Autor Wątek: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)  (Przeczytany 36157 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #120 dnia: Grudzień 29, 2019, 19:30 »
          ... tak tak, Astropl czuwa;-) BTW, ja tam jednak tym japoncom nie do konca wierze,
ostatnio calkiem wysoko od nich taki "maluch" polecial;-) Z powazaniem
                                                                                                       Adam Przybyla

Nie mam nic przeciwko temu, by ktoś założył osobny watek, poświęcony takim rakietom wyżej, czy niżej latającym. Tylko niech go jeszcze mniej, czy więcej pilnuje. Dla ułatwienia, można wspomagać się Jonathanem McDowellem, który na dole swoich raportów zamieszcza informacje o takich, niekiedy nawet całkiem wysokich, podskokach.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #121 dnia: Grudzień 29, 2019, 21:15 »
Niektore rozwiazanie tez calkiem szybko ostatnio lataja, choc za to dosc nisko
patrz Avangard;-) Kategoria robi sie wiec dosc pojemna w wydarzenia ... Z powazaniem
                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #122 dnia: Styczeń 06, 2020, 12:15 »

27    12:45:11          Wenchang 101      CZ-5                 Shijian-20


Ja tylko wrócę do tego startu. Jaka jest masa startowa satelity Shijian-20? Czy nie jest to ponad 8000 kg? Bo jeśli tak, to chyba właśnie mieliśmy najcięższego komsata wystrzelonego na GTO/GEO?

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 06, 2020, 12:26 »

27    12:45:11          Wenchang 101      CZ-5                 Shijian-20


Ja tylko wrócę do tego startu. Jaka jest masa startowa satelity Shijian-20? Czy nie jest to ponad 8000 kg? Bo jeśli tak, to chyba właśnie mieliśmy najcięższego komsata wystrzelonego na GTO/GEO?
Tak, ponad 8 ton.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #123 dnia: Styczeń 06, 2020, 12:26 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #124 dnia: Styczeń 06, 2020, 12:33 »
Czyli mamy nowy rekord!

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24420
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 02, 2020, 15:08 »
https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3780.msg139661#msg139661

BLITS-M 1 nie został zgłoszony przez Rosję do międzynarodowej bazy ONZ wyniesionych na orbitę obiektów.
Inny ładunek DOSAAF-85 (Radio-2017, RS 44) zintegrowany z górnym stopniem został aktywowany 30 kwietnia.
Ale oprócz fali nośnej brak telemetrii.
http://novosti-kosmonavtiki.ru/forum/forum12/topic15438/?PAGEN_1=12

Запущенный Россией стеклянный спутник не внесен в реестр ООН
05:26 11.03.2020

МОСКВА, 11 мар - РИА Новости. Космический аппарат научного назначения "Блиц-М", запущенный в декабре 2019 года, не был включен Россией в перечень орбитальных объектов, подаваемый в ООН, хотя выведенные вместе с ним одной ракетой-носителем спутники серии "Гонец-М" в этот список вошли и были зарегистрированы, информация о нынешнем местонахождении "Блица-М" официально не сообщалась, следует из документа, размещенного на сайте управления ООН по космическому пространству UNOOSA. (...)

Аналогичная ситуация сложилась в октябре 2005 года со спутником "Можаец-5". Тогда в российской вербальной ноте ST/SG/SER.E/496 от 14 августа 2006 года этот спутник тоже не числился. Как сообщали тогда Космические войска Вооруженных сил России, спутник не отделился от ракеты "Космос-3М" из-за сбоя в алгоритме отделения. Поэтому спутник не стали регистрировать в реестре ООН по космическим аппаратам.

В то же время в каталоге космических объектов, доступном на специализированном сайте ВВС США space-track.org, по итогам пуска ракеты "Рокот" спутник "Блиц-М" тоже не указан. Всего американские военные видят пять объектов под номерами от 44905 до 44909. Один из них идентифицирован как блок "Бриз-КМ". Остальные четыре объекта пока не идентифицированы. При этом все четыре объекта маневрируют. Однако известно, что у "Гонцов-М" есть двигатели для коррекции орбиты, а у "Блица-М" - нет, поэтому "Блиц-М" не может являться одним из этих четырех маневрирующих объектов. (...)
https://ria.ru/20200311/1568411055.html

Doniesienie mówi o widocznych 5 obiektach z tego startu, z tego 4 manewrujące:
Briz KM - bierny obiekt (niemanewrujący)
3 Glonasy (manewrujące) ,
czym jest 5. obiekt (4-ty manewrujący)- zagadka
(BLITS-M 1 byłby niemanewrujący, ale go nie ma)
------------------------------------------

Pozostaje pytanie czy z formalnego punktu widzenia ładunek nie odłączony od RN, a krążący wokół Ziemi razem z górnym stopniem jest liczony jako osobny satelita ? ( Gunter i LK zdają się je traktować jako satelity, a jak jest to w międzynarodowych bazach danych?)

Chodzi mi o kwestię oznaczenia tych ładunków.

Np.
Są satelity oddzielone od rakiety, krótko po starcie
Są ładunki oddzielone od siebie po dłuższym czasie (np. zintegrowany lot dwóch osobnych sond w drodze do Marsa, satelity inspekcyjne)

Są takie, które są dopiero rozmieszczane z transportowców odłączonych od ISS.
Ładunki instalowane na zewnątrz ISS
Ładunki umieszczane na orbicie z ISS

Ładunki zintegrowane trwale z górnymi stopniami rakiet.

(czyli może jakieś dodatkowe oznaczenia , albo krótki opis by się przydał). Gunter to jakoś robi tylko w ograniczonym zakresie.

Może jest jakaś treściwa i przejrzysta baza ?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Starty rakiet (IV kwartał 2019 roku)
« Odpowiedź #125 dnia: Maj 02, 2020, 15:08 »