Autor Wątek: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 47117 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #90 dnia: Kwiecień 20, 2022, 06:26 »
W związku z planowanym jutrzejszym startem paczki G4-14 o 17:14 CEST możemy zapomnieć o szansie na przeloty Starlink-train z Polski. Na podstawie udostępnionych dzisiaj przedstartowych TLE wynika, że paczka będzie nam uciekać w godzinach dziennych, co biorąc pod uwagę porę startu niestety nie dziwi - z drugiej strony pogoda i tak szykuje się do bani.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #91 dnia: Kwiecień 20, 2022, 07:27 »
W związku z planowanym jutrzejszym startem paczki G4-14 o 17:14 CEST możemy zapomnieć o szansie na przeloty Starlink-train z Polski. Na podstawie udostępnionych dzisiaj przedstartowych TLE wynika, że paczka będzie nam uciekać w godzinach dziennych, co biorąc pod uwagę porę startu niestety nie dziwi - z drugiej strony pogoda i tak szykuje się do bani.

No to żeś pocieszył z samego rana  ::)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #92 dnia: Kwiecień 20, 2022, 08:24 »
No to żeś pocieszył z samego rana  ::)
Szkoda, że nie mamy poniedziałku, to by był komplet dobrych wiadomości... :) Może przy kolejnym starcie się załapiemy? Fajnie by wyszło, na trzecią rocznicę pierwszego lotu Starlinków :)

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 21, 2022, 18:39 »
Jako, że start paczki G4-14 opóźniono do 19:51 CEST jest szansa dla Polski południowej na przeloty dziś (około godzinę po uwolnieniu satelitów!), jutro, w sobotę i niedzielę. Dla północy szansa jest za to na drugi stopień Falcona 9 około 20:15 zaraz po starcie, na Pomorzu nieco ponad 20 stopni górowania ale przy jasnym niebie (może na Falcona wystarczy?), a Starlink-train jutro 12,5 st. o 20:27 CEST, około ~30 min. po zachodzie, czyli bez szans z powodu jasności nieba. Kolejny w sobotę o 20:40 przy elewacji 6,5 st. (jeszcze gorzej). Im dalej na południe tym lepiej - godziny te same, więc ktoś może coś tam zwojuje...

Dziś na tego Falcona warto zapolować, choć na północy raczej mizerne szanse przez jasność nieba: od 20:13 do 20:16, górowanie 20:15 - załącznik dla Gdańska. W Krakowie górowanie aż 40 stopni nad horyzontem. Przelot Starlink-train godzinę od uwolnienia koszmarnie nisko, najlepiej SW kraju - załącznik nr 2 dla Wrocławia na 21:49 i górowanie 7 st. nad horyzontem w azymucie 225 st. SW tuż przed wejściem w cień.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 21, 2022, 19:38 wysłana przez Sokole Oko »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #93 dnia: Kwiecień 21, 2022, 18:39 »

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #94 dnia: Kwiecień 28, 2022, 10:18 »
Starlink43_G4-16 Pre-Launch TLEs (w załączniku). Start: 29-04-2022, 23:27:10 CEST.

Cytat: SpaceX/CelesTrak
Derived from a pre-launch Starlink-G4-16 state vector, provided by SpaceX. A TLE is provided for the entire stack, as well as one for a single satellite.
Launch: 2022-04-29 21:27:10 UTC. Deployment: 2022-04-29 22:26:47.160 UTC.

Tym razem też brak możliwości obserwacji z terenu Polski (do kilku dni po starcie).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 28, 2022, 21:43 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #95 dnia: Kwiecień 28, 2022, 18:26 »
Tym razem też brak możliwości obserwacji z terenu Polski (do kilku dni po starcie).
Hm... a mi wychodzi wręcz prze-elegancka widoczność wieczorna :) Animacja na pierwszy przelot w 1. dobę po starcie (30.04 od 20:50 do 20:58 CEST) - godzina i lokalizacja na pasku u dołu każdej z grafik, trasa paczki G4-16 wyszczególniona kolorem żółtym; zmiany lokalizacji co 5 sekund w kolejności Gdańsk, Szczecin (tu możliwy zbyt płytki jeszcze zmierzch), Olsztyn, Białystok, Poznań, Toruń, Warszawa, Lublin, Wrocław, Kraków, Rzeszów. Więcej tekstu wrzuciłem na blog.

Celestrak zarówno w tabelce z koordynatami jak i wizualizacji orbitalnej jest zgodny z tym co wylicza Stellarium.

Nie załamywać rąk, tylko ładować baterie bo pogoda się klaruje! :)

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #96 dnia: Kwiecień 28, 2022, 19:49 »
     Noo, faktycznie, masz całkowitą rację.  :) Nie wiem czemu skupiłem się tylko na drugim (późnym) przelocie, który będzie już praktycznie w cieniu Ziemi!  ???  :-[ . Symulacja (Stellarium) z mojej miejscówki w załączniku nr 1 - wysoki przelot nad polarną! Szykuję już kamerkę, żeby zrobić filmik.  8) Jeśli dopisze pogoda, to pamiętajcie, żeby nie koncentrować się tylko na samym "pociągu", ale filmować przelot trochę wcześniej i później przed/po Starlink-train, to może uda się utrwalić również "błyskające" pręty (Falcon 9 DEB). Obejrzałem wszystkie tegoroczne (dotychczasowe) filmy (linki do filmów na YT w pierwszym poście). Chciałem sprawdzić, czy na filmach, jakie zrobili Limax7 i Sokole Oko nie utrwaliły się przypadkiem pręty (Falcon 9 DEB), które pokazałem przy okazji prezentacji mojego filmu (składanki klipów z kolejnych trzech dni po starcie G4-10:

).

Koledzy koncentrowali się co prawda na samych Starlinkach, ale i tak utrwalili po jednym pręcie.


Limax7 przy okazji przelotu Starlink G4-11, 26 lutego 2022:



Pręt leciał niedaleko za "pociągiem". Pierwszy rozbłysk w 1:47 filmu - zrzut w załączniku nr 2,
kolejne "słoneczne zajączki" od tego pręta w:

2:00
2:07
2:13
2:19
---------------------------------

Sokole Oko przy okazji przelotu Starlink G4-10, 10 marca 2022:



Sokole Oko bardziej skoncentrowany na satelitach utrwalił tylko jeden rozbłysk od pręta (Falcon 9 DEB) w
1:11 filmu - zrzut z opisem w załączniku nr 3.

     Jak już pisałem wcześniej pręty posyłają regularnie krótkie rozbłyski słoneczne (ułamek sekundy) i później trzeba czekać kilka sekund na kolejny, aż pręt się obróci wokół środka masy i pośle w naszą stronę nowy słoneczny odblask - na moim filmie było to co ok. 5 sek. (G4-10), a na filmie Adama co ok. 6 sek. (G4-11), więc musimy mieć to na uwadze przygotowując się do polowania na pręty.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 12:45 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #97 dnia: Kwiecień 28, 2022, 20:12 »
No to będziemy polować na pręty i pręciki! :) Nie sądziłem, że jakieś się załapał, dzięki za tę analizę! Co do G4-16, to kurczę, no pięknie to wygląda. W ogóle u Ciebie Jurku pod kątem ciemności nieba i Adama pod kątem elewacji prawie zenitalnej. Pomijając kwestię pogody szykuje się chyba najlepsza widoczność wieczorna od... no właśnie, czyżby od testowej paczki z maja 2019? Nie kojarzę teraz tak na szybko równie wysokich przelotów wieczornych zaraz od 1. doby po starcie.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #98 dnia: Kwiecień 28, 2022, 20:35 »
     No właśnie, możliwe obserwacje/focenie/filmowanie przez trzy dni z rzędu po starcie (kiedy jest najciekawiej)!!! Tylko czy pogoda dopisze (zaraz sprawdzę co na to IMGW)? Ciekawi mnie jak będzie z jasnością satelitów w pociągu i prętów, bo Słońce przyświeci tym razem z przeciwnej strony!?

     Wylazłem przed chwilą na balkon (20:55), bo to będzie ta pora 30 kwietnia i niebo jest OK do obserwacji/filmowania Starlink-train, tylko u mnie niestety daje po oczach pobliski Orlik (usytuowany w centrum osiedla). Zrobiło się cieplej i będą człeka oślepiać do późnych godzin (często do północy), a zgodnie z przepisami Orliki powinny być czynne do 21, ale chyba nikt nad tym nie panuje. Źle zaprojektowane i tragicznie wykonane oświetlenie - za niskie słupy i lampy świecą w bok po sąsiadujących budynkach, tylko przy okazji oświetlają trochę boisko, a są to silne zespoły reflektorów!!!   :o >:( - ech, zobaczymy co z tego wyniknie.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2022, 13:37 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #99 dnia: Kwiecień 29, 2022, 04:30 »
U mnie okolice godz. 21:00-21:30 to teraz takie optimum między zbyt jasnym a zbyt ciemnym niebem - gwiazd już sporo widać i nie ma ryzyka, że satelity 4-5 mag. byłyby nie do złapania, jednocześnie Słońce jest na tyle płytko, że może dać nieźle do wiwatu jeśli satelita się dobrze ułoży. Po wielu ostatnich paczkach teraz trzeba się przestawić i wyzbyć pewnych odruchów, które towarzyszyły nam o porankach przy polowaniu na Starlink-train'y będące już wysoko lecz w cieniu - przyznam, że pierwszy raz będę polował na jednodniowy zaledwie sznureczek, który na dodatek będzie w świetle słonecznym od razu przy wstępowaniu na zachodni horyzont i bardzo mnie ciekawi jak będzie w tych pierwszych chwilach z widocznością (zakładając dobrą przejrzystość na niskiej elewacji). Znikoma prędkość kątowa, pytanie na ile i jaki da to efekt różnicy (w porównaniu do np. ISS) przy późniejszym przyspieszeniu podczas górowania, gdy łańcuszek będzie naprawdę blisko nas. Mam zamiar wyjść w pole bo z okna bym nie zobaczył pierwszej połowy przelotu, a szkoda zmarnować aż połowę, gdy kroi się taka widoczność. Przy okazji warto zerknąć na koniunkcję Merkurego z Plejadami - bo obecna w pobliżu kometa będzie raczej zbyt ciemna i chyba za wiele dobrego byłoby skumulowane jak na jedną Majówkę :D :)

Też będę koło Orlika, ale nie wiem jak z jego użytkowaniem, może będzie wygaszony. Z dwojga złego wolałbym żeby się świecił, ale za to żeby chmury dały sobie na wstrzymanie. A z tym w pierwszy wieczór od startu może być różnie, w dalszych dniach widać poprawę.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 29, 2022, 05:27 »
Już zacieram ręce i szykuje się na wyjazd poza miasto  :D
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 30, 2022, 09:40 »
Paczka G4-16 wystartowała pomyślnie. Czekamy teraz na dane orbitalne TLEs dla poszczególnych satelitów w paczce - powinny pojawić się na CelesTrak jeszcze dzisiaj. Jak tylko dane spłyną, postaram się zrobić symulacje widoku Starlink-train w Stellarium dla dzisiejszego, wieczornego przelotu (do zobaczenia z terenu Polski przed 21). Jak pisał wyżej Sokole Oko długo czekaliśmy na możliwość obserwacji Starlink-train z terenu naszego kraju w "ludzkich", komfortowych godzinach wieczornych, no i na dodatek w pierwszy majowy weekend. No więc właśnie taka sytuacja się nadarza. Oby nam dopisały stosowne warunki obserwacyjno-pogodowe! Jeśli pogoda nie zrobi nam tradycyjnego psikusa (odpukać w niemalowane  ;) ), to nastawiam się dzisiaj na ustrzelenie oprócz Starlink-train, wszystkich czterech prętów sprzęgających (Falcon 9 DEB).
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 10:04 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 30, 2022, 10:48 »
Może być ciekawie! Warto spróbować zapolować wieczorem!

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 30, 2022, 11:21 »
Noo, niestety wg IMGW nad Polskę nadciąga z zachodu chmurwiasty front. Niżej umieściłem zrzuty z symulacji zachmurzenia wg różnych programów meteo (opis programów meteo na IMGW pod niebieskim kółeczkiem z literka "i"). Jak widać na wschodzie Polski mogą zaistnieć najkorzystniejsze warunki do obserwacji w dniu dzisiejszym. Jutro jeszcze gorzej w całej Polsce, a w poniedziałek jakby lepiej, jeśli chodzi o zachmurzenie, ale rzecz jasna, najciekawszy do obserwacji jest przelot nie później jak na dobę po starcie. Najważniejsze to "nie wymiękać", bo w pogodzie różne cuda mogą się dziać.  ;)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2022, 11:26 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Sokole Oko

  • Mistrz Jedi
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2569
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 30, 2022, 12:04 »
Absolutnie nie wymiękajmy! Z tego co widać w rozmaitych prognozach, w ewentualnym zachmurzeniu mają przeważać chmury średnie, więc nadal jest szansa, że coś przez nie się przebije. Najbardziej wiarygodny w moim przypadku model UM na okolice godziny 18-19 UT wylicza połowiczne zachmurzenie średnie i tyle samo wysokiego, mogłoby być lepiej, ale może to wystarczy. W załącznikach prognoza UM dla Tczewa, Białegostoku, Krakowa i Lublina.


W sumie u Kolegów prognoza UM jest śliczna. U mnie ruletka, choć bywały już znacznie gorsze prognozy.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starlink - konstelacja SpaceX - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 30, 2022, 12:04 »