Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2012, 14:23

Tytuł: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2012, 14:23
Czy się udało? Z plotek, wiem, że jest walka na najwyższym szczeblu politycznym.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwca 12, 2012, 14:26
Super informacja! :) Gratuluje wszystkim zaangażowanym w lobbing!
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Czerwca 12, 2012, 14:46
Oby te plotki okazały się czymś więcej :).
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwca 12, 2012, 14:49
No myślę, że MSZ nie skompromitowałby się puszczaniem w eter nieprawdziwych informacji.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 12, 2012, 15:29
Świetne plotki! ;)

Jeśli okażą się prawdziwe, no to myślę, że każdy zaangażowany w akcję z petycją może poczuć się naprawdę dumny. Jest siła! :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2012, 16:05
Niestety nic więcej nie wiadomo... Czekamy na jakieś informacje.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Czerwca 12, 2012, 16:06
No myślę, że MSZ nie skompromitowałby się puszczaniem w eter nieprawdziwych informacji.

Też tak myślę. Czekamy na oficjalne ogłoszenie decyzji.

No to jeszcze pokonajmy dziś Rosję! :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2012, 17:44
Wynika, że są lub mogą być analizowane 4 możliwości rozwoju sytuacji:

1. Wejście do ESA w tym roku, zgodnie z wynikiem negocjacji.
2. Opóźnienie wejścia do ESA o 2-3 lata oraz ponowne przeprowadzenie negocjacji (niektóre źródła uważają to za najbardziej prawdopodobny scenariusz).
3. Ponowne prace nad kwestią wejścia do ESA na szczeblu administracyjnym.
4. Seria "negocjacji" pomiędzy Ministerstwem Finansów a pozostałymi resortami.
 
Różne źródła twierdzą, że dziś jesteśmy bliżej ESA niż było to wczoraj! :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 13, 2012, 00:49
W sumie nie ma się czym podniecać, większość scenariuszy nie jest satysfakcjonująca.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwca 13, 2012, 13:10
Cytuj
Chwilę temu poszedł faks do ESA przyjmujący wcześnie wynegocjowane warunki członkostwa Polski.

Na jesień wchodzimy do agencji! :D

Kochani, będziemy to jeszcze robić wielokrotnie, ale pragniemy wstępnie podziękować Wam bardzo serdecznie za wsparcie naszej akcji. Postaramy się jakoś Wam odwdzięczyć :)

:)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 13, 2012, 13:25
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Czerwca 13, 2012, 13:58
Ukłony dla wszystkich zaangażowanych! Wspaniała wiadomość ;D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Czerwca 13, 2012, 15:10
Brawo, brawo, brawo! :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 13, 2012, 16:51
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P

Masz na myśli tę w grudniu? ;D

Cudowny obrót sprawy!
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: sarna w Czerwca 13, 2012, 17:00
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P

Masz na myśli tę w grudniu? ;D

Cudowny obrót sprawy!
myślę że chodzi o tą z czerwca  ;D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: astropl w Czerwca 13, 2012, 18:10
Czy "na jesień" oznacza, że od 1 października?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 13, 2012, 18:23
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P

Masz na myśli tę w grudniu? ;D

Cudowny obrót sprawy!
myślę że chodzi o tą z czerwca  ;D

Aa.. pewnie i tak! Za dużo tych końców świata i mistrzostw europy w jednym roku...
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: wini w Czerwca 13, 2012, 18:29
super wiadomość;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Czerwca 13, 2012, 22:23
Nareszcie doczekaliśmy się !!!  :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ?  ;)

(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26580/tuskonauta_400.jpeg)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: JSz w Czerwca 13, 2012, 22:49
Nareszcie doczekaliśmy się !!!  :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ?  ;)

Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim  ;D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: sarna w Czerwca 13, 2012, 23:22
Nareszcie doczekaliśmy się !!!  :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ?  ;)

Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim  ;D
ee, ja to bym od razu bazę na Słońcu zakładał, po co się rozdrabniać.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 14, 2012, 01:02
Nareszcie doczekaliśmy się !!!  :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ?  ;)

Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim  ;D
ee, ja to bym od razu bazę na Słońcu zakładał, po co się rozdrabniać.

Pierwsze "lądowanie" na Słońcu? Zapewne przyniosłoby to nam tak bardzo wyczekiwaną sławę :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwca 14, 2012, 01:19
Byleby pamiętali żeby lecieć w nocy :/
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 15, 2012, 17:20
W ostatnich  godzinach informacja o wejściu Polski do ESA pojawiła się w wielu mediach w naszym kraju. Przykładowe to:
http://www.computerworld.pl/news/383424/Polska.przystepuje.do.Europejskiej.Agencji.Kosmicznej.html
http://nauka.money.pl/europejska-agencja-kosmiczna-czeka-na-polske-0-1105158.html
http://www.chip.pl/news/wydarzenia/nauka-i-technika/2012/06/polska-przystepuje-do-europejskiej-agencji-kosmicznej

---
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Czerwca 15, 2012, 17:50
http://www.spidersweb.pl/2012/06/polska-koncu-esa-czy-damy-sobie-rade-kosmosie.html

Tutaj też.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 15, 2012, 21:25
Zatem zrobiło się lekko szumnie, to dobrze. W końcu będziemy 20. członkiem tej zacnej agencji :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 16, 2012, 00:15
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)

Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwca 16, 2012, 11:43
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)

Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P

Właśnie wczoraj późnym wieczorem dowiedziałem się, że wchodzimy w tym roku do ESA  :D To bardzo dobra wiadomość dla Polski i Polaków. Będziemy mogli rozwijać własne technologie, które przecież generują miejsca pracy oraz zyski dla gospodarki. I co dla mnie najważniejsze będziemy mogli sięgać gwiazd razem z całą Europą  :) Mam nadzieję, że również znajdziemy swoje miejsce w planowanej misji Exo Mars  :)

P.S. Matiasie, nie cieszysz się, że nasza składka może uratować Exo Marsa? Chyba ESAńczycy całej kwoty nie zjedzą i nic nam w zamian nie dadzą?  ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Czerwca 16, 2012, 11:57
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)

Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P

Właśnie wczoraj późnym wieczorem dowiedziałem się, że wchodzimy w tym roku do ESA  :D To bardzo dobra wiadomość dla Polski i Polaków. Będziemy mogli rozwijać własne technologie, które przecież generują miejsca pracy oraz zyski dla gospodarki. I co dla mnie najważniejsze będziemy mogli sięgać gwiazd razem z całą Europą  :) Mam nadzieję, że również znajdziemy swoje miejsce w planowanej misji Exo Mars  :)

P.S. Matiasie, nie cieszysz się, że nasza składka może uratować Exo Marsa? Chyba ESAńczycy całej kwoty nie zjedzą i nic nam w zamian nie dadzą?  ;)

Uważam, że cały program ExoMars znajduje się obecnie w dość dużym zagrożeniu, stąd emotka ":P". Wolałbym aby było to przeznaczone na coś bardziej hmm... pewnego :) Ale wynika z tego, że co do składki wejściowej to chyba nie mamy dużo do powiedzenia - oczywiście tylko się tutaj domyślam jak to wygląda.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Czerwca 16, 2012, 12:03
Ja bym się bardzo cieszył jakby nasza składka uratowała Exo Marsa, oczywiście z warunkiem że coś przy tym skorzystamy  ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 16, 2012, 12:05
Ja bym się bardzo cieszył jakby nasza składka uratowała Exo Marsa, oczywiście z warunkiem że coś przy tym skorzystamy  ;)

Przepraszam, ale pozwolę sobie zauważyć, że nasza składka to pikuś przy ExoMarsie... :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ViktoR w Czerwca 28, 2012, 10:01
Oby więcej takich programów.

http://www.ipla.tv/Copernicus-polska-czlonkiem-esa/vod-5550256
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: esastro w Lipca 12, 2012, 21:16
Wiadomość:

http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/esa-confirms-poland.html

z góry dziękuję
Pozdr :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: esastro w Lipca 13, 2012, 17:36
Udało się

http://www.esa.int/esaCP/SEMYJ7KXB4H_index_0.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: JSz w Lipca 13, 2012, 18:35
Dzięki Esastro!
Nie śledzę polskich serwisów informacyjnych, ale przynajmniej na nasze Forum dotarła najpierw informacja z zagranicy. Gdyby rzeczywiście nasze media to przegapiły, świadczyłoby to o ich zainteresowaniu tematem. Ale zakładam, że tak nie jest...
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Lipca 15, 2012, 11:31
Dzięki Esastro!
Nie śledzę polskich serwisów informacyjnych, ale przynajmniej na nasze Forum dotarła najpierw informacja z zagranicy. Gdyby rzeczywiście nasze media to przegapiły, świadczyłoby to o ich zainteresowaniu tematem. Ale zakładam, że tak nie jest...

W mediach polskich jakoś nie widziałem informacji o tym, pewnie będzie więcej szumu, jak Pawlak będzie podpisywać umowę ratyfikacyjną. Oczywiście stosowne artykuły pojawiły się na Kosmonaucie :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lipca 16, 2012, 07:32
W mediach polskich jakoś nie widziałem informacji o tym, pewnie będzie więcej szumu, jak Pawlak będzie podpisywać umowę ratyfikacyjną. Oczywiście stosowne artykuły pojawiły się na Kosmonaucie :)

Ja też nie słyszałem na ten temat, choć przyznam, że ostatnio bardzo mało oglądam TV, mało a raczej sporadycznie.

Poza tym cieszę się ogromnie z tego, że w końcu mamy konkretną i nieodległą datę wejścia Polski do ESA  :)
Choć osobiście wolałbym 2012 rok, ale to już szczegóły ....  ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 11, 2012, 17:27
Polecam artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2012-09-11-cnk.html
Dziś jeszcze cicho na tym wątku? Żadnych komentarzy? Ąż dziw bierze... ::)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Września 11, 2012, 17:51
Tak, podpisanie papierów pojutrze :) Jak nasze media ukażą ów ważny krok?

A wiadomość poszła już w kraj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Polska-przystepuje-do-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej,wid,14916317,wiadomosc.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 11, 2012, 18:03
Tak, podpisanie papierów pojutrze :) Jak nasze media ukażą ów ważny krok?

A wiadomość poszła już w kraj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Polska-przystepuje-do-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej,wid,14916317,wiadomosc.html

Dla zmycia sobie głowy zimnej wody kubłem polecam przeczytać komentarze pod odnośnym artykułem  :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Romek63 w Września 11, 2012, 19:23
Dla zmycia sobie głowy zimnej wody kubłem polecam przeczytać komentarze pod odnośnym artykułem  :P
Przeczytałem komentarze ale jestem przekonany że nie należy się zbytnio przejmować takimi negatywnymi opiniami. To piszą ludzie z takiego gatunku dla których wszystko co robi rząd jest złe bo według nich wszelkie ich niepowodzenia życiowe i niskie dochody to wina wyłącznie rządu, a na pewno nie ich oraz innych obywateli naszego państwa :P
Poza tym np. tu są pozytywne:
http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/682008,Koniec-wahan-Polska-w-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 13, 2012, 14:45
O której godzinie mamy podpisanie papierów dotyczących naszej akcesji do ESA? Ciekawe czy bedzie z tego jakaś transmisja na ESA TV?  ;) Bo na naszą TVP chyba nie ma co liczyć?  :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 13, 2012, 21:13
O której godzinie mamy podpisanie papierów dotyczących naszej akcesji do ESA? Ciekawe czy bedzie z tego jakaś transmisja na ESA TV?  ;) Bo na naszą TVP chyba nie ma co liczyć?  :P

Niestety nic takiego nie było. Z tego co wiem, to dziś wieczór lub jutro rano coś się oficjalnego na stronie ESA pojawi.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Września 13, 2012, 23:53
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 14, 2012, 00:21
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.

O! Ciekawa informacja. :) Dobrze, że była taka relacja w TV.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 14, 2012, 01:11
A tu na oficjalnie ze strony ESA:
http://www.esa.int/esaCP/Pr_27_2012_p_EN.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Września 14, 2012, 02:38
na onecie w komentarzach hejterzy hejtują - co w sumie nie dziwi

ale na gazeta.pl większość ogólnie zadowolona - co w czasach wszechobecnego trollingu jest raczej pozytywne :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Września 14, 2012, 10:12
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.

O! Ciekawa informacja. :) Dobrze, że była taka relacja w TV.

Wow Ta informacja mało mnie nie powaliła  ;D Ja w panoramie wczorajszej (około 18.00) nic na ten temat nie słyszałem  :(
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 14, 2012, 13:25
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Września 14, 2012, 13:40
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/polska-w-europejskiej-agencji-kosmicznej/8506482
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Września 14, 2012, 16:33
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
Właśnie sobie słucham. Ciekawe, choć od gościa audycji "dowiedziałem się" też, że teflon to tworzywo wynalezione na potrzeby technologii kosmicznej...
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Borys w Września 14, 2012, 18:45
Właśnie sobie słucham. Ciekawe, choć od gościa audycji "dowiedziałem się" też, że teflon to tworzywo wynalezione na potrzeby technologii kosmicznej...

Co za wizjonerstwo, biorąc pod uwagę rok wynalezienia (1938).
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Września 15, 2012, 01:32
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?

Polska w ESA - czas na podbój kosmosu? (http://bi.gazeta.pl/im/9/12486/m12486459.mp3)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 15, 2012, 03:17
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?

Polska w ESA - czas na podbój kosmosu? (http://bi.gazeta.pl/im/9/12486/m12486459.mp3)

Dzięki serdeczne! Poza teflonem cała reszta jest naprawdę poprawna i naprawdę dobra moim zdaniem.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 15, 2012, 15:57
Artykuł na Kosmonaucie dotyczący środowych uścisków w CNK:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/20120915-polska-w-esa.html

(łącznie z filmikami!)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Września 15, 2012, 17:58
I w TVN:

http://fakty.tvn24.pl/odyseja-kosmiczna,276930.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Września 15, 2012, 19:34
I w TVN:

http://fakty.tvn24.pl/odyseja-kosmiczna,276930.html

Hehe, tradycyjnie mylą ESA z ESO... :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Września 20, 2012, 14:36
O naszym wejściu do ESA (i nie tylko) na Space News:

http://www.spacenews.com/civil/120919-poland-tripling-space-spending.html

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Października 23, 2012, 22:52
Za twitterem Macieja Urbanowicza / @mac_urbanowicz

"Dzisiaj ratyfikacja umowy #ESA przez #Sejm #RP. Szkoda że nie mogę tam być... Ale chętnie poznam umowę:-)"

Czekamy na szczegóły

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 23, 2012, 23:38
Obrady można zobaczyć o tutaj:
http://www.obradysejmu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=45
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 23, 2012, 23:44
Komentarze na żywo:
Składka do ESA - zależna od dochodu narodowego państwa. Składka opcjonalna - indywidualnie ustalana. Wspomniano o georeturn.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Października 23, 2012, 23:46
Mówiła Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu z ministerstwa gospodarki.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 23, 2012, 23:48
Polska chce wziąć aktywny udział w Radzie Ministerialnej ESA!
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Października 23, 2012, 23:48
Dlatego ten pośpiech :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Października 23, 2012, 23:50
pytanie o angielski skrót ESA... mocno kuriozalne

byłoby śmiesznie, gdyby nie to ... że to na poważnie
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 23, 2012, 23:51
LOL chyba była rozmowa o pozyskiwaniu pierwiastków ziem rzadkich. Jeden z posłów chyba słyszał o Planetary Resources. :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 23, 2012, 23:54
Głosowanie w porannym bloku głosowań. :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Października 24, 2012, 11:03
Przeszło jednomyślnie: wszyscy głosowali "za" - oglądałem, acz bez dźwięku. Zgodność tak niepodobna do naszych (i nie tylko) polityków ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 24, 2012, 11:09
Przeszło jednomyślnie: wszyscy głosowali "za" - oglądałem, acz bez dźwięku. Zgodność tak niepodobna do naszych (i nie tylko) polityków ;)

Dosłownie 3 minuty później włączyłem oglądanie Sejmu. Ech... :P

Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 24, 2012, 14:36
Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!

Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 24, 2012, 14:43
Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!

Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)

Może brzmi to śmiesznie, ale jakieś 1,5 roku temu prezes PiS coś mówił o badaniach kosmosu. Ale chyba nic więcej konkretnego od tego czasu się nie działo, aczkolwiek posłowie z tej partii też zasiadają w parlamentarnym zespole ds. przestrzeni kosmicznej.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Borys w Października 24, 2012, 17:08
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)

Akurat za rządów PISu i przystawek było spore parcie na kosmos - być może kilku ważnym osobom kosmos kojarzył się z mocarstwowo. Wraz ze zmianą rządu padło kilka projektów satelitarnych, przepadła też zapowiedź radykalnego zwiększenia budżetu na astronautykę.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Października 24, 2012, 17:30
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)

Akurat za rządów PISu i przystawek było spore parcie na kosmos - być może kilku ważnym osobom kosmos kojarzył się z mocarstwowo. Wraz ze zmianą rządu padło kilka projektów satelitarnych, przepadła też zapowiedź radykalnego zwiększenia budżetu na astronautykę.

Jeśli tak, to przepraszam polityków oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości za moją astronautyczną pomyłkę   :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Mikkael w Października 26, 2012, 12:47
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.

http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 28, 2012, 00:36
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.

http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html

Cenna informacja! Czy można gdzieś oglądać Senat?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 31, 2012, 22:44
Dziś rozpoczął działalność Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK), który będzie reprezentować głos firm chcących tworzyć polski przemysł kosmiczny. Związek zawiązało kilkanaście firm. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Szaniu w Listopada 01, 2012, 15:16
Związek zawiązało kilkanaście firm. :)
Wiadomo jakie to firmy?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: CoB w Listopada 01, 2012, 15:38
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopada 01, 2012, 15:56
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?

Znaczy się w jakiej kwestii? To bardzo ogólne pytanie. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Matias w Listopada 01, 2012, 17:21
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.

http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html

Cenna informacja! Czy można gdzieś oglądać Senat?

Oczywiście! W Warszawie na Wiejskiej 6 -> zdjęcie (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Polski_Senat.jpg).
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: CoB w Listopada 01, 2012, 17:44
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?

Znaczy się w jakiej kwestii? To bardzo ogólne pytanie. :)

To zadam kilka bardziej szczegółowych pytań :)
Najbardziej mnie interesuje jak planowane jest zainteresowanie innych podmiotów gospodarczych tematyką astronautyczną?
Z jakich miast są zrzeszone firmy?
Czy są to polskie przedsiębiorstwa, czy firmy-córki zagranicznych inwestorów?
Jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o konkretne branże?
Czy planowane są wspólne, większe działania z zakresu B+R, może otwarcie jakiejś instytucji?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Imperator Jarek w Listopada 04, 2012, 18:58
Rzucam kilka ogólnych info, jak dostanę zielone światło to na początku tygodnia napisze więcej.

- W skład związku wchodzi na razie 19 jednostek, co ciekawe wstapniemiem jest zainteresowanych kolejnych 10.
- Są to praktycznie wszystkie jednostki które do tej pory robiły coś w tym obszarze w Polsce, zarówno w hardware jak i tzw. downstream-ie (czyli usługach)
- Połowa jednostek robiła w spejsie niewiele (np. tylko PECS) lub nic i dopiero chce wejść w tą branżę, ze względu na swoją specjalizację (elementy kosmopodobne - np. w obronności)
- Celem Związku przede wszystkim jest bycie głosem przemysłu i ciałem doradczym dla administracji publicznej przy tworzeniu strategii rozwoju sektora, przydzielania środków i kontaktach z ESA, a także wzajemne wspieranie się, np. przez tworzenie konsorcjów dla pozyskania kontraktów
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Listopada 04, 2012, 21:11
Bumar też? Ostatnio zapowiedzieli podniesienie inwestycji w R&D do 100mln zł rocznie.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 12, 2012, 16:15
Od kiedy Polska ma być oficjalnie członkiem ESA?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Listopada 12, 2012, 21:43
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html

http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatposiedzeniatematy/213/drukisejmowe/803.pdf

z dokumentów wynika, że z chwilą przekazania dokumentów akcesyjnych Rządowi Republiki Francuskiej do 16.11.2012 r. i   
pełne członkostwo będzie obowiązywać dopiero po okresie przejściowym od dnia 1.01.2018 r.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 13, 2012, 08:03
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html

http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatposiedzeniatematy/213/drukisejmowe/803.pdf

z dokumentów wynika, że z chwilą przekazania dokumentów akcesyjnych Rządowi Republiki Francuskiej do 16.11.2012 r. i   
pełne członkostwo będzie obowiązywać dopiero po okresie przejściowym od dnia 1.01.2018 r.

Hmm Mam nadzieję, że miałeś na myśli 2013 a nie 2018 rok  ;D
Tak czy inaczej zaczynamy jak Apollo 13 z szczęśliwym numerem w dacie  ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mig w Listopada 13, 2012, 20:10
Tak jak ktoś wcześniej napisał, największe szanse mamy w oprogramowaniu związanym z GSE. Jeżeli chodzi o hardware to nie wydaje się realne, ażeby jakakolwiek polska firma dostała chociażby GSTP, przynajmniej na razie. Samo doprowadzenie produktu do TLR 6 jest niezwykle kosztowne, związane z testami funkcjonalnymi i żywotnością włączając testy w TV (trzeba to mieć gdzie zrobić). Może, bedzie możliwe robienie (ME) GSE dla innych kontraktorów, ale nie o to chyba chodzi :P
Wiadomo, że nikt na razie i wogle nie marzy o byciu prime'em bo to jest zarezerowane dla kilku firm w Europie, chociaż taki OHB sprzątnał Astriumowi Galileo więc nigdy nic nie wiadomo, no ale osiągnięcie pozycji OHB zajęło pare ładnych lat :). Tak czy inaczej wydaje mi się ze jak coś się zacznie dziać to bedzię to związane z informatyką
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Listopada 19, 2012, 16:11
Od dziś jesteśmy w ESA:
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/4834-2012-11-19-pl-esa
Hip hip Hurrra!!!!
Hip hip Hurraaa!!!!
Hip hip Hurrraaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 ;D  8)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: wini w Listopada 19, 2012, 19:25
czas był najwyższy:)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopada 19, 2012, 20:05
I jeszcze informacja na stronie ESA:
http://www.esa.int/esaCP/SEMXT291M9H_index_0.html

The Council meeting at Ministerial level this week sees the Polish flag flying for the first time alongside those of ESA’s other Member States after Poland formally became ESA’s 20th Member State on 19 November.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Jacob w Grudnia 01, 2012, 16:52
A ja mam takie pytanko. Nie znam się na ESA, nigdy się nie zagłębiałem w jej struktury itp. Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Grudnia 01, 2012, 17:09
Podejrzewam, ze nasza skladka musialaby byc tak z 4-5 razy wieksza;-)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Grudnia 01, 2012, 17:35
Zostać może na pewno. Teraz nasi obywatele będą mogli aplikować przy następnej turze naboru do korpusu astronautów.

Kwestia czy poleci to już inny przypadek.
Szwedzki astronauta Fuglesang dłuuugo czekał na lot (około 1,5 dekady) od czasu wyboru w 1992 do lotów wahadłowcem na ISS (misje sts-116 oraz 128). Czekał długo bo Szwecja specjalnie nie chciała płacić składek do ESA na Human Spaceflight
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudnia 01, 2012, 17:38
Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?

http://www.esa.int/esaHS/ESA1RMGBCLC_astronauts_0.html: ESA astronauts can only be selected from countries that are ESA Member States.

Musisz poczekać na nowy nabór.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudnia 01, 2012, 19:23
A ja mam takie pytanko. Nie znam się na ESA, nigdy się nie zagłębiałem w jej struktury itp. Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?

Raczej astronauta zostałby spośród obywateli państw płacących na europejski human spaceflight. W zasadzie jedyną różnicą w tym systemie jest Tim Peake z Wielkiej Brytanii, który został wybrany jeszcze zanim to państwo zadeklarowało się wejść do programów załogowych. Z drugiej strony UK płaciła zawsze sporo na ESA (najczęściej była czwartym płatnikiem, teraz będzie już trzecim, po Niemczech i Francji), zatem wybór był "akceptowalny".
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudnia 01, 2012, 19:45
A czy Polska kiedyś i ewentualnie kiedy może wejść do płatności programu załogowego? Ile wówczas musi wynosić minimalna stawka płatności?
A ja już się cieszyłem, że istnieje już szansa dla Polaków na kolejny lot na LEO  :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: velo w Grudnia 01, 2012, 21:21
Kanarkus a co w tym przypadku z astronautą Mogensenem z Danii? Wybrany jednak został.

Był też Duque z Hiszpanii, De Winne z Belgii.
To chyba nie do końca tak wygląda jak mówisz

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Grudnia 01, 2012, 21:34
Z tego co wiem, to Hiszpania, Dania i Belgia uczestniczą programie ISS:
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/cooperation/index.html

...więc może to tutaj mamy odpowiedź? Z drugiej strony udział Danii jest minimalny pewnie (budżet zbliżony do naszego), więc może jest tutaj jakaś furtka?

Ciekawe, czy decyzja o zmianie celów holenderskich dla kosmosu (i ograniczenie budżetu do 60 mln euro) spowoduje, że w najbliższym czasie żaden "pomarańczowy" nie poleci...
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Romantyk88 w Grudnia 04, 2012, 09:44
Chciałoby się od razu następcy Hermaszewskiego który by poleciał na ISS a najlepiej od razu na Marsa i by wypowiedział te same słowa co Armstrong. Ale zejdźmy na ziemię - trzeba na to czasu. Na razie trzeba przeprowadzić edukację w szkołach dot. kosmosu i bytności Polski w ESA. Trochę smuci mnie fakt, że w mainstreamie niestety brak informacji dot. ESA(niestety, są ciekawsze informacje dla pospolitego ludu) i rozmawiając ze znajomymi, ci byli zaskoczeni tą informacją, albo myśleli, że w ESA jesteśmy od 45 roku.

Najważniejsze, by CBK ruszył chociaż z jakąś kampanią informacyjną, ruszył z marketingiem by na ESA zarobić. By firmy polskie które już wykonywały pewne prace dla ESA czy NASA, podbudowały swoją markę jeszcze bardziej, a inne, nie uczestniczące w tym biznesie powinny zaistnieć.

A jak już będziemy mieli mocniejszą pozycję, można mówić o astronautach.

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: JSz w Grudnia 04, 2012, 10:08
Procedura naboru astronautów do korpusu ESA nie ma wiele wspólnego z zakresem wiedzy społeczeństwa danego kraju o astronautyce i o ESA. Ani z pozycją poszczególnych firm.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Grudnia 04, 2012, 15:48
Procedura naboru astronautów do korpusu ESA nie ma wiele wspólnego z zakresem wiedzy społeczeństwa danego kraju o astronautyce i o ESA. Ani z pozycją poszczególnych firm.

Może nie ma. Ale zakres wiedzy jakie ma społeczeństwo, zwłaszcza jego przedstawiciele - parlamentarzyści oraz prezydent ma wpływ na środki jakie dane państwo przeznacza na ESA a to z kolei ma wpływ na szansę wyłonienia astronauty akurat z tego interesującego nas kraju (czyli Polski)  ::)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Stycznia 17, 2013, 17:07
Pojawiły się pierwsze koszulki z logiem 20 państw członkowskich ESA, tylko te ceny
90 euro i 108 euro  :o

(http://www.aeronauticaofficialstore.it/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x900/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsc_7293lokverticweb_1.jpg) (http://www.esaofficialstore.com/media/catalog/product/cache/10/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsc_7339verticweb_1.jpg)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Stycznia 17, 2013, 17:09
Myślę, że ktosik bardziej utalentowany artystycznie w Polsce sprawiłby, że ceny identycznie (lub prawie) zrobionych koszulek w Polsce miałyby niższą cenę  :)
Mam nadzieję, że wówczas to nie będzie piractwo  :P
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Stycznia 17, 2013, 17:10
niektórzy pytają się, czy te koszulki były w kosmosie, że takie "tanie"  ;D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Lutego 23, 2013, 22:47
Oto emblemat 20 państw ESA gotowy:

(http://pbs.twimg.com/media/BC55e23CIAEPODM.jpg)

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Kwietnia 13, 2013, 22:16
Najnowszy wykaz emblematów misji astronautów ESA:

http://esamultimedia.esa.int/docs/corporate/posterpatch.pdf
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Maja 01, 2013, 12:58
Właśnie zakończyło się zbieranie wniosków do pierwszego polskiego dedykowanego konkursu w ESA. Ile wysłano wniosków? Które z nich zostały zaakceptowane - tego się dowiemy pewnie około lipca. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2013, 13:06
Równo rok temu dowiedzieliśmy się, że Polska wchodzi do ESA. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpnia 21, 2013, 22:27
ESA liczy już 20 krajów członkowskich, a na MSK Luca Parmitano nadal ma plakietkę z 18 krajami członkowskimi...
ale brak szacunku dla Rumunii i Polski  :'(

(http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-36/lores/iss036e032944.jpg) (http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-36/hires/iss036e032944.jpg)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Radek68 w Sierpnia 22, 2013, 08:06
Podejrzewam, że już dużo wcześniej mieli gotowe ubrania dla  Luca Parmitano, wraz z naszywką i tyle. Jeśli nam zależy na byciu na tej plakietce, to ktoś, nie mam pojęcia kto, odpowiedzialny z Polski mógłby zasugerować zmianę.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpnia 22, 2013, 08:19
Odpowiedź jest zamieszczona tutaj (http://www.collectspace.com/ubb/Forum18/HTML/000984.html), cytuję:
"Of course these are important. Romanian and Polish flags have been on ESA's patches since these countries joined. Luca's suits were prepared some time in advance, and the new patch versions were not then available."
i
"Just to illustrate how well in advance these Russian suits (including patches and directly embroidered logo's) need to be ready: earlier this Summer, we had to scramble to obtain and prepare some of the artwork for the Russian produced onboard clothing for the Expedition-40 and 41 crews. In order to make the ATV-5 flight next year, they already had to be packed early last month!!!"

Tak więc wszystko wiadomo  ;D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: russex w Sierpnia 22, 2013, 09:45
Jako profesjonaliści powinni być przygotowani ale rozumiem też, że to są koszty więc w tych czasach oszczędzają jak mogą wszyscy więc nawet na ubraniach oszczędzają.
Ważne jednak aby przy kolejnych ekspedycjach była już plakietka z 20 flagami :D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Sierpnia 22, 2013, 14:19
Miejmy nadzieję, że Luka dostanie i założy ubiór z najnowszymi naszywkami i będzie to właśnie 20 flag na plakietce ESA 8)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: russex w Sierpnia 22, 2013, 14:25
Zobaczymy, fajnie by było :D
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Października 16, 2013, 19:32
"Nadzieja matką...{ciach}"

Oto najnowszy post na twitter'ze Luca tutaj (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1562.msg58779#msg58779).

No i Luka ma nadal rzeczy z NIEAKTUALNYM emblematem ESA, dziadostwo...ach te oszczędności w NASA też  :'(
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Października 16, 2013, 19:35
Nie chcę was martwić, ale takie naszywki najbardziej się opłaca robić od 100 sztuk w górę, więc możemy jeszcze trochę poczekać ;)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mikii77 w Października 16, 2013, 19:46
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1537.msg58772#new

Przy okazji Aleksander Gerst z ESA używa już 20 flagowego emblematu ESA od samego początku podczas treningu.

(http://www.gctc.ru/media/foto/big/2196/4525540754.jpg)

Wszystkie fotki są tutaj (http://www.gctc.ru/main.php?id=337.1).
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Października 16, 2013, 20:32
Zgadza się, ale Niemiec Alexander Gerst ma być na MSK dopiero w misji 40. załogi od dnia 28.05.2014 !
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Października 17, 2013, 18:22
W odpowiednim wątku dostałem reprymendę od Carla Walkera, który pracuje dla ESA i odpowiada za emblematy...

Cytuj
"MSS, please can you stop taking shots at ESA for something that has been openly explained here and is under reasonable control?

There are no agandas, or intentional 'slurs'. ESA is doing its best to make sure that patches used by its astronauts are the most current and represent all Member States.

We trust that Alex, Samantha, Andreas and Tim will all wear the current patch — as will Luca on his return. "
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Października 24, 2013, 21:24
Pierwszy konkurs dla Polski w ESA rozstrzygnięty. Wybrano 31 projektów.
Więcej o tutaj:
http://www.kosmonauta.net/pl/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/5940-2013-10-24-pl-esa-task-force.html
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: mss w Stycznia 29, 2014, 10:16
Oto emblemat ESA z polską flagą. Wielkość jego w porównaniu do monety 5 złotych.

Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Saturn1b w Marca 06, 2014, 02:07
Mnie osobiście to ciekawi czy Hermaszewski doczeka i uściśnie dłoń swojemu następcy, choć jak na 73 lata na dziś to nie tak pewne.
Oby nie było jak z Armstrongiem że nie dożył swego następcy na Marsie nie mówiąc o kontynuatorze na Księżycu.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: jsc w Marca 13, 2014, 12:06
No wiesz, jeśli chodzi o Księżyc, to dla dlaczego ESA nie może zrobić jakiegoś programu lądowania:)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Marca 13, 2014, 13:22
No wiesz, jeśli chodzi o Księżyc, to dla dlaczego ESA nie może zrobić jakiegoś programu lądowania:)

Do listopada 2012 był zamysł by zrobić europejski program lądownika księżycowego, ale pomysł padł.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 01, 2015, 08:35
Ogrzewuję kotleta. Dziś jest spotkanie podsumowująca raport ESA na temat potencjału polskiego sektora kosmicznego:
www.mg.gov.pl/node/23875

Z naszej ekipy imć Velo wybiera się na to spotkanie. Co ważne, na tym spotkaniu będzie sporo ważnych osób z ESA, m.in. ustępujący dyrektor Jean-Jacques Dordain i przyszły dyrektor  Johann Dietrich Woerner.

Postaramy się dać na Kosmonautę jakieś podsumowanie. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 02, 2015, 11:56
Prezentacje z wczoraj są dostępne pod tym linkiem:
http://www.mg.gov.pl/node/24056

Polecam je przejrzeć. :)
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: Jacob w Lipca 09, 2015, 19:17
Czy polska flaga jest wymalowana na Ariane V?
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lipca 09, 2015, 23:22
Czy polska flaga jest wymalowana na Ariane V?

Nie. Polska nie uczestniczy w programie rakiet Ariane.
Tytuł: Odp: Polska wchodzi do ESA!
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Listopada 19, 2017, 21:17
Dokładnie 5 lat od wejścia Polski do ESA! :)