Ankieta

Kiedy pierwszy start orbitalny Starship?

Do końca stycznia 2020
2 (8.3%)
Do końca 2020
7 (29.2%)
Do końca 2021
7 (29.2%)
Do końca 2022
1 (4.2%)
2023-2024
5 (20.8%)
2025-2030
2 (8.3%)
po 2030
0 (0%)

Głosów w sumie: 24

Głosowanie skończone: Sierpień 06, 2019, 10:15

Autor Wątek: BFR / ITS / MCT / Starship  (Przeczytany 1135938 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4860 dnia: Maj 08, 2021, 17:57 »
Ostatniej doby SN15 został przesunięty na środek lądowiska. Usunięte zostały też zdeformowane przy lądowaniu nogi.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4861 dnia: Maj 08, 2021, 19:37 »

Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.
"Space is hard"

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4862 dnia: Maj 08, 2021, 19:53 »
Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.

Obecne nogi są rozwiązaniem tymczasowym - Musk od dawna mówi, że będzie upgrade.

Offline rad

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 77
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4863 dnia: Maj 08, 2021, 21:10 »
Nogi są specjalnie zaprojektowane żeby uległy deformacji i zmniejszyły siły działające na  statek w momencie przyziemienia. Tam są specjalne strefy zgniotu. Wydaje się że wszystko zadziałało jak trzeba.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4863 dnia: Maj 08, 2021, 21:10 »

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4864 dnia: Maj 08, 2021, 21:38 »
Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.

Obecne nogi są rozwiązaniem tymczasowym - Musk od dawna mówi, że będzie upgrade.

Faktycznie, też o tym słyszałem, że pracują nad finalnym, najlepszym rozwiązaniem i dopracują to na pewno. Zobaczymy w której wersji się pojawi czyli kiedy w przyszłości, chyba w następnej ponownej próbie 15-ki za 2 tygodnie jeszcze nie?
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3052
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4865 dnia: Maj 08, 2021, 21:47 »
Nogi są specjalnie zaprojektowane żeby uległy deformacji i zmniejszyły siły działające na  statek w momencie przyziemienia. Tam są specjalne strefy zgniotu. Wydaje się że wszystko zadziałało jak trzeba.

Wydawało mi się, że nogi są dwuczęściowe po to, żeby się jedna część nogi wcisnęła w drugą przy silniejszym przyziemieniu, tymczasem tutaj nogi zostały całkiem wygięte na zewnątrz.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4866 dnia: Maj 08, 2021, 23:00 »
Nogi są specjalnie zaprojektowane żeby uległy deformacji i zmniejszyły siły działające na  statek w momencie przyziemienia. Tam są specjalne strefy zgniotu. Wydaje się że wszystko zadziałało jak trzeba.

Wydawało mi się, że nogi są dwuczęściowe po to, żeby się jedna część nogi wcisnęła w drugą przy silniejszym przyziemieniu, tymczasem tutaj nogi zostały całkiem wygięte na zewnątrz.

Jak przyjrzycie się zdjęciom to w materiale z którego zrobione są nogi widać wycięte otwory różnej średnicy, to właśnie strefy zgniotu. Obecne nogi to chyba najprostszy, działający projekt jaki mogli wymyślić. Docelowe takie nogi nie przejdą, zwłaszcza poza Ziemią, choćby dlatego że jak widać są rozwiązaniem raczej jednorazowym:)

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4867 dnia: Maj 09, 2021, 20:06 »
Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.

Obecne nogi są rozwiązaniem tymczasowym - Musk od dawna mówi, że będzie upgrade.

Tak, miałem na myśli dodatkowe prace przed kolejnym startem tego egzemplarza.
Ale swoją drogą o strefach zgniotu nie wiedziałem.
"Space is hard"

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4868 dnia: Maj 09, 2021, 20:53 »

Jak przyjrzycie się zdjęciom to w materiale z którego zrobione są nogi widać wycięte otwory różnej średnicy, to właśnie strefy zgniotu. Obecne nogi to chyba najprostszy, działający projekt jaki mogli wymyślić. Docelowe takie nogi nie przejdą, zwłaszcza poza Ziemią, choćby dlatego że jak widać są rozwiązaniem raczej jednorazowym:)

Kwestia lądowania np. na Księżycu raczej i tak tu nie wchodzi w grę, gdyż do tego celu będą dedykowane inne wersje SS, ale być może w zakresie podpór zrealizowana zostanie jakaś zunifikowana koncepcja.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4869 dnia: Maj 09, 2021, 21:14 »
Ładny twitte od SPadre @SpacePadreIsle:

https://twitter.com/SpacePadreIsle/status/1391459512830267396

Cytuj
Uśmiecha się na milę "Uśmiechnięta twarz ze śmiejącymi się oczami"
"Rakieta" Uwielbiam energię i ludzi, których tu dostarcza SpaceX.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4870 dnia: Maj 10, 2021, 08:14 »

Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.
Potrzebnych będzie jeszcze tysiące poprawek ))) Przecież na tym projekt polega )))
W ogóle nie ma sensu rozważać pojazdów spaceX w tych kategoriach, że coś tu jest "wersją finalną". Rozwój Falcona zatrzymano przecież dopiero wtedy, jak już było jasne, że powoli będzie szedł w odstawkę.
Najważniejszą poprawką musi być jakiś właz do luku ładunkowego żeby można było coś wyłożyć na orbicie. Pojawienie się wersji
z otwieranym dziobem będzie sygnałem, że poważnie myślą o orbicie.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4871 dnia: Maj 10, 2021, 09:23 »

Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.
Potrzebnych będzie jeszcze tysiące poprawek ))) Przecież na tym projekt polega )))
W ogóle nie ma sensu rozważać pojazdów spaceX w tych kategoriach, że coś tu jest "wersją finalną". Rozwój Falcona zatrzymano przecież dopiero wtedy, jak już było jasne, że powoli będzie szedł w odstawkę.
Najważniejszą poprawką musi być jakiś właz do luku ładunkowego żeby można było coś wyłożyć na orbicie. Pojawienie się wersji
z otwieranym dziobem będzie sygnałem, że poważnie myślą o orbicie.

A po co im otwierany dziób do testowego lotu na orbitę ? Na tym etapie dziób nie będzie ich jakoś bardzo zajmował, najważniejsza jest osłona termiczna i orbitalne tankowanie...
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4872 dnia: Maj 10, 2021, 10:09 »
W ogóle nie ma sensu rozważać pojazdów spaceX w tych kategoriach, że coś tu jest "wersją finalną". Rozwój Falcona zatrzymano przecież dopiero wtedy, jak już było jasne, że powoli będzie szedł w odstawkę.

To co prawda off-topic, ale ja jestem przekonany, że rozwój F9 nadal trwa: dlatego jest znacznie więcej udanych lądowań oraz rakieta jest dostosowana do załogowych lotów.

Podobnych spraw można się spodziewać także ze Starshipem.

Offline Tantal

  • Kościoła Latających Bojlerów
  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 770
  • per aspera ad astra
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4873 dnia: Maj 10, 2021, 11:19 »

Zdeformowane nogi... Czyli będą potrzebne poprawki.
Potrzebnych będzie jeszcze tysiące poprawek ))) Przecież na tym projekt polega )))
W ogóle nie ma sensu rozważać pojazdów spaceX w tych kategoriach, że coś tu jest "wersją finalną". Rozwój Falcona zatrzymano przecież dopiero wtedy, jak już było jasne, że powoli będzie szedł w odstawkę.
Najważniejszą poprawką musi być jakiś właz do luku ładunkowego żeby można było coś wyłożyć na orbicie. Pojawienie się wersji
z otwieranym dziobem będzie sygnałem, że poważnie myślą o orbicie.

A po co im otwierany dziób do testowego lotu na orbitę ? Na tym etapie dziób nie będzie ich jakoś bardzo zajmował, najważniejsza jest osłona termiczna i orbitalne tankowanie...
Do orbitalnego tankowania chyba jeszcze dalej. Tu potrzebne 2 pojazdy z odpowiednimi systemami zaworów itd. Opracowanie włazu żeby wyładować pakunek na orbicie to sprawa dużo prostsza.

No i to od razu śle przekaz, że można składać zamówienia na wynoszenie ładunków starshipem. Lądowania można ćwiczyć, tankowania można się dalej uczyć ale system już by na siebie zaczął zarabiać.

Offline 0x3ffe

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 308
  • Rzeczpospolita Marsjańska
    • Moja gra mobilna - testujcie
Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4874 dnia: Maj 10, 2021, 12:11 »


A po co im otwierany dziób do testowego lotu na orbitę ? Na tym etapie dziób nie będzie ich jakoś bardzo zajmował, najważniejsza jest osłona termiczna i orbitalne tankowanie...
Do orbitalnego tankowania chyba jeszcze dalej. Tu potrzebne 2 pojazdy z odpowiednimi systemami zaworów itd. Opracowanie włazu żeby wyładować pakunek na orbicie to sprawa dużo prostsza.

No i to od razu śle przekaz, że można składać zamówienia na wynoszenie ładunków starshipem. Lądowania można ćwiczyć, tankowania można się dalej uczyć ale system już by na siebie zaczął zarabiać.


No ale ładunek mogą wysłać dopiero kiedy będzie gotowy Super Heavy a testy osłony termicznej będą mogli robić samym drugim stopniem chyba ? Jak jeszcze zrobią go z cieńszej blachy to może bez Super Heavy uda się go posłać na orbitę i testować te płytki. Co do tankowania na orbicie to tutaj bez Super Heavy raczej się nie uda...
Moc obliczeniowa dwóch Commodore 64 wystarcza do lądowania na księżycu!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BFR / ITS / MCT / Starship
« Odpowiedź #4874 dnia: Maj 10, 2021, 12:11 »