Autor Wątek: Ziemia (zbiorczo)  (Przeczytany 109936 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Adam.Przybyla

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 6288
 • Realista do bólu;-)
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #240 dnia: Styczeń 04, 2023, 21:48 »
No to moze poobsewujemy Ziemie? Pomojajac, ze to szkodliwe dla warstwy ozonowej i efekt cieplarniany, to najlepiej
za poomoca radaru. Japonski stratup Synapse uzbieral na budowe 100mln$, a kolejny ich satelita SAR QPS-SAR6, o podobnych mozliwoscih, leci juz w czerwcu.  Nie zapominajmy o pasmie widzialnym,  japonski GCOM-C caly czas obserwuje tajfuny nad swoja
rodzima japonia. W pasnie widzialnym dziala tez satelita Himawari-9, ktory od 2020 przejal obowiazki po swoim
poprzedniku obserwujac pogode na swiecie. Nie do konca wiem, skad pojawila sie japonska obserwacja Wenus w pasmie
podczerwonym, podejrzewam, ze podobne obserwacje japonczycy robia tez dla Ziemi, ale trudno znalezc o tym informacje.
Jesli sa na pewno w przyszlosci pomga wykryc wszelkie meteory wchodzace w atmosfere Ziemi.
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Zrodla:
https://www.spacedaily.com/reports/Japanese_space_industry_startup_Synspective_raises_US_100M_999.html
https://www.popularmechanics.com/space/rockets/a40433989/increased-spaceflight-will-hurt-the-ozone-layer/
https://science.slashdot.org/story/22/04/07/2237257/secret-government-info-confirms-first-known-interstellar-object-on-earth-scientists-say
https://twitter.com/nhk_space/status/1540160283330723841
https://twitter.com/satellite_jaxa/status/1564479021907267584
https://twitter.com/Chromoprocess/status/1447980384029904900
https://twitter.com/JMA_kishou/status/1590936027140886533
https://twitter.com/QPS_Inc/status/1603309987920347136
« Ostatnia zmiana: Styczeń 04, 2023, 21:56 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com


Offline Slavin

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 711
 • Ciekłym metanem i LOX-em CH4 / LOX
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #242 dnia: Marzec 15, 2023, 22:44 »
Naukowcy dokonali przerażającego odkrycia. Syberyjskie „wrota piekieł” mogą nas usmażyć.

Na Syberii wciąż tworzą się nowe gigantyczne kratery, które mieszkańcy nazywają „wrotami piekieł”. Naukowcy właśnie oficjalnie ujawnili skąd się biorą i w jaki sposób powstają. Wyniki badań są bardzo niepokojące.Krater termokrasowy na Syberii. Fot. Twitter.

Jednym z namacalnych skutków postępującego globalnego ocieplenia są kratery, które powstają w dotąd zamarzniętej syberyjskiej ziemi za kołem polarnym. Nazywane są one przez miejscowych „wrotami piekieł” lub „drzwiami do podziemi”, a przez naukowców kraterami termokrasowymi.

Ekipie rosyjskiej telewizji Vesti Yamal, podczas zbierania materiałów do filmu dokumentalnego, całkiem przypadkowo udało się zaobserwować kolejny olbrzymi krater, który powstał w arktycznej glebie na Półwyspie Jamalskim podczas najcieplejszego lata w historii pomiarów.

Ekspedycja naukowa wysłana na pomiary poinformowała, że zapadlisko miało 30 metrów głębokości. Spokojnie zmieściłby się w nim 10-piętrowy wieżowiec. Dron wysłany do wnętrza krateru wykonał mnóstwo zdjęć, z których stworzono jego trójwymiarowy model.

Gigantyczna eksplozja

Wgłębienia i groty powstałe w dolnej części krateru potwierdziły to, co naukowcy wcześniej tylko przypuszczali. Na skutek wzrostu średnich temperatur powietrza na Syberii w wiecznej zmarzlinie pod powierzchnią gleby tworzą się jamy.Gromadzi się w nich metan, który z czasem powoduje pęcznienie gleby, tworząc na jej powierzchni wybrzuszenie. Guz rośnie aż ulega przerwaniu. Wówczas uwalniający się metan łączy się z tlenem i dochodzi do eksplozji, która ujawnia zapadlisko w postaci krateru.

Podczas powstawania wcześniejszych kraterów mieszkańcy okolicznych wiosek donosili, że słyszeli głośny huk, a następnie zobaczyli, jak w powietrze wzbija się kula ognia i kłęby czarnego dymu. Podczas wybuchu na znaczną odległość rozrzucone zostały grudy ziemi i lodu.

Szalenie groźny metan

Jak wiemy metan jest 20 razy silniejszym gazem dla procesu globalnego cieplenia niż dwutlenek węgla. Kratery metanowe są źródłem emisji tego gazu. Wraz z ocieplaniem się klimatu takich kraterów będzie powstawać coraz więcej, a emisje metanu znacznie wzrosną.

Naukowcy ostrzegają, że zapadająca się ziemia oznacza roztapianie się wiecznej zmarzliny, która może uwolnić na tyle duże ilości metanu, aby nas usmażyć. To swoista reakcja łańcuchowa, ponieważ jedno zjawisko napędza drugie.Jeden z kraterów będących następstwem uwalania się metanu z gleby. Fot. Twitter.

Gdy metan dostaje się do ziemskiej atmosfery, to może gwałtownie podnieść średnią globalną temperaturę, a tym samym przyspieszyć globalne ocieplenie. Co więcej, po kilkunastu latach większość metanu utlenia się, pozostawiając dwutlenek węgla, jako jeden z produktów tej reakcji, który potrafi się utrzymywać w atmosferze i oddziaływać na temperaturę znacznie dłużej, nawet całe stulecia.

Metanu jest w atmosferze o całe 150 procent więcej niż jeszcze w czasach przed rewolucją przemysłową. Według naukowców uwalniające się z gleby pokłady dwutlenku węgla i metanu są niczym bomba z opóźnionym zapłonem.

Szacuje się, że w ciągu 20 lat, średnia temperatura w warstwie wiecznej zmarzliny, na głębokości 20 metrów, podniosła się o 2 stopnie. Ustalono też, że leje na największą skalę powstają podczas wyjątkowo ciepłych okresów letnich, gdy średnia temperatura jest wyższa od normy o 5 stopni.Kratery termokrasowe na Syberii. Steve Jurvetson / Wikipedia.

W jednej z publikacji, które znalazły się na łamach pisma „Nature”, naukowcy stwierdzili, że podczas poprzedniego ocieplenia klimatu nastąpił gwałtowny wzrost temperatur, który można tłumaczyć jedynie nagłym uwolnieniem z wiecznej zmarzliny znacznych ilości metanu i dwutlenku węgla. Historia lubi się powtarzać, choć tym razem chyba nikt nie chce, aby to powiedzenie znów się potwierdziło.

https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2023-03-13/naukowcy-dokonali-przerazajacego-odkrycia-syberyjskie-wrota-piekiel-moga-nas-usmazyc/
« Ostatnia zmiana: Marzec 15, 2023, 22:47 wysłana przez Slavin »

Offline Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 22372
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #243 dnia: Wczoraj o 16:17 »
Te pyły saharyjskie potrafią też dotrzeć nad Polskę.
Ciekawie może być zimą, gdy śnieg zmienia kolor.
https://imgw.pl/wydarzenia/ciekawe-piasek-saharyjski-nad-polska
https://www.national-geographic.pl/artykul/w-dolinie-pieciu-stawow-spadl-zolty-snieg-przywial-do-polski-prosto-z-sahary

2023 mar 31 18:16 Kosmonauta.net
Cytuj
Pył z Sahary - Atlantyk
Obserwacje pyłu nad Atlantykiem!
https://twitter.com/WED_explorer/status/1641767176632762374

An Atmospheric River of Saharan Dust Blankets Western Europe
TOPICS:Earth Observatory NASAWeather By SARA E. PRATT, NASA EARTH OBSERVATORY MARCH 18, 2022


March 14 – 15, 2022

The maps above show a model of the dust plumes blowing across North Africa and into Europe on March 14 and 15. The model was generated by the Goddard Earth Observing System Model, Version 5 (GEOS-5), a global atmospheric model that uses mathematical equations to represent physical processes. Measurements of physical properties like temperature, moisture, and wind speeds and directions are routinely folded into the model to keep the simulation as close to observed reality as possible.

Each year, more than 100 million tons of dust blow out of North Africa, lofted from the Sahara Desert by strong seasonal winds. At least a few times a year, strong and persistent winds from the south drive Saharan dust north toward Europe. (...)
https://scitechdaily.com/an-atmospheric-river-of-saharan-dust-blankets-western-europe/

https://earthobservatory.nasa.gov/images/12665/saharan-dust-over-canary-islands
https://earthobservatory.nasa.gov/images/19734/dust-storm-off-the-african-west-coast
https://www.geographyrealm.com/geography-of-saharan-dust-where-and-how-does-it-travel/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ziemia (zbiorczo)
« Odpowiedź #243 dnia: Wczoraj o 16:17 »