Autor Wątek: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.  (Przeczytany 678 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online TomIR

• Weteran
Ten BlueWalker 3 jest bardzo ciekawy. Błyszcząca antena o dużej powierzchni. Brzmi znajomo ;).

Offline Lion97

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BlueBirds - konstelacja AST SpaceMobile - wątek obserwacyjny.
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 09, 2022, 22:33 »
Ten BlueWalker 3 jest bardzo ciekawy. Błyszcząca antena o dużej powierzchni. Brzmi znajomo ;).

Chyba podobnie ma wyglądać Starlink GEN2. BlueWalker 3 waży ok 1500kg, operacyjna orbita 400km o inklinacji 53* i będzie używał ogromnej anteny aby przetestować technologie firmy do przesyłania połączenia, w tym Internetu 4G lub 5G, bezpośrednio z satelity do telefonów komórkowych.

https://twitter.com/CatSE___ApeX___/status/1568314025695477760
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2022, 22:41 wysłana przez Lion97 »

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2022, 13:24 »
Szkoda, że na razie nie da rady sprawdzić jak z jego jasnością. Z przedstartowych TLE dla paczki G4-2 wynika, że spośród przelotów występujących nad horyzontem, wszystkie będą już/jeszcze w ziemskim cieniu, poza krańcami południowymi mającymi szansę na niespełna minutę przelotu od 3 do 0 stopni nad horyzontem :P Ten BW3 wydaje się ciekawszym celem od samej paczki G4-2, dość ubogiej zresztą w tym przypadku, ale wychodzi na to, że trzeba będzie trochę poczekać na jego widoczność. G4-2 się rozproszy, ale BW3 może być ciekawym celem za jakiś czas.

Online TomIR

• Weteran
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2022, 13:49 »
Spaceweather.com twierdzi, że podobno może być jaśniejszy od Wenus.

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 10, 2022, 13:49 »

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2022, 13:58 »
Przy takiej powierzchni całkiem prawdopodobne. Zwłaszcza, że nie ma chyba (?) żadnych osłon antyodblaskowych, w każdym razie nic takiego na razie nie znalazłem. Jakby cała setka planowanych 2-razy większych BlueBirds-ów taka była to.... o żesz.

Offline Limax7

• Weteran
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2022, 16:46 »
Z niecierpliwością czekam na tego BlueWalkera  ;D
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Online TomIR

• Weteran
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 10, 2022, 16:53 »
Ta setka dużych błyszczących satelitów to by było coś. Aż mi się zatęskniło za świętej pamięci Iridiumami starej generacji :).

Offline KonradL

• Weteran
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 10, 2022, 19:37 »
No faktycznie - niech każdy kraj, każda prywatna firma ozdobi nam niebo setkami "błyskotek".
No zastanówcie się.

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2022, 20:31 »
Iridiumy były IMHO świetnym dodatkiem do "naturalnego" nocnego nieba, bo potrafiły błysnąć jak Księżyc w kwadrze, ale te błyski były kwestią paru sekund podczas gdy 99% reszty przelotu było całkowicie niewidoczne. Dlatego są tak miło wspominane, ja też uwielbiałem na nie polować, bo potrafiły być bardzo atrakcyjne przy jednoczesnym niezakłócaniu obrazu nocnego nieba :) Bardzo możliwe, że tu będzie podobnie, nawet jeśli flara będzie silna, to silną będzie mogła być jedynie przez parosekundowy moment korzystnego ułożenia anteny wobec obserwatora. Nie sądzę, by z taką "płaską" budową satelity było możliwe emitowanie stałego silnego blasku rzędu -4 mag. czy więcej przez całe kilka minut przelotu i rozświetlanie nieba na podobny sposób jak to czyni choćby ISS. W takim wypadku rzeczywiście byłaby katastrofa. Z drugiej strony jeśli docelowe BlueBirds mają być co najmniej 2 razy większe od prototypu, to trudno mi sobie wyobrazić ich budowanie bez osłon anty-słonecznych jak choćby obecne Starlink.

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 29, 2022, 21:55 »
Wczoraj udało mi się złapać w kadrze naszego "bohatera" BW3 po zaledwie 2 rejestracjach jakie widziałem zza granicy. Do Wenus daleko, ale ciemny to to też nie był, bo dał się wypatrzeć pomimo delikatnych chmur. Oszacowałem jegomościa na około 1 mag., ale co kluczowe i potencjalnie upierdliwe, nie było to flarowanie jak stare Iridiumy, ale stabilny stały blask przez większość przelotu. Dość powolny ruch. Orbita to 502x519 km, w moim przypadku najmniejszy dystans w trakcie górowania wynosił 723 km, przy elewacji około 40 stopni, więc daleko do najkorzystniejszego układu w zenicie i w perygeum, dlatego na bank nie było to maksimum jego "zdolności" w temacie zaśmiecania nieba. Nieco ponad minuta filmu z tego przelotu w trakcie górowania i wejścia w cień plus większa garść przemyśleń w relacji, a w załączniku stop-klatka z nagrania tuż po wejściu BW3 w kadr. Ogólnie niestety "jasno" to widzę... :-\

Offline gelo

• Pełny
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 29, 2022, 23:10 »
Nie był jasny jak Wenus, bo jeszcze nie jest rozłożony ;)

https://twitter.com/AbelAvellan/status/1573456633908400130

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 30, 2022, 13:34 »
Też tak najpierw myślałem widząc go po raz pierwszy.

Jednak te +1 mag. czy zwłaszcza -1 mag. (ocena obserwatora z Kanady z 25/26 września, czyli z gwiazd jedynie Syriusz jaśniejszy) nie było wcześniej osiągalne bez rozłożenia anteny. W takiej sytuacji potwierdzenia wizualne widoczności czy rejestracje przelotów pojawiałyby się na potęgę od czasu startu 11 września wśród których to Starlinków Bluewalker 3 byłby widoczny. Tymczasem była tylko jedna rejestracja, od Marco Langbroek'a, który jeszcze 21 września oceniał BW3 na +5/+6 mag. na skraju widoczności gołym okiem lub poniżej tej granicy - wtedy faktycznie satelita był jeszcze przed rozwinięciem anteny.

Offline Limax7

• Weteran
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 30, 2022, 13:40 »
Ja próbowałem go wypatrzyć przedwczoraj czyli w środę 29.09.2022 i mimo wysokiego przelotu nie widziałem go.
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Online TomIR

• Weteran
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 08, 2022, 00:17 »
Też tak najpierw myślałem widząc go po raz pierwszy.

Jednak te +1 mag. czy zwłaszcza -1 mag. (ocena obserwatora z Kanady z 25/26 września, czyli z gwiazd jedynie Syriusz jaśniejszy) nie było wcześniej osiągalne bez rozłożenia anteny. W takiej sytuacji potwierdzenia wizualne widoczności czy rejestracje przelotów pojawiałyby się na potęgę od czasu startu 11 września wśród których to Starlinków Bluewalker 3 byłby widoczny. Tymczasem była tylko jedna rejestracja, od Marco Langbroek'a, który jeszcze 21 września oceniał BW3 na +5/+6 mag. na skraju widoczności gołym okiem lub poniżej tej granicy - wtedy faktycznie satelita był jeszcze przed rozwinięciem anteny.

Rozwinięcie anteny planowane jest na drugą połowę października, więc wygląda na to, że jednak rzeczywiście nie poznaliśmy jeszcze pełnego potencjału Bluewalkera do flarowania ;).

Online Sokole Oko

• Mistrz Jedi
  • Weteran
  • ...and lift off!
    • Polski AstroBloger
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2022, 19:32 »
Rozwinięcie anteny planowane jest na drugą połowę października, więc wygląda na to, że jednak rzeczywiście nie poznaliśmy jeszcze pełnego potencjału Bluewalkera do flarowania ;).
Łał! Też doczytałem teraz, że rozwinięcie paneli w II poł. m-ca. Ale! Skoro te ~1/-1 mag. BW-3 był w stanie zrobić w stanie złożonym (świecąc stałym blaskiem jak ISS, nie jak stare Iridiumy) to chyba można rzec, że szykuje się istna katastrofa jeśli chodzi o zaświetlenie. To jedno, a dwa - zastanawia mnie jakie zjawisko mogło wpłynąć na takie pojaśnienie w kilku sporadycznych przelotach w 3. dekadzie września. Z Kanady BW-3 został 25 września oszacowany jako obiekt aż -1 mag., a więc o jeszcze 2 mag. jaśniejszy niż sam odniosłem wrażenie. I były to dziwnie nieregularnie widoczne przeloty, bo na przykład któregoś dnia później, bodaj 29.09 jak u Adama - wcale się nie uwidocznił gdy przelatywał. Budowa satelity z tego co widziałem i taka orbita, na jakiej przebywa, chyba powinna wykluczać wahania na aż taką skalę, zwłaszcza że od startu 11.09 bywał widoczny jako obiekt od biedy 6/5 mag. a i to bardzo rzadko. Przeskok z 6 na -1 mag. to jednak nie jest byle co, ale nie przychodzi mi do głowy co mogłoby taki skok wywołać i skąd taka nieregularność widoczności. Czyżby chodziło tylko o zwykłe ustawienie jakimś innym bokiem/częścią o lepszym albedo?

Polskie Forum Astronautyczne

« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2022, 19:32 »