Polskie Forum Astronautyczne
Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: ekoplaneta w Maja 09, 2015, 22:29
-
Poczytajcie:
http://www4.rp.pl/artykul/1191015-Badacze-kosmosu-pojda-na-bruk.html
:(
-
Nie mogliby się przenieść gdzieś, gdzie jest taniej, np. do Gdańska, aby być po sąsiedzku z POLSA?
-
CBK PAN jest jednostką naukową, która ma sporo sprzętu, który z kolei musi być używany w specjalnych pomieszczeniach. Dlatego też jakakolwiek "przeprowadzka" byłaby dość trudna.
O problemach z działką CBK wiadomo było od dawna, niestety strona rządowa nie zadziałała, pomimo wielokrotnych próśb ze strony Centrum...
-
CBK PAN jest jednostką naukową, która ma sporo sprzętu, który z kolei musi być używany w specjalnych pomieszczeniach. Dlatego też jakakolwiek "przeprowadzka" byłaby dość trudna.
O problemach z działką CBK wiadomo było od dawna, niestety strona rządowa nie zadziałała, pomimo wielokrotnych próśb ze strony Centrum...
To może warto sprawę nagłośnić medialnie. Czas jest w sam raz bo niedługo wybory samorządowe....
-
Niestety, z bardzo wieloma sprawami publicznymi w naszym kraju tak jest (opieszałość rządu). Tutaj pewnie termin ruszą, dopiero kiedy z racji niedotrzymanie umów posypią się kary.
-
Niestety, z bardzo wieloma sprawami publicznymi w naszym kraju tak jest (opieszałość rządu). Tutaj pewnie termin ruszą, dopiero kiedy z racji niedotrzymanie umów posypią się kary.
Nie ma na co czekać. Warto tą sprawą zainteresować telewizję, niech roztrąbią, że ważne dla innowacyjności naszej nauki i gospodarki sprawy są zagrożone, a rząd mimo to nic z tym nie robi!
Warto może założyć petycję w necie z apelem do rządu RP o wsparcie CBK PAN w tej sprawie!
-
To smutne, że nikt nie pomyślał, wcześniej czy później nieszczelności w prawie własności rozwali "własność publiczną". Jak w tego typu kwestii nie wprowadzi się innowacji to innowacyjność Polaków będzie chronicznie zagrożona.
-
No wlasnie, a moze to dobra okazja aby to jednak ... zamknac? Dlaczego nie? Z powazaniem
Adam Przybyla
-
W moim instytucie jest jeszcze fajnie, bo rzekomi spadkobiercy przedwojennych właścicieli działki wygrali proces o 10 mln za bezprawne użytkowanie terenu.
-
To smutne, że nikt nie pomyślał, wcześniej czy później nieszczelności w prawie własności rozwali "własność publiczną". Jak w tego typu kwestii nie wprowadzi się innowacji to innowacyjność Polaków będzie chronicznie zagrożona.
A czy tak od pewnego czasu już nie jest?
-
Hej, jeżeli będzie jakaś możliwość wsparcia sprawy - czy poprzez petycję, czy jakimiś innymi środkami, chętnie się dołączę :)
-
HHHHMMMMMMMMMMMMMMMM.... W tej sytuacji trzeba znaleźć kogoś kto po prostu wyłoży kasę...
PS. I najlepiej, żeby temu komuś wspieranie BK się opłacało.
-
Z drugiej strony warto pamiętać, że CBK miał w planach się przenieść, na tereny WAT. Obszar, gdzie jest obecnie CBK czasem może być zalewany. Chyba Velo miał tam jakąś akcję kilka lat temu. :)
-
Do not worry. Problem jest opanowany. Z tego co słyszałem strona, która wyłoży kasę chyba została zidentyfikowana i przekonana...
-
Do not worry. Problem jest opanowany. Z tego co słyszałem strona, która wyłoży kasę chyba została zidentyfikowana i przekonana...
Czy coś wiadomo o ramach czasowych opanowania tego problemu?
-
Wydaje się, że przynajmniej do końca roku nie będą mieli problemu. Jest też plan co zrobić potem. Wymagane jest jednak silne poparcie z PAN. Mam nadzieję, że je dostaną.
-
I to chyba koniec zamieszania. Jarosław Gowin dziś poinformował:
----
Czarne chmury, które jakiś czas temu zebrały się nad Centrum Badań Kosmicznych PAN zostały dziś rozproszone. Instytut nie straci swojej siedziby.
Grunty przy ul. Bartyckiej, na których znajduje się Centrum Badań Kosmicznych PAN są podzielone na mniejsze działki. Właścicielem części z nich jest Skarb Państwa, a pozostałych osoby prywatne. Na wniosek Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 9 grudnia 2015 r. Prezes Rady Ministrów Beata Szydło przekazała 5 mln z przeznaczeniem na wykup nieruchomości przy Bartyckiej. Laboratoria i zainstalowany w nich unikalny sprzęt pozostaną bezpieczne. Instytut zamiast walką o przetrwanie, może nadal zajmować się badaniami.
Cieszymy się, że pracownicy Centrum Badań Kosmicznych będą mieć stałą siedzibę. Ich praca z całą pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego dalszy rozwój.
----
Przyznam, że się zgubiłem - CBK zostaje w tym samym miejscu? Ale to chyba teren zalewowy...
-
Nadal są to tereny zalewowe. Ale przynajmniej problem prawny / finansowy związany z wykupem ziemi jest z głowy.
-
Może nie będzie tak źle :)
Rząd pomoże wykupić siedzibę Centrum Badań Kosmicznych PAN. „To wpłynie na rozwój przemysłu kosmicznego”
„Na wniosek ministerstwa nauki 9 grudnia 2015 premier Beata Szydło przekazała środki na wykup nieruchomości przy Bartyckiej. Cieszymy się, że pracownicy CBK będą mieć stałą siedzibę. Ich praca z całą pewnością wpłynie na zwiększenie konkurencyjności polskiego przemysłu kosmicznego i jego dalszy rozwój” – napisał w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Gowin.
http://www.tvp.info/23068123/rzad-pomoze-wykupic-siedzibe-centrum-badan-kosmicznych-pan-to-wplynie-na-rozwoj-przemyslu-kosmicznego