Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: ekoplaneta w Kwietnia 11, 2015, 09:26

Tytuł: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 11, 2015, 09:26
Mam pytanie za 100 punktów. W jakiej przyszłej misji na Marsa Polska ma brać udział?  :D
Dowiedziałem się o tym dziś rano przy śniadaniu  8)
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: R1 w Kwietnia 12, 2015, 12:26
Exomars. W Polsce powstaje np. część systemu Cassis (Colour and Stereo Surface Imaging System).
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 12, 2015, 13:30
Exomars. W Polsce powstaje np. część systemu Cassis (Colour and Stereo Surface Imaging System).

Który Exo Mars? 16 czy 18? Czy ten sprzęt będzie honorowany jako polski? Czy tylko robione jest to na zlecenie innych krajów?
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: R1 w Kwietnia 12, 2015, 14:02
2016, jest to payload orbitera. Polska dostarcza część tego systemu. Liderem konsorcjum są bodaj Szwajcarzy. Niemniej CBK wchodzi w skład konsorcjum, więc nie stanowi jedynie taniej zewnętrznej siły roboczej.
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 12, 2015, 14:26
2016, jest to payload orbitera. Polska dostarcza część tego systemu. Liderem konsorcjum są bodaj Szwajcarzy. Niemniej CBK wchodzi w skład konsorcjum, więc nie stanowi jedynie taniej zewnętrznej siły roboczej.

He he nie wiedziałem o takich pracach, więc nie tą misję miałem na myśli  :D Ale 100 punktów można R1 dać  :)

Jest jeszcze inna  misja 8) Tylko gdzie znaleźć kolejne 100 punktów?  ;D
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: R1 w Kwietnia 12, 2015, 14:36
Insight. CBK specjalizuje się w młoteczkach wszelkiego rodzaju. O ile pamiętam i tutaj takie wkrętełko dostarczą. Do trzech razy sztuka, chomik nie doleciał, mupus zbyt łagodny, to może tym razem się uda...
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 12, 2015, 16:01
Insight. CBK specjalizuje się w młoteczkach wszelkiego rodzaju. O ile pamiętam i tutaj takie wkrętełko dostarczą. Do trzech razy sztuka, chomik nie doleciał, mupus zbyt łagodny, to może tym razem się uda...

Tak, chodziło mi o In Sight! R1 zdobyłeś 200 punktów!!!!
Brawa!!!!  8)
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwietnia 12, 2015, 16:56
O. To informacja o InSight jest już oficjalna? Miło. :)
To napiszę od siebie (z drugiej ręki), że o udziale w tej misji CBK rozmawiało chyba od roku. Jest to związane z naprawdę niezłą jakością urządzeń mechanicznych, jakie CBK wytwarza. Może to szansa na polską specjalizację naukową? :)
Tytuł: Odp: Udział Polski w badaniach Marsa
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Kwietnia 12, 2015, 17:27
O. To informacja o InSight jest już oficjalna? Miło. :)
To napiszę od siebie (z drugiej ręki), że o udziale w tej misji CBK rozmawiało chyba od roku. Jest to związane z naprawdę niezłą jakością urządzeń mechanicznych, jakie CBK wytwarza. Może to szansa na polską specjalizację naukową? :)

Ja na prezentacji tej misji znalazłem logo CBK PAN i stąd to moje wczorajsze pytanie  :)