Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 143044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #75 dnia: Luty 09, 2017, 21:08 »
BY REDAKCJA ON 9 LUTEGO 2017


Mozaika zdjęć satelitarnych pokazująca Ziemię w nocy autorstwa C. Mayhew i R. Simmon na podstawie danych zebranych przez NASA i NOAA.

Obserwacje świateł miejskich z orbity pozwalają na wyznaczenie kilku ciekawych parametrów ludzkiej aktywności, w tym tzw. „zanieczyszczenia światłem”.

-Każdy świecący punkt na zdjęciu wskazuje źródło światła, które skierowane jest nie tylko na chodnik czy ulicę, ale również w jakimś stopniu w górę, w niebo. Badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że w niektórych miastach nawet połowa światła z oświetlenia publicznego jest emitowana prosto w kosmos – mówi dr Andrzej Kotarba z Zespołu Obserwacji Ziemi w Centrum Badań Kosmicznych PAN, specjalista w zakresie analizy obrazów nocnych świateł Ziemi.


Mapa zanieczyszczenia świetlnego w Polsce. Dane: NOAA.

–Łuna miejska to jeden z przejawów zanieczyszczenia świetlnego. W Polsce to zagadnienie jest wciąż mało znane, choć nie bez znaczenia dla naszego zdrowia. Przybywa badań, które pokazują, że wiele chorób cywilizacyjnych może być wywoływane lub intensyfikowane przez nadmiar światła nocą, w tym zanieczyszczenie światłem – dodaje Kotarba.

Sztuczne światło, zamieniające naturalny wzorzec światła słonecznego oraz zaburzający naturalną ciemność określamy „zanieczyszczeniem świetlnym”. Termin zanieczyszczenia światłem jest znany ludzkości od niedawna i w znacznej mierze dotyczy degradacji możliwości widzenia nieba nocą. Warto zaznaczyć, że jest to „astronomiczne zanieczyszczenie światłem”, gdyż ciała niebieskie są rozmywane przez światło skierowane/odbijane ku górze. Zjawisko nabiera dużej intensywności ze względu na rosnącą skalę rozwoju miast i znaczący udział różnych źródeł iluminacji.


Mapa zanieczyszczenia świetlnego w Europie. Dane: NOAA.

O tym z jak dużym problemem mamy do czynienia (i prawdopodobnie ciągle będziemy mieć) jest fakt, że dotyka ono wiele dziedzin życia codziennego a także przyjmuje charakter przestrzenny. Dobrym sposobem na poznanie skali problemu w sferze globalnej są zdjęcia satelitarne.

Nocne obrazy Ziemi pozyskiwane są w wyniki programu Defense Meteorogical Satelite Program (DMSP) Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Program miał swój początek w latach 70. XX wieku, jednakże od tego czasu został znacznie udoskonalony. W roku 1998 do danych satelitarnych został dołączony istotny czynnik – dane umożliwiające pomiar strumieni światła emitowanych ku górze. Przez odpowiednie przetworzenie danych i korelację z danymi DMSP obliczany został wpływ na nocne niebo w oparciu o modelowanie rozchodzenia się światła w atmosferze.

Świetną platformą dostarczającą dużo ważnych danych do przeprowadzenia analiz jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). ISS jest wyposażona w szereg kamer stale obserwujących Ziemię, w tym kilka komercyjnych. Ponadto, astronauci często we własnym zakresie fotografują naszą planetę przy użyciu dostępnych aparatów. Duża część z tych zdjęć jest powszechnie dostępna i używana przez różne grupy naukowców z całego świata.

Autorem tekstu jest Paweł Klepadło-Godlewski z Blue Dot Solutions

Przykładowe źródła danych:

Dane nonce (ISS: ISS045-E-51903) – Earth Science and Remote Sensing Unit, NASA Johnson Space Center

http://kosmonauta.net/2017/02/zanieczyszczenie-swietlne-coraz-wiekszym-problemem/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #76 dnia: Luty 09, 2017, 23:21 »
Ukazała się praca poświęcona rzadko występującym niebieskim błyskom, które udało się sfilmować z ISS  Andreasowi Mogensenowi w 2015.


Link do materiału:
Andreas Mogensen captures gigantic lightning from the International Space Station

http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/2016GL071311/full
https://arstechnica.com/science/2017/02/sprites-pixies-or-elves-danish-astronaut-spies-a-new-weather-phenomenon/
http://www.businessinsider.com/astronaut-andreas-mogensen-blue-jet-film-iss-esa-phenomenon-2015-9?IR=T
http://esero.kopernik.org.pl/?p=1082
« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2017, 23:23 wysłana przez Orionid »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #77 dnia: Luty 10, 2017, 09:35 »
Na podstawie tych nocnych zdjęć Polski to ja bym nocą z kosmosu do domu trafił  :D

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 25, 2017, 22:02 »
Wpływ niklu na jądra planet
BY PAWEŁ KLEPADŁO-GODLEWSKI ON 25 LUTEGO 2017



Jaka jest przyczyna nieidentycznych jąder planet skalistych, próbują odpowiedzieć eksperymenty laboratoryjne nad wysokim ciśnieniem i temperaturą wczesnego Układu Słonecznego.

Przy badaniu tematyki początków Wszechświata nieodłącznym elementem staje się badanie planet oraz ich budowy. Nie każda planeta skalista ma identyczne jądro, a na pytanie, jaka jest tego przyczyna, starają się odpowiedzieć eksperymenty laboratoryjne modelujące ekstremalnie wysokie ciśnienie oraz temperaturę wczesnego stadium Układu Słonecznego.

Praca Stephen’a Elardo oraz Anat’a Shahara z Geofizycznego Laboratorum w Carnegie Institution of Washington sugeruje, że interakcja ciepła wraz z niklem i żelazem różni się przy narodzinach każdej planety z osobna.

Rezultatem takiego procesu jest posiadanie przez atom żelaza różnej liczby neutronów. Podczas, gdy każdy atom posiada określoną liczbę protonów (żelazo ma ich 26), to liczba neutronów może być różna. Atomy z różną ilością neutronów są nazywane izotopami.

Podczas początkowego procesu formowania się jąder planet, cięższe elementy materii kierowały się do środka kształtującej się masy.  Gdy żelazo dotarło do określonego miejsca – środka danego ciała – wkraczało w interakcję z innym elementem, niklem. Nikiel w pewnych warunkach redukuje liczbę swoich izotopów, co w rezultacie daje „lżejsze” formy danego atomu w ogóle materii.

Naukowcom udało się ustalić stopień występowania danego procesu – zależny od temperatur wcześnie uformowanego rdzenia – mogący wyjaśnić izotopową różnicę obserwowaną pomiędzy ostygłą lawą z wnętrza Ziemi a próbkami skał Księżyca, Marsa oraz Vesty.

Rozpoczynając eksperymenty laboratoryjne naśladujące warunki podobne do tych w jądrze danej planety, naukowcy odnaleźli warunek znaczenia niklu w połączeniu z panującym ciepłem na determinowanie zjawisko separowania bądź frakcjonowania się atomów żelaza względem ich izotopów. Cięższe izotopy miały tendencje do ostawania się w jądrze planety, natomiast lżejsze do przenoszenia się ku skalistemu płaszczowi. Rezultaty opublikowane w „Nature Geoscience” wskazują na to, że gdy Księżyc, Mars i Vesta były formowane, nikiel wpadał w żywiołową interakcję z żelazem. Rezultatem tego były duże koncentracje lżejszych izotopów rezydujące w płaszczach wyżej wymienionych ciał.

W przypadku Ziemi, uformowanej przy czynniku nieco wyższych temperatur, efekt braku obecności niklu znacząco obniżył frakcyjność danych izotopów. Rezultaty badań wyjaśniają, dlaczego jądro Ziemi ma więcej wspólnego z próbkami prymitywnych meteorytów niż z własnym satelitą bądź najbliższymi sąsiadami.

http://kosmonauta.net/2017/02/wplyw-niklu-na-jadra-planet/#prettyPhoto
https://news.utexas.edu/2017/02/20/experiments-call-origin-of-earth-s-iron-into-question

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #78 dnia: Luty 25, 2017, 22:02 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 30, 2017, 07:33 »
Sztuczna inteligencja na orbicie
BY PAWEŁ KLEPADŁO-GODLEWSKI ON 30 MARCA 2017

(...) 21 stycznia 2017 nastąpiło otwarcie szczeliny na szczycie wulkanu Erta Ale w Etiopii – jednego z nielicznych na świecie z aktywnym pokładem lawy w kalderze. Wulkanolodzy zwrócili się z prośbą do NASA, aby umożliwiła zarejestrowanie procesu erupcji z wykorzystaniem satelity Earth Observing 1 (EO-1). Zakładano, że zjawisko erupcji może być wystarczająco duże, aby rozpocząć zmianę kształtu stożka wulkanu. (...)

Dodatkowo satelita zarządza “siecią czujników”, czyli siecią innych satelitów i czujników naziemnych, które są w ciągłej komunikacji ze sobą, w pominięciu o określone priorytety, na których każde z nich jest skoncentrowane.
“To kamień milowy w dziedzinie aplikacji A.I.”,powiedział Steve Chien, główny badacz ASE i szef grupy Artificial Intelligence Group w firmie JPL. “Zakładaliśmy robienie tego przez sześć miesięcy, ale odnieśliśmy tyle sukcesów, że robimy to ponad 12 lat”. Oprogramowanie zazwyczaj powiadamiało badaczy w ciągu 90 minut od wykrycia zdarzenia. Następnie w ciągu kilku godzin łączyły dane i je post-procesowały. Takie zabiegi poprzednio trwały nawet do kilku tygodni, z uwagi na naziemna koordynacje naukowców oraz wymienne danych z zaangażowanymi jednostkami.(...)


http://kosmonauta.net/2017/03/sztuczna-inteligencja-na-orbicie/
https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6788

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #80 dnia: Kwiecień 08, 2017, 20:41 »
Satelita obserwacyjny NASA wyłączony po 16 latach
PONIEDZIAŁEK, 03 KWIETNIA 2017, 13:56 Paweł Ziemnicki


Artystyczna wizja satelity EO-1 na orbicie. Ilustracja: NASA/Goddard/SVS

Earth Observing-1 trafił na orbitę w 2000 r. Zakładano, że podziała rok, może 18 miesięcy. Tymczasem pozostał aktywny przez ponad 16 lat, przynosząc imponujące rezultaty naukowe i obserwując ważne wydarzenia w historii USA. Pod koniec marca kontrolerzy misji dokonali pasywacji urządzenia.

Satelita Earth Observing-1 (EO-1) został zbudowany w ramach NASA New Millenium Program. Przedsięwzięcie to było dedykowane tworzeniu za niewielkie pieniądze demonstratorów technologii, które następnie wysyłano w przestrzeń kosmiczną. EO-1 poleciał 21 listopada 2000 r. Ważące 573 kg urządzenie wyniosła rakieta Delta II, startując z bazy Vandenberg.

Ten amerykański satelita obserwacyjny został zbudowany przez firmę Swales Aerospace, która obecnie jest częścią Orbital ATK. Na pokładzie miał co najmniej dwa bardzo ważne instrumenty, których funkcjonowanie trzeba było przetestować. Pierwszy z nich to aparat Advanced Land Imager (ALI), na podstawie którego później skonstruowano kamerę satelity teledetekcyjnego Landsat 8, idealnie dostosowaną do prowadzenia obserwacji lasów, pól uprawnych czy linii brzegowych.

Drugim wysoce zaawansowanym narzędziem na wyposażeniu statku Earth Observation-1 był Hyperion. To czuła kamera umożliwiająca obserwacje w blisko 200 zakresach widma. Dzięki niej badacze mogli na podstawie zdjęć satelitarnych rozróżniać typy upraw rolnych czy występowanie minerałów skalnych na powierzchni Ziemi.

Przewidywany okres eksploatacji EO-1 zakładał jeden rok, z możliwością przedłużenia tego czasu o dalsze sześć miesięcy. Urządzenie pozostawało jednak sprawne, a pozyskiwane przez nie dane teledetekcyjne miały znaczną wartość, więc misję kilkakrotnie przedłużano.

Na przestrzeni 16 lat i czterech miesięcy swojego działania satelita wykonał 92 tysiące zdjęć. Zdobyte przezeń dane wykorzystano w 1 500 publikacji z dziedziny nauk o planecie, a także tych poświęconych rozwojowi technologii.

Obserwacje z satelity były też pozyskiwane do analizy podczas ataków terrorystycznych na budynki World Trade Center w 2001 r. oraz w czasie aktywności huraganu Katrina.

EO-1 był jednym z pionierów przyglądania się Ziemi przez formację satelitów. W tym przypadku współdziałał z Landsatem 7. Earth Observation-1 w trakcie swojej długoletniej służby z powodzeniem testował też rozwiązania z dziedziny sztucznej inteligencji. W jego operacje ingerował bowiem stworzony przez NASA Jet Propulsion Laboratory system Autonomous Sciencecraft Experiment (ASE). Dzięki ASE satelita potrafił autonomicznie kierować swój sprzęt obserwacyjny na ważne obszary ziemskiego globu – np. tam, gdzie trwała erupcja wulkanu.

Pomimo tego, że urządzenie pozostawało sprawne, w NASA zdecydowano się zakończyć jego misję 30 marca br. Było to spowodowane jego kurczącymi się zapasami paliwa oraz precesją orbity, które to zjawisko sprawiło, że satelita miał coraz bardziej ograniczone możliwości pozyskiwania ważnych danych badawczych.

Satelita został zgodnie z planem wyłączony. Przeprowadzono pasywację urządzenia, całkowicie wyczerpując jego baterie i posiadane jeszcze zapasy paliwa. Takie działanie miało na celu zapewnienie, że urządzenie już się nie włączy, oraz zabezpieczenie go przed jakąkolwiek potencjalną eksplozją, która groziłaby powstaniem na orbicie chmury kosmicznych śmieci. Inżynierowie z NASA wyliczyli, że EO-1 spłonie w ziemskiej atmosferze w 2056 r.

http://www.space24.pl/572057,satelita-obserwacyjny-nasa-wylaczony-po-16-latach
https://earthobservatory.nasa.gov/Features/EO1/
https://phys.org/news/2017-03-nasa-goodbye-earth-observing-eo-.html

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #81 dnia: Maj 14, 2017, 11:36 »
Wyspy Falklandy najprawdopodobniej sąsiadują z wielkim kraterem uderzeniowym o średnicy 250 km

http://www.spacedaily.com/reports/Falkland_Islands_basin_shows_signs_of_being_among_worlds_largest_craters_999.html

Szacowany wiek ewentualnego krateru to 270 - 250 milionów lat. Eh i znowu wielki kolejny krater szacowany na koniec permu. Bo pierwszy zidentyfikowany na Antarktydzie, który też wymaga potwierdzenia, zwłaszcza co do wieku powstania.

Mnie zastanawia też co innego. 250 milionów lat temu istniał wielki superkontynent Pangea. Nie było wówczas Atlantyku. To skąd u licha na dnie oceanu, w skorupie bazaltowej która powstała dawno po permie znalazłby się permski krater uderzeniowy?  :o W Atlantyku nie powinno się znajdować starszych formacji niż czas powstania oceanu, czyli koniec triasu.....  :P


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #82 dnia: Maj 14, 2017, 16:21 »
Ekoplaneto, czy takie uderzenie nie spowodowałoby jakiegoś wymierania?

Ten chyba był w okolicy uderzenia tego krateru:
https://en.wikipedia.org/wiki/Permian%E2%80%93Triassic_extinction_event

I jest większy od innego kandydata...

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #83 dnia: Maj 14, 2017, 20:11 »
Pewnie że by spowodowało. Teraz jest popularna hipoteza wymierania permskiego spowodowana wzmożonym wulkanizmem z trap syberyjskich
Jak dotąd (o ile mi wiadomo)  nie odnaleziono mocnych dowodów na impakt przy końcu permu poza tymi dwoma zagadkowymi kraterami koło Falklandów i na Antarktydzie

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 29, 2017, 19:22 »
Piąta Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem (X.2017)
BY REDAKCJA ON 29 MAJA 2017

W dniach 19-20 października 2017 w Warszawie odbędzie się piąta Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem. (...)

Tematyka Piątej Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem obejmuje m.in. poniższe zagadnienia:

wpływ zanieczyszczenia światłem na funkcjonowanie organizmów żywych,
oddziaływania światła nocą na psychikę i fizjologię człowieka,
jasność nocnego nieba i jej znaczenie w astronomii obserwacyjnej,
naziemne i satelitarne metody oceny intensywności zanieczyszczenia światłem,
technologie oświetleniowe, w tym oświetlenie LED,
techniczne i prawne metody ograniczania zanieczyszczania światłem,
funkcja praktyczna i estetyczna oświetlenia w przestrzeni publicznej,
ciemne niebo jako fundament turystyki astronomicznej,
społeczna świadomość problemu zanieczyszczenia światłem.
Gorąco zachęcamy do nadsyłania zgłoszeń. Przewidywane są wystąpienia w formie referatów oraz posterów. Zachęcamy również do uczestnictwa bez wystąpienia – w roli słuchacza i dyskutanta.

Adres internetowy konferencji OKZŚ: http://noc.edu.pl/

http://kosmonauta.net/2017/05/piata-ogolnopolska-konferencja-na-temat-zanieczyszczenia-swiatlem-x-2017/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #85 dnia: Maj 29, 2017, 20:59 »
To może być ciekawa konferencja. :) Ktoś planuje się tam wybrać?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #86 dnia: Czerwiec 14, 2017, 20:24 »
Satelity pomagają przewidzieć plagi szarańczy
BY WOJCIECH LEONOWICZ ON 13 CZERWCA 2017

(...) Satelity mogą monitorować warunki, które mogą prowadzić do powstawania rojów szarańczy, takich jak wilgotność gleby i zielona roślinność. ESA ostatnio nawiązała współpracę z partnerami z Algierii, Francji, Mali, Mauretanii, Maroka, Hiszpanii oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), aby przetestować, jak dane z satelitów, na przykład z misji SMOS (Soil Moisture and Ocean Salinity) – mogą być wykorzystywane do przewidywania plagi szarańczy. (...)

http://kosmonauta.net/2017/06/satelity-pomagaja-przewidziec-plagi-szaranczy/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #87 dnia: Sierpień 11, 2017, 08:10 »
Na Grenlandii wybuchły dwa pożary torfowisk
BY JULIA WAJORAS ON 10 SIERPNIA 2017

(...) Satelity obserwujące Ziemię od 31 lipca wykonują zdjęcia okolic pożaru za pomocą przyrządów Visible Infrared Imaging Radiometer Suite fińskiego satelity pogodowego Suomi NPP oraz Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer satelity Terra. 3 sierpnia Operational Land Imager na pokładzie Landsata 8 wykonał najdokładniejsze zdjęcie pożaru do tej pory. (...)

http://kosmonauta.net/2017/08/na-grenlandii-wybuchly-dwa-pozary-torfowisk/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 11, 2017, 13:31 »
Takie pożary pewnie mogą albo występują w północnej Kanadzie czy na Syberii. Ale na Grenlandii to niezłe zaskoczenie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 11, 2017, 13:56 »
Ciekawe co na to forumowicz Robek? Jest globalne ocieplenie czy nie ma?  ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #89 dnia: Sierpień 11, 2017, 13:56 »