Autor Wątek: OSIRIS-REx  (Przeczytany 56034 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8259
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #210 dnia: Październik 25, 2020, 11:05 »
Sonda OSIRIS-Rex nabrała tyle materii planetoidy, że teraz nie da rady zamknąć zasobnika próbek:

Sonda OSIRIS-REx pobrała tak dużo próbek z asteroidy Bennu, że zgromadzony materiał uniemożliwia zamknięcie pojemnika i próbki uciekają w przestrzeń kosmiczną. Główny naukowiec misji, Dante Lauretta poinformował, że do pojemnika trafiło znacznie więcej materiału, niż się spodziewano. Próbnik, znajdujący się na końcu robotycznego ramienia, które dotknęło asteroidy, zagłębił się w jej powierzchnię bardziej niż przewidywano i z taką siłą, że zassał materiał, który zgromadził się również na krawędziach, uniemożliwiając zamknięcie.

https://kopalniawiedzy.pl/OSIRIS-REx-Bennu-asteroida-probki-NASA,32834


Offline station

 • Sir
 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 3340
 • Go Perseverance go
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #211 dnia: Październik 25, 2020, 13:04 »
Chyba przesada z tą informacją. Na spaceflight piszą, że - owszem - pobrali pełno probek, ale chcą jak najszybciej umieścić zasobnik w module powrotnym, ze względu na to, że następuje ucieczka cennej materii a nie że nie mogą zamknąć / domknąć pojemnika.... kopalniawiedzy to chyba z grupy tych „pudelkowatych”...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 22745
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #212 dnia: Październik 25, 2020, 13:10 »
Po prostu poszło lepiej niż się spodziewali i teraz chcą dobrze to zamknąć, aby jak najwięcej materii zachować. Takie kilkaset gram próbek to naprawdę niesamowite osiągnięcie. Każda cząstka się liczy, bo po prostu więcej na Ziemi w laboratoriach da się z tym zrobić.

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21638
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #213 dnia: Październik 30, 2020, 03:41 »
Bennu nadal zaskakuje
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 PAŹDZIERNIKA 2020

(...) Nieco mniej “delikatne” są jaśniejsze głazy. Co ciekawe, u tych głazów zauważono jaśniejsze żyłki, które wg. naukowców są węglanami. Tego typu żyłki są powszechne na Ziemi czy na Marsie i są dowodem na procesy geologiczne. Wg naukowców takie żyłki na głazach na Bennu wyraźnie wskazują na udział procesów hydrotermalnych – prawdopodobnie na większym ciele, skąd później powstała ta mała planetoida badana przez sondę OSIRIS-REx. (...)
https://kosmonauta.net/2020/10/bennu-nadal-zaskakuje/

https://7news.com.au/technology/space/unlike-anything-secrets-from-aster-c-1374967

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #213 dnia: Październik 30, 2020, 03:41 »

Offline kanarkusmaximus

 • Administrator
 • *****
 • Wiadomości: 22745
 • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
  • Kosmonauta.net
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #214 dnia: Październik 30, 2020, 20:11 »

Offline ah

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1346
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #215 dnia: Listopad 08, 2020, 13:25 »
Pojawiła się taka ciekawa informacja http://www.leonarddavid.com/new-mission-for-osiris-rex-asteroid-explorer/. Niestety nie mogę znaleźć nigdzie potwierdzenia, że Osiris-Rex w misji rozszerzonej mógłby odwiedzić Apophisa. Dante Lauretta miał coś takiego powiedzieć ostatnio:
Cytuj
This low-cost opportunity allows for the OSIRIS-REx payload to perform a detailed characterization of this potentially hazardous asteroid, comparable to that achieved at Bennu

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21638
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #216 dnia: Listopad 19, 2020, 02:40 »
Próbka z Bennu pobrana
  21.10. o 22:12 ERT (moment odbioru sygnału na Ziemi) sonda kosmiczna OSIRIS-REx pobrała z planetki Bennu próbkę gleby.
http://lk.astronautilus.pl/n201016.htm#02

Kapsuła powrotna OSIRIS-REx zamknięta
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 31 PAŹDZIERNIKA 2020

(...) Co ciekawe, zebranej materii jest tak dużo, że prawdopodobnie nie udało się zamknąć diafragmy, która miała odizolować zebraną materię. Uzyskane zdjęcia sugerowały, że doszło do pewnej ucieczki materii z zasobnika, który przyłożono do powierzchni planetoidy. Naukowcy uważają, że utracono w ten sposób około 5 gramów materii. Dlatego tez postanowiono szybko przenieść zasobnik z materią do bezpiecznej pozycji w kapsule powrotnej sondy.

Zasobnik został umieszczony w kapsule powrotnej OSIRIS-REx 27 października. Umieszczenie przebiegło prawidłowo i zasobnik jest już prawidłowo zabezpieczony. Jest to ważny etap dla tej misji.

Dwudziestego ósmego października nastąpiło zamknięcie kapsuły powrotnej sondy OSIRIS-REx. Zamknięcie przebiegło prawidłowo. (...)
https://kosmonauta.net/2020/10/kapsula-powrotna-osiris-rex-zamknieta/

Sonda NASA drasnęła asteroidę. Z zamiarem pozyskania próbki materii
21 października 2020, 17:56

Podczas krótkotrwałego zetknięcia z oddaloną od Ziemi o 334 mln km planetoidą Bennu, sonda kosmiczna OSIRIS-REx przeprowadziła skomplikowany manewr pozyskania niewielkiej ilości jej materii. Na ile był on skuteczny, okaże się za kilka dni - gdy naukowcy z amerykańskiej agencji kosmicznej dokładnie sprawdzą masę próbki zgromadzonej podczas wykonanego podejścia.

Pierwsze w wykonaniu NASA pełne podejście do zebrania próbek materii z asteroidy rozpoczęło się 20 października 2020 roku. Wysłana w stronę prastarej Bennu sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) zgodnie z planem zrealizowała wszystkie etapy procedury, zbliżając się do planetoidy i na krótki czas stykając się z nią celem zebrania próbki. Umożliwiło to ramię robotyczne wysunięte ze statku kosmicznego w zasięgu niewielkiego krateru Nightingale na powierzchni badanego naturalnego obiektu. Mechanizm pobierania próbek Touch-and-Go (TAGSAM) znajdował się przy powierzchni przez kilka sekund, zanim sonda wycofała się z asteroidy zgodnie z pierwotnym założeniem.

Następne kilka dni po wykonaniu tego manewru to czas przeznaczony na sprawdzenie i potwierdzenie, ile materiału zebrała sonda i czy jest to skala wystarczająca do rozpoczęcia powrotu na Ziemię. Celem misji jest zebranie co najmniej 60 gramów zawartości (2 uncje), choć podkreśla się, że TAGSAM mógłby zebrać nawet dwa kilogramy. Podczas swojego krótkiego zetknięcia z Bennu, mechanizm wystrzelił strumień azotu, który z założenia wzbił drobny pył z powierzchni asteroidy, zatrzymując jego część wewnątrz urządzenia.

Jak dotąd, naukowcy NASA uznają podejście za udane. „Wszystko poszło idealnie” - powiedział w trakcie transmisji NASA główny badacz OSIRIS-REx, Dante Lauretta z Uniwersytetu Arizony. „Wygląda na to, że statek kosmiczny działał bez zarzutu” - stwierdził. (...)
https://www.space24.pl/nauka-i-edukacja/sonda-nasa-drasnela-asteroide-z-zamiarem-pozyskania-probki-materii

Success! NASA's OSIRIS-REx 'Touches' Asteroid Bennu, Gathers Samples for Return to Earth in 2023
By Paul Scott Anderson, on October 21st, 2020
(...)
So just how did OSIRIS-REx attempt to obtain the sample from Bennu?

First, the spacecraft left its orbit around Bennu at 1:50 PM EDT and started descending toward the asteroid. The 11-foot (3.35-meter) sampling arm, known as the Touch-And-Go Sample Acquisition Mechanism (TAGSAM), was extended during this time. The descent lasted about four hours until the spacecraft was 410 feet (125 meters) above the surface.

At that point, OSIRIS-REx performed a Checkpoint burn of its thrusters, which put it in the exact location needed at the sampling site, called Nightingale.

A second burn ten minutes later, Matchpoint, slowed down the spacecraft to match the speed of Bennu’s rotation. The spacecraft touched down at Nightingale 11 minutes later, after navigating past a huge two-story tall boulder called Mount Doom.

Nightingale is one of the few smooth areas on Bennu, covered in sand, about the size of a small parking lot. Most of the asteroid is covered in rocky regolith and boulders.

“This was an incredible feat – and today we’ve advanced both science and engineering and our prospects for future missions to study these mysterious ancient storytellers of the Solar System,” said Thomas Zurbuchen, associate administrator for NASA’s Science Mission Directorate at the agency’s headquarters in Washington. “A piece of primordial rock that has witnessed our Solar System’s entire history may now be ready to come home for generations of scientific discovery, and we can’t wait to see what comes next.”
(...)
https://www.americaspace.com/2020/10/21/success-nasas-osiris-rex-touches-asteroid-bennu-gathers-samples-for-return-to-earth-in-2023/

OSIRIS-REx's 'Cup Runneth Over' with Overflowing Asteroid Samples
By Paul Scott Anderson, on October 25th, 2020


Series of three images showing that the sample collector head on NASA’s OSIRIS-REx spacecraft is full of rocks and dust collected from the surface of the asteroid Bennu. They also reveal that some particles are escaping into space since the sampler’s mylar flap lid (the black bulge on the left inside the ring) is wedged slightly open by material. Photo Credit: NASA

(...) “We are working to keep up with our own success here, and my job is to safely return as large a sample of Bennu as possible,” said Dante Lauretta, OSIRIS-REx principal investigator at the University of Arizona in Tucson, who leads the science team and the mission’s science observation planning and data processing. “The loss of mass is of concern to me, so I’m strongly encouraging the team to stow this precious sample as quickly as possible.” (...)
https://www.americaspace.com/2020/10/25/osiris-rexs-cup-runneth-over-with-overflowing-asteroid-samples/

https://www.nasa.gov/image-feature/goddard/2020/osiris-rex-in-the-midst-of-sample-stowage/

NASA’s OSIRIS-REx Successfully Stows Sample of Asteroid Bennu
Oct. 29, 2020 RELEASE 20-109

NASA’s Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer (OSIRIS-REx) mission has successfully stowed the spacecraft’s Sample Return Capsule (SRC) and its abundant sample of asteroid Bennu. On Wednesday, Oct. 28, the mission team sent commands to the spacecraft, instructing it to close the capsule – marking the end of one of the most challenging phases of the mission. (...)
https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-osiris-rex-successfully-stows-sample-of-asteroid-bennu

AA https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3456.msg152601#msg152601
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2020, 01:56 wysłana przez Orionid »

Online ekoplaneta

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 8259
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #217 dnia: Styczeń 19, 2021, 23:16 »

Offline juram

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 1111
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #218 dnia: Maj 11, 2021, 08:58 »
Wczoraj sonda OSIRIS-REx opuściła orbitę wokół asteroidy Bennu i rozpoczęła podróż powrotną w kierunku Ziemi.

https://www.nasa.gov/press-release/nasa-s-osiris-rex-spacecraft-heads-for-earth-with-asteroid-sample

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21638
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #219 dnia: Maj 26, 2021, 13:42 »
OSIRIS-REx – powrót na Ziemię
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 26 MAJA 2021

(...) 10 maja 2021 sonda OSIRIS-REx uruchomiła swoje silniki i rozpoczęła podróż powrotną w kierunku Ziemi. Podróż będzie długa i będzie prawdopodobnie wymagać kilku manewrów orbitalnych, ale kontrola misji zamierza zaoszczędzić pewną ilość paliwa dla późniejszej misji – już po “zrzuceniu” kapsuły powrotnej z próbkami na Ziemię.

Sonda OSIRIS-REx powróci w pobliże Ziemi w w trzecim kwartale 2023 roku. Na 24 września 2023 zaplanowano powrót kapsuły na powierzchnię Ziemi. (...)
https://kosmonauta.net/2021/05/osiris-rex-powrot-na-ziemie/

https://www.asteroidmission.org/?latest-news=nasas-osiris-rex-spacecraft-heads-for-earth-with-asteroid-sample

Offline Lion97

 • Senior
 • ****
 • Wiadomości: 655
 • LOXem i ropą! ;)
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #220 dnia: Kwiecień 26, 2022, 09:03 »
OSIRIS-REx otrzymał od NASA przedłużenie misji. Po dostarczeniu próbki z Bennu na Ziemię OSIRIS-REx wyruszy do Apophis, asteroidy o średnicy około 370 metrów. Sonda kosmiczna zmieni nazwę na OSIRIS-APEX i dotrze tam w 2029 roku.

https://twitter.com/haygenwarren/status/1518663885758222336

Online Orionid

 • Weteran
 • *****
 • Wiadomości: 21638
 • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #221 dnia: Lipiec 10, 2022, 22:04 »
Nieco ciekawostek związanych z poznawaniem Bennu. W czasie pobierania próbek  struktura powierzchni planetoidy uległa bardzo widocznym zmianom wskutek bardzo luźnego scalenia powierzchniowych struktur.
Udało się zagłębić pobierakiem gruntu na głębokość 70 cm.
Zbadano, że gęstość planetoidy jest ok. 6-krotnie mniejsza niż średnio na Ziemi.


Cytuj
The impact aftermath was so unexpected that Lauretta, lead author of one of the two studies, campaigned for the spacecraft to revisit the area to understand what happened. Six months after sample collection, in April 2021, the researchers got another glimpse of the OSIRIS-REx(opens in new tab) touchdown site. When the spacecraft first arrived at Bennu, that site, called Nightingale, sat within a 65-foot-wide (20 m) impact crater. After touchdown, mission scientists found a brand new 26-foot-wide (8 m) gaping hole in the surface, with displaced rubble and boulders scattered around the site.

That's a surprisingly large scar; scientists had expected to scoop out a bit about as wide as the sample collector itself, 12 inches (30 centimeters). "But we sunk in," Lauretta said. "There clearly was no resistance whatsoever. The surface was soft and flowed away like a fluid."

The probe sank as deep as 30 inches (70 cm), revealing pristine material that, unlike the asteroid's surface, was unaltered by the steady battering of cosmic rays(opens in new tab) and the solar wind(opens in new tab), the streams of high-energy particles from the sun.
https://www.livescience.com/osiris-rex-touchdown-bennu
https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C92999%2Cnasa-asteroida-bennu-jest-jak-basen-z-pileczkami.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 13, 2022, 04:08 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: OSIRIS-REx
« Odpowiedź #221 dnia: Lipiec 10, 2022, 22:04 »