Autor Wątek: Poszukiwana literatura i pomoc  (Przeczytany 10144 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Poszukiwana literatura i pomoc
« dnia: Marzec 27, 2012, 21:58 »
Witam wszystkich,

Jestem stosunkowo młodym użytkownikiem tego forum, bowiem zarejestrowałem się w październiku minionego roku. Piszę podobną pracę licencjacką do tej o której była już mowa na forum i potrzebuję zasięgnąć trochę języka. Mianowicie temat mojej pracy to "infrastruktura techniczna warunkująca transport towarów w przestrzeni kosmicznej", natomiast teza z jaką wyszedłem to "wzrost nakładów na infrastrukturę techniczną(kosmiczną) w różnych krajach".

Jestem po kilku rozmowach z promotorem i skończyłem pisanie pierwszego rozdziału (pisałem w nim głownie o transporcie lotniczym jego rozwoju oraz ewolucji i stopniowo starałem się przejść do rozwoju transportu lotniczego kończąc rozdział na samolotach napędzanych silnikami rakietowymi)

Problemem jaki napotkałem na swojej drodze jest moja niewiedza, staram się określić infrastrukturę potrzebną w trans. kosmicznym. Podzieliłem to na pewne grupy: infrastrukturę naziemną, przestrzenną i statki kosmiczne. Do naziemnej zaliczyłem:porty kosmiczne, systemy wynoszące i centra badawcze do statków kosmicznych:(ale szukam innej nazwy do tej kategorii) satelity, rakiety, wahadłowce, natomiast mam problem z infrastrukturą przestrzenną znalazłem informację o wydzielonych strefach upadku zużytych części rakiet wynoszących, ale to tylko info żadnych dalszych szczegółów.

Chciałem zwrócić się do was z prośbą o korektę lub o wasze opinie w tej kwestii.

Z góry dziękuję i Pozdrawiam

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 28, 2012, 00:03 »
Witamy! Ciekawa praca.

Wydaje mi się, że w niektórych krajach może nie istnieć w ogóle pojęcie stref upadku zużytych członów rakiet, choć może to figurować pod nazwą stref czasowo wyłączonych z ruchu powietrznego. W innych - np w USA - na 100% to istnieje i jest często używane.

Może warto tutaj sprawdzić jakie procedury Polskie Towarzystwo Rakietowe zastosowało gdy testowało swoje konstrukcje? :)

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 28, 2012, 11:55 »
posiadam również takie zagadnienie w swojej pracy dostałem dzisiaj od Ciebie bardzo ciekawą stronę dotyczącą tych zagadnień jednak nie mam obecnie czasu na dokładne przyjrzenie się temu. Zrobię to po powrocie do domu. Chciałem jeszcze zapytać czy może uważacie, a w zasadzie uważasz, że należy dodać coś do pozostałej infrastruktury np naziemnej, czy statków kosmicznych? Będę bardzo wdzięczny.
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2012, 12:10 wysłana przez elwe »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2012, 19:06 »
A możesz nieco więcej napisać na temat infrastruktury? Dokładnie rozpisać co masz na myśli pisząc poszczególne składowe tej infrastruktury? :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 28, 2012, 19:06 »

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 28, 2012, 20:07 »
Chodzi mi o rzeczy które są niezbędne aby lot się odbył tzn platforma startowa(kosmodrom) pewne zezwolenia jak np właśnie wydzielone strefy powietrzne i może opisał bym dodatkowo kilka rodzajów rakiet. podrozdział jest taki " infrast. niezbędna w transporcie kosmicznym" jest to wymysł mojego promotora, ponieważ nie zgodził się on na pisanie wyłącznie o ISS jak zakładałem na początku. Przystałem na takie warunki bo nie mam zamiaru pisać o magazynach czy log. produkcji jak cała reszta.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2012, 20:48 »
Zastanawiam się jak tu odpowiedzieć - może ktoś inny jeszcze pomoże?

W międzyczasie polecam opis platformy startowej rakiety Vega:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Hardware/2012-02-05-ela3.html

może to będzie przydatne? :)

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 28, 2012, 20:53 »
Właśnie o to mi chodzi nie mam zamiaru przepisywać wszystkiego z wiki bo to nie ma sensu postaram się opisać wszystko na przykładach:) Np jeżeli chodzi o kosmodromy to opisuje właśnie Centrum Kosmiczne Kennedy'ego no chyba, że masz lepszy przykład bo jeżeli chodzi o mnie to nic innego nie przychodzi mi do głowy jest chyba największe i biorąc pod uwagę budżet NASA chyba najnowocześniejsze.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 28, 2012, 21:03 »
Czy najnowsze - z pewnością nie platformy LC-39, które po zakończeniu programu wahadłowców czeka modernizacja. Pewnie pobliska platforma ("podstawka"? :) ) dla Falcona 9 albo inna platforma dla rakiet rodziny Delta IV (jutro jeden start nas czeka - warto byś zobaczył :) )  to są nowsze stanowiska.

Z europejskich to właśnie platforma dla Vegi jest najnowsza. Aczkolwiek kryterium "nowości" tutaj się dość średnio wpisuje - platformy nie są wymieniane "na nowe", ale budowane pod potrzeby konkretnej rakiety nośnej.

PS. Może ten wątek się przyda?
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,467.0.html
« Ostatnia zmiana: Marzec 28, 2012, 21:04 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 28, 2012, 21:11 »
(pisałem w nim głownie o transporcie lotniczym jego rozwoju oraz ewolucji i stopniowo starałem się przejść do rozwoju transportu lotniczego kończąc rozdział na samolotach napędzanych silnikami rakietowymi)
No tak, tylko, że dzisiaj samoloty kosmiczne się trochę do współczesnych systemów nośnych nie zaliczają, a i tak na dobrą sprawę wahadłowiec w całej fazie wynoszenia zachowuje się jak normalna rakieta ("składowa samolotowa" to na tym etapie wręcz balast).

Do naziemnej zaliczyłem:porty kosmiczne, systemy wynoszące i centra badawcze
"Naziemne systemy wynoszące" - co przez to rozumiesz?

natomiast mam problem z infrastrukturą przestrzenną znalazłem informację o wydzielonych strefach upadku zużytych części rakiet wynoszących, ale to tylko info żadnych dalszych szczegółów.
Jakie masz warunki aby zaliczyć coś do "infrastruktury przestrzennej"? Wydaje mi się to dziwny twór w tym kontekście.

Chodzi mi o rzeczy które są niezbędne aby lot się odbył tzn platforma startowa(kosmodrom) pewne zezwolenia jak np właśnie wydzielone strefy powietrzne i może opisał bym dodatkowo kilka rodzajów rakiet.
Rodzaje rakiet powinieneś opisać, bez tego np. ciężko by pokazać różnice między lanczpadem rakiety stałopędnej (zobacz sobie stanowisko startowe Taurusa) a ciekłopędnej tak aby to miało sens.

Np jeżeli chodzi o kosmodromy to opisuje właśnie Centrum Kosmiczne Kennedy'ego no chyba, że masz lepszy przykład bo jeżeli chodzi o mnie to nic innego nie przychodzi mi do głowy jest chyba największe i biorąc pod uwagę budżet NASA chyba najnowocześniejsze.
Raczej należałoby spojrzeć nie przez pryzmat całego kosmodromu a konkretnych rakiet, ich infrastruktura w jego obrębie jest generalnie niezależna od siebie (do pewnego stopnia oczywiście, wybudować sobie lanczpad w odosobnieniu nie jest tak łatwo).

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 31, 2012, 12:24 »
(pisałem w nim głownie o transporcie lotniczym jego rozwoju oraz ewolucji i stopniowo starałem się przejść do rozwoju transportu lotniczego kończąc rozdział na samolotach napędzanych silnikami rakietowymi)
No tak, tylko, że dzisiaj samoloty kosmiczne się trochę do współczesnych systemów nośnych nie zaliczają, a i tak na dobrą sprawę wahadłowiec w całej fazie wynoszenia zachowuje się jak normalna rakieta ("składowa samolotowa" to na tym etapie wręcz balast).
Pierwszy rozdział poświęciłem głównie ewolucji transportu lotniczego od jego genezy stopniowo przechodząc do transportu kosmicznego aż do pierwszych promów kosmicznych.

Cytuj
Do naziemnej zaliczyłem:porty kosmiczne, systemy wynoszące i centra badawcze
"Naziemne systemy wynoszące" - co przez to rozumiesz?

Chodzi mi o platformy startowe

Cytuj
natomiast mam problem z infrastrukturą przestrzenną znalazłem informację o wydzielonych strefach upadku zużytych części rakiet wynoszących, ale to tylko info żadnych dalszych szczegółów.
Jakie masz warunki aby zaliczyć coś do "infrastruktury przestrzennej"? Wydaje mi się to dziwny twór w tym kontekście.

Chodzi mi o pozwolenia na lot (wydzielone strefy częściowo lub czasowo wyłączone z ruchu i tak jak pisałem o strefach upadku zużytych rakiet

Cytuj
Chodzi mi o rzeczy które są niezbędne aby lot się odbył tzn platforma startowa(kosmodrom) pewne zezwolenia jak np właśnie wydzielone strefy powietrzne i może opisał bym dodatkowo kilka rodzajów rakiet.
Rodzaje rakiet powinieneś opisać, bez tego np. ciężko by pokazać różnice między lanczpadem rakiety stałopędnej (zobacz sobie stanowisko startowe Taurusa) a ciekłopędnej tak aby to miało sens.

Mam zamiar rozpisać tylko podział rakiet, moja praca nie opiera się na tak technicznych aspektach, jestem entuzjastą, ale moja wiedza wykracza poza ten temat a nie chcę pisać o czymś o czym nie mam praktycznie pojęcia

Cytuj
Np jeżeli chodzi o kosmodromy to opisuje właśnie Centrum Kosmiczne Kennedy'ego no chyba, że masz lepszy przykład bo jeżeli chodzi o mnie to nic innego nie przychodzi mi do głowy jest chyba największe i biorąc pod uwagę budżet NASA chyba najnowocześniejsze.
Raczej należałoby spojrzeć nie przez pryzmat całego kosmodromu a konkretnych rakiet, ich infrastruktura w jego obrębie jest generalnie niezależna od siebie (do pewnego stopnia oczywiście, wybudować sobie lanczpad w odosobnieniu nie jest tak łatwo).

Opisałem poszczególne budynki znajdujące się na terenie ośrodka oczywiście nie wszystkie, ale wydaje mi się, że ująłem najważniejsze



----
Poprawiłem (na zdaje się odpowiednie) cytowania
Radek68
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2012, 22:03 wysłana przez Radek68 »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 31, 2012, 12:52 »
Chodzi mi o rzeczy które są niezbędne aby lot się odbył tzn platforma startowa(kosmodrom) pewne zezwolenia jak np właśnie wydzielone strefy powietrzne i może opisał bym dodatkowo kilka rodzajów rakiet.
Rodzaje rakiet powinieneś opisać, bez tego np. ciężko by pokazać różnice między lanczpadem rakiety stałopędnej (zobacz sobie stanowisko startowe Taurusa) a ciekłopędnej tak aby to miało sens.

Mam zamiar rozpisać tylko podział rakiet, moja praca nie opiera się na tak technicznych aspektach, jestem entuzjastą, ale moja wiedza wykracza poza ten temat a nie chcę pisać o czymś o czym nie mam praktycznie pojęcia
Konstrukcja rakiety wymusza odpowiednią konstrukcję infrastruktury naziemnej, odpowiednią logistykę, itp. więc jeśli opisujesz poszczególne instalacje naziemne powinieneś się do niej odnieść. Poza tym, opisujesz konkretne budynki siedzące na Florydzie a nie chcesz opisywać konkretnych rakiet? Ich naprawdę na całym świecie nie jest dużo (w odróżnieniu od samolotów czy samochodów), dobrze było by opisać kilka jako przykłady, wszak temat to "infrastruktura techniczna warunkująca transport towarów w przestrzeni kosmicznej" - a w przestrzeni kosmicznej to one odwalają transportową robotę.

BTW - a co, ja niby ekspertem jestem? ;D

Chodzi mi o pozwolenia na lot (wydzielone strefy częściowo lub czasowo wyłączone z ruchu i tak jak pisałem o strefach upadku zużytych rakiet
Nie powinny się tu aplikować także rodzaje orbit? Jest parę popularnych typów, i myślę, że powinny też zostać omówione, pasują bardziej niż te strefy - są celem lotu.

Offline elwe

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 31, 2012, 13:10 »
A możesz mi podać jakieś konkretne typy rakiet startujące z Kennedego? Albo jakieś linki? Będę bardzo wdzięczny.

A co do ekspetra to wydaje mi się, że masz większą wiedzę od mojej :P

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2012, 14:04 »
A możesz mi podać jakieś konkretne typy rakiet startujące z Kennedego? Albo jakieś linki? Będę bardzo wdzięczny.

Hmm... Aktualnie nic? Bo widzisz:


Kennedy Space Center  vs. Cape Canaveral Air Force Station - to jakieś podziały administracyjne są, w które nigdy za bardzo nie wnikałem ;)

Jeśli chodzi o CCAFS to Wiki ma dość ładne mapki:


Ale: SLC-40 to Falcon 9, SLC-36 i SLC-17 (ten od niedawna) jest nieaktywny. Tak w ogóle to http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Cape_Canaveral_and_Merritt_Island_launch_sites Aktywne rakiety to Falcon 9 (całkowicie ciekłopędny na LOX/Kero), Atlas V (pierwszy stopień na LOX/Kero, drugi na LOX/LH2, opcjonalne dodatkowe rakiety stałopędne) i Delta IV (LOX/LH2 w dwóch pierwszych stopniach + opcjonalne rakiety stałopędne).

Hmm, może jeszcze wspomniany Taurus? Potem sprawdzę, w każdym razie powyżej są te trzy liczące się.
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2012, 14:13 wysłana przez jmvh »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2012, 15:59 »
Co do Taurusa tak ni pies ni wydra (ale przyszłość tej rakiety nie wydaje się świetlana, więc raczej na starty z poza VAFB nie ma co liczyć, jeśli w ogóle jeszcze poleci):
Cytuj
Taurus is also approved for launch from Cape Canaveral Air Station (CCAS) in Florida, Wallops Flight Facility (WFF) in Virginia, and Kodiak Launch Complex, Alaska.
Za http://www.orbital.com/spacelaunch/taurus/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2012, 02:14 »
A Delta II wycofana została niedawno, tak?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Poszukiwana literatura i pomoc
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 01, 2012, 02:14 »