Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 561074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3833
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 30, 2011, 10:53 »

Czyli jednak w 2020 będziemy testować  technikę jądrową tylko dla celów bezzałogowych?... Szkoda, tym bardziej, ze ostatnio Rosja strasznie się guzdra w naukowym programie międzyplanetarnym. Jak na razie kilka (i to międzynarodowych) misji na Księżyc i Phobos Grunt.... Mam nadzieję (ile ja razy ją już miałem?) że jednak Rosjanie na tym nie poprzestaną. Szkoda, że Constellation upadł. Jakby Ameryka leciała na Ksieżyc to Rosja musiałaby iść z nią w pierwszej linii, a tak wszystko się będzie strasznie guzdrać w eksploracji załogowej US ::)

...a za co mieliby pójść w pierwszej linii za USA? Za które (i skąd) pieniądzorki? Ledwo "ciągną" z ISS, jakby mieli jeszcze ścigać Amerykańców to by musieli na 100% zrezygnować z ISS. Amerykanie zresztą już pieniążków nie mają, więc co dopiero Rosjanie, których program kosmiczny ledwo zipie i praktycznie ogranicza się wyłącznie do misji orbitalnych, bo sfera misji bezzałogowych praktycznie istnieje na razie na papierze (nie mówię o jakiś nudnych satelitach telekomunikacyjnych czy system Glonass).
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 30, 2011, 12:55 »
bo sfera misji bezzałogowych praktycznie istnieje na razie na papierze (nie mówię o jakiś nudnych satelitach telekomunikacyjnych czy system Glonass).

Pracują obecnie nad Phobos-Grunt. To nie byle jaka misja, bo w końcu jej zadaniem będzie pobranie (a to zadanie dla polskiego CHOMIKa!) próbek z księżyca Marsa i dostarczenie ich na Ziemię. To będzie duża misja i będę się cieszył jeśli wystartuje zgodnie z harmonogramem, czyli w listopadzie tego roku.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 01, 2011, 13:39 »
Świetny filmik od Rosjan dotyczący ich myśli technicznej związanej z wszelkiego rodzaju pojazdami księżycowymi/marsjańskimi.
- na 5:30 taka kula to coś o czym zawsze myślałem jako idealnym pojeździe - nie ma szans się przewrócić:P
- na 9 minucie chyba widzimy jakiś pojazd budowany pod Google Lunar X Prize - jakiś rosyjski zespół się zapisał?
- na 10:40 ten łazik jest genialny, widzicie jak pokonuje ten kamień, koło MERa by tylko śmignął:D


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 06, 2011, 08:24 »
Wygląda na to, że Rosjanie rozpoczęli pracę nad silnikiem nuklearnym (nie wiadomo jakiego typu). Pierwszy test ma odbyć się w 2015 roku a produkcja w 2018. Ciekawe co z tego wyjdzie:

http://www.flightglobal.com/blogs/hyperbola/2010/01/russia-plans-2015-tests-under.html
http://www.federalspace.ru/main.php?id=2&nid=11297&lang=en

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 06, 2011, 08:24 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #94 dnia: Luty 07, 2011, 00:53 »
Hmm.. 2.5 mln$ na studia nad tym rozwiązaniem? Mauuoo....

Ale fajnie że coś chcą robić w tym kierunku, założę się też że ekoplaneta będzie się cieszył ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #95 dnia: Luty 10, 2011, 20:36 »
Hmm.. 2.5 mln$ na studia nad tym rozwiązaniem? Mauuoo....

Ale fajnie że coś chcą robić w tym kierunku, założę się też że ekoplaneta będzie się cieszył ;)

Nie wiem czy się cieszyć, zwłaszcza, ze Rosjanie to dużo obiecują. Fakt taki silnik nuklearny o mocy megawatów by się nam przydał. Cieszyć się będę jak dojdzie do testów i one przejdą pomyślnie.
Tak więc, pożyjemy zobaczymy, a na razie trzymam za ten projekt kciuki  ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #96 dnia: Luty 14, 2011, 13:31 »
Rosja nie zrezygnuje z Bajkonuru.

"Perminow powiedział, że Rosja nigdy nie zrezygnuje z Bajkonuru. Współpraca z Kazachstanem będzie stopniowo dążyła w stronę wyłącznie komercyjną. Kazachstan już zaoferował Rosji używanie jednego ze stanowisk startowych na lata po otwarciu Wostocznego.

Bajkonur będzie używany, np. do komercyjnych startów prowadzonych we współpracy z Ukrainą. Rosja będzie też korzystała z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej, skąd od tego roku mają być wysyłane rakiety Sojuz."

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #97 dnia: Luty 28, 2011, 11:59 »
Rosjanie chcą rozruszać swój program badań międzyplanetarnych:

The federal space program stipulates five planetary research projects by 2015, including research on Mercury, Venus, Mars and Jupiter. In addition, a lunar surface probe also will be sent to study the Moon, Roscosmos said.

A total of 9.6 billion rubles (327 million U.S. dollars) have been assigned from 2006 to 2011 for the projects and the development of instruments for the Mars-Surveyor research vehicle.


http://www.marsdaily.com/reports/Russia_To_Probe_Major_Planets_Before_2023_999.html

Ciekawe co z tego wyjdzie. Oby misja Fobos Grunt się udała. Bo inaczej to czeka nas znowu okres posuchy jak po fatalnym starcie Mars 96 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #98 dnia: Luty 28, 2011, 13:39 »
Zobaczymy czy to czcze gadki. Generalnie nie trudno zauważyć, że Rosjanie niewiele ostatnio robią w dziedzinie badań US...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #99 dnia: Luty 28, 2011, 14:26 »
Nie mamy jeszcze wątku o misji Sojuz TMA-02M, zresztą jeszcze wcześnie, bo start dopiero 30 maja. Dlatego tutaj podaję informację, że Wołkow młodszy i jego dubler Kononienko (jedyni Rosjanie w tych załogach) już się szkolą:



Więcej zdjęć: http://www.energia.ru/en/iss/iss28/photo_02-24.html.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #100 dnia: Marzec 30, 2011, 23:21 »
Bardzo interesujący film o radzieckim programie kosmicznym zrealizowany przez Nicholasa Levy znalazł się na YouTube. Pod koniec filmu możemy np. zajrzeć do wnętrza jednego z Ałmazów, które niedawno zakupił Excalibur Almaz:


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #101 dnia: Kwiecień 04, 2011, 21:52 »
Anatolij Żak zamieścił na swej stronie informację, powołując się na Perminowa - szefa Roskosmosu, że od 2013 r. co jakiś czas będzie latało 5 Sojuzów rocznie. Na stronie Roskosmosu informacji takiej wprawdzie nie znalazłem, ale sądzę, że Żak jest wiarygodnym źródłem informacji.

Źródło: link.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8599
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #102 dnia: Kwiecień 05, 2011, 20:24 »
Rosja 15 kwietnia będzie dyskutować z NASA i innymi agencjami kosmicznymi o rozwoju napędó jądrowych dla statków kosmicznych:
http://www.space-travel.com/reports/Russia_And_US_To_Discuss_Nuke_Powered_Spaceship_Project_999.html
Ciekawe czy to tylko pogaduchy do poduchy czy też coś ważniejszego? Ja na pierwszy rzut oka myślę, że Rosjanie rzucają na razie hasło a potem zależy od odzewu. Jak NASA przyklaśnie (hmm tylko skąd weźmie kasy? ) to i Rosja przytupnie do projektu. Ale myślę, że na razie nic większego z tego nie budjet.
Obym się tylko mylił..................  ::)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #103 dnia: Kwiecień 06, 2011, 21:42 »
Choć było to oczekiwane, dzisiaj jednak dość niespodziewanie przyszła informacja o odwołaniu jeszcze w tym miesiącu Anatolija Perminowa ze stanowiska szefa Roskosmosu. Perminow był krytykowany nie tylko za ostatnie niepowodzenia w startach rosyjskich rakiet, ale głównie za nepotyzm, korupcję, nieudolność itd. Teraz zostaje odwołany formalnie z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego. Był (formalnie jeszcze jest) szefem Roskosmosu przez siedem lat.


Anatolij Perminow, szef Roskosmosu w latach 2004-2011

Źródło: link.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2011, 22:10 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:31 »
Ciekawe kto zostanie kolejnym 'rosyjskim administratorem'? ;)

Co do tej gadki o nuklearnym silniku to słyszałem, że coś się porusza w tym temacie już wcześniej. Generalnie z tego fragmentu :

"A nuclear engine design is to be completed by 2012, while the project's implementation will require 17 billion rubles ($600 million).
Most of the funding will come from Russian state-run nuclear corporation Rosatom, Perminov said."

Czyli w przyszłym roku ma dopiero zostać wybrany projekt silnika. Mnie cieszy (?) to, że kasa na rozwój tej jednostki napędowej miałaby iść z Rosatomu, czyli chyba instytucji nie związanej z RSA. Im więcej kasy z zewnątrz, tym lepiej oczywiście.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #104 dnia: Kwiecień 12, 2011, 20:31 »