Autor Wątek: JUICE  (Przeczytany 58309 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #76 dnia: Sierpień 10, 2016, 07:12 »
SpaceForest  ma współpracować  przy tworzeniu oprogramowania dla potrzeb JUICE

Gdyńska firma SpaceForest poinformowała, że została zaproszona przez RUAG Space AB ze Szwecji do współpracy przy opracowywaniu rozwiązań przeznaczonych dla sondy JUICE (Jupiter Icy Moon Explorer). To już kolejna Polska firma, która jest zaangażowana w to ambitne przedsięwzięcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). SENER Polska, opracowuje na potrzeby tej misji manipulator magnetometru, a projektowany sprzęt o długości 10,6 m ma służyć do umieszczania części instrumentów pomiarowych z dala od magnetycznych zakłóceń statku kosmicznego.

Źródło: http://www.space24.pl/425842,kolejna-polska-firma-wspiera-europejska-misje-na-jowisza

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #77 dnia: Sierpień 19, 2016, 16:48 »
Farnborough 2016: Włosi zbudują rekordowych rozmiarów panele słoneczne
PONIEDZIAŁEK, 18 LIPCA 2016, 16:46

Podczas targów w Farnborough włoska firma Leonardo otrzymała od Airbus Defence & Space kontrakt na zbudowanie ogromnych paneli słonecznych o powierzchni 97 m² na potrzeby europejskiej sondy JUICE, której zadaniem będzie badanie systemu planetarnego Jowisza.  Będą to największe ogniwa fotowoltaiczne stworzone do tej pory na potrzeby eksploracji planetarnej. System ma być zdolny do pracy w odległości 750 mln km od Słońca. Dotychczasowy rekord pod względem rozmiarów należał do paneli słonecznych o powierzchni 64 m² sondy Rosetta, które także powstały we włoskich zakładach.

Sonda JUICE to pierwsza duża misja w ramach programu Cosmic Vision (pol. Kosmiczna Wizja) Europejskiej Agencji Kosmicznej. Będzie to zarazem pierwsza europejska sonda, która ma dotrzeć w pobliże Jowisza. Jej głównym zadaniem będzie zbadanie układu tej planety, koncentrując się na jej lodowych księżycach, na których mogą występować oceany czyli na Europie, Ganimedesie oraz Kallisto. Misja poświęcona będzie badaniom układu Jowisza w odniesieniu do dwóch podstawowych tematów: eksploracji możliwej do zamieszkania strefy w obrębie księżyców galileuszowych oraz eksploracji największej planety Układu Słonecznego jako archetypu układu gazowego giganta. Przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za budowę i integrację sondy jest Airbus Defence & Space

Misja JUICE ma sztywno określony termin startu – przełom maja i czerwca 2023 roku. Wynika on ze wzajemnego położenia Ziemi, Wenus i Marsa oraz wykorzystania pięciu asyst grawitacyjnych wokół nich. Sonda zostanie wyniesiona w kosmos przez rakietę Ariane 5. JUICE ma dotrzeć w rejon Jowisza w 2029 roku. (...)

Źródło: http://www.space24.pl/412648,farnborough-2016-wlosi-zbuduja-rekordowych-rozmiarow-panele-sloneczne
http://www.universetoday.com/94948/esa-turns-on-the-juice-for-new-jupiter-mission/#

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 844
Odp: JUICE
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 16, 2017, 17:04 »
Świeży filmik od ESA. To w końcu JUICE, czy Europa Lander?

'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #78 dnia: Marzec 16, 2017, 17:04 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #79 dnia: Marzec 16, 2017, 19:03 »
Świeży filmik od ESA. To w końcu JUICE, czy Europa Lander?



JUICE jest europejską misją. Ta trajektoria jest dla misji JUICE. Europa Lander i cokolwiek innego nie ma nic wspólnego z tą europejską misją i z tą podlinkowaną trajektorią. :)

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 844
Odp: JUICE
« Odpowiedź #80 dnia: Marzec 16, 2017, 19:28 »
O no to pięknie, aż dwie misje ściśle związane z Europą! :D
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: JUICE
« Odpowiedź #81 dnia: Marzec 16, 2017, 20:13 »
I przeloty koło Wenus, Ziemi i Marsa  :) Będzie dużo ładnych fotek  ;)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #82 dnia: Marzec 21, 2017, 09:50 »
Kolejny etap europejskiej misji JUICE do księżyców Jowisza
PIĄTEK, 17 MARCA
2017, 15:32


Artystyczna wizja sondy ESA JUICE. Ilustracja: Airbus Defence and Space

Sonda Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) to jeden z flagowych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej, „Cosmic Vision 2015-2025”. Ważąca ponad pięć ton sonda wystartuje w 2022 r. na grzbiecie rakiety Ariane 5, a po siedmioletnim locie wejdzie na orbitę wokół Jowisza. Ogłoszono właśnie zakończenie fazy prac projektowych i wejście w kolejny z etapów misji: konstrukcję prototypów urządzenia, które przez najbliższe lata poddane zostaną serii nadzwyczaj rygorystycznych testów.

Celem misji jest szczegółowe zbadanie systemu Jowisza: atmosfery i magnetosfery największej w Układzie Słonecznym planety, jej pierścieni oraz trzech lodowych księżyców galileuszowych: Europy, Kallisto i Ganimedesa. Prawdopodobnie każdy z nich posiada pod lodową skorupą ocean ciekłej wody, a być może nawet istnieją tam warunki sprzyjające życiu. Na orbicie wokół ostatniego z nich sonda spędzi aż osiem miesięcy i będzie to pierwsza misja kosmiczna zakładająca orbitowanie wokół księżyca innego niż ziemski.

Realizacja tych ambitnych zadań wymaga jednak odpowiedniej wytrzymałości sprzętu. Środowisko Jowisza uznawane jest za niezwykle trudne dla technologii, a po drodze sonda wykona jeszcze pięć manewrów asysty grawitacyjnej: po jednym przy Marsie i Wenus, trzy w pobliżu Ziemi. Musi więc wytrzymać funkcjonowanie w skrajnie różnych temperaturach podczas podróży, a następnie w ekstremalnym promieniowaniu w pobliżu Jowisza. Ponieważ JUICE ma badać m. in. magnetosferę planety, jej przyrządy muszą przy tym być skonstruowane w taki sposób, by generowane przez nie pola elektromagnetyczne nie zniekształcały wyników pomiarów naukowych.

Szczególnie rygorystycznym testom poddane zostaną panele słoneczne sondy (dwa skrzydła po pięć paneli o łącznej powierzchni ok. 100 m2), system ich przechylenia podczas asysty grawitacyjnej na Wenus oraz główne silniki, które mają umożliwić najpierw wejście na orbitę wokół Jowisza, a następnie Ganimedesa.

Kolejnym istotnym założeniem projektu jest ochrona naturalnego środowiska lodowych księżyców – a zwłaszcza Europy. Nie uda się zapewne uniknąć zanieczyszczenia sondy bakteriami, wirusami i zarodnikami pochodzącymi z Ziemi, co mogłoby być wysoce niekorzystne w perspektywie kolonizacji. Istotne jest więc zaplanowanie misji w taki sposób, aby sonda nie miała możliwości rozbicia się na Europie w ciągu najbliższych kilkuset lat.

Partnerzy przemysłowi ESA pod wodzą Airbusa zbudują teraz prototypy i rozpoczną serię testów obejmujących m. in. symulację warunków startu oraz całej skali warunków środowiskowych, z którymi sonda zetknie się w trakcie swojej wieloletniej podróży. Równocześnie trwają prace nad instrumentami badawczymi i urządzeniami, które znajdą się na pokładzie JUICE. Uczestniczą w nich między innymi firmy z Polski.

Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na tematykę badań, prestiż naukowy oraz szeroką kooperację partnerów międzynarodowych o różnym potencjale. Dla wielu z nich jest okazją do wybicia się i zaprezentowania swojej technologii na rynkach innych niż rodzimy. W tym kontekście szczególnie cieszy zaangażowanie weń przedstawicieli Polski.

Katarzyna Stróż
http://www.space24.pl/564161,kolejny-etap-europejskiej-misji-juice-do-ksiezycow-jowisza
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2017, 09:57 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #83 dnia: Marzec 25, 2017, 06:27 »
Kontrachenci wybrani, prototyp ma powstać do końca 2018.
Wiadomo jaki jest udział budżetowy Polski w tej misji?

ESA will contribute 940 million euros (in 2014 terms) towards the overall budget of the mission, covering the construction of the spacecraft, an Ariane 5 launch, the operations and scientific ground segment, as well as the actual running of the mission. The mission’s 10 scientific instruments, including cameras, an ice-penetrating radar, an altimeter, radio-science experiments, and sensors to monitor the magnetic field, will be paid for by the national space agencies of ESA’s member states. (...)

More than 60 companies will be involved in building components for the spacecraft, all of which have now been selected.


http://spacenews.com/europes-jupiter-explorer-mission-moves-to-prototype-production/

Sonda JUpiter ICy moons Explorer mission (JUICE) będzie badała gazowego giganta Jowisza i jego największe księżyce za pomocą 11 instrumentów naukowych. Dwa z nich to polskie eksperymenty: plazmy i fal radiowych oraz fal submilimetrowych opracowywane z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

http://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Polskie_instrumenty_kosmiczne_w_misji_JUICE
http://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Projekt_misji_do_Jowisza_przechodzi_do_nastepnej_fazy

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #84 dnia: Maj 02, 2017, 06:30 »
Detektory będą w stanie wykryć cząsteczki wody w erupcyjnych pióropuszach, mogących się wznosić nawet na wysokość 200 km nad Europą. Analizatory sondy będą w stanie określić zawartość cząsteczkową tych pióropuszy, co dostarczy dokładnych danych na temat tego ,  co znajduje się pod powierzchnią Europy.

“Instead of using ‘photons’ as Hubble does, we will use in-situ particle data. This means that we will validate the presence of water independently using the in situ data. JUICE is the mission that can do this as it will be equipped with the Particle Environment Package (PEP) instrument suitable for this measurement,” Yoshifumi Futaana, Co-Investigator of the JUICE/PEP instrument at the Swedish Institute of Space Physics told Astrowatch.net.

PEP is a plasma package with six sensors to characterize the plasma environment. It will measure density and fluxes of positive and negative ions, electrons, exospheric neutral gas, thermal plasma and energetic neutral atoms. The package will include the Jovian plasma Dynamics and Composition (JDC) sensor measuring water ions, and the Neutral gas and Ions Mass spectrometer (NIM) sensor measuring water molecules.


http://www.astrowatch.net/2017/04/esas-juice-spacecraft-could-detect.html?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+AstroWatch+%28Astro+Watch%29

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #85 dnia: Lipiec 26, 2017, 00:55 »
Polska firma angażuje się w misję JUICE
PONIEDZIAŁEK, 24 LIPCA 2017

Inżynierowie z Astri Polska pracują nad rozwiązaniami dla sondy JUICE – flagowego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej, którego zadaniem będzie zbadanie Jowisza i jego trzech lodowych księżyców. Oprogramowanie i urządzenia elektroniczne, które dostarczy firma z Warszawy pozwolą na przetestowanie sondy przed wysłaniem jej w przestrzeń kosmiczną.

JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) to jeden z głównych projektów długofalowego planu Europejskiej Agencji Kosmicznej „Cosmic Vision 2015-2025”. Sonda JUICE ma za zadanie dotrzeć do Jowisza (2030 r.) i przez okres minimum trzech lat dokonać szczegółowych obserwacji „gazowego olbrzyma” i jego trzech lodowych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy. Start sondy planowany jest na rok 2022. Głównym wykonawcą projektu jest Airbus Defence and Space.

Zadaniem Astri Polska będzie dostarczenie oprogramowania (Real Time Simulation) oraz dwóch urządzeń do obsługi naziemnej (Simulation Front End). Rozwiązania te pozwolą na wykonanie testów systemów elektronicznych sondy oraz uzyskanie poglądu na to jak będzie funkcjonować jej wyposażenie. Testy będą miały miejsce przed wysłaniem sondy na orbitę, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w jej systemach. Rozwiązania zostaną dostarczone w 2018 roku.

Zaangażowanie Astri Polska w prace nad sondą JUICE jest efektem pozytywnego odbioru naszych poprzednich zleceń realizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w coraz większej liczbie projektów na zlecenie ESA, w tym tych flagowych.

Jacek Mandas, Prezes Zarządu Astri Polska

JUICE nie jest jedynym projektem na rzecz Europejskiej Agencji Kosmicznej realizowanym przez Astri Polska. W zakresie elektronicznych systemów wsparcia naziemnego firma pracuje obecnie nad urządzeniami dla misji takich jak NeoSat czy MetOp-SG. W obszarze nawigacji satelitarnej Astri Polska realizuje dla ESA projekty AGGA-4, TEcHNO i FLiGHT, w ramach których firma przetestuje odbiornik GNSS oraz zaprojektuje środowisko testowe dla odbiorników GNSS i nawigacji hybrydowej.

http://www.space24.pl/634143,polska-firma-angazuje-sie-w-misje-juice

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #86 dnia: Lipiec 26, 2017, 13:32 »
Ile łącznie polskich firm jest już zaangażowanych w JUICE?
Astri, Astronika, SpaceForest i chyba Sener. Może ktoś to potwierdzić?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #87 dnia: Lipiec 28, 2017, 20:02 »
Astri, Astronika, SpaceForest , Sener, Mobica

Sonda JUpiter ICy moons Explorer mission (JUICE) będzie badała gazowego giganta Jowisza i jego największe księżyce za pomocą 11 instrumentów naukowych. Dwa z nich to polskie eksperymenty: plazmy i fal radiowych oraz fal submilimetrowych opracowywane z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN).

http://m.esa.int/pol/ESA_in_your_country/Poland/Polskie_instrumenty_kosmiczne_w_misji_JUICE

Polish Engineers of the SENER POLSKA company will co-create one of the key elements of the JUICE mission, the goal of which is to explore the Jupiter’s icy moons.

http://www.defence24.com/381884,polish-engineers-offer-support-in-the-jupiter-research-programmes

Grupa SENER wygrała przetarg na zaprojektowanie, wyprodukowanie, przetestowanie i zamontowanie właśnie tego elementu. Zadaniem manipulatora jest odpowiednie ustawienie oraz ochrona pięciu spośród dziesięciu instrumentów naukowych przenoszonych przez sondę JUICE. Te pięć urządzeń zostanie wykorzystane do wykonania eksperymentów badających fale magnetyczne (instrument J-MAG) oraz radiowe i plazmowe (instrument RPWI).

Sonda JUpiter ICy moons Explorer mission (JUICE) będzie badała gazowego giganta Jowisza i jego największe księżyce za pomocą 11 instrumentów naukowych. Dwa z nich to polskie eksperymenty: fal submilimetrowych opracowywany z udziałem Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz plazmy i fal radiowych opracowywany przez CBK PAN i Astronikę.

W produkcji elementów samej sondy bierze także udział kilka innych podmiotów z Polski (np. Mobica, Space Forest).
https://www.mr.gov.pl/strony/aktualnosci/polskie-firmy-uczestnicza-w-miedzynarodowych-misjach-kosmicznych/

SpaceForest has been invited by RUAG Space AB from Sweden to join their team experts working on “Jupiter Icy Moon Explorer” (JUICE).
http://spaceforest.pl/juice-esa-project/

Firma Mobica w dużym stopniu angażuje się w innowacje w zakresie oprogramowania na przyszłość poszukiwań kosmicznych, a ostatnio opracowała partnerstwo z firmą Airbus w 2016 roku. Wspólnie pracując nad misją JUICE, celem jest wysłanie satelity do lodowych księżyców Jowisza w poszukiwaniu dodatkowych warunków naziemnych.
https://www.mobica.com/latest/mobica-continues-its-software-space-mission/

Zadaniem Astri Polska będzie dostarczenie oprogramowania (Real Time Simulation) oraz dwóch urządzeń do obsługi naziemnej (Simulation Front End). Rozwiązania te pozwolą na wykonanie testów systemów elektronicznych sondy oraz uzyskać pogląd na to jak będzie funkcjonować jej wyposażenie. Testy będą miały miejsce przed wysłaniem sondy na orbitę, dzięki czemu będzie możliwe wprowadzenie ewentualnych modyfikacji w jej systemach. Rozwiązania zostaną dostarczone w 2018 roku.

http://www.inzynieriakosmiczna.sener/produkty/juice-maszt-rozwijane-magnetometr-magboom
http://www.spaceinfoday.eu/h2020-space-infoday/participants/1995

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: JUICE
« Odpowiedź #88 dnia: Sierpień 05, 2017, 23:18 »
O dzięki za to podsumowanie! :) Ciekawe, czy jeszcze dojdą jakieś inne firmy do tego zestawu.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24677
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: JUICE
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 30, 2017, 08:27 »
Śmigłowcowy test anteny dla sondy JUICE
28 WRZEŚNIA 2017

JUICE, realizowana pod kierunkiem firmy Airbus misja Europejskiej Agencji Kosmicznej, której celem jest zbadanie lodowych księżyców Jowisza, rozpoczęła się od testów instrumentu RIME (Radar for Icy Moon Exploration) podwieszonego pod śmigłowcem. Radar RIME jako pierwszy zajrzy pod powierzchnię Europy, Ganimedesa i Kallisto.

Antenę RIME o rozpiętości 16,6 metra przetestowano w różnych konfiguracjach podczas dwudniowej kampanii na lotnisku położonym 30 kilometrów na północny zachód od zakładów firmy Airbus we Friedrichshafen w Niemczech. W czerwcu 2022 r. sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer) o masie 5,5 tony wyruszy w podróż do Jowisza, gdzie dotrze pod koniec 2029 r. po przebyciu niemal 600 milionów kilometrów.

Przez trzy i pół roku JUICE będzie krążyć wokół gazowego giganta, badając jego turbulentną atmosferę, kolosalną magnetosferę oraz wątłe ciemne pierścienie, a także trzy największe lodowe księżyce – Europę, Ganimedesa i Kallisto. Celem jest ustalenie, czy pod lodowymi skorupami znajdują się płynne oceany, które mogą nadawać się do zamieszkania.

Kiedy statek kosmiczny wejdzie w pole grawitacyjne Jowisza, przez pierwsze dwa i pół roku wykona około 30 obserwacyjnych przelotów nad trzema księżycami, badając ich wnętrze, powierzchnię, rozrzedzoną atmosferę i interakcje magnetyczne. Ostatni rok spędzi na orbicie Ganimedesa, dokonując znacznie dokładniejszych obserwacji tego księżyca.

Na pokładzie sondy będzie znajdować się 10 najnowocześniejszych instrumentów, w tym kamery, spektrometry, radar przenikający lód, wysokościomierz, przyrządy do eksperymentów radiowych oraz czujniki do monitorowania pól magnetycznych i naładowanych cząstek w układzie Jowisza.

RIME, instrument radarowy, zoptymalizowano pod kątem penetracji powierzchni lodowych księżyców galileuszowych na głębokość nawet 9 km. Będzie dostarczał obrazy o rozdzielczości 1 x 10 km i głębokości 50 m. RIME będzie pracował z centralną częstotliwością około 9 MHz i używał anteny dipolowej o rozpiętości 16,6 m. Dwa wysięgniki anteny o średnicy 4 cm są wykonane z materiału CFRP (polimeru wzmocnionego włóknem węglowym), a ich masa to około 1300 g.

Radar nadirowy, czyli „patrzący” prostopadle w dół, emituje fale radiowe, które przenikają pod powierzchnię, gdzie wchodzą w interakcje z warstwami i strukturami o różnych stałych dielektrycznych. Zmieniające się odbicia są wykrywane na pokładzie sondy za pomocą tej samej anteny i używane do stworzenia przestrzennego obrazu (radarogramu) warstwy podpowierzchniowej. RIME będzie pierwszym instrumentem wysłanym do Jowisza i zewnętrznego Układu Słonecznego, który będzie mógł wykonywać bezpośrednie pomiary podpowierzchniowe.

Testy RIME pozwoliły inżynierom firmy Airbus zweryfikować wyniki symulacji komputerowych i zmierzyć charakterystykę radiową anteny RIME tak, jakby była zainstalowana na statku kosmicznym. Duży wpływ na tę charakterystykę ma sprzężenie elektromagnetyczne z powierzchniami statku kosmicznego, które trzeba zmierzyć w celu skalibrowania anteny.

Ze względu na wymagany zakres częstotliwości, takie testy muszą być wykonywane pod otwartym niebem i są ograniczone przez zewnętrzne zakłócenia, odbicia elektromagnetyczne oraz ogólne warunki pogodowe. Ponieważ prawdziwy statek kosmiczny nie może opuścić wnętrza budynku, skonstruowano specjalną makietę o wymiarach 3 x 2 x 2 m, na której zamontowana jest antena. Aby zminimalizować ewentualne zewnętrzne sprzężenia, antenę można obracać w pionie. Makieta leciała na polietylenowej linie około 120 m pod helikopterem i 320 m nad ziemią.

Cały sprzęt testowy znajdował się w makiecie i był obsługiwany zdalnie z ziemi. Aby delikatna, zaprojektowana z myślą o przestrzeni kosmicznej antena wytrzymała próby pod śmigłowcem i napór wiatru, wysięgniki usztywniono rurami z włókna szklanego (GFRP).

Airbus jest głównym wykonawcą sondy JUICE, która powstaje w zakładach firmy w Tuluzie (Francja), Friedrichshafen (Niemcy), Stevenage (Wielka Brytania) i Madrycie (Hiszpania). Przedsiębiorstwo skierowało około 150 inżynierów do pracy nad projektem JUICE i koordynuje prace branżowego konsorcjum złożonego z ponad 60 firm.

http://www.space24.pl/671031,smiglowcowy-test-anteny-dla-sondy-juice

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: JUICE
« Odpowiedź #89 dnia: Wrzesień 30, 2017, 08:27 »