Polskie Forum Astronautyczne
Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: kanarkusmaximus w Czerwca 12, 2012, 14:23
-
Czy się udało? Z plotek, wiem, że jest walka na najwyższym szczeblu politycznym.
-
Super informacja! :) Gratuluje wszystkim zaangażowanym w lobbing!
-
Oby te plotki okazały się czymś więcej :).
-
No myślę, że MSZ nie skompromitowałby się puszczaniem w eter nieprawdziwych informacji.
-
Świetne plotki! ;)
Jeśli okażą się prawdziwe, no to myślę, że każdy zaangażowany w akcję z petycją może poczuć się naprawdę dumny. Jest siła! :)
-
Niestety nic więcej nie wiadomo... Czekamy na jakieś informacje.
-
No myślę, że MSZ nie skompromitowałby się puszczaniem w eter nieprawdziwych informacji.
Też tak myślę. Czekamy na oficjalne ogłoszenie decyzji.
No to jeszcze pokonajmy dziś Rosję! :)
-
Wynika, że są lub mogą być analizowane 4 możliwości rozwoju sytuacji:
1. Wejście do ESA w tym roku, zgodnie z wynikiem negocjacji.
2. Opóźnienie wejścia do ESA o 2-3 lata oraz ponowne przeprowadzenie negocjacji (niektóre źródła uważają to za najbardziej prawdopodobny scenariusz).
3. Ponowne prace nad kwestią wejścia do ESA na szczeblu administracyjnym.
4. Seria "negocjacji" pomiędzy Ministerstwem Finansów a pozostałymi resortami.
Różne źródła twierdzą, że dziś jesteśmy bliżej ESA niż było to wczoraj! :)
-
W sumie nie ma się czym podniecać, większość scenariuszy nie jest satysfakcjonująca.
-
Chwilę temu poszedł faks do ESA przyjmujący wcześnie wynegocjowane warunki członkostwa Polski.
Na jesień wchodzimy do agencji! :D
Kochani, będziemy to jeszcze robić wielokrotnie, ale pragniemy wstępnie podziękować Wam bardzo serdecznie za wsparcie naszej akcji. Postaramy się jakoś Wam odwdzięczyć :)
:)
-
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P
-
Ukłony dla wszystkich zaangażowanych! Wspaniała wiadomość ;D
-
Brawo, brawo, brawo! :)
-
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P
Masz na myśli tę w grudniu? ;D
Cudowny obrót sprawy!
-
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P
Masz na myśli tę w grudniu? ;D
Cudowny obrót sprawy!
myślę że chodzi o tą z czerwca ;D
-
Czy "na jesień" oznacza, że od 1 października?
-
Udało się! Polska w ESA 2012! To akurat najbardziej pozytywna, przy której inna impreza z datą 2012 może się schować. :P
Masz na myśli tę w grudniu? ;D
Cudowny obrót sprawy!
myślę że chodzi o tą z czerwca ;D
Aa.. pewnie i tak! Za dużo tych końców świata i mistrzostw europy w jednym roku...
-
super wiadomość;)
-
Nareszcie doczekaliśmy się !!! :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ? ;)
(http://i.wp.pl/a/f/jpeg/26580/tuskonauta_400.jpeg)
-
Nareszcie doczekaliśmy się !!! :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ? ;)
Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim ;D
-
Nareszcie doczekaliśmy się !!! :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ? ;)
Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim ;D
ee, ja to bym od razu bazę na Słońcu zakładał, po co się rozdrabniać.
-
Nareszcie doczekaliśmy się !!! :)
To w takim razie kiedy zaczynamy budować kosmodrom ? ;)
Myślę, że nie tylko kosmodrom. Powinniśmy zacząć szybko prace nad rakietą, która by wyniosła z 10 t na LEO, rozpocząć program załogowy, choćby na bazie licencji Sojuza - a co, nie możemy być za kilka lat czwartą potęga kosmiczną świata? A w nieco dalszej przyszłości należałoby pomyśleć o programie księżycowym, w tym załogowym, a kto wie, może i marsjańskim ;D
ee, ja to bym od razu bazę na Słońcu zakładał, po co się rozdrabniać.
Pierwsze "lądowanie" na Słońcu? Zapewne przyniosłoby to nam tak bardzo wyczekiwaną sławę :P
-
Byleby pamiętali żeby lecieć w nocy :/
-
W ostatnich godzinach informacja o wejściu Polski do ESA pojawiła się w wielu mediach w naszym kraju. Przykładowe to:
http://www.computerworld.pl/news/383424/Polska.przystepuje.do.Europejskiej.Agencji.Kosmicznej.html
http://nauka.money.pl/europejska-agencja-kosmiczna-czeka-na-polske-0-1105158.html
http://www.chip.pl/news/wydarzenia/nauka-i-technika/2012/06/polska-przystepuje-do-europejskiej-agencji-kosmicznej
---
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)
-
http://www.spidersweb.pl/2012/06/polska-koncu-esa-czy-damy-sobie-rade-kosmosie.html
Tutaj też.
-
Zatem zrobiło się lekko szumnie, to dobrze. W końcu będziemy 20. członkiem tej zacnej agencji :)
-
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)
Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P
-
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)
Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P
Właśnie wczoraj późnym wieczorem dowiedziałem się, że wchodzimy w tym roku do ESA :D To bardzo dobra wiadomość dla Polski i Polaków. Będziemy mogli rozwijać własne technologie, które przecież generują miejsca pracy oraz zyski dla gospodarki. I co dla mnie najważniejsze będziemy mogli sięgać gwiazd razem z całą Europą :) Mam nadzieję, że również znajdziemy swoje miejsce w planowanej misji Exo Mars :)
P.S. Matiasie, nie cieszysz się, że nasza składka może uratować Exo Marsa? Chyba ESAńczycy całej kwoty nie zjedzą i nic nam w zamian nie dadzą? ;)
-
zagraniczne również, z czego najciekawszy jest ten:
http://blogs.nature.com/news/2012/06/europe-keeps-hopes-of-mars-missions-alive.html :)
Wynikałoby z niego, że nasza wejściowa składka przeznaczona zostanie na ratowanie ExoMarsa? :P
Właśnie wczoraj późnym wieczorem dowiedziałem się, że wchodzimy w tym roku do ESA :D To bardzo dobra wiadomość dla Polski i Polaków. Będziemy mogli rozwijać własne technologie, które przecież generują miejsca pracy oraz zyski dla gospodarki. I co dla mnie najważniejsze będziemy mogli sięgać gwiazd razem z całą Europą :) Mam nadzieję, że również znajdziemy swoje miejsce w planowanej misji Exo Mars :)
P.S. Matiasie, nie cieszysz się, że nasza składka może uratować Exo Marsa? Chyba ESAńczycy całej kwoty nie zjedzą i nic nam w zamian nie dadzą? ;)
Uważam, że cały program ExoMars znajduje się obecnie w dość dużym zagrożeniu, stąd emotka ":P". Wolałbym aby było to przeznaczone na coś bardziej hmm... pewnego :) Ale wynika z tego, że co do składki wejściowej to chyba nie mamy dużo do powiedzenia - oczywiście tylko się tutaj domyślam jak to wygląda.
-
Ja bym się bardzo cieszył jakby nasza składka uratowała Exo Marsa, oczywiście z warunkiem że coś przy tym skorzystamy ;)
-
Ja bym się bardzo cieszył jakby nasza składka uratowała Exo Marsa, oczywiście z warunkiem że coś przy tym skorzystamy ;)
Przepraszam, ale pozwolę sobie zauważyć, że nasza składka to pikuś przy ExoMarsie... :P
-
Oby więcej takich programów.
http://www.ipla.tv/Copernicus-polska-czlonkiem-esa/vod-5550256
-
Wiadomość:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/esa-confirms-poland.html
z góry dziękuję
Pozdr :)
-
Udało się
http://www.esa.int/esaCP/SEMYJ7KXB4H_index_0.html
-
Dzięki Esastro!
Nie śledzę polskich serwisów informacyjnych, ale przynajmniej na nasze Forum dotarła najpierw informacja z zagranicy. Gdyby rzeczywiście nasze media to przegapiły, świadczyłoby to o ich zainteresowaniu tematem. Ale zakładam, że tak nie jest...
-
Dzięki Esastro!
Nie śledzę polskich serwisów informacyjnych, ale przynajmniej na nasze Forum dotarła najpierw informacja z zagranicy. Gdyby rzeczywiście nasze media to przegapiły, świadczyłoby to o ich zainteresowaniu tematem. Ale zakładam, że tak nie jest...
W mediach polskich jakoś nie widziałem informacji o tym, pewnie będzie więcej szumu, jak Pawlak będzie podpisywać umowę ratyfikacyjną. Oczywiście stosowne artykuły pojawiły się na Kosmonaucie :)
-
W mediach polskich jakoś nie widziałem informacji o tym, pewnie będzie więcej szumu, jak Pawlak będzie podpisywać umowę ratyfikacyjną. Oczywiście stosowne artykuły pojawiły się na Kosmonaucie :)
Ja też nie słyszałem na ten temat, choć przyznam, że ostatnio bardzo mało oglądam TV, mało a raczej sporadycznie.
Poza tym cieszę się ogromnie z tego, że w końcu mamy konkretną i nieodległą datę wejścia Polski do ESA :)
Choć osobiście wolałbym 2012 rok, ale to już szczegóły .... ;)
-
Polecam artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/2012-09-11-cnk.html
Dziś jeszcze cicho na tym wątku? Żadnych komentarzy? Ąż dziw bierze... ::)
-
Tak, podpisanie papierów pojutrze :) Jak nasze media ukażą ów ważny krok?
A wiadomość poszła już w kraj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Polska-przystepuje-do-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej,wid,14916317,wiadomosc.html
-
Tak, podpisanie papierów pojutrze :) Jak nasze media ukażą ów ważny krok?
A wiadomość poszła już w kraj: http://wiadomosci.wp.pl/kat,18032,title,Polska-przystepuje-do-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej,wid,14916317,wiadomosc.html
Dla zmycia sobie głowy zimnej wody kubłem polecam przeczytać komentarze pod odnośnym artykułem :P
-
Dla zmycia sobie głowy zimnej wody kubłem polecam przeczytać komentarze pod odnośnym artykułem :P
Przeczytałem komentarze ale jestem przekonany że nie należy się zbytnio przejmować takimi negatywnymi opiniami. To piszą ludzie z takiego gatunku dla których wszystko co robi rząd jest złe bo według nich wszelkie ich niepowodzenia życiowe i niskie dochody to wina wyłącznie rządu, a na pewno nie ich oraz innych obywateli naszego państwa :P
Poza tym np. tu są pozytywne:
http://www.polskieradio.pl/23/3/Artykul/682008,Koniec-wahan-Polska-w-Europejskiej-Agencji-Kosmicznej
-
O której godzinie mamy podpisanie papierów dotyczących naszej akcesji do ESA? Ciekawe czy bedzie z tego jakaś transmisja na ESA TV? ;) Bo na naszą TVP chyba nie ma co liczyć? :P
-
O której godzinie mamy podpisanie papierów dotyczących naszej akcesji do ESA? Ciekawe czy bedzie z tego jakaś transmisja na ESA TV? ;) Bo na naszą TVP chyba nie ma co liczyć? :P
Niestety nic takiego nie było. Z tego co wiem, to dziś wieczór lub jutro rano coś się oficjalnego na stronie ESA pojawi.
-
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.
-
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.
O! Ciekawa informacja. :) Dobrze, że była taka relacja w TV.
-
A tu na oficjalnie ze strony ESA:
http://www.esa.int/esaCP/Pr_27_2012_p_EN.html
-
na onecie w komentarzach hejterzy hejtują - co w sumie nie dziwi
ale na gazeta.pl większość ogólnie zadowolona - co w czasach wszechobecnego trollingu jest raczej pozytywne :)
-
Było. W TVP INFO. Sam nie oglądałem, ale wiem z relacji - było jakieś przemówienie transmitowane i tłumaczone na żywo, wymienianie zasług Polski, korzyści itp. Prosto z Centrum Kopernik.
O! Ciekawa informacja. :) Dobrze, że była taka relacja w TV.
Wow Ta informacja mało mnie nie powaliła ;D Ja w panoramie wczorajszej (około 18.00) nic na ten temat nie słyszałem :(
-
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
-
http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/polska-w-europejskiej-agencji-kosmicznej/8506482
-
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
Właśnie sobie słucham. Ciekawe, choć od gościa audycji "dowiedziałem się" też, że teflon to tworzywo wynalezione na potrzeby technologii kosmicznej...
-
Właśnie sobie słucham. Ciekawe, choć od gościa audycji "dowiedziałem się" też, że teflon to tworzywo wynalezione na potrzeby technologii kosmicznej...
Co za wizjonerstwo, biorąc pod uwagę rok wynalezienia (1938).
-
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
Polska w ESA - czas na podbój kosmosu? (http://bi.gazeta.pl/im/9/12486/m12486459.mp3)
-
Uwaga! Dziś (14.09.2012) na łamach TOK FM o godzinie 14:20 odbędzie się wywiad m.in. z Maciejem Urbanowiczem o przystąpieniu Polski do ESA. Czy ktoś będzie mógł tego posłuchać?
Polska w ESA - czas na podbój kosmosu? (http://bi.gazeta.pl/im/9/12486/m12486459.mp3)
Dzięki serdeczne! Poza teflonem cała reszta jest naprawdę poprawna i naprawdę dobra moim zdaniem.
-
Artykuł na Kosmonaucie dotyczący środowych uścisków w CNK:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Przyszlosc/Polska/20120915-polska-w-esa.html
(łącznie z filmikami!)
-
I w TVN:
http://fakty.tvn24.pl/odyseja-kosmiczna,276930.html
-
I w TVN:
http://fakty.tvn24.pl/odyseja-kosmiczna,276930.html
Hehe, tradycyjnie mylą ESA z ESO... :P
-
O naszym wejściu do ESA (i nie tylko) na Space News:
http://www.spacenews.com/civil/120919-poland-tripling-space-spending.html
-
Za twitterem Macieja Urbanowicza / @mac_urbanowicz
"Dzisiaj ratyfikacja umowy #ESA przez #Sejm #RP. Szkoda że nie mogę tam być... Ale chętnie poznam umowę:-)"
Czekamy na szczegóły
-
Obrady można zobaczyć o tutaj:
http://www.obradysejmu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=71&Itemid=45
-
Komentarze na żywo:
Składka do ESA - zależna od dochodu narodowego państwa. Składka opcjonalna - indywidualnie ustalana. Wspomniano o georeturn.
-
Mówiła Grażyna Henclewska, Podsekretarz Stanu z ministerstwa gospodarki.
-
Polska chce wziąć aktywny udział w Radzie Ministerialnej ESA!
-
Dlatego ten pośpiech :)
-
pytanie o angielski skrót ESA... mocno kuriozalne
byłoby śmiesznie, gdyby nie to ... że to na poważnie
-
LOL chyba była rozmowa o pozyskiwaniu pierwiastków ziem rzadkich. Jeden z posłów chyba słyszał o Planetary Resources. :P
-
Głosowanie w porannym bloku głosowań. :P
-
Przeszło jednomyślnie: wszyscy głosowali "za" - oglądałem, acz bez dźwięku. Zgodność tak niepodobna do naszych (i nie tylko) polityków ;)
-
Przeszło jednomyślnie: wszyscy głosowali "za" - oglądałem, acz bez dźwięku. Zgodność tak niepodobna do naszych (i nie tylko) polityków ;)
Dosłownie 3 minuty później włączyłem oglądanie Sejmu. Ech... :P
Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!
-
Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)
-
Ale dobrze, że to jednomyślnie przeszło!
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)
Może brzmi to śmiesznie, ale jakieś 1,5 roku temu prezes PiS coś mówił o badaniach kosmosu. Ale chyba nic więcej konkretnego od tego czasu się nie działo, aczkolwiek posłowie z tej partii też zasiadają w parlamentarnym zespole ds. przestrzeni kosmicznej.
-
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)
Akurat za rządów PISu i przystawek było spore parcie na kosmos - być może kilku ważnym osobom kosmos kojarzył się z mocarstwowo. Wraz ze zmianą rządu padło kilka projektów satelitarnych, przepadła też zapowiedź radykalnego zwiększenia budżetu na astronautykę.
-
Super. Pogratulować jednomyślności naszym politykom, zwłaszcza z PIS, która to partia raczej do prokosmicznych chyba nie należy ;-)
Akurat za rządów PISu i przystawek było spore parcie na kosmos - być może kilku ważnym osobom kosmos kojarzył się z mocarstwowo. Wraz ze zmianą rządu padło kilka projektów satelitarnych, przepadła też zapowiedź radykalnego zwiększenia budżetu na astronautykę.
Jeśli tak, to przepraszam polityków oraz sympatyków Prawa i Sprawiedliwości za moją astronautyczną pomyłkę :)
-
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
-
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
Cenna informacja! Czy można gdzieś oglądać Senat?
-
Dziś rozpoczął działalność Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego (ZPSK), który będzie reprezentować głos firm chcących tworzyć polski przemysł kosmiczny. Związek zawiązało kilkanaście firm. :)
-
Związek zawiązało kilkanaście firm. :)
Wiadomo jakie to firmy?
-
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?
-
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?
Znaczy się w jakiej kwestii? To bardzo ogólne pytanie. :)
-
Kiedy Senat RP zajmie się ustawą o przystąpieniu Polski do ESA? Ano we czwartek, 8 listopada 2012.
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
Cenna informacja! Czy można gdzieś oglądać Senat?
Oczywiście! W Warszawie na Wiejskiej 6 -> zdjęcie (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Polski_Senat.jpg).
-
Wiadomo może też coś na temat strategii jaką planują obrać wobec ESA, rządu i innych podmiotów gospodarczych na rynku światowym i polskim?
Znaczy się w jakiej kwestii? To bardzo ogólne pytanie. :)
To zadam kilka bardziej szczegółowych pytań :)
Najbardziej mnie interesuje jak planowane jest zainteresowanie innych podmiotów gospodarczych tematyką astronautyczną?
Z jakich miast są zrzeszone firmy?
Czy są to polskie przedsiębiorstwa, czy firmy-córki zagranicznych inwestorów?
Jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o konkretne branże?
Czy planowane są wspólne, większe działania z zakresu B+R, może otwarcie jakiejś instytucji?
-
Rzucam kilka ogólnych info, jak dostanę zielone światło to na początku tygodnia napisze więcej.
- W skład związku wchodzi na razie 19 jednostek, co ciekawe wstapniemiem jest zainteresowanych kolejnych 10.
- Są to praktycznie wszystkie jednostki które do tej pory robiły coś w tym obszarze w Polsce, zarówno w hardware jak i tzw. downstream-ie (czyli usługach)
- Połowa jednostek robiła w spejsie niewiele (np. tylko PECS) lub nic i dopiero chce wejść w tą branżę, ze względu na swoją specjalizację (elementy kosmopodobne - np. w obronności)
- Celem Związku przede wszystkim jest bycie głosem przemysłu i ciałem doradczym dla administracji publicznej przy tworzeniu strategii rozwoju sektora, przydzielania środków i kontaktach z ESA, a także wzajemne wspieranie się, np. przez tworzenie konsorcjów dla pozyskania kontraktów
-
Bumar też? Ostatnio zapowiedzieli podniesienie inwestycji w R&D do 100mln zł rocznie.
-
Od kiedy Polska ma być oficjalnie członkiem ESA?
-
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatposiedzeniatematy/213/drukisejmowe/803.pdf
z dokumentów wynika, że z chwilą przekazania dokumentów akcesyjnych Rządowi Republiki Francuskiej do 16.11.2012 r. i
pełne członkostwo będzie obowiązywać dopiero po okresie przejściowym od dnia 1.01.2018 r.
-
http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,29,1.html
http://www.senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatposiedzeniatematy/213/drukisejmowe/803.pdf
z dokumentów wynika, że z chwilą przekazania dokumentów akcesyjnych Rządowi Republiki Francuskiej do 16.11.2012 r. i
pełne członkostwo będzie obowiązywać dopiero po okresie przejściowym od dnia 1.01.2018 r.
Hmm Mam nadzieję, że miałeś na myśli 2013 a nie 2018 rok ;D
Tak czy inaczej zaczynamy jak Apollo 13 z szczęśliwym numerem w dacie ;)
-
Tak jak ktoś wcześniej napisał, największe szanse mamy w oprogramowaniu związanym z GSE. Jeżeli chodzi o hardware to nie wydaje się realne, ażeby jakakolwiek polska firma dostała chociażby GSTP, przynajmniej na razie. Samo doprowadzenie produktu do TLR 6 jest niezwykle kosztowne, związane z testami funkcjonalnymi i żywotnością włączając testy w TV (trzeba to mieć gdzie zrobić). Może, bedzie możliwe robienie (ME) GSE dla innych kontraktorów, ale nie o to chyba chodzi :P
Wiadomo, że nikt na razie i wogle nie marzy o byciu prime'em bo to jest zarezerowane dla kilku firm w Europie, chociaż taki OHB sprzątnał Astriumowi Galileo więc nigdy nic nie wiadomo, no ale osiągnięcie pozycji OHB zajęło pare ładnych lat :). Tak czy inaczej wydaje mi się ze jak coś się zacznie dziać to bedzię to związane z informatyką
-
Od dziś jesteśmy w ESA:
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/4834-2012-11-19-pl-esa
Hip hip Hurrra!!!!
Hip hip Hurraaa!!!!
Hip hip Hurrraaaaaaa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
;D 8)
-
czas był najwyższy:)
-
I jeszcze informacja na stronie ESA:
http://www.esa.int/esaCP/SEMXT291M9H_index_0.html
The Council meeting at Ministerial level this week sees the Polish flag flying for the first time alongside those of ESA’s other Member States after Poland formally became ESA’s 20th Member State on 19 November.
-
A ja mam takie pytanko. Nie znam się na ESA, nigdy się nie zagłębiałem w jej struktury itp. Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?
-
Podejrzewam, ze nasza skladka musialaby byc tak z 4-5 razy wieksza;-)
-
Zostać może na pewno. Teraz nasi obywatele będą mogli aplikować przy następnej turze naboru do korpusu astronautów.
Kwestia czy poleci to już inny przypadek.
Szwedzki astronauta Fuglesang dłuuugo czekał na lot (około 1,5 dekady) od czasu wyboru w 1992 do lotów wahadłowcem na ISS (misje sts-116 oraz 128). Czekał długo bo Szwecja specjalnie nie chciała płacić składek do ESA na Human Spaceflight
-
Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?
http://www.esa.int/esaHS/ESA1RMGBCLC_astronauts_0.html: ESA astronauts can only be selected from countries that are ESA Member States.
Musisz poczekać na nowy nabór.
-
A ja mam takie pytanko. Nie znam się na ESA, nigdy się nie zagłębiałem w jej struktury itp. Czy jako że jesteśmy już pełnoprawnym członkiem ESA to, czy teoretycznie, jest szansa że Polak może zostać "europejskim" astronautą i polecieć np. na ISS? A może trzeba spełniać jakieś większe wymagania?
Raczej astronauta zostałby spośród obywateli państw płacących na europejski human spaceflight. W zasadzie jedyną różnicą w tym systemie jest Tim Peake z Wielkiej Brytanii, który został wybrany jeszcze zanim to państwo zadeklarowało się wejść do programów załogowych. Z drugiej strony UK płaciła zawsze sporo na ESA (najczęściej była czwartym płatnikiem, teraz będzie już trzecim, po Niemczech i Francji), zatem wybór był "akceptowalny".
-
A czy Polska kiedyś i ewentualnie kiedy może wejść do płatności programu załogowego? Ile wówczas musi wynosić minimalna stawka płatności?
A ja już się cieszyłem, że istnieje już szansa dla Polaków na kolejny lot na LEO :P
-
Kanarkus a co w tym przypadku z astronautą Mogensenem z Danii? Wybrany jednak został.
Był też Duque z Hiszpanii, De Winne z Belgii.
To chyba nie do końca tak wygląda jak mówisz
-
Z tego co wiem, to Hiszpania, Dania i Belgia uczestniczą programie ISS:
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/cooperation/index.html
...więc może to tutaj mamy odpowiedź? Z drugiej strony udział Danii jest minimalny pewnie (budżet zbliżony do naszego), więc może jest tutaj jakaś furtka?
Ciekawe, czy decyzja o zmianie celów holenderskich dla kosmosu (i ograniczenie budżetu do 60 mln euro) spowoduje, że w najbliższym czasie żaden "pomarańczowy" nie poleci...
-
Chciałoby się od razu następcy Hermaszewskiego który by poleciał na ISS a najlepiej od razu na Marsa i by wypowiedział te same słowa co Armstrong. Ale zejdźmy na ziemię - trzeba na to czasu. Na razie trzeba przeprowadzić edukację w szkołach dot. kosmosu i bytności Polski w ESA. Trochę smuci mnie fakt, że w mainstreamie niestety brak informacji dot. ESA(niestety, są ciekawsze informacje dla pospolitego ludu) i rozmawiając ze znajomymi, ci byli zaskoczeni tą informacją, albo myśleli, że w ESA jesteśmy od 45 roku.
Najważniejsze, by CBK ruszył chociaż z jakąś kampanią informacyjną, ruszył z marketingiem by na ESA zarobić. By firmy polskie które już wykonywały pewne prace dla ESA czy NASA, podbudowały swoją markę jeszcze bardziej, a inne, nie uczestniczące w tym biznesie powinny zaistnieć.
A jak już będziemy mieli mocniejszą pozycję, można mówić o astronautach.
-
Procedura naboru astronautów do korpusu ESA nie ma wiele wspólnego z zakresem wiedzy społeczeństwa danego kraju o astronautyce i o ESA. Ani z pozycją poszczególnych firm.
-
Procedura naboru astronautów do korpusu ESA nie ma wiele wspólnego z zakresem wiedzy społeczeństwa danego kraju o astronautyce i o ESA. Ani z pozycją poszczególnych firm.
Może nie ma. Ale zakres wiedzy jakie ma społeczeństwo, zwłaszcza jego przedstawiciele - parlamentarzyści oraz prezydent ma wpływ na środki jakie dane państwo przeznacza na ESA a to z kolei ma wpływ na szansę wyłonienia astronauty akurat z tego interesującego nas kraju (czyli Polski) ::)
-
Pojawiły się pierwsze koszulki z logiem 20 państw członkowskich ESA, tylko te ceny
90 euro i 108 euro :o
(http://www.aeronauticaofficialstore.it/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x900/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsc_7293lokverticweb_1.jpg) (http://www.esaofficialstore.com/media/catalog/product/cache/10/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/d/s/dsc_7339verticweb_1.jpg)
-
Myślę, że ktosik bardziej utalentowany artystycznie w Polsce sprawiłby, że ceny identycznie (lub prawie) zrobionych koszulek w Polsce miałyby niższą cenę :)
Mam nadzieję, że wówczas to nie będzie piractwo :P
-
niektórzy pytają się, czy te koszulki były w kosmosie, że takie "tanie" ;D
-
Oto emblemat 20 państw ESA gotowy:
(http://pbs.twimg.com/media/BC55e23CIAEPODM.jpg)
-
Najnowszy wykaz emblematów misji astronautów ESA:
http://esamultimedia.esa.int/docs/corporate/posterpatch.pdf
-
Właśnie zakończyło się zbieranie wniosków do pierwszego polskiego dedykowanego konkursu w ESA. Ile wysłano wniosków? Które z nich zostały zaakceptowane - tego się dowiemy pewnie około lipca. :)
-
Równo rok temu dowiedzieliśmy się, że Polska wchodzi do ESA. :)
-
ESA liczy już 20 krajów członkowskich, a na MSK Luca Parmitano nadal ma plakietkę z 18 krajami członkowskimi...
ale brak szacunku dla Rumunii i Polski :'(
(http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-36/lores/iss036e032944.jpg) (http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images/station/crew-36/hires/iss036e032944.jpg)
-
Podejrzewam, że już dużo wcześniej mieli gotowe ubrania dla Luca Parmitano, wraz z naszywką i tyle. Jeśli nam zależy na byciu na tej plakietce, to ktoś, nie mam pojęcia kto, odpowiedzialny z Polski mógłby zasugerować zmianę.
-
Odpowiedź jest zamieszczona tutaj (http://www.collectspace.com/ubb/Forum18/HTML/000984.html), cytuję:
"Of course these are important. Romanian and Polish flags have been on ESA's patches since these countries joined. Luca's suits were prepared some time in advance, and the new patch versions were not then available."
i
"Just to illustrate how well in advance these Russian suits (including patches and directly embroidered logo's) need to be ready: earlier this Summer, we had to scramble to obtain and prepare some of the artwork for the Russian produced onboard clothing for the Expedition-40 and 41 crews. In order to make the ATV-5 flight next year, they already had to be packed early last month!!!"
Tak więc wszystko wiadomo ;D
-
Jako profesjonaliści powinni być przygotowani ale rozumiem też, że to są koszty więc w tych czasach oszczędzają jak mogą wszyscy więc nawet na ubraniach oszczędzają.
Ważne jednak aby przy kolejnych ekspedycjach była już plakietka z 20 flagami :D
-
Miejmy nadzieję, że Luka dostanie i założy ubiór z najnowszymi naszywkami i będzie to właśnie 20 flag na plakietce ESA 8)
-
Zobaczymy, fajnie by było :D
-
"Nadzieja matką...{ciach}"
Oto najnowszy post na twitter'ze Luca tutaj (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1562.msg58779#msg58779).
No i Luka ma nadal rzeczy z NIEAKTUALNYM emblematem ESA, dziadostwo...ach te oszczędności w NASA też :'(
-
Nie chcę was martwić, ale takie naszywki najbardziej się opłaca robić od 100 sztuk w górę, więc możemy jeszcze trochę poczekać ;)
-
http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=1537.msg58772#new
Przy okazji Aleksander Gerst z ESA używa już 20 flagowego emblematu ESA od samego początku podczas treningu.
(http://www.gctc.ru/media/foto/big/2196/4525540754.jpg)
Wszystkie fotki są tutaj (http://www.gctc.ru/main.php?id=337.1).
-
Zgadza się, ale Niemiec Alexander Gerst ma być na MSK dopiero w misji 40. załogi od dnia 28.05.2014 !
-
W odpowiednim wątku dostałem reprymendę od Carla Walkera, który pracuje dla ESA i odpowiada za emblematy...
"MSS, please can you stop taking shots at ESA for something that has been openly explained here and is under reasonable control?
There are no agandas, or intentional 'slurs'. ESA is doing its best to make sure that patches used by its astronauts are the most current and represent all Member States.
We trust that Alex, Samantha, Andreas and Tim will all wear the current patch — as will Luca on his return. "
-
Pierwszy konkurs dla Polski w ESA rozstrzygnięty. Wybrano 31 projektów.
Więcej o tutaj:
http://www.kosmonauta.net/pl/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/5940-2013-10-24-pl-esa-task-force.html
-
Oto emblemat ESA z polską flagą. Wielkość jego w porównaniu do monety 5 złotych.
-
Mnie osobiście to ciekawi czy Hermaszewski doczeka i uściśnie dłoń swojemu następcy, choć jak na 73 lata na dziś to nie tak pewne.
Oby nie było jak z Armstrongiem że nie dożył swego następcy na Marsie nie mówiąc o kontynuatorze na Księżycu.
-
No wiesz, jeśli chodzi o Księżyc, to dla dlaczego ESA nie może zrobić jakiegoś programu lądowania:)
-
No wiesz, jeśli chodzi o Księżyc, to dla dlaczego ESA nie może zrobić jakiegoś programu lądowania:)
Do listopada 2012 był zamysł by zrobić europejski program lądownika księżycowego, ale pomysł padł.
-
Ogrzewuję kotleta. Dziś jest spotkanie podsumowująca raport ESA na temat potencjału polskiego sektora kosmicznego:
www.mg.gov.pl/node/23875
Z naszej ekipy imć Velo wybiera się na to spotkanie. Co ważne, na tym spotkaniu będzie sporo ważnych osób z ESA, m.in. ustępujący dyrektor Jean-Jacques Dordain i przyszły dyrektor Johann Dietrich Woerner.
Postaramy się dać na Kosmonautę jakieś podsumowanie. :)
-
Prezentacje z wczoraj są dostępne pod tym linkiem:
http://www.mg.gov.pl/node/24056
Polecam je przejrzeć. :)
-
Czy polska flaga jest wymalowana na Ariane V?
-
Czy polska flaga jest wymalowana na Ariane V?
Nie. Polska nie uczestniczy w programie rakiet Ariane.
-
Dokładnie 5 lat od wejścia Polski do ESA! :)