Autor Wątek: Konkurs astronautyczny ;)  (Przeczytany 33660 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 03, 2021, 23:21 »
Wg hobbystów SpaceX planuje 33 starty w 2021 roku, ale nie ma na to żadnej pewności.
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 04, 2021, 19:51 »
Wg hobbystów SpaceX planuje 33 starty w 2021 roku, ale nie ma na to żadnej pewności.
Jakiś link ? Ciekawie byłoby prześledzić ewolucję zamierzeń startowych

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 04, 2021, 20:45 »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 05, 2021, 10:14 »
W takim wypadku proponuję, by Orionid zadał nową zagadkę ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 05, 2021, 10:14 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 07, 2021, 05:01 »
W takim wypadku proponuję, by Orionid zadał nową zagadkę ;)
Co tak poza kolejnością ? Skądinąd wiadomo, jak to się może skończyć  ;)

Z tego co wiem, to SpaceX już od dłuższego czasu nie publikuje swoich manifestów startowych. Oczywiście łatwo je znaleźć, ale to wszystko są nieoficjalne informacje opracowywane przez hobbystów - nie można tego traktować jako plan.

Natomiast przewija się przez internety liczba 48 startów jako plan na przyszły, 2021 rok. Nie znalazłem źródła, ale podobno liczba to została podana przez Muska. A jeśli tak, to należy ją traktować, podobnie jak wszystkie wypowiedzi Muska, nie jako konkretny plan, ale raczej ogólny cel maksimum dla firmy. Przypuszczam więc, że nie to miałeś na myśli :).
Rzeczywiście E. Musk wyraził taką wolę. Plany mają to do siebie, że nie wiadomo jak do końca z nimi będzie. W każdym razie liczba 48 pochodzi ze SpaceX.

Wg hobbystów SpaceX planuje 33 starty w 2021 roku, ale nie ma na to żadnej pewności.
Swoją drogą ciekawe, że 33 były wtedy starty w manifeście, ale tylko 7 poświęconych Starlinkom.  Dzisiaj w manifeście (raczej hobbistycznym) doliczyłem się 51 startów kosmicznych + 1 SN. Można to chyba potraktować jako prognozę
Zresztą w tym linku też jest mowa o planowanych 48 startach.

Nie potrafię uznać żadnej odpowiedzi za niepoprawną :)

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=4325.msg155723#msg155723

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 10, 2021, 21:51 »
Proponuję rozstrzygnąć w którąś stronę   ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 13, 2021, 17:06 »
Skoro SpaceX przekazywał informacje o 48 startach, to bym sugerował zadanie kolejnego pytania przez JSz  :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #37 dnia: Styczeń 15, 2021, 19:31 »
No więc kolejna zagadka. Otóż dobrze wiemy, że wypróżnianie się podczas lotów w ramach programu Apollo, oraz wcześniejszych, było jednym z największych problemów. Dlatego astronauci stosowali m.in. specjalną dietę zmniejszająca ilość odchodów stałych, a nawet korzystali ze środków farmakologicznych.

Pytanie: który z astronautów biorących udział w misjach księżycowych Apollo przez całą misję ani razu nie oddał stolca?

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #38 dnia: Styczeń 15, 2021, 19:35 »
No więc kolejna zagadka. Otóż dobrze wiemy, że wypróżnianie się podczas lotów w ramach programu Apollo, oraz wcześniejszych, było jednym z największych problemów. Dlatego astronauci stosowali m.in. specjalną dietę zmniejszająca ilość odchodów stałych, a nawet korzystali ze środków farmakologicznych.

Pytanie: który z astronautów biorących udział w misjach księżycowych Apollo przez całą misję ani razu nie oddał stolca?

Anders.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #39 dnia: Styczeń 15, 2021, 20:01 »
Oj - tego nie wiedziałem! Ale skoro tak napisałeś, to znaczy że jest to udokumentowane lub opisane. Zatem oczywiście wygrywasz...

Już tylko dla informacji: wiem, że takiego wyczynu dokonał Alan Bean. Informację o tym zaczerpnąłem z książki "Księżycowy pył. W poszukiwaniu ludzi, którzy spadli na Ziemię" Andrew Smitha, który potwierdził ją u samego bohatera. Przy okazji gorąco polecam tę książkę - jest to reportaż, jedna z najciekawszych książek o astronautach, jakie przeczytałem: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ksiezycowy-pyl. Jest to niezwykle wnikliwe opracowanie (nie tylko ze względu na tę ciekawostkę o Beanie), opisujące fascynującą drogę autora do wówczas jeszcze dziewięciu ludzi, którzy kiedyś chodzili po Księżycu.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #40 dnia: Styczeń 15, 2021, 21:17 »
Ponieważ wątek ma w tytule ;) zatem pytanie będzie utrzymane w tej konwencji. Red Dog, Dogface, Cujo, Pluto i Underdog. Z czym się Wam kojarzy taka załoga?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 16, 2021, 03:38 »
Misja STS-53 też wystartowała w tej konwencji.
Dwójka astronautów tej wyprawy poleciała później w STS-69 przyjmując nazwy tych samych bohaterów.

Remembering the Dogs of War: 25 Years Since Discovery Closed Out the Shuttle's Military Career
By Ben Evans, on December 3rd, 2017

(...) ...) Representing such a broad swathe of the U.S. armed services, and having been trained by the so-called “Bad Dog” training team at the Johnson Space Center (JSC) in Houston, Texas, the STS-53 crew quickly earned the nickname “Dogs of War”. Each man gained his own dog-name, with sandy-haired Walker dubbed “Red Dog”, Cabana labeled “Mighty Dog”, Voss in receipt of “Dogface”, a tribute to the U.S. Army’s Dogface infantrymen of World War II, whilst “rookie” astronaut Clifford drew “Puppy Dog”. For Bluford, who was in Europe on a NASA public affairs visit when Walker gave out the dog-names, the unfortunate moniker of “Dog-Gone” stuck.
https://www.americaspace.com/2017/12/03/remembering-the-dogs-of-war-25-years-since-discovery-closed-out-the-shuttles-military-career/

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 16, 2021, 07:19 »
Tak jest, chodziło o "psią załogę nr 2". MSS ubiegł Orionida o półtorej godziny i przejmuje prawo do zadania pytania.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 16, 2021, 13:34 »
Następny spacer amerykanów będzie 233 spacerem kosmicznym na pokładzie ISS od początku jej budowy.
Pytanie brzmi, który to będzie spacer z udziałem astronauty amerykańskiego w programie ISS?

Dodatkowe zapytanie: w którym roku i kto odbył dokładnie 100 takowy spacer?
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Konkurs astronautyczny ;)
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 16, 2021, 13:34 »