Autor Wątek: URC 2011  (Przeczytany 22871 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:08 »
Dziś w Dzień Dobry TVN prezentowali łazik : )

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 29, 2011, 02:26 »
Wywiad z programu Dzień Dobry TVN jest do obejrzenia pod tym linkiem:
http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,49732,news,,1,,marsjanie_atakuja,aktualnosci_detal.html#autoplay

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #32 dnia: Lipiec 01, 2011, 18:57 »
Relacja Grzegorza Hapela członka zespołu Scorpio z zawodów URC 2011


W dniach 02 – 04 czerwca 2011 roku odbyły się zawody University Rover Challenge organizowane przez Stowarzyszenie The Mars Society w miejscowości Hanksville w Utah / USA. Zespół który miałem przyjemność reprezentować wywodził się z Politechniki Wrocławskiej i nazywał się Scorpio Wrocław University of Technology Rover Team. W tym roku debiutowaliśmy w konkursie i na własnej skórze mogliśmy doświadczyć czym charakteryzuje się trudny klimat pustyni. Udało nam się wywalczyć 4 miejsce, co zważywszy na młody zespół i brak doświadczenia jest w naszym przekonaniu bardzo dobrym wynikiem.
   Zawody polegały na wykonaniu 4 zadań oraz wygłoszeniu prezentacji dotyczącej pracy zespołu i łazika:
·   zadanie naukowe, związane było z poszukiwaniem i analizą próbek interesujących pod względem biologicznym,
·   zadanie geodezyjne, podczas którego łazik miał za zadanie sprecyzować położenie określonych obiektów w terenie,
·   zadanie konserwacyjne, mające na celu zdalną obsługę innego urządzenia za pomocą manipulatora zamontowanego na pojeździe,
·   zadanie nawigacyjne w sytuacji zagrożenia, podczas którego należało dostarczyć wsparcie astronaucie będącemu w nieznanej lokalizacji.

Nasz zespół w pierwszym dniu zawodów miał do realizacji zadanie naukowe oraz konserwacyjne. W pierwszym z nich wypadliśmy bardzo dobrze, głównie dzięki dobremu przygotowaniu dwóch członków naszego zespołu z zakresu biologii. Sprawa nie była trywialna, ponieważ w zespole mieliśmy tylko inżynierów o profilu elektronicznym i mechanicznym. Z tego zadania nasz łazik wrócił lekko nadwyrężony. Drobnym uszkodzeniom uległ manipulator oraz układ napędowy. Podczas całej konkurencji dodatkowo zmagaliśmy się z układem łączności. Nasz pojazd pracował w paśmie 900 MHz, częstotliwości zarezerwowanej w Polsce dla sieci telefonii bezprzewodowej, stąd nie mieliśmy okazji wcześniej sprawdzić poprawności jej działania.

Drugie zadanie jakie przed nami postawiono budziło respekt przed wszystkimi drużynami, śmiało można powiedzieć, że było to najtrudniejsze zadanie. Podczas tej konkurencji bardzo wiele zależało od manipulatora, w który jest wyposażony pojazd. Nasz, wzorowany na przemysłowych rozwiązaniach, wydawał się stworzony do tego zadania. Niestety wcześniejsze usterki układu napędowego i niedostateczna ilość czasu pomiędzy konkurencjami uniemożliwiły nam dokładną naprawę. Pomimo dwóch prób nasz pojazd nie był w stanie dojechać do miejsca konkurencji i to zadanie zakończyliśmy z zerowym wynikiem punktowym.
   
   Kolejny dzień konkursowy oceniamy jako bardzo udany. Po nie przespanej nocy cały zespół stanął na wysokości zadania. W pierwszej konkurencji tego dnia, geodezyjnej, poszło nam bardzo dobrze, zlokalizowaliśmy i pomierzyliśmy 4 z 5 punktów, po czym szczęśliwie, minutę przed końcem czasu powróciliśmy do punktu startu.

   Ostatnie zadanie rozgrywaliśmy po 2 i pół godzinach przerwy. W tym czasie udało nam się przezbroić pojazd do specjalnych wymagań zadania nawigacyjnego. Nie wiedzieć dlaczego to miejsce rozgrywania zawodów (poprzednio w tym samym miejscu łazik miał problemy z układem napędowym) okazało się dość pechowe dla naszego zespołu, pomimo faktu iż było to miejsce mniej wymagające dla łazików. Po zlokalizowaniu pierwszego z astronautów, wyruszyliśmy na poszukiwania następnego, wszystko szło dobrze, aż do momentu, kiedy na jednej z górek złamał nam się masz z antenami na pojeździe i sędzia zabronił nam dalszego udziału w konkurencji.

   Analizując przebieg całego konkursu na spokojnie, po opadnięciu emocji, w odczuciach naszego zespołu zabrakło nam konkurencji technicznej, czegoś na kształt oględzin łazika, w której ocenionoby konstrukcję łazika, stopień zaawansowania użytych rozwiązań i wkład własnej pracy zespołu w budowę pojazdu. Takie rozwiązania są nam znane z innych dużych konkursów, chociażby jak Formuła Student i funkcjonują z dużym powodzeniem. 

Również nie bez znaczenia było doświadczenie, obycie się z miejscem rozgrywania zawodów. Posiłkując się jedynie zapiskami z regulaminu wydawało nam się, że zawody mają bardziej wymagający charakter. W rzeczywistości warto było uprościć konstrukcję robota, skorzystać z gotowych rozwiązań i poświęcić więcej czasu na testy oraz naukę sterowania pojazdem jedynie przy wykorzystaniu systemu wizyjnego.
   
Podsumowując udział w konkursie University Rover Challenge był dla naszego zespołu świetną przygodą, nauką i bardzo dobrym doświadczeniem. Naszą drużynę w większości stanowili studenci 2 i 3 roku, którzy świeżo co zdobyli wiedzę z podstawowego zakresu studiów inżynierskich. Zostali postawieni przed bardzo trudnymi zadaniami i wywiązali się z nich bardzo rzetelnie oraz sumiennie. Zakres i poziom prac jakie wykonali w większości kwalifikował się na prace magisterskie i inżynierskie. Większość z nich przyznała po konkursie, że jakby wiedziała jaki ogrom pracy ich czeka, to nie zdecydowaliby się na udział w projekcie. Nie mniej jednak nikt nie żałował i deklarował swój udział w przyszłorocznym projekcie.

                        Grzegorz Hapel

   
« Ostatnia zmiana: Lipiec 05, 2011, 17:54 wysłana przez Lubański Robert »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 01, 2011, 19:03 »
Ciekawy opis. Serdeczne dzięki Robercie! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2011
« Odpowiedź #33 dnia: Lipiec 01, 2011, 19:03 »

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #34 dnia: Lipiec 12, 2011, 20:15 »
Wiadomość jest trochę spóźniona. Dowiedziałem się o spotkaniu dopiero po powrocie z wakacji.

29.06.2011 wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, spotkał się w Sejmie z konstruktorami łazika marsjańskiego Magma2.



Wicepremier podkreślił, że dzisiaj pomysłowość i kreatywność ma ogromne znaczenie, bo często tam, gdzie jest dużo kasy, brakuje przymusu wymyślania czegoś, co przekracza granice naszych wcześniejszych rozważań. Przypomniał, że pojazdy takie jak łazik marsjański mogą znaleźć zastosowanie nie tylko w podróżach kosmicznych, ale np. w wojsku czy w policji.
Minister gospodarki zaznaczył, że międzynarodowy sukces łazika może być dla wielu Polaków inspiracją - pokazuje, że jeżeli w Białymstoku można robić rzeczy przydatne na Marsie, to prawie każdy ma szansę zrobić coś wyjątkowego.



Wojciech Głażewski, główny konstruktor łazika mówiąc o Magmie 2 stwierdził: "Widać u nas było oszczędność w podejściu inżynierskim do konstrukcji, stawianie na prostotę i na funkcjonalność. Dzięki temu wygraliśmy". Dodał, że jego zespół nie miał takich funduszy jak Amerykanie czy Kanadyjczycy. - Ale nasze podejście miało więcej zdrowego rozsądku - uznał.
Twórcy łazika poinformowali, że ich konstrukcją zainteresowali się już inwestorzy. Zaznaczyli też, że na podstawie Magmy2 ma być skonstruowana zabawka edukacyjna.

Młodzi konstruktorzy zapewnili, że będą się starać o zorganizowanie w Polsce europejskiej edycji konkursu na najlepsze łaziki marsjańskie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #35 dnia: Lipiec 13, 2011, 17:59 »
Taa Tylko gdzie te eurołaziki będą jeździć? Na Błędowskiej czy koło bazy marsjańśkiej w okolicach Torunia?  ;)  ;D
Cieszę się, że inwestorzy zainteresowali się naszymi łazikami. Oby tylko z tego patent był w rękach Polaków ....

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 13, 2011, 21:05 »
Oby tylko z tego patent był w rękach Polaków ....

Żeby był patent to musiałoby być jakieś komercyjne zastosowanie jakiegoś elementu, podzespołu czy systemu. Czego oczywiście życzę zespołom... ;)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 18, 2011, 09:35 »
W najnowszym numerze The Mars Quarterly publikowanego w PDF przez The Mars Society, trzy strony są poświecone tegorocznej edycji zawodów URC. Są tam wypowiedzi dyrektora zawodów oraz przedstawicieli zespołów biorących udział w tych zawodach. Polskie zespoły reprezentowali Wojtek Głażewski Magma2 i Grzegorz Hapel Scorpio

http://chapters.marssociety.org/TMQ/TMQ-V3-I1-RZ-PUBLISH.pdf

Jest również nowy pomysł Zubrina  Transorbital Railroad, o którym można przeczytać po polsku na stronie Mars Society Polska.

http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=225:artyku-dr-zubrina-potraktujmy-kosmos-jak-dziki-zachod&catid=21:poznajemy-marsa&Itemid=42

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 26, 2011, 22:46 »
Specjalne nagrody trafiły do polskich konstruktorów łazików marsjańskich.

"Białostoccy i toruńscy inżynierowie zostali wyróżnieni po tym, jak w czerwcu odnieśli sukces w prestiżowych zawodach University Rover Challenge w Stanach Zjednoczonych."

Należy się, a jakże! :)

Dalszy ciąg na Kosmo.

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #39 dnia: Wrzesień 27, 2011, 20:02 »
Od 26 września do 04 października 2011r. na terenie Międzynarodowego Centrum Konferencyjnego w Genewie odbędzie się wystawa Design in Poland — Transition to Modernity. Celem wystawy jest retrospektywna prezentacja polskiego wkładu i kreatywności
w dziedzinie designu na przykładzie szerokiej gamy produktów. Jednym z eksponatów na tej wystawie jest łazik marsjański Magma2.
Więcej informacji o wystawie na stronie współorganizatora imprezy Urzędu Patentowego RP
http://www.uprp.pl/wystawa-design-in-poland-transition-to-modernity-w-genewie/Lead02,58,3659,7,index,pl,text/
oraz na stronie:
http://www.uprp.pl/design_in_poland/#info
Na jednej z fotek widoczny jest zespół wraz z łazikiem Magma2

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #40 dnia: Wrzesień 27, 2011, 22:34 »
Ciekawa wystawa! :)

Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #41 dnia: Grudzień 16, 2011, 01:59 »
Łazik Magma2 w dniach 05-12.12.2011 był wystawiony w Muzeum Techniki NOT w Warszawie w ramach ekspozycji stałej Astronomia i Astronautyka.
Łazik został również zaprezentowany członkom Rady Naukowej Muzeum Techniki NOT, na zdjęciu.
http://www.not.org.pl/not/index.php?option=com_content&task=view&id=369&Itemid=48


Offline Lubański Robert

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 186
  • Mars Society Polska
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #42 dnia: Grudzień 19, 2011, 23:22 »
Właśnie się ukazał bardzo ciekawy artykuł w Pulsie Biznesu o członkach zespołu Magma2 i ich drodze do sukcesu jakim okazało się zwycięstwo w zawodach URC 2011.

http://weekend.pb.pl/2531836,17665,z-lazikiem-na-marsa


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 20, 2011, 00:24 »
Właśnie się ukazał bardzo ciekawy artykuł w Pulsie Biznesu o członkach zespołu Magma2 i ich drodze do sukcesu jakim okazało się zwycięstwo w zawodach URC 2011.

http://weekend.pb.pl/2531836,17665,z-lazikiem-na-marsa

Ciekawy! A co to za pikosatelitę na PB będą budować? ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: URC 2011
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 20, 2011, 12:00 »
Muszę przyznać, że ten tekst o cubesacie jest dość zastanawiający. Warto by się czegoś więcej dowiedzieć!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: URC 2011
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 20, 2011, 12:00 »