt dawnych procesach geologicznych.

http://phys.org/news/2016-09-ceres-tiny-world-volcanoes-erupt.html

EDIT:
Na planecie karłowatej Ceres odkryto lodowy wulkan
04.09.2016

W najnowszym numerze czasopisma „Science” ukazała się seria artykułów na temat badań planety karłowatej Ceres. Skupiają się one w szczególności na kriowulkanizmie – potencjalnych lodowych wulkanach na tej planecie karłowatej.

Ahuna Mons wznosi się na 4 kilometry wysokości i mierzy 17 km szerokości u swojej podstawy. To imponująca góra jak na warunki ziemskie, ale znajduje się ona na planecie karłowatej znacznie mniejszej niż Ziemia – na Ceres. Według naukowców, Ahuna Mons jest wulkanem, ale nie takim jak ziemskie utworzone z lawy, tylko powstałym z lodu.
 
Mamy tutaj do czynienia z formą niskotemperaturowej aktywności wulkanicznej, w której stopiony lód (woda zmieszana z solami lub amoniakiem) zastępuje stopione skały z ziemskich wulkanów. Według najnowszych badań międzynarodowego zespołu naukowców, Góra Ahuna powstała przypuszczalnie na skutek wielu erupcji zamarzającej słonej wody.
 
Naukowcy przeanalizowali zdjęcia i dane zebrane przez amerykańską sondę Dawn, która od marca 2015 roku bada z orbity tę planetę karłowatą. Na swoim pokładzie posiada kamery i spektrometry, dzięki którym wykonano mapy, zobrazowano kształty i zbadano skład chemiczny. Udało się sfotografować ponad 99 proc. powierzchni Ceres z dokładnością 35 metrów na piksel w zakresie widzialnym. W przypadku części obszarów udało się wykonać obserwacje z kilku różnych kątów widzenia, przy rozdzielczości 135 metrów na piksel. Po zastosowaniu metod stereofotogrametrycznych udało się obliczyć cyfrowy, trójwymiarowy model terenu, na podstawie którego mierzono kształty i wymiary form terenu.
 
Okazało się, że góra Ahuna posiada zaledwie kilka kraterów na swojej powierzchni, co sugeruje że jej wiek nie przekracza kilkuset milionów lat. Naukowcy z zespołu, którym kieruje Ottaviano Ruesch z NASA Goddard Space Flight Center w Greenbelt, Maryland (USA), uważają, że góra ma pochodzenie wulkaniczne. Na Ceres panuje średnia temperatura prawie minus 40 stopni Celsjusza, ale wnętrze obiektu utrzymało wystarczającą ilość ciepła, aby ciekła woda mogła w nim występować przez odpowiednio długi czas. Pozwoliło to na niedawną w geologicznej skali czasu aktywność wulkaniczną na powierzchni. Naukowcy szacują, że najnowsza aktywność geologiczna na obszarze góry Ahuna miała miejsce w ciągu ostatnich 210 milionów lat temu (z dokładnością do 30 milionów lat).
 
Ahuna to nie jedyne miejsce na Ceres, w którym dostrzeżono efekty aktywności wulkanicznej. Kamery sondy Dawn sfotografowały inne obszary, w których kriowulkanizm spowodował zmiany na powierzchni, ale nie doprowadził do utworzenia wzniesień czy szczytów wulkanicznych. Przykładowo wiele kraterów ma dno znacznie bardziej płaskie, niż mogłyby to uczynić upadki meteorytów. Być może więc kiedyś zostały zalane z wnętrza Ceres. Co więcej, kratery te często mają spękania sugerujące, że lodowa „magma” wypychała je do góry, a potem opadała.
 
Innym przykładem jest krater Occator, w którym występuje na dnie kilka jasnych plam. Jak uważają naukowcy z misji Dawn, centralna plama przypomina kriowulkaniczną warstwę bogatą w węglany sodu. Inne jasne plamy mają cechy sugerujące wydobywanie się kiedyś pary wodnej zmieszanej z jasnymi solami.
 
Prowadzono także badania, w których ustalono, iż na Ceres brakuje dużych kraterów uderzeniowych, natomiast małe występują. Być może te wielkie zostały usunięte dzięki procesom wywoływanym oddziaływaniem wewnętrznego ciepła planety karłowatej. Zewnętrzne warstwy Ceres mają więc najprawdopodobniej zróżnicowany skład chemiczny, powodujący, że w wielkich skalach skorupa jest słaba, ale w małych może być mocna. Na pewno następowała także ewolucja geologiczna Ceres. Naukowcy przypuszczają, że jądro i skorupa Ceres to w 30-40 procentach lód wodny zmieszany z skałami krzemianowymi i solami. We wnętrzu mogą występować miejscami solanki.
 
„Mamy nadzieję, że gdy Ceres będzie zbliżać się do peryhelium (punktu orbity najbliższego względem Słońca – przyp. PAP), może uda nam się zaobserwować aktywność w niektórych miejscach. To byłoby idealne zakończenie misji sondy Dawn” - uważa David A. Williams z Arizona State University, biorący udział w badaniach. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411036,na-planecie-karlowatej-ceres-odkryto-lodowy-wulkan.html
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2016, 16:51 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #633 dnia: Wrzesień 04, 2016, 14:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #634 dnia: Wrzesień 04, 2016, 20:43 »
Ostatnia aktywność kriowulkaniczna miała obecność na Ceres 210 milionów lat temu - całkiem niedawno. Ale czy ta aktywność była stała od początku powstania Układu Słonecznego, czy się tak "niedawno" stało na "chwilę"?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #635 dnia: Wrzesień 04, 2016, 22:24 »
Może to był skutek uderzenie planetoidy? Uderzenie meteorytu na przełomie kredy i trzeciorzędu mogło wyzwolić lub nasilić wylewy magmy w Indiach (Trapy Dekańskie), które wówczas leżały po odwrotnej stronie planety niż Meksyk. Trzeba by sprawdzić co jest na antypodach tych kriowulkanów na Ceres....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #636 dnia: Wrzesień 04, 2016, 22:45 »
To jest dobra myśl z tymi antypodami tej góry. Czy mamy gdzieś tutaj globalną mapę Ceres, która pozwoli to sprawdzić? Ekoplaneto, może podejmiesz się wyzwania? :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #637 dnia: Wrzesień 04, 2016, 23:16 »
Musiałbym mieć globus Ceres  :( Również przydałby mi się globus Ziemi przedstawiający położenie kontynentów z końcem permu.....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #638 dnia: Wrzesień 04, 2016, 23:32 »
Musiałbym mieć globus Ceres  :( Również przydałby mi się globus Ziemi przedstawiający położenie kontynentów z końcem permu.....

No ale chyba są już takie mapy. Sprawdź na unmannedspaceflight - tam z pewnością już taka globalna mapa powstała. Poszukasz? :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #639 dnia: Wrzesień 05, 2016, 16:10 »
Wizualizacja różnic wysokości  Ahuna Mons i okolic.
Niebieski kolor określa najniższą wysokość i brązowy  najwyższą.

Elevations span a range of about 5.5 miles (9 kilometers) from the lowest places in the region to the highest terrains. Blue represents the lowest elevation, and brown is the highest. The streaks running down the side of the mountain, which appear white in the grayscale view, are especially bright parts of the surface (the brightness does not relate to elevation).

http://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA20399
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA20348
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2016, 16:13 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #640 dnia: Wrzesień 05, 2016, 22:21 »
HST wykrywa siarkę, SO2 i grafit na Ceres.
Wraz ze zbliżaniem się do peryhelium  powinny się zintensyfikować procesy sublimacyjne na powierzchni Ceres. Różnica odległości między peryhelium a aphelium w przypadku Ceres wynosi 62,8 mln km.


Hubble Space Telescope observations of the dwarf planet Ceres have discovered the first evidence of sulfur, sulfur dioxide and graphitized carbon found on an asteroid. The sulfur species are likely associated with regions of recent activity. (…)

“Both sulfur and SO2 are volatile species at typical Ceres temperatures – they aren’t likely to stick around for long before they sublimate and are lost to space. These species could also migrate to cold regions on Ceres, such as some shadowed craters, where they are stable,” said Hendrix. “The presence of these volatile species on the surface suggests that they have recently been emplaced, perhaps by some sort of geothermal activity. Both Dawn observations and Herschel Space Telescope observations have suggested recent activity at Ceres, so it may be that sulfurous materials are involved in the activity.“

https://www.psi.edu/news/2ceres

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #641 dnia: Listopad 19, 2016, 17:23 »
4. listopada sonda Dawn rozpoczęła podróż na swoją szóstą orbitę naukową na wysokości 7200 kilometrów nad powierzchnią Ceres. Powinna tam dotrzeć na początku grudnia br.

Jednym z celów szóstej orbity naukowej jest poprawienie precyzji wcześniej wykonywanych pomiarów. Zainstalowany na pokładzie sondy spektrometr promieniowania gamma i neutronów, który badał skład chemiczny powierzchni Ceres, spróbuje scharakteryzować promienie kosmiczne niezwiązane z Ceres. To pozwoli naukowcom odjąć „szum” od sygnału pochodzącego od Ceres.

Źródło: http://www.pulskosmosu.pl/2016/11/18/sonda-dawn-zmierza-na-kolejna-orbite-naukowa-wokol-ceres/
http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6678
http://phys.org/news/2016-11-ceres-views-dawn-higher.html

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA21079
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA21230
http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA21078

« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2017, 22:36 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Dawn
« Odpowiedź #642 dnia: Listopad 19, 2016, 19:58 »
Czyżby pierwsze kolorowe zdjęcie Ceres? Jeśli tak to Ceres nie jest szara  8)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #643 dnia: Listopad 19, 2016, 20:21 »
Złożony jest proces podkoloryzowania światów.
This image of Ceres approximates how the dwarf planet's colors would appear to the eye. This view of Ceres, produced by the German Aerospace Center in Berlin, combines images taken during Dawn's first science orbit in 2015 using the framing camera's red, green and blue spectral filters. The color was calculated using a reflectance spectrum, which is based on the way that Ceres reflects different wavelengths of light and the solar wavelengths that illuminate Ceres.

http://www.jpl.nasa.gov/spaceimages/details.php?id=PIA21079
« Ostatnia zmiana: Styczeń 03, 2017, 22:39 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Dawn
« Odpowiedź #644 dnia: Listopad 23, 2016, 21:21 »
Sonda Dawn przekazuje nowe obrazy powierzchni Ceres
PRZEZ ADAM KRZYSZTOF PIECH W DNIU 22 LISTOPADA 2016

Należąca do NASA sonda kosmiczna Dawn, orbitująca wokół planety karłowatej Ceres, przesłała zdjęcie wykonane 16 października, przedstawiające intrygujący obszar Krateru Occatora.

Sonda kosmiczna Dawn znajdowała się wówczas na swojej piątej orbicie naukowej, umożliwiającej wykonanie zdjęcia wspomnianego krateru z wysokości około 1480 kilometrów, przy nieco innym oświetleniu niż miało to miejsce w przypadku poprzednich orbit. Dzięki temu instrumenty pojazdu mogły zarejestrować w szczegółach dużą liczbę niezwykle wyrazistych kraterów uderzeniowych na powierzchni Ceres, a także niezwykle ciekawego obszaru, znajdującego się wewnątrz szerokiego na 92 kilometry i głębokiego na 4 kilometry Krateru Occator. Co interesujące – krater ten nosi znamiona aktywności geologicznej, która musiała mieć miejsce stosunkowo niedawno.
Najciekawszym elementem krateru jest z pewnością obecność niezwykle jasnego materiału, który najprawdopodobniej jest odłożonym pokładem soli, pozostałego na powierzchni w wyniku zamarzania ciekłego materiału (prawdopodobnie wody o charakterystyce przypominającej solankę), który wydostając się na powierzchnię zamarza, a następnie sublimuje, pozostawiając na powierzchni odłożone minerały. Przypuszcza się, że wypływy mogą być wtórnym efektem samego impaktu, który ukształtował krater miliony lat temu.

Opublikowane zostało również zdjęcie, które skalibrowano kolorystycznie by jak najbardziej przypominać obraz jaki zarejestrowałoby ludzkie oczy, gdyby jakaś misja załogowa odwiedziła Ceres, wchodząc na jej niską orbitę – zdjęcie jest bowiem złożeniem trzech odrębnych kanałów, rejestrujących obraz w przedziałach odpowiadających barwie niebieskiej, zielonej i czerwonej. Dane uzupełniono o wyliczenia określające sposób w jaki powierzchnia Ceres odbija światło o różnej długości fali.

Misja Dawn na orbicie Ceres trwa od 6 marca 2015 roku i w tym czasie sonda wykonała tysiące wysokiej jakości zdjęć, z czego większość z orbity naukowej o wysokości 385 kilometrów. Począwszy od sierpnia bieżącego roku, wysokość zaczęła się zmieniać, ponieważ zmieniła się również skala obserwowanych procesów na powierzchni tej planety karłowatej – Dawn przyjrzał się jej szczegółom, a teraz obserwuje je w skali całej planety. Kolejny etap misji rozpoczął się 4 listopada, gdy sonda rozpoczęła proces wejścia na szóstą orbitę operacyjną o wysokości 7200 kilometrów, którą powinna osiągnąć na początku grudnia. Tak stosunkowo długi etap manewrowania jest konsekwencją użycia niezwykle wydajnego, lecz osiągającego niewielki ciąg silnika jonowego, wykorzystującego ksenon w roli paliwa.

Celem naukowym nowej orbity będzie dalsze zbieranie danych na temat powierzchni Ceres, a także zebranie informacji na temat charakterystyki promieniowania kosmicznego, występującego w pobliżu tego ciała kosmicznego. W tym celu zostanie wykorzystany spektrometr neutronów i gamma, który badał wcześniej skład powierzchni Ceres. Pozyskanie informacji na temat występującego “szumu” promieniowania, pozwoli na lepszą obróbkę danych, dotyczących powierzchni tej planety karłowatej i zmniejszy występujący w tym przypadku błąd pomiaru.

Prowadzone obecnie obserwacje prowadzone są w ramach misji rozszerzonej, która rozpoczęła się w lipcu. Ceres jest drugim obiektem Pasa Planetoid, badanym przez Dawn. Pierwszym z nich była planetoida Westa, którą pojazd odwiedził w połowie 2011 roku i prowadził badania przez około 14 miesięcy.

(NASA)
Źródło: http://kosmonauta.net/2016/11/sonda-dawn-przekazuje-nowe-obrazy-powierzchni-ceres/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #644 dnia: Listopad 23, 2016, 21:21 »