Autor Wątek: Cygnus NG-13  (Przeczytany 4337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 29, 2020, 21:52 »
U mnie dobra pogoda, zaraz wychodzę z aparatem na dach domu  :D
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2020, 21:54 wysłana przez Limax7 »
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 29, 2020, 21:54 »
Tylko pytanie co z Cygnusem, czy on jeszcze będzie "na pozycji":

Cytat: forum.nasaspaceflight.com
May 29  TBD / ~20:00 - Cygnus (NG-13) deorbit and reentered the atmosphere   (or May 20) 
20 UTC, czyli 22 CEST

???

Udanego polowania. Może coś między chmurami wypatrzę?  ???
« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2020, 21:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2020, 22:08 »
... . Do około 25 stopni mam zabudowania od strony S/SW, więc ten tego... miłego płonięcia w atmosferze, Łabędziu :P :)

... cala nadzieja w Adamie, że coś ciekawego uda mu się uchwycić na foto.  8)
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2020, 23:08 »
... . Do około 25 stopni mam zabudowania od strony S/SW, więc ten tego... miłego płonięcia w atmosferze, Łabędziu :P :)

... cala nadzieja w Adamie, że coś ciekawego uda mu się uchwycić na foto.  8)

Cygnusa nie widzialem ani nie zarejestrowałem. Patrzyłem około 2 min przed przelotem i po, chyba po nim ..  ::)

Fotka ISS z dachu domu
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 29, 2020, 23:08 »

Online TomIR

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3059
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 29, 2020, 23:26 »
Ja również, poza ISS, nic więcej nie wypatrzyłem.

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 30, 2020, 09:48 »
Chłopaki plotkują na forum nasaspaceflight, że:

Cytat: forum.nasaspaceflight.com
May 29  ~20:15 (UTC) - Cygnus (NG-13) deorbit and reentered the atmosphere

... więc wszystko wskazuje na to, że NG-13 po deorbitacji spłonął chyba nad Oceanem Atlantyckim (nie mieliśmy już szansy na ten przelot  :( ). Zapewne terminy publikacji danych TLE zupełnie nie nadążały za tym co się faktycznie w realu działo z Cygnusem! Zna ktoś szczegóły, jak technicznie wygląda deorbitacja? Ciekawe, czy coś na ten temat pisze Northrop Grumman? Może gdzieś na Karaibach była szansa obejrzenia spektaklu spalającego się w atmosferze Cygnusa. Na jakiej wysokości do tego dochodzi, czy widać z Ziemi wyraźnie smugę ognia i czy statek (przecież całkiem spory) spala się całkowicie w atmosferze i jak długo trwa przelot ewentualnych fireball's??

[edit]

Jednak deorbitacja nastąpiła chyba przez "bezpieczny korytarz" nad Oceanem Spokojnym (trochę więcej wody, jakby nie było):

NG-13 Cygnus completes successful mission with destructive re-entry

Cytat:
... It noted that the “destructive re-entry for NG-13 was anticipated 31 days after separation from the International Space Station (ISS). However, the authorization issued authorized only two weeks from departure from the ISS.” A request asked for an additional 16 days after separation, from “ISS + two weeks” to “ISS + 30 days”, noting Cygnus’ onboard fuel allowed for 30 days post-release. The ultimate realignment moved Cygnus’ destructive re-entry to May 29/30, from the previous requirement of ending its mission on May 25.

Re-entry occurred over a safe disposal corridor over the Pacific Ocean.

Smugę ognia widać i to nie jedną (dla piromanów, to pewnie balsam na oczy  ;D )! Trzeba przyznać, że jest to widowiskowe wydarzenie. Foto (NASA), ze spalenia poprzedniego Cygnusa:


źródło
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2020, 10:57 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 30, 2020, 10:59 »
Na Space-Track nie ma jeszcze info o deorbitacji ani nowego TLE
Ciekawe skąd wiadomo że spłonął o 20:15 UT bo to chyba tuż przed wejściem nad Europę?
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Offline suchyy

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 874
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 30, 2020, 12:09 »
Ktoś to musi wklepać przecież, a jak wiadomo tam od połowy tygodnia to już jest weekend!  ;) ;D Moim zdaniem te dane TLE z końca misji NG-13 mocno nie nadążały za realem, zanim ktoś je wklepał (na jakimś portalu) to już dawno były pewnie nieaktualne, stąd wirtualne widoki Cygnusa z terenu Polski mieliśmy mocno "odjechane" i nie mające nic wspólnego z rzeczywistością.  ;) . Już moje obserwacje z 21 i 22 maja różniły się o kilka minut w porównaniu z TLE wziętym z internetu (przeloty były później niż to wskazywało TLE). Z tego co zrozumiałem (chyba dobrze?) opóźnienie deorbitacji NG-13 konieczne było na dodatkowe eksperymanty, miedzy innymi: Saffire Nex Generation Fire Experiment, który jest  pokazany na tym: FILMIE (jest tam również obrazkowo przedstawiona deorbitacja Cygnusa i obszar gdzie się spala w atmosferze). To ważny eksperyment dla przyszłości rozwoju astronautyki, który tym razem na NG-13 przed deorbitacją miał być przeprowadzony w rozszerzonym zakresie.

Cytat: Spaceflight Now
For the first time, the Sapphire experiment on the NG-13 mission will ignite four burn samples, two of which will be ignited with the the air pressure inside the Cygnus spacecraft equivalent to sea level on Earth. Then the Cygnus module will be partially depressurized — and its oxygen content increased — to see how the oxygen-rich, lower-pressure environment affects the combustion of the other two samples.

The experiment will also test fire detection technology for use on future spacecraft, and automated fire clean-up systems.
źródło: Cygnus departs space station, beginning extended experimental mission

Moje zeszłoroczne, pierwsze próby obserwacji odłączenia Cygnusa od ISS (pod koniec wakacji) nie powiodły się, bo wypadły poza okres widoczności ISS nad Polską (po wielokrotnych odraczaniach), a tegoroczne przeloty tuż po odłączeniu NG-13 widoczne były w godzinach porannych, więc też nie oglądałem. Nie mniej widziałem Cygnusa na 10 dni po odłączeniu / siedem przed deorbitacją (już w przelotach wieczornych) i stwierdzam, że może być on bardzo jasnym i atrakcyjnym obiektem do obserwacji, jaśniejszym od Sojuzów/Progressów/Dragonów cargo (jakby nie było to spory kawał błyszczącej beki  ;) ), więc warto się zaczajać na misje Cygnus/ISS, tylko do publikowanych danych TLE, szczególnie w dynamicznym końcu misji trzeba podchodzić z rezerwą.
« Ostatnia zmiana: Maj 30, 2020, 16:56 wysłana przez suchyy »
Pozdrowienia z Lublina: Jurek (suchyy).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 05, 2020, 18:23 »
Koniec misji Cygnus NG-13
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 1 CZERWCA 2020

(...) Cygnus NG-13 przebywał na ISS do 11 maja. Wówczas – wypełniony niepotrzebnym sprzętem i śmieciami z ISS oraz eksperymentami do przeprowadzenia w trakcie swobodnego lotu – opuścił Stację.


Cygnus NG-13 opuszcza ISS / Credits – NASA TV

Przez kolejne ponad dwa tygodnie Cygnus NG-13 wykonywał samodzielną misję. Jednym z eksperymentów, jaki wykonano podczas lotu samodzielnego był Saffire IV – kolejny etap badań nad rozprzestrzenianiem, monitoringiem i przeciwdziałaniu pożarów w warunkach mikrograwitacji. (...)
https://kosmonauta.net/2020/06/koniec-misji-cygnus-ng-13/
« Ostatnia zmiana: Styczeń 14, 2024, 01:07 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Cygnus NG-13
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 05, 2020, 18:23 »