Polskie Forum Astronautyczne

Plany i rozwój => Polski program kosmiczny => Wątek zaczęty przez: Tomasz Noga w Lutego 08, 2016, 18:40

Tytuł: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 08, 2016, 18:40
Co do oceny spotkania trzeba poczekać na więcej szczegółów, ale co forumowicze sądzą o samym pomyśle?

Ukraina odziedziczyła sporo przemysłu kosmicznego po ZSRR i ma potencjał w tej dziedzinie rakiet nośnych, np. produkują rakietę Dniepr która w ciągu ostatnich lat wynosiła w kosmos satelity z całego świata (min. USA, Korei Płd., Japonii, Argentyny, Turcji, Rosji czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich), nasi robią nieśmiałe kroki do przodu (Bursztyn, Space Forest).

Zakładając sukces inżynierski - zbudowanie nowoczesnej lekkiej rakiety nośnej - jaka jest szansa na sukces finansowy?

Zapraszam do dyskusji  8)

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-polska-i-ukraina-wspolnie-podbija-kosmos-rozmowy-dotycza-m-i,nId,2141783
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 08, 2016, 19:06
Ciekawa sprawa, tylko wniosę parę uwag:
1) Trzeba sprawdzić na ile ucierpiał potencjał produkcyjny rakiet kosmicznych Ukrainy na skutek utraty Krymu i Donbasu i na ile inne są zagrożone działaniami militarnymi.
2) Trzeba sprawdzić zdolność do współpracy przemysłów obu krajów w tym temacie.
3) Pojawia się pytanie jaki będzie zakres zastosowania rozwiązań nowej generacji zwłaszcza odzyskiwalności członów jak u Falcona 9, RLV TD czy rakiet produkowanych przez Blue Origin? Wydaje się, że naśladowane Ariane jest nieperspektywiczne.
4) Jeśli zakłady produkcyjne maja być budowane od zera to pojawia się też kwestia logistyczna. Gotowe rakiety muszą dojechać do portów skąd popłyną do kosmodromów, a przy okazji porty ukraińskie wydają się być militarnie zagrożeone.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: JSz w Lutego 08, 2016, 20:04
Przypominam ukraińsko-brazylijski projekt Cyklon-4. I jak się zakończył.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 08, 2016, 20:32
Jestem raczej sceptyczny, ale nie ma też co porównywać. Sytuacja "trochę" się zmieniła. Od paru miesięcy właściwie non stop instytucje i firmy z PL siedzą na Ukrainie i rozmyślają. Mogą się tam narodzić różne dziwne koalicje finansowo-polityczne, a systemami rakietowymi mocno zainteresowane jest wojsko.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 08, 2016, 20:39
a systemami rakietowymi mocno zainteresowane jest wojsko.

Wojsko jest zainteresowane systemami bojowymi, a nie nośnymi. A najcięższe jakich szuka to Patrioty.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 08, 2016, 20:42
Wojsko jest zainteresowane zbudowaniem polskich zdolności w zakresie projektowania i produkcji silników rakietowych, paliw rakietowych, systemów sterowania, etc.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 08, 2016, 20:54
Jasne byłoby fajnie z Ukrainą budować rakiety i te kosmiczne i te bojowe. I na pewno wielcy stratedzy w naszym wojsku byliby takimi rzeczami zainteresowani. Problem w tym, że jakoś to nie jest zapisane w budżecie ani naszej armii, ani budżecie cywilnym. POLSA robi rozpoznanie różnych opcji, bo od tego właśnie jest. Ale decyzje zapadają jednak gdzie indziej. A moja wiara w to, że znajdą się jakieś dodatkowe finanse nawet na szczątkowe zaangażowanie się w program, przy perspektywie przejechania budżetu na patrioty, jest raczej niewielka. No chyba, że możliwości biznesowych szukamy poza Polską i Ukrainą. Tylko pytanie, czy byłby ktoś zainteresowany kupnem takich rakiet.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 08, 2016, 21:12
IMHO patrzac na to co robia japonczycy ze swoim projektem rakiet "mniejeszego kalibru", to pomyslow i mozliwosci powinno byc sporo.
Na miejscu wojska wsparlbym program cywilny, bo taki wygeneruje baze spacjalistow/rozwiazan  jaka mozna pozniej wykorztystac w obronnosci. Tak, jak to robia gdzie indziej. Z powazaniem
                                Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 09, 2016, 15:02
Ciekawa sprawa, tylko wniosę parę uwag:
1) Trzeba sprawdzić na ile ucierpiał potencjał produkcyjny rakiet kosmicznych Ukrainy na skutek utraty Krymu i Donbasu i na ile inne są zagrożone działaniami militarnymi.

Yuzhmas znajduje się w Dniepropetrowsku (okolice twierdzy Kudak z ,,Ogniem i Mieczem"), daleko od działań wojennych.  Złe relacje z Rosją nadszarpnęły jednak kondycję firmy.


In February 2015, following a year of strained relations, Russia announced that it would sever its "joint program with Ukraine to launch Dnipro rockets and [was] no longer interested in buying Ukrainian Zenit boosters, deepening problems for [Ukraine's] space program and its struggling Yuzhmash factory."[1]

The firm imposed a two-month unpaid vacation on its workers in January 2015. With the loss of Russian business the only hope for the company was increased international business which seemed unlikely in the time frame available. Bankruptcy seemed certain as of February 2015.[2] As of October 2015, the company was over 4 months late on payroll. The employees worked only once per week, the last space related product were shipped in early 2014. 2014 revenues (in severely depreciated Ukrainian Hrivnas) are 4 times less than 2011.[3]


https://en.wikipedia.org/wiki/Yuzhmash


Cytuj
2) Trzeba sprawdzić zdolność do współpracy przemysłów obu krajów w tym temacie.

Sprawdzanie jest w toku...

http://www.rp.pl/artykul/1047288-Polsko-ukrainska-wspolpraca-w-przemysle-zbrojeniowym.html#ap-1

http://www.defence24.pl/274731,polsko-ukrainska-wspolpraca-przemyslowo-obronna-korzysci-i-wyzwania

Cytuj
3) Pojawia się pytanie jaki będzie zakres zastosowania rozwiązań nowej generacji zwłaszcza odzyskiwalności członów jak u Falcona 9, RLV TD czy rakiet produkowanych przez Blue Origin? Wydaje się, że naśladowane Ariane jest nieperspektywiczne.

Konkurować można również na inne sposoby - na przykład stałą gotowością startową. Rakieta nośna dedykowana dla zminiaturyzowanych satelitów jest potrzebna, choć wcale nie bylibyśmy pierwsi np. firma z Nowej Zelandii pracuje nad takim systemem już od kilku lat https://www.rocketlabusa.com/
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 09, 2016, 15:15
A Rumunia przypadkiem nad czymś takim nie pracuje? Pewien profesor od HTP, czy też innych związków pędnych, od kilku lat chodzi za współpracą w ramach tego konsorcjum...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 09, 2016, 15:36
R1, niech zgadnę, ten profesor mówi, że to "świetny biznes", ale wartości liczbowych albo nie chciał pokazać, albo dość ogólnie o nich mówił? ;)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 09, 2016, 15:43
Ojtam, ojtam. Dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach. Choć mam dziwne przeczucie, że ten sam profesor jest częścią misji na Ukrainę. Choć misję uzupełniają też przedstawiciele naszej zbrojeniówki...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 09, 2016, 16:40
Zgadzam się - zarówno co do ojtam ojtam, które w polskich warunkach ma szczególne znaczenie i tego przeczucia. ;)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 10, 2016, 12:19
Ciekawa sprawa, tylko wniosę parę uwag:
1) Trzeba sprawdzić na ile ucierpiał potencjał produkcyjny rakiet kosmicznych Ukrainy na skutek utraty Krymu i Donbasu i na ile inne są zagrożone działaniami militarnymi.

Yuzhmas znajduje się w Dniepropetrowsku (okolice twierdzy Kudak z ,,Ogniem i Mieczem"), daleko od działań wojennych.  Złe relacje z Rosją nadszarpnęły jednak kondycję firmy.


In February 2015, following a year of strained relations, Russia announced that it would sever its "joint program with Ukraine to launch Dnipro rockets and [was] no longer interested in buying Ukrainian Zenit boosters, deepening problems for [Ukraine's] space program and its struggling Yuzhmash factory."[1]

The firm imposed a two-month unpaid vacation on its workers in January 2015. With the loss of Russian business the only hope for the company was increased international business which seemed unlikely in the time frame available. Bankruptcy seemed certain as of February 2015.[2] As of October 2015, the company was over 4 months late on payroll. The employees worked only once per week, the last space related product were shipped in early 2014. 2014 revenues (in severely depreciated Ukrainian Hrivnas) are 4 times less than 2011.[3]


https://en.wikipedia.org/wiki/Yuzhmash

A to nie wszystko:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/zapasc-ukrainskiego-przemyslu-kosmicznego/?pk_campaign=feed&pk_kwd=zapasc-ukrainskiego-przemyslu-kosmicznego
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 10, 2016, 13:13
Ciekawa sprawa, tylko wniosę parę uwag:
1) Trzeba sprawdzić na ile ucierpiał potencjał produkcyjny rakiet kosmicznych Ukrainy na skutek utraty Krymu i Donbasu i na ile inne są zagrożone działaniami militarnymi.

Yuzhmas znajduje się w Dniepropetrowsku (okolice twierdzy Kudak z ,,Ogniem i Mieczem"), daleko od działań wojennych.  Złe relacje z Rosją nadszarpnęły jednak kondycję firmy.


In February 2015, following a year of strained relations, Russia announced that it would sever its "joint program with Ukraine to launch Dnipro rockets and [was] no longer interested in buying Ukrainian Zenit boosters, deepening problems for [Ukraine's] space program and its struggling Yuzhmash factory."[1]

The firm imposed a two-month unpaid vacation on its workers in January 2015. With the loss of Russian business the only hope for the company was increased international business which seemed unlikely in the time frame available. Bankruptcy seemed certain as of February 2015.[2] As of October 2015, the company was over 4 months late on payroll. The employees worked only once per week, the last space related product were shipped in early 2014. 2014 revenues (in severely depreciated Ukrainian Hrivnas) are 4 times less than 2011.[3]


https://en.wikipedia.org/wiki/Yuzhmash

A to nie wszystko:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/zapasc-ukrainskiego-przemyslu-kosmicznego/?pk_campaign=feed&pk_kwd=zapasc-ukrainskiego-przemyslu-kosmicznego

Co nie zmienia faktu, że mają przeszkoloną i doświadczoną kadrę oraz know-how z których potencjalnie można skorzystać. Napiszę nieco przewrotnie, że ta sytuacja znacząco poprawia pozycję negocjacyjną polskiej delegacji.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 10, 2016, 13:18
O ile po polskiej stronie są sensowni wizjonerzy... a oni nie sknocą prywatyzacji, która w tych warunkach będzie cholernie trudna sztuka.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 11, 2016, 01:29
BTW, http://www.spacedaily.com/reports/Ukraines_Space_Sector_Lost_80%25_of_Revenue_999.html
A co niby mozna prywatyzowac??? Z powazaniem
                                                              Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 11, 2016, 19:26
W Kijowie i Dniepropietrowsku odbyły się spotkania przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej i Państwowej Agencji Kosmicznej Ukrainy. Ich celem było nawiązanie współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych. Za najbardziej obiecujące obszary do kooperacji uznano wykorzystywanie danych z monitoringu teledetekcyjnego, rakiety nośne i badania naukowe.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, cytowany przez ukraińskie media, stwierdził, że Polska jest zainteresowana technologiami ukraińskimi ze względu na doświadczenia tego kraju w dziedzinie satelitów teledetekcyjnych. W Dniepropietrowsku, gdzie znajduje się siedziba główna ukraińskich zakładów Jużmasz i Biura Konstrukcyjnego Jużnoje, odbyło się z kolei spotkanie dotyczące współpracy naukowej i technicznej w dziedzinie rakiet nośnych. Fabryki ukraińskie mają również w tej dziedzinie duże doświadczenie. W czasach ZSRR w Dniepropietrowsku produkowano rakiety balistyczne, a obecnie wytwarzane są tam m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit i Dniepr - powstałe z przebudowanych pocisków balistycznych typu R-36M2, a także silniki dla europejskich rakiet Vega. Obecne spotkania polsko-ukraińsko dotyczyły przede wszystkim współpracy w ramach europejskiego programu rakiety nośnej Ariane.   

http://www.space24.pl/305984,polska-i-ukraina-rozmawiaja-o-wspolpracy-w-programach-kosmicznych
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 11, 2016, 20:27
Jestem trochę zdziwiony tym wszystkim... Polska nie siedzi w temacie rakiet ESA, bo jest skrajnie drogi to temat. Może nie jestem wdrożony w temat po prostu...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 11, 2016, 20:54
Ale przyznasz, że ukraińska wódka należy do tych lepszych... :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 11, 2016, 20:57
Ale przyznasz, że ukraińska wódka należy do tych lepszych... :)

Mocno pulsuje a czasem i detonuje! :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 11, 2016, 21:03
Czy nie może to się wiązać np z planami wysyłania polskich satelitów Ariane w zamian za jakieś know-how dla polskich firm?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: JSz w Lutego 11, 2016, 21:44
Przeczytałem ten artykuł na space24 i odbieram go jako bardzo niejasny. Spotkania agencji kosmicznych dotyczyły dwóch tematów: (1) satelity teledetekcyjne, (2) rakiety nośne. Przede wszystkim czy POLSA  ma pełnomocnictwo do wydawania pieniędzy poza finansowaniem wspólnych spotkań? Jeśli nie, to mowa co najwyżej o ogólnikowych deklaracjach współpracy, listach intencyjnych itp.

Jeśli idzie o rakiety, co oznacza "współpraca w ramach europejskiego programu rakiety nośnej Ariane". Fakt, Ukraina dostarcza silniki do zdaje się najwyższego stopnia Vegi, ale co to ma wspólnego z Ariane? I z Polską? Czyżby Polska chciała dofinansować (kupić udziały) w ukraińskich zakładach kosmicznych? Myślę, że głównym problem Ukrainy teraz jest raczej brak zbytu na ich produkty, gdyż Rosja z nich rezygnuje. Może chodzi o jakiś lobbing w ESA, be zechciała w większym stopniu korzystać z ukraińskich silników i rakiet? Nie wydaje mi się to realne, gdyż Europa produkuje własne i nie zlikwiduje swoich zakładów. Ale i tal: co miałaby do tego Polska?

Trzeba poczekać, aż zostaną opublikowane podpisane dokumenty, czy znajduje się w nich cokolwiek więcej niż ogólniki.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 11, 2016, 22:14
Czy nie może to się wiązać np z planami wysyłania polskich satelitów Ariane w zamian za jakieś know-how dla polskich firm?

Wróćmy na Ziemię, naprawdę. :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: astropl w Lutego 11, 2016, 22:22

Ukraina odziedziczyła sporo przemysłu kosmicznego po ZSRR i ma potencjał w tej dziedzinie rakiet nośnych, np. produkują rakietę Dniepr .


Rakiety Dniepr już się nie produkuje, to jest komercyjna utylizacja pozostałych po ZSRR rakiet balistycznych R-36M.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: astropl w Lutego 11, 2016, 22:23
W czasach ZSRR w Dniepropietrowsku produkowano rakiety balistyczne, a obecnie wytwarzane są tam m.in. rakiety nośne z rodziny Zenit i Dniepr [...]


Zenita już się nie produkuje.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 15, 2016, 10:37
http://www.space24.pl/307716,instytut-lotnictwa-proponuje-budowe-polsko-ukrainskiej-rakiety-nosnej

Nowiny bez niespodzianek: odbyły się rozmowy na temat wspólnego skontruowania rakiety nośnej przeznaczonej do wynoszenia niewielkich satelitów (do 250kg).
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Orionid w Lutego 15, 2016, 10:52
Czyli po zaniechaniu ze względów politycznych programu Meteor , Polska nadal ma aspiracje rakietowe  sięgające kosmosu.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 15, 2016, 11:10
Ciekawe czy po niepowodzeniu tego projektu, tez okaze sie ze to z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 15, 2016, 17:02
Adamie, ale to nie jest projekt. Projekt to jest coś co ma budżet. W tym wypadku nie ma budżetu. Tyle w temacie...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 15, 2016, 19:12
Toz mowie, ze nie maja budzetu z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 15, 2016, 19:19
Toz mowie, ze nie maja budzetu z powodow politycznych;-) Z powazaniem
                                                                                                 Adam Przybyla

To już chyba było mówione, ale powtórzę:
To jest na razie burza mózgów, więc na rozmowę o budżetach za wcześnie.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 15, 2016, 19:28
Ja mam wrażenie że perspektywa kolegi N1 i Krzyśka jest tutaj zbyt hm... naukowa? Rząd jest jaki jest (kompletnie nie oceniając, to pewne stwierdzenie faktu) i planuje wpompować 1 bilion (!) zł w m.in. "duże przemysły innowacyjne" i taka decyzja czy np idziemy w polsko-ukraiński system rakietowy (jakby to nie brzmiało) zapadnie w gabinecie politycznym i to najwyższego szczebla. Taką decyzję podejmie w skrócie Kaczyński, Szydło albo Morawiecki. Po prostu pewnego dnia może przyjść Pan z "walizką pieniędzy" i powiedzieć waszym znajomym, że mają rakietę do zbudowania. I tyle.

Nie mówię, że mi się to podoba, ani nie chcę burzy politycznej tutaj rozpętywać, ale to że TERAZ nie ma planów, albo TERAZ wasi znajomi czegoś nie chcą i nie planują, albo na coś TERAZ nie ma pieniędzy to w dzisiejszych realiach politycznych nie oznacza nic.

Polecam, trochę info o tzw. Planie Morawieckiego, który w ciągu 25 lat ma "re industrializować Polskę".

http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/rzad-czeka-na-plan-morawieckiego,619325.html
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 15, 2016, 19:34
Rząd jest jaki jest (kompletnie nie oceniając, to pewne stwierdzenie faktu) i planuje wpompować 1 bilion (!) zł w m.in. "duże przemysły innowacyjne"

Ciekawe czy są kraje, które mają takie budżety.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 15, 2016, 19:39
Mowa oczywiście o perspektywie naprawdę długoletniej. Po więcej odsyłam do przecieków z tegoż "Planu Morawieckiego".
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 15, 2016, 19:51
Mowa oczywiście o perspektywie naprawdę długoletniej. Po więcej odsyłam do przecieków z tegoż "Planu Morawieckiego".

To i tak to daje 40 mld. rocznie... więc są kraje, które taki budżet mają, ale patrząc na obecną dziurę budżetową, mam wątpliwość, że Polska do nich dołączy.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 15, 2016, 21:13
Hehe... Chyba raczej chodzi o Macierewicza :). Bo to MON podejmie ewentualną decyzję o budowie rakiet. Bardzo chciałbym, żeby był to Morawiecki. Bo on przynajmniej postawiłby na polski przemysł. MON wypełnia WZTT (Wstępne Założenia Taktyczno Techniczne) i ich rozwój przemysłu nic nie obchodzi. Niestety pieniędzy nie powinno się dodrukowywać. A budżet na tę chwilę na 2016 jest zamknięty... A przyszłoroczny nie został jeszcze opracowany...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 15, 2016, 21:21
Hehe... Chyba raczej chodzi o Macierewicza :). Bo to MON podejmie ewentualną decyzję o budowie rakiet. Bardzo chciałbym, żeby był to Morawiecki. Bo on przynajmniej postawiłby na polski przemysł. MON wypełnia WZTT (Wstępne Założenia Taktyczno Techniczne) i ich rozwój przemysłu nic nie obchodzi.

I tak powinno być... nie powinno się powierzać bezpieczeństwa narodowego i życia żołnierzy sprzętom, których przeważającąprzygniatającą zaletą jest to, że są polskie.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 15, 2016, 21:28
R1 : Ja tylko wskazuję na to, że jeśli taka decyzja zostanie podjęta to podejmie ją kilka osób z najwyższych władz Państwa. A "wyczarować" gdzieś kilkadziesiąt mln zł na początek prac to nie jest problem, czy to z jakiegoś NCBiR czy innych cudów-nie-widów.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Lutego 15, 2016, 21:36
Tylko że jsc jeśli wolny naród niczego nie produkuje to naród ten nie istnieje. Taka kamieni kupa. W związku z tym nie ma za bardzo czego bronić.

LooZ^ w NCBiR definiuje się wieloletnie programy badawcze. Jeden z nich rzeczywiście będzie dotyczył kosmosu. I ruszy jeszcze w tym roku. Ale nie będzie miał związku z rakietami. To niestety są dość długofalowe plany. Ten o którym mówię został zapoczątkowany w 2012 roku.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 15, 2016, 21:45
Jasne, coś tam się orientuje :) Nie ma co roztrząsać bez nowych informacji.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 15, 2016, 22:59
http://www.space24.pl/307716,instytut-lotnictwa-proponuje-budowe-polsko-ukrainskiej-rakiety-nosnej

Nowiny bez niespodzianek: odbyły się rozmowy na temat wspólnego skontruowania rakiety nośnej przeznaczonej do wynoszenia niewielkich satelitów (do 250kg).

Fajny pomysł  8)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: magiczny w Lutego 16, 2016, 00:15
Czy nasz kraj naprawdę nie ma potencjału, żeby zbudować coś takiego samodzielnie? :(

Pytanko jest jeszcze, skąd miałoby to startować?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 16, 2016, 00:22
Czy nasz kraja naprawdę nie ma potencjału, żeby zbudować coś takiego samodzielnie? :(

Pytanko jest jeszcze, skąd miałoby to startować?

A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 16, 2016, 01:28
A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)

Odpowiem częściowo i w dość ogólnym skrócie: niektóre polskie środowiska wyrażają obawę, że nie ma sensu bazowania na technologii rodem z lat 70. XX wieku. Niektórzy uważają, że jest to dość ryzykowny zabieg, który odessie kasę na inne, bardziej potrzebne kosmiczne projekty.

Mam nadzieję, że jakieś oficjalne stanowiska zostaną niebawem zaprezentowane.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: ekoplaneta w Lutego 16, 2016, 01:44
A po co robić wszystko od zera skoro można skorzystać z doświadczenia innych a potem to doskonalić?  :)

Odpowiem częściowo i w dość ogólnym skrócie: niektóre polskie środowiska wyrażają obawę, że nie ma sensu bazowania na technologii rodem z lat 70. XX wieku. Niektórzy uważają, że jest to dość ryzykowny zabieg, który odessie kasę na inne, bardziej potrzebne kosmiczne projekty.

Mam nadzieję, że jakieś oficjalne stanowiska zostaną niebawem zaprezentowane.

A o jakie inne bardziej potrzebne kosmiczne projekty chodzi? Budowę polskiego satelity z prawdziwego zdarzenia? Myślę, że technologia z lat 70-tych jest potrzebna, gdyż fizyczne prawa działania silników rakietowych się nie zmieniły  ;) a szczegóły zawsze można dopracować w trakcie prac, np. poprzez dodanie nowoczesnego oprogramowania itp.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 16, 2016, 09:02
Niestety nie znam konkretów. Nie byłem na Ukrainie. :) W zasadzie były tam jedynie środowiska naukowe. W przypadku mojego posta miałem na myśli rakiety/ę.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 16, 2016, 13:41
Ja bym chętnie zobaczył biznes-plan z oszacowaniem kosztów i planowanych przychodów.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 16, 2016, 13:43
Ja bym chętnie zobaczył biznes-plan z oszacowaniem kosztów i planowanych przychodów.
           ... ja zaczlbym od prostego podzieleni an mniejsze kroki z rygorystycznym dotrzymaniem obietnic z tych pierwszych;-)
Z powazaniem
                                                                                                                                                                               Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 16, 2016, 14:46
Nie ma sensu nawet zaczynać mniejszych kroków jeżeli nie mamy przesłanek, że projekt będzie opłacalny.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 16, 2016, 14:55
Nie ma sensu nawet zaczynać mniejszych kroków jeżeli nie mamy przesłanek, że projekt będzie opłacalny.
           ... taki projekt nigdy nie jest oplacalny. Tak jak kazde dzialanie np. w ramach obronnosci. Z powazaniem
                                                                                                                                                         Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 16, 2016, 15:18
Widać na kłopotach Ukrainców mogą ucierpieć i Amerykanie:
http://florydziak.blogspot.com/2016/02/antares-znowu-moze-miec-kopoty.html

Jak Antares to i Cygnus, czyli spory kawał CRS 2.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 16, 2016, 18:41
Dzisiaj ogłoszono "Plan Morawieckiego", a w nim m.in. połączenie różnych fundów państwowych w jeden duży z solidną bazą finansową, który ma się skupiać na "innowacyjnych firmach przemysłowych z dużym potencjałem zatrudnienia". Hm, hm.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 16, 2016, 19:49
Dzisiaj ogłoszono "Plan Morawieckiego", a w nim m.in. połączenie różnych fundów państwowych w jeden duży z solidną bazą finansową, który ma się skupiać na "innowacyjnych firmach przemysłowych z dużym potencjałem zatrudnienia". Hm, hm.

Looz - może to warto dać w oddzielnym wątku? Jak uważasz?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: LooZ^ w Lutego 16, 2016, 21:33
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 16, 2016, 21:40
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?

Skoro zamierzasz prowadzić dyskusję tutaj to wrzucę atykuł o inspiracjach Morawieckiego:
jagiellonski24.pl/2016/02/16/co-panstwo-ma-do-zrobienia-w-gospodarce-justin-lin-i-mateusz-morawiecki/
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Lutego 16, 2016, 21:42
Hm, ja słyszałem, że może być pewien związek między jednym i drugim, to może zostawmy do czasu aż się pojawi więcej detali?

Hmm, wydaje mi się, że będzie więcej kwestii kosmicznych, technologicznych czy lotniczych, które się gdzieś będą pojawiać.

Ale po prostu najwyżej podzielę wątek. :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 17, 2016, 13:46
Już jest artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina/?pk_campaign=feed&pk_kwd=potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina

Zatem największe pole do popisu jest w sektorze satelit teledetekcyjnych, a na kierunku rakietowym są spore problemy, zwłaszcza gdyby to miała być inwestycja czysto nasza... chociaż można się starać wejść w prowadzony przez Włochów projekt Ariane...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 17, 2016, 15:35
Już jest artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/2016/02/potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina/?pk_campaign=feed&pk_kwd=potencjalna-wspolpraca-pomiedzy-polska-a-ukraina


Cytuj
Dodatkowym czynnikiem utrudniającym sytuację jest fakt, iż Europejska Agencja Kosmiczna stara się, aby państwa członkowskie nie powielały rozwoju tych samych technologii. Segment mniejszych rakiet nośnych jest w ESA rozwijany przede wszystkim przez Włochy. Jednocześnie Polska nie uczestniczy w bardzo kosztownym programie opcjonalnym dotyczącym rozwijania technologii rakietowych w ESA. Z tego powodu zachodzi ryzyko, iż potencjalny projekt rozwoju technologii rakietowych wraz z Ukrainą mógłby być realizowany tylko w ramach programu narodowego, co negatywnie odbiłoby się na składce do różnych programów w ESA.

Wydaje mi się, że planowana rakieta nośna to jednak inna klasa pojazdu niż Vega -> chodzi przecież o rakietę ponad 10-cio krotnie lżejszą. Co do budżetu - jak już spekulowano, decyzja co do projektu zapadnie ,,wysoko na górze". Skąd pewność, że rakieta nośna powstanie za pieniądze zabrane innym kosmicznym projekom ( i odwrotnie - brak rakiety oznacza więcej pieniędzy na technolgie satelitarne)?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Lutego 18, 2016, 13:05
A propos, potencjalnej polsko-ukraińskiej rakiecie już rośnie konkurencja...

http://www.space24.pl/310401,nowozelandzka-rakieta-nosna-wyniesie-male-satelity-na-orbite
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Adam.Przybyla w Lutego 18, 2016, 13:40
Europa posiada co najmnije jedno (lub dwa rozwiazania do wynoszenia malych ladunkow) niestety, nie ma oficjalnych zrodel na ten temat. A co do Spire, hihi, wszyscy ta firme znaja to dawne Nanosatisfi LLC;-) Z powazaniem
                                                                                                                                 Adam Przybyla
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 19, 2016, 00:24
Na razie póki co po stronie ukraińskiej nie ma co oczekiwać na rozmowy wysokiego szczebla.

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/kryzys-w-kijowie-ukraina-bez-koalicji,620463.html
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Lutego 20, 2016, 19:02
A do tego na ulicach Kijowa jest wrzenie rewolucyjne.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Marca 06, 2016, 13:45
Artykuł na D24 zwięźle opisujący problemy ukraińskiego sektora kosmicznego: http://www.space24.pl/320497,ukrainski-przemysl-kosmiczny-pojdzie-na-zachod-szansa-dla-polski
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: velo w Marca 06, 2016, 17:23
Co do współpracy PL-UKR w temacie rakietowym za bardzo tego nie widzę. Obawiam się, że ukraińskie przedsiębiorstwa szukają po prostu kogoś, komu mogą swoje stare technologie sprzedać.

Pamiętajcie, że Defence24 (oraz Space24) jest związany mocno ze środowiskami wojskowo-naukowymi, gdzie raczej mało jest praktycznej wiedzy o komercyjnej stronie sektora kosmicznego.

Z drugiej strony dobrze że pojawiają się artykuły z różnymi punktami widzenia, które pokazują czytelnikom, że sektor kosmiczny jest dużo bardziej skomplikowany, niż się wydaje.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Marca 16, 2016, 18:01
Na Space24 jest ciekawy artykuł:
http://www.space24.pl/327770,instytut-lotnictwa-rakieta-bursztyn-poleci-we-wrzesniu

Wg. was jest sens w pójście w kierunku jakiegoś Cyklona na 98% H2O2?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Marca 16, 2016, 18:46
Widzę, że temat małej polskiej rakiety nośnej przewija się w tematach ,,ILR-33 Bursztyn", o współpracy polsko-ukraińskiej, jak i w tym. Może warto pomyśleć o oddziielnym temacie?
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: jsc w Kwietnia 12, 2016, 12:30
Z dziennikarskiego obowiązku wspomnę, że nie dawno rząd podał się dymisji, a w Donbasie doszło do "eskalacji starć".
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Czerwca 10, 2016, 19:24
Jest jakiś konkret
http://www.space24.pl/386433,haubica-wystrzeli-polsko-ukrainska-rakiete-sondujaca
Zastanawia mnie, czy taka rakieta sondująca mogłaby służyć do rozpoznania tak jak pocisk moździerzowy OKO-60
http://wb.com.pl/oko-60/  8)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Czerwca 10, 2016, 20:04
Także pisałem o tym na Kosmonaucie - na części ogólnej ZPSK pojawiła się także taka informacja. Moim zdaniem ciekawy projekt, bo jest stosunkowo mały (czyli nie 'zje' wszystkich funduszy) i nie ma podobnego systemu obecnie dostępnego na rynku. :)
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: Tomasz Noga w Grudnia 02, 2016, 22:19
kresy.pl donoszą o zapowiadanej współpracy w zakresie technologii rakietowych

http://www.kresy.pl/wydarzenia,bezpieczenstwo-i-obrona?zobacz/macierewicz-polska-i-ukraina-moga-wspolpracowac-w-rozwoju-wojskowej-techniki-rakietowej

Tutaj ze strony MON z nagraniem:
http://www.mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/zaciesnienie-wspolpracy-obronnej-z-ukraina-d2016-12-02/
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: russex w Kwietnia 21, 2017, 11:08
Nie wiem gdzie wrzucić więc daje tutaj:

Projekt teleskopu RT90+ został rozpoczęty w 2012 roku. Obecnie tworzy go trzynaści polskich firm, uczelni i ośrodków naukowych. Zakłada on budowę teleskopu o średnicy ok. 100 metrów (obecnie największy teleskop w Polsce w miejscowości Piwnice pod Toruniem ma 32 metry średnicy). Nowy sprzęt miałby być głównym filarem Narodowego Centrum Radioastronomii i Inżynierii Kosmicznej (NCRIK).

http://www.space24.pl/583221,polskie-i-ukrainskie-firmy-zbuduja-wspolnie-stumetrowy-radioteleskop

Niestety podpisano tylko memorandum a nie rzeczywistą umowę. Oby doszło jak najszybciej do tego. Sprawa się toczy już 5-6 lat i nadal nie widać tego radioteleskopu. Choć opóźnienia wynikają pewnie z Euromajdanu zbiegającego się w czasie rozmów między rządami. Teraz nabiera to tempa.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Kwietnia 21, 2017, 17:59
Roznica miedzy umowa i memorandum jest taka, ze umowe podpisuje sie gdy sa pieniadze, a memorandum gdy dopiero sie zamierza walczyc o pieniadze...
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: kanarkusmaximus w Kwietnia 21, 2017, 23:28
Kurczę, tyle się słyszy o tym radioteleskopie, choć rzeczywiście ostatnio znacznie mniej. Ale ten element ukraiński był chyba całkiem niedawnym dodatkiem do radioteleskopu... Zresztą tylko chyba dyskutowany w niektórych kręgach, nie wszystkich.
Tytuł: Odp: Współpraca polsko-ukraińska
Wiadomość wysłana przez: R1 w Kwietnia 22, 2017, 18:46
Współpraca z Ukrainą to kwestia polityczna. A kwestie polityczne są o tyle niebezpieczne, że wiatry się często zmieniąją. A projekt tych rozmiarów potrzebuje stałego podmuchu wiatru...