Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 48884 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #105 dnia: Kwiecień 30, 2022, 17:40 »
Są już dostępne dane TLEs od satelitów z paczki G4-16. Niestety coś się pokopsało i nie mogę wrzucać załączników! Starlink-train z nowej paczki G4-16 własnie opuszcza Afrykę (zachodnią) i będzie przelatywał nad Morzem Śródziemnym (za dnia), już jest nad Adriatykiem i leci dalej nad walczącą Ukrainą.

TUTAJ możecie oglądać na żywo (on-line) wizualizację orbitalną z przelotu Starlink-train G4-16 (na biało), oraz pozostałych satelitów z konstelacji Starlink (na zielono).

Załączniki z danymi TLEs dla satelitów tylko z paczki G4-16 i całej konstelacji udało się zamieścić ponizej
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 18:11 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #106 dnia: Kwiecień 30, 2022, 18:30 »
Wg Stellarium Starlink-train w momencie górowania gdy będzie najbardziej rozjechany - zmieści się na długości około 11 stopni - ciasno jak na 53 obiekty, jeśli nie liczyć prętów i pręcików. W załącznikach mapki na moment górowania z zaznaczonym kierunkiem ruchu, siatką azymutalną, liniami gwiazdozbiorów; godzina i lokalizacja na pasku u dołu. Dodatkowo dodaję animację co czeka Krakowiaków i okolice na początku przelotu - sznurek przeleci między Hiadami a Merkurym z Plejadami :)

Cz. 1 - w załącznikach: Białystok, Kraków, Lublin, Tczew.

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #107 dnia: Kwiecień 30, 2022, 18:31 »
Cz. 2 - Szczecin, Wrocław, Rzeszów.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 30, 2022, 18:35 »
... i w szerszym widoku u mnie w Lublinie symulacja z przelotu gęstego Starlink-train na dobę po starcie w ładnym przelocie nad Polarną (zrzut w załączniku).

Jeśli komuś przypadkiem po aktualizacji nie wyświetlają się w Stellarium satelity z konstelacji Starlink, to trzeba we wtyczce Satelity dodać w źródłach adres:

https://celestrak.com/NORAD/elements/supplemental/starlink.txt

... gdzie znajdują się pliki txt z danymi orbitalnymi dla tych satelitów.

     U mnie warunki pogodowe póki co nie rozpieszczają, tak jak pisał wcześniej Tomek, białe chmurwy średniego piętra krygują się na północy paskudnie, tylko z nielicznymi przerwami, ale liczę, że za dwie godz. jeszcze się przetrze.  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 18:54 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #108 dnia: Kwiecień 30, 2022, 18:35 »

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #109 dnia: Kwiecień 30, 2022, 19:23 »
U mnie niezgodnie z prognozami jest na razie ultra-lipa, to zdecydowanie nie są 4 oktanty zawalone, ale 8. Chmury konkretnie zgęstniały i już widzę, że jeśli jakimś cudem się coś uda zobaczyć to tylko w sporadycznych przerzedzeniach jeśli te w ogóle gdzieś wystąpią. Nawet Słoneczko już się nie przebija :'(

Edit 20:05 / Nieco przerzedzeń od elewacji około 60 stopni ku zenitowi, ale bardzo to mizerne. Chyba zmienię plany i zamiast się gdzieś rozstawiać będę czuwał z okna na górowanie i drugą część przelotu, bo im niżej ku zachodowi tym grubsze zachmurzenie  :'(
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 20:09 wysłana przez Sokole Oko »

Online Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2578
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #110 dnia: Kwiecień 30, 2022, 21:35 »


Za podsumowanie niech posłużą 3 kadry z wideo: 20:54 w momencie spodziewanego górowania, z obiektywem celującym w obszar górowania, 20:56 to samo i 20:57 w kierunku E na minutę przed wejściem sznurka w cień. Także to by było na tyle z północy jeśli chodzi o pierwszy wieczór.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #111 dnia: Kwiecień 30, 2022, 21:43 »
Noo, niestety u mnie podobnie,  >:( choć coś mi mignęło między chmurwami, więc jeszcze wrzucę filmik do DaVinci, żeby podciągnąć światła i zobaczę co z tego wyniknie. Ciekawe co się wydarzyło u Adama?
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #112 dnia: Kwiecień 30, 2022, 22:34 »
Niby miałem dość pogodne niebo, ale kompletnie nic nie widziałem - ani pierwszego, ani drugiego przelotu.... nie kumam
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #113 dnia: Kwiecień 30, 2022, 22:44 »
Niby miałem dość pogodne niebo, ale kompletnie nic nie widziałem - ani pierwszego, ani drugiego przelotu.... nie kumam

Podaj miejsce obserwacji, to zrobię symulację.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #114 dnia: Kwiecień 30, 2022, 22:55 »
Gliwice, miałem częściowe zachmurzenie, ale nie na tyle, żeby nie było widać gwiazd...
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 30, 2022, 23:31 »
Zaraz wrzucę symulację dla Gliwic. Niestety niebo jeszcze chyba zbyt jasne, no i chmury nie pomagały. Kiedy u mnie satelity górowały nad Polarną (przy znacznie ciemniejszym niebie, ale niestety zachmurzonym i dlatego nic nie zobaczyłem), u Ciebie było już praktycznie po górowaniu - Starlink-train zbliżał się już do głowy Smoka i satelity były znacznie dalej niż u mnie (o 150km dalej) - jakby nie było, to był przelot nad Polską północną - patrz dwa zrzuty z symulacji orbitalnej na CelesTrak. Lornetka byłaby bardzo pomocna, ale trzeba wiedzieć gdzie ją dokładnie skierować, a na celowanie mamy niewiele czasu, bo Starlinki piorunem przemieszczają się po nieboskłonie dobę po starcie. Warunki miałeś trudne, nawet przy czystym, bezchmurnym niebie. Porównaj poniższe zrzuty (na symulacjach zaznaczyłem pierwszego Starlinka w "pociągu", czyli 3811, żeby można było porównać parametry przelotu dla mojej i Twojej miejscówki):
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 23:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 01, 2022, 00:23 »
No niestety, ale u mnie podobna sytuacja - niebo jeszcze lekko widne i częściowo zachmurzone półprzejrzystymi cirrostratusami (ładne halo za to było przez całe popołudnie), więc nic nie było widać.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 01, 2022, 00:40 »
Ech, ta pogoda, wodzi nas za nos i wyczynia ciągłe psikusy (właśnie u mnie się przetarło)!  ???
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 01, 2022, 12:53 »
Warto dodać, że obecnie Starlinki już nie są tak jasne, jak kiedyś; u mnie drugi przelot (czyli bardzo bliski, bo mieszkam na północy) to zaledwie 3 mag. W porównaniu do ISS, która często ma -3 mag lub -2mag, Starlinki to naprawdę słabo widoczne punkciki, więc nawet przy lekko zachmurzonym niebie mogą być niewidoczne. Dość powiedzieć, że w tym przypadku ISS jest ponad 100 razy jaśniejsza...
The Dark Side of the Moon

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 01, 2022, 17:18 »
     Symulacje na dzisiejszy przelot, dwie doby po starcie. Na prognozy nie patrzę, bo zupełnie co innego pokazują, niż to co jest na niebie!  ???
 
     Dzisiejszy przelot wypada już bardziej centralnie nad Polską, no i rzecz jasna satelity będą leciały już luźniej, niż wczoraj. Pierwsze trzy załącznki - czas dla przelotu w Lublinie awangardy w "pociągu" (Starlink-3811) nad gwiazdą Kochab (w asteryźmie Mały Wóz, w Małej Niedźwiedzicy). W czwartym załączniku wizualizacja dla wcześniejszej sytuacji: górowania.
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 01, 2022, 17:18 »