Polskie Forum Astronautyczne
Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: gelo w Października 13, 2015, 22:52
-
Media coś mówią o opracowanej w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa rakiecie Bursztyn na silnik hybrydowy, która "ma w 2016 roku polecieć na wysokość 100 km." Ponoć to flagowy projekt Centrum i była ostatnio na targach obronności w Kielcach.
Ma 4 metry wysokości, średnicę 230 mm i masę początkową 200 kg i ma osiągać 4 Ma. Co do silnika to nie znalazłem więcej informacji poza tym, że jest hybrydowy. W tym roku jest spodziewana pierwsza próba - na ok. 10 km. "Ma posłużyć do zdobycia doświadczenia w budowie silników i rakiet, które w przyszłości może zostać wykorzystane do wynoszenia sztucznych satelitów." Hmmm... ambitnie :)
http://www.defence24.pl/267723,polski-bursztyn-w-kosmosie
-
Czy ktoś się odniesie do tego?
No to przyjmij do wiadomości, że Ci utalentowani młodzi konstruktorzy stworzyli nowy unikalny silnik do tej rakiety. Jak byś najpierw zapoznał się z tematem, a dopiero potem komentował, to dowiedziałbyś się, że Bursztyn ma mieć silnik hybrydowy z utleniaczem w postaci wysokostężonego nadtlenku wodoru. Co więcej metodę produkcji tego utleniacza również opracowali i opatentowali młodzi naukowcy z tego zespołu, a osiągnięcie jest o tyle ważne, że dzięki temu utleniaczowi można będzie wyeliminować z napędów rakietowych takie związki jak hydrazyna. Oczywiście nadtlenek wodoru produkuje się od dawna, tyle, że ten z Instytutu Lotnictwa jest najbardziej stężony na świecie, co najprawdopodobniej pozwoli osiągnąć wydajność większą niż w przypadku konwencjonalnych napędów. A ta rakieta ma to udowodnić.
A tutaj trochę więcej - http://www.wiadomosci24.pl/artykul/polscy_naukowcy_skonstruowali_rakiete_wkrotce_rozpoczna_sie_testy_rakiety_bursztyn_wideo_337964.html
-
Instytut Lotnictwa jest jednostką naukową, a ta rakieta z moich informacji ma głównie służyć walidacji technologii powstałych na tym instytucie. Raczej nie sądzę by już za kilka miesięcy poleciała na 100 km, to zajmie kilka lat i wiele testów.
-
Polecieć na 10 km - bez problemu. Polecieć na 100 km? Pewnie też dadzą radę, choć już znacznie trudniej. Ale wykorzystane tego do wynoszenia sztucznych satelitów, czyli osiągnięcie orbity, to zupełnie inna bajka. Według mnie - nierealne.
-
Nie no, raczej nikt nie chce wykorzystywać Bursztynka do wynoszenia satelit, ale do zdobycia jakiegoś doświadczenia, które potem może się przydać i do tego. Choć fakt, że taka konstrukcja, a rakieta orbitalna to dwie różne bajki, ale od czegoś trzeba zacząć :)
A co do 100 km to oby nas zaskoczyli ;)
-
To kiedy i gdzie powstanie kosmodrom? :)
-
To kiedy i gdzie powstanie kosmodrom? :)
... jedynum miejscem gdzie mozna kombinowac w polsce nad kosmodromem to .... hel;-) Z powazaniem
Adam Przybyla
-
A pomijając propagandę to do czego może być to to rozwinięte:
- jakieś pociski?
- rakieta nośna dla Cansatów?
- coś w rodzaju Pegusa?
-
Cześć! witam wszystkich na forum!
Zewnętrznie rakieta b. przypomina Meteora 2K ( boostery!),
więc 100 km h jak najbardziej realne- piszą zresztą, że to kontynuacja tamtych prac i b. dobrze!
Założeniem Meteora był ciągły rozwój - przy użyciu ogr. środków - naśladowano japoński program kosmiczny.
Czytałem ,że składając Meteory 1 i 2 w układ wiązki , można było dojść nawet do rakiety orbitalnej
( Jacek Walczewski, "Polskie rakiety badawcze", Biblioteczka Skrzydlatej Polski, tom XV, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa, 1982)
P.S. Wie ktoś może coś więcej o szczegółach napędu?
rakieta hybrydowa, utleniacz H2O2, a paliwo i czynnik wypierający?
boostery na paliwo stałe?
-
Na http://technowinki.onet.pl/forum/polska-rakieta-bursztyn-poleci-w-kosmos,0,2146911,0,czytaj.html twierdzą, że rzeczywiście będzie silnik hybrydowy z wysokoprocentowym H202, mniej więcej takim jaki ma pozyskiwać technologia, którą nie dawno pojawiła się na forum...
-
Jest też dyskusja tutaj: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html#p27266
-
Te komentarze z forum PTR są dość sceptyczne... Jak gdyby ta rakieta miała polecieć na znacznie mniej niż się zapowiada!
-
Nie wszystkie fora są tak miłe jak nasze i ludzie bardzo lubią na takich "podcinać skrzyła" ;)
-
Taki już nasz charakter... ale na plus trzeba zaliczyć, że Adam Przybyła nie przemalował Bursztyna na czarno, jeszcze:)
-
To Adam Przybyła pracuje nad Bursztynem? :P Zgubiłem się...
-
Oczywiście, że nie:) Ale to jest nasz forumowy smerf maruda.
-
Taki już nasz charakter... ale na plus trzeba zaliczyć, że Adam Przybyła nie przemalował Bursztyna na czarno, jeszcze:)
... dlaczego mam cos malowac? To tylko ludzie, ktorzy przy tym pracuja beda tracic lub nie swoj czas ...
Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Swoją drogą dobrze, że ta rakieta nie jest na etanol. Bo nigdzie by nie poleciała, znając historię wycieków z IL ;). No tak czy inaczej Bursztyn to zabawka dla prof. Wolańskiego i reszty ekipy z IL-u. Na 10 poleci. Na 100, raczej nie w tej wersji. Choć było kilka interesujących przetargów z IL-u, które w specyfikacji miały właśnie tak ustawione parametry. Zobaczmy najpierw te 10 km. Sceptycyzm wskazany...
-
Swoją drogą dobrze, że ta rakieta nie jest na etanol. Bo nigdzie by nie poleciała, znając historię wycieków z IL ;). No tak czy inaczej Bursztyn to zabawka dla prof. Wolańskiego i reszty ekipy z IL-u. Na 10 poleci. Na 100, raczej nie w tej wersji. Choć było kilka interesujących przetargów z IL-u, które w specyfikacji miały właśnie tak ustawione parametry. Zobaczmy najpierw te 10 km. Sceptycyzm wskazany...
... jaki sceptycyzm, na razie ktos cos zadklarowal. Nie mozna byc sceptycznym ,w stosunku do tego pojedynczego faktu, jest prawdziwy. Mozna zaproponowac dwie dosc sprzeczne wizje to go co sie bedzie dzialo. ale moze warto tak jak sugerujsz sprobowac ocenic po tym co sie bedzie dzialo w miedzyczasie? Jelsi ktos deklaruje ze poleci na 100km, to gdzies po drodze jest tez strat na 10km,
ten start jest latwieszy, mozn apodac dokladna date osiagniecia tego celu i pokazac, ze sie go osiagnelo. Mozna sprobowac podjac krok na 20km itp. To jest weryfikowalne , podmiot proszacy o pieniadze jest wiarygodny. Jesli nie bedzie takiej przejrzystosci od razu mozemy zalozyc, ze nic z tego nie bedzie. Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Rzeczywiście, dużo się słyszy niepochlebnych opinii o Instytucie Lotnictwa o projektach rakietowych - m.in. to co R1 napisał. Nie jestem w stanie ocenić na ile są to potwierdzone informacje. Zastanawiam się natomiast, czy są jeszcze inne podobne konstrukcje w Polsce, które mogą "konkurować" z tym Bursztynem.
-
Rzeczywiście, dużo się słyszy niepochlebnych opinii o Instytucie Lotnictwa o projektach rakietowych - m.in. to co R1 napisał. Nie jestem w stanie ocenić na ile są to potwierdzone informacje. Zastanawiam się natomiast, czy są jeszcze inne podobne konstrukcje w Polsce, które mogą "konkurować" z tym Bursztynem.
... nie wypowiedzialem sie na temat projkektuu ani jego szans realizacji, ale trudno mowic aby cos konkurowalo z bursztynen, bo ten projekt nie istnieje. Sama deklaracje intencji, bez jakiejkolwiek przejrzystosci i pokazania czegokolwiek nie jest jeszcze jakism projektem. Pod tym wzgledem moze co najwyzej mozne ona konkurowac z moim sasiadem ktory tez dziwne rzeczy wygaduje po pijaku;-) Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html (http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html)
-
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html (http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html)
... to tylko plotka, skoro to powazna instytucje jest w stanie generowac cos ewiecej niz plotki. Zwroc uwage, ze napisalem na podstawie tego co jest aktualnie odstepne, ze nie mozna wypowiadac sie na temat stanu tego projektu. I tym barzdiej moja wypowiedz nie byla ocena tego projektu , bio nie mam zadnych danych. Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Ciekawe, zatem - skąd te parametry rakiety, model 1:1, itd. Z sufitu? To tylko fanaberie kogoś z IL, czy po prostu zgadujesz?
Link: http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html (http://forum.rakiety.org.pl/targi-mspo-kielce-2015-t2323-10.html)
Odpowiedzi szukałbym właśnie na wskazanym przez Ciebie forum. Jest tam więcej ludzi rakietowych, którzy od lat pracują nad różnymi konstrukcjami. Trudno się wypowiedzieć co do kompetencji Instytutu w tym temacie.
-
Może raczej intencji a nie kompetencji. Nie przypuszczam, by IL - skąd pięć dekad temu wyszły METEORY, miał być mniej kompetentny od grupy doświadczonych pasjonatów-amatorów?
-
To jest ciekawa sprawa, którą warto by porównać i w jakiś sposób zweryfikować.
-
Może raczej intencji a nie kompetencji. Nie przypuszczam, by IL - skąd pięć dekad temu wyszły METEORY, miał być mniej kompetentny od grupy doświadczonych pasjonatów-amatorów?
To żadna nowość że ludzie zatrudnieni w instytutach w pewnym wąskim zakresie bywają mniej kompetentni od grupy pasjonatów-amatorów :) Na przykład IMGW w zakresie burz.
-
Z drugiej strony - pamiętajcie, że w Polsce nie działa tylko Polskie Towarzystwo Rakietowe, które jest organizacją pasjonatów. Bardziej profesjonalne projekty są rozwijane w firmach: dwie z nich to Jakusz (nadtlenek wodoru, technologia właśnie z IL) oraz SpaceForest (mają niesamowity projekt z FP7). Pod tym względem czasy się zmieniły.
-
No nie, żeby nie było. Bursztyna widziałem na własne oczy. I to kilka razy. Widziałem też ostatnio rozruch nowego silnika. Nawet nie wybuchł tym razem (rok temu jak widziałem to tak walnął, że obecny taki jeden w randze podsekretarza stanu próbował uciekać). Tak czy inaczej to wciąż zabawki dla dużych chłopców. Brakuje wciąż 20-30 mln PLN sensownie wydanych. W sumie to niedużo. Aj... napisałem że sensownie... A konkurencji poważniejszej na cały system w Polsce nie ma. Podsystemy są robione tu i tam, ale kompleksowego opracowania nie ma.
-
Ktoś wie, czy testowy lot planowany na koniec roku 2015 odbędzie się w najblizszym czasie?
-
Ktoś wie, czy testowy lot planowany na koniec roku 2015 odbędzie się w najblizszym czasie?
Póki co pojawiły się zdjęcia z badań tunelowych.
http://ilot.edu.pl/badania-tunelowe-ilr-33-bursztyn/#prettyPhoto
-
Tak wyglądała podczas Forum Sektora Kosmicznego 2016
Żadnych wieści na razie co do planowanego startu?
-
Polityka informacyjna niczym w Chinach ;)
-
O ile się nie mylę, Bursztyn jest nadal makietą i do lotu sporo mu brakuje. Wcześniej z pewnością poleci pewna firma z Gdyni... :)
-
Na ten moment zakładane jest półroczne opóźnienie..
http://www.space24.pl/327770,instytut-lotnictwa-rakieta-bursztyn-poleci-we-wrzesniu
-
http://kosmonauta.net/2016/06/smile-technologie-dla-malej-rakiety-nosnej/
Coś w sam raz dla ILot? Pasowałoby to do ich wizji, ale na ten konkretny projekt jest już (chyba) za późno...
-
No niestety - ten projekt w H2020 się nieźle okopał i wyraźnie pokazuje, że będzie to lider małych rakiet w Europie, godny współpracy z Arianespace etc. Dla innych może już nie starczyć miejsca...
----
Edit - moim zdaniem projekt SMILE zdecydowanie zasługuje na oddzielny wątek. Założyć taki?
-
No niestety - ten projekt w H2020 się nieźle okopał i wyraźnie pokazuje, że będzie to lider małych rakiet w Europie, godny współpracy z Arianespace etc. Dla innych może już nie starczyć miejsca...
Warto odnotować nieobecność w tym projekcie Włochów, którzy sondowali możliwości współpracy z Polską w programie Vega
http://www.space24.pl/360309,wloska-propozycja-wspolpracy-w-technologiach-kosmicznych-nie-tylko-cosmo-skymed
W ramach programów systemów nośnych prezes Włoskiej Agencji Kosmicznej wskazał jako obszary do wspólnych działań z Polską budowę nowego silnika dla górnego stopnia włoskiej rakiety Vega, a także udział w programie PRIDE, czyli eksperymentalnego bezzałogowego wahadłowca rozwijanego w ramach ESA.
Biorąc pod uwagę, że SMILE to na razie projekt BR o budżecie 3mln Euro, taka współpraca może mieć znacznie większy potencjał... o ile do niej dojdzie ???
-
Polska będzie robić bardzo wiele (i politycznie i finansowo), aby brać udział w takim projekcie (czy podobnym). Nie jest żadną tajemnicą, że Polska chce przy modernizacji (głównie) wojsk (przeciwlotniczych) nabyć liczne licencje na produkcje rakiet, paliwa rakietowego, etc, aby produkować tanie systemy rakietowe do takich systemów jak Homar czy Narew. Nawet jeśli nie będą one zauważalnie tańsze od zachodnich, to know how i środki finansowe zostaną w Polsce.
W kręgach politycznych i wojskowych panuje przekonanie, że systemy rakietowe (również - kosmiczne) są niezbędne do "reindustrializacji" Polski.
-
Hmm... tyle że militarne systemy rakietowe to mają niewiele wspólnego z tymi orbitalnymi. No, chyba że mamy takie samo pojęcie o jednym i drugim jak Korea Północna. ;)
-
Ja wiem, że mają mało wspólnego, ale:
1) tłumacz to im ;)
2) chodzi raczej o stworzenie konsorcjów firm, które będą w stanie wspólnie rozwijać się np w stronę kosmosu - tak jak to chcą robić w kwestiach dronów czy np gier komputerowych.
Łatwiej firmie X która buduje rakiety do Homara, który ma uderzyć celnie obiekt oddalony o 300km, rozpocząć R+D rakiet kosmicznych, niż firmie StaszeX, która nie ma sprzętu, ludzi, kontaktów, licencji, dostępu do paliwa, etc.
-
Hmm... tyle że militarne systemy rakietowe to mają niewiele wspólnego z tymi orbitalnymi. No, chyba że mamy takie samo pojęcie o jednym i drugim jak Korea Północna. ;)
Ale za to Ukraińcy sprawnie przerabiali jedne w drugie...
-
Hmm... tyle że militarne systemy rakietowe to mają niewiele wspólnego z tymi orbitalnymi. No, chyba że mamy takie samo pojęcie o jednym i drugim jak Korea Północna. ;)
Ale za to Ukraińcy sprawnie przerabiali jedne w drugie...
Tylko dlatego, że rozpoczęli od wojska i nakłady się nie liczyły.
Trochę się obawiam o zasadność wydatków i na wojskowe i na orbitalne rakiety. Oba systemy są drogie - z tych dwóch wolałbym, by Polska miała dobre te pierwsze, bo ich potrzebowalibyśmy pewnie dużo w kilku wersjach. :)
-
W kręgach politycznych i wojskowych panuje przekonanie, że systemy rakietowe (również - kosmiczne) są niezbędne do "reindustrializacji" Polski.
To znacząca zmiana w porównaniu do poprzedniej koalicji. Jako przykład mogę podać przemowę posła poprzedniej ekipy z okazji 50lecia ESA (CNK) - cytuję: "Polska nie może mieć ambicji w obszarze technologii kosmicznych ...", dalsza część wywodu dotyczyła jak ważne jest to abyśmy dostarczali komponenty do budowy satelit i najlepiej nie zajmowali się innymi tematami bo to zbyt drogie i ryzykowne. A już zupełnie nie powinnismy się zajmować skomplikowanymi projektami.
Czytając artykuły w prasie osób które są teraz w kierownictwie POLSA - odnosiłem wrażenie dejavu - były używane podobne sformułowania, aczkolwiek były formułowane słuszne tezy dot. znalezienia "niszy" w której możemy zaistnieć. Poprzednia ekipa decydentow założyła, ze Small Sat launchers, to nie jest nisza dla nas :(
Uważam że jeśli stać Polskę na miliardowe wydatki na drogi, to spokojnie może znaleźć się 100-500 mln rocznie na poważny rozwój technik rakietowych. Wiadomo że nie mamy tutaj wysokich kompetencji i dojrzałości technicznej, ale można zaimportować inżynierów od technologii rakietowych z Ukrainy, Białorusi, Indii, itp. A naszych studentów wysłać na studia zagranica gdzie zdobędą cenna wiedzę i kontakty. To będzie długi proces ale po 5-10 latach mogą nastąpić obiecujące rezultaty.
Oczywiście trzeba tez policzyć zwrot/korzyści (nie zawsze muszą być finansowe) z inwestycji - aby uzasadnić taki program.
To co napisałem opieram na wielu rozmowach z osobami ze środowiska akademickiego i biznesowego (PW, PAN, ILot, WAT) nazw firm pozwolę sobie nie wymienić - w sumie nie ma ich zbyt wiele , zatem można się domyśleć :)
Pozdrawiam,
Kamil N.
-
Warto też dodać, że pisząc obiektywnie (nie wchodząc teraz w ocenę obu dróg), PO widziało Polskę jako istotny element europejskiej polityki, tak więc słowo współpraca odmieniano przez wszystkie przypadki.
PiS widzi Polskę (i znowu apeluję - to pewne stwierdzenie faktu, nie opinia polityczna) jako jednego ze światowych liderów, takie "regionalne mocarstwo". Stąd i inne kierunki nacisku. Ot, Polska musi mieć zdolności produkcji rakiet tak jak np inne lokalne mocarstwo czyli Turcja czy Izrael. Czy uda się w międzyczasie zrobić coś sensownego dla rynku cywilnego to jakby już inna sprawa. Można to określić jako niezależne kompetencje produkcji systemów uderzeniowych. Tutaj bym przyczyny powolnego skręcania w tym kierunku.
-
Warto też dodać, że pisząc obiektywnie (nie wchodząc teraz w ocenę obu dróg), PO widziało Polskę jako istotny element europejskiej polityki, tak więc słowo współpraca odmieniano przez wszystkie przypadki.
PiS widzi Polskę (i znowu apeluję - to pewne stwierdzenie faktu, nie opinia polityczna) jako jednego ze światowych liderów, takie "regionalne mocarstwo".
I cały w tym myk, że oba kierunki są słuszne...
-
Na ten moment zakładane jest półroczne opóźnienie..
http://www.space24.pl/327770,instytut-lotnictwa-rakieta-bursztyn-poleci-we-wrzesniu
Ktoś ma jakieś nowe wiadomości na temat Bursztyna? Według wieści sprzed pół roku mieli wykonać pierwszy lot we wrześniu.
-
Z pewnością nie doszło do żadnego lotu Bursztynu. Tyle tylko wiadomo w tej chwili.
-
Polska będzie robić bardzo wiele (i politycznie i finansowo), aby brać udział w takim projekcie (czy podobnym). Nie jest żadną tajemnicą, że Polska chce przy modernizacji (głównie) wojsk (przeciwlotniczych) nabyć liczne licencje na produkcje rakiet, paliwa rakietowego, etc, aby produkować tanie systemy rakietowe do takich systemów jak Homar czy Narew. Nawet jeśli nie będą one zauważalnie tańsze od zachodnich, to know how i środki finansowe zostaną w Polsce.
W kręgach politycznych i wojskowych panuje przekonanie, że systemy rakietowe (również - kosmiczne) są niezbędne do "reindustrializacji" Polski.
Założenia do Narodowej Strategii Kosmicznej raczej nie wspominają o rozwoju u Nas rakiet nośnych...
-
To może i dobrze... bo jednak rakiety są strasznie drogie. A jeszcze droższe są te robione z grantów przez instytucje, które nie muszą działać w formie komercyjnej.
-
Na IAC 2016 był plakat odnośnie tej rakiety. I było duże zainteresowanie. :)
-
No i poleciała ;)
http://ilot.edu.pl/udany-test-lotny-rakiety-ilr-33-bursztyn/#prettyPhoto
(http://ilot.edu.pl/wp-content/uploads/2017/10/Test_lotny_rakiety_bursztyn_fot_Instytut_Lotnictwa_700x400.jpg)
-
Ciekawe! O ile dobrze rozumiem, to był to lot na kilkanaście kilometrów?
-
Pierwszy lot ILR-33 Bursztyn
BY MICHAŁ MOROZ ON 30 PAŹDZIERNIKA 2017
(...) ILR-33 Bursztyn jest pierwszą na świecie rakietą wykorzystującą jako utleniacz nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 98%. Rakieta dotarła na wysokość wysokość kilkunastu kilometrów – dokładnej wartości nie podano. (...)
http://kosmonauta.net/2017/10/pierwszy-lot-ilr-33-bursztyn/
Artykuły astronautyczne (http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=3080.0)
-
Ciekawe, jakie są kolejne kroki z tą rakietą. :)
-
Na razie trwa analiza danych z telemetrii i komputera pokładowego :D
-
Na razie trwa analiza danych z telemetrii i komputera pokładowego :D
Czy coś więcej wiesz o tym locie Tomku? Informacja ze strony ILotu była dość skąpa, a warto poznać więcej szczegółów. :)
-
Dokładnie - wiecie już na jaką wysokość dokładnie udało się polecieć?
Jakie kolejne kroki?
-
Na razie trwa analiza danych z telemetrii i komputera pokładowego :D
Czy coś więcej wiesz o tym locie Tomku? Informacja ze strony ILotu była dość skąpa, a warto poznać więcej szczegółów. :)
Byłem na miejscu :D A z kwestii technicznych lotu wiem niewiele więcej niż podano bo dołączyłem do zespołu całkiem niedawno... o ile wiem za jakiś czas ma się pojawić więcej informacji.
-
Kilka zdań o "Bursztynie" w ... Ministerstwie Rozwoju.
-
Zapomniałem podlinkować:
http://ilot.edu.pl/rakieta-bursztyn-ministerstwie-rozwoju/ (http://ilot.edu.pl/rakieta-bursztyn-ministerstwie-rozwoju/)
-
Informacja o locie ,,Bursztyna" w PAP-ie
Rakieta Instytutu Lotnictwa ILR-33 "BURSZTYN", wykorzystująca innowacyjny ekologiczny napęd rakietowy, odbyła w październiku 2017 na poligonie wojskowym w Drawsku Pomorskim lot demonstracyjny. Test zakończył się sukcesem, osiągnięto pułap 15 km. Maksymalne możliwe osiągi rakiety są jednak wielokrotnie wyższe, a prędkość maksymalna to ponad 1200 m/s. Polska konstrukcja jest pierwszą na świecie rakietą wykorzystująca nadtlenek wodoru o stężeniu 98%+.
Oficjalna prezentacja wyników projektu odbędzie się 27 listopada 2017 w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Rakieta ILR-33 „Bursztyn” to flagowy projekt Centrum Technologii Kosmicznych, realizowany w ramach programu statutowego. Projekt nawiązuje do historii Instytutu Lotnictwa - rakiet meteorologicznych „Meteor” rozwijanych w latach 1967-1974. W przypadku nowej rakiety zdecydowano się na wykorzystanie najnowszych dostępnych technologii i opracowanie szeregu własnych rozwiązań. ILR-33 "Bursztyn" ma osiągi zbliżone do historycznej rakiety Meteor 2, przy dwukrotnie mniejszej masie startowej.
Skuteczność opracowanych technologii i systemów rakiety ILR-33 "Bursztyn" została potwierdzona 22 października 2017 roku, podczas pierwszego testu lotnego konstrukcji. Osiągi rakiety zostały znacznie ograniczone poprzez niezatankowanie pełnego zbiornika na utleniacz i rakieta uzyskała pułap 15 km, co stanowi maksymalny dopuszczalny pułap lotów na poligonach śródlądowych w Polsce. W pełni zatankowana rakieta może pozwolić na loty do pułapu 100 km, co stanowi umowną granicę kosmosu. Platforma ILR-33 "Bursztyn" umożliwia testowanie komponentów rakietowych oraz przeprowadzanie badań w warunkach mikrograwitacji podczas lotów suborbitalnych. "Stanowi to alternatywę dla takich rozwiązań jak wieża zrzutowa, lotów parabolicznych oraz dla kosztownych badań na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" - mówi Kierownik projektu, inż. Michał Pakosz. Rakieta ma służyć nie tylko nauce. "Powstanie rakiety to nie tylko publikacje w czołowych międzynarodowych czasopismach naukowych i możliwość prowadzenia badań. To przede wszystkim droga do realizacji szeregu prac komercyjnych" - podkreśla Pakosz.
Podczas spotkania zostaną zaprezentowane zastosowane innowacyjne technologie oraz możliwości wykorzystania rakiety. Prezentacja odbędzie się w ramach Otwartego posiedzenia plenarnego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii
http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/109817,25,lot-rakiety-ilr-33-bursztyn-polskie-technologie-rakietowe-instytutu-lotnictwa
-
Ciekawy zestaw informacji! :)
-
No to kolejny zestaw informacji, tym razem z dedykowanej konferencji na terenie Instytutu Lotnictwa:
W Instytucie Lotnictwa odbyła się konferencja poświęcona promocji rakiety, która w październiku podczas udanego lotu próbnego osiągnęła pułap niemal 15 km. To demonstrator technologii, która w przyszłości może posłużyć celom naukowym, ale także militarnym. Jest to wreszcie pole dla komercjalizacji projektu, zwłaszcza w świetle rynkowej tendencji wzrostowej jeśli chodzi o wynoszenie małych satelitów.
[...]
Prace nad konstrukcją trwały trzy lata. Testy silników odbywały się na terenie własnej, nowoczesnej hamowni Instytutu Lotnictwa. Drużyna, która skonstruowała „Bursztyna” liczy około trzydziestu młodych osób. Część z nich wywodzi się ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, gdzie swoje zdolności rozwijali pod okiem profesora Piotra Wolańskiego, głównego orędownika, a zarazem „dobrego ducha” całego projektu. Niektórzy z tych, którzy współpracowali przy projekcie rakiety mają za sobą doświadczenia w projektach ESA, inni natomiast w pracowali w zachodnich firmach z sektora kosmicznego.
[...]
Zdaniem pułkownika Sławomira Augustyna niezwykle ważne jest obecnie zapewnienie stabilnego finansowania dalszych prac zespołu z IL. Fundusze mogą jego zdaniem pochodzić m. in. z NCBiR oraz z projektów Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dalszy rozwój systemu rakietowego w Polsce jest też możliwy w ramach offsetu programów takich jak Narew, Wisła czy Homar.
[...]
Prof. Wolański przekonywał, że przed małymi rakietami jest świetlana przyszłość. Z roku na rok wynoszonych będzie coraz więcej satelitów. Dalsze prace nad polskimi systemami nośnymi dają nadzieje na wysoką stopę zwrotu zainwestowanych pieniędzy, w związku z tym, że każdego roku wystrzeliwuje się wiele rakiet tego typu.
[...]
Jeśli chodzi o cele naukowe, wdrożenie polskiej rakiety suborbitalnej umożliwiłoby prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji. Taki stan można na pokładzie odzyskiwalnego modułu rakiety uzyskać jednorazowo na okres do trzech minut.
http://www.space24.pl/704606,ilr-33-bursztyn-otwarcie-szerokich-horyzontow-dla-polskich-rakiethttp://www.space24.pl/704606,ilr-33-bursztyn-otwarcie-szerokich-horyzontow-dla-polskich-rakiet
-
Z powyższej, lakonicznej notatki z konferencji, niczego nowego o rakiecie ILR-33 "Bursztyn" nie widzę. Przy okazji pierwszego lotu testowego na poligonie drawskim na stronie Space24, obiecali podać więcej informacji.
-
W sumie to taka wersja V-2 ... dobrze mysle? Z powazaniem
Adam Przybyla
-
W sumie to taka wersja V-2 ... dobrze mysle?
Źle, zupełnie inny typ napędu, o reszcie już nie mówiąc.
-
Z powyższej, lakonicznej notatki z konferencji, niczego nowego o rakiecie ILR-33 "Bursztyn" nie widzę. Przy okazji pierwszego lotu testowego na poligonie drawskim na stronie Space24, obiecali podać więcej informacji.
No właśnie o to chodzi, że więcej informacji nie podano do wiadomości. Różne źródła plotkują, że mogło się coś w locie nie do końca udać i dlatego informacji jest tak mało. Ja nico nie wiem, mnie tam nie było!
-
Pojawił się film promocyjny :D
https://m.youtube.com/watch?v=Dlw61mwYI7E
http://www.youtube.com/watch?v=Dlw61mwYI7E
-
Cieszę się, ze Instytut Lotnictwa wraca do chlubnej tradycji Meteorów budując nową rakietę. Fajnie byłoby gdyby Polska miała swoją rakietę. Mniejszą, większą ale swoją no i żeby przynosiła ona zyski :)
Nie mogę się doczekać, kiedy polska rakieta osiągnie umowny pułap kosmosu a potem kiedy osiągnie orbitę okołoziemską. Mam nadzieję, że stanie się to przed 100 rocznicą Sputnika 1 ;)
-
Ja też widziałem ploteczki na soszjal mediach, że coś tam łupnęło po drodze. Ekipo z ILOTu - coś więcej jesteście w stanie napisać? ;)
-
Na stronie IL jest trochę nowych informacji:
http://ilot.edu.pl/udana-demonstracja-polskich-technologii-rakietowych-lot-rakiety-ilr-33-bursztyn/ (http://ilot.edu.pl/udana-demonstracja-polskich-technologii-rakietowych-lot-rakiety-ilr-33-bursztyn/)
-
Czy i kiedy będzie okazja do pełnego wykorzystania możliwości rakiety ILR-33 Bursztyn?
-
Właśnie wyczytałem, że ILR-33 Bursztyn ma napęd hybrydowy a w wielu mediach wypisywali bzdury. że mamy pierwszą rakietę polskiej konstrukcji z silnikiem na paliwo ciekłe. Dobrze że coś się dzieje ale jestem troszeczkę rozczarowany. Generalnie nie rozumiem tej koncepcji bo chyba wojsku się napęd hybrydowy nie przyda no chyba że do wynoszenia satelitów szpiegowskich.
-
Bursztyn, polska rakieta ekologiczna
27.11.2017 aktualizacja 30.11.2017 ©
ILR-33 „BURSZTYN" - pierwsza na świecie rakieta wykorzystująca nadtlenek wodoru o stężeniu powyżej 98 proc., zdolna do dotarcia na próg kosmosu - wzbiła się niedawno na wysokość 15 km. Powstała w Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa.
Wyniki budowy i testów tej konstrukcji zostaną przedstawione w poniedziałek w warszawskim Instytucie Lotnictwa podczas posiedzenia plenarnego Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
Rakieta ILR-33 BURSZTYN to projekt Centrum Technologii Kosmicznych Instytutu Lotnictwa. Jest pierwszą na świecie konstrukcją wykorzystująca nadtlenek wodoru o stężeniu ponad 98 proc. Technologię uzyskiwania tak wysokiego stężenia opracowano i opatentowano w Instytucie Lotnictwa już kilka lat temu. Wyjątkowo skoncentrowany utleniacz pozwala rakiecie osiągnąć lepsze parametry przy niższej masie - tłumaczył w rozmowie z PAP kierownik projektu, inż. Michał Pakosz. (Powszechnie znany roztwór nadtlenku wodoru – woda utleniona - ma stężenie tylko 3 proc.)
ILR-33 BURSZTYN wykorzystuje innowacyjny ekologiczny napęd rakietowy – zamiast często stosowanej trującej i żrącej hydrazyny paliwem jest odpowiednio przygotowany (również - w instytucie) polietylen. Jak przyznał inż. Pakosz, teoretycznie paliwem rakietowym mogą być polietylenowe odpady.
Próbny lot odbył się 22 października 2017 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Przy częściowo napełnionych zbiornikach paliwa i utleniacza rakieta uzyskała pułap prawie 15 km - maksymalny dopuszczalny w Polsce pułap lotów na poligonach śródlądowych. Natomiast po pełnym zatankowaniu mogłaby dotrzeć do pułapu 100 kilometrów, co stanowi umowną granicę kosmosu. Prędkość maksymalna wynosi ponad 1200 m/s – jest ona większa, niż prędkość wylotowa pocisku karabinowego.
Projekt nawiązuje do historii Instytutu Lotnictwa - rakiet meteorologicznych "Meteor", rozwijanych w latach 1967-1974. Jednak dzięki najnowszym dostępnym technologiom i własnym rozwiązaniom ILR-33 "Bursztyn" ma osiągi zbliżone do historycznej rakiety Meteor 2 przy dwukrotnie mniejszej masie startowej (około 180 kilogramów).
ILR-33 BURSZTYN umożliwia testowanie komponentów rakietowych przy przeciążeniach sięgających 10 g oraz przeprowadzanie badań w warunkach mikrograwitacji podczas lotów suborbitalnych (mikrograwitacja 1000 razy mniejsza od ziemskiej utrzymuje się do 150 sekund).
"Stanowi to alternatywę dla takich rozwiązań, jak wieża zrzutowa; lotów parabolicznych oraz dla kosztownych badań na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej" – podkreślił w rozmowie z PAP inż. Pakosz. Dzięki rakiecie można przetestować na przykład prototypy niewielkich urządzeń przeznaczonych do stosowania w kosmosie.
"Powstanie rakiety to nie tylko publikacje w czołowych międzynarodowych czasopismach naukowych i możliwość prowadzenia badań. To przede wszystkim droga do realizacji szeregu prac komercyjnych" - podkreślił inżynier Pakosz. Specjalista z instytutu mówi np. o zastosowaniach wojskowych. (PAP)
Autor: Paweł Wernicki
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27358%2Cbursztyn-polska-rakieta-ekologiczna.html
-
I znowu bełkot czyli z artykułu cytowanego przez kolegę Orionid polietylen to ciekłe paliwo ? Czy polietylen może być użyty w stanie ciekłym w rakiecie ?
-
Dwa lata temu gdy byłem na konferencji w ILOT osoby z zespołu projektowego mówiły, że silnik hybrydowy jest zamawiany za granicą (chyba w Niemczech).
Może przez ostatnie dwa lata mamy naszą rodzimą konstrukcję, ale to wymaga potwierdzenia od kogoś kto jest w zespole projektowym.
W różnych artykułach była mowa że silnik główny ma napęd hybrydowy, czyli paliwo stałe + utleniacz w stanie ciekłym. Dodatkowo stosowane są rakiety pomocnicze na paliwo/utleniacz formie stałej.
Uważam ze to duże osiągniecie, bo lot na tak wysoki pułap, liczba systemów (mechanizmy startu, separacji, awionika) oraz fakt zastosowania utleniacza w h2o2 98% jest czymś wyjątkowym
Pamietajmy, że na polskich uczelniach i instytutach przez ostatnie dziesięciolecia tematyka rakiet i silników rakietowych na ciekłe materiały pędne w zasadzie nie istniała.
Poznałem osoby z kręgów wojskowych, akademickich i komercyjnych, które się tym interesowały (lub interesują) ale to jednostki, bez spójnego pomysłu, programu i finansowania.
Dobrze ze się coś się w tym temacie dzieje: Bursztyn, silnik na paliwo ciekłe w AGH, Spaceforest, PTR i in. Bardzo pomocny będzie zastrzyk gotówki i przemyślany program w tym temacie - to już rola Państwa, bo trudno będzie namówić prywatnego inwestora w sytuacji gdy na rodzimym rynku brakuje fachowców w tej dziedzinie.
Oczywiście artykuły powinny być bardziej precyzuje... można zawsze poprosić o doprecyzowanie lub sprostowanie :)
-
I znowu bełkot czyli z artykułu cytowanego przez kolegę Orionid polietylen to ciekłe paliwo ? Czy polietylen może być użyty w stanie ciekłym w rakiecie ?
Hmm... Może chodzi tu o to, że niektórzy z dziennikarzy nie potrafią sobie wyobrazić "napędu hybrydowego"?
-
Potencjał "Bursztyna" został doceniony przez nowego prezesa PAK :D
http://www.space24.pl/wiadomosci/prezes-brona-nie-jest-rola-pak-wskazywac-potrzeby-polskiej-armii-defence24-tv
Rakieta "Bursztyn" w zeszłym roku na 15 km poleciała, być może do 2021 roku przekroczy magiczną barierę 100km. Wtedy będziemy mogli rzeczywiście pokazać, że potrafimy [...] wnieść coś do europejskiego programu
-
Instytut Lotnictwa doceniony na INTARG 2018. "Bursztyn" z medalem
27 czerwca 2018
W dniach 20-21 czerwca 2018 r. pracownicy Instytutu Lotnictwa reprezentowali Zakład Teledetekcji oraz Zakład Technologii Kosmicznych na Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG 2018, które odbywały się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Opracowana w Instytucie Lotnictwa rakieta ILR-33 “Bursztyn” została wyróżniona przez jury platynowym medalem w kategorii „przemysł” oraz dyplom Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Brązowy medal w kategorii „środowisko/chemia/biotechnologia/nanotechnologia” otrzymała platforma wielospektralna QUERCUS.2.
INTARG jest narzędziem promocji innowacyjnych rozwiązań, produktów, technologii i usług z różnych branż i dziedzin, w celu ich transferu do przemysłu i komercjalizacji, a także stanowi platformę bezpośredniego kontaktu przedstawicieli nauki i biznesu oraz podmiotów wspomagających i finansujących badania i rozwój. (...)
https://www.space24.pl/instytut-lotnictwa-doceniony-na-intarg-2018-bursztyn-z-medalem
-
https://ilot.edu.pl/postepy-w-projekcie-ilr-33-bursztyn/#prettyPhoto
We wrześniu 2018 ILR-33 Bursztyn miał zostać poddany kolejnym testom poligonowym. Zespół z Instytutu Lotnictwa przygotował dwie wersje rakiety – standardową oraz nową, z systemem kontroli orientacji rakiety. Ze względu na złe warunki pogodowe, które objawiały się występowaniem silnych prądów strumieniowych na pułapie około 12 km, tzw. jet streamów, których prędkość przekraczała 200 km/h, nie doszło do realizacji startu. Lot w zaistniałych warunkach był niedopuszczalny ze względów bezpieczeństwa. Pomimo gotowości rakiet oraz czterodniowego okna startowego podjęto decyzję o odwołaniu testów.
Zespołowi udało się jednak przetestować rozbudowaną przez ostatni rok infrastrukturę wspierającą przygotowania startowe, zaadaptowaną do warunków poligonu CP SP Ustka. Zweryfikowano również procedury dotyczące integracji systemów, logistyczne oraz algorytm decyzyjny dopuszczający do przeprowadzenia badań.
[...]
Należy podkreślić, że przygotowania do kampanii stanowiły jedne z najbardziej zaawansowanych cywilnych programów rakietowych w Polsce w historii. Infrastruktura startowa zawierała między innymi ponad 150 m2 zadaszonej przestrzeni integracyjnej, zmodernizowaną mobilną wyrzutnię, stację do tankowania rakiety oraz stację kontroli lotu, układy śledzenia rakiety i moduł elektronicznego układu startowego. Poza elementami naziemnymi, działania wspierały jednostki nawodne z dedykowanym statkiem do odzysku rakiety, samolot obserwacyjny i balony meteorologiczne.
(https://ilot.edu.pl/wp-content/uploads/2018/10/FOT-1.jpg)
-
Hmm, tak pogodowo, czy to oznacza, że warunki w Polsce do startów takich rakiet są trudne? Jet stream jest prawie zawsze, ale nie da się dobrze przewidzieć jego kształtu nawet na kilka dni do przodu...
-
Trzeba by przyjrzeć się statystykom i porównać z innymi miejscami, nad Kiruną również bywają prądy strumieniowe, całkiem fajnie animacje są na tej stronce: https://www.ventusky.com
-
Prawda, warto by zobaczyć jak często loty są odwoływane z Andoyi i Kiruny. Ciekawe by to było porównanie.
-
Postępy w projekcie ILR-33 Bursztyn
BY REDAKCJA ON 29 PAŹDZIERNIKA 2018
(...) We wrześniu 2018 ILR-33 Bursztyn miał zostać poddany kolejnym testom poligonowym. Zespół z Instytutu Lotnictwa przygotował dwie wersje rakiety – standardową oraz nową, z systemem kontroli orientacji rakiety. Ze względu na złe warunki pogodowe, które objawiały się występowaniem silnych prądów strumieniowych na pułapie około 12 km, tzw. jet streamów, których prędkość przekraczała 200 km/h, nie doszło do realizacji startu. Lot w zaistniałych warunkach był niedopuszczalny ze względów bezpieczeństwa określonych w poligonowych instrukcjach przeprowadzania prób w locie. Pomimo gotowości rakiet oraz czterodniowego okna startowego podjęto decyzję o odwołaniu testów.
Zespołowi udało się jednak przetestować rozbudowaną przez ostatni rok infrastrukturę wspierającą przygotowania startowe, zaadaptowaną do warunków poligonu CP SP Ustka. Zweryfikowano również procedury dotyczące integracji systemów, procedury logistyczne oraz algorytm decyzyjny dopuszczający do przeprowadzenia badań. (...)
https://kosmonauta.net/2018/10/postepy-w-projekcie-ilr-33-bursztyn/
-
Twórcy rakiety ILR-33 Bursztyn uhonorowani w Moskwie
https://www.space24.pl/tworcy-rakiety-ilr-33-bursztyn-uhonorowani-w-moskwie
W dniach 26-29 marca 2019 roku odbył się XXII Moskiewski Międzynarodowy Salon Wynalazków i Innowacyjnych Technologii „ARCHIMEDES 2019”. Wystawa Archimedes w Moskwie jest jedną z największych i najbardziej znanych światowych imprez tego typu. Przez lata organizatorzy wypracowali sobie renomę i markę, przez co jest ona miejscem odwiedzanym przez specjalistów różnych branż z całego świata. Tegoroczna edycja salonu zgromadziła ponad 500 wynalazków z 22 krajów świata.
Medal srebrny otrzymał Instytut Lotnictwa za rozwiązanie: „Rakieta ILR-33 “Bursztyn” jako system wynalazków oraz innowacyjna platforma do badań eksperymentalnych w warunkach obniżonej grawitacji”.
-
https://ilot.edu.pl/drugi-lot-rakiety-ilr-33-bursztyn/
26 maja 2019 roku na terenie poligonu przy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych „Drawsko” inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadzili test lotny rakiety ILR-33 BURSZTYN. Badania miały na celu weryfikację nowych rozwiązań zastosowanych w konstrukcji rakiety, w tym konfigurację z powierzchniami sterowymi i nową strukturą układu zasilania. Testom poddano również elementy infrastruktury wspomagającej start, m.in. system śledzenia rakiety podczas lotu.
Lot zakończył się pełnym powodzeniem, uzyskano komplet danych pomiarowych. Mając na uwadze trudne warunki atmosferyczne i ograniczone wymiary pola roboczego poligonu, przeprowadzono lot na pułap 10,5 km.
Personel odpowiedzialny za kontrolę misji na bieżąco wykonywał analizy, na podstawie których dobierane były odpowiednie wartości kąta elewacji strzału, azymutu i ilości utleniacza z zachowaniem odpowiednich marginesów bezpieczeństwa. Opracowany sposób postępowania oraz algorytm decyzyjny mogą stanowić użyteczne narzędzie podwyższające bezpieczeństwo lotów rakiet w Polsce.
Niniejszy start to kolejny krok w rozwoju konstrukcji mającej przekroczyć barierę 100 km i stanowi odpowiedź na rosnące potrzeby polskiego i europejskiego sektora technologii kosmicznych.
(https://i0.wp.com/ilot.edu.pl/wp-content/uploads/2019/05/drugi_lot_rakiety_bursztyn_02.jpg?ssl=1)
-
Ważna informacja - dzięki za ten post!
10,5 km to wydaje się być "niewiele", ale z tekstu wynika, że nie było to jedynie spowodowane kwestiami technicznymi czy atmosferycznymi, ale także rozmiarem poligonu w Drawsku. :)
-
Drugi lot IRL-33 Bursztyn
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 4 CZERWCA 2019
(...) Drugi lot ILR-33 Bursztyn odbył się 26 maja 2019 roku. Lot przebiegł zgodnie z założeniami. Tym razem rakieta sięgnęła pułapu 10,5 km. Ten pułap był spowodowany ograniczeniami pogodowymi oraz wielkością poligonu wojskowego, skąd odbył się lot (Drawsko Pomorskie). Po zakończeniu lotu rakieta została odzyskana. (...)
https://kosmonauta.net/2019/06/drugi-lot-irl-33-bursztyn/
-
Pojawiło się nagranie z ostatniego startu
http://www.youtube.com/watch?v=Da02FBrtoM4
-
10 września miała miejsce trzecia misja rakiety Bursztyn. Osiągnięto pułap 23km, oraz udało się podjąć odzyskiwaną głowicę z powierzchni morza ;D
10 września 2019 roku Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadziła kolejny test lotny rakiety ILR-33 BURSZTYN z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce. Był to pierwszy lot rakiety cywilnej od czasów programu Meteor z polskiego wybrzeża. Badania miały na celu weryfikację działania podsystemów podczas lotu o zwiększonym pułapie. Przetestowane zostało m.in. aktywne sterowanie orientacją rakiety oraz komponenty systemów awionicznych.
Lot zakończył się pełnym powodzeniem, tj. zrealizowany został nominalny scenariusz misji oraz sukcesem zakończyła się próba podjęcia głowicy rakiety z Morza Bałtyckiego. Osiągnięto pułap 23 km. Możliwości osiągowe rakiety są znacznie wyższe, natomiast kierowano się względami bezpieczeństwa przy testach aktywnego sterowania powierzchniami sterowymi, ograniczeniami obszaru poziomego zabezpieczonego akwenu oraz warunkami pogodowymi. Pierwszą próbę startów z poligonu w Ustce podjęto w roku 2018, natomiast ze względu na zbyt silne wiatry, starty zostały odwołane (link: https://ilot.edu.pl/postepy-w-projekcie-ilr-33-bursztyn/).
Niniejszy test lotny jest kolejnym krokiem w ramach konsekwentnie realizowanego przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa programu rozwoju systemów wynoszenia. ILR-33 BURSZTYN jest pierwszą na świecie rakietą wykorzystującą nadtlenek wodoru o tak wysokim stężeniu (98%+). Stopniowe zwiększanie pułapu lotów ma na celu sukcesywne osiąganie gotowości do realizacji przekroczenia bariery 100 km. Zrealizowany test kończy etap prac rozwojowych nad aktualną konstrukcją i umożliwia przejście do ostatecznej fazy projektu, w ramach której powstanie nowa wersja, tj. ILR-33 BURSZTYN 2K. Kolejnym krokiem milowym będzie lot wersji 2K na zwiększony pułap, a następnie przekroczenie granicy 100 km.
W ramach niniejszego lotu przetestowane zostały rozwiązania techniczne, infrastrukturalne oraz procedury bezpieczeństwa. Potwierdzona została niezawodność komponentów, łączność z rakietą oraz sprawdzono zachowanie konstrukcji podczas manewrów sterowania. Do obsługi startu wykorzystano rozwiniętą przez Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa infrastrukturę, tj. m. in.: stanowisko kontroli lotu, układ nadążny do śledzenia rakiety, strefę integracji rakiety, mobilną stację do tankowania rakiety, naziemną łączność pomiędzy obsługą startową a zespołem znajdującym się w innych lokalizacjach, balonowy sondaż meteorologiczny, wyrzutnię startową z mechanizmem kontroli sekwencji startowej oraz naziemny system wideorejestracji.
Na bieżąco wykonywano analizy lotu wraz z obliczaniem strefy upadku, co pozwoliło na zachowanie bezpieczeństwa oraz sprawną realizację podjęcia odzyskiwanego modułu z morza. Do celu odzysku wykorzystano łódź oraz samolot co zostało skoordynowane z działaniami wojskowymi na poligonie.
Przeprowadzenie badań możliwe było dzięki współpracy z Wojskiem Polskim oraz Polską Agencją Kosmiczną. Poprzednie działania pozwoliły na wykorzystanie powiększonej strefy powietrznej (link: https://ilot.edu.pl/postepy-w-projekcie-ilr-33-bursztyn/). Akwen morski, w którym mogła wylądować rakieta, zabezpieczony został przez okrętowe siły ochrony rejonu strzelania Marynarki Wojennej, tzw. OSORS.
https://ilot.edu.pl/lot-rakiety-ilr-33-bursztyn-na-centralnym-poligonie-sil-powietrznych-w-ustce/ (https://ilot.edu.pl/lot-rakiety-ilr-33-bursztyn-na-centralnym-poligonie-sil-powietrznych-w-ustce/)(http://)
-
Nic tylko pogratulować i oby te 100km przyszło szybko:)
-
Spokojnie, na mniejszej wysokosci tez mozna wiele zdzialac ;-) Super, kazda proba przynosci nowy feedback;-)
Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Tak? A co można zdziałać na mniejszej wysokości?
Dobrze, ze coś się dzieje, ale należy ten niewątpliwy sukces traktować wyłącznie jako etap w drodze do własnego systemu transportu na LEO, a kiedyś dalej. I oczywiście platformy o potencjale militarnym.
-
Na malej wysokosci mozna ... zawisnac i wyladowac kilakdziesiat metrow dalej;-)
Wlasnie te proby kilka lat temu przerodzily sie w zupelnie nowa jakosc;-)
Nudne jak pancernik ;-)
http://www.youtube.com/watch?v=kOXAEBRR0dI
Potem sprzedali to nasa a potem nasa pomagala roznym takim ...
Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Byłoby fajnie, ale Cormack to finansował z własnej kieszeni.
Nam by się bardziej przydało coś do wynoszenia ładunków.
-
Byłoby fajnie, ale Cormack to finansował z własnej kieszeni.
Nam by się bardziej przydało coś do wynoszenia ładunków.
... tak jak pisze, technologie te kupila od niego NASA. Wynosznie wymaga dobrego opanowania rakiey.
Co za roznica czy dziuala kilakdziesita minut nisko czy wysoko;-) jak juz sie ma opanowane nisie loty
z wysokosnia nie bedzie problemu;-) Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Nie żartuj. Autonomiczny lądownik ma naprawdę niewiele wspólnego z rakietą nośną.
-
Nie żartuj. Autonomiczny lądownik ma naprawdę niewiele wspólnego z rakietą nośną.
... nie zartuje. Z powazaniem
Adam Przybyla
-
10 września miała miejsce trzecia misja rakiety Bursztyn. Osiągnięto pułap 23km, oraz udało się podjąć odzyskiwaną głowicę z powierzchni morza ;D
Zrealizowany test kończy etap prac rozwojowych nad aktualną konstrukcją i umożliwia przejście do ostatecznej fazy projektu, w ramach której powstanie nowa wersja, tj. ILR-33 BURSZTYN 2K. Kolejnym krokiem milowym będzie lot wersji 2K na zwiększony pułap, a następnie przekroczenie granicy 100 km.
Czy nowa wersja rakiety ILR-33 Bursztyn -2K znacząco będzie się różniła od testowanego pierwowzoru? Np. - czy jej rozmiary wzrosną i otrzyma mocniejsze boostery, konieczne do przekroczenia pułapu 100 km?
-
Lot rakiety ILR-33 BURSZTYN na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce
BY REDAKCJA ON 23 WRZEŚNIA 2019
(https://kosmonauta.net/wp-content/uploads/2019/09/2019_09_10-ilr-33-bursztyn-001.jpg)
Kadry z lotu rakiety ILR-33 Bursztyn. Górny rząd: opuszczenie wyrzutni, separacja silników pomocniczych - Dolny rząd: apogeum lotu oraz ujęcie z kamery pokładowej skierowanej prostopadle do osi rakiety / Credits - Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa
10 września b.r. Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa przeprowadził z Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce kolejny test lotny rakiety ILR-33 BURSZTYN. Był to pierwszy lot rakiety cywilnej od czasów programu Meteor z polskiego wybrzeża. Badania miały na celu weryfikację działania podsystemów podczas lotu o zwiększonym pułapie. Przetestowane zostało m.in. aktywne sterowanie orientacją rakiety oraz komponenty systemów awionicznych. (...)
https://kosmonauta.net/2019/09/lot-rakiety-ilr-33-bursztyn-na-centralnym-poligonie-sil-powietrznych-w-ustce/#prettyPhoto
-
10 września miała miejsce trzecia misja rakiety Bursztyn. Osiągnięto pułap 23km, oraz udało się podjąć odzyskiwaną głowicę z powierzchni morza ;D
Zrealizowany test kończy etap prac rozwojowych nad aktualną konstrukcją i umożliwia przejście do ostatecznej fazy projektu, w ramach której powstanie nowa wersja, tj. ILR-33 BURSZTYN 2K. Kolejnym krokiem milowym będzie lot wersji 2K na zwiększony pułap, a następnie przekroczenie granicy 100 km.
Czy nowa wersja rakiety ILR-33 Bursztyn -2K znacząco będzie się różniła od testowanego pierwowzoru? Np. - czy jej rozmiary wzrosną i otrzyma mocniejsze boostery, konieczne do przekroczenia pułapu 100 km?
Gdy niemal 50 lat temu korespondowałem listownie z kierownikiem Zakładu Konstrukcji Specjalnych IL - mgr. inż. Jerzym Haraźnym na temat rakiet METEOR, był łaskaw uprzejmie i rzeczowo odpowiedzieć na kilka moich pytań.
(https://bankfotek.pl/image/2142627.jpeg)
Te dość banalne pytania w temacie IL-33 Bursztyn-2K pozostają bez odpowiedzi. Cóż, nastały inne czasy.
-
Niesamowita dokumentacja! Juramie, czy możesz ją opublikować w oddzielnym wątku?
-
To jedynie refleksje z dawnych lat. Te listy nie zawierają niczego odkrywczego, bo to, o co wtedy pytałem, zostało potem zawarte w oficjalnych publikacjach, między innymi w "Skrzydlatej Polsce".
-
Czas dostepu do realnej wiedzy sie skonczyl;-) Nie winilbym tej ekipy, to teraz norma.
Z powazaniem
Adam Przybyla
-
Potem sprzedali to nasa a potem nasa pomagala roznym takim ...
Z powazaniem
Adam Przybyla
Różnym jakim? SpaceX może... ::)
-
Pewnie juz bylo ... Z powazaniem
Adam Przybyla
http://www.youtube.com/watch?v=x_FnALj66MU
-
Jest i najnowszy film 8)
https://m.youtube.com/watch?v=x_FnALj66MU
-
Czy ktoś się orientuje jakim impulsem specyficznym dysponuje zastosowany w tej rakiecie napęd (silnik hybrydowy na H2O2 oraz polietylen)?
-
W tym artykule jest sporo teorii w tym temacie
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BSW4-0076-0010/c/Surmacz_rozwoj_PIL_198_2009.pdf
-
Artykuł opisujący obecny status projektu pojawił się na IAC:
https://www.researchgate.net/publication/346236109_Design_Modifications_for_Performance_Enhancement_of_a_Suborbital_Rocket_ILR-33_AMBER_2K
Staramy się na bieżąco wrzucać informacje o wszystkich publikacjach naukowych związanych z projektem na stronce
https://www.researchgate.net/project/ILR-33-Bursztyn-Amber-sounding-rocket
...niestety jak to w świecie nauki bywa, dostęp do większości jest dla subskrybentów konkretnego wydawcy. W otwartym dostępie jest artykuł konferencyjny z zeszłego roku ;)
https://www.researchgate.net/publication/346243972_ILR-33_AMBER_ROCKET_-QUICK_LOW_COST_AND_DEDICATED_ACCESS_TO_SUBORBITAL_FLIGHTS_FOR_SMALL_EXPERIMENTS
-
Rakieta BURSZTYN ma zostać wykorzystana do przetestowania kosmicznych technologii komunikacyjnych rozwijanych przez firmę Thorium Space w projekcie SUBCOM. Finansowanie z NCBR...
https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20210714/thorium-space-otrzyma-387-mln-zl-dofinansowania-na-rozwoj-innowacyjnych
-
W końcu jest! Info o pierwszym locie Bursztyna w wersji 2K.
https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/systemy-nosne/pierwsze-testy-poligonowe-rakiety-bursztyn-2k
Oprócz samej rakiety, przetestowano po raz pierwszy wyrzutnię rakietową WR-2 - o której można śmiało powiedzieć, że jest bodaj najnowocześniejszą tego rodzaju wyrzutnią w Europie, a może i na świecie ;)
-
Pułap 8km? Chyba z racji dość płaskiego toru lotu wymuszonego prądami strumieniowymi w atmosferze. Lata lecą, i jak dotąd rakieta Bursztyn nie osiągnęła swoich pełnych możliwości. Szkoda. :(
Ps. Jeśli dobrze zrozumiałem, w tym teście działały tylko dwa boczne bustery (co widać na fotografii momentu startu).
-
Nie, jak najbardziej działał również silnik główny. Ale stosunkowo krótko. W tym locie nie chodziło o pułap, ale o wypróbowanie nowych systemów i zweryfikowanie, czy parametry lotu są takie, jak zakładaliśmy przed startem. Najbliższe lata będą ciekawe, również pod kątem pułapu ;)
-
Nie, jak najbardziej działał również silnik główny. Ale stosunkowo krótko. W tym locie nie chodziło o pułap, ale o wypróbowanie nowych systemów i zweryfikowanie, czy parametry lotu są takie, jak zakładaliśmy przed startem. Najbliższe lata będą ciekawe, również pod kątem pułapu ;)
A zakładacie na dotarcie na pułap 100 km i wyzej?
-
Jak najbardziej ;)
https://www.youtube.com/watch?v=-i8Xq84bTZs
-
Może się doczekamy, gdy ta rakieta wreszcie przekroczy osiągi Meteora-2K z 1970 r., czyli deklarowane 100 km? Co mi się w tej youtubowej prezentacji nie podoba, to rockowy łomot, zagłuszający odgłosy pracującego silnika rakiety ILR-33 "Bursztyn".
-
Przestałem śledzić, przestałem kibicować. Albo cierpią na drastyczny brak środków, albo zwyczajnie nie umieją się zabrać za temat. Lata czekania i póki co powstało coś w rodzaju pocisku do Grada.
Cele też źle postawione. Loty orbitalne będą tanieć w takim stopniu, że na badanie czegokolwiek w parominutowych podskokach na 100 km nie będzie chętnych.
-
podczas ostatniego miedzynarodowego salonu przemyslu kosmicznego na w czasie jednego z paneli dyskusyjnych przedstawiciel Instytutu Lotnictwa powiedzial ze jesli wszystko pojdzie zgodnie z planem to za okolop 3 tygodnie odbedzie sie proba lotu rakiety Bursztyn na Linie Karmana.
https://space24.pl/bezpieczenstwo/technologie-wojskowe/synergie-sektora-obrony-z-sektorem-kosmicznym
-
Loty orbitalne będą tanieć w takim stopniu, że na badanie czegokolwiek w parominutowych podskokach na 100 km nie będzie chętnych.
Generalnie się zgadzam. Natomiast w tej niszy gdzie będzie zainteresowanie lotami na 100 km - łatwo dostępność usług ze stron co najmniej zaawansowanych dostawców.
-
Początek polskiego kosmicznego tygodnia ?
https://twitter.com/POLSA_GOV_PL/status/1806328204392648746
-
najciekawszy jest ten fragment "Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space. Odbędzie się to w ramach projektu NCBiR pt. “Satelitarny system teledetekcji oraz komunikacji suborbitalnych rakiet badawczych – FAZA II”, którego celem jest rozwój nowych produktów technologicznych firmy dla sektora kosmicznego"
-
Czyżby zmiana na tronie ?
Thorium Space staje się drugim producentem w Europie, oferującym w pełni cyfrowy payload, a także pierwszym oferującym system na pasmo Ku/Ka jako jedną całość. Nowy satelita, wyposażony w laserowe łącza do teleportów (Gateway), będzie pierwszym tego rodzaju na świecie, co zapewni wyjątkową wydajność oraz odporność na interferencje i ataki cybernetyczne. To partnerstwo jest milowym krokiem nie tylko dla samej firmy, ale także dla polskiego przemysłu kosmicznego oraz zapewni unikalne zasoby dostępne dla naszego rejonu.
- To bez wątpienia nasze największe dotychczasowe osiągniecie w zakresie współpracy komercyjnej z partnerem międzynarodowym oraz spektakularny i historyczny sukces spółki, przez co Thorium staje na równi w szeregi z największymi światowymi graczami rynku Space oraz staje się najważniejszą spółką kosmiczną w historii Polski. Czekałem i pracowałem na ten moment 25 lat – informuje Paweł Rymaszewski, prezes zarządu Thorium Space S.A.
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Thorium-Space-zbuduje-dla-Hellas-Sat-satelite-telekomunikacyjnego-najnowszej-generacji-8770999.html
-
na oficjalnej stronie portu kosmicznego Andoya zostala podana notyfikacja o probach rakiety, mozliwe okno startowe to 2-6 lipca. Obecnie na stronie widnieje juz komunikat " Campaign over", czyli start zostal prawdopodobnie przeprowadzony. Teraz trzeba czekac na oficjalny komunikat ze strony Instytutu Lotnictwa i trzymac kciuki za powodzenie misji.
Jest nieoficjalne potwierdzenie ze udalo sie poleciec na ponad 100km! Brawo dla wszystkich zaangazowanych w projekt i powodzenia w dalszym rozwoju rakiety.
https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/systemy-nosne/polska-rakieta-siegnela-kosmosu-historyczny-dzien
-
Super wiadomość! Czekałem na to wiele dekad. Brawo IL! ;D
-
Jest nieoficjalne potwierdzenie ze udalo sie poleciec na ponad 100km! Brawo dla wszystkich zaangazowanych w projekt i powodzenia w dalszym rozwoju rakiety.{...}
W rocznicowy czas lotu Mirosława Hermaszewskiego :)
Wygląda na to, że będzie to oficjalny rekord polskiej rakiety suborbitalnej.
Są wątpliwości, jak było w przeszłości.
Kiedyś zapytałem pana profesora Piotra Wolańskiego (https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=5905.msg192388#msg192388) czy udało się przekroczyć linię Kármána przez rakietę Meteor.
Wyraził przekonanie, że tak się stało.
Szkoda, że nie doczekał obecnego wielkiego polskiego sukcesu :(
Co najważniejsze, podczas testów Meteor 2K osiągnął pułap 105 kilometrów. Według Międzynarodowej Federacji Lotniczej atmosferę ziemi i przestrzeń kosmiczną oddziela Linia Kármána na 100 kilometrach. Tak więc polska rakieta znalazła się w kosmosie.
https://wydarzenia.interia.pl/raport-historia-w-interii/news-polska-rakieta-w-kosmosie-nasi-naukowcy-przycmili-rosjan,nId,7027523
w wersji Meteor-2K konstruktorzy dodali do niej dodatkowe silniki i podczas prowadzonych w 1970 roku testów uzyskali epokowy sukces, sięgając polską rakietą pułapu co najmniej 92 km. Prawdopodobnie rakieta dotarła wyżej, ale na 92 km udało się zarejestrować pierwszy sygnał radarowy wyrzuconych z głowicy dipoli.
https://tech.wp.pl/polski-program-rakietowy-zapomniany-meteor-ktory-siegnal-granicy-kosmosu,6609315095235424a
-
Z plotek chodzi, że pułap 110 km.
-
Rakieta "Bursztyn" osiągnęła wysokość - 101 km a nie 110 km jak podałeś wcześniej. Ważne, że osiągnięto założony cel. ;D
https://zapodaj.net/images/3ea4aad38c9e8.jpg (https://zapodaj.net/images/3ea4aad38c9e8.jpg)
-
Tak, to i tak duże osiągnięcie! Brawa dla ILot! :)
-
ILR-33 AMBER 2K reached 101 km! World's first rocket using 98% hydrogen peroxide as oxidizer
https://www.youtube.com/watch?v=4bySNlqMwss
https://x.com/AviationPoland/status/1808788478307528835
-
(https://pbs.twimg.com/media/GRuFqlXagAAHGpG?format=jpg&name=4096x4096)
3 lipca 2024 roku o godzinie 13:09 z Andøya Space Sub Orbital w Norwegii odbył się lot naszej rakiety suborbitalnej ILR-33 #BURSZTYN 2K, która osiągnęła pułap 101 km. To pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98% 🚀
https://x.com/AviationPoland/status/1809188768341000550
-
Porównanie gabarytów rakiet Meteor 2K i ILR-33 Amber 2K. Dawna konstrukcja Meteora 2K miała podobne rozmiary a maksymalna masa startowa tej rakiety wynosiła 420 kg. Nie znalazłem natomiast danych wagowych odnośnie najnowszej konstrukcji ILR-33 Amber 2K. Może ktoś może podać ten parametr do celów porównawczych? :)
(https://zapodaj.net/images/408aafef88169.jpg)
-
Według angielskiej wikipedii opartej o artykuł konferencyjny: 270 kg ;) https://en.wikipedia.org/wiki/ILR-33_AMBER
-
Dzięki Tomku, choć dane w wikipedii nie są aktualne. Przypuszczam, że waga nowej wersji grubo przekracza 300 kg. Pozdrawiam. :)
-
Pomidor.
Przy okazji - solidna dawka wiedzy o rakiecie:
https://www.youtube.com/watch?v=fjFK7IMvhWE
-
Niedawno była rocznica przekroczenia linii karmana, a teraz Instytut Lotnictwa rozpoczął zbieranie zgłoszeń eksperymentów naukowych które znajdą się na pokładzie rakiety podczas pierwszego komercyjnego lotu suborbitalnego.
https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/lukasiewicz-instytut-lotnictwa-rozpoczyna-nabor-eksperymentow-do-lotu-suborbitalnego/
-
Polska rakieta Bursztyn coraz bliżej lotów komercyjnych
Space24 23 czerwca 2026, 13:34
(...) „Zrealizowany test to istotny krok w kierunku rozwoju krajowych technologii rakietowych i satelitarnych. Przybliża nas on do realizacji misji komercyjnych na zlecenie klientów, którzy dzięki umieszczeniu swoich ładunków w rakiecie ILR-33 BURSZTYN 2K czy też jej kolejnych modyfikacjach będą mogli testować swoje rozwiązania w warunkach suborbitalnych, a docelowo także orbitalnych” – podkreśla dr hab. inż. Cezary Szczepański, prof. ILOT, dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa. (...)
https://space24.pl/pojazdy-kosmiczne/systemy-nosne/polska-rakieta-bursztyn-coraz-blizej-lotow-komercyjnych
https://cyfrowa.rp.pl/technologie/art44681321-polska-rakieta-coraz-blizej-lotow-komercyjnych-bursztyn-zdal-egzamin