Autor Wątek: Układ Gliese 581  (Przeczytany 22299 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matayn83

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 6
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 30, 2010, 13:03 »
Tego, że bez atmosfery to nie wiedziałem:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 30, 2010, 13:34 »
Generalnie w tej chwili trudno zgadnąć, jaką atmosferę ma Gl 581g. Czy jest podobna do marsjańskiej, a może do ziemskiej czy d wenusjańskiej? Jak nie trudno zauważyć, inne atmosfery wpływają na inne warunki panujące na powierzchni egzoplanety.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 30, 2010, 16:17 »
Wpis na exoplanet:

http://exoplanet.eu/planet.php?p1=Gl+581&p2=g

Warto to mieć pod ręką. :)

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2010, 19:36 »
Niema co, ten rok obfituje w bardzo ciekawe odkrycia :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #18 dnia: Wrzesień 30, 2010, 19:36 »

Offline naerian

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 3
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #19 dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:24 »
Jak o tym usłyszałem (a raczej przeczytałem) to prawie z krzesła spadłem, choć wielokrotnie ogłaszano jakąś planetę drugą Ziemią, to to jest ewidentnie pierwsza, z prawdziwego zdarzenia bliźniaczka Ziemi w doskonałym miejscu w ekosferze. To teraz czekamy na różne, mniej lub bardziej uzasadnione teorie nt. warunków tam panujących :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 30, 2010, 20:50 »
Hmm... A wybiegając co nieco w przyszłość - jakie misje kosmiczne i obserwatoria naziemne są na etapie planów i które mogą dostarczyć co nieco więcej informacji na temat Gl 581g??

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:11 »
Niesamowite odkrycie, także dzisiaj właściwie 'nim żyłem', starając się wytłumaczyć mniej pojętym w tych tematach znajomym o co cały ten hałas :)

Fakt brak ruchu obrotowego jest dla mnie dość abstrakcyjny. Tzn umiem to sobie wyobrazić z zewnątrz, ale ciężko uświadomić sobie jak różne mogą być światy rozgraniczone 'granicą'. Gwiazda tego układu słonecznego widoczna z Gliesie 581g znajduje się wciąż w tym samym miejscu? Strasznie dziwaczne! :) Wybiegając mocno wyobraźnią i dopuszczając fakt rozwoju roślinności na takiej planecie, to odkrywam jak złożone może być to środowisko. Rośliny zapewne rozwijałby się tylko po nasłonecznionej stronie (chyba, że powstało tam coś co nie wymaga nam znanej fotosyntezy), tym samym wydalając tlen (zakładam podobną faunę/florę) co na Ziemi. Jeżeli wiatry tam nie są najsilniejsze to dochodzi do sporych koncentracji danego gazu tylko po jednej stronie planety. Fascynujące... :)

W jakiej odległości znajdują się dwie zewnętrzne planety (licząc od gwiazdy za składnikiem 'g' będą to obiekty 'd' i 'f')? Może odbijają trochę światła :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:16 »
Raczej w pobliżu terminatora - choć zapewne istniałyby tam gatunki przystosowane do ciemnej strony, nasłonecznionej strony i "środowiska pośredniego" terminatora.

axion

  • Gość
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:16 »
Przełomowe odkrycie. Moim zdaniem otwiera nowe pole do badań. Lecz Gliese 581 jest odległa o ok. 20 lat świetlnych, przypominam że tej planety może już tam nie być. :) Przydało by się poznać więcej szczegółów np. inne zagrożenia - pas planetoid (?), promieniowanie itp.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:36 »
Ktoś kiedyś prowadził może eksperymenty, jak zachowuje się normalna roślinność przy ciągłym oświetleniu?
Bo wydaje mi się, że zwierzęta i ludzie chyba dostalyby choroby psychicznej ;) A moze tylko jestem spiochem?
W kazdym razie tamtejsze zycie musialoby sie do braku nocy/odpoczynku dostosowac.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23247
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:37 »
Swego czasu na National Geographic były programu popularnonaukowe, gdzie dość frywolnie fantazjowano na temat wyglądu życia na innych planetach.

Jedną z opisywanych planet była Aurelia, krążąca wokół czerwonego karła mniej więcej tak samo jak Gl 581g (czyli jedna strona stale zwrócona w kierunku gwiazdy). Po środku nasłonecznionej strony Aurelii w tamtej wizji znajdował się potężny stały huragan ( założono, że jest ciepło w okolicy i że sporo wody tam paruje). Najciekawsze sceny życia odbywały się jednak w strefie terminatora.

Osobiście jednak sądzę, że Gl 581g jest raczej wielkim oceanicznym światem bez żadnej wysepki. Ocean może tam być naprawdę głęboki a na dnie może być sporo wulkanów (masywna planeta, choć sama Gl 581 jest już dość stara), które by podgrzewały ocean i rozkład temperatur wody mógłby być całkiem jednorodny. Choć jakieś lądolody też możliwe. :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 30, 2010, 21:40 »
Lecz Gliese 581 jest odległa o ok. 20 lat świetlnych,

Ahh właśnie - zapomniałem poruszyć kwestię odległości. 20 lat świetlnych to dosłownie 'nasze podwórko' - bajeczna sprawa i zapewne jeden z kilku celów dla misji bezzałogowych/załogowych podczas pierwszych wypadów poza nasz Układ Słoneczny. :)

Offline Jacob

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 167
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 30, 2010, 22:10 »
Wooo TAKIEJ misji to ja chyba nie dożyje chociaż mam 19 lat :P Ale faktycznie 20 lat świetlnych to bardzo bliziutko. Może moje wnuki będą tam na wakacje jeździć xD
Tak BTW to dokładniejsze dane o atmosferze mogła by dać misja Darwin albo Terrestrial Planet Finder ale je chyba anulowali, co?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #28 dnia: Październik 01, 2010, 01:31 »
Przełomowe odkrycie. Moim zdaniem otwiera nowe pole do badań. Lecz Gliese 581 jest odległa o ok. 20 lat świetlnych, przypominam że tej planety może już tam nie być. :)

Co przez to rozumiesz?

jch

  • Gość
Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 01, 2010, 12:02 »
Fakt brak ruchu obrotowego jest dla mnie dość abstrakcyjny.

Nie tylko dla Ciebie ;) Na szczęście to nie jest wielki problem, bo przecież ta planeta się obraca - w tempie jednego obrotu na jeden obieg wokół gwiazdy. Podobnie jak np. Księżyc. Różnica jest jedynie taka, że Księżyc nie krąży wokół ciała będącego głównym źródłem energii, stąd każda jego strona (z wyjątkiem okolic przybiegunowych) jest oświetlana cyklicznie i w miarę równomiernie.

Gliese 581g ma (a raczej: może mieć...) stały dzień na jednej półkuli i stałą noc na drugiej. Można założyć, że dzień i noc występują jedynie w okolicach terminatora - w skromnej postaci naprzemiennych świtów i zmierzchów.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Gliese 581g?
« Odpowiedź #29 dnia: Październik 01, 2010, 12:02 »