Autor Wątek: Elektronika - moduł APRS  (Przeczytany 12535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 08, 2011, 13:59 »
Taki krótki test modulu APRS (na razie go przestrajam). Przy pełnej mocy wyjściowej, pobierany prąd to 1,8A przy zasilaniu 12V. Dużo. Minimalnie można zejść do 1,5A (oczywiście maleje wtedy moc wyjściowa, ale mysle ze to w zupełności starczy, z ISS się nie łączymy). Tak więc przy zastosowaniu baterii litowych z H1, minimalnej mocy i nadawaniu przez ok 1sek co 10sek powinniśmy móc nadawać nawet kilkanaście godzin.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 08, 2011, 14:00 »
Kilkanaście godzin to kilka razy więcej niż długość misji + ewentualna akcja poszukiwawcza... :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 09, 2011, 22:24 »
Masz może jakieś szacunki odnośnie masy komputera wraz z antenami i zasilaniem?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 10, 2011, 08:41 »
Niestety żadnych. Wszystko to na razie teoria. Mogę tylko powiedzieć że sam moduł APRS będzie ważył ok 100g (bez baterii i anteny).
Tak na oko może koło 60g na 1 płytkę bym liczył.

Nadal nie mam pomyslu co zrobić z antenami. Najlepiej zrobić je z aluminium, tylko jak zapewnić pewne połączenie aluminiowego prętu z pozłacanym gniazdkiem...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #18 dnia: Lipiec 10, 2011, 08:41 »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #19 dnia: Lipiec 13, 2011, 16:04 »
Pomalu wychodze na prosta wiec jutro bedzie pierwsze podejscie do zrobienia plytki sterownika APRS (tego zastepujacego oryginalny sterownik), sciezki maja 15mils wiec bedzie ciekawie ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #20 dnia: Lipiec 13, 2011, 21:05 »
Czy mamy trzymać kciuki? ;)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #21 dnia: Lipiec 13, 2011, 22:22 »
Tak, szczegolnie za to zebym znalazl 2stronny laminat, bo mi go gdzies wcielo... Wprawdzie 2 strona to tylko masa, ale jednak uproscila plytke no i stanowi ekran dla 144MHz.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #22 dnia: Lipiec 14, 2011, 13:44 »
Laminat na szybko kupil mi kumpel, ktory jezdzi po swiecie na codzień ;)
A kciuki jak ktoś trzymał może chyba puścić, bo ścieżki wyszły ładnie, teraz tylko wytrawić. Mam nadzieję że kwas mi żadnej nie podżre bokiem ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 14, 2011, 14:19 »
Świetnie! Czekamy na dalsze informacje. :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 14, 2011, 19:47 »
Juz z rozpedu napisalem w rejestracji obrazu, plytka wyszla idealnie, nastepnym razem bedzie 10 mils

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 15, 2011, 12:09 »
No i płytka polutowana. W poniedziałek będę podłączać do nadajnika 144.800MHz.
Z 2 strony płytki jest tylko gniazdo do podłączenia komputerów, do połączenia z płytką nadajnika oraz kwarc.

Troszkę się namęczyłem z diodami świecącymi. Kupując je patrzyłem na cenę, zapomnając o wielkości obudowy, no i wybrałem te najmniejsze ;)
Normalnie nie było by problemu, ale pod diodami przebiegają ścieżki ;)

Jeszcze nie wlutowałem gniazda łączącego sterownik z płytką nadajnika, ponieważ ciągle się zastanawiam czy jest wogóle potrzebna, może zostaną przylutowane na stałe same kabelki. Tym bardziej, że płytkę planuję na stałe przylutować do płytki nadajnika.

EDIT (wieczorny).
Jakims cudem znalazlem chwilę czasu i wgralem soft do procka. Dwie male poprawki i chyba działa poprawnie. Przynajmniej diodki migaja tak jak powinny, dźwięku na wyjściu jeszcze nie sprawdzałem. To już zrobię w poniedziałek.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 15, 2011, 19:57 wysłana przez skrzyp »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 18, 2011, 22:55 »
I jak ? Udało sie podłączyć?

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 19, 2011, 07:32 »
Trwają zmiany softu. Dodaję bajery w stylu miganie diodek w reakcji na różne błędy i dziś piszę swoją poprawioną obsługę PLL (to tak żeby uklad był już dostosowany do nadawania APRS przez ISS). Parę rzeczy musiałem pozmieniać żeby pod żadnym pozorem nie nadawał gdy nie ma w pamięci nadawcy i/lub scieżki.
Nadal go nie słuchałem.

W międzyczasie wpakowałem porządne TCXO (na szczęście jest tanie i łatwe do dostania na naszym alledrogo, produkcji Maxima: DS32kHz) do mojego miernika częstotliwości, dokładość była na poziomie 500Hz (przy stabilizacji zwykłym kwarcem), teraz widzę że jest na poziomie pojedyńczego Hz.  A częstotliwościomierz to ważne urządzenie bo jest potrzebny do sprawdzenia częstotliwości nadawania.

EDIT:
No to moge potwierdzic prawidlowe dzialanie syntezy, super trzyma 144.8000 i 145.8250MHz. Oczywiście tej 2 częstotliwości nie będę nawet próbować. Nie przewidujemy komunikacji z ISS w H2, ciekawiły mnie tylko możliwości generatora nadajnika.
Pozostały testy audio a potem już nadawanie (to ostatnie na pewno nie dzis).

EDIT2:
Mam troche zabawy z samymi ramkami APRS. Dzwiek wychodzi prawidlowy, ale nie do konca dziala to jak powinno. Ramki dekoduje softem ktory przechwytuje karte dzwiekowa.
Np taki status caly naglowek odbiera prawidlowo ale sam txt statusu jest obciety...
Musze to posprawdzac jeszcze. I poszukac lepszej dokumentacji.

EDIT3:
30 sekund po EDIT2 znalazlem babola w sofcie, status idzie prawidlowo ;)

EDIT4:
Wysylanie pozycji tez dziala prawidlowo, jakies glupoty (same zera) mi tylko wyswietla zamiast wysokosci. Tylko to pozostaje do sprawdzenia, potem poskladanie do kupy i test w powietrzu.

EDIT5:

Sprawdzone, sterownik nadajnika dziala idealnie. Teraz tylko to polutuję do kupy i pozostanie czekanie aż przestanie lać na dworze żebym mógł przeprowadzić testy.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2011, 09:25 wysłana przez skrzyp »

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 21, 2011, 10:03 »
Aha, jeszcze taki zrzut ekranu jak toto wyglada w AGWMonitorze (nic nie bylo nadawane, to zwykle polaczanie audio z sterownika do wejscia audio komputera).
Pierwsze 2 statusy - pokazuja na zmiane blad odbierania danych z komputerow 1 i 2.
Kolejna transmisja to juz pozycja wysokość, prędkośc i kierunek lotu oraz wyslany zaraz po pozycji dodatkowo status.
Skrocone nieco czasy wysylania, nie chcialo mi się tak dlugo czekać. W teście w eterze będzie już prawidłowo co minimum 10sek.

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 21, 2011, 10:13 »
A macie miec, to jeszcze jedno. Z już poprawionymi czasami.
Transmisja z:
[10:07:01] - komputer 1 wyslal status ale nie wyslal danych z GPS
[10:07:12] - komputer 2 nic nie wysłał
[10:07:24] - komputer 1 (brak informacji o tym ktory komputer wysłał, ale jak dziala to kogo to obchodzi ;) ) wysłał dane GPS, komunikat oraz...
[10:07:25] - ... oraz status


PS. No ale jakbyscie chcieli, to mogę dodać info o numerze komputera gdy ida wlasciwe dane.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2011, 10:16 wysłana przez skrzyp »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Elektronika - moduł APRS
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 21, 2011, 10:13 »