Autor Wątek: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono  (Przeczytany 1766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« dnia: Luty 06, 2022, 10:43 »
Polska Wikipedia jest dość uboga, gdy szukamy w niej haseł dotyczących eksploracji kosmosu. Możemy to zmienić :) Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w moim małym nieformalnym projekcie pro-bono. Na google docs umieściłem listę przykładowych haseł, których w języku polskim brakuje. Zapraszam do sugerowania nowych haseł oraz tworzenia nowych artykułów.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bbI2JwzaXx85aatJ_3dzoNiFPSovluGtWa_zrA1vkxE/edit#gid=0

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 603
  • LOX/CH4
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 06, 2022, 11:46 »
Napisałem kiedyś rozbudowany artykuł  w temacie 'kosmos po polsku', został po kilku tygodniach skasowany jako... Nieency

Dziękuję, postoję. Prawdę mówiąc z polskiej wikipedii i tak od dawna praktycznie nie korzystam.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 06, 2022, 11:48 »
... wiesz, mysle, ze jak zalozysz watek i poprosisz o komentarz, co jest nie tak w poszczegolnych haslach, to bedzie to latwieksze dla niektoirych. BIje sie w piersi, kiedy bardziej sie udzielalem, nawte bylem na spotkaniach wikipedystow. Hasla kosmiczne
zatrzymaly na danych sprzed kilku lat, niestety. Z powazaniem
                                                                                  Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2022, 11:53 »
... pierwszy z brzegu:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wahad%C5%82owiec_kosmiczny
ciekawe czy juz moglibysmy dopisac tu tez htv-x :) No i oczywiscie, brakuje projektow chinskich, indianskich a nawet  ... space ridera :)
Ktos widzi jeszcze jakies inne bledy ? Z powazaniem
                                                                       Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 06, 2022, 11:53 »

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2022, 11:57 »
Napisałem kiedyś rozbudowany artykuł  w temacie 'kosmos po polsku', został po kilku tygodniach skasowany jako... Nieency

Dziękuję, postoję. Prawdę mówiąc z polskiej wikipedii i tak od dawna praktycznie nie korzystam.

Nieency?

Ja też miałem trochę trudności z edytorami, ale idzie się z nimi dogadać. Wiki jest dosyć popularna, dla wielu jest to pierwsze miejsce, gdzie szukają informacji na dany temat. Stąd moim zdaniem warto ją nieco wzbogacić ;)

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 06, 2022, 12:01 »
... gszczepa odkad pamietam zawsze marudzil;-) Wracajac do wahadlowcow? Co byscie jeszcze poprawili? Czy raczej mamy tu tylko
samych kopistow?;-) Gszcezpa, czego nei ma w tym artykule?;-) Orionid, gdzie kopiujesz watki o czulenkach? Ktore ta watki?
Z powazaniem
                                             Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2022, 12:28 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 06, 2022, 12:39 »
Porównując z wersją angielską - po angielsku mamy ,,Space Shuttle" ściśle jako amerykański prom kosmiczny. Hasło ,,oczko wyżej" to Spaceplane, w który ,,łapie się" Space Shuttle, Buran, Space Rider i inne.

Po polsku mamy "Wachadłowiec kosmiczny" pełniący w zasadzie funkcję "Spaceplace" (brak osobnego hasła na amerykański Space Shuttle), oraz niejako obok mini-hasełko ,,samolot kosmiczny"... Także pewnie można to poprawić - zrobić osobne hasło na Space Shuttle (bo na to na pewno zasługuje) i rozbudować "Samolot kosmiczny"... na przykład.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 06, 2022, 12:51 »
.. no dokladnie, bardzo wazne pytanie, czy to pojecie w jezyku polskim jest semantycznie rozwnie pojemne i rownoznaczne.
Nie bez kozery przytoczylem htv-x, ktory moze byc w przyszlosci takim czulenkiem/wahadlowcem poza LEO, ale czy
w ogolnym ujeciu jest to rozumiane jako wahadlowiec? Z powazaniem
                                                                                                Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3797
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2022, 13:07 »
Brakuje mi polskiego hasła Zhurong (chiński łazik) i inżynieria astronautyczna. Można by też rozbudować Yutu-2 bo dałem tam tylko cztery zdania.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2022, 14:57 wysłana przez artpoz »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2022, 13:18 »
... btw, wikipedia to juz teraz niesamowita reklama serwisu kosmonauta.net:
https://www.google.com/search?q=%2Bkosmonauta.net+%2Bsite:wikipedia.org&client=firefox-b-e&ei=0rv_YYEVkLKuBNDFvrAE&start=90&sa=N&ved=2ahUKEwiBxqT9huv1AhUQmYsKHdCiD0YQ8tMDegQIARBN&biw=1120&bih=579&dpr=1.5
imho, kilka tysiecy hasel wskazuje ten serwis na wiarygodne zrodlo:
Strona 10 z około 5 860 wyników (0,43 s)
BTW, tak jak brakuje stron chinskich tak i japonskich ... o biednych indianach nie wspominajac;-)
Z powazaniem
                         Adam Przybyla
https://twitter.com/KirkKapitan/status/1460400878318497798
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2022, 14:44 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2022, 14:50 »
Polska Wikipedia jest dość uboga, gdy szukamy w niej haseł dotyczących eksploracji kosmosu. Możemy to zmienić :) Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w moim małym nieformalnym projekcie pro-bono. Na google docs umieściłem listę przykładowych haseł, których w języku polskim brakuje. Zapraszam do sugerowania nowych haseł oraz tworzenia nowych artykułów.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bbI2JwzaXx85aatJ_3dzoNiFPSovluGtWa_zrA1vkxE/edit#gid=0

Przeczytałem z dużą uwagą powyższe posty, oczywiście pomijając Adasiowy bełkot, bo już od dawna tak robię. Z uwagą, bo dobrych kilka lat temu mocno zaangażowałem się w rozwój kosmicznej części Wiki. Naprawdę sporo haseł założyłem i wiele mocno rozbudowałem. Ale przestałem, bo zmęczyło mnie użeranie się z innymi wikipedystami, którzy z zapałem włączali się w Wiki często rozpoczynając od usuwania dorobku wszystkich poprzedników. Inna sprawy, że takim ten zapał na ogół szybko przemija. Dlatego niechętnie myślę o powrocie do tej akcji, ale od czasu do czasu coś tam poprawię czy skrobnę.

Odnośnie proponowanej przez Ciebie akcji - pamiętam co najmniej jedną taką na naszym forum. Kończyło się zwykle na niczym, bo łatwo jest zrobić listę tego, czego brakuje lub jest do poprawy. O wiele trudniej jest samemu coś napisać, bo to wymaga szukania po źródłach, ujednolicenia z resztą hasła lub z innymi hasłami (a i tak częstym efektem bywa usunięcie sporej części, bo ktoś ma inną "wizję" hasła - dotyczy to głównie tych najbardziej "modnych" haseł).

Sądzę, że takie wykazy czy akcje nie bardzo są celowe, bo każdy łatwo znajdzie rzeczy do poprawienia/zaktualizowania/uzupełnienia. Wystarczy wejść na Wiki i kilka razy kliknąć - od razu wyjdzie, gdzie są luki. Raczej trzeba zebrać się w sobie i zacząć je wypełniać.

Offline artpoz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3797
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2022, 15:55 »
Dodałem hasło Zhurong (łazik) do wikipedii

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2022, 16:29 »

Polska Wikipedia jest dość uboga, gdy szukamy w niej haseł dotyczących eksploracji kosmosu. Możemy to zmienić :) Zapraszam wszystkich chętnych do udziału w moim małym nieformalnym projekcie pro-bono. Na google docs umieściłem listę przykładowych haseł, których w języku polskim brakuje. Zapraszam do sugerowania nowych haseł oraz tworzenia nowych artykułów.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1bbI2JwzaXx85aatJ_3dzoNiFPSovluGtWa_zrA1vkxE/edit#gid=0

Przeczytałem z dużą uwagą powyższe posty, oczywiście pomijając Adasiowy bełkot, bo już od dawna tak robię. Z uwagą, bo dobrych kilka lat temu mocno zaangażowałem się w rozwój kosmicznej części Wiki. Naprawdę sporo haseł założyłem i wiele mocno rozbudowałem. Ale przestałem, bo zmęczyło mnie użeranie się z innymi wikipedystami, którzy z zapałem włączali się w Wiki często rozpoczynając od usuwania dorobku wszystkich poprzedników. Inna sprawy, że takim ten zapał na ogół szybko przemija. Dlatego niechętnie myślę o powrocie do tej akcji, ale od czasu do czasu coś tam poprawię czy skrobnę.

Odnośnie proponowanej przez Ciebie akcji - pamiętam co najmniej jedną taką na naszym forum. Kończyło się zwykle na niczym, bo łatwo jest zrobić listę tego, czego brakuje lub jest do poprawy. O wiele trudniej jest samemu coś napisać, bo to wymaga szukania po źródłach, ujednolicenia z resztą hasła lub z innymi hasłami (a i tak częstym efektem bywa usunięcie sporej części, bo ktoś ma inną "wizję" hasła - dotyczy to głównie tych najbardziej "modnych" haseł).

Sądzę, że takie wykazy czy akcje nie bardzo są celowe, bo każdy łatwo znajdzie rzeczy do poprawienia/zaktualizowania/uzupełnienia. Wystarczy wejść na Wiki i kilka razy kliknąć - od razu wyjdzie, gdzie są luki. Raczej trzeba zebrać się w sobie i zacząć je wypełniać.

Celem akcji jest właśnie to, by spróbować zmobilizować więcej osób. Póki co powstało 11 haseł - w tym tak podstawowe, że aż dziwne, że dotąd ich nie było: ESTEC czy Stacja Naziemna. Ze swojej strony - zachęcam, by coś w ramach akcji skrobnąć.

Dodałem hasło Zhurong (łazik) do wikipedii

Dziękuję! Bardzo się cieszę, że post na forum przyniósł pierwsze owoce  ;) Dopisałem to hasło do listy na google, na zachętę dla innych ;) Na wiki dodałem linkowanie do innych wersji językowych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kosmos po polsku na wikipedii - projekt pro bono
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2022, 16:29 »